Bevolking van Haarlems binnenstad en oude woonwijken neemt geleidelijk af Gillette BB VITAMINE GIST VLOKKEN Geringe verschuiving in godsdienstige verhoudingen U voelt sich als 're tnillionnair JAN VAN DER PIGGE Boeiende film over het leven van dr. Maarten Luther Demografische analyse Een muzikale show van accordeons Nederlands Ballet in Monopole E.R.O.-sigaren 7 Lichtbee J denavond van het Brandpunt Doopsgezind Zangkoor bestaat zestig jaar l BLUE - 75 cent per 5 Barnabas von Géczy en zijn solisten Bespreking inrichting van speeltuin Brouwersplein Vijf candidaten bevestigd in het predikambt - ..yfj... Herdenking in Hoofddorp op klaproosdag Stormvogels-EDO gaat Zondag niet door WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat het Nederlands Economisch Instituut een overzicht heeft gegeven van woning bouw en woningnood in Haarlem, is thans het tweede deel van het statistisch overzicht over 1953 verschenen, dat een bevolkingsstatistiek behelst met zoveel mogelijk cijfers over de voorafgaande jaren. Aldus kwam materiaal voorhanden, dat het mogelijk maakte de ontwikkeling van sommige belangrijke demografische gegevens over een aantal jaren te analyseren. Deze statistiek is gesplitst in twee delen. In het eerste deel vindt men cijfers betreffende de stand van de bevolking op 1 Januari 1954. Zij geven een beeld van de samenstelling der bevolking naar leef tijd, naar kerkgenootschap en naar stadswijk op genoemd tijdstip. Het tweede deel van de statistiek bevat g'egevens omtrent de loop van de bevolking in het afgelopen jaar. Hierin zijn opgenomen tabellen, die een overzicht geven van de mate waarin en de wijze waarop de bevolking naar aantal en samenstelling veranderde door geboorte, overlijden, vestiging en vertrek en voorts gegevens omtrent de wijzigingen ontstaan in de burgerlijke staat der inwoners door huwelijk, overlijden en echt scheiding. De bevolkingsstatistiek bevat een bijlage met gegevens over de Haar lemmers die tussen 9 Mei 1940 en 1 Juni 1945 in het buitenland zijn overleden. Deze gegevens zijn ontleend aan een uitvoerig onderzoek van de heer R. Vleer, ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Wij laten hieronder enkele belangrijke punten uit het bevolkingsoverzicht volgen. In de analyse van de bevolkingssamen stelling per 1 Januari 1954 valt als steeds het vrouwenoverschot op, dat in Haarlem, vooral in de leeftijdsklassen boven 45 jaar, geaccentueerder is dan in de rest van Nederland. Het aantal vrouwen in procenten van het aantal mannen bedraagt in Haarlem in de leeftijden 0 tot 20 jaar 94,5 van 20 tot 45 jaar 108,8 en boven de 45 jaar 121,3 Het gemiddelde ligt op 107,6 Een en ander wordt veroorzaakt door het relatief groter aandeel van vrouwen in de omvangrijke vestigingsoverschotten tussen 1920 en 1940. Voorts wordt gewezen op de toenemende veroudering van de Haarlemse bevolking, een verschijnsel waaraan wij nog onlangs een beschouwing hebben gewijd. De tabellen welke betrekking hebben op de indeling der bevolking naar kerkge nootschappen tonen, dat er zich slechts ge ringe wijzigingen hebben voorgedaan in de periode van 1948 tot en met .1953 waar over wij de volgende cijfers geven: Nederlands Hervormd 42.378 42.387 26,7 25,7 Rooms-Katholiek 62.774 37,4 38.0 Gereformeerd 8.899 5,4 5.4 Christelijk Gereformeerd 1.239 0,7 0,8 Doopsgezind 3.906 2,7 2.4 Evangelisch Luthers 3.061 2,0 1,9 Israelietisch 349 297 0,22 0,18 Oud-Katholiek 266 215 0,17 0,13 Remonstrants 867 875 0.54 0,53 Waals Hervormd 130 92 0,08 0,06" Overige kerkgenootschappen 2.965 1,8 1.8 Zonder kerkgenootschappen 35.334 38.432 22,3 23,3 Wat het meest opvalt in bovenstaand staatje is wel de geringe relatieve toene ming van het aantal onkerkelijken in Haarlem. Zoals bekend, was deze toeneming in Nederland als geheel aanzienlijk