Diaconale arbeid Herv. Kerk in afgelopen vijf en twintig jaar |B N dl geschenken Heemstede hield anderhalve ton in 1952 over .Clowntje Rick „Achter Wallen en Poorten" HARTENDORP Haarlemse sportraad besprak problemen Garage JAN 8. ou RIEU Op de begroting zvas destijds geen overschot geraamd KRO-revue in Minerva DOROTHY GRAY's Machtige trek van 20.000 spreeuwen e Radio Moors ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Ds. D. E. Boeke brak een been te Bennebroek Nachtdienst apotheken Woodbrookers-weekeinde Melkhandelaar reed lantaarn aan stukken M isbruik „Kinderbus" kwam in botsing met auto Stalling - Reparatie Op wereldspaardag legden 4.000 spaarders 200.000 in Voor de kmderen vloeibare dagcrème Propaganda-avond van Haarlems Speeltuin Verbond De vogeltrek FEUILLETON Burgerlijke Stand van Haarlem Toen we de oudste diaken in aarltai dienstjaren der Nederlands Hervormde ge meente te Haarlem, de heer A. Ph. Romeijn, vroegen een indruk te geven van de werk zaamheden van de diaconie, wilde hij daar op gaarne antwoord geven. En dat is te be grijpen. want de heer Romeijn heeft grote belangstelling voor de arbeid, maar hij wilde geen verband zoeken in het feit, dat hij Maandag 1 November vijfentwintig jaar deel uitmaakt van het college van diakenen. Hoe lang en wie het werk verricht vindt de heer Romeijn van minder belang. Het gaal immers om het werk, dat verricht wordt voor hen, die in moeilijkheden verkeren. Dat werk vraagt de aandacht van vele diakenen, die hun tijd geven om het te ver richten. Alvorens aandacht te vragen voor het werk, dat thans door drieëndertig diakenen uitgevoerd wordt, is het niet ondienstig er aan te herinneren met welke taak de twaalf diakenen een kwart eeuw geleden belast waren. Uitreiking van uitkeringen aan hen, die in de wijk van de diakenen woonden, werd toen voor het eerst aan de woning van de betrokkenen gedaan. Voor die tijd kwam men naar de Janskamer, waar ook de administrateur, de heer J. Nel, aanwezig was. Deze uitreiking was een voortzetting van het vroegere uitdelen van brood. Diakenen collecteerden in de kerken, had den een aandeel in de werkzaamheden van inschrijvingen bij stadgenoten ten behoeve van de diaconie (de tijd, dat diakenen met een hoge hoed op in gezelschap van een be woner van het Diaconiehuis, die de bus droeg, hun tocht door de gemeente maak ten, was pas achter de rug) en waren ambtshalve ook regenten van het Diaconie huis aan de Jansstraat, In de oorlog zijn de werkzaamheden uit gebreid door de nood der tijden. De Chris telijke Vereniging voor Kraamhulp kon haar werkzaamheden niet zelfstandig voortzetten en riep de medewerking in van de diaconie en het kinderhuis aan de Boe kenrodestraat geraakte in moeilijkheden, maar de diakenen stonden klaar, om er voor te zorgen, dat de kinderen toch onder dak hadden. De voedselverstrekking vroeg de bijzondere zorg der diakenen en dezen trokken er vaak op uit, om voedsel te ver krijgen. Ock was de zorg voor de gezinnen, die door allerlei omstandigheden in moei lijkheden geraakten, een punt, waarmee diakenen te maken hadden. Na de bevrijding bleek, dat de diaconie goed voorbereidend werk had verricht. Er moest nog een en ander georganiseerd worden, maar de resultaten waren, dat er nog meer zorg kon worden besteed aan diverse zaken, die thans onder de diaconale taak ressorteren. Van de diakenen wordt meer dan vroeger geëist en verwacht wordt, dat zij specialisten zijn op verschil lend gebied. Het „Zonnehuis" aan de Hazepaterslaan is een afdeling van de diaconie, waarvoor- de heer Romeijn bijzonder geijverd heeft. Er was veel geld