Eisenhower; Vrees voor depressie kan rustig opzijgezet worden99 Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Havenstaking Ontwapening en herbewapening van Bonn zijn onverenigbaar Adenauer voor overleg naar Washington vertrokken 1954 VOORSPOEDIGSTE VREDESJAAR" Werkloosheid gedaald beneden 3 millioen Bijna een half millioen Standpunten zijn elkaar genaderd in het overleg op UNO-niveau Wanhopige exodus van R.K. Vietnamezen Mogelijk zal de oorlog zichzelf vernietigen Het woord is aan Britse havenarbeiders staken nog steeds Storm eist 50 doden in Zuid-Italiaans dorp Prof. Beel minister O.K.W. ad interim Piloot omgekomen bij noodlanding met straaljager 9e JAARGANG No 92 DINSDAG 26 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 246 Moord bij Jutphaas berecht: zeven jaar Marine nam per ongeluk Wassenaar onder vuur Op giro 5100: Visjinski in de politieke commissie Honderden bü massale overtocht naar Franse schepen verdronken Professor Ortega y Gasset Basis voor Frans-Duitse samenwerking Volksstemming in Saarland over drie maanden Nu ook Manchester getroffen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSE HAVENSTAKING is nu haar vierde week ingegaan. Verwachtin gen omtrent een spoedige oplossing, die na de beëindiging van de Londense bus staking nogal hoog waren, zijn niet be waarheid. Wel heeft een aantal mannen in de haven van Londen het werk hervat ongeveer negenhonderd maar tezelfder tijd heeft de staking zich tot de overlaad- haven Manchester uitgebreid. Vijfhonderd man hebben daar het werk neergelegd. Men zou het verschil in deze aantallen als een verbetering in de arbeids-situatie kun nen zien, maar dat is het niet. Het een voudige rekensommetje heeft in dit geval geen waarde. De uitbreiding van het con flict naar nog-een-haven heeft meer ken merkende betekenis voor de toestand dan de stijging van het aantal werkwilligen in Londen. Dit arbeidsconflict is een voor Engeland zeer ernstige en bedenkelijke zaak. Niet alleen omdat het enorme schade veroor zaakt doordat aan bederf onderhevige goe deren verloren gaan, scheepvaartmaat schappijen grote verliezen lijden en de voedselvoorziening een stoornis ondervindt, die zich nog maanden na de staking zal doen gevoelen, maar ook omdat op de or ganisatie der arbeidsverhoudingen zware inbreuk is gemaaikt. Dit is een wilde sta king en vele leden van de grote Transport and General Workers' Union, welker leider Arthur Deakin is, nemen eraan deel. In sommige Engelse bladen is al eerder de opmerking gemaakt dat deze vakbond zijn houvast op zijn leden ten dele verloren heeft. Men acht communistische invloed allerminst vreemd aan deze staking, wel ker aanleiding geen looneis is, maar de eis dat overwerk alleen vrijwillig verricht zal behoeven te worden. Met inwilliging is nu ongetwijfeld prestige gemoeid niet alleen van de conservatieve regering, maar ook van de Transport Workers' Union. Deakin heeft zijn aansporing tot de leder, van de vakbond, om het werk te hervat ten, herhaald. Hij heeft er de nadruk op gelegd dat generlei principe van de Union bij dit conflict in het geding is. Hij heeft verzekerd dat na hervatting van de arbeid een vrije gedachtenwisseling kan worden gehouden over de vraag, hoe overwerk kan worden geregeld zonder persoonlijke over belasting (het betreft hier natuurlijk zware lichamelijke arbeid). In de Engelse Pers is veelvuldig het landsbelang naar voren ge bracht, dat door dit conflict zo ernstig wordt geschaad. Het heeft alles tot dusver niet mogen baten en tijdens een kort be zoek aan Engeland heb ik in enkele ge sprekken kunnen waarnemen hoezeer men onder de indruk is van de situatie. Er zijn nu 338 schepen door de slaking stilgelegd. Het aantal is sinds het weekend gestegen. De opgehouden ladingen ver tegenwoordigen een waarde van 120 mil lioen pond sterling. Dat is meer dan twaalf honderd millioen gulden en dit bedrag geeft enige indruk van de ingrijpende gevolgen. Nu is er van sommige zijden al bij her haling op aangedrongen, dat