z Keizer van vijf dagen Ethiopië blijft in Nederland 10.000 enquête-formulieren naar alleenstaande vrouwen Chefarine „4 PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws Aankomst op 3 November De radio geeft Woensdag JSegüt, de dég. Oned 7ë(r_- Jam Amsterdamse Actie Tiende 5 Mei-viering wordt groots opgezet UIT ANDERE BLADEN TocU ió liet zo Vitaminen WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 2 Deviezenovertredingen en gros in Sluis Geen belastingaftrek van overwerk-uurloon Sleepbootje overvaren in Rotterdam Sigarenfabriek plaatste reclameborden op lorries Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Luchtbrug tussen Schiphol en Londen Nieuw Guinea is een uitdaging voor Djakarta Twee jaar geëist tegen handelsagent 'n TIP VAN BOOTZ Het programma voor het staatsiebezoek van de keizer van Ethiopië aan de Ko ningin en de Prins is thans vastgesteld. Op Woensdag 3 November komt de keizer per trein uit Parijs om 10.00 uur op het Centraal Station te Amsterdam aan. Van daar wordt naar het paleis op de Dam ge reden. Om 11.00 zal de keizer een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Na het noenmaal ten paleize wordt op 15 uur een bezoek gebracht aan het Amsterdamse stadhuis. Een korte rondrit door de stad volgt, waarna om 16 uur het Koninklijk Instituut voor de Tropen zal worden bezocht. Te 19.30 uur ontvangt de keizer ten paleize het corps diploma tique. De volgende morgen, Donderdag 4 No vember, vertrekt de keizer om 9 uur per auto van het paleis voor een bezoek aan de scheepswerf L. Smit en Zn. te Kinder dijk, waar hij een der vier voor Ethiopië in aanbouw zijnde sleepboten te water zal laten. Vandaar wordt naar Rotterdam ge reden, waar de keizer zich om 12.00 uur bij de Rotterdamse Droogdok Mij. aan boord begeeft van het koninklijk jacht „Piet Hein". Na een boottocht van drie kwartier wordt in het Beursgebouw het noenmaal gebruikt, dat wordt aangeboden door het Afrika-Instituut. In de loop van de middag vertrekt de keizer naar Delft, waar een bezoek wordt gebracht aan het Waterloopkundig Laboratorium. Vandaar gaat de tocht naar Den Haag, waar om 17.15 uur een ontvangst door het gemeente bestuur in het oude stadhuis zal plaats vinden. Om 19.30 uur zal de keizer in hotel Des Indes aan de Koningin en de Prins en een aantal autoriteiten een diner aanbieden. Om 22.00 uur recipieert de ministerraad in de Ridderzaal. Daarna wordt teruggere den naar Amsterdam. Het programma voor Vrijdag 5 Novem ber begint met een bezoek aan Werkspoor. Om 11.30 uur vertrekt de keizer per trein naar Eindhoven voor een bezoek aan de Philips-fabrieken en de D.A.F.-fabrieken. Om 15.35 uur keert de keizèr per trein naar Amsterdam terug. Des avonds zal hij een deel van de voor stelling van de opera Tannhauser in de Amsterdamse stadsschouwburg bijwonen. Op Zaterdag 6 November om 9.30 uur brengt de keizer een bezoek aan de lucht haven Schiphol en de Fokkerfabrieken. Om 12.15 uur volgt 't officiële afscheid op het Centraal Station. Hiermede is het staatsie- bezoek ten einde. De keizer gaat dan met de Koningin en de Prins naar Baarn en zal in het paleis Soestdijk het noenmaal gebruiken. In de loop van de middag gaat de keizer naar de Hoge Veluwe, waar hij ook de Zondag onofficieel zal ver blijven. Maandagmorgen 8 November vertrekt de keizer per trein uit Arnhem naar Bonn. In het stadje Sluis in Zeeuwsch-Vlaan deren worden vele goede zaken gedaan met de Belgen. De Nederlandsche Bank heeft indertijd vergunning gegeven aan winke liers tot het aannemen van buitenlandse betaalmiddelen. Deze vergunning was ech ter gebonden aan een aantal voorschriften. Zo zijn de winkeliers verplicht de ontvan gen buitenlandse betaalmiddelen geregeld aan een bank ten verkoop aan te bieden en bovendien moeten zij zorgen voor een nauwkeurige boekhouding. In Sluis kwam hiervan niet veel terecht. In de loop der jaren is de