VALDA Dijkgaten worden gedicht; droogmaling in volle gang Frans concert ter huldiging van Marinus Adam Ph. O. PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws v Een kwart eeuw dirigent 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Woensdag Sigaren worden iets duurder JUBILEUM-CONCERT Holland Marsh herstelt zich „Zaak-Petersen is geen spionnage" In IJmuiden gedroste Pool weer thuis Slaaptrek van spreeuwen naar het Spaarne TocU ió het zo DINSDAG 26 OCTOBER 1954 2 waarschuwen tegen Weer een top van de Himalaya beklommen bij verkoudheid pasti lle s MARINUS ADAM 25 JAAR DIRIGENT Solist: THEO VAN DER PAS - piano Grootste polder gedeelte over een week droog Ministerieel antwoord: „Mijn land heeft mij vergeven" Eerherstel na negen dagen cel Kerkelijk Nieuws De vogeltrek Reken- wonders De vereniging „Vrienden van het N. Ph. O." heeft terecht gemeend, dat het jubi leum van Marinus Adam een kwart eeuw dirigent niet beperkt moöht blij ven tot de spontane hulde, die hem ge bracht werd door de jeugd op een der pae- dagogische concerten in het voorjaar. En hoewel de jubileumdatum nu reeds ruim overschreden is, hebben de „Vrienden" een huldigingsconcert op touw gezet, dat de verdiensten van de populaire musicus, die Adam is, waardig zal zijn. Dit jubileum concert zal Vrijdag plaats hebben onder leiding van de jubilaris, met solistische medewerking van de pianist Theo van der Pas, die de Symphonische Variaties van Franck vertolkt, benevens van George Robert, die de orgelpartii in de „Derde Symphonie" van Saint-Saëns vervult. Ver der zal Adam „La Mer" van Debussy diri geren. Dat de feesteling zijn ere-avond vieren wil met een Frans programma, zal niemand verwonderen die hem jaren als dirigent heeft meegemaakt. Want hoewel van alle markten thuis en paraat voor alle mogelijke opgaven, schijnen Franse ro mantiek en impressionisme toch zijn bij zondere liefde te hebben, passend bij zijn impulsieve natuur, zijn zin voor warm sen timent, hoge kleur en pittoresk effect. Ons orkest en we kunnen wel zeggen: muzikaal Haarlem heeft veel aan Adam te danken. Uit het orkest zelf gegroeid, waaraan hjj als violist, altist en klarinet tist reeds acht jaar verbonden was, eer hij in 1927 naast Van Beinum de kans kreeg nu als tweede dirigent de stok te voeren en zich geleidelijk een vlotte routine in het vak te veroveren, is hij dit orkest door dik en dun getrouw gebleven, hoewel het voor zijn carrière wellicht fortuinlijker zou zijn geweest op een gegeven moment eens naar elders te verhuizen. Steeds is hij de man geweest om te „dienen", wanneer het op een of andere manier met het orkest vastliep. Dank verdient hij voor de activi teit, die hij met ijver en geestdrift ont plooid heeft om nieuwe generaties tot mu ziek horen en begrijpen op te leiden. Dank baar moge in herinnering worden gebracht de vele goede uitvoeringen, die hij inder tijd met het H.O.V.-koor tot stand heeft gebracht. Ons muziekleven dienende op zeer ver scheidene terreinen is Marinus Adam een populaire figuur geworden in Haarlem dit „populaire" gezien in zijn waardige betekenis. Dat Adam's verdiensten erkend worden en speciaal in het licht worden gezet door de actie van „De Vrienden van het N. Ph. O." en gepatroneerd door een ere-comité met dr. M. J. Prinsen, Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, als erevoorzitter, kunnen we een verblijdend feit noemen, in een tijd waarin bescheiden werkers van geest en bescha ving vaak vergeten worden, terwijl sport helden gevierd worden als halfgoden. Adam heeft talloze Haarlemmers wat meegegeven dat hun leven verrijkt heeft. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één.3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw 9.40 Platen. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Als het avond wordt, hoorspel. 12.00 Platen. 12.15 Idem. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Promenadeorkest en solist. 13.55 Platen. 15.00 Interscholair Jeugdtournooi. 15.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.30 Orgelspel. 