Mendès-France en Adenauer zijn het in grote trekken eens Weerbericht j OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geval-Petersen Brits-Egyptisch accoord over de Suez-zöne ondertekend Amerikaans ambtenaar in arrest als „spion voor Nederland" Politieke leiders uit Bonn naar Parijs ontboden Groots plan ontworpen voor Frans-Duitse samenwerking Volksbrood één cent duurder Britten keren terug in geval van aggressie Diplomatiek incident in de Sovjet-hoofdstad Britse havenstakers in volkomen isolement Het woord is aan Het wordt kouder De Prins in ons land terug n\ Anthony Eden voortaan Sir Zeven ambassadeurs aten niet met niet-erkende collega's Regering, politieke partijen en vakbeweging veroordelen hen Trekt De Gaulle zich ten gunste van PMF terug? Bondgenootschap te ver doorgedreven Weerrapport 6 9e JAARGANG No 87 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 241 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT IS een merkwaardig geval. Het lijkt overdreven van een Affaire-Petersen te spreken. Zo zou de zaak heten als zij de Russen betrof: uitlevering van staatsgehei men aan de Russen of hun bondgenoten, zoals die in de laatste jaren achtereenvol gens in Amerika, Engeland, Duitsland en Frankrijk is gebleken, met bijbehorende hevige opschudding. De Amerikaanse amb- I tenaar J. S. Petersen Jr., tien dagen ge leden gearresteerd nadat hij enige dagen tevoren ontslagen was, wordt niet van ver- raad aan de communisten beticht. Hem is ten laste gelegd „het verzamelen van Ame rikaanse geheimen ten behoeve van een i vreemde mogendheid" en de bedoelde mo gendheid blijkt Nederland te zijn. Wij zijn j bondgenoten, de Verenigde Staten en wij en daarom maakt het wel een laat ons zeggen wat teleurstellende indruk als een Amerikaan, die ons inlichtingen geeft, deswege wordt opgesloten. Er besta-at, zo- i als alweer blijkt, een groot verschil in de I innigheid van betrekkingen tussen staten 1 die slechts bondgenoten zijn en verenigde staten. Ik kan niet zeggen „verenigde na- j ties", want dat is zoals u weet weer heel iets anders: daar behoren zowel Amerika i als Sovjet-Rusland toe en daarbij is de innigheid dus weer aanzienlijk minder dan tussen bondgenoten. Dit is een beetje moei- j lijk, maar het valt nu eenmaal niet te l loochenen dat het leven ingewikkeld is. Amerikaanse kranten hebben zich, be grijpelijkerwijze, levendig geïnteresseerd in dit geval en van de woordvoerder van hun departement van Buitenlandse Zaken het State Department geen woord com mentaar kunnen loskrijgen. De Nederland se regering heeft wel een verklaring afge- S legd. Zij ademt onschuld. Zij zegt dat de betrekkingen tussen J. S. Petersen Junior en Nederlands militair personeel dateren uit de tweede wereldoorlog, toen men nauw I samenwerkte „ter behandeling van tech nische vraagstukken, verband houdende met het verkrijgen van geheime inlichtin gen" en met wederzijds profijt regelmatig gegevens uitwisselde. Dit uitwisselen werd na de oorlog voortgezet en de Nederlandse autoriteiten namen aan dat de chefs van Petersen dit wisten en goedkeurden. Hier moet dus een misverstand in het spel zijn geweest. De chefs van Petersen wisten het blijkbaar niet en zouden het niet goedgekeurd hebben als zij het ge weten hadden. Want toen zij het te weten kwamen sloten zij hem oo. De voor de hand liggende vraag rijst hier of Petersen zelf dacht dat hij het doen mocht. Maar daar omtrent verkeren wij in het duister, want de woordvoerder van het State Department heeft niets willen zeggen. Den Haag heeft zich beoaald tot zijn of- ficiële verklaring en hult zich voor het i overige in