groter nl. 2,7 terwijl zij in sommige andere grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam en Groningen nog ver boven dit percentage uitging. Uitzonderlijk is de positie van Haarlem in deze echter niet. Ook in steden als Utrecht, Tilburg en Eindhoven bleef de toeneming der onkerkelijkheid relatief beperkt, terwijl in Nijmegen zelfs een rela tieve vermindering viel waar te nemen. Een interessant onderdeel van deze be volkingsstatistiek betreft de verdeling van de Haarlemmers over de verschillende stadswijken. De samenstellers hebben nagegaan hoe bij een verandering in het totale inwoner aantal ook het inwonerstal der wijken verandert. Daarom is in onderstaande tabel het aantal inwoners per stadswijk opge geven op 31 Mei 1947, op 1 Januari 1953 en op 31 Mei 1954, dus precies zeven jaar na de volkstelling. Bevolking naar stadswijk op 31 Mei 1947, 1 Januari 1953 en 31 Mei 1954 Omschrijving Centrum Stationsbuurt Spaarnwouderstraatbuurt Zijlwegbuurt Oost Oude Leidse buurt Leidsevaartbuurt Houtvaartbuurt Rozenpriëel Oude Amsterdamse buurt Van Zeggelenbuurt Slachthuisbuurt Harmenjansbuurt Patrimoniumbuurt Transvaalbuurt Indische buurt Kleverpark Huis ter Zaanenkwartier Rivieren- en Vogelenbuurt Vondelkwartier Tempeliers- en Bos en Vaartkwartier Rustenburgerlaankwartier Haarlemmerhoutkwartier Ramplaankwartier Zijlwegbuurt West Duinroosbuurt Spaarndam Woonschepen Woonwagens Varende schepen Aantal Aantal Aantal inwoners inwoners inwoners 31-5-'47 1 -1 —*52 31-5-'54 13.900 13.958 13.432 3.304 3.414 3.391 3.420 3.453 3.510 5.653 5.656 5.452 8.460 8.438 8.243 4.901 4.725 4.711 6.069 6.127 6.061 5.413 5.356 5.321 6.737 7.002 6.328 12.376 3.206 5.902 9.719 9.112 2.075 2.294 2.369 2.784 2.685 2.752 11.063 11.240 10.998 12.391 13.860 13.812 8.258 8.374 8.518 18.527 18.631 18.571 9.017 10.144 10.196 4.453 7.943 8.373 6.765 6.886 6.713 1.621 1.756 1.712 3.425 3.501 3.546 3.288 3.404 3.426 1.694 1.731 1.683 211 270 345 965 953 925 37 211 274 19 37 47 Vergelijkt men het inwonertal ten tijde van de volkstelling met dat van 31 Mei 1953, dan valt weldra op, dat de toeneming van de totale bevolking tussen de genoem de tijdstippen zich concentreerde in slechts enkele wijken en wel die, waarin het me rendeel van de na-oorlogse nieuwbouw piaatsvond. Toeneming van de bevolking in enige wijken tussen 31 Mei 1947 en 31 Mei 1954 Nieuwe Amsterdamse Buurt 2638 Indische Buurt 1421 Rivieren- en Vogelbuurt1179 Muiderslotweg e.o3920 In sommige andere wijken viel aanvan kelijk eveneens een toeneming te constate ren, welke echter later gevolgd werd door een teruglopen der bevolking. Met name was dit het geval in enige hieronder ge noemde wijken van de binnenstad. De ge zamenlijke bevolking van deze wijken steeg tussen 31 Mei 1947 en 1 Januari 1953 met 0,8 Tussen 1 Januari 1953 en 31 Mei 1954 daalde zij echter weer met 3,8 Afneming van de bevolking in enige wijken tussen 1 Januari 1953 en 31 Mei 1954 Centrum 526 Stationsbuurt 23 Zijlwegbuurt Oost 204 Oude Leidse Buurt195 Rozenpriëel 35 Oude Amsterdamse Buurt 674 Het is niet onmogelijk, dat men in deze daling in de eerste plaats een phase van „city"-vorming moét zien. Een andere mo gelijke oorzaak van de geconstateerde da ling is het vertrek van inwonende jonge gezinnen naar de nieuwbouw. Op enkele andere aspecten van de be volkingsstatistiek komen wij nog terug. Bij de muzikale show, die dezer dagen onder auspiciën van de Haarlemse mu ziekhandel Hogenbijl iai de gemeentelijke Concertzaal werd gegeven, ging het er voornamelijk om om de Hohner-accordeon in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Daartoe waren reclame-attri buten op het podium opgesteld, zoals een voortdurend aan- en uitknippend licht- transoarant en een constant werkende draaitafel Ier alzijdige bezichtiging