17.55 Bijbellezen in het gezin. 18.00 Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven, causerie. 18.15 Cello en Sweelinck-orgel. 18.30 R.V.U.: Mens en maatschappij door dr. A. van Biemen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Huismuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest. In de pauze: Augustinus, causerie en platen. 22.15 Platen. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.20 We reldkampioenschap dajnmen 1954. 23.30 Man en Vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: mej. C. A. Eyken: Chr. Fry en zijn werken. 11.30 Platen. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Zang en orgel. 13.45 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Lichte muziek. 17.50 Re geringsuitzending: Nederland en de Wereld: Internaitonale aspecten van het plantenziek- tenkundig onderzoek in Nederland. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Black Friday, documentire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 Medea, hoorspel. 22.15 Marir.ierskapel. 22.45 De aar de op papier, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Rhythmische muziek. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Overname N.I.R. (Vleemse Televisie). 19.30 TV-nieuws. 19.50 Oregon, film. 20.00 Het meisje van Ooien, TV-zangspel. BRUSSEL, 324 M. 12.10 Omroepkoor. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Cau serie. 14.00 Schoolradio. 15.45 Symphonie- orkest. 16.02 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.30 Platen. 21.00 Idem. 21.5 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoeven verschenen en Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrijbui ters radiodagboeok. (Op 224 m.>. Marinus Adam, die als solo-altist en klarinettist zijn muzikale loopbaan bij de H.O.V. begon, wordt Vrijdag na een bij zonder N.Ph.O.-concert, gehuldigd ter ere van zijn jubileum: vijfentwintig jaar dirigent. Een volle zaal belangstellenden op zijn jubileumconcert van Vrijdagavond, zou in verhouding nog maar een te geringe ver tegenwoordiging zijn van hen die daarvoor hun dank zouden kunnen betuigen. Een volle zaal moge dan ook het minimum zijn van daadwerkelijke belangstelling voor deze huldiging. Overigens is er nog ge legenheid om op giro 4000 van de Twent- sche Bank (op rekening van „De Vrien den van het N. Ph. O.") een geldelijke bij drage te storten als feestgave. JOS. DE KLERK. De Nederlandse sigarenfabrikanten zul len binnenkort de prijzen van hun produc ten iets verhogen. De verhoging zal onge veer 21/» percent bedragen van de gemid delde prijs. Sommige grote sigaren zullen 1 cent duurder worden, andere daarentegen zul len, om de gemiddelde verhoging te druk ken, in prijs gelijk blijven. Hetzelfde geldt voor de senoritas, die voor een deel een halve cent duurder zullen worden en voor een ander deel ongewijzigd in prijs zullen blijven. De duurdere sigaren zullen na 1 December aan de winkeliers worden af geleverd. Het besluit tot prijsverhoging is geno men door het Verbond van Sigarenfabri kanten. Deze laatste organisatie heeft voor het besluit een motivering gegeven. Zij zegt onder meer: „De sigarenindustrie is zeer arbeidsinten sief en iedere loonsverhoging geeft onmid dellijk een abnormaal zware druk op de kostprijs. Dank zij het feit, dat de omzet van sigaren de laatste tijd steeds stijgende is, kon voorkomen worden dat na de loon- ronde van 1 Januari tot prijsverhoging moest wordgn overgegaan. Dank zij da omzetstijging en de destijds doorgevoerde accijnsverlaging is de gemiddelde prijs van sigaren thans ongeveer 18,7 cent en van senoritas ongeveer 10 cent. De sigaar is vrijwel het enige artikel, dat na de oorlog steeds in prijs gedaald is." De vereniging zegt voorts, dat mede hierdoor de rentabiliteit in de sigaren- industrie zo laag is, dat de kostenverhogin gen. die sedert 1 October zijn ingevoerd Een Oostenrijkse expeditie is er op 19 October in geslaagd de top van de 8.100 meter hoge Tsjo Ojoe, een der toppen van de Himalaya, te beklimmen. In 1952 was een poging van een Britse expeditie om deze op zes na