Ronde-tafelconferentie begonnen in wijkgebouw van „Witte Kruis" Kort en bondig Moedercursus in Haarlem Vaders en grootmoeders ook welkom Programma voor 17 November vastgesteld 8 Noorder Kleuterhuis vierde zilveren jubileum Bestelauto in brand op Leidsevaart Burgerlijke Stand van Haarlem In toch t St. Nicolaas_ De Nachtegalen geven lustrumuitvoering Kinderboerderij wordt Maandag gesloten Jaarboek van „Haerlem" 1953 verschenen Wereldrei-zigers- spektakel Bijbeldag in kerk der Broedergemeente Kamer in brand aan Hof van Egmond Werkgever benadeeld Internationaal Congres te Velsen Scheepvaart WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sinds jongstleden Maandag komt twee maal per week in het wijkgebouw van het Witte Kruis aan de Nieuwe Gracht 90 een groep van overwegend jonge vrouwen bijeen. Zij volgen daar de zogenaamde moedercursus van het Witte Kruis. Die naan. wekt wellicht meteen tot verkeerd begrip, want het zijn niet alleen piepjonge, ge trouwde vrouwnes voor wie deze boeiende voorlichting bestemd is. Ook meisjes boven acniuen jaar, die wat meer van zuigelingenzorg willen weten of oudere moe ders kunnen zich onder de cursisten scharen. Als is het niet bepaald een nieuwtje deze moedercursussen, toch mag er wel eens wat meer bekendheid aan worden ge geven- De Stichting Moederschapszorg en Kinderhygiëne in de provincie Noordhol land organiseert ze al meer dan vijfentwintig jaar. In de loop van deze kwart eeuw is er echter wel het een en ander veranderd in de inzichten omtrent kinderhygiëne en prenatale zorg, zodat er zelfs voor hen, die vroeger zo'n cursus hebben gevolgd, nog heel wat te leren valt. De afdelingen van de diverse kruisver enigingen kunnen bij de stichting het overkoepelend orgaan in Noordholland een cursus aanvragen, waarna een der zes districtsverpleegsters, die eraan zijn ver bonden, ter plaatse de voorlichting komt geven. Haar taak is het dus de vrouwen en aanstaande moeders voor te lichten om trent alles, wat in verband staat met de zuigeling en de kleuter. Dat is heel wat meer dan hun te leren hoe een luier moet worden aangelegd en wat de beste manier is een kind in het bad te stoppen. Veel belangrijker is de taak van de cursus leidster op psychologisch gebied: het leren doorgronden van het wezen van het kind. Bovendien wordt diep ingegaan op de ge zondheidszorg en de hygiëne en de levens regelen gedurende de zwangerschaps periode. Gesprek Een dezer dagen ben ik er een kijkje gaan nemen. Onwillekeurig had ik mij er op voorbereid een schoolse sfeer aan te treffen, maar dat bleek een volkomen foutieve gedachtengang te zijn geweest. Ik vond een gezellige ronde tafel confe rentie van meisjes en jonge en oudere vrouwen. Aan het hoofd van de tafel zat de districtsverpleegster en het viel me al gauw op, dat de cursus meer als een alge meen gesprek verliep dan als een samen zijn van lerares en leerlingen. Iedereen kon rustig haar mening zeggen en vragen stellen. Na de eerste minuten van onwen nigheid hing er dan ook al spoedig een prettige en gezellige stemming met de leidster als de ziel van het gezelschap. „Zodra ik die sfeer heb bereikt," zei de districtsverpleegster mij later, „gaat alles vlot. Vaak gebeurt het, dat in de loop van het gesprek moeilijke problemen worden behandeld en men elkaar steun of raad geeft." Aanschouwelijk De theorie wordt toegelicht met visuele leermiddelen: een houten bord, overtrok ken met zwart flanel, waar allerlei voor beelden tekeningen van het menselijk lichaam, maar ook plaatjes van eieren, vis, tomaten of aardbeien tegenaan worden geplakt. Zij blijven met hun flanellen ach terkant tegen de bekleding van het bord kleven. Heel aantrekkelijk zijn ook de film strips. Als deze worden vertoond, komen de vragen gemakkelijker los. In het don ker durven ook de bescheidenste cursisten beter hun gedachten en vragen te formu leren. Als de prae-natale zorg. de lichamelijke en psychische kant van de zwangersehao, de voeding, het eerste levensjaar van de baby zijn behandeld, komt de les, waarin het baden en verzorgen wordt geteerd. Matrasjes, dekenftes en alles wat nodig