van zo'n instrument. Daartoe werden ook mu ziekuitvoeringen gegeven, onder andere door het Hohner-amateur-orkest uit Rot terdam, dat vóór de pauze originele accor deon-composities speelde en in de tweede helft van de avond met arrangementen zou optreden. Voor. het samenstellen van hun réper toire zijn onze accordeonisten in belang rijke mate op arrangementen aangewezen, althans wanneer het hen er om begonnen is ook' muziek van behoorlijk niveau te brengen. Vooraanstaande componisten heb ben zich voor het accordeon tot nu toe met bijzonder geïnteresseerd. Sommige fabri kanten van accordeons trachten hierin verandering te brengen. Met het harmo nium heeft men vroeger iets dergelijks be leefd. Een man als Sigfrid Karg-Elert heeft zich al bijzonder beijverd om het harmo nium tot kunstzinnig instrument te ver heffen. En zelfs César Franck schreef er werkjes voor. Maar er is nog geen Franck opgestaan om de accordeon-litteratuur te verrijken met muziek van hoog niveau. Dat neemt niet weg, dat minder grote figuren onder de hedendaagse componisten pogingen ondernemen om iets goeds voor dit instrument te bedenken. Een paar re sultaten van die pogingen heeft men gis teravond op de muzikale show kunnen be luisteren. De uitgevoerde werken waren bestemd voor accordeon-orkest, een begrip, dat men in dit geval niet al te scherp om lijnd moet zien. Want bij de accordeonis ten hadden zich nog gevoegd een pianiste en een slagwerker op grote trom met bek kens, kleine trom en pauken. En bovendien waren er buis-klokken opgesteld voor be paalde effecten en voor timbre-verrijking. Men ziet: een flinke ensemble, waaraan ADVERTENTIE nog best een contra-bassist toegevoegd had kunnen worden om de totale klank een ste vige basis te geven. Nu bleef deze, althans voor deze composities, te weinig gefun deerd, wat ook in de hand gewerkt werd door de beperkte functie, die de compo nisten aan de accordeons opgelegd hadden. Aan deze behandeling van het instru ment moesten de zeer talrijke toehoorders nog merkbaar wennen. Van de orkestleden vergden de uitvoe ringen bijzonder veel technische vaardig heid. Maar zij bleken in staat om aan de gestelde eisen te voldoen. Met de onsamen hangende ouverture Caprice" was niet veel eer te behalen, maar met het werkje „Voor een oude kerk" wist de dirigent Van Loon een gevoelige sfeer te scheppen en de weinig belangrijke „Suite" klonk ook lang niet kwaad, al hadden de dynamische tegenstellingen minder nadrukkelijk kun nen zijn. De heer Hogenbijl, die een woord van welkom tot de genodigde toehoorders sprak, deelde mede, dat men talrijke ac cordeonliefhebbers voor deze uitvoering geen plaats had kunnen geven. Voor deze teleurgestelden zal in de loop van de vol gende maand een tweede avond belegd worden. P. Z. Op Donderdag 28 October des avonds om acht uur zal de heer J. Kits. directeur van het Brandpunt te Doorn in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 een spreekbeurt vervullen op uitnodiging van de Stichting tot Verkondiging van het Evangelie. Hij zal daarbij kleuren dia's vertonen over het conferentie- en jeugd centrum „Het Brandpunt" en over het „Jong- Europa-voor-Christus"-jeugdkamp, dat in Augustus in Doorn werd gehouden. Donderdag 28 October houdt het Doopsge zind Zangkoor naar aanleiding van het 60-ja- rig bestaan een herdenkingsconcert in de Doopsgezinde Kerk. Ds. C. P. Hoekema, ere voorzitter, zal de avond met een toespraak openen. Solistische medewerking verlenen Corry Bijster, sopraan, Bep van Leuven, alt en Piet Kee, winnaar van de Zilveren Tulp, orgel. Op het programma staan werken van Bach, Handel, Sweelinck, Constantijn Huy- gens. Mendelssohn, Cesar Franck en Hendrik Andriessen. Een evenement zo mag inderdaad het optreden van het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell op Donderdag 4 November in theater Monopole voor Zand- voort worden genoemd. Hiermede opent de stichting 't Helm officieel haar winterpro- gramma. Dit door de regering gesubsidi eerde ensemble heeft zich in de eerste plaats tot taak gesteld het klassieke ballet in ons land te doen herleven. Daarom zul len enkele werken uit het klassieke réper toire worden uitgevoerd Op het programma vinden we de beroemde „Pas de Quatre" uit 1851 in de reconstructie van Dolin en de „Grand pas de deux" (de blauwe vogel uit de derde acte van het ballet „Doorn roosje" van Tsjaikofsky, met de vermaar de virtuoze mannensolo. Het Triovan deze componist is de muziek voor het ballet „Dessins pour les six" in de choreografie van John Taras. Uit het befaamde ballet „De Notenkraker" van Tsjaikofsky (cho reografie Marius Petipa) wordt de „Grand pas de deux classipue" gedanst. Op „Auffor- derung zum Tanz" van C. M. van Weber maakte Michael Fokine „Le Spectre de la Rose" de geest van de roos, die zij op haar eerste bal droeg, v.erschynt in de droom van een jong meisje als de ideale minnaar. Het „Ballet van de lezer" ver beeldt in vijf taferelen hoe het boek de spie gel van het leven is en hoe de uitwerking van lectuur de lezer troost of verrukking kan brengen. Jurriaan Andriessen compo neerde de muziek, van Sonia Gaskell is de choreografie, van dr. J. Hulsker het senario. Het is noodzakelijk in theater Monopole op het toneel voor dit optreden een speciale vloer te leggen. ADVERTENTIE als LI zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. 're „goeie mórgen? begint met Gillette! Dispenser met 10 mesjes f 1.50. Zonder extra kosten kunt U nu Blauwe Gillette mesjes brijgeD in de ideale Dispenser-verpakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat Barnabas von Géczy, de vermaarde Hon gaarse violist, onderneemt binnenkort met zijn solisten-orkest weer een tournée door Europa, waarbij slechts een vierdaags bezoek aan Nederland is inbegrepen. Behalve in Zwolle en het Concertgebouw in Amsterdam, zal hij ook nog optreden en wel op Dins dag 2 November in het Minerva Theater te Heemstede. Het gevarieerde programma bestaat onder meer uit de Hongaarse Rhapso- die van Liszt, enige fragmenten uit operettes en „gecultiveerde dansmuziek". Diverse or kestleden zullen op dit concert solistische improvisaties ten uitvoer brengen. ADVERTENTIE 30 geteld op waladres Totaal 156.856 164.974 165.723 „het exclusieve merk verwachten wij binnen enkele dagen. Nadere mededelingen volgen. GROTE HOUTSTRAAT 81 - Haarlem Het Haarlems Speeltuin Verbond houdt op Vrijdag 29 October in het wijkgebouw, Leid- sestraat 20 een openbare propaganda-avond met film. De voorzitter van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties, de heer J. Dubois, zal spreken. Deze avond wordt belegd met het oog op de inrichting van een nieuwe speeltuin op het Brouwersplein en men hoopt, dat deze pro paganda-avond door vele belanghebbenden in de Leidse buurt bezocht zal worden. Plechtigheid in Leiden (Speciale berichtgeving) Zelden in de geschiedenis van de Ned. Hervormde kerk van ons land zal het zijn voorgekomen dat vijf candidaten tot de heilige dienst tegelijk in het predikambt bevestigd werden. Zondagavond is dat ge beurd in de Leidse Pieterskerk. Vijf aan staande predikanten, die binnenkort naar Australië zullen vertrekken, om voor de Presbyterian Church het werk onder de Nederlandse immigranten aan te vatten, spraken daar als antwoord op de vragen uit het bevestigingsformulier het „Ja, ik van ganser harte" uit. Het waren de heren J. W. Berging uit Enschede, C. B'regman, uit Pijnacker, J. C. Fischer uit Amsterdam, R. Versloot uit Leiden en H. J. Voors uit Heemstede. Vooraf hield de rector van het seminarium te Driebergen, dr. H. Berkhof, die zoveel van hun geestelijke