Belgische frank ter plaatse min of meer een officieus algemeen betaalmid del geworden, zodat er niet veel franken naar de bank werden gebracht. Door dit langzamerhand gegroeide gewoonterecht ontstond een overweldigend aantal devie zenovertredingen, waar tot nu toe geen aandacht aan werd geschonken. Tot ver rassing van de zakenlieden kwamen dezer dagen evenwel enkele ambtenaren van de douane-recherche een onderzoek instellen. Aanhouding van verscheidene' personen was het gevolg. De douane-recherche tracht nu enkele tientallen millioenen franken op te sporen. In Sluis en omgeving vraagt men zich af, waarom pas thans in deze algemeen bekende gang van zaken wordt ingegre pen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en literaire kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12:00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het. land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.25 Mezzo-sopraan en piano. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Trio-sonates. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Tenor, viool en piano. 18.00 Pla ten. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Sociaal gesprek. 19.25 Platen. 19.30 Operatie Pegasus, klankbeeld. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Platen. 11.35 Bij ons in het dorp, hoorspel. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Medelingen of platen. 13.20 Musette-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Myste rie, hoorspel. 14.40 Platen. 14.45 Voor de zie ken. 15.30 Platen. 16.00 Van Vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: Nederland en de Europese samenwerking bij de electrici- teitsproductie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18,25 Voor de jeugd. 18.40 Piano recital. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Reportage. 19.15 Jazz-Sociëteit. 19.45 Enkele nieuwe ontdek kingen in Egypte, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Het uur der solidariteit, toespraak. 20.10 The Bird's Opera, opera. 20.45 Reportage. 20.50 Tenor en piano. 21.25 Cabaret. 21.55 Commentaar op de Adenauer-Mendes France bijeenkomst. 22.00 Dansmuziek. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Kamerorkest 15.45 Platen. 16.02 Sym- phonie-orkest. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieka causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Platen. 20.45 Idem. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Ethnische muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Alles voor ontheemden Het ministerie van Financiën deelt mede, dat krachtens beslissing van dé staatssecre taris van Financiën loon, hetwelk door een uur overwerk is verkregen en wordt afge staan in verband met de actie, welke door het comité Vluchtelingenhulp 19§4 wordt gevoerd, voor de heffing van de loonbelas ting en de vereveningsheffing buiten aan merking wordt gelaten, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking van dit loon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze faciliteit niet geldt, als uit het normale loon dat is het loon, hetwelk niet door overwerk is verkregen een be drag wordt afgestaan. Dergelijke bijdragen mogen dus voor de belastingheffing niet in mindering worden gebracht. Aangenomen kan worden, dat de uitvoe ringsorganen der sociale verzekering voor de premieheffing een overeenkomstig standpunt zullen innemen. ADVERTENTIE Tienduizend enquêteformulieren gaan dezer dagen naar alleenstaande Amster damse vrouwen tussen 25 en 65 jaar. Dit is het eerste openbare optreden van de sub-commissie „Bevordering woongelegen heid alleenstaanden" in Amsterdam, die zich ten doel stelt een nader inzicht te krijgen in de woonbehoeften van de ge noemde categorie, in de wijze waarop de alleenstaande vrouw over het algemeen gehuisvest is en om een overzicht te krij gen van haar woonwensen, en welke so ciale verschijnselen met