is voor het bedje, allerlei flessen en spenen worden getoond en besproken en er is tevens een levensgrote babypop voorhan den, waaroD men zich naar hartelust in het baden en luiers aandoen kan oefenen. Ook voor vaders Het aardtee is. dat nok de mannen hier bij aanwezig kunnen zijn en dat komt vaker voor dan men oppervlakkig beschouwd zou denken. Het is tegenwoordig immers niets bijzonders pyer, dat papa zijn kroost de luier ombindt? In de provincie zijn zelfs speciale vadercursussen gegeven en met groot succes! En Purmerend had verleden jaar een andere noviteit: een praatmiddag voor grootmoeders, waar voor veel liefhebberij bestond. Grootmoe ders fungeren zo vaak als onoas, dat zij ook wel eens wat wll'en horen van de moderne verzorgingsmethoden. De vaders kunnen trouwens aan de hele cursus dec'"oni"n en hebben voor de les. waarin de filnmti-ïn vertoond wordt, in de regel ook wel belangstelling. Kleutercursus De moedercursus, die ongeveer tien les sen omvat (iedere Maandag- en Woens- dagmidag van 3 tot 4.15 uur) wordt ge volgd door een kleutercursus van onge veer vijf lessen. Hierop zijn ook de vaders hartelijk weikom. Behalve de verzorging en voeding komt ook de kinderpsychologie ter sprake. Een kind van anderhalf jaar is een heel ander wezentje dan een kleu- ADi'rRTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening 1AC. VAN MARIS Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 ter van vijf. Op elke leeftijd leeft het kind in een geheel eigen wereldje. Het mag nooit als een kleine volwassene wor den behandeld. Tijdens dit onderricht komen de ver schillende phasen, waarin het opgroeien de kind verkeert, ter sprake, onder andere de orale phase. Dan brengt het alles naar het mondje en zuigt op de duim. Door de moeders een juist inzicht te geven in de problemen van deze periode, leren zij gaandeweg op welke manier zij deze „eigenaardigheden" kunnen afleren door de aandacht af te leiden. Heel belangrijk is ook hoe het jonge mensje langs begrij pende weg zindelijk is te krijgen. Ik hoop, dat deze korte opsomming vol doende nieuwsgierigheid heeft gewekt om er toe te komen inlichtingen te vragen aan het Witte Kruis. Wie er eenmaal de eerste stap heeft gezet, zal er blijven ko men tot zij alle leerstof in zich heeft op genomen. T. R. Huldiging twee leerkrachten Dinsdag was het feest in het Noorder Kleu terhuis aan de Velserstraat te Haarlem. Er werd daar een drievoudig jubileum her dacht: dat van de school en dat der beide leerkrachten de dames C. Wens en H. P. Rik- kerink. De dag werd met een aantal attracties voor de leerlingen gevierd; er was een kermis met een poppenkast en actieve leerkrachten had den voor een aardige, kleurige versiering ge zorgd. Des avonds bestond er gelegenheid het be stuur der Vereniging Noorder Kerk en School met zijn school en de twee leerkrach ten geluk te wensen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De heer A. J. de Landmeter, voorzitter van het bestuur, sprak woorden van dank en waardering en besprak de veranderde om standigheden waaronder het kleuteronderwijs thans verkeert: er is een hoogtezonapparaat door de ouders aangeboden en de kinderen gaan regelmatig zwemmen. Spreker overhan digde de jubilerende dames een geschenk in enveloppe, alsmede een geschenk in zilver. Mejuffrouw R. M. van der Veer feliciteerde namens de collega's en roemde de prettige wijze waarop het corps altijd met de beide dames samenwerkt. Zij overhandigde ieder een boek. De ouders bleven niet achter en hun geschenk ging vergezeld van een klein blijk van waardering voor de overige onder wijzeressen. Hoogtepunt vormde het ogenblik waarop zes kleine meisjes binnentraden die een beetje verlegen maar erg lief in haar crêpe papieren jurkjes met een liedje gelukwens ten. Mejuffrouw Wens dankte mede namens haar collega voor het genoten vertrouwen en de wijze waarop men dit kroonjaar heelt herdacht. Dinsdagavond omstreeks elf uur is op de Leidsevaart in Haarlem een bestelauto, waar in juist de benzine was bijgevuld, toen de chauffeur wilde starten, in brand gevlogen. De brandweer heeft het vuur met drie wa terstralen en enige koolzuurblussers bestre den. De motor en de cabine brandden geheel uit. Een chaos ven putn, kdtkslvf en half-gesloopte muren markeert de plaats, waar men thans bezig is met het neerhalen van de R.K. Jongens-ULO en handelsavond school aan de Gedempte Oude Gracht 120. Op dezelfde plaats zal binnenkort een nieuw schoolgebouw verrijzen. HAARLEM. 