vorming had bijgedragen, een predikatie over Psalm 119 19 „Ik ben een vreemdeling op aarde, verberg uw geboden niet voor mij". Na afloop van de bevestiging richtte de praeses van de generale synode der N.H. kerk, ds. H. J. F. Wesseldijk, zich in een kort woord tot de nieuwe predikanten. Hij verwachtte dat zij „Met God hun taak in een nieuw land tegemoet zouden gaan". Put energie uit de natuur, neem elke dag ADVERTENTIE Goed voor het gehele gezin KONINKLIJKE N E D ER L A N DS CH E GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N .V. DELFT Voor de negende maal na de bevrijding zal op „KLaiproosdag" (Zaterdag 13 Novem ber) des namiddags bij de militaire graven op de nieuwe algemene begraafplaats in Hoofddorp (hoek Vijfhuizerweg-Hoofd- weg) een plechtige Dodenherdenking wor den gehouden. Deze wordt georganiseerd door de afde ling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Herdenkingstoe spraken zullen werden gehouden door pa ter S. Jelsma uit Den Haag en door ds. H. W. E. Wierdia, Gereformeerd predikant te Haarlem. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door Hoofddorps Fanfaregezel- schap „Excelsior" onder leiding van de heer H. M. Mellema. Verder wordt mede werking verleend door een erewacht, be staande uit militairen van de aan- en af voer troepen. uit Haarlem en de Hoofd- dorpse Padvindersgroep „De Meervogels" Ook dit jaar zijn de nabestaanden der Nederlandse gesneuvelden weer uitgeno digd om de plechtigheid bij te wonen. De families der vliegers in het buitenland krijgen van de herdenking een uitgebreid verslag en een serie foto's. Dank zij de medewerking van de N.V. Maarse etp Kroon zal een speciale lijn dienst worden ingelegd. Hierdoor zal het belangstellenden uit Hoofddorp en Vijfhui zen gemakkelijk zijn de begraafplaats te bereiken. Ook na de plechtigheid zullen de bussen een extra dienst op genoemde plaatsen rijden. Evenals vorige jaren is de verzorging van de Klaprooscollecte in de week van 7 tot en met 13 November, weer in handen van het Rode Kruis. Uit de opbrengst van deze collecte worden nabestaanden in het buitenland, die de reis naar en het vèrblijf in Nederland oan een graf te bezoeken zelf niet kunnen bekostigen, in staat gesteld oim tóch naar ons land te komen. Sedert zijn oprichting heeft het Nederlands Oorlogs graven Comité oo deze wijze meer dan 12000 nabestaanden uit alle delen der we reld kunnen ontvangen en onderdak gebo den. Collectanten voor deze collecte kunnen zich melden bij de bestuursleden van de plaatselijke afdeling van het Nederland- sche Roode Kruis. „The British Legion", een organisatie van oudstrijders en nabestaanden in En geland, heeit uit waardering voor het werk van de collectanten van de klap- rooscollecte een 22-tal gratis reizen naar Engeland beschikbaar gesteld, welke lan delijk onder de collectanten zullen worden verloot. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R I S P-tabletje blust het wel De Lutherfilm, die gisteren voor een beperkt aantal genodigden in het Rembrandt- theater is vertoond en nog vóór Hervormingsdag (31 October) voor het eerst in Amsterdam gaat draaien, komt volgende week in Haarlem. Deze bijzondere rolprent, die de Koningin en de prinsessen op Soestdijk ook al hebben gezien, wordt aanbe volen door een comité, dat vertegenwoordigers van verschillende protestantse ge zindten telt. En dr. W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Amsterdam, die een boek en radiopraatjes aan de grote Hervormer heeft gewijd, staat in voor de historische juistheid van het geheel. Het is een film met een geschiedenis. Zij is vervaardigd in opdracht van de Amerikaanse Luther se kerk als een „do cument van een ge- loofsbeslissing". De voorbereidingen heb ben enkele jaren in beslag genomen. Vooraanstaande kerkgeschiedkundi- gen