haar bestaan sa menhangen. Met deze gegevens hoopt de subcommissie de overheid te overtuigen van de tragische toestand, wat betreft het wonen van de alleenstaande vrouw, en te pleiten voor haar recht op zelfstandige huisvesting. In Haarlem bestaat dit streven reeds geruime tijd en nog onlangs publi ceerden wij, dat de Haarlemse stich ting voor woningverbetering opdracht heeft gegeven aan architect C. Brakel om een flatgebouw te ontwerpen voor alleenstaande vrouwen. Het zal waar schijnlijk gebouwd worden in Z.O. Haarlem. Het gebouw zou honderd éénkamer-woningen krijgen, vijftig twee-kamerwoningen, alle gecomple teerd met een kitchenette en lavet. Alle kamers zouden brede venster banken krijgen voor bloemen, planten en eventueel „zitjes"; er is dus reke ning gehouden met typisch vrouwe lijke wensen. In Amsterdam wil men echter blijkbaar die wensen uit een enquête destilleren en de gegevens krijgen om het gemeente bestuur voor scherpe cijfers te plaatsen. Een zeer luxueus opgezet Haags plan ondervindt momenteel moeilijkheden in de verwezenlijking. In een motivering verklaart de Amster damse subcommissie nog eens ten over vloede, waarom zij zich juist inspant voor de alleenstaande vrouw, en juist voor die leeftijdsgrenzen. Zij bepaalt zich alleen tot de vrouw, omdat uit cijfers van de volks- In aansluiting op hetgeen door de minis ter-president bij de algemene beschou wingen onlangs in de Tweede Kamer werd medegedeeld omtrent de herdenking van onze bevrijding tien jaar geleden op 5 Mei 1955, vernemen wij, dat de vorming van een nationaal comité, samengesteld uit die organisaties, welke geacht mogen worden het gehele volk te vertegenwoordigen, op dit ogenblik in een verre staat van voor bereiding is. Met dit brede comité, dat de algemene richtlijnen zal vaststellen, als achtergrond, wordt een werkcomité gevormd ter uit voering van de plannen. Dit werkcomité zal gedurende de komende 8 maanden van voorbereiding de beschikking krijgen over een bureau, dat zal gevestigd worden in een door het gemeentebestuur van de hoofdstad beschikbaar gestelde ruimte. Naar verwacht wordt zal een college van aanbeveling, samengesteld uit de ver schillende hoge gezagsorganen en de gees telijke stroming van ons volksleven dit werk zijn morele steun verlenen. Het ligt in het voornemen door overleg en samenwerking, door het geven van richtlijnen en het stimuleren van plannen, de viering van de komende 5e Mei tot een zo waardig mogelijk feest te maken, dat recht doet aan de historische grootheid onzer bevrijding. Daarmee hangt dan ook rechtstreeks samen, dat rondom 5 Mei 1955 een laatste, afsluitende inzameling voor de stichting 19401945 zal worden gehouden, een offer uit dankbaarheid. De organisatie van deze inzameling wordt ge lijktijdig voorbereid. telling 1947 een numerieke meerderheid bleek van de alleenstaande vrouw boven de alleenstaande man. Ook meent de com missie dat de emancipatie van de vrouw in alle lagen der bevolking nog zeer jong is en niet al te krachtig. Vervolgens heeft een man niet zoveel moeite als een vrouw om een passende woongelegenheid te vin den om redenen van „psychologische aard", en om de verschillende leefwijze. Boven dien zijn het juist vrouwenorganisaties, die het probleem van wonen voor alleenstaan den krachtig aanpakken. In Amsterdam zijn 90.000 alleenstaande vrouwen, waarvan 70.000 ongehuwd en 30.000 ouder dan 25 jaar. De commissie hoopt allen te bereiken, vooral ook door het verzoek aan alleenstaande vrouwen om bij niet-ontvangst van een enquête formulier er alsnog een aan te vragen. Het formulier bevat drie vragenafde- lingen: betreffende de bestaande woning toestand, woonbehoefte en sociale om standigheden. In de subcommissie hebben zitting vertegenwoordigsters van de Bond van Vrouwen in Bedrijf en Beroep; de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrou wenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap; de Vereniging van Academisch gevormde Vrouwen; het R.K. Vrouwengilde; de So- roptimistenclub en de Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden. Om ongeveer zeven uur gisteravond is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de le Katendrechtse haven het sleepbootje „Cor nelia" van de kapitein-eigenaar P. Wetstein op ongeveer 15 meter uit de wal overvaren door het geladen 900 ton metende motor tankschip „Tessalia". De „Cornelia" voer de le Katendrechtse haven uit in de richting van de Parkhaven, toen de kapitein de „Tessalia" bemerkte. Hij sloeg halve kracht achteruit, maar daardoor kon hij toch niet voorkomen, dat de voorsteven van het andere schip zijn boot midscheeps raakte. De „Cornelia" zonk na enkele minuten. De 65-jarige Wetstein werd door de toegeschoten spidoboot „Waalhaven" gered. Herfst-zomer In Wenen is Dinsdag voor October de hoogste temperatuur sinds 80 jaar gemeten. Op het middaguur wees het kwik 25 gra den aan. Pendant van Phoenix-zaak Vorig jaar moest de firma Van Schup- pen uit Veenendaal ingevolge een uitspraak van de Hoge Raad een reclame voor siga ren verwijderen, die voorkwam op borden in een weiland langs de rijksweg bij Vee nendaal. Dit vanwege de schoonheidsver ordening van de provincie Utrecht, waarin bepaald wordt dat verboden is het aan wenden van onroerend goed voor reclame die van de openbare weg af zichtbaar is. In Mei van dit jaar heeft de firma Van Schuppen dezelfde reclame geplaatst op lorries in hetzelfde weiland. Daarop volgde een veroordeling van de sigarenfabrikant en van de eigenaar van het weiland elk tot elf gulden boete. In hoger beroep diende deze zaak thans voor de Utrechtse rechtbank. De officier van justitie vroeg bevestiging van het von nis. De verdediger, mr. W. H. J. Derks uit Utrecht, meende dat zijn cliënten niet in overtreding zijn omdat de reclame nu op lorries dus op roerend goed staat. De firma Van Schuppen heeft hierin het voorbeeld gevolgd van de kistenfabriek De Phoenix te Halfweg, die ook zijn eerst vaste recla me later op lorries gezet heeft en daarna vrijgesproken is. Evenmin als in de schoon heidsverordening van de provincie Noord holland staat in die van de provincie Utrecht iets over het direct of indirect ge bruik maken van onroerend goed, aldus mr. Derks. Het is dus volgens hem een in terpretatiekwestie. De rechtbank zal in deze principiële zaak op 2 November uitspraak doen. ADVERTENTIE Aan verbetering der middelen tot bestrijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onophoudelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt I In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan wor den bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere middelen falen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct De havenstaking in Engeland heeft een opleving van het luchtvrachtvervoer van Schiphol naar de Britse hoofdstad tot gevolg gehad. Bij de K.L.M. alleen is het vracht vervoer met 25 pet toegenomen. Ook de chartermaatschappijen hebben het extra druk. Vooral aan bederf onderhevige consumptiegoederen worden nu door de lucht vervoerd. De „zuivelluchtbrug" is gisteren tegen het middaguur geopend met een viertal vluch ten. Vandaag worden acht vrachtvluchten door chartermaatschappijen uitgevoerd. Een van de nieuwtjes onder de inzendingen voor de wedstrijd voor radiografisch bestuurde modellen te Parijs. Een sleepboot, onderzeebootjager en droogdok, alles bestuurd met behulp van een radiozender. Op de foto de electrotechnicus Monseur die de zender in zijn hand houdt, waarmee de modellen worden bestuurd. 