26 October 1954 ONDERTROUWD: 26 Oct., G. A. Demmink en G. R. Veldhuisen. GEHUWD: 26 Oct H. Ph. Tilanus en G. van Maasdam; D. Kossen en J. M. Stuurman; J. J. Paailberg en E. C. Martens. BEVALLEN van een zoon: 23 Oct., D. J. Nieuwdorpvan de Panne; 25 Oct., J. Ver- kaik—van der Aar; o. de Lange—Houtman; 26 Oct., C. Keij—Soomers. BEVALLEN van een dochter: 25 Oct., G. C. WillemseLeijdekkers; 26 Oct., 'H. Chr. Slobbevan Kleef. OVERLEDEN: 23 Oct.. J. W. Verzeilberg, 68 j.. Schotersingel; L. Duits, 69 j., Hof van F.grnond; E. J. D. de Munck, 73 j., Kenau- park; 24 Oct., W. Weidema, 62 j„ Korteweg; A. Fernhout, 46 j., Amsterdamsevaart; A. H. Souvereinvan Egmond, 62 j„ Nachte gaalstraat; 25 Oct.. D. Smit, 60 j., Professor van der Waalsstraat; N. Groet, 74 j., Wester- Aoutpark. Op een gisteravond gehouden bespre king van het comité van voorbereiding voor de intocht van Sint Nieolaas ir, Haarlem met de vertegenwoordigers van vrijwel alle straat-, buurt- en wijk organisaties is in principe de samenstelling van de stoet van de Goed-Heilig man en de route welke deze zal volgen vastgesteld. Sint Nieolaas zal op Woensdagmiddag 17 November half twee per stoomboot aan de Turfmarkt arriveren. Daar zal hij in een met vier schimmels bespannen calèche stijgen, welke voorafge gaan wordt door vier herauten te paard. Fr zijn drie voterijtuigen voor de twaalf Zwarte Pieten die de Bisschop op zijn blijde incomste zullen vergezellen en voor het Comité van ontvangst. In de stoet zal voorts op een daartoe ge schikt vervoermiddel de kapel van de Haarlemse politie meerijden. De te volgen route zal nog in samen werking met de verkeerspolitie op tijds duur en doeltreffendheid worden getoetst en daarna gepubliceerd. Wel kan reeds worden gezegd, dat de belangrijkste winkelstraten van de stad en de twee grote bevolkingsagglomeraties Haarlem-Oost en Haarlem-Noord (Oud- Schoten) zullen worden aangedaan. De officiële ontvangst heeft plaats op het Stadhuis door burgemeester Cremers, waarbij vertegenwoordigers van alle mede werkende straatverenigingen aanwezig zullen zijn. In verscheidene straten zullen aan St. Nieolaas attenties worden bewe zen of hulde worden gebracht. In Oud-Schoten en Haarlem-Oost be reidt men reeds ontvangsten voor met grote kinderscharen en muziek. Tegelijk met de route zullen wij publi ceren waar en hoe laat de Sint op de hoofdpunten van de route wordt verwacht. Na afloop van de tocht gaan Sint Nieo laas en de Zwarte Pieten bezoeken bren gen aan de patiëntjes in de Haarlemse ziekenhuizen. De intocht, welke geen enkele persoon lijke reclame bevat, wordt onder auspiciën van Haarlems Bloei georganiseerd met geestdriftige medewerking van het over grote deel van de straatverenigingen. Op Woensdag 3 November vieren de Nachtegalen hun vierde lustrumfeest en geven voor de twintigste maal onder lei ding van Cis Kampmeijer de traditionele uitvoering ten bate van de t.b.c.-bestrijding in het Gmeentelijk Concertgebouw. In die twintig jaren is de zangersschaar in zeer veel plaatsen in sanatoria opge treden. Ook heeft het koor verscheidene kin- dermatinée's verzorgd voor verenigingen. Reeds in de afgelopen zomer hebben de jongens en meisjes het twintigjarig be staan van hun koor gevierd met een uit stapje per autobus naar Ouwehand's Die renpark te Rhenen. De kinderboerderij in Haarlem-Noord, die zich ook gedurende het afgelopen seizoen in een grote belangstelling mocht verheugen, zal met ingang van 1 November voor het publiek worden gesloten. Gedurende de winter zullen voorzieningen worden getroffen, zodat bij de heropening in het voorjaar van 1955 door de jeugd en ook door vele anderen weer ten volle kan worden genoten. Bij de F.rven F. Bohn N.V. is het door de vereniging Haerlem