GOLDEN FICTION Er is op het ogenblik geen tekort aan onderwijzers Agenda voor Haarlem Hebt u vandaag uw DavitamonIO al gehad? Natuurlijk! „Niet één ongerechtigheid in al die jaren...." Churchill houdt Malenkov „achter de hand" Belgisch luchtruim vol schotels en sigaren Minister Cals: Spoedcursus voor jongelui met een middelbare schoolopleiding Meer dan 50.000 inheemsen gevangen Kamer gaf kabinet van Scelba vertrouwen Vergoeding voor aktenstudie Tradities mogen er niet onder lijden Nederlandse driekleur afgerukt en verscheurd Kerkelijk Nieuws Heringa Wathrich BLIKSEMAFLE8DERS Beschrijvingen lopen uiteen Twee Nederlanders bij slachtoffers in Canada Aanvulling Zondagswet Kenia verre van rustig Höteldirectrice nam 3600,- van bezoeker weg Kamerleden gingen elkaar voor de stemming met laden te lijf Melkfabrieken werden voor 7 13.000,- benadeeld WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 ORGANON - OSS ADVERTENTIE Door de zware regenval staan vele bouwgronden in verschillende delen van ons land blank, waardoor de oogst voor een belangrijk deel gevaar loopt te mislukken. Een boer in Overijsel op zijn ondergelopen land. Molenaarszoon uit de „zelfkant" voor rechtbank Dinsdagmiddag stonden voor de Maas trichtse rechtbank enkele jongelui uit Tud- deren in de Zelfkant terecht, verdacht van wat aanvankelijk als een nogal ernstig vlagincident werd beschouwd. In de avond van 22 Augustus van dit jaar, had de 19- jarige molenaarszoon G. T. B. tezamen met de 21-jarige bediende A. R., de 29- jar-ige chauffeur M. J. S. en de 20-jarige landbouwer J. J. H. allen uit Tudderen een Nederlandse vlag afgerukt, verscheurd en op een prikkeldraadhek geworpen. Op die dag was er feest wegens een gouden brui loft en daarom was de hoofdstraat van Tudderen versierd met allerlei vlaggen waaronder ook de Nederlandse driekleur. De verdachte B., die aanvankelijk had ver klaard Nederland te haten, gaf voor de rechtbank evenals de andere verdachten nu een heel wat minder sensationeel re- laas over het gebeurde. Men was die dag na de nodige feestdronken wat baldadig geweest en in die stemming was hij voor gegaan met het plan de Nederlandse vlag naar beneden te halen en te verscheuren. Wel is naderhand gebleken dat hij wreve lig gestemd was over het feit dat de mo len van zijn vader bij de Nederlandse grenscorrecties juist op Nederlands gebied was komen te liggen tengevolge waarvan een groot deel van de Duitse klanten voor zijn vader verloren ging. De substituut officier van justitie vond, dat hier wel degelijk het Nederlands ge zag was aangetast door deze baldadigheid met de Nederlandse vlag. Hij vroeg tegen de hoofddader, de molenaarszoon, veertien dagen gevangenisstraf terwijl tegen de an dere drie wegens medeplichtigheid 75 gul den boete werd gevraagd. De verdediger mr. J. Stroom te Maas tricht bepleitte clementie, de hele familie had hem verzekerd dat niemand een aan- Geref. Kerken Tweetal te Zeist J. H. de Boer, legerpred. te Nijverdal en W. v. Boeijen te Eindhoven. Beroepen te Westerlee C. v. d. Giessen, cand. te Hillegersberg; te Overschie (2e pred.pl.) F. Pijlman Jr. te Katwijk aan Zee. Tweetal te 's-Gravenhage-Loosduinen (vac. H. W. Wierda) W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen en G. W. Rijksen te Rot.terdam-Z. Aangenomen naar Loenen a. d. Vecht H. J. Eggink, cand. te Zeist. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen zijn geslaagd voor het prop. examen de heren S. Cnossen te Kam pen en G. v. Keulen te Heerde. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwe Pekela H. W. Eer- land te Lisse. Beroepen te Gouda A. Gruppen te Bieze- linge. Vrije Ev. Gemeenten Aangenomen naar Apeldoorn Jac. Lis- senberg te Bussum. Ev. Luth. Kerk Beroepen te Utrecht H. L. G. Ouwerkerk te Tiel. Bapt. Gemeenten Beroepen te Harlingen J. Bosma te Leeuwarden. ADVERTENTIE Haarlem tasten van de Nederlandse vlag had be doeld, al waren er door de Nederlandse grenscorrecties economische moeilijkheden ontstaan. Mr. Stroom bepleitte voor de drie andere verdachten vrijspraak. De rechtbank zal 2 November uitspraak doen. