Uitrusting van B.B. in orde maar bemanning onvoldoende Daar Kort en bondig Na twee jaar Drie grote steden zwakke punten Visverbruik in België is te laag Nieuwe nota aan de Indonesische regering c:Brieven aan de redactie Sovjet-Unie wijst een strikte controle af Debat over Formosa in de UNO uitgesteld Nehroe in Peking Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 0 OCTOBER 19 54 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 9 Voetbal Hongaren verjongen nationale elftal Elftal in staking Temming naar „Utrecht" Sport in 't kort Arbeiders verkiezen vlees De gearresteerde Nederlanders Aartsbisschop van Canterbury veroordeelt apartheid Amerikaan dringt aan op nieuwe poging tot ontwapening Visjinski contra Selwyn Lloyd P.I.R. staat niet als één man achter ultimatum Aanleg van Amsterdams Westhaven begonnen Scheepvaart SSPft tee K0tk°a.V- DUndee n' Ro«"dam. In Weert zagen wij een eerwaarde broe der Franciscaner aan een louw door de lucht zweven, in Maastricht hoorden wij een burgemeestersvrouw een kernachtige rede uitspreken en in Nijmegen zagen wij een aannemer met zijn knecht des avonds in hun vrije tijd een steiger optrekken. De broeder, de aannemer en zijn knecht wa ren als leden van de organisatie Bescher ming Bevolking bezig met een oefening. In dc twee jaar van zijn bestaan is de B.B. bijna een nationaal instituut, geworden, waar 158.000 mensen geheel vrijwillig ve le uren van hun vrije tijd aan geven, dat voor millioenen aan materiaal bezit,- dat kan beschikken over een eigen verbindin- gennet (compleet met radio-telefoon-telex apparaten, zenders enzovoort, waar mensen van iedere politieke overtuiging en religie in de grootste harm,onie samenwerken. De tijd is voorbij, dat uitsluitend een militaire macht een land kan beschermen tegen de gevolgen van een oorlog, dat heb ben Rotterdam, Warschau, Coventry en Londen bewezen. Vandaar, dat een dei- slagzinnen, die men bij de B.B. aantreft, luidt: beter B.B. en geen oorlog, dan oor log en geen B.B.". De B.B. heeft thans nog 74.000 noodwach- ters nodig om te komen tot het getal van 2.7.2.000 dat men zich heeft voorgesteld. Landelijk bezien betekent dit, dat de orga nisatie thans op 68 percent van haar sterk te zit, doch dit cijfer is enigszins geflat teerd naar beneden, daar de grote steden tot dusverre het grootste tekort opleveren. Overysel leidt op het moment de B.B. in zijn streven naar volledigheid. In deze pro vincie is de organisatie op 85 percent van de sterkte, direct daarop volgt de provin cie Utrecht met 84 percent en als derde komt Friesland uit de bus met 80 percent. De gedetailleerde cijfers in percenten zijn' in deze: Groningen: 70; Friesland: 80; Drente: 70; Overijsel 85; Gelderland 76; Utrecht 84; Amsterdam 39; Noordholland (zonder Amsterdam): 75; Den Haag 49; Rotterdam 44; Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam): 77; Zeeland: 66; Noord-Brabant: 70 en Limburg: 70. Als men dit lijstje bekijkt vallen onmid dellijk de zwakke punten in de B.B. op: de drie grote steden. Een logisch verschijnsel overigens, omdat men gemakkelijker op een kleine plattelandsgemeente 30 man bij elkaar krijgt, dan bijvoorbeeld in een stad als Rotterdam de benodigde 22.000. Als men echter daar tegenover stelt, dat in de Maasstad op 1 Maart 1953 nog geen enke le vrijwilliger was en dat er zich thans reeds 9000 gemeld hebben, dan kan men daaruit de conclusie trekken, dat men niet al te pessimistisch behoeft te zijn. Daarbij moet men bedenken, dat de B.B. beperkt is in zijn keuze. Buiten de organi satie blijven namelijk allereerst de hon derdduizenden dienstplichtigen, voorts bij- Hongarije is tot verjonging van de natio nale ploeg overgegaan. De eerste stap in deze richting betekende de opstelling van de 21- jarige linkshalf Szojka en de 19-jarige links buiten Fenyvesi in de wedstrijd tegen Zwit serland. die naar men weet door de Hongaren met drienul is gewonnen. Szojka en Fenyvesi kwamenu zó goed voor de dag, dat zij hun voorgangers Zakarias en Czibor vrijwel deden vergeten. Voor het duel van aanstaande Zondag met Tsjechoslowakije, dat in de Hongaarse hoofd stad wordt gehouden, heeft men beiden dan ook weer in het elftal opgenomen. Zorg baart de leden van de technische commissie van de Hongaarse Voetbalbond echter de vorm Puskas. Kocsis en Lorant, die binnen een kort tijdsbestek te veel wedstrijden zouden hebben gespeeld. Het blad „Szabad Nep" heeft in dit verband critiek geleverd op de buitenlandse trips, die ..Honved" de laatste tijd heeft gemaakt. Het blad wijst ér op, dat het grootste deel van het Honved-team uit spelers van het nationale elftal, dat enkele wedstrijden voor de boeg heeft, bestaat. „Door het verblijf in het buitenland is Honved niet alleen in de competitie vijf ontmoetingen achterop geraakt, doch bovendien hebben de spelers hun vorm verloren", aladus „Szabad Nep" Het Hongaarse elftal, dat tegen Tsjecho slowakije aantreedt, ziet er als volgt uit: doel: Grosics; achter: Buzanski, Lorant; midden: Lantos, Bozsik, Szojka; voor: San- dor, Kocsis, Hidegkuti, Puskas, Fenyvesi. Het eerste elftal van Westbahn-Linz, is voor drie weken in staking gegaan om te protesteren tegen de berisping, die Rudolf Haunschmid, een van de populaire figuren uit de club, van het bestuur heeft ontvangen. De club is de afgelopen twee Zondagen al niet meer in het veld geweest, doch staat nog steeds derde op de ranglijst van haar district. Haunschmid was op zijn vingers getikt om dat hij eigendommen van de club had ver kocht. Hij had bouwmaterialen, die al jaren lang op het terrein lagen doch niet gebruikt werden, in geld omgezet. Voor dit geld had hij brandstof gekocht om de clublokalen te verwarmen. De DOS-speler Temming heeft een con tract afgesloten met de profclub „Utrecht". Temming was de enige van de DOS-spelers, die het KNVB-contract nog niet had ge tekend. WAT.LY THOM BEHOUDT TITEL. De Brit Wally Thom, kampioen van het Britse rijk en van Europa weltergewicht, heeft het titelgevecht tegen zijn landgenoot Lew Lazar gewonnen door k. o. in de zesde ronde. NEDERLANDSE SG"EIDSRECHTERS NAAR HET BUITENLAND. De steden- voetbalwedstrijd BerlijnWenen, die op Zondag 31 October wordt gespeeld, zal onder leiding staan van de heer Ausum Jr. uit Dordrecht. De heer J. C. van Gelder uit Den Haag is aangewezen als scheidsrechter voor de ontmoeting Luxemburg—België B. die voor Zondag 24 October op het programma HET PROGRAMMA VOOR ÏIIII.TC. De ijshockey wedstrijd op de HOKI.T in Den Haag zal op 3 November worden gespeeld tussen HHIJC en een Belgische selectieploeg. Op 10 November komt HHIJC tegen Milano Inter uit en op 17 November zal Preussen Krefeld als tegenstander van de Haagse club fungeren. Ook deze wedstrijden zullen op de HOKIJ worden gespeeld voorbeeld het politiepersoneel, huismoeders wier plaats in tijden van nood in het huis gezin is, mannen die op vitale punen in het bedrijfs- of overheidsleven onmisbaar zijn, zoals b.v. de mijnwerkers enzovoort. Door het gehele land vindt men thans de commandoposten van de B.B., naar hun belangrijkheid en omvang verdeeld in die voor A- en B-kringen. Deze posten zijn ln tijden van nood de centrale punten van waaruit de hulpverlening geregeld wordt en dit geschiedt op een snelle een efficiën te wijze, die men na twee jaar voorberei ding nauwelijks voor mogelijk heeft gehou den. Millioenen aan materiaal De B.B. is in zoverre een merkwaar dige organisatie, dat men begonnen is het materiaal aan te schaffen en toen pas aan het personeelsprobleem is gaan werken. Het grote voordeel hier van was, dat men de mensen kon laten zien, waarvoor en waarmee men zal kunnen werken en bovendien, dat kost bare tijd niet met wachten hoeft ver loren te gaan. Hierdoor kon het echter gebeuren, dat de 23 rijdende mobiele colonnes (R.M.C.), die elk een waarde van f 1.300.000 vertegenwoordigen, in de diverse opslagplaatsen ongebruikt en onbemand ziet staan. Zo'n R.M.C. voor de brandweer (er zijn er 11) bestaat uit 24 vrachtauto's, 24 twee-wiclige motorspuiten, 12 trekkers en vier ge reedschapswagens. Dan heeft men bo vendien nog een speciale varende R.M.C. voor brandweerdoeleinden, voorts zes R.M.C.'s voor reddings diensten en vijf voor de geneeskundige dienst. Vijftien zestienduizend man heeft men voor deze mobiele colonnes, die gedirigeerd kunnen worden naar de meest vitale pun ten in het land, nodig. Tot dusverre heeft men er echter practisch nog niemand voor. Het R.M.C.-probleem biedt -thans de B.B. daarom nog de grootste zorgen en het lijkt op dit moment uitgesloten, dat men daar voor op vrijwillige basis voldoende perso neel vindt. In bevoegde kringen bestudeert men, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, een oplossing die zou kunnen gaan in de richting van burgerdienstplicht, doch een beslissing in deze heeft men nog niet ge nomen en zal op korte termijn ook wel niet genomen worden. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische visserij doet goede zaken. In de afgelopen maanden is vijf millioen kilo vis naar de Belgische havens Oostende, Heist, Zeebrugge en Nieuwpoort gebracht. De opbrengst bedroeg 41 millioen francs. Kabeljauw brengt 40 a 45 frs per kilo op, garnalen 39 frs '(drie gulden), tong 35 a 50 fi-s en tarbot 30 a 45 frs. De meeste vis wordt gevangen door de IJslandvloot en door de trawlers in de visgrond „De witte Bank". Het verbruik van vis is België is niet groot. Uit een enquête van de Brusselse hoogleraar prof. Jacquemijris blijkt dat verse vis slechts 1.11 percent vertegenwoordigt in de uitgaven voor levensmiddelen van een gemiddeld arbeidersgezin. Vlees daarentegen slokt 25.73 percent v n de uitgaven voor levensmiddelen op. Het jaarlijks succes van de verkoop van „Hollandse maatjes" 'n België, het zeer grote verbruik van mosselen en oesters uit Zeeland bewijst dat de gemiddelde Belg niet afkerig staat tegenover het visproduct als de vers heid wordt gegaz-andeerd. De Belgische visserij krijgt goede prijzen maar het bedz-ijf zou beter renderen indien een grotere hoeveelheid vis in het binnen land werd verbruikt. De prijzen zouden dalen, maar de visser en de handel zouden meer verdienen door de grotere verkoop. Vis is nog leveel een maaltijd die men we gens godsdienstige voorschriften alleen 's Vrijdags ter tafel bz-engt. De Nederlandse regering heeft op 19 October een nieuwe nota gericht tot de regering van Indonesië inzake de Neder landse arrestanten in Indonesië. Daarin wordt eraan herinnerd, dat van de 34 Nederlanders, die in het tijdvak medio December 1953 tot Maart 1954 ge arresteerd zijn wegens verdenking van deelneming aan tegen de Indonesische re gering gerichte subversieve acties, slechts twee na maandenlange opsluiting op vrije voeten zijn gesteld en dat nog slechts één zaak tot nu toe door de landrechter te Djakarta in behandeling is genomen, na melijk tegen de gearresteerde hoofdver dachte Schmidt. De regering herinnert aan eerder verzon den nota's over deze aangelegenheid en tekent opnieuw protest aan tegen deze gang van zaken. Voorts verlangt zij op korte termijn de verzekering, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar het op treden van de politie tegenover de Neder landse arrestanten, waaromtrent haar ont stellende mededelingen hebben bereikt. LONDEN (Reuter) Dr. Geoffrey Fisher, aartsbisschop van Canterbury, heeft in een rede op een conferentie van de Anglicaanse kerk in Zuid-Engeland, de politiek, die de Zuid-Afrikaanse regering ten aanzien van de rassenkwestie volgt, scherp veroordeeld. Op de lange duur zou deze politiek z-ampzalige gevolgen hebben, aldus de bisschop, die er aan toevoegde, dat de politiek der Zuid-Afrikaanse rege ring zeer veel gelijkt op „de methoden van een communistisch regiem". Huren. Aan inzenders van brieven over huuz-vez-hoging zij medegedeeld, dat wij aan hun opmerkingen over dit onderwez-p geen plaatsruimte kunnen verlenen, aan gezien door deze brieven geen nieuw licht op deze kwestie wordt geworpen. Red. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se vertegenwoordiger in de politieke com missie van de UNO, James Wadsworth, heeft bij cle voortzetting van het debat over de ontwapeningskwestie verklaard, dat drie fundamentele geschillen zijn gerezen tussen de Russische ontwapeningsvoorstel len, die Visjinski op 30 September heeft ingediend, en het plan van de Westelijke mogendheden. Deze punten zijn: Ten eerste de vraag of conventionele bewapening en strijdkrach ten moeten worden verminderd tot over eengekomen niveaux, zoals het Westen voor-stelt, of dat men moet overgaan tot proportionele vermindering, zoals Visjinski wil; ten tweede de macht, en de bevoegd heden van de internationale contröle-or- ganen terzake waarvan geen wijziging ge komen is in het Sovjet-standpunt en ten derde het tijdstip en het verloop van de belangrijkste onderdelen van het ontwape ningsprogram. