Kort en bondig Orgelconcerten van Handel naar originele partituren SLOT DEFECT? Spontane reacties" in de Vleeshal Plan tot restauratie van de Stompetoren 'grieven aan de redactie Lisse Bloewendaal Bennebroek Heemstede Haarlemmermeer Zandvoort 10 Albert de Klerk in K.R.O. - win terp rogra m ma „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" Broederschap in Egypte in ontbonden Ouderavond van de Hartenlustschool Veemarkt Leiden Hillegom Witte Kruis hield ledenvergadering Bazar voor nieuwe Hervormde kerk Raad behandelt Donderdag 29 punten Reclasseringscollecte bracht 766,14 op Lezing over Israel Onderlinge wedstrijden OSS L. Slagveld nam afscheid Propaganda -bijeenkomst Ned. Reisvereniging ZATERDAG 3 0 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De K.R.O. zal deze winter uitzendingen geven van de twaalf orgelconcerten van Handel, opnamen van de uitvoeringen die onze stadgenoot Albert de Klerk voor dit doel gaf op het Sweelinck-orgel in Hil versum. Hij speelde deze concerten, die vele bewerkingen van vele orgelvirtuosen hebben ondergaan, volgens de originele partituur, dus met talrijke improvisaties. Het spontaan karakter van dit musiceren stemt overeen met de wijze, waarop Han dels orgelconcerten ontstonden. Handel is een der eerste componisten, die concerten voor orgel met orkest schreef. Hij begon er mee in 1735 en speelde ze als intermezzo van zijn oratoria. „Esther" is zijn eerste concert, dat hij op 5 Maart 1735 uitvoerde. Een-en-twintig dagen later bracht hij, bij een uitvoering van „Debo rah", nog twee concerten ten gehore en op 1 April 1735 drie concerten bij een uit voering van „Athalia". Het publiek toonde zich opgetogen en het werd een traditie dat de componist, tussen de delen van zijn oratoria in, voor het orgel plaats nam en een of meer nieuwe concerten speelde. Zo ontstonden er twaalf. Handel schreef deze stukken vrij beknopt op en soms volstond hij met een „enzo voort" te noteren als hij het motief had opgetekend. Hij noteerde geen pedaalpartij of harmonische vulslemmen. Soms ge bruikte hij oudere composities, onder andere voor fluit en continuo, om ze als orgelconcerten te verwerken. Van de 12 concerten zijn er een aantal onder meer de Koekoek en de Nachte- ADVERTENT1E LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 gaal vrij bekend, zelfs populair gewor den, echter meestal in bewerking voor orgel-solo. Buiten deze twaalf zijn er nog een achttal concerten, die op naam van Handel staan, en bestaande uit fragmenten van diens instrumentale composities. Maar of de meester er verder ook aandeel in had, is twijfelachtig. Het is een gelukkig irfitiatief van de K.R.O. geweest Albert de Klerk uit te nodigen concerten voor het winterpro- gramma te vertolken, en de uitvoering vol gens de originele partituur geeft er een bijzonder musicologisch accent aan. CAïRO. (Reuter). De Egyptische re gering heeft de fanatieke, politiek-reli gieuze Mohammedaanse Broederschap ont bonden. In het gehele land zijn de par tijgebouwen verzegeld. In totaal z.\jn een 5Ö0 leden van de broederschap gearresteerd. Eon en ander is het gevolg van de aanslag op premier Nasser. De pleger van de aanslag zou heibbein be kend, dat een geheime cel van de Broeder schap hem opgedragen had de premier te vermoorden. De regering heeft alle activa vain de Broederschap, die op verscheidene mil- lioenen Egyptische penden werden geschat in beslag genomen. Haai- medische en so ciale centra zijn overgedragen aan de door de regering gesteunde bevrijc'ingiscoincen- tratie. 