zwijgen. A.F.P., het Franse wereldpersagentschap, doet ons weten dat I lij werkte op een „U'teTst geheime" af- i deling het verschil tussen geheim en uiterst geheim is altijd een interessant vraagpunt die rechtstreeks onder de 9 president der Verenigde Staten ressorteert en radio-uitzendingen uit de hele wereld opvangt, zowel code-uitzendingen als nor- - male. De laatste lijken allerminst geheim. B Van de code-uitzendingen, die Amerika opvangt en ontcijfert, moet men wel op- merken dat die biijkbaar geen Amerikaa-n- se staatsgeheimen maar juist die van an- ).;dere mogendheden inhouden. Een Ameri- 1 kaans staatsgeheim is wel, dat het de codes van anderen kent en ontcijferen kan. Het zou bijvoorbeeld een merkwaardig effect gemaakt hebben als J. S. Petersen Junior de inhoud van een Nederlands code-bericht n gedecodeerd aan ons teruggeleverd had. Maar denkelijk gin-g het over andere zaken. Volgens onze Haagse redacteur zou- n den Petersen's mededelingen betrekking 2 hebben op de defensieve taak, Nederland u toebedeeld bij een eventuele aanval uit het r Oosten. Men heeft daar al kort na 1945 1.1 verschil van mening over gehad. In verdere p inlichtingen op dit punt, ook ten aanzien van door Amerika verstrekte strijdmidde- ^en, heeft men hier nooit iets geheimzin- I nigs gezien. Denkelijk zal er nog wel meer j )ver het geval-Petersen bekend worden, ook al mocht zijn zaak niet in het open- -«aar worden behandeld. Wij wachten het j -et belangstelling af. Wij dachten toch wel, .'ietwaar? dat men tussen bondgenoten openhartig behoort te zijn over gemeen- r schappelijke defensieplannen. Als het die ;r,i.dan inderdaad betreft. R. P. Prins Bernhard is heden om drie minu ten voor twaalf met de regeringsdakota op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd van zijn reis naar Zuid-Afrika. De Prins verklaarde bij zijn aankomst een bijzonder interessant en plezierig be zoek aan de unie van Zuid-Afrika te heb ben gebracht en overal met zeer grote har telijkheid als vertegenwoordiger van Ne derland te zijn ontvangen. „Het is mij wel heel duidelijk gebleken, dat men het in de Unie op prijs stelt de contacten op elk ge bied met Nederland te bewaren en waar mogelijk te verstevigen", aldus Prins Bern hard. „De laatste jaren is er op cultureel gebied al veel gebeurd. Wij van onze kant zullen dit samengaan op ruime en royale wijze dienen te bevorderen. Deze geneigd heid tot samenwerking met Nederland geldt ook op economisch gebied, maar het spreekt vanzelf, dat hier de praktische realiteit een rol speelt. Wij zullen onze beste producten aan Zuid-Afrika moeten aanbieden en eventueel indien de situa tie daartoe leidt het vestigen van Ne derlandse bedrijven in het land zelf moe ten overwegen. Ik heb hoop, dat ik door verschillende besprekingen, die ik heb ge had, iets heb kunnen doen voor het weg nemen van een aantal bestaande oneffen heden op economisch gebied, of voor het openen van de weg daartoe", aldus de Prins, die tenslotte zijn lof uitte voor de duizenden Nederlandse immigranten in de Unie. k( Anthony Eden, de Britse minister Van -j Buitenlandse Zaken is kort voor zijn ver- trek naar Parijs voor de negen mogend- se' heden conferentie door Koningin Elizabeth 6C tot ridder geslagen. Eden zal voortaan de titel Sir voeren. (Van onze correspondent in Parijs) De inleidende besprekingen tussen premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer tot de internationale conferentie, die vandaag in Parijs met Dulles en Eden worden voortgezet, zijn gisteren niet in de officiële residentie van de mi nister-president in Marly gevoerd, maar in het kasteel de la Celle bij