nodig om de verbouw en inrichting te financieren, maar de diakenen slaagden, mede dank zij de steun van de propagandacommissie. In het Florapark kwam de kliniek tot stand en verder ge gaan kon worden met de kraamverzorging. De kerkelijke gezinszorg breidt zich steeds uit: daaraan verlenen twee sociale werksters en vrijwilligers medewerking. De belangstelling gaat uit naar jong en oud en vooral naar de bejaarden. Dat is in de afgelopen eeuw niet alleen gebleken in het Rusthuis aan de Jansstraat, echter ook uit de plannen, die er bestaan tot het verbouwen van de Janskerk. Er komt een ingang aan het Schapenplein, waardoor bejaarden uit het centrum ge bruik kunnen maken van de te stichten zaal, die bestemd wordt als kapel en als recreatie-ruimte. Hel rusthuis heeft de laatste tijd een verandering ondergaan door het bouwen van een verdieping voor zes kamers voor leden van het personeel en binnenkort zullen twee zalen gebouwd worden, waar chronische patiënten ver pleegd worden. Voorts is van belang te herinneren aan de gezinshulp, die geschiedt van het huis aan het Nassauplein uit. Dit werk staat onder leiding van een interkerkelijk com missie. Op interkerkelijke leest is nok geschoeid de Stichting Gezinszorg. Jonge meisjes werken bij zieken, die pas uit het zieken huis ontslagen zijn en nog niet in staat zijn het huishouden te doen en bij bejaarden. Een nieuwe stichting is die voor Christe lijk maatschappelijk werk, waarbij de Protestantse kerken overkoepelend samen werken. Het werk van de diaconie blijft groeien en steeds zullen er heren gevonden moeten ADVERTENTIE DE SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 Spaarne 3 Tel 16090 Tel 17696 Kruidbergerwee 51 Santpoort Hel speciale aures voor STOFZUIGERS en WASMACHINES worden cm dat te verrichten. Een zilveren jubileum zullen de diakenen niet kunnen vieren, omdat zij' sedert de instelling van de kerkorde slechts voor een bepaalde periode het ambt kunnen vervullen. Het jubileum van de heer Romeijn is dus een unicum. Het zal binnenkort uitsluitend in de kring van diakenen worden gevierd. Vrijdagmiddag te ruim 12 uur wilde ds. D. E. Boeke, emeritus-predikant en oud- sccretaris van het Nederlands Bijbelgenoot schap, wonende te Haarlem, die per rijwiel van de Zwarteweg te Bennebroek kwam. de Rijksstraatweg oversteken. Hij liet een auto, die uit de richting Heemstede kwam. passeren, maar heeft vermoedelijk niet vol doende aandacht geschonken aan het uit do richting Hillegom komend verkeer Ds. Boe ke stak de weg over toen een auto, be stuurd door J A. A. uit Rotterdam, reeds vlak bij dit kruispunt was genaderd. Ds. Boeke werd aangereden, waarbij hij zijn rechter been brak en enige schaafwonden aan het hoofd kreeg. Per ziekenauto is hij naar het Diaconessen'nuis te Haarlem ver voerd. De bestuurder van de auto had nog getracht te remmen en de wielrijder te ontwijken doch was daarin niet geslaagd. ADVERTENTIE voor ai Uw BARTELJORISSTRAAT 9 - TEL. 13475 In de jongste vergadering van de Haar lemse sportraad heeft men het rapport be sproken dat de sintelbaan-commissie heeft samengesteld naar aanleiding van de reeds zo lang geopperde wensen om in Haarlem een sintelbaan aan te leggen. I)e raad verklaarde het eens te zijn met de visie in het rapport aangaande de aanleg. En wel in zoverre dat een geheel aparte baan ge wenst was en niet slechts een sintelbaan om een voetbalveld heen. Over de beste plaats er vcor bleek men het nog niet eens. Ook de sporlhalcommisise kwam gereed met haar rapport. Dit rapport zal binnen kort in het dagelijks bestuur van de Sport raad en daarna in een aparte