29. De portier en Piedro de slangenmens waren zo in hun tipist over de vermeende beledigingen verdiept, dat zij nauwelijks meer op Eric Echo letten. Deze gaf Panda een knipoogje en fluisterde: „Je ziet, m'n jongen, dat ook buiten het toneel het buik spreken wel eens te pas kan komen. Let op, dan zal ik dat vuurtje nog wat aan wakkeren". Zijn adamsappel danste op en neer en meteen kon de portier weer zijn eigen stem beluisteren, die ditmaal uit riep: „Ja Piedro, je BENT een derde rangs lichaamswringereen kronkelende beun haas een snertartist! Kom maar op, als je durft!" „Caramba in kwadrato!", gilde Piedro met overslaande stem, „dat is uit daging in extremo!HIERO en DAARO!" Bij die laatste woorden gaf hij zijn ont hutste kameraad twee vuistslagen op zijn snor. Meteen volgde er een verwoed ge vecht, waarbij geen van beiden meer op de buikspreker lette. „Tjonge", zei Panda, terwijl hij Eric Echo bewonderend de hand drukte. „U hebt het voor elkaar ge kregen! Dat was een knap stukje buik sprekers-werk, mijnheer Echo!" „Ach ja, ik versta mijn vak", antwoordde de buik spreker bescheiden. De „Manchester Guardian" plaatste de zer dagen een prijzend artikel van de cor respondent Douglas Wilkie over de ont wikkeling van Nederlands Nieuw Guinea: „Den Haags uitdaging aan Djakarta in de koude oorlog tussen Nederland en Indone sië". In een bericht uit Hollandia zwaaide de schrijver lof toe aan de houding van han- den-uit-de-mouwen van de kolonisten daar en zeide hij, dat het tegenwoordige uiterlijk van Hollandia en de belofte van de stad de daarmee te vergelijken buiten posten in Australisch Nieuw Guinea, om niet te spreken van zulke wrakke enormi teiten als Darwin en Broome, op het vaste land waar de blanke ontberingen in hitte en onherbergzame isolering geaccep teerd heeft maar zich weinig inspanning heeft getroost die te verminderen „te schande zet". „In zekere zin is de ontwikkeling van Nederlands Nieuw Guinea geen project van vredestijd. Het is Den Haag's uitdaging aan Djakarta in de koude oorlog tussen Nederland en Indonesië. De Nederlanders zijn er op gebrand hun aanwezigheid te laten merken in die helft van Nieuw Gui nea, die de Indonesiërs onder hun naam Irian opeisen", aldus het artikel. Echter wel op een andere manier dan voorheen. „Smetteloos witte kleding, eens het ken merk van de blanke toean in de tropen zijn opvallend afwezig in Hollandia. Het is een kolonie in hemdsmouwen en dunga- gerees" (militaire werkkleding). Wilkie prijst het, dat de Nederlanders reeds enige educatie aan 30.000 papoea's hebben gebracht. Hij zegt dat velen van de Nederlandse immigranten werken voor lonen van maar 200 of 300 gulden per maand en dat, om de hoge kosten van levenonderhoud te dragen, velen der vrou wen een baan hebben. Hij voegt hieraan toe „inspannende arbeid en lage lonen worden door de Nederlandse immigrant ge accepteerd". „Het argument dat er een element van bluf is in hun vastbesloten heid wordt veel gesteund in Djakarta. Het is zelfs gefluisterd in Canberra. Maar voor de toegewijde pioniers hier in Hollandia zijn zulke geruchten de zuiverste laster", aldus het artikel. Hij zou ruim een ton verduisterd hebben Voor de Amsterdamse rechtbank heeft terechtgestaan de 35-jarige gedetineerde handelsagent J. B. B., die verdacht werd van verduistering van een bedrag aan Zweedse kronen ten nadele van een export- fhma te Broek op Langendijk. De officier van justitie eiste na een vier uur lange terechtzitting een gevangenisstraf van twee jaar. B. zou zich wederrechtelijk hebben toe geëigend een bedreg van 113.421 Zweedse kronen, dat is ruim een ton in Nederlands geld, ten nadele van de groenten en fruit- exporteur P. Slot uit Broek op Langendijk, voor welke firma de verdachte in Stok- holm optrad als agent. B. zou het geld van een Zweedse firma voor de levering van een grote partij appels hebben ontvangen en niet hebben afgedragen aan een zoon van de exporteur, die naar Stockholm was gekomen om de goede aankomst van de zending te controleren. B. was eerst naar Zürich en daarna naar Kaapstad vertrokken, nadat de exporteurs- firma een klacht bij de justitie had inge diend. De