99 Rutger Schoute zal één van zijn door radio-uitzending bekende gesprekken met musici (Spontane reacties) thans ook voor de Haarlemse Kunstgemeenschap houden. Op Vrijdag 19 November geeft hij in de Vleeshal leiding aan discussies over per gramofoon ten gehore gebrachte muzikale fragmenten, waaraan door Albert de Klerk, Jan Mul, Sas Bunge en Jan de Man, alle maal Haarlems toonkunstenaars, wordt deelgenomen. Ook de zangeres Annette de la Bije, die onlangs de eerste prijs won op het vocalistenconcours in Den Bosch, heeft haar medewerking toegezegd. De lezing voor de H.K.G. in November wordt op de 26ste in Brinkmann gehouden door prof. dr. W. H. C. Tenhaeff over „Voorspellende dromen en aanverwante verschijnselen". Als film staat voor Donderdagavond 4 November in Rem brandt „Stazione Termini" van Vittorio de Sica op het programma. In de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen is Vrijdag een zeer druk bezochte ouderavond gehouden van de nog steeds groeiende Hartenlustschool, waarvoor brjna twee honderd ouders hun belangstelling toonden. De heer W. H. van Paasschen, chef van de afdeling Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem heeft gesproken over de mogelijkheden, die de maatschappij biedt aan jongelui, die het MULO-diploma behalen. Deze mogelijkhe den zijn vele, zowel voor meisjes als jon gens, hoewel het behalen van het MULO- diploma geenszins wil zeggen, dat daar mede reeds een bewuste beroepskeuze is gedaan. De heer Van Paasschen besprak het gevaar van het te hoog taxeren van het kind door de maatschappelijke welstand van de ouders of de wens van deze ouders, dat de kinderen het in de maatschappij verder brengen dan zij zelf. Met de meeste nadruk drong de spreker er op aan het ge luk van het kind op de eerste plaats te stel len. Wanneer bijvoorbeeld een leerling op een school voor ulo niet gauw tot een be roepskeuze kan komen, dan kan men bij de bevoegde instanties voorlichting vragen. Maar dit moet men tijdig doen, reeds voor dat het kind het diploma behaalt. De heer Van Paasschen bestreed de gedachte, dat de meisjes na het behalen van het school diploma niet meer zoveel behoefden te le ren, omdat zij toch in de huishouding ko men. Na een resumé van de vele mogelijk heden voor meisjes en jongens met een di ploma MULO A of B, bleek uit het betoog van de spreker dat meer dan de helft van het aantal geslaagden na hun eindexamen een werkkring zoekt en zich daarbij in de avonduren verder gaat ontwikkelen, Van de andere programma-onderdelen van deze ouderbijeenkomst vermelden we de na het openingswoord van het hoofd der school, de heer J. Buis jr., gegeven repeti- tieles van het slechts zes weken oude schoolorkest onder leiding van een der leer krachten, de heer D. Krabbendam. Het or kest bracht al een mars voor de eigen school, de Hartenlustschoolmars, ten geho re. Bijzondere aandacht vroeg het solistisch optreden van een leerlinge uit de vierde klasse, Ineke Bosch, die speelde op de vleu gel en werd begeleid door de fluitist Fop de Hoop. Aanvoer: stieren 14, melkkoeien 50, vette koeien 400, varekoeien 337, graskalveren 69, vette kalveren 28, nuchtere kalveren 70, vette schapen 300, weideschapen 50, vette lammeren 1425, varkens (zeugen) 22, schram men 234, biggen 583, paarden 3, geiten 18, totaal 3603. Notering: stieren fok f300f425, melk koeien f700f925, vette koeien (schoon), f 200f 270, varekoeien f 450f 680, vaarzen f500—f740, pinken f300f480, graskalveren f180f275, vette kalveren (levend) f200— f 240, nuchtere kalveren slacht f 40—f 50, nuchtere kalveren levend f 1,20f 1,35, vette schapen £100f125, weideschapen f 100— f135, vette lammeren f90f120, zeugen (drachtig) f250f360, schrammen f60f 100, biggen f35f50, geiten f 15—f35. Handel: voor stieren, melk en varekoeien, vaarzen, pinken en graskalveren tamelijk; voor vette koeien goed, voor nuchtere kalve ren lui; voor geiten matig; voor vette kal veren matig; voor schapen en lammeren kalm; voor zeugen, schrammen en biggen stuk. Tbc-vrije afdeling 89. Kaasmarkt Aangevoerde partijen; 33 Goudse en 6 Leidse. Notering: Goudse kwaliteit extra tot f 2,57, Goudse eerste 12,30f2,35, Goudse tweede kwaliteit f2,25—f2,29, Leidse tot f2,37. Handel beide soorten goed. Vrijdag heeft Prins Bernhard in Wageningen vijf nieuwe instituten op land- en tuinbouwgebied geopend. Onze fotograaf maakte deze opname. Hier bezichtigt de Prins de apparatuur in het nieuwe Vlasinstituut. De Stompe Toren en het daarbij beho rende kerkgebouw te Spaarnwoude behoe ven dringend restauratie. De toren is in eigendom en onderhoud bij de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude, maar