St. Cloud, dat vroeger door Madame de Pompadour bewoond werd. De bedoeling van deze onverwachte verhuizing was de pers op een dwaalspoor te brengen. Van nacht is een communiqué uitgegeven, dat optimistisch is gesteld en dat bericht dat de beide staatslieden elkaar in de loop van de week weer onder vier ogen zullen ontmoeten. Er zijn twee feiten, waaruit valt af te leiden dat de conferentie een veel breder terrein beslaat dan enkel het Saar-gebied, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, en voorts dat er op verscheidene punten in beginsel al over eenstemming bereikt is. Adenauer heeft vannacht, en dat is dan het eerste feit, de leiders van de voor naamste politieke partijen uit Bonn en, naar men aanneemt ook verschillende mi nisters naar Parijs ontboden om een aan tal voorstellen van Mendès-France geza menlijk te bestuderen. Het tweede feit is dat verscheidene kwesties reeds naar de deskundigen zijn verwezen en dat deze week te Parijs al een Frans-Duits cultu reel verdrag kan worden getekend. Daar bij zullen vermoedelijk beide talen weder zijds verplicht op de lesroosters der mid delbare scholen voorgeschreven worden. Men weet verder dat beide staatslieden, ieder met twee raadslieden, de Fransen Foutou en Frangois Poncet, de ambassa deur in Bonn, en de Duitsers Blankenhorn en Hallstein tot bij elf uur vijf uur lang geconfereerd hebben. Om elf uur voelde de 78-jarige kanselier zich echter nog vol doende fit om in zijn hotel tot één uur 's nachts de resultaten met zijn staf nog eens grondig te bekijken. Sahara en Noord-Afriba Mendès-Franse heeft het oorspronkelijke onderwerp van de conferentie, de Saar- kwestie, op een veel hoger en breder plan willen plaatsen. Hij heeft zijn denkbeelden onthuld en ontwikkeld over een nauwe Frans-Duitse economische samenwerking, die zich zelfs niet tot Europa zal behoeven te beperken. Ook Noord-Afrika en zelfs de Sahara zouden betrokken worden in dat plan, dat voorziet in gemeenschappelijke kapitaalsbeleggingen en in een nauwe sa menwerking tussen Franse en Duitse in genieurs en andere technici. Bijzonderheden over dit project, deze nieuwe vrucht van de rijke geest van Mendès-France, zijn nog niet bekend ge maakt. Adenauer schijnt er echter wel oren naar te hebben. Op economische ba sis zou aldus een mogelijkheid tot Frans- Duitse toenadering en op den duur mis schien zelfs verbroedering kunnen worden gevonden en de Saarkwestie als het ware worden geïsoleerd. Niettemin blijven er met betrekking tot de Saar nog enkele moeilijkheden bestaan, waarvan de onmiddellijke toelating van de pro-Duitse partijen, waar Adenauer op prestige-overwegingen op staat, er één is. De handelsbetrekkingen tussen Bonn en het Saarland zijn ook nog niet geregeld, maar in groter verband zal men daar waarschijnlijk wel in kunnen slagen. Dat zelfde mag men vermoedelijk ook zeggen van het laatste twistpunt: de Duitse kapi taalbeleggingen in het Saarland. Met de plannen, die Mendès-France nu worden toegeschreven, zou, langs andere weg, het doel worden bereikt dat ook de voortrekkers van de Europese integratie politiek voor ogen heeft gestaan. Daaruit CAÏRO (Reuter) De Egyptische pre mier, kolonel Gamel Nasser en de Britse molster van Staat, Anthony Nutting, heb ben in het parlementsgebouw in Caïro de Brits-Egyptische overeenkomst getekend, die voorziet in terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit de zóne van het Suezkanaal binnen twintig maanden. De uiteindelijke overeenkomst was Maandag bereikt. De ondertekening moest op het laatste ogenblik nog een uur uitgesteld worden, omdat typistes nog niet klaar wa ren met de extra