verdachte, die niet over de geldige verblijfspapieren voor Zuid-Afrika be schikt, werd als ongewenste vreemdeling buiten het land gezet. Hij is toen per vlieg tuig naar Nederland vertrokken en werd gearresteerd. De verdachte, die reeds ver scheidene malen wegens economische de licten werd veroordeeld, hield vol het geld aan de zoon van de expediteur te hebben afgedragen. ADVERTENTIE Ontvangt gij een zakenrelatie, Behandel zo'n klant dan met gratie. Maar wat ge hem biedt Vergeet vooral niet, De TIP oa s een ware tractatiel Inz. Hr. A. J., Zullen ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Regen. Na twee dagen van hevige regen val zijn in het Noorden van Groot- Brittannië twee grote steden en vele dorpen door overstromingen geïsoleerd. Honderden personen zijn dakloos ge worden. Weg-, spoor- en telefoonver bindingen zijn verbroken. Met roeibo- ten werden bewoners van laaggelegen wijken van Glasgow uit hun door wa ter omgeven huizen gehaald. In Noord- Ierland zijn ook talrijke mensen ge ëvacueerd. Op vele plaatsen houdt de regen nog aan. Oranje. Het persbureau Belga bericht uit Elisabethstad (Congo) dat verschei dene personen daar een oranjekleurige schijf hebben waargenomen, welke zich langs een rechte baan door het lucht ruim voortbewoog. Dit verschijnsel was gedurende yerscheidene minuten te vol. gen. Het voorwerp verdween hierna ki Zuid-Westelijke richting aan de hori- zon. Volgens de ooggetuigen betreft het hier een vliegtuig noch een meteoor. Eindeloos. Door twee branden zijn Maan dagavond te Poesan (Zuid-Korea) 482 huizen, een school en een kerk ver woest. 3.000 personen zijn dakloos ge worden. Normandie II. De Franse regering en het parlement zullen waarschijnlijk nog voor het. einde van dit jaar plannen goedkeuren voor de bouw van een nieuw passagiersschip van 60.000 ton ter vervanging van de Normandie, die zoals bekend is in 1942 door brand ver loren is gegaan. Het nieuwe schip, dat voor de transatlantische dienst zal wor den gebruikt, zal aceomodatie hebben voor 400 eerste-klassepassagiers en 1600 toeristenklasse- passagiers. De snelheid zal 30 knopen bedragen. Het zal 4 a 5 jaar duren, alvorens het schip gereed is. Posthume aanslag. De Amerikaanse fiscus heeft beslag laten leggen op de eigen dommen van het „nationale comité voor rechtvaardigheid in de zaak-Ro- senberg" om een bedrag van 124.121 dollar aan inkomstenbelasting over de jaren 1951 tot 1953 te kunnen innen, Volgens bepaalde inlichtingen zou het comité, dat in 1951 werd opgericht om de belangen van het van atoomspion- nage beschuldigde echtpaar Rosenberg te behartigen, voor zijn streven ruim een millioen dollar hebben ontvangen, maar de leiders er van hebben gewei gerd het juiste bedrag en de herkomst van deze gelden te noemen. Verkeer. Het aantal verkeersongevallen in België bedroeg volgens het bureau voor de statistiek in het tweede kwartaal van 1954 27.961, waarbij 202 personen het leven verloren, 1735 zwaar en 9397 licht gewond werden. Voor het eerste kwartaal van 1954 zijn deze cijfers 24.043, 178, 1311 en 6410. Er is een grote toeneming te constateren, vergeleken bij 1953. Hulp. De bezetting van het gebied ten Noorden van de demarcatielijn in Mid. den-Vietnam, welke streek volgens de overeenkomst van Genève aan de corn, munisten komt, is in volle gang. Tenge. volge van overstromingen, veroorzaakt door een wervelstorm, geschiedt de evacuatie van Vietminh-militairen, die zich ten Zuiden van de bestandslinie bevinden, gedeeltelijk over zee. Aan het vervoer wordt deelgenomen door de Russische schepen „Arkangelsk" en „Stavropol", die elk 2.500 man zullen overbrengen. Staatslieden. Joegoslavië is tegen blokvor ming in de wereld, omdat zulks leidt tot het gebruik van geweld bij het oplos sen van de internationale vraagstuk ken, zo heeft president Tito tegenover een Joegoslavisch blad verklaard. „In de afgelopen tien