het kerkgebouw is eigendom van de Ne derlandse Hei-vormde Gemeente van Spaarnwoude. Voor een grondige restaura tie van de toren zal het mogelijk zijn, in dien daartoe tijdig een aanvraag wordt in gediend, een rijkssubsidie van waarschijn lijk 50 in de iaren 1957 of 1958 te ont vangen. De Nederlands Hervormde Ge meente zal 'n dergelijke subsidie niet kun nen ontvangen indien niet in de beheers vorm nader wordt voorzien. Hierover wordt met het kerkbestuur overleg ge pleegd. Vermoedelijk zal de oplossing in zodanige zin gevonden moeten worden dat de gemeente dan garant voor het onder houd zou worden Volgens verkregen in- lic'ntineen is dan de beste oplossing dat de gemeente het gebouw in erfpacht zou verkrijgen. In hoeverre de kerkelijke ge meente hiertoe genegen is, staat nog niet vast. De grootste moeilijkheid om een uit weg uit deze impasse te vinden is, dat slechts zeer globale ramingen ten aanzien van de restauratiekosten bestaan. Deze worden voor de toren op f 30.000 geschat, voor het kerkgebouw denkt men ongeveer f 20.000 nodig te hebben. Het lijkt B. en W. gewenst, dat een ontwerp-restauratieplan wordt gemaakt, in welk plan zowel toren als kerkgebouw betrokken wordt. Met de door Monumentenzorg aangewezen archi tect de heer H. Korringa, hebben B. en W. van Haarlemmerliede zich reeds ver staan. Deze schat de kosten voor het op maken van het plan op f 650, exclusief de kosten van opmeting, en zo voort, die op f 500 worden geraamd. De Nederlands Hervormde Gemeente van Spaarnwoude is niet in staat en daardoor ook niet genegen in deze kosten bij te dra ger,. Daar het naar de mening van B. en W. echter wel belangrijk is te kunnen bepalen in hoeverre restauratie financieel verant woord is en op welke wijze verder overleg moet worden gepleegd, achten zij termen aanwezig de kosten voor het maiken van een ontwerp-plem voor rekening van de ge meente te nemen. (Verkort weergegeven) Oproep. De feestdag voor het kind nadert en weer wordt het in verrukking gebracht door étalages en winkeluitstallin gen, vol van prachtig en kleurig speelgoed. Wij weten, dat duizenden kinderen met hun neusjes platgedrukt tegen de ruiten, uren hiervoor doorbrengen, teneinde alles maar in zich op te kunnen nemen. Wij weten ook, dat velen zich offers getroosten om hun kinderen op het grote kinderfeest: St. Nicolaas, datgene te geven, waar hun hart in deze weken zo vol van is: dat mooie bonte stuk speelgoed. Wij weten tevens ook, dat in vrijwel al die étalages ook het meest geraffineerde oorlogstuig in naar het kind aangepaste proporties staat uitgestald en ook hiernaar gaan de verlangens van het kind logischerwijze uit. Voor allen, die de verantwoording voor vorming en ontwikkeling van de kinderen dragen ligt hier een taak. Dit oorlogstuig is allesbehalve onschul dig. Het is de eerste ingreep in de ontvan kelijke kinderziel om die de misdaad van de oorlog te doen aanvaarden en zelfs te verbloemen. In het boek „Het Duitse Concentratie kamp" van dr. E. A. Cohen toont de schrij ver in het hoofdstuk „De opvoeding van de Duitser" aan, dat oorlogvoeren en con centratiekampen het logisch gevolg zijn van een opvoeding waarin het soldaat zijn en vechten als het hoogst bereikbare wordt voorgesteld, met volledige negatie van het beginsel „eerbied voor het leven". In het belang van de kinderen, van u zelf, in het belang van onze hele samen leving: Voedt de jeugd op in „Eerbied voor alles wat leeft en groeit". Koopt voor haar geen oorlogsspeelgoed! DORDTSE VREDESGROEP. PTT-ontspanningsvereniging „De Bollenstreek" Dezer dagen hield de ontspanningsvereni ging „De Bollenstreek" de eerste ontspan ningsavond in de zaal „De Taveerne" te Lisse met een non-stop-programma uitgevoerd door de P.T.T.'ers uit de Bollenstreek. De voorzit ter de heer De Graaf opende deze avond met een woord van welkom en dank voor de grote opkomst der leden en de vele belangstellen den. Na afloop van het gevarieerde program ma bleef men nog geruime tijd bijeen. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dokter A. J. Duijmaer van Twist. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacoba Adriana Maria, d. van J. H. Jansen en A. H. Langeveld; Cornelis Johannes Simon, z. van C. L. Langeveld en J. C. A. van Kampen; Adrianus Nicolaas Adriana Bastiaan z. van B. Augustinus en A. M. Wassenaar; Clasina Gertrudis Gerarda, d. van P, W. Koomen en J. Kozijn; Johanna Adriana, d. van G. Grisnich en J. Verhoeven; Catharina Maria, d. van G. P. N. de Vroomen en J. Pijnacker; Geertruida Lucia Wilhel- mina, d. van A. H. van Haaster en E. S. C. v. d. Heiden; Guustaaf Petrus Matthias, z. van M. N. van Dijk en M. M. Boot. ONDERTROUWD: A. W. Schrüder en A. J. v. d. Aart. GETROUWD: J. v. d. Stelt en Th. A. Ver meulen. OVERLEDEN: Gerritje Baak, echtgenote van P. Kortekaas, oud 52 jaar; Gerardus Ja cobus Rosier, echtgenoot van Th. S. van Eg- mond, oud 69 jaar; Cornelia Johanna de Vos, echtgenoot van J. Hoogkamer, oud 51 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Johannes Henricus, z. van M. H. van de Poll en M. J. van Dijk; Francis- cus Michaël, z. van M. H. van de Poll en M. J. van Dijk; Maria Johanna Theresia, d. van J. J. van der Salm en J. A. W. Streng; An- toinetta Cornelia, d. van A. J. van Leeuwen en J. M. M. Warmerdam; Jacob Pieter, z. van W. Esselman en J. Krieger; Wallerius Hendrikus Maria, z. van H. H. Visser en E. C. Berg; Hendrik, z. van H. van Roosmalen en M. J. van der Lans; Maria Theresia, d. van P. J. de Groot en Th. M. van der Vossen. ONDERTROUWD: J. Th. Staats en L. A. G. J. Versteege; W. Boet en D. van der Mei- de: L. W. Brouwer en C. J. M. Seijsener. GETROUWD: J. Chr. van der Voort en J. A. Warmerdam; M. Boot en A. C. Walkers; P. J. Dekkers en B. Dedel. ARTSENDIENST De Zondagsdienst van de artsen wordt op 31 October waargenomen door dokter A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. ZONDAGSDIENSTEN De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door dokter P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. De dienstdoende wijkverpleegster in het zelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De dienst van de apotheken voor Over veen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 6 Novem ber in spoedgevallen verzorgd door de Bloe mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 31 October waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 31 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875 en dr. W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: zr. Van den Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Nanninga, telefoon 6220. Badhoevedorp: dokter Faber, telefoon 6722. Nieuw Vennep: dokker Van der Weg, tele foon 280. Halfweg/Zwanenburg: dokter Rijnders. Een dezer dagen heeft de afdeling Haar lemmermeer van de vereniging „Het Witte Kruis" haar najaarsledenvergadering gehou den in hótel „De Beurs" te Hoofddorp. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. A. Oudheusden te Badhoevedorp. In zijn openingswoord deelde spreker mede, dat het comité, dat gelden had ingezameld om in Nieuw Vennep een bank te stichten ter nagedachtenis aan dr. Van Hae- ringen, na de actie een batig kassaldo over hield, dat aan het Witte Kruis werd geschon ken. Verder vestigde spreker de aandacht op het bevolkingsonderzoek, dat volgend jaar weer in de Haarlemmermeer zal plaatsvinden als onderdeel van de t.b.c.-bestrijding. Hij verzocht de Witte Kruisafdelingen te willen bevorderen, dat alle leden medewerking hier aan verlenen. Het financiële gedeelte bracht veler tongen in beweging. In het bijzonder werd gesproken over de verhoging van de contributie van Het Witte Kruis. Het tekort wordt geraamd op 17.000.