vergadering van alle leden worden besproken. De mislukking van de aanbesteding van de sportvelden in Noord-Akendam maakte eveneens een punt van bespreking uit. Men is thans bezig een andere begroting op te maken, die zo spoedig mogelijk wederom in de gemeenteraad behandeld zal worden. De bouw van een gymnastieklokaal aan de Christiaan Huygenschool zo werd voorts medegedeeld, zal volgende week worden gegund. Het lokaal voor de P. H. van der Leyschool wordt volgende maand aanbe steed. De plannen voor een gymlokaal aan de Van Zeggelenschool zijn reeds goedge keurd en komen in Januari in de raad. Voorstellen tot verbouw en restauratie van gymnastieklokalen van de HBS B, Bad huisstraat, Tetterodeschool, A. H. Gerhard- schcol en Doelen zullen ook spoedig in de raad komen. Het volgend jaar zullen de lokalen van de Wethouder Westerveld- school, de HBS A, het Lorentz Lyceum, de Centrale school I en de Linschotenschool worden bezien en zullen plannen worden gemaakt voor verbetering. De raad besloot voorts het College van B. en W. te adviseren de gymnastiekloka len van de lagere scholen gedurende de vacanties voor verenigingsgebruik te slui ten om schoonmaakwerkzaamheden en reparaties te kunnen laten uitvoeren. Problemen watersport In de vergadering werd voorts mededeling gedaan van het feit dat onlangs een com missie is geïnstalleerd, die de problemen van de watersport (kanoën, zeilen en roeien) zal bestuderen. Wellicht zullen in deze commissie de plannen geboren worden om de Mooie Nel in Haarlem tot een water sportcentrum te maken. Voorts traden de heren C. Matla (hand bal) en J. P. Schuitemaker (krachtsport) als leden tot de sportraad toe. De heer A. van Welsenes werd tot lid benoemd als vertegenwoordiger van de athleten in plaats van de heer Haringhuyzen, die be dankt had. De heer D. Beets werd herbe noemd als voorzitter van de Sportraad. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. I Grijssels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000 Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Christelijke geloofsopvattingen en modern socialisme De Arbgiders Gemeenschap der Wood- brookers organiseert op 6 en 7 November een weekeinde-cursus te Bentveld over „Christelijke geloofsopvattingen en mo dern socialisme". Op Zaterdagavond spre ken mr. J. P. Hogerzijl en dr. Th. J. A. M. van Lier over „Solidariteit en distantie- trouw, doch met voorbehoud". Op Zondag morgen volgt een algemeen gesprek in discussiegroepen over „Moet het gelaat van de socialistische politiek veranderen?" Des middags spreekt drs. J. M. den Uyl over „Socialisme in de vernieuwing". De leiding van het weekeinde berust bij dr. A. van Biemen en mejuffrouw ds. W. H. Buijs. Donderdagmiddag om kwart over vijf reed een Haarlemse melkhandelaar met zijn bestelwagen cloor de Eindenhoutstraat, op zoek naar het huis van een collega. De man keek voortdurend naar rechts en draaide het stuur ook naar rechts. Het gevolg was, dat de auto het trottoir opreed en tegen een gaslantaarnpaal opbotste, die ui drie stukken knapte. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Enige tijd geleden plaatsten wij een brief aan de redactie, waarin werd gewezen op de ergerlijke baldadigheid van de jeugd in Oud-Schoten, die ruiten zou hebben ver nield en muren besmeurd van de in aan bouw zijnde woningen voor beiaarden aan de Granidastraat. De briefschrijver weet dit euvel mede aan het tekort aan politetoe- zicht. De politie heeft een en ander onder zocht en is tot de conclusie gekomen, dat er van de aantijgingen van deze briefschrij ver niets, maar dan ook niets waar was. Wij