uitgegeven jaarboek 1953 verschenen Evenals vorige jaren wordt weer een r.antal in 1953 overleden Haarlem mers. die tijdens hun leven grote bekendheid genoten, in een artikel herdacht. De ver diensten van de oud-burgemeester van Heemstede jbr. J. P. W. van Doorn worden gereleveerd door de oud-secretaris van deze gemeente de heer N. Vos. De hoofdredacteur directeur van Haarlems Dagblad-Onrechte Haarlemsche Courant, de heer R. PeTeboom "epft een levensschets van de heer C. J. van Tilburg destijds chef ter redactie van dit dagblad. Voorts worden nog herdacht: de heron mr. A. H. J Merens, J. A. Boom. dr. A. Dekker, ds. J. W. Siertserna. mr. dr. P. G. van Tienhoven, S. Martin, prof. dr. A. F. Holleman. mr. J. B. Ebbinge en M. H. Groenendaal. De heer Corneillo F. Janssen besnreekt voorts de ontwikkeling van de Haartemse kern. Mr. J. J. Beyerman en dr. G. H. Kurtz wiiden artikelen aan enkele historische onderwernen en de heer IJ. Kok geeft een beschrijving van de restauratie van de voor gevel van het huis Warmoesstraat 5 te Haarlem. In de kroniek 1953 wordt opnieuw een bijzonder nauwkeurige opsomming gegeven van de belangriikste gebeurtenissen in Haar lem en het boekje wordt weer besloten met een naamlijst van het bestuur, donateurs, leden en begunstigers. Drie Haarlemse wereldreizigers gaan vanavond in het Cultureel Centrum „De Vleeshal" vette verhalen vertellen, „spek- taculaire" stukken reizigerslatijn over de wereld, zoals deze zich buiten Haarlem voordoet. Het zijn dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus en Jan Strijbos, waarvan de eerste in het begin van dit jaar zo'n succes had met zijn lezingen over Oost- Afrika, dat bij Haarlems Bloei de gedachte ontstond om er deze keer „drie naast el kaar te zetten". Vanavond en morgenavond, om kwart over acht, zal drs. Harrie Prenen als lei der fungeren van het gesprek, dat hij aan het drietal zal ontlokken. Er is reeds een generale repetitie gehouden, waarbij het kwartet zichzelf een wereldpret geschapen heeft, die vanavond hopelijk op het publiek zal overslaan. In de pauzes van beide avonden zullen de souvenirs en talrijke vreemde rariteiten van de drie reizigers worden tentoonge steld. Er zijn op het ogen blik besprekingen gaande over de ver huur van de villa Militairenweg 1 te Overveen aan dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. Een de finitieve beslissing moet nog genomen worden. Verlopen de verdere besprekingen naar wens dan zal de familie Peereboom Voller de villa be- trekken, waarvan we hierbij een afbeelding geven. Door de samenwerking van liet Neder lands Bijbelgenootschap, de Internationale Bijbelbond en de Zakbijbelbond is Dinsdag in het kerkgebouw der Broedergemeente aan de Parklaan een Bijbeldag gehouden. De middagbijeenkomst stond onder leiding van de heer J. H. de Wilde, vertegenwoor diger van de Alle-Dagkerk; gesproken hebben prof. dr.-M. J. A. de Vrijer over „De Bijbel als martelaar" en ds. W. Spliet hoff over „De Bijbel voor de Katholieken." Eerstgenoemde herinnerde er aan welke betekenis de Bijbel voor het huisgezin heeft en verheugde zich er over, dat het boek in zo'n groot aantal exemplaren ver spreid wordt. Aan de andere kant is het echter jammer, dat de Bijbel voor velen onbekend blijft en gebleken is, dat de bijbelkennis gering is. Men kent wel veel teksten, maar de inhoud van de Bijbel niet. Vervolgens zette hij uiteen wat een marte laar is, namelijk een onschuldige idealist! Niet iedereen is geschapen om als marte laar op te treden. Tenslotte trok spreker een vergelijking tussen de Bijbel en een martelaar. Ds. W. Spliethoff zeide pas een prachtige film over het leven van Luther te hebben gezien en herinnerde aan de datum 31 Oc tober, waarop de kerkhervorrning wordt gevierd. In de film ziet men, dat er vroeger Bijbels gebruikt werden, doch uitsluitend door de geestelijkheid. Algemeen bekend was de Bijbel niet. Toen Luther ging stu deren maakte hij een nieuwe vertaling in het Duits en de Roomse gemeente werd de gelukkige bezitster van het oude woord in een nieuw kleed. Op het ogenblik is ieder Katholiek echter nog