de regering het leger in actie zal brengen en de schepen door de troepen laten lossen. Premier Winston Churchill heeft opnieuw met zijn kabinet beraadslaagd, maar het besluit om deze radicale maatregel toe te passen is nog steeds niet genomen. De reden waarom de regering aarzelt is niet ver te zoeken. In een situatie waarin de Transport Wor kers' Union kennelijk geen staat kan ma ken op het naleven van haar wachtwoord door een groot aantal van haar leden is uitbreiding van de staking tot andere open bare diensten geen denkbeeldig gevaar. De wilde busstaking, die het vervaarlijke Lon dense stadsverkeer zo geducht vertraagd en in de war gestuurd heeft, kan als aan wijzing beschouwd worden. Wie zich pas weer eens in het Londense verkeer bevon den heeft kan zich des te beter voorstellen hoezeer de situatie verergerd zou worden door een zij het dan maar gedeeltelijke uitbreiding van het conflict tot de spoor wegen en andere openbare vervoersdien sten. Gisteren werd opgegeven dat het aantal stakende havenarbeiders toen 44000 was, in zeven Engelse havens. Uit het laatste nieuws blijkt vandaag dat een Londense fabriek heeft moeten sluiten wegens gebrek aan materialen en dat in de Midlands al verscheidene bedrijven op halve kracht werken, omdat export-goederen niet kun nen worden getransporteerd. Zo grijpt een staking als deze in toenemende mate in het bedrijfsleven in en berokkent grote ver liezen, terwijl het aanhangige geschil zeer wel door rustig overleg bevredigend op te lossen zou zijn met goede wil. R. P. De meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank heeft de 43-jarige grondwerker Petrus V. te Heino, wegens moord met voorbedachte rade veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Er was zes jaar met aftrek van voorarrest geëist. V. werd er van beschuldigd in Februari 1939 het Utrechtse meisje van M., door wurging om het leven te hebben gebracht, toen hij met haar in de omgeving van het zwembad „De Liesbosch" nabij Jutphaas vertoefde. Hij had reeds eerder een derge lijk dreigement geuit omdat het meisje in contact was getreden met de Voogdijraad, waartegen hij zich tevergeefs had verzet. Het slachtoffer werd als vermist opgegeven en in 1952 werden haar overblijfselen op gegraven bij uitbreidingswerkzaamheden van bedoeld zwembad. Dank zij het speur- derswerk van de Utrechtse rechercheur Visser werd de verdachte in Maart aange houden, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. Hedenmorgen is door een technische sto ring een twintig mm mitrailleur leegge schoten tijdens het laden van munitie in een op het marinevliegkamp Valkenburg opgesteld vliegtuig. Ongeveer 150 kogels zonder springlading kwamen neer in de gemeente Wassenaar. De schade bedraagt voor zover thans bekend is vier ruiten en een aantal dakpannen. Meer dan drie eeuwen lang hadden deze drie molens de taak om de Driemanspolder bij Leidschendam droog te houden. Nu heeft een electrisch gemaal dat werk overgenomen maar de molens blijven behouden en verlenen ook nog een aparte bekoring aan het Hollandse landschap. Zij staan thans onder bescherming van het rijk. 99 WASHINGTON (Reuter) In een rede, uitgesproken voor de National Security Asso ciation, gaf president -Eisenhower een uiteenzetting van zijn programma voor dc economie tegenover het buitenland. Dit is het eerste punt van een zeven punten omvattend programma, waarvan het doel is cn minder dan tien jaren de waarde van de Amerikaanse nationale productie te brengen van 356 milliard op 500 milliard dollar. Eisenhower wees op het belang van vertrouwen in de algehele economische groei van de V. S. en zeide, dat de vrees voor een verlammende depressie thans rustig opzij gezet kan worden. „Ik ben van mening, dat het hoog tijd is, dat wij in ons grote, groeiende productie land de vrees van ons afschuiven, welke reeds zo lange tijd in verschillende vor men bij ons bestond vrees voor oorlog, vrees voor werkloosheid, vrees voor ons zelf, vrees voor de toekomst", aldus Eisen