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat enige voortgang is gemaakt bij pogingen om de geschillen te overbruggen, hoewel men minder vorderingen had gemaakt dan werd gehoopt. Onze enige keus is een nieuwe poging, zei hij. Volgens hem verschaft de Canadese re solutie, die bij de commissie is ingediend en waarin hernieuwing van de geheime vijfmogendhedenbesprekingen over de ontwapening woz-dt aanbevolen, de meeste hoop op vorderingen. Hij zeide niet in te zien, waarom de Sovjet-Unie bezwaar heeft tegen diepgaande, doeltreffende interna tionale controle. NEW YORK (Reizter) De agenda commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft met twaalf tegen twee stemmen een Brits voorstel aangenomen ozn verdere bespreking van een Russisch verzoek om klachten over Amerikaanse ag- gressie ten aanzien van communistisch-Chi- na op de agenda van de Algemene Verga dering te plaatsen veertien dagen uit te stellen. Slechts de Sovjet-Unie en Tsjecho slowakije stemden tegen. De Nederlandse voorzitter van de commissie, mr. E. N. van Kleffens nam niet aan de stemming deel. Selwyn Lloyd, de Britse afgevaardigde, had het voorstel tot uitstel ingediend om de politieke commissie in de gelegenheid te stellen het debat over de ontwapening in een redelijke atmosfeer te beëindigen. Door het in zekere zin „uitdagende" Rus sische voorstel was die atmosfeer reeds ge schaad. De Russische afgevaardigde, Visjinski, zei, dat de Sovjet-Unie met haar voorstel slechts een „einde wil maken aan een toe stand van feitelijke oorlog" en aan een fei telijke bezetting van het Chinese eiland Taiwazi (Formosa). Ook de Russische klacht tegen „zeero- versaanvallen" van riationalistisch-Chinese vlooteezzheden op koopvaardijschepen zal pas over twee weken worden behandeld. Kans voor Indonesisch kabinetP DJAKARTA. (Aneta). Een aantal le den van de partijraad en de parlements- fractie van de PIR (Persatuan Indonesia Raya) blijkt het besluit van de partijraad van 17 October cim er bij het kabinet op aan te dringen zijn mandaat terug te geven, af te keuren. Deze leden verklaarden, dat de vergadering van de partijraad op .17 October niet. wettig was, aangezien deze vergadering slechts een voorbereidende was voor het houden van een voltallige vergadering van de partijraad op Donder dag. De groep, die handhaving van het ka binet voorstaat, zal, naar vernomen wordt trachten, dat het od 17 October genomen besluit zal worden herroepen Omgekeerd zal de groep, die ontbinding van het besluit wenst, trachten het besluit bevestigd te krijgen. De mening van degenen, die een scheuring in de PIR onvermijdelijk ach ten, staat op het ogenblik in kringen van de PIR weer sterk on de voorgrond. Woensdag is ten huize van Suroso, de algemeen voorzitter van de Parindra, een vergadering gehouden van alle regerings partijen en fracties, uitgezonderd de P.I.R., deze vergadering werd ook bijgewoond door minister-president Ali Sastroamidjojo en de tweede vice-premier Zainul Arifin. Na afloop van deze vergadering heeft de minister van Voorlichting, dr. Tobing, ver klaard, dat met algemene stemmen beslo ten was te trachten alle moeilijkheden te overwinnen en het huidige kabinet te handhaven. Dit besluit houdt in, zo zeide dr. Tobing, dat niet alleen het kabinet niet zal worden ontbonden, maar ook zal wor den verbeterd en versterkt. Op welke wijze verbetering in het regeringsbeleid kan wor den verkregen, werd op deze bijeenkomst niet besproken. Ook de kwestie van een eventuele herschikking werd op deze ver gadering niet aan de orde gesteld. Voor de vergadering tot dit besluit kwam had zij alle eventualiteiten in vei-band met een eventuele voortzetting van dit kabinet, zonder de P.I.R. overwogen. TOKIO (AFP) De premier van India, die thans een bezoek aan communistisch China brengt, heeft volgens Radio-Peking in de Chinese hoofdstad verklaard, dat de loop der gebeurtenissen in de wereld af hangt van liet optreden van China en In dia, dat gebaseerd is op het wederzijd se begrip tussen heide landen Daarom, al dus Nehroe, is het van belang om de tra ditionele vriendschap tussen beide landen te versterken. Nehroe, zo vervolgde de radio, heeft Chi na verzocht om mee te strijden in de ge meenschappelijke strijd voor de vrede in de wereld. Hij zeide onder meer te hopen, dat zijn bezoek aan China zou bijdragen tot de vergroting van de geestdrft voor deze no bele zaak. „In het verleden zijn de goede betrekkingen tussen beide landen geduren de enkele eeuwen onderbroken geweest, doch deze „zwarte bladzijde in de geschie denis" is thans omgeslagen, beide landen hebben dezelfde moeilijkheden en hiervoor zijn de zelfde oplossingen nodig om voor waarts te kunnen gaan." Nehroe heeft een onderhoud gehad met president Mao Tse Toeng. Het bezoek van Nehroe aan China zal 12 dagen duren. Na een verblijf van vijf dagen in Peking gaat hij naar Moekden, Dairen en Ansjan in Noord-Oost-China. BINNENLAND Te Rotterdam is op 79-jarige leeftijd overleden de heer R. Jurgens, adviserend lid van de raad van bestuur