niet in het bezit van dé Bijbel. Ds. Spliethoff vervolgde, dat men de Bijbel moet vasthouden, omdat men overtuigd is daardoor te komen voor Gods aangezicht. In de avondbijeenkomst, die ingeleid werd door ds. H. Schiitz, hebben het woord gevoerd de heer D. J. D. du Fossé, cor respondent van de Zakbijbelbond, mejuf frouw B. Siertsema, bibliothecaresse van de afdeling Haarlem van het Nederlands Bijbelgenootschap en ds. D. E. Boeke; deze sprak over „Intens en actief Bijbelge bruik." Dinsdagmorgen om half acht werd brand gemeld in een huis aan het Hof van Eg- mond in Haarlem. De avond, tevoren had den de bewoners zitten kaarten en na afloop van het spelletje had men de asbakken in de prullemand geleegd. Ver moed wordt dat zich in een der asbakken nog een brandend sigaretteneindje bevond. Hoe dan ook, toen de bewoner de volgende morgen beneden kwam, stond de kamer in vlammen. Onder meer een theenteubel en een stofzuiger werden door het vuur ver nield. Verzekering dekt de schade. Dinsdagavond meldde zich bij de Haarlemse politie een 36-jarige Haarlemse met de mede deling. dat zij een gulden had weggenomen ten nadele van haar werkgever, eigenaar van een winkel in huishoudelijke artikelen. Een uur tevoren evenwel had deze eigenaar zich met de politie in verbinding gesteld om aan gifte te doen van een aantal gelddiefstalletjes met een totaal bedrag van ongeveer dertig gulden. Hoewel de Haarlemse haar werk gever vroeger eens heeft medegedeeld, dat zij ongeveer dertig gulden heeft weggenomen, ontkent zij dit thans voor de politie. Bij heropening Velserbad Ter gelegenheid van de opening van het geheel gerestaureerde overdekte Velserbad zal in het vroege voorjaar van 1955 een internationaal congres worden gehouden. De te behandelen onderwerpen hebben be trekking op de openbare badinrichtingen en de volksgezondheid. Het Velserbad is enige jaren geleden op last van de overheid gesloten, als gevolg van ongewenste toestanden op hygiënisch gebied. Het is daarna door de gemeente aangekocht en wordt nu grondig gerestau reerd en gemoderniseerd. Aldabi, 25 300 m. N. ST, Paulsrock. Alphacca, 24 v. Montevideo n. Paranagua. Amstelvaart, 21 te Port Arthur Arendskerk, 25 te Suez Aalsdijk, 24 te New Oneans. Aalsum, pass. 26 Malta n. Port Said. Amor, 26 te Amsterdam Amstelveen, 26 v. Colombo n. Pondicherry. Applnigedijk, 25 te Norfolk Aagtedijk, pass. 27 Evenaar n. Rio de Janeiro Abbekerk, 27 te Genua. Alderamin, 26 te Genua. Almkerk, 27 Sydney verwacht. Alphacca, 26 te Paranagua. Alwaki, 27 te Amsterdam. Amerskerk, pass. 26 Mmikoy n. Penang. Antonia, vertr. 27 v. Pladju n. Tjilatjap. Albireo, pass. 26 Kaap Verdische leil n. Las Palmas. Al loth, 26 te Ilheos. Alkaid, 27 te Hamburg. Altair, 26 v. Santos n. Montevideo. Amstelland. 27 te St. Vincent. Amstelpark, 23 te Yokohama. Amstelstad, 23 te Karachi. Andijk, 27 te Antwerpen. Arendsdijk, 26 v. Port Said n. Alexandrië. Arned-ijk, pass. 28 Guadeloupe n. Cristobal. Axe ld ijk, 24 te Montevideo. Aludra, 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Bonaire, 26 180 m. N.NO. Paramaribo. Boschfootein, 27 te Tanga. Barendrecht, 3 Nov. te M'ena el Ahmadi verw. Bennekom, 27 v. Rotterdam n. Bremen. Belnenkust, 25 v. Alblasserdam te Rotterdam. Blitar, 26 te Kaapstad Boissevain, 26 te Singapore. Boskoop, 26 v. Pto Barrios n. Cortes. Breda, 26 te Valparaiso. Bantam, 26 te Damman. Barendrecht, pass. 25 Perim n. Mena el Ahmadi Billiton, 27 te Penang. Bloemfontein, 26 te Antwerpen. Blomhiersdijk, 26 v. Suez n. Aden. Borneo, 27 te Penang. Caltex Leiden, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 26 v. Beiawan li. Penang. Clavella, 26 te Hoabrt. Caltex Nederland, 25 v. R'dam n. Kopenhagen. Caltex Utrecht, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 26 v. Sidor. n. Rotterdam. Ceronia, 27 te Balikpapan. Duivendijk, 26 v. San Francisco n. Seattle. Diemerdijk, 26 te Los Angeles. Duiv.endrecht, 4 Nov. Antwerpen verw. Dalei-dijk, 23 v. Cristobal n. Rotterdam. Drente, 26 120 m. Z.ZW. Minikoy. Eend recht, 26 v. Algiers n. Ceuta. Esso Rotterdam, 26 te Rotterdam. Kernland. 