Ook vluchtelingen zijn mensen met hoop en vrees en haat Zie Boven: Agenda voor Haarlem Het Nederlands Kamerorkest speelde in de Vleeshal Met radar schieten op „vallende sterren" Poolse verzetsheld kwam vijf minuten te laat.... Ergens in Oostenrijk: kamp der gedoemden Dromend van Canada Met Frans Vester als solist 's Nachts houtsnippen en goudhaantjes Gemeente gaat „Kennemergaarde" kopen voor f 80.000 P. H. Kaars Sypesteyn overleden 7 Verbitterd man Verlorenen De vogeltrek Nog veel kraanvogels verwacht Audrey Hepburn treedt op met Toon Hermans Nieuwe basculebrug in Amsterdam in gebruik Bont gezelschap in de „Postillon d'Amour" Kerstzegels voor de t.b.c.-bestrijding Diefstal na benauwde omzwervingen berecht Aspibin MAANDAG 18 OCTOBER 1954 Van onze speciale verslaggever) Er zijn, in grote lijnen gezien, twee factoren, die het de Oostenrijkse regering en de in Wenen zetelende UNO-vertegenwoordiging vrijwel on doenlijk maken een blijvende oplossing te vin den voor het probleem der vluchtelingen. Daar is eerst de onmiskenbare vijandigheid tussen de Oost-Europese vluchtelingen en hun Duits sprekende lotgenoten. De laatsten vormen ver reweg de grootste groep met ruim 200.000 per sonen. En dan zijn er nog 15.000 moeilijke ge vallen, de deerniswekkende groep T.B.-lijders, kreupelen, chronische zieken en ouden van da gen, die samengebracht zijn in speciale kam pen, waar een onbeschrijfelijke ellende heerst. Overal in de kampen van Tirol, Opper Oos tenrijk, Stiermarken of Karinthië stuit men in gesprekken met vluchtelingen van allerlei slag op die tegenstelling tussen de Oost-Europese ontheemden en de oud-Oostenrijkers. Deze laat sten, voor de eerste wereldoorlog onderdanen van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, wer den bij de verdeling van dat rijk Roemenen, Tsjechen, Hongaren of Joegoslaven. Zij bleven hun haardsteden en taal trouw, maar kwa men uit vrees voor het communisme bij honderdduizenden naar het Westen. Ook naar Oostenrijk. De ruim 40.000 oorspronkelijke Russen, Polen, Hongaren, Tsjechen en Joegoslaven vormen bij hen vergeleken een kleine minderheid. Een soort minderwaardig heidscomplex doet hen zich achteruitgezet voelen hoewel noch de Oostenrijkse re gering noch de UNO in dezen met twee maten meten. Die niet-Duitssprekenden vormen een tragische groep. Zij zijn de laatsten van de honderdduizenden politieke vluchte lingen uit Oost-Europa, die aan een ver blijf in een kamp de voorkeur gaven bo ven het leven onder een dictatuur. Van meet af is hun voorgehouden dat zij zou den kunnen emigreren, naar Amerika, Canada of Australië. De meesten zijn ge- Terwijl de mannen op het land of in fabrieken werken, steken de vrouwen de handen uit de mouwen bij de bouw van de nieuwe woning, daartoe in staat gesteld door leningen van officiële of particuliere fondsen. emigreerd. Maar de kans op emigratie voor dit meelijwekkende restant is vrijwel nihil geworden. De emigi-atie-autoriteiten in de landen hunner dromen hebben de melk af geroomd. Voor het armzalige overschot hebben zij geen belangstelling meer. Zij genieten in Oostenrijk dezelfde rechten als de Oud-Oostenrijkers ook zij kunnen werken, op den duur Oostenrijks staatsburger worden, geld lenen om hui zen te bouwen. Doch maar al te vaak ne geren zij deze rechten, mokkend over mis lukte emigratiekansen, over tenachterstel ling en over de zo verschillende volksaard van de Oostenrijkse bevolking. Creslav Bielski is met zijn 52 jaren een verbitterd man, teleurgesteld in de demo cratie. In de oorlog streed hij in Warschau ondergronds tegen de Duitsers. In Sep tember 1944 grepen zij hem. Hij belandde in Dachau en kwam daarna, als dwang arbeider aan een spoorlijn, in Oostenrijk, waar de Amerikanen hem bevrijdden. Hij kwam weer in een