documenten. Toen Nasser en Nutting de Pharao-zaal. waar de ondertekening van de documenten geschiedde, betraden, werden zij met ap plaus begroet. Vele Egyptische autoritei ten en leden van het corns diplomatique waren aanwezig. De plechtigheid duurde slechts tien minuten. Voor het gebouw werd een groot vuurwerk afgestoken, toen de ondertekening een feit was. Nasser en de Britse ambassadeur te Caïro Sir Ralph Stevenson, hebben in een ge meenschappelijk communiqué verklaard „dat de Brits-Egyptische betrekkingen op een nieuwe basis van samenwerking zul len worden gevestigd". Sir Ralph verklaar de in een radiorede tot het Egyptische volk, die hij in het Arabisch uitsprak, dat Groot- Brittannië altijd en onder alle omstandig heden Egypte zou helpen, als die hulp wel kom zou zijn. Hij deelde mede. dat hij vol gend jaar, na acht jaar in Egypte te zijn geweest, zal aftreden. In Londen is de ondertekening in het algemeen met voldoening ontvangen. Hel standpunt van een aantal conservatieve rebellen in het Lagerhuis, die van mening zijn dat Groot-Brittannië, zwichtend voor Naar aanleiding van voorstellen, die de directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning aan de Nederlandse Bakkerijstichting inzake de bloemprijs heeft gedaan, heeft deze stichting geadviseerd met ingang van heden de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te verhogen. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voorts mede gedeeld dat met ingang van heden de maxi mumprijzen voor volksbrood vervallen. Door de afschaffing van de maximumprij zen worden de bakkers in de gelegenheid gesteld, de tot heden geldende prijzen voor het volksbrood te verhogen. Een verhoging van één cent per heel brood van 800 gram wordt redelijk geacht op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande minimum prijzen voor volksbrood is in voorbereiding. druk, een strategische sleutelpositie op geeft, heeft in het iand niet veel weer klank gevonden. Verkeer in de war In Caïro heerste eer. uilgeiaten stem ming. De kranten hadden de ondertekening aangekondigd en nog vóór de onderteke ning werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aangebracht. Toen het donker werd, brandde een feestverlichting. Ook in andere Egyptische steden werd feest gevierd. In het gehele land wordt de beëindiging van de 72-jarige bezetting der Kanaalzone vandaag gevierd als een natio nale feestdag. Reeds een uur voor de overeenkomst werd getekend zagen de hoofdstraten in Caïro zwart van de mensen, die juichten en zongen en die spandoeken en fakkels droegen. In de meeste hoofdstraten van de stad kon de politie het verkeer eenvoudig niet meer regelen. Vele Britten in Caïro werden uitgeno digd voor feestjes bij Egyptenaren, die de nieuwe Brits-Egyptische vriendschap wil den bezegelen. Een van de gevolgen van de overeen komst is, dat de weg nu vrij is voor Ame rikaanse hulp aan Egypte. Deze hulp was afhankelijk gesteld van beëindiging van het Brits-Egyptische geschil. Een Britse functionaris verklaarde te geloven, dat tientallen Britse firma's Egypte weer zul len beschouwen als een veilig gebied voor beleggingen en handel. CAÏRO (Reuter) De Brits-Egyptische overeenkomst voorziet in terugkeer van de Britse troepen naar de basis van het Suezkanaal „in geval van een gewapende aanval van een vreemde mogendheid" op Turkije of enig andere Arabische staat. Egypte zal dan havenfaciliteiten verlenen. De basis zal na het vertrek van de Britse troepen in goede staat worden gehouden door de Egyptische regering en Britse par ticuliere maatschappijen. De Britse troe pen zullen, als zij naar de basis terug