Republikeinen vrezen zege van de democraten Agenda voor Haarlem JricTMfan'j Jubileumconcert Marinus Adam Verscheidene leden: Paranormale geneeswijze eist wetswijziging Britse havenstaking eindigt Maandag met compromis President Eisenhower maakt ijltournée door vier bedreigde staten Artsen in N.O.-Overijsel zijn ongerust Tweede Kamer over Justitie Optreden tegen Jehova's Getuigen wekt ongerustheid over grondwettig recht Londense stakers beslissen heden over advies van stakingsleiding Neem 'n AKKERTJE Adres aan minister De Bruijn Peanut butter Korea-vrijwilligers keren terug Leerlingental bij het L.O. steeg met 4,2 pet. Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich Kindje verkouden? 1 iX-J Staking bij textielbedrijf in Hengelo Drie ongelukken met dodelijke afloop te Apeldoorn ZATERDAG 3 0 OCTOBER 195 4 -> De verkiezingslawine, die deze maand over de Verenigde Staten in woord en ge schrift is uitgestort heeft niet het gehoopte resultaat gehad. President Eisenhower is gisteren op de valreep nog een ijltournée begonnen door de staten Delaware, Ken tucky, Michigan en Ohio, waar de republi- kleinen vrezen een nederlaag tegen de democraten te lijden. De president is ein delijk gezwicht voor de druk van de repu blikeinse leiders om de republikeinse can- didaten met zijn populariteit op sleeptouw te nemen. Eisenhower heeft het publiek ronduit lauwheid verweten. Het is ge zapig, omdat het te tevreden is met de huidige stand van zaken, zei hij. De republikeinen zijn kennelijk in een paniek geraakt. Al valt de uitslag van de verkiezingen nooit met. zekerheid te voor spellen, toch werkt het niet bepaald ge ruststellend als de meerderheid van de politieke waarnemers een democratische zege verwacht. Dinsdag gaan de Amerikaanse kiezers naar de stembus om het gehele Huis van Afgevaardigden, (435 leden), een derde gedeelte van de Senaat (32 plus vijf va cante zetels) en gouverneurs voor 33 van de 48 staten te kiezen. Iedere staat, klein of groot, vaardigt twee senatoren af, zo dat de voltallige Senaat 96 leden telt. Het aantal afgevaardigden dat een staat naar het Huis stuurt, is echter afhankelijk van de grootte van zijn bevolking. De dicht bevolkte staten Californië en Pennsylvanië vaardigen er elk dertig, maar kleine staten als Delaware, Nevada, Vermont en Wy oming bijvoorbeeld maar één af. Voor de Senaatsverkiezingen zijn alle staten even belangrijk. In dertien Zuide lijke staten met veertien betwiste zetels zijn de democraten en in vier Noordelijke staten met zes omstreden zetels zijn de republikeinen vrijwel zeker van een over winning. De verkiezingsstrijd concentreert zich op zeventien staten. In twaalf van die staten geven de meeste waarnemers de democraten de meeste kans. Over het Huis van Afgevaardigden zwijgen de republi keinen liever. In feite hebben zij de hoop opgegeven daarin hun meerderheid te be houden. De meerderheid van de voorspellers ver wacht dat het 84ste Congres een democra tische meerderheid zal hebben. Het ge middelde van de voorspellingen geeft het volgende beeld: Huis Senaat Democr. 240 (nu 215) 49 (nu 46) Republ. 194 (nu 219) 46 (nu 49) Onafh. 1 (nu 1) 1 (nu 1) (Vacante en tijdelijk bezette zetels zijn gerekend bij de partij, die ze bezette of bezet). Het Congres zou dan ongeveer dezelfde samenstelling hebben als vier jaar ge leden toen president Truman halverwege zijn tweede ambtstermijn gevorderd was. In het verleden hebben vrijwel steeds de regerende partijen bij tussentijdse verkie zingen verkiezingen halverwege de ambtsperiode van de president verliezen geleden. De republikeinen hebben tijdens de cam pagne de kiezers vooral voor ogen gehou den dat president Eisenhower een republi keinse meerderheid' in het Congres nodig heeft om zijn