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent LONDEN (Reuter) Sir Winston Chur chill heeft Dinsdag in antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaard, dat hij nog geenszins is teruggekomen van zijn bereidheid om „op een geschikt ogenblik" besprekingen met premier Malenkov van de Sovjet-Unie te voeren. De vraag was gesteld door het Labour- lid Norman Dodds. Tevoren hadden twee andere labour- leden er bij de premier op aangedrongen het initiatief te nemen tot besprekingen op hoog niveau over ontwapening. Churchill antwoordde, dat het zijns in ziens onjuist is de onderhandelingen, die thans in de UNO over dit onderwerp gaande zijn, te doorkruisen. „Er is thans voorgesteld, dat er verdere geheime be sprekingen tussen de voornaamste betrok ken mogendheden met inbegrip natuur lijk van de Sovjet-Unie zullen worden gevoerd. De regering juicht dit toe en zal al het mogelijke doen om een aanvaard bare oplossing te bereiken." Minister Eden zei dat de conferentie van Londen over een alternatief voor de Euro pese defensiegemeenschap zou zijn mis lukt, „met de rampzalige gevolgen voor ons allen", indien Engeland niet had aan geboden tot 1998 vier-en-een-halve divisie en een tactische luchtmacht op het vaste land te houden. Wanneer de eenheid van de vrije landen eenmaal tot stand is gebracht, zullen wij des te beter in staat zijn ons te wijden aan nog ruimere projecten, waaronder, laat ons hopen, een vermindering van de spanning tussen Oost en West, aldus Eden. BRUSSEL (A.N.P.) Sedert een week worden ook in het Belgische luchtruim vliegende schotels en vliegende sigaren waargenomen. In tegenstelling tot hetgeen in Frankrijk geschiedde is er evenwel geen enkele neergestreken en heeft, ook geen enkele Belg het voorrecht gehad met een bewoner of bewoonster van Mars ken nis te maken. Zaterdagavond zijn vreemde voorwerpen boven Zuid-België waargenomen langs de Luxemburgse grens en in de provincie Henegouwen. Ooggetuigen-verklaringen zijn voorhanden van inwoners uit Aarlen, Martelange, Waremme en Rance. In Wa- remme zijn het twee leden van de rijks wacht, die beweren de vliegende voor werpen gezien te hebben. De beschrijvingen die de ooggetuigen van deze voorwerpen geven, lopen echter nog al uiteen. Naar sommigen menen is het een soort elliptische massa met rood gloeiend achtereinde, anderen zeggen een soort schotel, die een oranje-achtig licht verspreidt. Volgens de een is de snelheid van het voorwerp matig, volgens de ander wel twee keer zo snel als die van een straalvliegtuig. Weer anderen beweren dat zij het geluid van een raket hebben kun nen onderscheiden. In het algemeen vlie gen de mysterieuze voorwerpen van het Oosten naar het Westen. In Enschedé is bericht ontvangen, dat twee Nederlandse immigranten zijn ver dronken bij de overstromingen als gevolg van de orkaan, die het afgelopen week einde over Canada trok. De slachtoffers zijn de heren A. H. Brasz en Th. van Gelder, de eerste afkomstig uit Enschedé, de tweede uit Hengelo. De heer Brasz woonde in Toronto, de heer Van Gelder was vorige maand uit Chatham ook naar die stad gegaan en woonde bij de heer Brasz in. Het bericht werd in Enschedé ontvangen door middel van een telegram, dat onder tekend was door de emigrant Westerink. Gisterochtend werd dit telegram bevestigd door ds. J. Tamminga, die in Enschedé pre dikant is geweest en nu in Canada woont. Een 10 voor gezondheid! „Mijn winkelier is mijn getuige: ik rook Golden Fiction al zo'n kleine tien jaar. En nü nog, na al die jaren, houdt elke Golden Fiction, die ik rook, een pleidooi in voor de volgende. Een sigaret, die een geheel eigen, vaste wet stelt in rijk aroma en zachte smaak." Onder ons gezegdtoch maar liever „Het is niet waarschijnlijk, dat er spoe dig een einde zal komen aan de strijd tegen de Mau Mau in Kenia. De huidige toestand rechtvaardigt echter een voor zichtig optimisme", aldus wordt verklaard in een rapport van de Engelse „oorlogs raad", die de strijd tegen de rebellen leidt. In de twee jaar van strijd tegen de Mau Mau zijn G.741 terroristen gedood, 753 gewond en gevangen genomen en 12.100 aangehouden voor ondervraging. De