gekeerd zullen zijn, Egypte onmiddellijk na beëindiging van de vijandelijkheden verlaten. Groot-Brittannië en Egypte zullen in geval van een dreigende aanval op Turkije of een Arabische staat overleg plegen. Egypte zal op Egyptische vliegvelden diensten ver lenen ten behoeve van vliegtuigen van de R.A.F. op vluchten, waarvan tevoren ken nis is gegeven. Groot-Brittannië en Egypte zullen de conventie van het Suezkanaal van 1888, die vrije vaart door het kanaal verzekert, toepassen Het onderhoud van de basis waarvoor Groot-Brittannië ver antwoordelijk is, zal worden toevertrouwd aar 1200 Britse civiele deskundigen, van wie er 800 van buiten Egypte mogen ko men. Groot-Brittannië zal niet meer dan 50.000 ton munitie en 300.000 ton militair materiaal in dé basis in voorraad mogen hebben. Voor de duur van de overeenkomst (tot 1961) zal de Shell zorgen voor de olie leiding van Suez naar Caïro. blijkt ten overvloede dat de tegenstellin gen tussen de federalisten en Mèndes- France meer de werkwijze dan het doel betreffen. En de omstandigheid dat Ade nauer, wiens Europese gezindheid niemand in twijfel kan trekken, dit schijnt te er kennen, kan een beslissende bijdrage le veren tot een volledige zuivering van de internationale diplomatieke atmosfeer. (•Reuter) Adenauer zal Donderdag te Parijs beraadslagen met de leiders van de West-Duitse regeringscoalitie, Von Bren- tano, Dehler, Von Merkatz en Haasier. Te Parijs zijn ook vooraanstaande vertegen woordigers van de West-Duitse industrie aanwezig onder meer Berg, voorzitter van de West-Duitse industriële bond en dr. Pohl, directielid van de Mannesmann- metaalfabriek. MOSKOU. (Reuter). Zeven Westelijke ambassadeurs, onder wie de Britse, de Amerikaanse en de Franse, hebben Dins dagavond een diner, dat in Moskou werd gegeven door de Birmaanse ambassadeur, Maung Ohn, verlaten toen bleek, dat zij met de cornmunistisch-Chinese en de Oost- Duitse ambassadeurs aan één tafel moesten zitten. Zij bemerkten dat pas na aankomst in.het Sovjetskaja-hötel, waar het diner werd gegeven, dat zij de Chinese en de Oost-Duitse ambassadeurs als tafelgenoten hadden. Ook de Nederlandse ambassadeur in Moskou, jhr. mr. P. de Teixeira de Mat- tos vertrok weer. De voornaamste gast op het diner was de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotov. De zeven Westelijke ambas sadeurs hebben hem boodschappen gezon den, waarin zij verklaren, dat hun vertrek geen geringschatting van heim (Molotov) betekende, doch een gevolg was van de aanwezigheid van ambassadeurs van lan den, waarmee hun regeringen geen nor male betreKkingen onderhouden. (Van onze correspondent in Londen) Sir Walter Monekton, de Britse minis ter van Arbeid, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de stakers, nu hun probleem onderzocht wordt, de wijste partij zullen kiezen en het werk zullen hervatten. Het economisch leven van het land dreigt in gevaar te komen. De regering zal alles doen om het nationale belang te bescher men. Namens de oppositie sloot Alfred Robens zich bij de woorden van de minis ter aan. Het Britse vakverbond heeft in een ver klaring de staking veroordeeld als een „nodeloze opoffering". Thans heeft ook een aantal stakers in Huil het werk neergelegd. De busstaking in Londen is voorbij. Vandaag zou het gehele personeel weer aan het werk gaan De helft van de Britse havenarbeiders heeft thans het werk neergelegd. In Lon den, Liverpool en Huil zijn 38.000 man in staking. In Southampton spraken de ar beiders zich tegen aansluiting bij de sta- NEW YORK (A.F.P.) Volgens het Amerikaanse weekblad „Time" heeft ge neraal De Gaulle de Franse