wetgevende programma ver der uit te voeren, en dat de republikeinse ADVERTENTIE ZATERDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg: „Anna Christie", de Toneelvereniging, 8 uur. Brinkmann: Open Religieuse Gemeenschap, dr. B. C. J. Lieve- goed, 8 uur. Immanuelkapel, Nieuwe Kruis straat: Opwekkingsdienst, 8 uur. Minerva: „Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zonda res", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ko ning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Straat der verleiding", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. „Sentimental journey", 18 jaar, 23.30 u. ZONDAG 31 OCTOBER Concertgebouw: „Potasch en Perlemoer", Tonueelgezelschap Johan Kaart, 8' uur. Stadsschouwburg: „Mensen-materiaal", de Toneelvereniging, 8 uur. Brinkmann: Open Religieuse Gemeenschap, dr: F. W. Zeyl- mans van Emmichoven, 10 uur; ir. E. E. van Andel, 3 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: Rev. H.* J. Hantze, 10, 5 en 8 uur. Immanuelkapel, Nieuwe Kruisstraat: Gezinsdienst, 10 uur; Luther- avond, 7.30 uur. Minerva: ..Dorpsschandaal tje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mensen in nood", 14 jaar, 11 uur. „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ko ning der Zuidzee", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 11 uur. „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Dia- volo", alle leeft.. 2 en 4.15 uur. „Straat der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moederlied", 14 jaar. 11 uur. „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. MAANDAG 1 NOVEMBER Concertgebouw: „Wie zijn leven zal willen behouden die zal het verliezen", lekenspel, 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Co mité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minerva: „Sadko", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Diavolo", alle leeft., 2.30 uur. „Massa-justitie" 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.4, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. regering reeds veel tot stand heeft ge bracht. De welvaart is, aldus de republi keinen, tijdens de regeringsperiode van Eisenhower, hoger gestegen dan ooit. Er heerst nergens in de wereld meer een ac tieve oorlogstoestand, de belastingen zijn verlaagd, de regeringsuitgaven besnoeid, de achteruitgang van de prijzen voor de boeren is tot stilstand gebracht. Adlai Stevenson, de leider van de demo cratische partij, heeft een voorspelling van president Eisenhower van een politieke „koude oorlog" indien de democraten in het congres de meerderheid krijgen, „niet realistisch en ondankbaar" genoemd. De democraten in het Congres hadden in vele kritieke gevallen de president aan een overwinning geholpen. Men zou er op kunnen vertrouwen, dat een democratische meerderheid de president zou steunen in belangrijke kwesties, die de veiligheid en het welzijn van het land raken. Stevenson zeide, dat de verkiezing van een democra tisch Congres de neiging van de afgelopen twee jaar om de Verenigde Staten in in ternationale aangelegenheden van hun bondgenoten te scheiden zou stuiten. Ook de campagne om de Amerikaanse gewa pende macht verder te beperken zou tot staan gebracht worden. Een democratisch congres zou de neiging tot het weggeven van de natuurlijke Amerikaanse hulpbron nen verzwakken, de waardigheid van het onderzoek door het Congres herstellen en de sfeer van individuele vrijheid ver beteren. Een aantal artsen, werkzaam in de ge meenten Hardenberg, Gramsbergen en Coevorden, heeft in een brief aan de minis ter van Maatschappelijk Werk blijk ge geven van ongerustheid ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid in hun gebied. Zij hebben een toeneming geconstateerd gedurende de laatste jaren van