van onze kant betreuren het, dat van de vrije tribune, welke gevormd wordt door onze rubriek „Brieven aan de redactie", misbruik is gemaakt voor het spuien van onjuiste mededelingen, die zowel de jeugd van Oud-Schoten als de politie in een ver keerd licht plaatsten. Vrijdagmiddag om kwart over drie zijn op de hoek Oranjestraat-Oranjeboomstraat een autobus, waarin zich ongeveer twintig kinderen bevonden en een personenauto uit Beverwijk met elkaar in botsing ge komen. doordat de Beverwijker geen voor rang verleende aan de autobus. De beide voertuigen werden aan de voorzijde ern stig beschadigd; zij moesten met een kraanwagen worden weggesleept. De kin- dei-en bleven ongedeerd; de bestuurder van de personenauto klaagde over pijn in de rechterzij. Tengevolge van de botsing vloog een stuk glas van de autobus door een glas-in-lood-ruit van een huis in de Oranjestraat, welke werd vernield. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Olieslagerslaan 36 - Tel. 10570 In de laatste vergadering van de Heem- steedse raad kon de verheugende mede deling worden gedaan dat de gemeente rekening over 1952 een batig saldo had op geleverd van f 154.509,65 terwijl destijds bij de vaststelling van de begroting de verwachting was dat er wel geen groot tekort zou zijn, maar dat er van een batig slot toch zeker geen sprake zou zijn. Het is in de Heemsteedse gemeente-huishou ding over dat jaar dus blijkbaar nog al meegevallen, een verschijnsel dat z'ch overigens niet uitsluitend in Heemstede heeft gemanifesteerd Uiteraard is di-t batig slot de resultante van een hele reeks mee- en tegenvallers. Meevallers leverden de hoofstukken Alge meen Beheer (f 2000). Volksgezondheid (f 16.000), Openbare Werken (f 30.000), Economische aangelegenheden (winst op de gemeentebedrijven) (f 64.000), Belas tingen (f 20.000) en Uitkeringen uit het gemeentefonds (f 36.000). Tegenvallers werden veroorzaakt onder andere door de kosten van het Middelbaar Onderwijs (f 38.000), Ondersteuningen van Sociale Zaken (f 29.000) en Volkshuisvesting (f 18.000). Van de afzonderlijke begrotingsposten wijken in aanzienlijke mate van de raming af: straatverlichting f 95.000 (raming f 88.000), t.b.c.-bestrijding f 12.600 (ra ming f 15.000); uitkering van de provincie voor de tertiaire wegen f 25.800 (raming f 15.000); onderhoud van straten en plei nen f 90.300 (raming f 104.000), plant soenen f 86.500 (raming f 88.700), onder houd van vaarten en havens f 30.600 (ra- Ondanks de slechte weersomstandigheden heeft de inleg bij de Nutsspaarbank op we reldspaardag d stoutste verwachtingen over troffen. De cijfers van vorig jaa. werden over de gehele linie nog ver overschreden. 3943 inleggers stortten niet minder dan f 199.430 (vorig jaar respectievelijk 3491 en f 170.000) 194 nieuwe inleggers werden ingeschreven (162) en 450 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden (350). Het nieuwe bijkantoor aan de Binnenweg te Heemstede beleefde een buitengewoon succes. Het werd door niet minder dan 560 spaarders bezocht, terwijl 46 nieuwe spaar ders zich opgaven. Ter gelegenheid van Wereldspaardag voor de jeugd bezochten Woensdagmiddag 1350 kinderen de jeugdspaarbanken. Oeiwat schrok Bunkie! Hij voelde, dat hij tot op de bodem van de sloot zonk. Vreemdhij kon toch zwemmen; maar het was net, of hij naar beneden getrokken werd. Nu was hij op de bodem en hij keek ongerust om zich heen. V/at moesten al die vissen, die daar van alle kanten kwamen aangezwommen? Die kwamen langzaam op hem af; hun bekken gingen open en dicht en met hun grote, ronde ogen staarden ze hem vijandig aan. Maar