hower. „Met zekerheid weten wij thans, dat één vorm van vrees, die voor een ver lammende depressie, veilig terzijde gescho ven kan worden. Dit betekent, dat wij een aantal dingen moeten doen", zo merkte de Bü de 390.000 gulden, die tot en met Zaterdag bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 waren binnengekomen, is Maandag een bedrag van 45.000 gekomen. Het totaal was dus gisteren 435.000. president, op. „In de eerste plaats moeten wij een programma ontwikkelen voor de economie tegenover het buitenland, dat de handel zal vergroten, investering zal aan moedigen, er toe bijdraagt, dat inwissel baarheid van valuta bereikt wordt en de noodzakelijkheid van rechtstreekse hulp aan andere landen vermindert. Onze eco nomie kan slechts groeien als een onder deel, zij het dan ook een groot en belang rijk onderdeel van een groeiende economie in de vrije wereld. In de tweede plaats moeten wij de bestuurskosten verminderen, opdat meer belastingverlagingen mogelijk worden. Ten derde moeten wij Amerika een modern net van snelverkeerswegen geven. Niet alleen, dat de verkeersproble men van het land da3r minder groot door worden, maar door uitvoering van dit grote programma zullen wij ook een gezonde economische groei krachtig stimuleren en de veiligheid van het land vergroten. In de vierde plaats moeten wij ons agrarisch programma blijven verbeteren. Ten vijfde moeten wij bespoedigen, dat het atoom in vreedzame dienst van de mensheid gesteld NEW YORK (Reuter) Andrei Visjins ki, leider der Sovjet-Russische UNO-dele- gatie, heeft in de politieke commissie van de Algemene Vergadering verklaard dat de overeenkomsten van Londen en Parijs, die voorzien in het tot stand komen van een souverein en weer bewapend West- Duitsland, „rechtstreeks in strijd zijn met de Westerse voorstellen voor ontwapening, die thans in de commissie worden bespro ken. Het is onmogelijk in een adem over vermindering van bewapening en West- Duitse herbewapening te spdek.cn, dit zijn tegenstrijdige zaken. Meent men werkelijk, dat overeenkomsten, die voorzien in het herstel ener Duitse weermacht ter sterkte van een half millioen man, onder bevel van op weerwraak uit zijnde Hitler-gene- raals, in overeenstemming kunnen worden gebracht met de taak, die wij ons gesteld hebben, waaraan wij thans werken en die bestaat uit pogingen om tot een verminde ring der bewapening te komen? De Sovjet- Russische delegatie is van mening, dat deze overeenkomsten de internationale span ning niet alleen niet verminderen, doch bijdragen tot toeneming daarvan. Men zou aan deze feiten de juiste aandacht moeten schenken. De standpunten der Sovjet-Unie en van het Westen aangaande ontwapening zijn elkaar genaderd. De Sovjet-Unie, die reeds stappen heeft gedaan om dit te be reiken, verwacht dat de Westerse mogend heden op overeenkomstige wijze zullen reageren", zo zei hij. Visjinski sprak zich uit voor de instel ling van een permanent orgaan voor toe zicht, dat uitgebreide bevoegdheden moest bezitten, waaronder een blijvend recht van inspectie. „De Sovjet-Unie is voor in stelling van dit lichaam op hetzelfde tijd stip, waarop een verbod voor atoomwapens wordt afgekondigd. Het Westen wil eerst toezicht instellen en daarna onderhande len over een verbod van atoomwapens. Dat zou afstel betekenen." Visjinski verklaarde dat het Amerikaan se voorstel voor de wijze, waarop het toe zicht zou moeten worden uitgeoefend, voor de Sovjet-Unie niet aanvaardbaar is, om dat het geen internationaal toezicht ver zekert. „Indien dit ''Horstel in zijn huidige vorm zou worden aanvaard, zouden hier slechts wrijvingen in overvloed uit voort vloeien. Het voorziet in controle door ver kenningen van uit de lucht. Hiermede kun nen wij niet instemmen. Het gaat er voor al om dat wij de noodzaak erkennen van een aanzienlijke vermindering der be staande bewapening en strijdkrachten. „Evenwichtige verminderingen" bieden geen oplossing. Er zijn in het verleden staatslieden geweest, die de lof van ver