van de Unilever N.V. De heer Jurgens was een Ossenaar van geboorte en werd in 1897 als firmant opge nomen in de toenmalige firma Anton Jurgens. De burgemeester van Utrecht heeft de veertiende slagersvaktentoonstelling en in ternationale vakwedstrijden geopend, die tot 27 October in de jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg worden gehouden. Voor de internationale afdeling zijn er 1300 inzen dingen uit 13 landen. Tussen Deurne en Venrav is een auto met drie inzittenden, allen afkomstig uit Wenen in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De auto werd totaal vernield. De chauffeur werd zeer ernstig gewond, de andere twee inzittenden liepen minder ernstige kwetsuren op. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Zijn wagen werd ernstig beschadigd. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat het saldo van de schatkist een aanzienlijke stijging heeft ondergaan van 483.1 tot 522.1 millioen gulden, groten deels een gevolg van belastingbetalingen, die van de saldi der banken zijn overgeheveld. De biljettenciroulatie is afgenomen van f3364,2 tot f3345.5 millioen, De goudvoor raad is onveranderd gebleven en de devie zen-reserve is verminderd met f 1.8 mil lioen. Op een onbewaakte spoorwegovergang bij Emmen is een vrachtauto uit Arnhem tegen een trein gebotst. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. De chauffeur kon zichzelf uit de cabine bevrijden. Hij had snijwonden opgelopen. De trein werd be schadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin op 11 November een bezoek te bren gen aan de textiel-vakschool in Enschedé, het Julianaziekenhuis in Hengelo en het sanatorium te Hellendoorn. In 's Gravendeel heeft burgemeester C. van Heesen een gevelsteen onthuld, die herinnert aan de watersnood. Hij is aan gebracht aan de woning van dr. Van der Bijl, omdat in dit huis op de eerste Februari 1953 en volgende dagen zovelen hulp en troost ziin geboden, omdat daarin aan degenen, die bij de hulpverlening leiding hadden te geven gastvrijheid is verleend. De burgemeester bracht dank aan mevrouw en dokter Van der Bl.il en aan de beeldhouwster, Sonja Meijer uit Reeuwiik voor het passende relief. In Delft moeten namen worden gegeven aan nieuwe straten in het Westen van de stad. B. en W. hebben nu de raad voorgesteld deze straten te noemen naar in de Bijbel voorkomende geografische namen als Pa- lestinaweg. Libanonstraat. Karmelstraat, Hermonstraat, Sinaistraat. ïsraelweg. Jeru- zalemweg, Bethlehemstraat, Nazarethstraat, Hebronstraat, Tiberiasstraat, Sichemstraat en Jericholaan. Ir. Hengelo (O.) is een modern streek ziekenhuis verrezen, het Koningin Juliana ziekenhuis. Het heeft een capaciteit van 278 bedden. Er is rekening gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding tot 350 bedden. De bouw heeft een bedrag gevergd van ongeveer acht millioen gulden, inclusief ter rein en inrichting. Jan R. A. Felderhof is benoemd tot directeur van het Conservatorium en de mu ziekscholen van Toonkunst te Rotterdam. De Algemene Nederlandse Diamant- bewerkerebond gaat zijn 60-jnrig bestaan vieren. On 7 November zal hel uitbreken van de algemene werkstaking van Novem ber 1894 die aanleiding was tot de oprichting van de bond. worden herdacht. De vonrzit- ter van het eerste stakingscomité, de.thans 91-jarige Jan van Zutphen, toen 31 jaar, zal het woord voeren. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft de beschikking ge kregen over 17 ha. grond in'de gemeente Doorn. Daarop wil men een tehuis bouwen en 10 bungalows ten behoeve van de oor logsslachtoffers. De gelden 'anderhalf mil lioen gulden) hoopt men bijeen te kriigen door een nationale actie, waarvoor Prins Bernhard het beschermheerschap op zich hééft genomen. Binnen enkele weken zal het rannort der commissie van advies inzake de oever verbinding Noordzeekanaal en IJ openbaar gemaakt worden. Het enige nog in Nederland in gebruik zijnde gemeentelijk bloêkveldje. dat. in het Overijselse stadie Rijssen ligt. zal binnenkort verdwijnen. Het wordt in keslag genomen door de te bouwen Christelijke Landbouw- huishoudschool. De officier van .justitie bij de Utrechtse rechtbank eiste Dinsdag tegen, de 42-jarige Utrechtse tandarts A. R. wegens het doen van onjuiste belastingaangiften een gevan genisstraf van vier maanden. Uit het door de fiscale recherche ingestelde onderzoek bleek dat hij door onjuiste aangiften in de periode 1946 tot. 1952 in totaal een bedrag van f54.000 