kamp, nu als vluchte ling. Hij leerde er een landgenote kennen, een begaafde vrouw die aan de universiteit van Lemberg biologie gedoceerd heeft. Zij trouwden in het blijde vooruitzicht samen de weg naar de Verenigde Staten te zul len vinden. Met tranen in zijn stem ver haalt hij hoe die hoop door een samenloop van omstandigheden is vervlogen. Eind December 1951 had hij zijn emigratiepa pieren gereed. Voor een bepaalde formali teit moest hij zich vóór 12 uur op de laat ste dag van 1951 bij de Amerikanen in Linz melden. Door een busongeluk kwam hij vijf minuten te laat. Vijf minuten die hem zijn leven lang zullen heugen. Klokslag twaalf uur was het aantal emigranten vol geboekt. Bielski kon naar zijn vrouw en drie kinderen in het kamp Wegscheid te rugkeren. Nieuwe pogingen zijn op niets uitgelopen en nog steeds zit hij met zijn vrouw en (nu) vier kinderen in Wegscheid. „Ik wil elk uur wel weg uit Oostenrijk. Ik leef hier alleenniemand begrijpt ons". Tot overmaat van ramp is hij sedert Februari zonder werk. De Oostenrijkers geven volgens hem de voorkeur aan de Duits sprekenden. Nog hoop? O ja. „Alleen een oorlog kan ons nog redden. Gdy ros- janie opuszcza als die Russen maar eens weg zijn Lang niet alle Oost-Europese ontheem den denken er zo over. Velen hebben zich aangepast, door er van te maken wat er onder de gegeven omstandigheden van te maken is. Zij werken, sparen, hopen te zijner tijd een huisje te bouwen en Oos tenrijker te worden. Hun lot is benijdenswaardig vergeleken bij het leven dat duizenden hunner land genoten en Oud-Oostenrijkers lijden in de kampen voor ouden van dagen en zieken. In Hellbrunn bij Salzburg ligt zo'n kamp In de „Siedlung Asten" toonde Niko 8 Martinovic, een 28-jarige Joegoslaaf, die in Juli van het vorig jaar droste van 8 een Joegoslavische vrachtboot en de 3 wijk nam naar Oostenrijk, zich aanvan- kelijk achterdochtig. Pas toen hij onze passen had gezien, ontdooide hij. Hij vertelde dat je ook in een vluchtelin genkamp op je hoede moest zijn voor spionnen. Nog onlangs is uit een Oos tenrijks kamp een Oost-Europese vluch- o teling ontvoerd. Niko bracht ons naar 8 zijn „kamer", welke hij met vijf land- 8 genoten deelt. Lachend wees hij op een 3 van zijn vrienden, die lag te slapen op 8 een krib. „Hij wil toch zo graag naar Canada", fluisterde hij. Het hoofd van de slaper rustte op een boek, getiteld: „Canada, das Land der Zukunft" (Ca nada, het land der toekomst). Stepanida Ramodina, Nadesja Schlikker, Eudokia Starizkaja en Maria Massleni- kova met in hun midden de Grieks- orthodoxe priester Korokov. De vrou wen zijn van Russische herkomst. Haar mannen, reeds geruime tijd geleden ge storven, streden in de Kozakken-regi menten van de laatste Tsaar. Zij vlucht ten tijdens de Bolsjewistische revolutie naar Joegoslavië. In 1945 lieten zij, voor de tweede maal binnen dertig jaar, heel hun hebben en houden in de steek. Vijf jaren zitten zij nu in Ried. Twee harer hopen eens naar de Verenigde Staten te emigreren in navolging van familie leden. en het Alters- und Siechenheim van Ried, een dorpje 60 km ten Westen van Linz is een ander. De toestanden in dat laatste kamp de vertegenwoordiger van de UNO-Hoge Commissaris voor Vluchte lingen mr. G. J. van Heuven Goedhart in Wenen, onze landgenoot dr. Beermann noemde het „de meest trieste plek van heel Oostenrijk" zijn ten hemel schreiend. Lieden van allerlei slag, kreu pelen, hartpatiënten, kankerlijders en slachtoffers van vallende ziekte, bij el kaar 260 personen, liggen in een zestal ba rakken van een voormalige kazerne. En dan zijn er nog de wegkwijnende oudjes, die maar een hoop hebben snel te ster ven, hoe ver ook van hun geliefde vader land. Geen dezer barakken herinnert in de verste verte aan een ziekenhuis. Alles is