jaar is de mensheid niet in staat geweest om een zekere weg te vinden tot behoud van de vrede", aldus Tito. „De staatslieden dienen zich er bewust van te zijn, dat de laat- ste oorlog nog vers genoeg in het ge heugen van millioenen ligt om een nieuwe ramp te kunnen voorkomen". Gevolgen. Een inwoonster van Hirosjima is Maandag aan de gevolgen van „in directe radio-actieve straling", veroor zaakt door de atoombom, die negen jaar geleden op Hirosjima viel, overleden, aldus berichten in de Japanse pers. De vrouw, de 68-jarige Katsoe Jamane, zou het zevende slachtoffer van dit jaar in Hirosjima zijn van „radio-activiteit in de tweede graad". Zij bevond zich ongeveer 40 km. buiten de stad, toen de bom viel, doch zij begaf zich onmiddel- lijk naar Hirosjima om verwanten te zoeken. HET WOOÉD „VITAMINE" is het slag woord van onze tijd. In allerlei kranten en tijdschriften, in prijscouranten, folder tjes van de drogist, kortom in alle moge lijke en onmogelijke schrifturen kunt u de vitaminen te pas en te onpas tegen komen. In vele Amerikaanse restaurants wordt op de spijskaart niet alleen de prijs der verschillende schotels, maar vooral ook het vitamine-gehalte vermeld, en ie dereen praat daar over vitami- nen, als ware deze jonge we tenschap gemeengoed. Het is dus wat ontnuchte rend. wanneer^we constateren dat het woord vitamine op zichzelf een foutieve benaming is. en dat de niet-deskundige van deze stoffen eigenlijk even weinig weet als de mens uit de oudheid of diens nakomelingen uit de middeleeu wen. Laten we beginnen met het begin. Vita minen zijn voor het leven onontbeerlijke stoffen, die in kleine hoeveelheden een bijna mystieke en fantastische werking op het menselijke en het dierlijke organisme uitoefenen. Dit is een uiterst vage om schrijving, die u ook op de hormonen zoudt kunnen toepassen, want hormonen zijn in ons lichaam werkzaam in nog veel klei nere hoeveelheden. Een scherpe schei dingslijn tussen vitaminen en hormonen is dan ook eigenlijk niet te trekken. Tot voor kort had men het zich gemakkelijk gemaakt door van het standpunt uit te gaan dat vitaminen niet in het eigen li chaam worden opgebouwd en dus van bui ten moeten worden toegevoerd, terwijl men meende dat hormonen uitsluitend in het eigen lichaam worden vervaardigd. Deze scheidingslijn is echter komen te ver vallen, nadat bekend was geworden dat verschillende vitaminen in het menselijke- en dierlijke lichaam worden opgebouwd en dat anderzijds verscheidene hormonen ook in planten worden aangetroffen. We kun nen dus niet meer zeggen: „De vitaminen verkrijgen we uit planten en de hormonen vervaardigen we zelf", maar in haar alge meenheid is deze omschrijving voor de leek hoewel onjuist toch wel bruik baar. Het vervelende is echter, dat het woord vitamine zelf fout is. De Poolse geleerde Funk meende in 1912 een stof geïsoleerd te hebben, die gebreksziekten (zoals beri beri) te voorschijn roept, in- dien zij niet in voldoende mate door het lichaam wordt opgenomen. Deze stof was dus onontbeer lijk voor het leven, en aangezien Funk meende hier te doen te hebben met een amine (een bepaalde stikstof-waterstof verbinding, die o.a. in eiwitten voorkomt) koos hij de naam vita-amine, dus levens- amine. Hoewel de scheikundige opvatting van Funk onjuist is gebleken, heeft het woord vitamine het zo goed „gedaan", dat het zich gehandhaafd heeft tegen alle be zwaren in. Vooral omdat, gelijk wij boven reeds zeiden, het onderscheid tussen vita minen en hormonen vrij willekeurig is, worden beide groepen van stoffen ook wel samengevat onder de naam „ergonen", welk woord we als „werkstoffen" zouden kunnen vertalen. Thans willen we aantonen dat de gemid delde mens van de vitaminen eigenlijk maar weinig méér weet dan enige eeuwen geleden en dat het wezen daarvan ook aan moderne onderzoekers voorbij gaat. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2