aan raëe' inkomen verzwegen had. De Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot. redding van Schipbreukelingen, die Werkt langs de kust van Terheijde tot Cadzand. heeft een nieuwe reddingboot nodig voor haar station Hoek van Holland. Daar de maatschappij niet beschikt over de 400 000 gulden, die voor de aanschaffing van deze boot nodig zijn, zal een landelijke actie tot inzameling van dit bedrag worden gevoerd onder het motto: „Met hulp van klein en groot een nieuwe reddingboot". De Arnhemse recherche heeft, de hand gelegd oo een jeugdige inbreker, die liefst twaalf inbraken pleegde. In totaal heeft de 23-jarige B. F. P. uit Arnhem daarmede ongeveer vierduizend gulden weten te bc- nachtigen. P.. die nimmer werd veroordeeld, had als werkwijze gedurende de middag uren v/oningen binnen te dringen, waarvan de bewoners afwezig waren. HAARLEM EN OMGEVING De officiële ingebruikstelling van de filterinstallatie voor het Gemeentelijk Wa terbedrijf te Bloemendaal zal op Donderdag middag 28 October door de burgemeester van Bloemendaal geschieden. De afdeling Haarlem en omstreken van de Wereld Federalisten ""eweeing Nederland houdt op Maandagavond 25 October in hotel „De Leeuwerik" een openbare bijeenkomst ter herdenking van de negende verjaardag van de U.N.O. waarbij het vluchtelingen probleem besproken zal worden. Snrekers zijn de heren B. Deen en dr. F,. Kuhinka. De grote kerkeraad van de Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem heeft op een onlangs gehouden bijeenkomst besloten een commissie te benoemen en op te dragen na te gaan of er middelen aanwezig zijn, die zouden kunnen leiden tot het beroepen van een vijfde predikant. Tiidens de landeliike actie van de Ne derlandse Hervormde Kerk onder de naam „de Grote Trek" zal op Maandagavond 1 November in het gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem worden opgevoerd „Wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen", een lekenspel van R. Oostra. Het spel zal worden opgevoerd door de lekon- groep van de Hei-vormde Jeugdraad te Haarlem onder leiding van mevrouw Wika J. LeopoldTimmer. Bovendien is er samenzang onder leiding van de heer Klaas Bolt. In de plaats van de heer Th. F. de Groot (KVP) die is overleden, is tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland be noemd de heer H. A. Douqué te Amsterdam. Te Amsterdam is in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer C. D. Merens, oud- consul-generaal van het Koninkrijk Joego slavië en drager van het grootkruis der orde van Sint Sava van Joegoslavië en comman deur der orde van de kroon van Joegoslavië. Zijn stoffelijk overschot is in stilte te Haar lem teraardebesteld. De directie van Unilever N.V. heeft besloten op de uitkeringen aan de gepen- sionneerden een toeslag van 6 pet. toe te kennen. ADVERTENTIE zit 'm de kneep Monteursarbeid is geen jongejuffrouwenwerk. Bij het werk toont zo'n mouwvest wat het waard is. Zo'n Beva kan tegen een behoorlijk ruw stootje en kan eindeloos worden gereinigd zonder te slijten. Geweldig sterk is de op Amerikaanse machines vele malen gecontroleerde stof, en bovendien is dit royale, mooie mouwvest op vele plaatsen nog eens extra versterkt. VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Bij onderhandse overeenkomst hebben B. en W. van Amsterdam (aan de N.V. Aannemings Maatschappij v./h. Hillen en Roosen) opdracht verleend tot het maken der eerste kademuren in de Westhaven, voor een bedrag van 4.889.000. Na het gereedkomen dezer kademuren, over on geveer 15 maanden, kan deze Westhaven in gebruik worden genomen. Na afbouw van de Velser tunnel kan zij zonder hin dernissen worden bereikt. De ingang van de haven ligt namelijk Westelijk van de Hembrug. Zij zal van een moderne kraan installatie van bijzondere capaciteit wor den voorzien. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'daim Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 100fhi 253 li 411% 310 517% 93% 165% 146 130% 128% 223 199 199% 200 41% 77 Va 61% 54 26r/ia 58% 100r'/,o 253% 417 310 513 93 166% 147 130% 128 223 199% 200 200 42 78'/a 62 ex.d. 54% 26% 58% Ampenan, 20 te Tj. Priok. Amsteidiep, 19 te Aden. Antonia. 20 te Soerabaja Arkeldijk, 19 v. Port Said n. Halifax. Armilla, 19 v. Singapore n. Bangkok. Aagtedijk. 18 300 m. Bermuda. Agatha, 13 v. Pladju n. Puiu Sambu. Alcyone, 18 95 m. N. NO. Madeira. Arendskerk. 18 920 m. O Guardafui. Akkrumdiik. 