even armetierig en ontmoedigend. Er is geen bestuur, geen radio, weinig medische verzorging. Klachten zijn er des te meer over te gering zakgeld, over de kazerne achtige discipline, die de kampleider tracht in te voeren. Ook hier weer de grief dat de Duits-sprekenden een streepje voor hebben. Er wordt veel sterke drank ge bruikt in dit „ziekenhuis". Er is zelfs een cantine, waar de kampbewoners drank kunnen verkrijgen. Door de een of andere zonderlinge regeling is deze cantine er in dertijd gekomen. Zij valt buiten de kamp leiding en schijnt niet te kunnen worden verwijderd. In een der barakken troffen wij in een en hetzelfde vertrek een Hongaars ingenieur tezamen met een lijder aan vallende ziekte en twee zwakzinnigen. Is het een wonder dat de Hongaar, een hartpatiënt, dit samenleven een geestelijke kwelling noemde? Een der drie artsen zelf vluchtelingen die met de medische zorg over deze on- gelukkigen belast zijn, zei onverbloemd: „Ik weet dat een groot deel van deze men sen verloren is, lichamelijk ziek, zowel als geestelijk. Maar wij doen wat wij kunnen Ook hier het onderlinge getwist. Nog niet zo lang geleden zijn er 'n moord en 'n zelf moord voorgekomen. Sexuele uitspattingen en morele ontaarding zijn aan de orde van de dag. Het is treurig, beschamend treurig. Het zoeken naar werken voor kamer orkest bij de muzieklitteratuur der acht tiende eeuw staat niet gelijk met het moeizaam opdelven van zeldzame juwelen. Want talrijk zijn de composities, die voor een kleine orkestbezetting in die tijd wer den geschreven. De geniaalste scheppende toonkunstenaars voelden zich tot die ver fijnde vormen der muziek aangetrokken en zij vonden in geheel Europa aan de ho ven en in patriciërshuizen de kleine or kesten om deze in werkelijke klank te la ten horen. Er was trouwens voor deze componisten geen aanleiding om gigan tische werken te schrijven, want voor or kesten van een indrukwekkende omvang, zoals de moderne tijd die kent, was er tweehonderd jaargeleden nog geen be staansmogelijkheid. Men kan inderdaad spreken van een be trekkelijke overvloed. Uit deze overvloed had de dirigent Albert de Klerk van het Nederlands Kamerorkest voor het concert, dat dit ensemble Zaterdagavond in de Vleeshal te Haarlem gegeven heeft, een keuze van werken door Johann Sebastian Bach, Johann Stamitz, Giovanni Pergolesi en Wolfgang Amadeus Mozart gedaan. Het was muziek die, hoewel in veel opzichten gevoelig van aard, toch nog niet geladen was met romantiek of daaronder gebukt ging. Men kon hiervoor wel de aanduiding toepassen, die vermeld stond bij het na de pauze gespeelde werk van Herman Strategier: „Musique pour faire plaisir". De vreugde, die een werk als het derde Brandenburgse Concert van Bach, de Symphonie in G van Stamitz, het Concert in G voor fluit en klein orkest van Pergo lesi of de Serenade notturno in D (K.V. 239) van Mozart vermogen te geven, be tekent geen lichtvaardig amusement, maar heeft de zin van een bevrijdende blijdschap of van de ontroering van een stil geluk. In het fluitconcert van Pergolesi was Frans Vester de solist. Hij bracht met zijn uitnemende vertolking een werk van de jong gestorven meester, dat de op handen zijnde ontwikkeling van de Europese mu ziek al in zich draagt. De klare en toch ook zo warm-expressieve fluittoon klonk in fraai contrast tot de strijkersklank of versmolt daarmede tot een schone een heid, inzonderheid wanneer de klank van violonoelli en contrabas het volume-even- wicht niet verstoorden. Dit bezwaar, dat ook opviel bij de uit voering van de werken van Bach, Stamitz en Mozart, kwam naar mijn mening voort uit de klankversterkende werking van de ruimte onder het podium. Slechts de Violencelli en de contrabas stonden met deze ruimte, een onverwachte extra klank