werden geraad pleegd, de spelers met zorg gekozen, (waarbij vooral is ge let op de gelijkenis die zij met de histo rische figuren ver tonen moesten), de opnamen in Duits land gemaakt, ver dwenen historische gebouwen natuur getrouw nagebouwd of door gelijkwaar dige vervangen. Hier en daar zijn prenten en houtsneden ge bruikt om de toe schouwer een beeld te geven van het herfsttij der Middel eeuwen, dat Hui- zinga kenschetste als een wereldvoorstel ling die de rust had bereikt van een ka thedraal in het maanlicht, waarin de ge dachte kon gaan rusten. In de Augustijner monnik Maarten Lu ther rustte de gedachte niet. Velen vóór hem hadden de macht van Paus en Keizer, wier macht de West-Euro'pese wereld overkoepelde in woord en geschrift aan gevochten. De meesten hadden hun nieuwe leer moeten herroepen of met de dood bekopen. Luther echter verwierf steun en aanhang. Eerst in de kleine kring van geleerden aan de hogeschool van Wit tenberg, waar hij op 31 Oct. 1571 zijn 95 stellingen tegen de aflaathandel van de pauselijke afgezant Tetzel aan de deur van de slotkapel nagelde. Later onder de Duitse vorsten, die in navolging van keur vorst Frederik de Wijze van Saksen de kans zagen zich geestelijk van de Paus en politiek van de Keizer los te maken. Luther was de rusteloze zoeker, die geen vrede kon vinden. Niet in de R.K. Kerk, waarin hij de misstanden steeds duide lijker ging zien en niet in zijn innerlijk dat verscheurd werd door twijfel. Toen hij eenmaal op al zijn vragen het antwoord in de Bijbel had gevonden, kwam de breuk mei: zijn orde en met de R.K. kerk onafwendbaar nader. Deze geestelijke worsteling en de verdediging van de ge wetensvrijheid tegenover de gehele ker kelijke en vrijwel de gehele wereldlijke overheid van die dagen, zijn in de film op overtuigende wijze verbeeld. Niemand behoeft zijn hart vast te houden dat zijn: „Hier sta ik, ik kan niet anders. God helpe mij. Amen", vals zal klinken in de Rijks dag te Worms, waar keizer Karei V zijn rijksgroten heeft samengeroepen. De zorg vuldigheid waarmee het onderwerp is be handeld blijkt niet alleen uit de lange tijd van voorbereiding, maar vooral uit het weglaten van de vertoning van de bloe dige boerenoorlog, waaraan geen kosten waren gespaard. In Amerikaanse R.K. kringen heeft het verontwaardiging gewekt dat vooral Paus Leo X en de aflaatprediker Tetzel in een ongunstig licht ziin geplaatst. Het oordeel van R.K. schrijvers over deze beide figu ren is echter ook verre van vleiend. De Paus is van die zijde zelfs medeverant woordelijk gesteld voor het ontstaan van de Reformatie. De Katholieke Film Cen trale heeft de film toegelaten voor vei'to- ning in openbare bioscoopvoorstellingen. Ongetwijfeld zal deze film ook in pro testantse kring strijdvragen oproepen. Me_ lanchton. die een onbekwame indruk maakt, zal verdedigers vinden, die zullen wijzen op zijn latere houding. Sommigen zullen de vraag stellen of het verantwoord is de geloof worsteling van Luther te ver filmen. Zonder aarzelen kan men echter zeggen dat hier een goede film wordt ge boden, die voor de beste speelfilm niet onderdoet en die voor allen van pro testantse huize een boeiend beeld oproept van een beslissend tijdvak in de kerkge schiedenis. De wedstrijd StormvogelsEDO, die Zon dag voor de eerste klasse competitie van de KNVB op Schoonenberg in Velsen zou wor den gespeeld, gaat niet door. Naar ons ter ore kwam vreest men de concurrentie van de wedstrijd HaarlemVSV. De wedstrijd is verschoven naar Zondag 21 November aanstaande. Hieronder: een scène uit de film Maarten Luther". „Herroepen kan en wil ik niet. Want het is niet veilig en niet goed tegen het geweten te handelen. God helpe mij! Amen". (Luther voor de Rijksdag te Worms in 1521)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9