20 v. Antwerpen te Rotterdam. Alchiba, 19 v. Paranagua n. Rio Grande do Sul Aibena, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Alkaid. 20 te Rotterdam Aimdijk, 19 v. Brownsville n. Le Havre. Alnati, 16 te Buenos Aires Altair, 20 te Santos. Amstelland, pass. 19 Ouessant n. Recife. Amstelveen, 18 te Colombo. Aïamak, 20 te Amsterdam. Aldabi, 20 380 m. N. Las Palmas. Amor. 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Arundo. 19 v. Montreal n. Nederland. Axeldijk, 19 te Santos. Bali. 20 te Palembang. Bawean, 20 v. Singapore n. Marseille. Bloemfontein, pass. 19 Dakar n. Las Palmas Blommersdij'k, 19 v. Genua n. Port Said. Bosehfontein, 19 v. Dar es Salaam n. Tanga. Baarn. 18 155 m. W.ZW Lands End. Bandjermasin, 18 v. Palembang n. TJJlatjap. Batoela, pass. 19 P!o Tenggol n. Singapore. Banka, 20 v. Calcutta n. Chittagong. Bacchus. 19 v. Brighton n. Antwerpen. Caltex Nederland, 19 te Kopenhagen. Caltex Utrecht, pass. 19 Noordkust Tunis n. Rotterdam. Caitex Delft. 18 125 m. N.NO. Kp. Vilano. Caltex Nederland. 18 90 m W.ZW. Kp. Skagen Chama, 18 410 m. O. North Cape. Caltex Leiden. 19 145 m. N.NO Kp. Vilano. Cistuia, pass. 20 Kieierkanaal n. R'dam. Corilla, 20 v. Marseille, n. Genua. Delft. 19 v. Manta n. Cristobal. Drente, 18 v. Penang n. Belawan. Duivendrecht, 18 te New York. Dcogediik, 20 v. Bremen n. Rotterdam. D ui vend ijk, 19 te Los Angeles. Eemdijk. 19 v. Havana n- Vera Cruz. Ena. pass. 19 Gibraltar n Rotterdam Erinna, 19 v. Saigon n Plad.iu. Esso Amsterdam, pass. 18 Kp. Ben.gut n. Sid ni Esso Rotterdam. 18 1050 m. ZW.t.W. Fayal. Eos, 19 v. Sevilla n. Malta. Felipes. 19 v. Makassar n. Pladju. Gordias, 18 te Piraeus. Gadilla. 20 te Calcutta, Gaasterland, pass. 20 Finisterre n. Amsterdam Holland, 20 te Zanzibar. Helena,, 18 v. Georgetown te Essequibo. Helder, 18 700 m. W.NW. Flores. Hersilia, 18 te Port of Spain. Hector, pass. 19 Goeree n. Rotterdam. Hersilia, 19 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hestia,, pass 19 Bermuda n. Antwerpen. Hector, 19 te Amsterdam Heemskerk. 20 v. Mombasa n. Suez. Hydra, 19 v. Amsterdam n. West Indië. Ivoorkust, 18 130 m. ZO Kp. Palmas. Ilos, 20 te Napels. Joh. v. Oldenbarneveit. 20 te Sydney. Koratia. 19 te Portland Mon. Kalmana, 19 te Makassar verw. Kalabaht. 18 v. Ambon n Makassar. Karossa, 19 te Makassar. Kasimbar, 13 150 m. O.NO. Madeira. Kanmun, pass. 19 Ouessant n. Lissabon. Kertosono, 20 te Lorenzo Marquez. Kota Baroe, vertr. 20 v. Colombo n. Aden. Laagkerk, 19 v. Colombo n. Madras. Laertes. 19 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Linge. pass. IP Lands End n. St. Vincent. Larenberg. 18 629 m. NO.t.O. Fayal. Leopoldskerk, 18 te Damman. Laurenskerk, 20 te Madras. Lawak, 19 v. Napels n. Casablanca. Lekhaven, pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. Lemsterkerk, 19 v. Catania n. Marseille. Leuvekerk. 20 te Karachi. Loosdrecht, 19 v. Bremen n. Rotterdam. Loppersum, 20 te Sfax. Lissekerk, 20 v. Basrah n. Khorramshar. Loosdrecht. 21 Rotterdam verwacht. Mentor. 19 te Palermo. Metula. 19 v. Bunju n. Balikpapan. Maetsuyeker 19 te Tj. Priok. Mariekerk, 18 450 m. Z. Hongkong. Meiiskerk. 18 190 m. KW. Kreta. Manoeran, 18 450 m. O.t.Z. Guardafui. Mirza, 18 500 m. NW. Lacadiven. Maiea, 18 150 m. ZO. Fayal. Marpessa, 19 630 m. O. Ceylon. Mataram, pass. 19 Lombok n. Timor. Mapia. 19-20 te Port Said. Mentor, 19 v. Palermo n. Algiers. Nieuw Amsterdam, 19 v. New York n. R'dam. Nigerstroom, 19 v. Douala n. Lagos. Oostkerk, 20 te Hongkong. Oranje, pass. 19 Gibraltar n. Southampton. Ouwerkerk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Ootmarsum. 18 180 m. NW. Finisterre. Ophir, 19 te Belawan. Orestes. 18 420 m. N. Fayal. Oranjefontcin, 20 te East London. Papendrecnt. pass. 19 Malta n. Batoem. Polyaorus, 20 te Tjilatjap. Polyphemus, 19 v. Suez n. Djeddah. Prins Joh. w. Friso, 18 710 m. W.t.N. Valentia Prins Alexander. 15 te Montreal. Pendrecht, 21 Pta. Cardon verwacht. Prins Fred. Hendrik, 20 te Antwerpen. Prins W. George Frederik, 15 te Montreal. Prins Willem v. Oranje 20 te Montreal. Rempang, 19 te Casablanca. Rotti, 20 te Semarang. Rotula, 20 te Balikpapan. Reyniersz, 18 v. Tegal n. Soeraba. Riouw, 18 nog Bandarshapur. Rotula. 18 440 m. N.NO. Balikpapan. Roepat, 20 te Khoralmufatta. Ruys. 19 v. Buenos Air^s n. Santos. Rijndam. 20 v. Southampton n. Le Havre Sioajak. 19 680 m. W.ZW Lands End. Sirrah, pass. 19 Torrestraat n. Tj. Uban. slamat, 19 v. Bombay n. Cochin. Sommelsdijk, 20 te Bangkok. snaa?0R neC.e,tLpafi' '9 G,bla!t3r n. Palermo. Stiaat Ball, li te Kaapstad verwacht. Sumatra, 20 te Singaoore. ^ai*tigaL13 410 m' W.ZW. Volcano eil. Snediecht, pass. 18 Comoro eil. n. Eva Perón Sommelsdijk. 