kast in direct contact. Het was opvallend hoeveel beter de klankverhouding en daardoor de doorzichtigheid van het spel werd, wanneer de violen en de altviolen het alléén te zeggen hadden en het stre ven van Albert de Klerk naar verfijning van grote betekenis voor de uitgevoerde muziek werd. Maar daartegenover wist de dirigent ook plaats te geven aan de levenskracht van het Brandenburgse con cert en zijn markante rhythmiek. En ver der kwam in de Symphonie van Stamitz het gevoelige accent uitstekend tot uit drukking in het Andantino, evenals de elegante ontjvikkelingsdrang van de snelle delen. In de zo kwetsbare serenade van Mozart met haar subtiele structuur, was de violist Jan Hoeben de toegewijde solist. De tweede vioolsolist G. Schalker paste zich goed bij hem aan. Het tweede gedeelte van het concert bracht een andere muzieksfeer. Het waren moderne werken van Hunter Johnson „For un unknown Soldier") en van Her man Strategier, bewogen en veelal warm van harmonische samenklanken, hetgeen voor de orkestklank een gunstige voor waarde inhield. Het derde werk: Variaties op een Russisch thema van M. Vakhulins- ky voor solo-piccolo-fluit en strijkorkest, bleek een geestige compositie van virtuoze allure. Frans Vester liet zijn kleine instru ment uitbundig dartelen op de rhythmen van de Kozakkendans. Er was zelfs een uitgelaten schaterlach in de piccolotonen te horen op de hoogtepunten van ver voering. Het succes van de solist was groot. Ook Albert- de Klerk en het orkest hadden hier terecht een aandeel in als beloning voor een geestdriftig stuwende begeleiding. Deze variaties waren wel een heel grote tegen stelling tot het elegische werk van John son, dat zowel door het breed-meloddsch uitgezongen solospel van Frans Vester als door de spannende dynamische orkest klank veel indruk maakte. Het werk van Strategier kwam tenslotte als een hoorn van muzikale overvloed de toehoorders gul verrassen met allerlei pak kende melodieën en rhythmen. Het orkest speelde enthousiast en met de sonore klank, die Albert de Klerk vroeg, zodat deze uitvoering een allen tevreden stem mend, prettig slot van het concert kon worden. P. ZWAANSWIJK Op het kleine spooremplacement van Anna Paulowna is Zaterdagmorgen om vijf minuten voor elf de locomotief van een goe derentrein tussen twee wissels ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar wel werd het enkel spoor baan vak Schagen—Den Helder geblokkeerd. Het reizigersverkeer tussen deze beide plaatsen werd met bussen onderhouden. Om 16.15 uur was de baan weer vrijgemaakt. Zondag was aan de kop van de Zeeweg van zeven tot tien uur geen trek behalve enkele vinken, zeven bonte kraaien, vijf koperwieken en een smelleke. Het was winderig weer met af en toe wat regen. Toen het later opklaarde was het voor de vogels al te laat om de tocht te onder nemen. Langs de post in het binnenduin was nog wel enige trek. Men zag er tachtig vinken, enkele spreeuwen, koper wieken, merels, één zanglijster, acht sijsjes, drie putters, zeven kauwtjes en twee zwarte kraaien. In het duin waren nu ook de krams vogels present. Ze deden zich tezamen met de honderden koperwieken tegoed aan de Meidoornbessen. Een paar keer is een houtsnip op gestoten, hetgeen erop duidt, dat er 's nachts trek van deze vogels is geweest. Er is nog meer nachttrek geweest en wel van goudhaantjes, ons kleinste vogeltje. Men hoort ze nu overal in den nen en sparren. In het Brouwerskolkje werden twee ijs vogels waargenomen: een late grote stern trok nog over het duin. Laat waren ook de negen lepelaars, die vorige Zondag naar het Zuiden trokken. Van alle kanten ko men berichten binnen van de talrijkheid van de Vlaamse gaaien. De trekpost op de Leusderheide tussen Amersfoort en Utrecht berichtte, dat ook daar geen