het aantal patiënten met nerveuze en psychosomati sche klachten, die volgens de artsen even eens schadelijke invloed uitoefenen op de algemene gezondheidstoestand van de be volking. De artsen zijn van mening, dat een com plex van oorzaken op sociologisch en eco nomisch gebied is aan te geven voor de ge constateerde verschijnselen in het Noord- Oosten van Overijsel. Dit gebied is jaren lang een volkomen geïsoleerde streek ge weest, waar zich een eigen levensstijl ont wikkelde met een patroon van normen, dat de mensen houvast gaf en waarbij men zich veilig voelde. De maatschappelijke ontwik keling verstoorde dit alles. Industrialisatie, mechanisering van de landbouw en andere factoren doorbraken in snel tempo het isolement. De industrieën eisten een be langrijk deel van de besten uit het gebied op. Anderen kwamen in aanraking met een geheel andere levensstijl. Er vormde zich door dit alles een afstand tussen ouders en kinderen; de laatsten emancipeerden zeer snel. De artsen zien hierin een gevaar voor de geestelijke en de lichamelijke gezond heid van de bewoners van de betrokken streek. Er treden spanningen op door het normenverlies. In de brief bevelen de artsen ten sterkste een intensief maatschappelijk werk aan, vooral jeugdwerk, gebaseerd op de bij de bevolking levende geloofsovertuiging, op dat er een nieuw normbesef ontstaat, dat de levenszekerheid doet terugkeren. De „Vrienden van het N. Ph. O." hebben met het organiseren van het jubileumcon cert van Marinus Adam een daad van rechtvaardigheid verricht, die haar doel niet gemist heeft. Adam's verdiensten voor het Haarlemse muziekleven zijn daardoor naar waarde toegelicht en erkend. Men heeft in hem de toegewijde dirigent willen hul digen, die ruim vijfentwintig jaar het wel en wee van het orkest en van de orkestleden gedeeld heeft en er de nadruk op gelegd wat hij voor de muzikale vorming van de jeugd in Haarlem tot stand heeft gebracht. Een select publiek, waarbij de plaatselijke overheid vertegenwoordigd was door burgemeester Cremers en wethouder Geluk, toonde door zijn belangstelling in te stemmen met de viering van deze verdienstelijke musicus. Uiteraard zal een jubilerende dirigent op zijn feestconcert een programma lei den, dat hem na aan het hart ligt. Zo was het een uitgemaakte zaak dat deze avond de Orgel-symphonie van Saint-Saëns een beurt zou krijgen, sinds jaar en dag één van Adam's lievelings partituren, waarvan het machtig effect steeds een van zijn brillante successen als dirigent verzekerd heeft. Deze grootse symphonie, waarin zich iets van de „gran dezza" van Liszt ma nifesteert (Saint- Saëns wijdde haar aan de nagedachtenis van deze grote piani- nist) deed dertig jaar geleden haar intrede in onze Concertzaal, ter gelegenheid van de ingebruikneming van het Paleisorgel, dat door de heren Stoop en Bunge aan de stad Haarlem ge schonken werd. Adam speelde haar toen mee als bescheiden lid van het orkest, dat des tijds onder leiding Namens het orkest werd de jubilerende dirigent (rechts) geluk- van Nico Gerharz gewenst door de heer Marius Ruysink, dwarsjluitist stond. Heeft hij toen van het N.Ph.O. gedroomd dit feest- geluid eenmaal zelf te leiden? Zo ja, dan is die droom vaak werkelijkheid geworden, want de Derde van Saint-Saëns werd een van zijn lijfstukken toen hij eenmaal de kans kreeg om over het orkest te regeren. De jubilaris leidde haar als steeds met de zwierigheid die hem eigen is. Bets Neder- koorn en Roel Riphagen speelden de piano partij „in quatre mains" en Piet Halsema hanteerde de klavieren en registers van het orgel van Cavaillé Coll met smaak en kunstvaardigheid. De totale indruk was een feestelijke. Theo van der Pas, een studiegenoot van Adam aan het Haagse Conservatorium, kwam de