Britse veiligheidsstrijdkrachten (po litie en militairen) telden in die periode 479 doden en 430 gewonden. Voorts dood den de rebellen 1.292 gezagsgetrouwe Afri kanen en wondden er 769. De strijd tegen de Mau Mau vergt een maandelijkse uitgave van 10.600.000 gul den. Tot eind Juni j.l. had deze strijd 148.400.000 gulden gekost, terwijl men verwacht dat dit bedrag aan het einde van dit jaar met f 84.800.000.zal zijn gestegen. De Mau Mau-leden zijn Kikoejoe's, Em- boe's en Meroe's. Ongeveer 46.000 leden van deze drie stammen bevinden zich thans in hechtenis, verdacht van deel neming aan het optreden der Mau Mau. Er worden werkkamnen gebouwd, om nog 13.000 verdachte Afrikanen in onder te brengen. De inheemse bevolking van Kenia telt 5.250.000 zielen. De drie genoemde, in het optreden der Mau Mau betrokken stam men, omvatten anderhalf millioen per sonen. Een aanzienlijk gedeelte der Kikoejoe's. Emboe's en Meroe's zal in de toekomst in van bestuurswege gebouwde dorpen wor den ondergebracht. Het doel hiervan is tweeledig: het verschaffen, van grotere veiligheid aan de inwoners en het. uit oefenen van nauwer toezicht door het be stuur. 277.000 leden van deze stammen wonen thans reeds in dergelijke dorpen. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft tien maanden ge vangenisstraf geëist tegen de directrice van een Schevenings hötel. Haar was ten laste gelegd dat zij op 2 Augustus uit de kleding van een bezoeker drie bankbiljetten van 1000.en zes bankbiljetten van 100. had weggenomen. De verdachte zei dat zij nooit de bedoe ling had gehad het geld te houden. Zij had de bezoeker, die zeer nonchalant met geld omging en sterk onder invloed van drank was, een lesje willen geven, opdat hij voortaan voorzichtiger met zijn bezit zou omgaan. Daartoe had zij niet alleen de bankbiljetten uit zijn zak gehaald, maar tevens zijn sleutels en zijn autosleuteltje. De vrouw had de volgende dag aan haar echtgenoot van de 3600 gulden 3000 gege ven. ROME (Reuter/AFP) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag met 295 stemmen tegen 265 bij zeven onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken in de re gering Scelbe. Het vertrouwensvotum houdt in, dat de Kamer de accoorden van Londen en het regeringsbeleid inzake Triëst heeft goedgekeurd. Vervolgens nam de kamer met 298 tegen 260 stemmen de begroting voor Buitenlandse Zaken aan. Zij keurde met 446 tegen 112 stemmen een lening van dertig milliard lire goed ten behoeve van Triëst en de zóne „A", die onder Italiaans beheer zijn gesteld. Een aantal afgevaardigden raakte voor de stemming slaags, toen een christen democraat zei, dat sommige linkse gedele geerden lid van de fascistische partij en anderen lid van de voormalige geheime politie waren geweest. Ongeveer twee honderd linkse afgevaardigden wilden hem te lijf gaan, maar werden tegen ge houden door drie rijen van zaalwachters. Nadat de vergadering een kwartier ge schorst was, herhaalde hij, omgeven door een lijfwacht van christen-democraten, zijn beschuldigingen en noemde de namen van drie vooraanstaande communisten. Opnieuw trachtten de linkse afgevaardig den hem te bereiken, maar neo-fascisten, monarchisten en rechtse christen-demo craten snelden van de andere kant toe en er ontstond een handgemeen, waarbij vier afgevaardigden in het gezicht werden ge wond. Sommige Kamerleden trokken la den uit de lessenaars van hun zetels en gingen hun tegenstanders hiermee te lijf. Andere gooiden met boeken, actetassen en zware pakken parlementaire documenten. Staking bij PhiliDs in Kopenhagen duurt voort De arbeiders van de Fhilips-fabrieken te Kopenhagen hebben Dinsdag met 337 tegen 73 stemrmen bij 15 onthoudingen besloten de eis van hun vakbond om het werk te hervatten, van de hand te wijzen. De sta king, die 22 September begon, duurt dus voort en van heden af zal de directie, met toestemming van de vakbonden, andere ar beiders in dienst kunnen nemen. ADVERTENTIE Terug uit Parijs met HAARMODE 1954-1955 MOLENDIJK Dameskapsalons Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 3 en 4 De verdediger, mr. G. A. Fijn van Draat. betoogde