hoogste berg ter wereld te beklimmen, mislukt. De top werd bereikt door de 42-jarige Weense geoloog dr. Tichy, en een der leden, vergezeld van een Sjerpa-gids. Dr. Tichy heeft bij de be klimming bevroren handen opgelopen. Men vreest dat hij enige vingers zal moeten missen. ADVERTENTIE DEZACHTE VALDAMILD en nog worden aangekondigd, niet meer kunnen worden goedgemaakt. Behalve de verhoging van de lonen zijn alle grond- en hulpstoffen weer aanzienlijk in prijs ver hoogd. Op de markt voor ruwe tabak blij ven de prijzen ongekend hoog. Dit heeft er toe geleid, dat de sigaren fabrikanten thans naar enige compensatie moeten uitzien. Men kon daarbij twee methoden volgen, óf het uit de markt ne men van de goedkopere prijsklassen óf de prijzen over de gehele linie in zeer lichte mate verhogen. Men heeft dit laatste ge kozen om te voorkomen dat de man met de kleine beurs gedupeerd wordt. ADVERTENTIE 8.00 UUR CONCERTGEBOUW - VRIJDAG 29 OCTOBER VERENIGING „VRIENDEN VAN HET N.PH.O." Programma: ïlle (orgel) Symphonie - Saint-Saëns; Variations Symphoniques - Franck; La Mer - Debussy. Entrée leden ƒ2.50 (alles inbegrepen); niet-leden ƒ3— (alles inbegrepen). Kaartverkoop en plaatsbespreken van heden af bij Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49, Telefoon 11532. Naar de commissaris voor de Emigratie heeft medegedeeld zijn de gaten in de dijk, die liet grootste deel van de polder Hol land Marsh beschermde, thans gedicht en wordt dit gedeelte van Holland Marsh met hulp van 14 extra pompen drooggemalen. Holland Marsh ligt ongeveer 35 mijl ten Noorden van Toronto. De polder wordt be malen op de Holland river, welke loost op het Lake Simcoe. Holland Marsh wordt doorsneden door een nieuwe weg, Highway 40ü. Deze weg heeft enigermate als dijk gefungeerd. Het gedeelte ten Westen van de dijk, Spring- dale, was diep geïnundeerd. De schade is hier vermoedelijk aanzienlijk Het gedeelte ten Oosten van de weg (tussen Highway 400 en Highway 11) is minder diep ge ïnundeerd. Ongeveer 450 gezinnen zijn ge ëvacueerd, waarvan 200 a 250 Nederlandse gezinnen. Ongeveer 75 hiervan zijn afkom stig uit Springdale. Aan huizen en huis raad is ernstige schade toegebracht en de winteroogst (uien, wortelen, aardappelen) is grotendeels verloren (schade naar voor lopige schatting ettelijke millioenen). Men vermoedt dat de structuur van de grond weinig geleden heeft, hoewel de waterlei dingen wel dicht zullen zitten. Men ver moedt echter dat de oogst 1955 weer nor maal zal zijn. De evacués zijn liefderijk opgenomen en de stemming is goed en men is vol goede moed. Het weer na de overstroming is gunstig geweest en het water zakt. Voor het Holland Marsh gebied is een „Holland Marsh Relief Fund" gevormd. Verder is er een plaatselijke technische commissie ge vormd voor het herstel van de polder on der leiding van onze voormalige landge noot G. Horlings. Latere berichten melden, dat de gaten in de dijk van het grotere gedeelte van de Holland Marsh ten Oosten van Highway 400 zijn gedicht. Dit poldergedeelte wordt thans met behulp van veertien extra pom pen drooggemalen. Volgens de laatste be richten is het water reeds sterk gezakt. Over een week hoopt men dit stuk droog- gepompt te hebben. Of dit zal gelukken hangt evenwel af van de regenval in de komende dagen en de waterstand van het Simcoe Lake. Het kleinere deel van de pol der dat ten Westen van Highway 400 ligt wordt nog niet bemalen aangezien men eerst het grotere gedeelte, dat minder diep geïnundeerd is, wil droogmalen. Asncrveld, gelegen in de Holland Marsh, is thans door de gezondheidsdienst vrijge geven, en de bewoners keren er weer te rug. De andere delen van de polder zijn nog gesloten. De dakloze families zijn in de omgeving ondergebracht. Men is begon nen chèque's uit te reiken voor de aan koop van levensmiddelen en andere nood zakelijke lgveruslp^Qeftgn. Op een schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid de heer Van der Goes van Naters „of de ministers, voor zover zulks niet duidelijk met 's lands belang in strijd is, willen