avond als solist in de Sympho- nische Variaties van César Franck mee op luisteren. Een goed sluitende, correcte en gereserveerde vertolking van dit harmo nisch zo oneindig rijke stuk, was van deze samenwerking van vrienden het klinkend resultaat. Tenslotte leverde Adam een kapitale prestatie met de uitvoering van „La Mer" van Debussy, welk veeleisend werk, evenals de Derde van Saint-Saëns, tot de lievelings composities van zijn répertoire behoort.Wat hem hierin blijkbaar aantrekt is de rijke kleuirverscheidenheid van de orchestratie, benevens het pittoreske en beeldend effect van de levendige stuwingen. En het dient gezegd te worden,dat hij het Noordhollands Philharmonisch Orkest een indrukwekken de verklanking afdwong. Woorden van lof Toen het applaus wat geluwd was, zette de heer J. M. André de la Porte voor zitter van „De vrienden van het N. Ph. O." de huldiging van de jubilaris in, met woorden van dank en het overhandigen van een feestgeschenk in enveloppe. De heer L. Bouwman, voorzitter van het N. Ph. O.-bestuur, schetste in het kort de loopbaan van Marinus Adam sinds zijn komst in het orkest onder Kriens en prees vooral zijn paedavogische activiteit, waardoor hij de jongeren als toekomstig concertpubliek op gevangen heeft. Namens de medeleden van de stichting bood de heer Bouwman de jubilaris eveneens een enveloppe met in houd aan. De heer P. Vincent, directeur van de Muziekschool van Toonkunst, wees in een geestige toespraak op de waardering van Eduard van Beinum voor Adam en meende te kunnen verzekeren dat, zo de gevierde leider van het Concertgebouw- Orkest op dit moment niet in Amerika op tournée was, hij ongetwijfeld deze avond hier zou zijn geweest om zijn gewaardeer de „rechterhand" uit zijn Haarlemse tijd te huldigen. De heer Van der Weyden, (lid van het „Toonkunst"-orkest) en de heer Cerfontaine (voorzitter van het amateur orkest „Haerlem") huldigden Adam met boekwerken en bloemen en als laatste sprak, namens de orkestleden, de heer Marius Ruysink treffende woorden van lof voor de diensten aan het orkest bewezen, De aanbieding van een bureaulamp ging met deze toespraak vergezeld. Marinus Adam had een passend woord van dank voor alle sprekers en schenkers en vergat ook niet de aanwezigen daarbij te betrekken. Hij hoopt zijn taak bij het orkest nog lang te kunnen vervullen. Wij hopen het. met hem. Een gezellige samenkomst van organisa tors en genodigden met de heer en me vrouw Adam in de Kroonzaal, besloot dit waardig gevierd dirigentenjubileum. JOS DE KLERK. ADVERTENTIE (Pindakaas) is rjjk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt van Het 22ste aanvullingsdetachement Ko rea-vrijwilligers komt Zondag 31 October in Nederland terug. De militairen arriveren met de dagboot van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" om ongeveer 18.30 uur in Hoek van Holland. Zij wordeh daar of ficieel ontvangen. Namens de minister van Oorlog zal hun het Kruis voor Recht en Vrijheid worden uitgereikt. Daarna wor den zij naar hun woonplaatsen vervoerd. Het eerste van de per vliegtuig terug kerende detachementen Koreavrijwiligers wordt Maandag 1 November in Nederland verwacht. Dit detachement, dat onder com mando staat van kapitein R. Holman uit Nijmegen zal om 19.15 uur op Schiphol aankomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de stand bij het gewoon lager onder wijs op 16 September bekend gemaakt. Se dert 16 Januari steeg het aantal leerlingen met 58.000 tot 1.451.400, dus met 4,2 pet. De toeneming werd veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboortecijfers, die in sterk vergrote toelatingscrjfers resulteer den: 1952: 235.600 leerlingen, 1953: 257.800 leerlingen, 1954: 246.500 leerlingen. De groei bij het openbaar onderwijs (4,6 percent) was wederom iets sterker dan bij het protestants Christelijk (4,3 percent), het Rooms-Katholiek (3,8 percent) en het neutraal bijzonder onderwijs (4,4 percent). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Geref. Kerken Bedankt voor Oosterend op Texel F. J. Scholten te Lemmer. Bapt. gemeenten Beroepen te Utrecht J. Bosnia te Leeu warden. Geref. gemeenten Bedankt voor Utrecht W. C. Lamain te Grand-Rapids. ADVERTENTIE SAAR EN HAAR VRIJERS Met twee op stap. Als dat maar goed gaatl Enfin, Dulles zorgde voor een flinke voorraad Lexington van America's Best Tobaccos, dat geeft een tevreden en vreedzaam gemoed. Van vele zijden in de Tweede Kamer heeft de minister van Justitie blijkens het Voorlopig verslag over de begroting van Justitie waardering voor zijn activiteit ge oogst. Bij die waardering was echter de stellige indruk van verscheidene leden, dat hij te veel wetgevend werk heeft aange vat. Algemeen beschouwde men als het voor naamste punt in het wetgevende program ma van de minister de arbeid aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Men was er zich van bewust, dat de voltooiing van het nog niet verschenen gedeelte van zijn ont werp aan hen, die zich daartoe bereid heb ben verklaard, meer tijd zal kosten dan prof. Meijers zelf daartoe nodig gehad zou hebben. Gaarne zou men van de minister vernemen, of deze reeds kan mededelen, wanneer de heren Drion Eggens en De Jong zich voorstellen verdere gedeelten van het ontwerp te publiceren, of hij ook nog op anderen een beroep heeft gedaan om bepaalde onderdelen te bewerken. Vele leden zouden het als een erezaak tegenover de nagedachtenis van prof. Meijers be schouwen om de aangekondigde en de nog volgende regeringsontwerpen voor de her ziening van het B. W. nog in deze parle mentaire periode de openbare behandeling in de Tweede Kamer te doen passeren. Andere leden, die met grote belangstelling de indiening van de aangekondigde zes wetsontwerpen afwachtten, wilden zich niet bij voorbaat binden om aan een zo snelle afdoening van deze wets ontwerpen mee te werken. Zij meen den, dat een van de voornaamste redenen tot een zó snel tempo van behandeling, als waarop de minister van het begin af aan heeft aangedrongen, door het betreurde overlijden van prof. Meijers vervallen is. Bij zijn leven mocht men de hoop koeste ren, dat het nieuwe wetboek door één man volledig tot stand gebracht kon worden, doch men wist ook, dat dit, gelet op zijn leeftijd, alleen mogelijk zou zijn, indien men grote haast maakte. Thans blijft als argument voor een snelle behandeling nog over, dat de kans op totstandkoming wordt vergroot, indien de behandeling althans zo veel mogelijk geschiedt door één minister en binnen één parlementaire periode. Daar staat echter tegenover, dat een overhaaste werkwijze geen waarborgen biedt voor een gedegen behandeling. Zeer vele leden zagen met grote belang stelling een mededeling van de minister tegemoet omtrent zijn voornemens ten aan zien van het voorontwerp, opgesteld door de Commissie Voorwaardelijke Invrijheid stelling (commissie-Pompe), strekkende om dev mogelijkheid van voorwaardelijke invrijheidstelling aanzienlijk te verruimen. Blijkbaar is dit voor-ontwerp nog ten de- partemente in studie. EeH van de vele opmerkingen, die wer den gemaakt gold de paranormale genees wijze. De wettelijke bepalingen aangaande onbevoegde uitoefening van de geneeskun de geven aanleiding, zo merkten verschei dene leden op, tot vervolging van paranor maal begaafden. Deze vervolgingen stro ken naar de mening van deze leden slecht met de dank, welke zeer velen aan para- ADV ERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS normaal begaafden verschuldigd zijn. Zij drongen daarom aan op een