dat zijn cliënte geen opzet had gehad om het geld te stelen. Hij wees op haar zeer gunstige antecedenten en op het feit dat zij in goede doen was en het geld absoluut niet nodig had. Tegen de echtgenoot die de 3.000 in zijn auto had verstopt, waar de politie ze vond, eiste de officier wegens heling een jaar en drie maanden. De rechtbank zal op 2 No vember uitspraak doen. De Amsterdamse politie heeft vijf chauf feurs van een expeditiebedrijf, en een melkslijter aangehouden, die ervan ver dacht worden twee grote melkfabrieken in de hoofdstad voor 13.000 te hebben benadeeld door tussen Maart en Septem ber van dit jaar twee keer zoveel melk flessen op te geven als zij in werkelijkheid hadden ingeleverd. Het op deze wijze teveel ontvangen be drag hebben zij onder elkaar verdeeld. Allen hebben een bekentenis afgelegd. WOENSDAG 20 OCTOBER Concertgebouw: Piano-recital Henk van Eeuwijk, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempe liersstraat: Filmavond voor emigranten. 8 uur. Herman Robbersstraat (Hectorstraat), tentoonstelling woning-inrichting, 7—9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees ea de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel". 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geld- roof in Londen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERD/G 21 OCTOBER Wükgebouw, N. Gracht 90: Algemene ledenvergadering Noordh. Vereniging „Het Witte Kruis", 8.30 uur. Zuiderkapel, Zuider straat: „Svizzero", of „De roman van de zak- bijbelbond", lezing met lichtbeelden, 8 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel" 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „iwo Jima", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here to eternity", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tranen over Johannesburg" 14 jaar, bijzonder kerkewerk, Herv. gem. Heemstede, 8.15 uur. Ter vermindering van het tekort aan onderwijzers in de jaren na 195.5 ziet minister Cals geen heil in verhoging van de salarissen bij het lager onderwijs. Zij krijgen wel 6 pecent salarisverhoging, zo deelde de minister gisteren in de Eerste Kamer mee. Er is niet alleen een tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Wijziging van de salaissen bij het lager onderwijs is niet mogelijk zonder het systeem van de salarissen bij het gehele onderwijs te veranderen. Bij het U.L.O. is de stuatie anders. Er is daarom een regeling in voorbereiding om aan onderwijzers, die voor een bepaalde akte studeren, de helft van de kosten die zij daarvoor maken te ver goeden (cursusgeld, reisgeld en ook examengeld). Die regeling zal blijvend moeten zijn. Bovendien wordt gedacht aan een tijdelijke regeling, volgens welke de onder wijzer, die een U.L.O.-akte haalt, een bepaald bedrag ineens krijgt uitgekeerd. Minister Cals verklaarde voorts dat met de aanstelling na een spoedcursus van kleuterleidsters met een B-diploma bij het lager onderwijs slechts ongeveer 250 plaatsen kunnen worden bezet. Voor 1956 is een tekort geraamd van 3160 onder wijzers. Er moeten dus meer maatregelen worden getroffen. Daarom was de minis ter voornemens 1 September 1955 spoed cursussen van één jaar te openen voor jongelieden met een diploma gymnasium, •H.B.S. of een middelbare meisjesschool, die 21 of 22 jaar zijn. Zij kunnen dan in één jaar de oude onderwijzersakte be halen. Minister Cals was een beetje geprikkeld toen hij zei dat men de regering niet moet verwijten dat zij op een gegeven moment de ontwikkeling 'van de toestand niet ten volle heeft voorzien. Vooruitzien is slechts in beperkte mate mogelijk. Ook de critici hebben in vroegere jaren de toeneming van het aantal leerlingen te laag geraamd. De minister gaf toe dat in de Memorie van Antwoord in Maart het tekort aan onderwijzers veel lager is geraamd dan in de onderwijsnota in September, maar sindsdien waren nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek ver schenen. De veligheidsmarge is verbreed. dienst verleend. Zij zijn belangrijk voor het kader en daarom acht de minister van Oorlog verdere ontwrichting van het ka der alleen in uiterste noodzaak toelaat