26 320 m. N.NO. Madeira. EOS, 26 te Piraeus. Esso Amsterdam, pass. 26 Kp. Bon n. Antw. Esso Den Haag. pSss. 26 Finisterre n. Antw. Farmsum, pass? 25 Azoren n. Rotterdam. Friesland (SSM), 26 te Gent. Gouwe, 26 te Cardiff. Graveland, 26 te Victoria. Gordias, 27 te Beyrouth verwacht. Gaasterkerk, 26 v. Adelaide n. Aden. Gooiland, 25 te Itajai. Ganymedes, 26 te Bremen. Groote Kerk, 25 te Brisbane. Helder, 27 te Rotterdam. Helena, 25 v. Essequiborivler n. Amsterdam. Hathor, 27 te Tripolis. Heemskerk, pass. 26 Djedtiah n. Suez. Hennes, 26 te New York Indrapoera, 25 v. Southampton 31 te Marseille verwaent. Hos, 26 v. Genua n. Sar. Feliue. Jupiter, 25 v. Paramaribo n. Georgetwon. Jagersfontein, 27 te Las Palmas. Joh.' v. Oldenbarnevelt, 26 460 m. W. Torres- straat n. Soerabaja. Kedoe, pass. 25 Las Palmas n. Dakar. Kertosono, 26 te Beira. Kieldrecht, verm. 26 v Colombo vertr naar Madras. Kota Inten, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Kota Agoeng 26 v. Beiawan n. Padawg. Kota Baroe. pass. 26 Guardafui n. Aden. Laagkerk, 27 v. Madras n. Calcutta. Linge. 31 SC. Vincent verwacht. Loosdrecht, 27 te Amsterdam. Luna, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Lutterkerk 24 te Bahrein. Lawak. 26 v. Casablanca n. New York. Loenerkerk, 26 te Calcutta. Loppersum. pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Maashaven. 27 te Bahia Blanca. Maasland. 27 te Pto Alegre Maetsuycker, 25 te Fremantle. Meliskerk. 26 v. Cadiz n. Casablanca. Mentor, 27 v Malaga n. Antwerpen. Merwede, pass. 56 Beachyhead n. Houston. Manoeran, 26 te Suez. Merwede, 25 v. Rotterdam n. Houston. Molenkerk. 26 v. Rotterdam n. Genua. Marisa, 26 te Takoradi. Mvonia, 26 v. Singapore n. Balikpapan. Nieuw Amsterdam, 27 te Rotterdam. Noordam, 26 520 m. W.ZW. Valencia. Noordsvijk, 22 te Houston Nieuw Amsterdam. 26 te Southampton Omala, 26 v. Shellhaven n. Liverpool. Orion, 26 v. Rotterdam n. Lissabon. Oberon, 26 v Pto Cabello n. Curasao. Oranjestad. 25 120 m. W Carthagena. Oostkerk, 26 te Shanghai. Oranjestad. 26 v. Cristobal n. Aruba. Prins Willem Friso, 26 v Antwerpen n. Ham- Durg. Pendrecht, 29 te Northweymouth verwacht. Peperkust, pass. 27 Vlissingen n. Bordeaux. Pieter S. 27 v. Amsterdam n. Rotterdam. Prins Joh. Willem Friso. pass. 26 Vlissingen n. Hamburg. Pieter S. 26 te Amsterdam. Polyphemus, 25 v. Aden n. Beiawan. Prins Joh. W. Friso, 25 te Antwerpen. Prins Willem George Fred 22 te Toronto Polydorus, 24 te Soerahaja. Prins Alexander, pass. ?6 Belle Isle n. Rouaan. Ridderkerk, 23 te Kaapstad. Rijnland, 26 v. Montevideo n. Buenos Aires. Rogge, 26 te Mombasa. Rondo, pass. 26 Perim 27 Port Soedan verw. Raki. 26 te Amsterdam Rita, 26 v. Balikpapan n. Soerabaja. Roebiah, 27 te Port Soecan. Rijndam, 26 450 m. W. ten N. Lands End. Rijnkerk, 26 v. Amsterdam o. Marseille. Salland. 26 v St. Vincent n. Amsterdam. Schie, 27 te Curagao. Stad Breda. 27 te Rotterdam. Stad Vlaardingen 30 Hoek v. Holland verw. n. Vlaardmgen. Straat Banka, 27 te Colombo. Scherpendreeht, 30 te Curasao verw. Statue of Liberty, 2 Nov té Suez verw. Stad Maassluis. 25 v. Immingham n. Narvik. Stad Rotterdam. 26 te Birkenhead. Statue of Liberty. 25 v. Mena el Ahmadi naar Suez. Stentor, 25 te Paramaribo, Straat Mozambique, pas 26 Kanarische eil. n. Porto Grande. Sunetta pass 26 Malta n Gibarltar. Salawati, 27 te Suez. Stad Arnhem. 26 nog te Bandarshapur. Sommelsdijk. 27 te Semarang. Ta ra, 27 te Rotterdam. Tasman, 27 te Soerabaja. Telamon, 27 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Tibia, 28 Singapore verwacht. Titus, 2è Cristobal.n. Curasao. Tomini, pass. 27 Guardafui n. Colombo. Triton, pass. 27 Monapassage n. Curagao. Tamo, vertr. 5 Nov. v. Bahia Blanca n. Santos. Thalatta, 25 te Amsterdam. Teiresias, 25 v. Calicut n. Cochin. Temate, 29 Tj. Priok verwacht. Tjitjalengka, 26 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Utrecht, pass. 26 Kp. Guardafui n. Port Said. W. Alton Jones, 5 Nov. te Philadelphia verw. Wieldrecht. 5 Nov. te Suez verwacht. Willem Barendsz, 27 v. Amsterdam n. Kaapstad Waterland. 25 te Amsterdam. Wonosari. 