eerste-minis- ter, Mendès-France, medegedeeld, dat hij zich eind November uit het politieke leven zal terug trekken. Zijn volgelingen zou de vrijheid worden gegeven het program van Mendès-France te steunen. De Gaulle zou Mendès-France dit vorige week hebben medegedeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Lichtenberg: Koningen menen dikwijls, dat wat hun generaals en admiraals ver richten voortspruit uit vader landsliefde en ijver voor de eer van de vorst. Maar vaak ligt de ganse drijfveer van grote daden in een meisje dat de krant leest. De scheepswerf „De Vlijt" te Aalsmeer heeft een brandblus-vaartuig gebouwd in opdracht van het havenbedrijf van Buenos Aires. De „Cabo Riomayor" op proefvaart op het IJ met de brand blusinstallatie in werking. Ruim 24.000 liter water wordt per minuut uit de twee pompen gespoten via 12 slangen. Het vaartuig heeft boven dien nog een schuimblusapparaat met een capaciteit van 4000 liter schuimvloeistof. king uit, en zelfs tegen een symbolische staking van 24 uur. De regering heeft de stakende haven arbeiders zijdelings een soort ultimatum gesteld. Zij krijgen waarschijnlijk tot Za terdag de tijd van gedachten te verande ren. Blijven zij staken, dan zullen mili tairen hun werk overnemen. Vandaag zal het kabinet hierover beslissen. Het zenden van troepen kan aan het einde van de week niet meer uitgesteld worden omdat de bevoorrading van de handel thans ern stig gevaar loopt. Textielfabrieken worden met sluiting bedreigd omdat zij moeten wachten op aanvoer van wol. In Londen wordt gewaarschuwd dat het ophalen van huisvuil waarschijnlijk moet worden stopgezet omdat de vuilnisschuiten op de Theems stil liggen. WASHINGTON (AFP) De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op zijn we kelijkse persconferentie geweigerd com mentaar te leveren op de geruchten als zou een gearresteerde Amerikaanse ambtenaar, Petersen genaamd, op ongeoorloofde wijze geheimen aan Nederland uitgeleverd heb ben. J. S. Petersen werd ongeveer tien dagen geleden gearresteerd op beschuldiging van het verzamelen van Amerikaanse gehei men ten behoeve van „een vreemde mo gendheid", zulks ten nadele van de Ver enigde Staten. Hij was op het moment van zijn arrestatie reeds enkele dagen ontsla gen uit de afdeling waarin hij werkte, een uiterst geheime afdeling van de Ameri kaanse geheime dienst, die, hoewel resor- terend onder het ministerie van Defensie, rechtstreeks onder de president staat. Deze afdeling houd't zich bezig met het opvan gen van radio-uitzendingen van over de gehele wereld, zowel code-uitzendingen als ..normale". Het gebouw, waarin deze af deling is ondergebracht, bevindt zich even buiten Washington en het wordt streng bewaakt. Van Nederlandse zijde verluidt hierover het volgende: „Naar aanleiding van de berichten in de Amerikaanse pers, dat Nederland betrok ken is bij het proces tegen de Amerikaan J. S. Petersen Jr., die ervan beschuldigd wordt zich op ongeoorloofde wijze in het bezit te hebben gesteld van staatsgeheimen ten voordele van een vreemde mogendheid, wordt van officiële zijde het volgende ge meld: De betrekkingen tussen de heer Pe tersen en Nederlands militair personeel dateren uit de tweede wereldoorlog, toen een nauwe samenwerking tot stand werd gebracht tussen Amerikaanse en Neder landse instanties, die technische vraagstuk ken behandelden, verband houdende met het verkrijgen van geheime inlichtingen. In het kader van deze samenwerking tus sen geallieerde staten werden ten bate van de gemeenschappelijke oorlogsinspanning regelmatig gegevens uitgewisseld, welke voor de betrokken diensten van beide mo gendheden van