baar. Pas als het onderwijs zelf het aller uiterste heeft gedaan, zoals de inschake ling van kleuterleidsters voor het lager onderwijs, is de minister van Oorlog tot verder uitstel bereid. Ten aanzien van de vaste aanstelling van de gehuwde onderwijzeres is minister Cals in beginsel bereid" de wettelijke be palingen zo soepel mogelijk toe te passen. Gehuwde onderwijzeressen van 45 jaar en ouder kunnen vast worden aangesteld. Voor een tijdelijke aanstelling van gehuw de onderwijzeressen zal een algemene ver gunning worden verleend. Voor toelating van kleuterleidsters met een A-diploma in de eerste en tweede klas van het lager onderwijs zou wetswijziging nodig zijn. Minister Cals besloot met de verklaring „dat hij niet alleen minister is met zijn verstand, maar ook met hart en ziel". Dat laatste is alleen mogelijk als hij geschraagd wordt door het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging, want gezamenlijk zullen de moeilijkheden moe ten worden opgelost. Ofschoon de heer Wendelaar (V.V.D.) bij de replieken volhield dat de regering de moeilijkheden niet tijdig heeft voor zien, heeft de Eerste Kamer het de minis ter verder toch niet moeilijk gemaakt. Thans geen tekort Er Is op het ogenblik geen tekort aan onderwijzers, er is zelfs een reserve van ongeveer 600 en daarmee vermindert ook het geraamde tekort in volgende jaren. De zeer grote klassen zijn niet een gevolg van een tekort aan onderwijzers, maar van de bestaande leerlingenschaal, zei Mr. Cals. De bouw van nieuwe kweekscholen is niet nodig. De grootste moeilijkheid schuilt in het jaar 1956 als gevolg van de ver lenging van de kweekschoolopleiding met één jaar, zodat in 1956 minder jonge onderwijskrachten van de kweekschool komen. Bezwaren tegen militaire vrijstelling in het afgelopen jaar is aan 702 jonge onderwijzers vrijstelling van militaire Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitamine tekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling der Zondags wet. In de Memorie van Toelichting van de minister van Binnenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat reeds kort na het in werking treden van de nieuwe Zon dagswet bleek, dat tal van oudsher in ver schillende gemeenten bestaande gebrui ken niet langer voortgang konden vinden. Men denke aan het dauwtrappen, het zingen en spelen van Kerstliederen in de Kerstnacht, het Vlöggelen in Ootmarsum, dat gepaard gaat met het zingen van oude Paasliederen, Palmpasen-optochten met muziek, het met muziek ter kerke bege leiden van priesters, die hun eerste heilige mis opdragen, van gouden bruidsparen, jubilerende verenigingen, enzovoort. De regering moet constateren, dat bij het tot stand komen der wet niet is voor zien, dat zij het voortzetten van tradities als hier genoemd, onmogelijk zou maken. Dit laatste is geenszins de bedoeling ge weest, integendeel, het streven bij de voor bereiding der nieuwe Zondagswet is er juist op gericht in de bestaande situatie zo min mogelijk ingrijpende wijzigingen te brengen. Dat heeft aanleiding gegeven de indie ning te bevorderen van het wetsontwerp, houdende aanvulling van de Zondagswet met onder meer een bepaling, waarbij het verbod, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is en bet verbod tot het houden van optochten en bijeen komsten in de open lucht in beginsel niet van toepassing worden verklaard op in het volksleven gewortelde tradities en ge bruiken. Flacons a 50 oi 100 dragées Het zou echter niet met het karakter en het doel der Zondagswet stroken deze vrijstelling te doen gelden voor alle tradi ties en gebruiken. De regering meent, dat slechts de bij het in werking treden dezer wet bestaande tradities en gebruiken be horen te worden uitgezonderd. Teneinde buiten twijfel te stellen, of beoaalde tradities en gebruiken onder de werking van de voorgestelde regeling val len, is in het ontwerp aan Gedeputeei'de Staten opgedragen deze, nadat Burge meester en Wethouders terzake zijn ge hoord, voor elke daarvoor in aanmerking komende gemeente of groep van gemeen ten met name aan te geven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5