18 70 m. NO. Str. Singaporp. B2iawan.a'anS Ak3r' P3SS' 13 T-! Uban naar Stanvac Ogan, 18 v. Singapore n. Sungeigeronjz If,nerf' !o H°- m' NW- ten W Volcano eü Sunetta. 19 135 m. O.ZO Port Soedan. Sailand. 20 te Recife. Scherpend recht, 19 v. Rio Grande do Sul naa- Curasao. sïad 19dwars KP- Race n. R'dam. Stad Leiden, 19 v. Livorno n. Genua. !rjklaaingen;J9 v Wabana n. Rotterdam, gibajak, 21 Southampton verwacht. Tarnan °,f„ L'blny. 23 Mena al Ahmadi verw. Tan«S' ,u Singapore Port Swettenham. Tahsse, 19 v san Dakar. n. Sorong. Taiakan, 19 v. Napels n Genua. tennatrf" V' Su'lseiSerong n. Port Swet- Tsnkhaven III. 18 80 m. N. Anamba eil. lasman, 18 v. Makassar n. Ambon. Tawali, 18 230 m. ZW. Ko. St. Vincent. Uubantiet, 18 260 m. O." Timor Trompenberg 18 550 m. NO. Terceira. Tamo, 20 te Pto. Acevedo. Thalatta, is te Rotterdam. Tana. 21 te Pladju verwacht, vf" ^'e,rleecK- 18 v. Tj. Pnok n. Singapore. Wa^r' rr; lV65 m WZW S5n Thome. WateiUnd, 19 te Hamburg. Waterman, pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Wuiemstad. 20 Southampton. Wonorato. 20 te Genua Waikelo. 18 v Badasbaai n. Singapore. saterland, pass. 18 Cuxhaven n. Hamburg. Waai. 19 v. Roiterdam n. Lissabon. W. Alton Jones, 22 Suez verwacht lJse', 19 v. Piraeus n. Saloniki. Ziipenberg, 19 te Bon verwacht. Said.'krU'S' PaSS' 19 dwars Lissabon n. Port KLEINE VAART Anna Silvia, 13 v. Rotterdam n. Hambure Aibergen, 19 v. Lonë.nt te RequejadT Ac5a ïqU'V S'vaflsea te Rochefort. Aco, 19 v. Degerham te Lulea verw. Aeneas, is v. Barcelona n. Tarragona Appingedam. 18 te Lissabon. agona' fff"0!1- 18 v- A"en n. Djeddah sib-T', \96 teLzeaaTndaPr Aberdeen verw' Bei end, 18 v. Rotterdam n. Londen. Bill seri<» v ^SS' 18 Fl"LCterre Casablanca. Bin S, 19 v. Swansea te Rotterdam' verw r'n^n0, 18 V- HamDure te Rotterdam! Coell óa«Pafo' Vl,sslngen Antw. r-n imn Vlissmgen n. Plymouth. r-=f"loran' 19 v- Kortgene te Colchester verw Cathanna. 18 v. Duinkerken n. Aalborg. r£!.r,£ 20 V' Stockholm te Windau verw. Deo Favente. 18 v. Amsterdam n. Kopenhagen Europa, pass. 19 Vlissingen n. Kmgslynn. I9 v' G,'ar-gemouth te Amsterdam Elaa, 18 v. Boston te Antwerpen. Evertsen, 18 v. Quimper te Nantes. Brans, 19 v. Kopenhagen te Rotterdam, trejo, pass. 18 Vlissingen n. Narvik Gerne S, 18 v. Pool n. Swansea. Grams bergen. 20 v. Nantes te Genua verw Hermes, 19 v Cardiff te Rotterdam V' Ro'tei'dam n. Warnemuends. KunJaboil. 19 v. Amsterdam te Rotterdam. Larix. Is te Stugsund. Leemans. 18 v Hamburg n Kingslynn. Leendert b. 24 v. Runcorn te Genua verwacht. Lydia (i). pass. 18 Vlissingen n. Oporto. Manto, 18 v. Algiers 11. Tel Aviv. Mary 18 v. Vlissingen n. Southampton. May star, 19 v Hasle te Antwerpen. C«m,enr' paS' 13 fUssingen n. Gothenburg. Meres N, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maasym N. 18 Kiel gepass. n. Leningrad. Markab N, 19 v. Wamemuende n. R'dam Manta. 18 v. Rotterdam r Brunsbüttel. Muiak N. 19 v. Asuncion te Rotterdam Nero, 18 v. Triest n. Rneka. Noordland, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Nettle, 18 v. Stockholm n. Rundvik. Neeitje D, 19 v. Swansea n. Tonnay Charentt. Kiagara, 18 v. Rotterdam n. Gothenburg. Oostereems, is v. Rotterdam n. Duinkerken. Plato. 18 te Amsterdam. Pavonis, 18 v. Teignmouth te Rotterdam. Pavo, 17 Kiel gepass. n Gefle. Ponto, 17 v. Gent n. Kalmar. Por.za, 18 te Zaandam. Rian, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rian, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Roeiï. 19 v. Odense te Amsterdam. Result, verm. 19 v. Antwerpen n. Boston. Statensingel, 18 v. Bilbao n. Santander. Stella Mans, pass. 19 Vlissingen n. Terneuzen. Servus, 18 v. Rostock te Great Yarmouth. Stientje Mensinga, 19 v. Rotterdam n. Riga. Spes, 18 v. Bristol n. Rotterdam. Sambre, 18 v. Rotterdam n. Rouaan. Swift, 18 v. Rotterdam n. Malmö. Teun. 18 v. Bristol te Rotterdam. Ton S, 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Trude K. 18 v. Otterbacken te Amsterdan Taurua. 19 v. Goole te Terneuzen verw. Viking, 18 v. Rotterdam n. Liverpool. Vrijburgh. 18 v. Rotterdam n. Casablanca. Walenburgh. 18 v. Le Havre n. Bordeaux. Westkust, 18 v. Rafso n. Londen. Wickenburgh, 19 v. Casablanca te Rotterd an IJsel, 18 v. Rotterdam r Le Havre. Zeehaan, 18 v. Riga n Odense.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11