trek was, al leen passeerde er een troepje van zeven tien sijsjes. Over de kraanvogeltrek meldde men, dat op enige vaste pleisterplaatsen in Limburg en het Oosten van Noord-Brabant nog niet veel van deze grote vogels gesignaleerd zijn. Op een dezer pleisterplaatsen waren er op 8 October 150 neergestreken, die er overnacht hebben. Op een andere plek heeft men er twee weken geleden dertig en veertig gezien, op een heide bij Venlo waren ze dit jaar in het geheel nog niet geweest, vermoedelijk moet het grootste deel der kraanvogels nog doorkomen. Een lezeres uit de Dr. Bakkerlaan belde op met de mededeling, dat de notenkraker "haar tuin bezocht had. Hij bleek zo weinig schuw te zijn, dat zij een poging heeft gewaagd hem te fotograferen. Aan de kust was vanmorgen van zeven tot acht uur weer geen trek. Slechts enkele vinken vlogen moeizaam tegen de harde zuidwesten wind op. Wel was het in het duin levendig van vinken en spreeuwen, die zich aan het verzamelen waren, maar niet genoeg trekwind hebben om met zo'n wind tegen te starten. In de luwte van het binnenduin trokken van zeven tot acht uur nog langs 65 vin ken, enkele spreeuwen, koperwieken, zang lijsters. een veldleeuwerik, tien sijsjes, een groenlink, een buizerd, een troep van tach tig kieviten en nog een late grote stern. Audrey Hepburn zal tijdens haar be zoek aan Nederland in Den Haag optreden met Toon Hermans in diens kleinkunst- programma „ZaZa". Dit zal op 4 Novem ber geschieden in „Scala" en de voorstel ling wordt uitgezonden door de Neder landse Televisiestichting. Waarschijnlijk zal het programma overgenomen worden door de Vlaamse televisie. Onder grote belangstelling van de buurt bewoners heeft burgemeester d'Ailly Za terdagmiddag de nieuwe basculebrug over de Kattensloot te Amsterdam in gebruik gesteld. Deze brug, die tot de grootste in West-Europa wordt gerekend, verbindt de „Staatsliedenbuurt" met het „Frederik Hendrikkwartier", twee volkrijke wijken van de hoofdstad. Tienduizenden belangstellenden op de straat en vele honderden op de balcons en zelfs op de daken juichten van harte, toen de burgemeester na een kort woord de twee motoren in werking stelde, die het enorme gevaarte van 410.000 kg in 45 se conden deden dalen. Onder sirenegefluit en belgerinkel gingen daarna de brugbomen omhoog en als eerste marcheerde de Am sterdamse politiekapel over de nieuwe brug, gevolgd door vele buurt- en jeugd verenigingen. De burgemeester zeide onder meer dat deze nieuwe brug met een breedte van 25 meter een aanzienlijke verbetering be tekent, niet alleen voor de twee buurten, doch ook voor toenemend druk verkeer uit binnen- en buitenland. Zondag 31 October, des middags om half vijf zal, zoals ook eerder is gemeld, de „Postillon d'Amour", de eerste Super Con stellation van de KLM op de dienst naar Sydney van Schiphol vertrekken. Het vliegtuig zal brieven meenemen voor familieleden van Nederlanders die in Australië een nieuw bestaan hebben opge bouwd. Er zijn al ruim tienduizend van de speciale enveloppen verkocht waarin de correspondentie kan worden verstuurd. De post, die met dit toestel wordt vervoerd, krijgt een bijzonder poststempel. De KLM heeft voor het meemaken van deze vlucht uitgenodigd negen represen tanten van verscheidene beroepen die met het verkeerswezen hebben te maken. Dit gezelschap zal op Zaterdag 30 October te 's Gravenhage door de KLM en de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer worden ontvangen. Deze representanten zijn een postbode uit Kopenhagen; een gondelier uit Venetië; een treinmachinist uit Frankfort aan de Main; een buschauffeur uit Londen; een bestuur der van de Jungfrau-kabelbaan uit Wen- gen; een taxichauffeur uit Parijs; een technisch controleur van de tram uit Brus sel en een verkeersvlieger