het gekste was: die vissen konden praten! „Zo!", hoorde hij de ene vis zeggen. „Daar heb je 'm, de jongen, die ons met 'n lekker hapje aan 'n haak probeert te vangen!" „Ja", zei een andere vis. „Maar nou is het onze beurt nou is hij in onze macht!" „We zullen hem leren, onschuldige vissen te vangen!", siste nijdig een derde vis. Bunkie keek verschrikt rond. „Wat willen jullie?", zei hij ongerust. „Ik heb toch geen kwaad gedaan?" „O, niet?", zei de eerste vis nijdig. „Heb je soms daar straks niet één van onze kameraadjes opgehaald?!" ming f 28.600), kosten van de algemene begraafplaats f 42.000 (raming f 45.200). Aanmerkelijk meer dan de raming was, heeft de Reinigingsdienst gekost, namelijk f 118.400 terwijl slechts f 104.800 was ge raamd. Daarentegen kostte Groenendaal niet meer dan f 60.800 bij een raming van f 66.000 en de Stichting Sportparken slechts f 25.900 bij een raming van f 28.900. Tenslotle valt in de rekening nog op dat de ontvangen schoolgelden vrijwel over de gehele linie bij de ramingen zijn ten achter gebleven. Het komt ons voor dat de K.R.O. met de revue „Tijd voor Jolijt" aangename erva ringen heeft opgedaan, omdat men besloten heeft hetzelfde gezelschap voor een nieuwe tournee te engageren. Aldus kunnen de le den van deze omroepvereniging overal in ons land de kennismaking met Berry Kie- vits, Gerard Walden en Harry Boda her nieuwen. want met het Theaterorkest van Johnny Ombach. het danspaar Francis en Capi benevens de bekende zangsolisten Christine Spierenburg en Henk Dorel zul len zij weer in vele plaatsen komen optre den, thans met de revue „Daar zijn we weer". Het is in zekere zin te betreuren, dat vrijwel alle schetsjes in dit programma voor een deel van het publiek oude beken den zijn: dpze werden al eerder in hun revue „Dat doet de deur dicht" gespeeld. En eigenlijk pleit het evenmin voor de fan tasie en vindingrijkheid van de tekstschrij vers, dat zij genoodzaakt zijn bij de samen stelling van een nieuwe revue uit een oud répertoire te putten. Het succes was er evenwel Vrijdagavond in het Minerva Theater niet minder om. Het publiek in de reeds dagen van te voren uitverkochte zaal heeft zich kostelijk geamuseerd. Nu kan men het aan het trio Berry Kieviets, Gerard Walden en Harry Boda, dit jaar versterkt met de komische excentriek Harry Woodson, rustig overlaten voldoen de vrolijkheid te ontketenen. Daarbij mag zeker de lof niet worden onthouden aan de twee heren uit het publiek, die zich lieten verleiden het toneel te betreden om a l'im- proviste een schetsje te komen voltooien. Hun prijsjes en ovaties kwamen deze dap peren volkomen toe. Deze revue was eveneens weer fleurig gemonteerd, al menen wij ons van „Tijd voor Jolijt" meer originaliteit te kunnen herinneren. Dit neemt niet weg dat de Oosterse finale voor de pauze geestia in elkaar was gezet. Het nummer Circus Kie- waldos, waarin het gehele gezelschap een circusvoorstelling imiteert, betekende een spectuculair besluit. En ofschoon de zoge naamde paardendressuur met twee mannen in een dierenhuid nu ook niet bepaald rrloednieuw kan worden genoemd, was het lachsucces naar aanleiding van deze dwaze manipulaties er niet minder om. Het muzikale deel was bij Johnny Om bach en ziin Theatemrkest in goede han den. De zang van Christine Spierenburg en Henk Dorel is ons via de radio al zo ver trouwd geworden, dat hun vocale prestaties geen nadere vermelding behoeven. Het dansen van Francis en Cani berustte voor namelijk op acrobatische bewegingen, waarbij Francis het publiek nog in verba zing bracht met een bijzonder originele poppendans. Ook het nummer