dragen hebben gezongen, omdat deze zo goed pasten in het kader ener politiek van machtsevenwicht. Doch hun zang werd een oorlogszang", aldus Visjinski. (AFP) India heeft „een bestand in de bewapening" voorgesteld zolang de grote mogendheden geen overeenstemming heb ben bereikt over een ontwapeningsconven tie. In een resolutie wordt verzocht, dat de ontwapeningscommissie ook de stand punten overweegt van landen, die geen lid van de commissie zijn. Dit zou „bespre kingen over en voorstellen voor ontwape ning in de Algemene Vergadering" om vatten. wordt. Ais zesde punt is er het streven naar meer en betere scholen en huizen. Tenslotte moeten wij de hulpbronnen van water, electrische energie en de dalen on zer grote rivieren tot ontwikkeling bren gen." Verder zeide president Eisenhower, dat 1954 het „voorspoedigste vredesjaar" in de Amerikaanse geschiedenis is. Een schaduw werd echter op dit beeld geworpen door het feit, dat in bepaalde industrieën en op bepaalde plaatsen „enige" werkloosheid bestaat als nasleep van oorlog en inflatie. De president onderbrak de voorlezing van zijn rede om de jongste cijfers omtrent de werkloosheid bekend te maken en deel de mede, dat het aantal werklozen tot 2,7 millioen is gedaald en voor het eerst in dit jaar beneden de 3 millioen is gekomen. (AFP). Duizenden Vietnamezen, vaor het merendeel rooms-katholieken uit Noord-Vietnam, hebben Zaterdagnacht met tientallen vissersschepen, sampans en an dere kleine vaartuigen een wanhopige po ging gedaan om ondanks een storm de Franse schepen te bereiken die voor Haiphong voor anker lagen, omdat zij over het land het Franse gebied rondom Hai phong niet meer konden bereiken. Velen slaagden er in bij de schepen te komen, die in de nacht hel verlicht waren en met zoeklichten het zeegebied afzochten, doch vele scheepjes vergingen, waardoor honderden vluchtelingen om het leven kwamen, aldus hebben opgepikte vluchte lingen meegedeeld. De scheepjes, waarmee de uittocht werd ondernomen, waren volgeladen met vrou wen, kinderen en ouden van dagen, die fantastische prijzen voor de tocht hadden betaald. De gehele nacht zijn de bemanningen van de Franse schepen bezig geweest met het oppikken van de vluchtelingen. TORQUAY (United Press) De Spaan se filosoof professor Ortega y Gasset heeft gesproken op een conferentie van Europe se arbeidersleiders en zakenmensen te Tor quay in Zuid-West-Engeland. Europa, zo zeide hij, zou de mogelijkheid onder ogen moeten zien te leven zonder oorlog. De bei de wereldoorlogen hebben in de nationalis tische gevoelens van de Europeaan reeds een verandering gebracht en men zou kun nen zeggen dat het naar buiten gerichte nationalisme veranderd is in naar binnen gericht nationalisme. Het is altijd zo ge weest, dat de Europese drang zijn handel en industrie uit te breiden leidde tot nieu we oorlogen en geschillen. Op het ogenblik maakt Europa een vreemd naoorlogs tijd perk door waarin geen enkel land het recht opeist een anrler te overheersen. Wy heb ben jaren lang geleefd onder de druk van oorlogen en zolang deze dreiging blijft be staan kan men onmogelijk spreken van werkelyk herstel van nationale economieën. Vele mensen zeggen, dat er nooit meer oorlog komt. omdat de wapens nu zulk een kracht hebben, dat dit totale vernietiging tot gevolg zou hebben. Dit houdt de nieuwe mogelijkheid in van de dood van do oorlog hetgeen iets geheel nieuws zou zijn in de geschiedenis van de mensheid. Het is de hoogste tijd, dat wy deze mogelijkheid on derzoeken en ons de gevolgen voor ogen stellen. Het zou een algehele vernieuwing van onze opvatting over sociale gerechtig heid en sociale grondstellingen nodig ma ken, aldus profesosr Ortega y Gasset. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Harry Emerson Fosdick: Vrijheid is altijd gevaarlijk, maar het is het veiligste goed dat wij bezitten. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is vanmorgen met een Amerikaans militair vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. On derweg zal hij op IJsland landen en daar vijf uur blijven voor een bezoek aan de president. In Washington zal hij morgen avond minister Dulles en Donderdagmor gen president Eisenhower ontmoeten. „Met de Saar-overeenkomst is een bruikbaar compromis tot stand gekomen", zo ver klaarde hij gisteravond in Bonn, „dat iedere goede Duitser kan verantwoorden." Dit zeide hij om zich te verdedigen tegen vele aanvallen, niet alleen uit het kamp der oppositie, maar ook uit de kringen van zijn eigen coalitie. Indien Mendès-France of hijzelf niet had getekend, was „Saarland waarschijn lijk aan Frankrijk gekomen en vroeger of later met ons bij de Sovjet-Unie". Dr. Ade nauer wees er op, dat men het gevaar heeft onderschat, waarin West-Europa zich bevond tussen het mislukken van de EVG en het sluiten van de accoorden van Pa rijs. „Washington dacht er ernstig over Europa de rug toe te keren, als er geen overeenkomst zou worden bereikt. Dit is de werkelijkheid. In dit licht moet men de Saarregeling beschouwen". Adenauer wees er op dat het verkeerd was het probleem van het Saargebied te veel als een op zichzelf staand vraagstuk te beschouwen. De besprekingen te Parijs hadden een „concrete basis voor Frans-Duitse samen werking" gelegd. De Duitsers en de Fran sen behoeven nooit weer hun moed in een oorlog tegen elkaar te bewijzen, zo meen de dr. Adenauer. Voor de hereniging van Duitsland hebben wij machtige bond genoten gekregen. Hij vond dat de nieuwe Sovjet-nota niet belangrijk afweek van vroegere nota's. Op de bijzondere zitting van het kabinet heeft de vrije democratische partij, de op een na grootste coalitie-partij, er bezwaar tegen gemaakt dat bij de volksstemming over drie maanden in het Saargebied de bevolking niet de keus gelaten wordt tus sen het nieuwe statuut en een Duitse op lossing, in plaats van tussen dat statuut en de tegenwoordige toestand. De socia listische partij wijst er op dat de Fransen hun propaganda-apparaat in het Saarge bied allang in orde hebben. Zij hebben daardoor dus een reusachtige voorsprong op de Duitse groepen, die nu pas met hun werk kunnen beginnen. (ANP/AFP) Onmiddellijk na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten naar men verwacht op 4 November za! Adenauer de Parijse overeenkomsten aan het parlement ter bekrachtiging voorleg gen. „Na de ratificatie hebben wij de vol ledige bevoegdheden van een souvereine staat. Wij zullen weer vrij zijn." Het land kan de toekomst rustig tegemoet zien, al dus Adenauer. De volksstemming in het Saargebied zal eind Maart of begin April worden gehou den, aldus heeft premier Hoffmann van Saarland te Saarbrücken medegedeeld. De volksstemming zal onder toezicht staan van een neutrale commissie. Frankrijk en West-Duitsland hebben tij dens de onderhandelingen te Parijs een handelsverdrag voor de duur van drie jaar gesloten. Volgens de West-Duitse staats secretaris prof. Hallstein, die dit bekend maakte, is dit 't belangrijkste punt van het Frans-Duitse economische communiqué, dat heden zal worden uitgegeven. Er is ook een culturele overeenkomst gesloten, die voorziet in de oprichting van een Frans-Duits genootschap. (Van onze correspondent in Londen) Gisteren hebben in Londen de eerste groepen arbeiders het goede voorbeeld ge geven en zich van de havenstaking los ge maakt. Maar andere stakers zetten bij de ingang van de dokken posten uit. Dit was de eerste maal dat zulks gedurende de staking gebeurde. Op een massa-bijeen komst, welke door 2000 man werd bijge woond, werd daartoe besloten. Ernstiger is dat de staking zich nu ook tot Manches ter heeft uitgebreid, waar 500 mannen het werk hebben neergelegd. Meer dan 900, bijna de helft, van de vaste arbeiders, hebben in Londen het werk hervat. Onder de schimpscheuten van hun stakende kameraden. Het aantal stilgelegde schepen steeg tot 338, 20 meer dan gedurende het weekeinde. De opgehouden ladingen vertegenwoordi gen een waarde van 120 millioen pond sterling. Sir Winston Churchill heeft het kabinet