uit Amsterdam. De laatste is commodore J. J. Moll, de oudste KLM-vlieger, die vooral bekendheid kreeg toen hij als tweede vlieger met ge zagvoerder K. D. Parmentier in 1934 in de „Uiver" de eerste prijs in de handicap-af deling van de Londen-Melbourne vlucht won, nu juist twintig jaar geleden. Uit Noorwegen zal een scheepskapitein mee gaan. Wie dat zal zijn, is nog niet bekend. Met radar op meteoren schieten: dat is, popu lair weergegeven, een van de nieuwste takken van sport in het weten schappelijk onderzoek van onze dampkring. Wij beleven op het ogenblik weer een meteoorsei zoen: let u vanavond, morgen- en Woensdag avond maar eens op de hemel. Tegen elf uur 's avonds verschijnen aan de Oos telijke horizon de twee bovenste sterren van het sterrenbeeld Orion (op bijgaand kaartje rechts in de hoek); enige uren later staat Orion in volle glorie aan de nachthe mel. Orion is de peetvader van een zwerm kosmi sche gruis) es, die elk jaar in deze week de baan van de aarde krui sen: de Orioniden. Met het sterrenbeeld ze'f hebben zij niets te ma ken, zij komen alleen uit dezelfde richting waarin wij ook Orion zien staan en het kind moet ten slotte een naam hebben. Meermalen is hier al verteld dat meteorieten afvalproducten zijn van kometen. Deze Orioni den volgen de baan van de beroemdste aller ko meten: die van Halley, welke in 1910 in de buurt van de aarde op dook en in 1986 weer wordt verwacht; de ko meet van Halley heeft namelijk een omlooptijd van 76 jaar. Meteorieten als de Orioniden zijn stukjes steen ter grootte van zandkorrels. Niemand kan zeggen hoeveel ja ren zij door het ledige en donkere heelal heb ben rondgevlogen in hun vaste baan, maar wet staat vast dat het met hen is afgelopen zodra zij in de atmosfeer van de aarde terechtkomen. Van dat binnendringen zouden wij niets merken als de snelheid waarmee dat gebeurt niet onvoor stelbaar groot was: ze ventig kilometer per se conde. Maar juist doordat die botsing Lussen het stuk je steen en de luchtdeel tjes in de hoge lagen van onze dampkring (80 100 km) zo enorm hard aankomt, ontstaat die lichtflits. Moleculen lucht en atomen van de meteoriet slaan bij dit geweld uit elkaar en dat veroorzaakt het ver schijnsel van de lichten de staart. De laatste ja ren is ontdekt dat die staart in feite dus een kolommetje geïoniseerde lucht ons op weg kan helpen naar een beter inzicht omtrent de gang van zaken in de hoge dampkring. Daarvan profiteert dande meteorologie. Zo heeft de Zondagse naam van de weerkunde do,n tóch weer iets te maken met meteoren! En radar is het instrument waarmee de waarnemingen wor den verricht. G. v. W. „Drie cent aan een Kerstzegel besteed lenigt een deel van het tuberculoseleed". Dit is de slagzin voor de> Hl-se Kerst zegel-actie van de Koninklijke Neder landse Centrale Vere niging tot Bestrijding der Tuberculose, die voor het eerst in 1949 werd gehouden en toen 5600 opbracht. Vorig jaar bedroeg de opbrengst 50.078. Dit geld wordt plaat selijk en regionaal besteed voor 't nood zakelijke bestrijdings- werk, dat niet door subsidies of andere bijdragen wordt ge dekt. Bovendien dient het tot steun aan de nazorg van genezen patiënten. Dé zegels zijn sluitzegels, waarvoor drie cent per stuk gevraagd wordt. Er zijn ook boeVjes met honderd zegels verkrijgbaar. De eigenaar van de buitenplaats „Ken nemergaarde" aan de Duin en Kruidber- gerweg te Santpoort heeft deze aan de ge meente te koop aangeboden. Na enige onderhandelingen is overeen stemming verkregen over een koopsom van 80.000,—. S. de Vries en echtgenote, mevr. M. de VriesKreuzer, wonende in het perceel Duin en Kruidbergerweg no. 71, zullen ge durende hun leven het recht hebben dit perceel gratis te bewonen: de gemeente verplicht zich om de tuin man R.K. Timmer, wonende