nut waren. Deze uitwisse ling van gegevens werd nog vele jaren na de oorlog voortgezet, waarbij van Neder landse zijde het contact werd onderhouder, door Nederlandse ambtelijke diensten. De Nederlandse autoriteiten namen als van zelfsprekend aan, dat de chefs van de heer Petersen op de hoogte waren van de voort zetting van deze uitwisseling van gegevens en dat zij daaraan hun goedkeuring hecht ten." Het Amerikaanse departement van De fensie heeft verklaard, dat de Amerikaan se regering „geen enkele reden heeft om aan de goede trouw van de Nederlandse regering te twijfelen. Dit is gebleken door de medewerking, die bij het onderzoek van de Nederlandse regering is ontvangen". Niettemin stelt de Amerikaanse regering er prijs op te verklaren, dat zij de „activi teit van de bij dit geval betrokken Ameri kaanse staatsburger nooit heeft goedge keurd" en dat zij „geheel voor rekening van de betrokkene, buiten medeweten van zijn superieuren en in strijd met de wetten van de Verenigde Staten, is ontplooid". De Nederlandse autoriteiten hebben de Amerikaanse regering verzekerd, aldus de bekendmaking, dat zij geloofden, dat het overbrengen van de inlichtingen „goedge keurd was door een accoord tussen de beide regeringen". Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Noorde lijke IJszee, ruim 500 km ten Noorden van Schotland, ligt een zeer diepe oceaan depressie met de restanten van de tro pische cycloon. Het koudefront ervan heeft vannacht Schotland bereikt en trekt nu langzaam in Zuid-Oostelijke richting verder. Het zal in de komende nacht over een groot deel van ons land trekken, waarbij wat regen zal vallen. Morgen stroomt weer koudere lucht over ons land, zodat de temperatuurdaling, die Dinsdag begon, nog voortgaat. De kans bp terug keer van het voor de tijd van het jaar vrij warme weer is vrijwel verkeken. De warme lucht is nu tot de Pyreneeën, Alpen en Balkan teruggedrongen. De depressie activiteit op de oceaan is van dien aard, dat een temperatuurstijging voorlopig on mogelijk is. We nemen dus afscheid van een Octoberhelft, die ons zacht weer bracht met een gemiddelde temperatuur van bijna twee graden boven normaal. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Coestand I! 5 c c «- u J,a a !r 5* t-.i a Helsinki sneeuw ONO -5 2 7 Stockholm motregen NNO -2 4 0 Oslo zwaar bew. NNW -1 -1 0 Kopenhagen geheel bew. W -9 9 15 Londen zwaar bew. wzw -4 8 0,5 Amsterdam zwaar bew. w -7 12 0,1 Brussel licht bew. zw -4 11 3 Parijs zwaar bew. w -2 11 8 Bordeaux mist windstil 13 27 Grenoble regen NW -3 13 5 Nice zwaar bew. NW -5 12 0 Warschau zwaar bew. WZW -4 14 0.4 Berlijn geheel bew. W -8 14 2 Frankfort zwaar bew. ZZW -4 10 10 München regen WNW -5 12 6 Zürich zwaar bew. W -3 12 10 Wenen zwaar bew. W -6 8 0 Innsbruck regen windstil 7 0,1 Genève zwaar bew. Z -4 13 7 Locarno zwaar bew. windstil 9 0 Rome zwaar bew. windstil 16 0 Neerslag laatste 24 uur. ^TOOOOOCODOCCOOCOOOOOCOOOCOOOOOOOCXX>DOCCrO'^-'--'-0->-COOCO: VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- maakt om 10 uur: X Overwegend zwaar bewolkt met plaat- selijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de Wad- 8 denkust mogelijk tijdelijk harde Wes- 1- telijke wind. Zelfde of iets lagere tem- peratuur. 21 October Zon op 7.14 uur. onder 17.35 uur. Maan op 1.28 uur. onder 15.25 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan c Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 October i Hoog water: 10.32 en 23 11 uur. Laag water: 5.37 en 18.09 uur. Donderdag 21 October Hoog water: 11.55 en uur. 8 Laag water: 7.11 en 19.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1