mededelen, of, in welk opzicht en ten aanzien van wie, er aan Nederland se kant van onvoorzichtigheid of nalatig heid sprake is in de spionnagezaak van J. S. Petersen, ambtenaar van het National Security Agency te Washington", heeft de heer Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, mede namens de heren Staf, minis ter van Oorlog, en Luns, minister zonder portefeuille, het volgende geantwoord: Alvorens de gestelde vraag te beant woorden, zouden de ministers gaarne wil len opmerken, dat, hoewel in de pers bij herhaling het woord spionnage in verbaojp met de zaak Petersen is gebezigd, dit woord door de Amerikaanse autoriteiten in het officiële perscomuuniqué, noch in de akte van beschuldiging tegen de heer J. S. Pe tersen wordt genoemd en in dit geval dan ook niet op zijn plaats is. Het is juist, dat de heer J. S. Petersen geheime inlichtingen aan Nederland heeft doorgegeven: zulks geschiedde op basis van wederkerigheid. De uitgewisselde in lichtingen waren niet van politieke of stra tegische aard. Zij droegen een technisch karakter. Daarbij werden van Nederlandse zijde gegevens verstrekt, welke van nut konden zijn voor de Amerikaanse autori teiten. De door de Nederlandse instanties ontvangen inlichtingen zijn uitsluitend voor intern Nederlands gebruik gebezigd. De ministers stellen er prijs op te ver klaren, dat bij deze wederzijdse samen werking, welke zij tussen geallieerde mo gendheden gebruikelijk en normaal achten, aan Nederlandse zijde geen sprake is ge weest van onvoorzichtigheid of nalatigheid. In de zomer van het vorige jaar meld den zich twee Poolse zeelieden bij de Haarlemse politie, nadét zij van de traw ler „Dudek" die in de haven van IJmuiden lag, waren gedeserteerd. Het waren de maar Czeslau Olejniczak is, volgens een vriend Marian Pieniecki. Van de laatste heeft men tot nu toe niets meer gehoord, maar Czeslau Olejmiczak is, volgens een bericht van United Press uit Londen, Zaterdag voor de microfoon van de Poolse omroep verschenen om eens te vertellen hoe het hem in Nederland is vergaan. Hier volgt zijn verhaal: ,Toen ons schip in de Nederlandse vis sershaven IJmuiden was, ging ik een bor rel drinken met mijn vriend Marian Pie niecki die, toen hij zag dat ik dronken was, mij overhaalde niet naar Polen terug te keren. We meldden ons bij de Nederlandse politie. In de gevangenis kwam ik bij zin nen. Ik besloot naar het schip terug te ke ren en vroeg de politie-autoriteiten die me verhoorden mij dat toe te staan. Ik her haalde dat verzoek, maar het enige succes dat ik had was dat ik van het politie bureau in Haarlem, waar ik werd vastge houden, na 18 dagen naar een gevangenis in Amsterdam werd gebracht en vervol gens na vijf weken naar een doorgangs kamp. Dit was een huis van twee ver diepingen, omgeven door prikkeldraad en bewaakt door de politie. Er waren daar zes Polen en een Hongaar. Twee priesters, ge naamd Kowalczyk en Romala, hadden ge sprekken met ons, en probeerden ons te overtuigen dat het geen zin had naar Polen terug te keren, omdat we wegens weg lopen gevangen gezet zouden worden. Toen ik echter bleef vragen in contact gebracht te worden met het Poolse consulaat en toen ik anderen begon over te halen het zelfde te doen, werd ik overgeplaatst naar een gevangenis in Zutphen. Radio-Warschau zeide dat de „plaats vervangend aanklager" Van der Heiden daar een gevangene ondervroeg over mili taire doelstellingen in Polen, over straal vliegtuigen en marinebases. Toen hij zich realiseerde dat hij alleen door een list kon wegkomen, aldus het verhaal van Olej niczak, vertelde hij Van der Heiden dat hij niet naar Polen terug wilde. Toen werd hij vrijgelaten om als assistent-steward te werken op een Panamees schip. Olejniczak zeide dat hij na een reis naar Japan op 5 October naar het Poolse consulaat te Rotterdam ging, maar met de „Jaroslav Dombrowski" naar huis terugkeerde. „Mijn land heeft mij vergevenik zal trachten mij te rehabiliteren met eer lijk werk", zo besloot zijn verhaal. 