—. Medegedeeld werd, dat met het oog op de aanstaande feestdagen en de jaarwisseling een verkoopactie van sluitzegels zal worden gehouden. Daar de wijkverpleegsters toch al overbelast zijn met verschillende werkzaam heden, zal het bestuur het op prijs stellen, wanneer er dames of heren zijn, die de ver koop ter hand willen nemen. De gehele op brengst van deze actie komt ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Degenen, die zich met deze actie willen belasten, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de administrateur van het Witte Kruis, de heer Mantzinger, Generaal Snijdersstraat 6 in Badhoevedorp. De voorgestelde bestuursverkiezing is niet doorgegaan. Aftredend en herkiesbaar was de voorzitter, de heer J. A. Oudheusden. Daar deze echter niet alleen de functie heeft van lid van het centraal bestuur der afdeling, doch tevens zitting heeft als gedelegeerde van het gemeentebestuur bij het Witte Kruis, wil men eerst nagaan of volgens de statuten deze beide functies in een en dezelfde persoon kunnen worden verenigd. In zijn slotwoord sprak de voorzitter zijn dank uit voor de prettige vergadering en wekte de aanwezigen op om op alle wijzen actief te zijn voor het werk en van het Witte Kruis in het belang van de volksgezondheid. Op 4. 5 en 6 November houdt het Neder lands Hervormd Bazarcomité een grote bazar in het gymnastiekgebouw aan de Spiering weg. De opbrengst van deze actie komt geheel ten goede aan het bouwfonds voor de nieuwe Nederlands Hervormde kerk. Alle Nederlands Hervormde verenigingen hebben hun bijdrage geleverd om deze bazar te doen slagen. Vooral de vrouwenvereniging moet in dit geval worden genoemd. Ook van particuliere zijde werd veel steun ondervon den. Er zijn dan ook tal van attracties en Vrijdagavond vindt de trekking plaats van de grote verloting. De opening geschiedt Donderdagmiddag om half drie door vicaris L. C. Baljé, voorganger der Nederlands Hervormde Kerk in Vijfhui zen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Josepha, d. van P. D. M. Reinders en C. Warmerdam: Cornelis Jan, z. van J. P. Kamp en W. C. Dalemans; Antje Maria, d. van W. Schutte en W. van der Hulst; Martina Maria, d. van L. J. Grimber gen en J. H. A. Kors; Theodora Alida, d. van T. W. van Roode en P. M. Rutten; Clara Anthonia Maria, d. van G. van Diemen en M. E. P. Winters; Hermina Apolonia, d. van A. Colijn en J. Steegman; Margaretha, d. van A. Bakker en H. Stroombergen; Elbertina Martina, d. van J. Suijkerbuijk en L. Beets; Wilhelmus Petrus Maria, z. van H. G. Nee- ling en M. de Bakker. ONDERTROUWD: W. Alderden en W. C. Meijer; S. L. van Kerkhof en K, Noordhoek; C. Slootweg en I. C. de Rijk: J. Weij en S. de Schipper; D. J. van Zoolingen en H. Zaalberg; H. Swaan en M. G. van Duren. GETROUWD: D. van Os en D. Clement; F. W. I. Jansen en J. H. Crauwelman; M. Treffers en E. Sas; J. H. van Groeningen en N. Bruijnis: A. in 't Veld en Chr. Hack. OVERLEDEN: Dirk Sneeuw, 50 j., e. van W. Spaargaren. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmer meer zal een agenda behandeld worden van negen en twintig punten. Een aantal pira ten houdt verband met salariëring van ge- meentepersoneel. Voorgesteld wordt een bijdrage voor een keer van f 100 aan de Nederlandse Blin- denbond te 's-Gravenhage uit te keren, tot het sluiten van een kasgeldlening van drie millioen gulden voor het jaar 1954, tot vaststelling van 't cred'iet van f 500.000 in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1955 en tot het verder inrichten van de herten kamp te Badhoevedorp, waarvoor een cre d'iet van f 4000 nodig is. De raad besloot op 12 Augustus tot het stichten van een tribune op het gemeente lijk sportterrein te Hoofddorp. Naar aan leiding van enige wensen over de plaatsing en de inrichting van de tribune geuit heb ben B. en W. een nieuw ontwerp laten ma ken. Alle zitplaatsen zijn thans zo hoog bo ven het veld aangebracht, dat een vrij uit zicht over het terrein behouden blijft, ook wanneer vóór de tribune staanplaatsen worden ingenomen. De tribune wordt meer naar achteren geplaatst tot op de rand van de sloot langs de Tuinweg. De aanvanke lijke raming van f 87.000 moet met f 18.000 worden verhoogd. De heer Th. H. M. Terwee heeft ontslag gevraagd als hoofd van de openbare school De collecte ten bate van de reclassering heeft in Haarlemmermeer en omgeving ƒ766.14 opgebracht. Dit bedrag kan over de diverse afdelingen als volgt worden gesplitst: Half weg ƒ219.91, Aalsmeerderbuurt ƒ115.02, Bad hoevedorp 125.32, Nieuw-Vennep 33.42, Vijfhuizen 114.58, Zwanenburg 157.89. Een