zodanige wets wijziging, dat gebruik van de paranormale begaafdheid in dienst van de strijd tegen het menselijk lijden mogelijk wordt zonder dat de aldus begaafden zich bloot stellen aan gerechtelijke vervolging. Met grote belangstelling hadden vele leden kennis genomen van het arrest van de Hoge Raad, inhoudende dat generale preventie geen grond is voor gevangen- houden. Sommige leden hadden de indruk, dat delinquenten, die betrekkelijk lichte vergrijpen hebben begaan, dikwijls zeer lang in voorarrest worden gehouden zodat de gevangenisstraf, die hun voor hun ver grijp wordt opgelegd, zelfs minder is dan de tijd, die zij in voorarrest hebben doorge bracht. Welke maatregelen denkt de mi nister te nemen om aan deze onjuiste toe stand een einde te maken? Van andere zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat juist deze minister door zijn bekende circulaire aan het openbaar ministerie een ernstige poging heeft gedaan om de toepassing van de preventieve hechtenis te doen beperken tot de gevallen, waarin zij werkelijk nodig is. Men zou het op prijs stellen te vernemen, of deze circulaire naar het oordeel van de minister haar doel be reikt heeft. Bloedproef Er worden de laatste tijd gelukkig aller lei maatregelen genomen, zo merkten ver scheidene leden op, tot verhoging van de veiligheid van het verkeer. In verband hiermee zouden zij gaarne de wenselijkheid overwogen willen zien van een wettelijke regeling, welke mogelijk maakt, dat bij weggebruikers, speciaal automobielbestuur ders, die betrokken zijn bij een verkeers ongeval, óók tegen hun wil een bloedproef wordt genomen, teneinde na te gaan, in hoeverre alcoholgebruik kort voor het on geval kan worden vastgesteld. Tot dusverre is dit slechts mogelijk, indien de verdachte daartoe toestemming geeft. Vele leden maakten zich ongerust over het geregeld onthouden van vergaderruim te aan bepaalde groepen der bevolking en het tegenwerken daarvan op allerlei ter rein, gelijk uit het proces voor de kanton rechter te Sittard in zake de bijeenkomst van de Getuigen van Jehova te Geleen dui delijk gebleken is. De grondwettige rechten van alle groepen, aldus deze leden, dienen te worden gehandhaafd. Zij spraken het vertrouwen uit, dat de minister van Justit- tie hieraan bijzondere aandacht zal beste den. Meent de minister, dat de politie de handhaving van deze rechten kan bevor deren? Sprekende over het gevangeniswezen gaven vele leden toe, dat ontsnappingen altijd zullen blijven voorkomen wegens de lange tijd van voorbereiding en organisatie, die een gevangene daarvoor heeft, en we gens de nu eenmaal lokkende vrijheid, vroegen zij zich toch met bezorgdheid af, of in bepaalde gestichten (speciaal in het Huis van Bewaring in de Casuaristraat te Den Haag) de gelegenheid om te ontsnap pen niet te gemakkelijk is, hetzij vanwege de inrichting, hetzij door menselijke fou ten. Deze leden informeerden, wat de mi nister hiertegen denkt te doen, of wat hij hiertegen reeds gedaan heeft. Deze leden hadden voorts de indruk ge kregen, dat de daling van het aantal cri minele gedeetineerden (20 October 1952: 3073, 19 October 1953: 2592 en 28 Juni 1954: 2299) zich blijft voortzetten. ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje inwreven met Ef A 'si (Van onze correspondent in Londen) Het staat vast, dat de Britse havenstaking Maandag zal eindigen. De stakingsleiders, beseffende dat geen verdere concessies van dt werkgevers te verkrijgen waren, hebben besloten de stakers te adviseren de arbeid te hervatten op basis van het compromis voorstel dat Donderdag in overleg met de Londense werkgevers is uitgewerkt. De be slissing werd genomen met 33 tegen 1 stem. De stakers zouden in het Victoriapark bijeenkomen om de aanbeveling te