met de licht gevende costuums verwekte een hoorbare golf van bewondering. Deze voorstelling werd onder meer bij gewoond door de voorzitter van de KRO prof. dr. J. P. Ivors OFM. met de andere leden van het hoofdbestuur. Voor de pauze werd een kort propagandistisch woord ge sproken. ADVERTENTIE in 5 nuances 6.50 p. fl. HELENA H. BEGEM ANN Inst. v. Huidverzorgiing Middenlaan 9 Telefoon 34857 Het Haarlems Speeltuin Verbond hield Vrijdagavond in het wijkgebouw, Leidse- straat 20 een openbare progaganda-avond. De heer Loppersum opende de avond en heette de belangstellenden welkom en ver volgens sprak de voorzitter van de Neder landse Unie van Speeltuin Organisaties, de heer J. Dubois over het doel en streven van de organisatie. Tenslotte werd er een muzikale film ver toond Men besloot met het oog op de inrichting van de nieuwe speeltuin op het Brouwers- plein op 9 November, eveneens in het wijk gebouw een vergadering te houden voor de leden van de speeltuinvereniging „Klaren- hof". Gisteren ging na half 9 de machtige stroom van spreeuwen nog voort tot kwart over 9. Men schat 't totaal wel op 20.000 spreeu wen. Daarna verminderde het aantal, de groepen wei-den kleiner en toen het begon te regenen stopte de trek geheel. In de loop van de morgen passeerde nog een enkele grote gemengde troep kraaien. In de kop van Noordholland trokken Donderdag en Vrijdag tot ongeveer 11 uur laag boven de grond spreeuwen, vinken en voor het eerst een g'oot aantal leeu weriken in Zuid- Westelijke richting. Men zag er ook nog 11 kleine zwanen. Hedenmorgen was het zwaarbewolkt met een matige Zuid-Westen wind. Al vroeg kwam er aan de kop van de Zeeweg een grote troep van 580 roeken over. In totaal vlogen tot 9 uur over 830 roeken en enkele kauwtjes en 16 bonte kraaien. Dezë laatste vogels vlogen meer over het binnenduin. De roeken vlo gen over het strand. Van 7 tot 9 uur trok ken langs 5100 vinken in 116 troepen. Deze trek van vinken was nog sterker dan gis teren. De spreeuwentrek was iets minder sterk. Deze zette pas goed in om 8 uur met een totaal van 7000 spreeuwen in 30 troe pen, waaronder 1 troep van 2000 vogels, die in een brede sliert over zee vlogenevenwij- dig aan de kust. Voorts waren er evenals de vorige dagen enkele sperwers en 1 buizerd. Men noteer de verder nog 70 kramsvogels en 8 gras piepers. Men zag vanmorgen geen enkele leeuwe rik. Ook aan de binnenduin-rand vlogen de vogels vandaag weer langs in grote aantallen. Men noteerde daar van 7 tot 8 uur 340 spreeuwen, 230 vinken, 15 krams vogels en koperwieken, 25 sijsjes, 9 groen- lingen, enkele leeuweriken, 1 graspieper en 1 gutter. Voorts passeerden 2 bonte kraaien, 18 roeken, 450 kauwtjes in 7 troe pen. Op de oude ijsbaan te Velsen verblijven op het ogenblik 100 smienten, 2 zwarte ruiters, 6 watersnippen, enige leeuweriken en een troep van 70 kramsvogels en koper wieken. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 19) „Met deze oproerling zullen de soldaten van Koning Philips spoedig afgerekend hebben", sprak hij dreigend. „Wat moet hij beginnen tegen Alva en Don Frederik? Mecheien, Naarden, Zutphen zijn al weer in Spaanse handen. Nu is Don Frederik met zijn keurtroepen op weg naar Haar lem. Je weet even goed als ik, dat de be zetting klein is, de wallen slecht en de voorraden gering. Getuigt het dan niet van wijs beleid afgezanten naar Don Frederik te zenden, om met hem de overgave van de stad te bespreken en Haarlem het lot van Naa.rden en Zutphen te besparen? Zeg eens eerlijk, Ursula?" Hij bleef staan en zag haar vragend aan. Ursula haalde aarzelend haar schouders op en zei: „Ik vrees dat Ripperda er anders over zal denken „Ripperda! Ripperda!" riep Talesius woe dend. „Altijd weer Ripperda!" „Juist, vader", zei Ursula beslist, terwijl zij van de leuning opstond, „altijd weer Ripperda! Hij is de man die overal achter staat. Er wordt koortsachtig gewerkt om de militaire achterstand in te halen. Hij is de leider van alles wat Prinsgezind is en ons dus haat". „Daarom verheug ik me dubbel", zei Ta lesius tevreden, „dat we vandaag een streep door zijn rekening hebben gehaald". Er kwam weer rumoer van buiten: on verstaanbaar stemmengeroes. Dan was er eentje alleen aan het woord. En, alsof de anderen hem bijvielen, klonk het dan plot seling: „Jai Hoera! Leve de Prins!" Weer klonk de onverstaanbare stem, en dan weer allemaal: „Juist! Weg met de verraders! Knoop ze op, de standverraders!" „Hoort u dat vader?" vroeg Ursula ze nuwachtig. Met gefronste wenkbrauwen en luiste rend keek Talesius naar het raam. Dan liep hij er snel heen en keek naar beneden. „Wat betekent dat geschreeuw?" gromde hij. „Hoezee!" brulde men buiten. „Aan de galg er mee! Haarlem voor de Prins! Hoe ra! Haarlem voor de Prins!" Het leek alsof Ursula verstijfde van schrik. Zij holde naar haar vader en hijgde: „Vader! Nu begrijp ik het! Er er moet iets uitgelekt zijn!" Angstig keek zij naar beneden. Met een ruk drafdde Talesius zich om en staarde haar ontzet aan. Zijn ogen waren HAARLEM, 29 October 1954 GEHUWD: 29 Oct., W. M. Whitehurst en I. M. Griinwald. BEVALLEN van eer zoon: 28 Oct., W. C. Bronk—Kwant; W. Lefeber—Maurits; 29 Oct,. J. Hruska—Vitasek: C. Jansen—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct., A. den Daas—Timmerman; V/. A. Coods—van Veen; H. van GroeningenGriekspoor. OVERLEDEN: 27 Oct., F. VerdoornKaan, 67 j„ de Ruijterwec; 28 Oct.. P. Bosman, 82 j.. Rijksstraatweg; M. VermeulenBourgonje, 54 j„ Kamperlaan; C. F. Kruijff. 76 j„ Ba- rendsestraat; W. J. Kollen, 68 Barrevoete- straat; L. W. Zwetsloot—Wakker, 73 j., Leidsestra-1; A. J. L. Willemse, 86 j., Jac. van Looystraat. groot en zijn handen trilden, toen hij vroeg: „Wat zeg je? Ursula! Weet je wel wat je zegt?" „Breehtje zei zo even dat Ripperda alle mannen in de Doelen bijeengeroepen en toegesproken heeft", vertelde Ursula op gejaagde toon. „Hij heeft handig van de situatie gebruik gemaakt! Daarom is het volk zo opgewonden. „Weg met de verra ders" werd er geschreeuwd.... Vader!" zei Ursula en greep zijn arm, „daar bedoe len ze ons mee!" „Zo", knikte Talesius begrijpend, „was het dat! Hoe heeft hij het durven wagen, de schurk! Dat zal hem duur te staan komen!" „Als het waar is wat we vermoeden, moeten we handelen, vader! De afgezanten kunnen ieder ogenblik uit Amsterdam te rug komenze moeten gewaarschuwd worden!" „Onzin", sprak Talesius geruststellend. „Bij nader inzien is het niet zo erg. Ze kunnen onmogelijk alles weten, daarvoor zijn we te voorzichtig geweest". „Denkt u niet dat Adriaen gevaar loopt?" „Gevaar lopen we allemaal. Maar maak je toch geen onnodige zorgen, m'n kind. Ik hoor angst in je stem. Je bent bang voor Ripperda, hoewel hij bang voor ons moet zijn". „Maar u begrijpt toch wel dat ik me be zorgd maak over mijn toekomstige man". „Er staan hogere belangen op het spel!" zei Talesius fanatiek. „Persoonlijke be langen moeten wijken voor de toekomst van onze stad, waar in de komende uren over beslist zal worden". „Leve de Prins!" werd er weer in de straten gejoeld. „Weg met de Spanjool! Dood aan de verdrukkers!" „De woorden van Ripperda hebben hun uitwerking niet gemist", zei Ursula. „Wat verbeelden ze zich wel!" foeterde Talesius. „Het plebs heeft