21 te Los Angeles. Waal. pass. 26 Gibraltar n. Oran. Westerdarn. pass. 26 Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren, 26 v. Rotterdam n. Noordzee proef tocht. Wonorato. pass. 26 Gibraltar n. Le Havre. IJsel, 26 v. Istanboel n. Izmir. Zaan, pass. 25 Stockholm n Zaandam. Zuiderkruis, 26 230 m. W.NW. Port Said. Zijpenberg, pass. 26 Kp. St. Vincent n. IJm. Zeeland (KRL), 26 540 m. W. Sabang. Zeeland (KRL). 28 Beiawan verwacht. KLEINE VAART Advent. 25 v Hamburg n Leningrad. Anna b. 25 v. Barry n. Swansea. Albergen, vertr. 26 v. Sluiskil n. Hamburg. Arnoudspolder, vertr. 27 v. Oporto n. Antw. Ary Scheffer, 26 te Roterdam verw. BINNENLAND De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en liet verbreden van de bestaande aardebaan van weg no. 3 rijkswegenplan 1948, Amsterdam—Bodegra venRotterdam (gedeelte Nieuwerkerk Moordrecht), in cjp gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel. Laagste inschrijvers: Joh. Mourik en Co.'s Aanneming Mij. te Groot- Ammers en Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam, beide voor f 1.077.000. By Koninklijk Besluit is benoemd tot burgemeester van Epe mr. C. M. Renken met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Idaarderadeel. Benoemd is tot burgemeester der gemeente Neede (Gel- dèrland) mr. G. J. ter Braak met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Dode waard (Gel derland). De 32-jarige vertegenwoordiger J. van O. uit Almelo is in de Deventerstraat te Apeldoorn met zijn auto tegen de achterkant van een aan de kant van de weg geparkeerde vrachtauto gebotst. De heer Van O. was op slag dood. De 30-jarige vertegenwoordiger J. S. K. uit Wagenfhgen, die naast hem zat. werd ernstig gewond. Do rode achterlichten van de vrachtauto brandden. De landdrost van de Noord-Oostpolder, ir. A. P. Minderhout, heeft Maandagmiddag het eerste gesprek via het telefoonnet van Lelystad gevoerd met de directeur-generaal van P.T.T., ir. J. D ,H. van der Toorn. De gesprekken tussen Lelystad en de rest van ons land worden voorlopig tot stand ge bracht door middel van een radioverbinding tussen Lelystad en Harderwijk. De Amsterdamse wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos. heeft gisteren de amateurtoneelprijs (f500) der gemeente voor het seizoen 1953/54 uitgereikt aan de toneelvereniging „Elckerlyc" voor de opvoe ring van de middeleeuwse moraliteit, waar naar zij genoemd is. De internationale toeristische en auto- mobilistische organisaties, waarin de ANWB en de KNAC Nederland vertegenwoordigen, hebben in Buenos Aires op hun jaarverga dering een aantal resoluties aangenomen, waaronder een betreffende de wenselijkheid, dat aan de voetgangers op oversteekplaatsen bepaalde wettelijke rechten en verplichtin gen worden opgelegd, hetgeen dus ook het toekennen van een voorrang aan de voet gangers onder nader omschreven omstandig heden op oversteekplaatsen inhoudt. Vandaag is het precies tien Jaar geleden, dat Tilburg, na maandenlange spanning steeds slechts enkele kilometers verwijderd van de frontlijn, werd bevrijd door de 15e Schotse divisie onder leiding van generaal Barber en de Prinses Irene Brigade, beide behorend tot het Tweede Britse leger. Ter herdenking van de bevrijding is een vijfdaags feest in Tilburg begonnen. Tijdens een receptie ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van het Passage theater heeft dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de 87-jarige heer S. Kinsbergen, directeur van het genoemd theater en nestor van de Ne derlandse bioscoop-exploitanten, namens de minister meegedeeld dat het de Koningin behaagd had hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. HAARLEM EN OMGEVING Niet George Robert maar Piet Halsema werkt als organist mede aan de vertolking van de Derde Symphonie van Séfint-Saëns op het Vrijdag door het N. Ph. O. te geven concert ter ere van het zilveren jubileum van Marinus Adam als dirigent. Daar het Frans Halstheater deze week niet bsechikbaar is zal de vertoning van „Fietsendieven" voor de schoolgaande jeugd uitsluitend geschieden in het Luxor- en het Minerva-theater. De SIMAVI-collccte in Kennemerlanrt in de week van 1116 October heeft f 15.376.22 opgebracht. De opbrengst zal ge heel voor Nieuw Guinea worden bestemd. Ameland. 