groot aantal belangstellenden was op gekomen, om de lezing met lichtbeelden over Israel door de heer en mevrouw Hinlopen Nanninga, die Donderdagavond hun mede werking verleenden aan de gemeente-avond, door de Hervormde kerk te Zandvoort belegd, te beluisteren. Ds. R. H. Oldeman, die na samenzang, schriftlezing en gebed, de aanwezigen wel kom heette, herinnerde eraan, dat het grote succes, dat het echtpaar een half jaar geleden boekte met het eerste optreden, de kerkeraad ertoe had gebracht, beiden nogmaals te vra gen. Een avond, die toen een droevig slot kreeg, doordat mevrouw Hinlopen na afloop door de slechte verlichting in Zandvoort een val maakte, waardoor zij lange tijd moest worden verpleegd. Na een korte inleiding van de heer Nan ninga, die de geschiedenis van het Joodse volk in het kort schetste, ving diens echtge note aan met de tweede reisbeschrijving van de zwerftochten door Israel, thans getiteld „Van Dan tot Bersheba". Een aantal lan taarnplaatjes, zwart-wit en gekleurd werd getoond en geïllustreerd met opnamen uit Israel op gramofoonplaten. Onder leiding van de heer J. Jagerman, vonden Maandag, Dinsdag en Dondei'dag- avond j.l. onderlinge gymnastiekwedstrijden plaats voor de leden van de Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening Staat Spie ren" in het gymnastieklokaal van de Wilhel- minaschool. De heren en jongens met verplichte oefeningen aan rek, brug, paard en ringen, alsmede een vrije oefening en een sprong, de dames met verplichte oefeningen aan brug met ongelijke leggers, ringen, evenwichts- balk en een vrije oefening en sprong. Over het algemeen werd er vrij uehoorlijk ge werkt. terwijl de eersten in hun groep door een flinke puntenvoorsprong onbedreigd de titel behaalden. Bij het bekendmaken van de uitslagen werd dank gebracht aan de juryleden, ge vormd door studenten van de sportschool „CIOS", welke de volgende uitslagen vast stelden: Jongens 8 tot en met 9 jaar: 1. Tim van Loenen 49'pnt.; 2. J. Kraaijenoord, 4314 pnt.; 3. K. Bruinzeel 43'4 pnt. Jongens 10 tot en met 11 jaar: 1. K. de No bel 48'4 pnt.: 2. Peter Frederiks 46'4 pnt.; 3. F. Rutgers 4514 pnt. Jongens 12 tot en met 15 jaar: 1. Puck Pie- ters 53'4 pnt.; 2. John Pieters 4914 pnt.; 3. Kees Aay 4614 pnt. Heren: 1. J. H. B. Brink 52 pnt.; 2. P. Brouwman 4814 pnt.; 3. Fred. Boom 43'4 pnt. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Marchia Scheeris 35 pnt.; 2. Ellie Heukeshoven 34 pnt.; 3. Mieke v. d. Bos 3314 pnt. Meisjes 10 jaar: 1. Sonja Keur 3714 pnt.; 2. Frija Hooiberg, Lammie v. d. Werff, Carla Schoorl, Jeanet Keesman 34 pnt. Meisjes 11 tot en met 13 jaar: 1. Alie van Soolingen 50 pnt.; 2. Annie Koper 48 pnt.; 3. Lenie Pennings en Geertje Verhoeven 47 pnt. Meisjes 14 tot en met 15 jaar: 1. B. van Soolingen 49 pnt.; 2. J. Kunkeler 48 pnt.; 3. T. van der Veld, D. van 't Zandt, A. Ema- nuels, A. Vörös en A. Schmidt, allen 4514 pnt. Dames: 1. mej. B. Drommel 9314 pnt.; 2. E. Sietsema 91 pnt.; 3. T. Spolders 87 pnt. In het tekenlokaal van het bureau voor publieke werken te Zandvoort heeft de hoofd-opzichter bij deze dienst, de heer L. Slagveld, Vrijdagmiddag tijdens een bijeenkomst, afscheid genomen van de dienst, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 November. De directeur van publieke werken, de heer M. Deutekom, schetste de belangrijke taak van de scheidende ambtenaar, die zijn werk altijd met veel ambitie en uiter ste plichtsbetrachting vervulde. Spreker memoreerde, dat de heer Slagveld op 17 Juni 1918 als tijdelijk tekenaar-opzichter bij publieke werken te Zandvoort in dienst trad. Op 1 October 1919 volgde zijn aan stelling in »aste dienst, waarna hij in de loop der jaren bevorderd werd, totdat hij tot hoofd-opzichter werd benoemd in de rang van technisch ambtenaar 1ste klasse. Meermalen nam hij, vooral gedurende de laatste jaren, de taak waar voor de direc teur, wanneer deze afwezig was. Onder leiding van de heer Slagveld kwamen de Noordboulevard tot stand, als mede de kleutex-school aan de Heeren straat, het Consultatiebureau in de Post- straat en de magazijnen der