aan vaarden. Aanbevolen wordt Maandag het werk te-hervatten omdat de positie in Lon den is opgehelderd, mede door de ver klaring van Arthur Deakin, secretaris generaal van de Transport Arbeiders Unie, dat overwerk vrijwillig is. Volgens de reso lutie zullen de bonden, die de staking heb ben uitgeroepen, binnen een maand een nieuwe conferentie beleggen om na te gaan in hoeverre in Londen en de andere havens vorderingen zijn gemaakt inzake het voor stel om het beginsel van vrijwillig over werk in een overeenkomst vast te leggen. Sir Walter Monckton, de minister van Arbeid, heeft gisteren in het Lagerhuis een oproep tot de stakers gericht onmiddellijk aan het werk te gaan omdat een bevredi gende oplossing was gevonden. De minister zeide dat er geen sprake van kon zijn de voor Londen bereikte regeling op andere Vrijdagmorgen zijn de eerste buitenopnamen gemaakt van de nieuwe speelfilm „Het wonderlijke leven van Willem Parel". De scène stelde het aanbieden van een verzoekschrift aan Amsterdams burgemeester voor. In optocht trok het bestuur van het Nederlands Parel Genootschap „N.P.G." onder leiding van Willem Parel door Amsterdam naar de ambtswoning van de burgemeester. Het zijn van links naar rechts: Joop Doder er, J. Ellerbrak, Hans Kaart, Wim Sonneveld, Albert Mol en Thom Keiling. havens toe te passen, omdat de werkgevers daar geen onderhandelingen kunnen voeren met de onofficiële stakers, die het werk hebben neergelegd in strijd met de instructies van hun vakbond. In andere havens hebben zich nooit moeilijkheden inzake overwerk voorgedaan, ook al omdat de opstandige stuwadoorsbond in de pro vincie slechts zwakke invloed bezit. Er wordt in de andere havens alleen gestaakt uil sympathie met de Londense stakers. De nationale werkgeversorganisatie in het havenbedrijf weigert dan ook de met de Londense werkgevers bereikte regeling te aanvaarden. De belangrijkste concessie van de arbei ders is, dat zij hun boycot op overwerk op heffen. De wrekgevers zuilen afzien van disciplinaire maatregelen bij weigering om overwerk te verrichten. Als beide zijden redelijkheid betrachten zouden waarschijn lijk, zoals in het verleden, moeilijkheden worden voorkomen. Hoofdzaak is de toe zegging van de werkgevers om zodra de arbeid zal zijn hervat besprekingen over het overwerk te openen. De stakingsleiding heeft de oorspronkelijke eis dat de staking pas na de erkenning van vrijwilligheid bij overwerk zou worden opgeheven, laten vallen. Het aantal stakers nam in de laatste 24 uur toe. Er kwamen geen werkwilligen bij. De staking heeft 26 dagen geduurd. Bij de Koninklijke Weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co. te Hengelo zijn zeventig wevers in staking gegaan, omdat tien wevers wier loon reeds boven de C.A.O.- lag, niet in de 6 pet. loonsverhoging deel den. In Apeldoorn zijn Vrijdag drie ongeluk ken met dodelijke afloop gebeurd. Op de stichting „Groot Schuylenburg" zag het vierjarig jongetje J. M. H. uit Amsterdam kans over een hoge afrastering te klimmen, welke om een speelterrein was geplaatst. Het kind werd later aangetroffen in een diepe sloot achter het paviljoen. De levens geesten bleken toen reeds te zijn geweken. De 37-jarige mejuffrouw H. R. van D. uit Den Haag gaf geen voorrang aan een vrachtauto, toen zij met haar auto de Amersfoortse Weg wilde oprijden. Er ont stond een botsing, waarbij de 44-jarige mejuffrouw H. D. uit Apeldoorn, die naast haar zat, ernstig werd gewond. In het Juliana-ziekenhuis is het slachtoffer over leden. Mejuffrouw Van D. kreeg een zware shock. De 74-jarige K. Z. viel op de Zwolseweg door onbekende oorzaak van zijn fiets en werd overreden door een passerende per sonenauto. Hij was op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5