Duin en Kruidbergerweg no. 75, indien hij daar prijs op stelt, in haar dienst aan te stellen; de gemeente zal geen recht hebben op enige claim, op welke overheidsinstantie ook, ten aanzien van de aan te kopen per celen; de aan de overdracht verbonden kosten komen voor rekening van de gemeente. B. en W. menen dan ook, dat, nu zich de gelegenheid daartoe voordoet, tot aankoop van deze buitenplaats dient te worden overgegaan. In verband hiermede stellen zij de raad voor, de buitenplaats „Kennemergaarde", zoals hiervoor is omschreven, aan te kopen voor een bedrag van 80.000,en onder de gebruikelijke alsmede de hierboven ver melde voorwaarden en daartoe de begro ting te wijzigen overeenkomstig het bij de stukken gevoegde concept-besluit. De 23-jarige stoker J.J.P. uit Amster dam, die in de afgelopen anderhalf jaar een reeks van avonturen heeft beleefd, is door de Amsterdamse rechtbank tot tien maanden veroordeeld met aftrek van vier en een halve maand voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte vijf maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de R.K.-reclasseringsvereniging. Deze stoker had samen met een kornuit in Maart 1953 uit de étalage van een foto- handel in de Kalverstraat te Amsterdam vier camera's gestolen. Bovendien nam hij een aantal horloges weg uit een juweliers zaak op de Nieuwendijk. De beide jongens hadden de wijk genomen naar Frankrijk en waren daar tot het Vreemdelingen legioen toegetreden. Zij deserteerden ech ter tijdens hun overbrenging naar Indo- China en wel door van boord te springen. Na veel omzwervingen waren zij in Singa pore beland, na er belaagd te zijn door een school haaien, waaraan zij ternauwer nood en met enig letsel ontsnapten. De stoker was dank zij de interventie van de Nederlandse consul-generaal te Singapore, naar Nederland teruggezonden. In de leeftijd van 69 jaar is, in zijn wo ning aan de Clusiuslaan te Heemstede, gisteravond overleden de heer P. H. Kaars Sypesteyn, president-commissaris van de Verenigde Textiel, en Olie-fahrieken te Krommenie. Hij is 45 jaar hoofd van 't be drijf geweest. Onder zijn leiding heeft de firma P. H. Kaars Sypesteyn te Krommenie regelma tig uitbreidingen ondergaan in de fabrieken en in de belangensfeer. Enkele jaren gele den werd de firma, waarvan hij directeur was, omgezet in een N.V., waarvan hij pre sident-commissaris werd. Zijn beide zoons bekleden directeui-posities. Reeds enige jaren had de heer Kaars Sypesteyn moeilijkheden met zijn gezond heid, waardoor hij geregeld het bed moest houden. ADVERTENTIE het beproefde/ »7iay&l« prepa/aat MAANDAG 18 OCTOBER Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Stadsschouwburg: Afscheidsvoorstelling Hen- riette Davids, 8 uur. Concertgebouw: Recital van Sovjet-kunstenaars, 8 uur. Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Soefi beweging- openbare lezing, 8 u. Herman Robberstraat (Hectorstr.)tentoonstellingwon,-inrichting. 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 8.15 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here tot eternity", 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geluroof in Londen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 19 OCTOBER Minervatheater: Noordh. Philh. Orkest, m. m. v. Hetty Blok, Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Hindoe ballet Mrinalini Sarabhai, 8 uur. Frans Halsmu seum: Herdenking Dag der Verenigde Na ties, 8 uur. Cultura: Oriëntatie-avond Huma nistische Jongerengemeenschap, 8 uur. Her man Robbersstraat (Hectorstraat), ten toon stelling won ing-inrichitng, 2—5 en 7—9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rid ders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here tot eter nity", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9