bedrijven aan de Tolweg. Zijn belangstelling ging het meest uit naar bestrating, strand- exploitatie, reiniging en riolering. Namens het gemeentebestuur bood spreker de scheidende ambtenaar een actetas aan, daarna namens het personeel een tweetal boeken. Achtereenvolgens voerden het woord de wethouder van publieke werken, de heer W. van der Werff, namens het ge meentebestuur, de heer A. A. Cense, na mens het gas- en waterleidingbedrijf, de heer W. v. d. Ban, namens de gemeente ontvanger, de heer Fr. Koper, hoofd van de plantsoenendienst, de heer J. de Heer namens het secretarie-personeel en de heer Vis namens PEN en PTT en de heer F. de Jong voorzitter van de Afd. Zand voort van de Alg. Ned. Bond van Ambte naren. BINNENLAND In de week van 17 tot en met 23 Octo ber zijn blijkens de Staatscoux*ant aangegeven in totaal 4 gevallen van paratyphus b, jn Groningen, Beuningen, Katwijk en St. Odiliënbex-g. Er zijn in totaal 174 gevallen van roodvonk aangegeven, 77 in Noordhol. land (60 in Amstex-dam), 51 in Zuid-Holland 16 in Noord-Brabant, 8 in Gelderland, 6 in Utrecht en in Limburg, 5 in Overijssel, 3 in Friesland, 1 in Groningen en in Zeeland en geen in Drenthe. Voor de Rotterdamse politierechter is twee maanden gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige verpleegster G. A. B. uit Rotter dam, die op 23 Februari de patiënt C. van der V., voor wie zij genegenheid had opge- vat, uit de psychiatrische ini-ichting „Maas oord" zou hebben helpen ontsnappen. De man was daar op last van de rechter-com- missaris ter observatie opgenomen. Het twee tal is later in Duitsland gearresteerd. De politierechter deed nog geen uitspi-aak. Tegen een 61-jarige inwoner van Ber- gen (N.H.), die zijn hond met een schop had geslagen en die daarvoor door de politie rechter te Alkmaar tot een maand was ver oordeeld, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van dit vonnis gevraagd. St. Nicolaaspakketten, bestemd voor marinepersoneel in de Nederlandse Antillen en opvai'enden van Hr. Ms. schepen in de Caraïbische wateren moeten uiterlijk 4 No vember op een postkantoor worden bezorgd, Kerstpakketten voor dit marinepersoneel moeten uiterlijk 18 November op een post kantoor worden bezox-gd. Deze regeling geldt ook voor opvarenden van Hr. Ms. fregat Van Kinsbergen, dat omstreeks de Kerstdagen de thuisreis naar Nedexdand aanvangt, Ter gelegenheid van het afscheid van kolonel C. A. J. von Freitag Drabbe, direc teur van de Topografische Dienst der Ko ninklijke Landmacht te Delft, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst per 1 November gaat ver laten, is hem te Delft op een zeer druk be- zochte receptie de zilveren legpenning van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoox-ziening aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de aan dit ministerie bewezen diensten. Hr. Ms. fregat Dubois wordt op 1 No vember ter x-ede van Den Helder verwacht na thuisx-eis uit de Koreaanse wateren. Dins dagochtend 2 November zal het schip om streeks 11 uur afmeren in de haven van Nieuwediep. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens over het nijverheidsonderwijs is het totaal aantal leerlingen in 1953 gestegen van 274.251 tot 282.161 (met 2,9 procent). Deze groei blee! achter bij die van het ULO en het V.H.M.O. met respectievelijk 6 en 5,9 procent. Het aantal vrouwelijke leerlingen (1954: 138.202) nam sterker toe dan dat der mannelijke (1954: 143.959). De 25-jarige monteur G. Houtstra uit Amsterdam heeft de le prijs gewonne (f 100) met zijn ooi-deel over de tentoongestelde kamers in moderne stijl op de tentoonstelling „Wonen en Wonen", die van Juni tot Oc tober is gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er waren acht kamers in moderne en conventionele stijl ingericht. De toeschouwer werd gevraagd zijn voorkeur kenbaar te maken voor de wooonstijl der kamers en zijn oordeel te geven. Het meren deel der deelnemers sprak zich uit voor de kamers in de moderne stijl (95 pet.). Met ingang van de volgende week zal de A.V.R.O. elke Dinsdag, Donderdag en Vrijdagmiddag van 2 uur tot