zich door onver antwoordelijke elementen laten ophitsen. Op het gezicht van de eerste Spaanse sol daat zullen ze weer in hun schulp kruipen. Toch zal dit muisje een staart hebben: Alva heeft bewezen niet met zich te laten spotten! Als ze nu de kerken en kloosters ook hier gaan plunderen, zullen velen dat met hun dood moeten boeten'" „Waarom moet er toch altijd zo veel bloed vloeien?" zuchtte Ursula. „Deze beproevingen zijn maar tijdelijk," voorspelde Talesius en richtte zich lijn recht op. „Onze zaak zal zegevieren! Wij zullen zorgen dat rust en vrede spoedig hersteld worden. En dit kan alleen door hem, die door God tot regeren is bestemd koning Philips de Tweede!" Tromgeroffel weerklonk en het stramme marcheren van zware laarzen. Even later werden trompetten gestoken, en omjuicht door de voorbijgangers passeerde een ven del soldaten. „Daar gaan weer nieuwe bezettingstroe pen", zei Talesius bij het raam. „Hun on beschaamdheid is grenzeloos. Moet eerst onze mooie stad een ruïne zijn, eer ze be seffen dat iedere tegenstand nutteloos is? De Geuzen schijnen harde koppen te heb ben!" „Ik kan er niets aan doen vader", zei Ursula, terwijl zij weer angstig keek, „maar ik heb weer zo'n beklemd gevoel De joelende menigtedat tromgerof felVader!" sprak zij dan plotseling. „U moet Adriaen opwachten! Hij moet ge waarschuwd worden!" Er werd geklopt en Breehtje trad binnen. In haar hand had zij een hoog, van on deren smal toelopend glas met rode wijn. „Neemt u me niet kwalijk", zei ze en zette het glas op tafel. „Ik heb u wat lang laten wachten, maar ik was zo nieuwsgie rig naar het rumoer op straat, dat ik even buiten de deur geweest ben". „En?" vroeg Talesius „Ze zeggcr dat Ripperda het bevel in eigen handen heeft genomen. Hij heeft de bevolking in de Doelen toegesproken en gezegd dat cr een deputatie naar Don Fre derik is gezonden". Talesius week een stap terug en greep zich aan de tafel vast. „Weet je dat wel zeker?" vroeg hij, ter wijl zijn ademhaling zwaar ging. „Natuurlijk", knikte Biechtie. „De hele stad is er vol van. De afgezanten worden ieder ogenblik terugverwacht en zullen bij aankomst aan de Spaarnwouderpoort on middellijk gevangen genomèn worden". „Werden er namen genoemd"'" vroeg Ta lesius kort, terwij] hij zich al weer be heerste. „Nee, meneer, maar ze vertellen de gek ste geruchten". „Vader!" riep Ursula smekend. „U moet ze waarschuwen voor zij hij de poort zijn! Nu lopen ze hun ongeluk tegemoet! Oh, ik moet er niet aan denken wat die opgehitste menigte zou kunnen doen Talesius zag haar even aan. „Je hebt gelijk", besliste hij dan. „Het is mijn pljcht ze op de hoogte te brengen". „U mag geen minuut verliezen!" Ursu la pakte hein bij een arm en deed de deur open. „Ze kennen nog steeds hun namen niet, Als u ze langs een andere weg in de stad weet te krijgen, zijn ze veilig". „Ja!" Talesius liep de gang in en ont deed zich van zijn gebloemde ochtendjas. „God geve dat ik nog op tijd kom", zei hij. VI Talesius achtte het raadzamer om door de achterdeur zijn huis te verlaten. De op gewonden betogers konden het hem anders wel eens moeilijk maken. Weliswaar wist de bevolking natuurlijk niets af van zijn aandeel in deze zaken, maar toch waren ze er bijster goed van op de hoogte, welke overtuigingen hij was toegedaan. Daarom diende er voorzientighëid betracht te wor den, want in deze stemming was men tot alles in staat.. Hij was niet voorzichtig om dat hij bang was voor zijn persoonlijke veiligheid, maar omdat hij niet gemist kon worden bij de dingen die aan het gebeuren waren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6