34. Kronkelend, zoals alleen een slangen- mens dat kan, werkte Piedro zich uit het touw los en bevrijdde ook de portier. „En nu achter Signor Echo en zijn imitatio Panda-poppeti aan!", riep hij. „Vooruit, avanti! Wij schillen met hen een appelti!" „We hebben ZEKER nog een appeltje met ze te schillen", grauwde de portier, terwijl hij zijn geweer opraapte en wraakzuchtig naar buiten snelde, „de bedriegers! Het kost ons tienduizend florijnen, dat die Panda geen echte pop is!" Panda en de meester-buikspreker konden niet vermoe den, dat de beide schavuiten zich zo snel zouden hebben bevrijd. Zij werden dan ook volkomen verrast, toen portier en slan genmens zich als EEN schurk op hen wier pen. Het was een kort, maar krachtig tref fen, waarna Panda en Eric Echo zwaar getroffen op het plaveisel achter bleven. Toen zij hun ogen weer openden, waren de bandieten verdwenenmet de pop Oswald. „Dit is een zware slag, Panda", zei Eric Echo, een buil op zijn hoofd be tastend, „waarheen brengen zij mijn arme pop?" „Naar de barones van Edelstein, natuurlijk, om hem daar te verkopen", ant woordde Panda. „We moeten de barones dadelijk waarschuwen, dat die pop ge stolen is!" Toen op 27 September een portefeuille met f 1200, die in de nachtkluis van een Rotterdams restaurant was gedeponeerd, onvindbaar was, werd een 30-jarige buffet- bediende er van verdacht het geld te heb ben weggenomen. Hij ontkende echter. Niettemin werd de politie in de zaak ge mengd. De bediende werd gearresteerd en voor de officier van justitie geleid, maar hij bleef ontkennen. Na negen dagen in de cel gezeten te hebben, werd hij vrijgelaten. Zijn vroegere werkgever wilde hem echter niet meer in dienst nemen. Toen dezer dagen de zoon van de eige naar van het restaurant geld in de kluis opgeborgen had, bleek dit de volgende dag niet meer te vinden te zijn. Op aandringen van de politie werd de kluis opengebroken. Toen werd het raadsel van de verdwenen portefeuilles opgelost, want het bleek dat zij op de glijbaan van het deurtje in de buitenmuur naar de lager gelegen kluis waren blijven steken. De onschuldige buffetbediende heeft volledig eerherstel gekregen en is weer in dienst genomen. Geref. Kerken Beroepen te Tzum C. v. d. Giessen, cand. te Hillegersberg; te Surhuisterveen A. Reen te Ijlst; te 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac. H. W. Wierda) G. Rijksen te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Gent (België) H. Wiersinga te Lewedorp; naar Watergraafs meer C. B. Bavinck te Brussel; naar West- Terschelling-Midsland A. ter Hoeve, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Gaast- meer, Eernewoude en voor Drachtster- compagnie. Bedankt voor Vollenhove-St. Janskloos ter L. de Nood te Oostvoorne; voor Ezing O. v. Noort te Nieuwendijk; voor Welland- Port G. Vellenga te Alkmaar. Geref. gemeenten Beroepen te Paterson (V.S.) M. Blok te Rotterdam-Centrum. Gistermorgen was er na acht uur een enorme spreeuwentrek. In een paar mi nuten passeerden er troepen van 250, 300 en 500 vogels, afgewisseld met troepjes van vijftig tot honderd spreeuwen. Na half negen werd de afstand tussen de troepen wat groter en de troepen kleiner. De vin ken trokken nog steeds in kleine troepjes langs. Vanmorgen vroeg zette de trek van vinken reeds in. Men kon ze nog niet onderschei den, maar hoorde ze overvliegen. De vinken laten on der het vliegen steeds hun trekge- luidje horen tjuup, tjuup dat niet met andere vogels te verwarren is. Men noteerde aan de kop van de Zee weg van 7 tot 8 uur 111 vinken, daartus sen enkele kepen. Zij vlogen aanvankelijk vrij hoog: zestig tot honderd meter. De spreeuwen vlogen ongeveer achthonderd meter uit de kust boven het duin en er werden voor 8 uur reeds 1720 vogels ge teld in 21 troepen. De grootte van de troe pen varieerde van vijftig tot tweehon derd spreeuwen. Evenals verleden jaar kwamen met de massa spreeuwen ook de sperwers mee. Ook vandaag werd er weer één gezien en verder telde men twee gras piepers en 35 lijsters. Er stond een matige Westenwind en het was helder. Aan de binnenduinrand was de trek meer gevarieerd. Van 7 