vijf minuten over 2 het verloop van de effectenbeurs en de noteringen uitzenden. Deze uitzending is tot stand gekomen met medewerking van de Vereniging voor de Effectenhandel. De bouw van frequentie-modulatiezen ders te Hengelo en Hoogezand vordert snel, Deze zenders zullen het programma van Hilversum I gaan relayeren, dat in het Noor den en Oosten slecht te ontvangen is. De FM- uitzendingen zullen waarschijnlijk over twee maanden kunnen beginnen. Het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rottei-damsche Lloyd zal op Dinsdag 2 No vember opnieuw met ruim duizend Neder landse emigranten vertrekken uit Rotterdam, via het Suez-kanaal, naar Australië, waar het schip de havens van Fremantle, Mel bourne en Sydney zal aanlopen. De terug reis van Australië naar Rotterdam gaat via Soerabaja en Djakarta, waar passagiers uit Indonesië met bestemming Nederland aan boord zullen komen. Mej. mr. J. Zeelenberg (P. v. d. A.) te Rotterdam heeft ontslag genomen als lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ter voorziening in deze vacature heeft de voor zitter van het betreffende stembux-eau be noemd verklaard de heer A. Dijksma te Rotterdam. Voor de Dordtse rechtbank heeft de 63-jarige huisvrouw C. van der N. geboren De V. terecht gestaan, die ervan beschuldigd wex-d haar pasgeboren kleinkind van het leven te hebben beroofd en het daarna te hebben begraven. De officier van justitie eiste drie - jaar gevangenisstraf met aftrek, waarbij hij rekening hield met de mogelijk heid, dat verdachte in een tx-ance-toestand heeft gehandeld. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hoger-hooi te Delft zijn geslaagd: voor het examen scheikundig ingenieur de heer J. R. Straatemeier, Haar lem en voor het candidaatsexamen natuur kundig ingenieur de heer W. G. Einthoven, Haarlem. Roy Bereo, een 50-jarige Amerikaan, die Dinsdag in een babybadkuip uit Edmonds vertrok voor een vaartocht van 2200 km. naar Alaska, heeft zijn waaghalzerij on tijdig moeten eindigen wegens motorpech. Kort na zijn vertrek is hij aan land gegaan om met de eerste gelegenheid naar huis terug te keren. Bereo in ziin zonderlinge vaartuig: een babybad met een buitenboordmotor, gefotografeerd bij het begin van zijn tocht. Nog nooit kwam het in Zandvoort voor, dat een propaganda-avond der Nederlandse reisvereniging tijdens de voorverkoop ge heel uitverkocht geraakte. Dat dit voor de filmavond, die Vrijdagavond in de theater zaal van café-x-estaurant „De Rotonde" werd gehouden, wél het geval was, werd door de consul te Zandvoort van de NRV, de heer N. Slootjes, met vreugde gememo reerd tijdens zijn openingswoord, waarin hij een groeiende belangstelling voor het werk van de Nederlandse reisvereniging meende te mogen zien. Tóch is Zandvoort er nog steeds niet in geslaagd, een afdeling te gaan vormen inplaats van een consulaat, waarvoor een leden-aantal van ten minste 400 vereist is tenminste gedurende een jaar. In Zandvoort doet zich echter het merkwaardige verschijnsel voor, dat dit aantal in de zomermaanden altijd ver wordt overschreden, door de reislustigen, waarna het in de wintermaanden weer blijft schommelen om de 350. Daar het leden aantal thans 380 bedraagt, deed spreker een beroep op de aanwezigen, de gelederen der NRV in Zandvoort te versterken, opdat het volgend jaar tot de oprichting van een af deling kan worden overgegaan. Vertoond werd de in 1954 door de heer Groen opgenomen propaganda-kleurenfilm der NRV: „Tussen Wenen en Parijs", in geleid en van commentaar voorzien door de heer H. van Lunteren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bernardus Johannes Ludo- vicus Jozef, z. van L. J. Zonneveld en A. D, M. Schelfaut; Antonius Petrus, z. van P. Bakker en E. J. Zandvoort. ONDERTROUWD: L. J. Antonides en T. van der Spek. GEHUWD: J. Kraaijenoord en E. W. de Rooxj; E. C. Steenken en M. Koper; A. van der Heijden en A. Drogtrop; A. A. Heese mans en II. Keur. OVERLEDEN: E A. ter Schiphorst, 91 ™ed- T. W Boogaard; H. W. Vrolijk, 58 j„ echtg. van T. E. Luhde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10