25 v. Vlissingen n. Norwich. Att. S, 25 v. Sunderland u. Amsterdam. Barracuda, 25 v. Rotterdam te Grimsby. Beekbergen, 25 v. Barry n. St. Nazaire. Binnenhaven. 25 te Port Lyautey. Bab T. 25 te Ostrand. Batavier I, 25 V. Bordeaux n. Casablanca Batavier III, pas. 26 Kp. Roca n. Bordeaux. Berend N, 26 v. Amsteroam n. Great Yarmouth. Birmingham, 26 v. Harlingen n. Goole. Casana, 25 v. Rotterdam n. Gothenburg. Catharina, 25 v. Aalbong te Hamburg. Cornells,. 25 te Gent. Confiance, 26 v. Ullapool n. Runcorn. Deni, 25 te Cuxhaven. Deo Duce, 25 v. Malmö n. Gothenburg. Depa, 26 v. Ra.un.ia te Rotterdam. Diligentia, 26 v. Vlaardingen n. Duinkerken. Driebergen, 25 v. Swansea n. La Rochelle. Duiveland, 26 v. Rotterdam n. Newcastle. Daje Bohmer. 26. v. Rotterdam n. Brugge. Doklaan, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Draco, 26 v. Bari te Amsterdam. Eibergen, 25 v. Swansea n. Brest. Elizabeth b. 27 v- Dordrecht te Corpus Christi verwaenr. Elsenburgh, 25 V. Casablanca te Rotterdam. Eminent, 26 v. Gothenburg te Rotterdam. Elisa, 28 te Ceuta verwacht n. Calais. Europa, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. F.xpress, 25 v. Kin'gslynn n. Rotterdam. Evertsen, 25 v. Vlissingen n. Aarhus. Fiat. pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Fen. pass. 26 Vlissingen n. Brussel. Fedala. 23 v. Marseille n. Haifa. Ferocia, 25 v Swansea n. Le Treport. Glory, 26 v. Bremen Le Amsterdam. Gaasterland, 25 v. Harlingen te Goole. Bierum, 25 v. Vlissingen n. Gent. Haskerland, 26 v. Harlingen te Grangemouth. Harold, 26 v. Helsinki te Kopenhagen verw. naar IJsland. Hast I. 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hast III, 25 v. Maassluis n. Boston. Heemraadsmgel, pass. 26 Kiel Hoitenau naar Rotterdam Helvetia, 25 v. Rotterdam n. Ipswich. Ingeborg, 25 v. Hvalfjordur n. Hamburg. Jacoba, 25 v Zwijndrecht te Rotterdam. Joost, 25 Kiel gepass n. Zaandam. Joost pass. 25 Kiel-Holtenau n. Amsterdam Koningshaven, 28 v. Nemours te Belfast verw. Kemphaan, 29 v. Cuxhaver te Lerwick verw. Larix, 23 v. Gefle n. Zaandam. Lacra. 25 te Torshavn. Leendert b, 25 v. Runcorn te Genua. Lydia, 25 v. Antwerpen te Oporto. Maartje, 26 v. Grays te Rotterdam. Marcella, pass. 25 Faroer eil. n. Raufarhavn. Markab, 26 te Fur. Mariscal Lopez, 25 240 m. NW. Dakar. Marne, 26 v. Koping te Rotterdam. Maureen, 26 v. Philadelphia te New York verw. Merwehaven. vertr. 30 v. Rotterdam n. Duin kerken. Mintaka N, 27 v. Port Lyautey te Nantes verw. Mulan, 25 te Rotterdam. Muphrid N, 26 v. Rotterdam n. Wismarf Marjan, 25 v. Hunneb Ostrand te Bridgeport. Midsland, 26 v. Rotterdam te Grangemouth. Myfem, 25 v. Stockholm n. Gefle. Mypuck, 26-27 te Malinö verwacht. Nassauhaven 28 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Neeltje b. vertr. 26 v. Rechefort n. Manchester. Niobe, 25 v. Kotka te Amsterdam. Oosterburgh. pass. 25 Brunsbtittel n. Rotterdam Oosterdok. 25 te Vlaardingen. Philetas, 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ponto, 25 v. Stockholm n. Gefle. Ponza, 24 Kiel gepass n. Gefle. Pavo, 20 te Gefle. Pacholl, 25 v Stockholm n. Hudiksvall. Prior, 25 v. Preston n. Larne. Rapid, 25 v. Rotterdam n. Stockholm. Result, pass. 25 Hoitenau n Mlddelfart. Setas, 26 v. Antwerpen n. Aalborg. Soemba. 26 v. Hamburg n Kirkcaldy. Stientje Mensinga. vertr. 26 v. Riga n. Ventspus Theano, 25 v. Rotterdam te Dublin. Taormina. 25 v. Douglas te Charlestown verw Texelstroorn, 25 v. Liverpool te Amsterdam. Union, pass. 25 Vlissingen n. Dublin. Veenenburgh, 25 v. Rotterdam te Mlddlesbro. Vivo, 25 v. Amsterdam n. Den Helder. Walcheren, 25 v. Rardiff n. Le Havre. Walenburgh. 25 v. Bordeaux n. Rotterdam. Wickenburgh 25 v. Rotterdam n. Casablanca. Zeehaan, 26 v. Odense n. Riga. Zwerver, pass. 26 Vlisslfigen n. Brussel. SLEEPVAART Gele Zee en Loire. 25 120 m W.t.N. Bizerta met dok. Oceaan, 25 v Istanboel n. Rotterdam. Oostzee. 25 410 m. Torresstraat met slagkruiser „Shopshlre'

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10