weer bijeengeroepen. Een beslissing over het inzetten van troepen is nog niet geno men. Het gebruik van troepen kan tot ge volg hebben uitbreiding van de staking tot het goederenvervoer langs de weg en tot de mijnen. De eerste fabriek in Londen zal morgen wegens tekort aan materialen moeten slui ten. In de Midlands werken verscheidene firma's op halve kracht, omdat de export goederen niet kunnen worden afgevoerd. Volgens berichten uit Nocera Inferiore zijn daar 59 personen om het leven ge komen door een zware regenval tijdens een storm, die een aantal huizen deed instorten. Honderd personen worden vermist. Het aantal gewonden is zeer groot. De Italiaan se premier Mario Scelba heeft onmiddel lijk opdracht gegeven maatregelen voor hulpverlening te treffen. Daar de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals op doktersadvies vervroegd vacantie moet nemen, zal de portefeuille van dit departe ment ad interim worden beheerd door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel. Maandagmiddag om half vier heeft een straaljager van de vliegbasis Eindhoven even buiten de bebouwde kom van Woen- sel een noodlanding gemaakt. De piloot, de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schippers uit Eindhoven, werd daarbij zo ernstig ge wond dat hij tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis overleed. Hij was ge huwd en vader van één kind. De vlieger maakte een zo genaamde routinevlucht met een Thunderjet F 84. Toen hij bij zijn terugkeer naar het vlieg veld nog drie mijl van het begin der lan dingsbaan was verwijderd, heeft hij waar schijnlijk motorstoring gekregen. Hij sein de, dat hij een noodlanding zou maken, teneinde te voorkomen dat de machine in de stad zou neerstorten. Dit is hem gelukt, doch bet heeft hem het leven gekost Wel slaagde de piloot er nog in een buiklanding te maken op een weiland aan de Lieven de Keylaan buiten de bebouwde kom. Door de hevige schok liep de piloot zeer ernstig inwendig letsel op. Hij overleed korte tijd later. Aan het einde van de Eindhovense raads zitting heeft burgemeester Kolfschoten gisteravond, naar de Volkskrant meldt, woorden van piëteit gesproken bij de dood van de verongelukte kapitein-vlieger Schippers. Burgemeester Kolfschoten ver tolkte de dankbaarheid van de Eindhoven- se bevolking over de moedige daad van deze piloot, die met zijn toestel buiten de woonwijken van Woensel een buiklanding maakte. Hierdoor heeft de piloot dit dicht bevolkte stadsdeel voor een ernstige ramp behoed. Onmiddellijk na de motorstoring had deze kapitein-vlieger wellicht nog de kans gehad met zijn schietstoel te sprin gen. Het toestel zou dan in de stad zijn neergestort. (van hedenmorgen 7 uur) <M. weers- ct: *S toestand c C ra i! 2C |i O Sic, c Stockholm onbewolkt Z 6 5 7 Oslo zwaar bew. windstil 4 0 Kopenhagen zwaar bew. ZW 10 6 1 Londen mist windstil -1 0 Amsterdam half bew. ZW 4 5 12 Brussel nevel ZZW 2 3 0 Parijs nevel windstil 1 0 Bordeaux motregen O 3 12 6 Grenoble zwaar bew. windstil 5 0,3 Nice half bew. NW 2 11 1 Berlijn nevel ZW 4 5 1 Frankfort nevel windstil 3 0,6 München half. bew. WZW 2 4 8 Zürich mist windstil 1 2 Genève zwaar bew. windstil 3 0 Locarno licht bew. ONO 4 8 11 Wenen geheel bew. WNW 4 8 19 Innsbruck zwaar bew. windstil 4 15 Rome zwaar bew. ZO 2 16 4 Helsinki geheel bew. Z 4 8 1 Warschau geheel bew. ZW 5 8 6 Neerslag laatste 24 uur. MEER WIND EN BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind. hier en daar mist en in het Oosten van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Mor gen van het Westen uit toenemende bewolking en enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 27 October Zon op 7.24 uur. onder 17.23 uur. Maan op 8.27 uur. onder 17 08 uur. Maanstanden 16 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 October Hoog water: 3.19 en 15.34 uur. Laag water: 11.20 en 23.36 uur. Woensdag 27 October Hoog water: 3.50 en 16.05 uur. Laag water: 11.53 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1