tot 8 uur werden geteld 240 spreeuwen, 190 vinken en en kele kepen, acht graspiepers, een zang lijster, twaalf kramsvogels, acht veld leeuweriken, vier boomleeuweriken, tien ringmussen, zeven sijsjes, zestien groen- lingen. De roeken komen eindelijk ook eens naar het Zuiden. Men zag 51 roeken, vijftig kauwtjes en twee zwarte kraaien. Over de stad was ook lichte trek van spreeuwen en vinken te bespeuren. In een half uur passeerden bij het Florapark 27 vinken in drie troepjes, wat spreeuwen en tachtig houtduiven in twee troepen. In het poldergebied aan het Noordzeekanaal werd deze week, mede door een harde wind, geen trek gezien. Op de weilanden huizen nu wel veel kauwtjes, ongeveer een vijf honderd, veel spreeuwen en nog steeds zeer veel kieviten en verscheidene soorten meeuwen. De spreeuwen ziet men elke avond in de richting van het Spaarne trek ken en 's morgens weer terug. Dit is uit- gespoken slaaptrek en men vermoedt dat zij in het riet langs het Spaarne over nachten. Cadeau De leden van de Italiaanse espe ditie, die er in is geslaagd de top van >de Godwin Austen, of K.2, in de Karako- roem te bereiken, krijgen allen van de Italiaanse Alpenclub een Fiat-auto tem geschenke. Instituut. In Addis Abeba zal een Zweeds- Ethiopisch instituut voor onderwijs in de bouwkunde worden opgericht. Er zal plaats zijn voor ongeveer 150 leer lingen. Loodrecht. De Britse minister van Bevoor rading, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er nog v«le onderzoekingen verricht moeten wor den, voordat loodrecht opstijgende vliegtuigen, berustend op het principe van „het vliegende ledikant", voor de militaire of burgerluchtvaart kunnen worden gebruikt. Oud zeer. Generaal Van Fleet, oud-com mandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, is onlangs geopereerd om een granaatscherf uit zijn heup te verwijderen, waardoor hij in de eerste wereldoorlog was getroffen. De gene raal maakt het goed. Oogziekte. De koningin van Nepal is uit India in Zwitserland aangekomen voor behandeling-van een oogziekte. De ko ningin, die vereezeld is van haar zoon. dochter, een hofdame en een kok, is van plan ongeveer veertien dagen in Zürich te blijven. V. S. Op 1 Juli hadden de Verenigde Sta ten een bevolking van 162.414.000 in woners, aldus een raming van het offi ciële bureau voor bevolkingsstatistiek. Verzet. De onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van de Duitse en de Nederlandse binnenscheepvaart over de Nederlandse deelneming aan de Rijm- scheepvaart binnen Duitsland, die op 21 October werden onderbroken, zul len op 9 November te Dusseldorp wor den voortgezet. De besprekingen wer den te Den Haag gevoerd. Vreemd. Een Ierse ziekenverpleger van 25 jaar is een originele reeordpoging begonnen in gezelschap van twee jour nalisten. Hij wil 127 uur achtereen spre ken en wel over het onderwerp: „De vreemde dingen des levens". Zaterdag avond moet het laatste woord vallen. Zending. Ambtenaren van het Ameri kaanse departement van Defensie te Washington hebben medegedeeld, dat de eerste waoenzending krachtens de in Mei getekende Amerikaans-Pakistaanse overeenkomst over militaire hulp, New York heeft verlaten. De eerste zending omvat ondermeer munitie en tanks. Vrij. Het merendeel van een tweehonderd tal studenten van de universiteit van Eva Perón (het vroegere La Plata) die Vrijdag werden gearresteerd, is vrijge laten. Volgens persberichten werden de studenten gearresteerd, omdat zij hun collega's met geweld wilden dwingen geen college te lopen uit protest tegen de inhechtenisneming van een aantal studenten aan de universiteit van Bue nos Aires. Welkom. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Turton heeft in het Lagerhuis verklaard te hopen, dat er te zijner tijd gelegenheid zal zijn een af vaardiging van de Opperste Sovjet in Groof-Brittannië te verwelkomen. Hij zeide te hebben vernomen, dat de Britse parlementaire afvaardiging zeer gast vrij in de Sovjet-Unie is ontvangen en dat haar bezoek een succes is geweest. Afgewezen. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft het zevende beroep van Caryl Chessman, die zes jaar geleden wegens ontvoering ter dood was veroor deeld, van de hand gewezen. Chessman heeft zijn terechtstelling steeds weer kunnen uitstellen door een reeks juri dische stappen. Ook schreef hij een veel verkocht boek in de gevangenis, name lijk „Cell 2455, Death Row". Drie maan den geleden slaagde hij er in buiten de gaskamer te blijven door beroep tegen zijn vonnis aan te tekenen, omdat de processtukken fout zouden zijn. Chess man is schuldig aan ontvoering, roof en zedendelicten. Uitslag. De uitslagen van de op 10 October in Guatemala gehouden verkiezingen zijn bekend gemaakt. Kolonel Carlos Castillo Armas is met 485.531 stemmen voor en 393 tegen tot president gekozen. De uitslag der op dezelfde dag gehou den parlementsverkiezingen is: natio naal anti-communistisch front 66, an dere partijen drie zetels. Een dezer drie zetels wordt ingenomen door een onaf hankelijke afgevaardigde. ADVERTENTIE U xult tevreden xijn met een ril van K E I P Gr. 'Houtstraat 1 37 naast Luxor SOMMIGE REKENWONDERS zijn erg openhartig en verklaren desgevraagd gaar ne hoe zij het klaarspelen de onmogelijk ste sommen uit het hoofd uit te rekenen. Anderen doen daarentegen erg geheimzin nig. Het 23-jarige Indische meisje Shakun- tala Devy, wier naam in het Nederlands luidt: „het kind dat door de vogels is grootgebracht", vertelde niet te kunnen uitleggen hoe zij in één seconde de wortel trekt uit 456533, omdat het ant- woord als het ware vanzelf naar haar toekomt. Indien dit antwoord openhartig is, dan ligt er tussen dit „intuïtieve rekenen" (wanneer we het al thans zo mogen uitdrukken) en het moeizame gezwoeg van Antoon van der Hurk uit Hele- naveen, wel een zéér brede klove. Aan het rekenwonder uit de Peel werd gevraagd de volgende vermenigvuldiging uit 't hoofd te maken: 38.254.319.074 X 6.341.082.426. Na 21 minuten kwam het antwoord: 242.573.790.398.737.993.524, dat verkregen werd door het getal eerst te vermenigvul digen met 38 milliard, daarna met 254 mil- lioen, vervolgens met 319 duizend en ten slotte met 74. De uitkomsten van deze piodueten worden onthouden en vervol gens bij elkaar geteld. Klaar is Kees! Van der Hurk past dus bij het rekenen uit het hoofd dezelfde methode toe die wij op papier bezigen, zij het dan dat hij van links naar rechts werkt. Voorwaarde voor het welslagen hiervan is een formidabel geheugen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Trouwens, ook Flammarion schreef de prestaties van zijn beschermeling Inaudi uitsluitend toe aan een geweldig geheu- gen, waarin de getallen zó scherp gegrift stonden, dat ze ook veel en veel later weer gereproduceerd konden worden zonder een enkele fout. En de Weense student Eber- stark, die in staat is een getal van 100 cij fers in 8 minuten uit het hoofd te leren en dan van vóór naar achteren, of van achter naar voren op te zeggen, verklaarde: „Mijn geheugen is zodanig, dat ik de getallen en cijfers als het ware fotografeer, zodat ik ze voor me zie". Ook het rekenwonder Albert Vande- voorde, die bij de mijnen werkt in Vendin-la-Vieille, in N.W. Frankrijk, bekende eerlijk dat de gewone bere keningen, zoals optellen, ver menigvuldigen en delen vrij wel uitsluitend op geheugen werk berusten, maar hij voegde er aan toe dat hij voor het worteltrekken zich wel degelijk een methode had moeten aanleren en hiervoor de theorie van rekenkunde en algebra had moeten doorworstelen. Welk een rol het geheugen speelt, de monstreerde de 60-jarige spoorwegbeambte uit Zoetermeer, R. van Vliegen, toen Sha- kvntala Devy enkele jaren geleden hier te lande rekendemonstraties gaf. De heer Van Vliegen kende de kwadraten van alle ge tallen tot 200 reeds uit het hoofd, maar toen hij hoorde dat het Pakistaanse meisje kon worteltrekken, heeft hij zich ook deze kunst „even" eigen gemaakt. Met een bij zonder sterk geheugen is dit zo'n kunst niet. Maar hiermee is het onderwerp nog niet afgedaan, want er komt nog meer bij kij ken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2