ONS DAGELIJKS KOPJE KOFFIE Cyclamen ORT€X mmmmxm Dezelfde vragen, maar andere oplossingen Invisible Veil VAN NIEL Koffiezetten is een kunst Over ongenoemde firma's en hun belangrijke artikelen van een VORSTIN Ardena ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN - HET LEVENSVERHAAL - Effecten- en Geldmarkt PARFUMS-BIJOUX Elisabeth Poolman- Meissner overleden ^^^damesverbanci <V oor de^O rouw Beschuitgerechten Voor millioenen Nederlandse huis vrouwen is het koffieuurtje een wel kome onderbreking van de dagelijkse sleur. Zij kunnen dan een ogenblik de boel de boel laten en al dan niet met begeleiding van een luchtig gesprekje uitblazen en moed inzamelen voor de rest van de bezigheden. Zij genieten van de opwekkende drank, maar weten van het product zelf vermoedelijk niet veel wel, dat het door allerlei om standigheden heel duur is geworden. Er bestaat een romantisch verhaaltje over de ontdekking van de koffie en hoewel het al vaak is verteld, wil ik het nog één keer voor u ophalen omdat het hoogstwaarschijnlijk niet waar is. In oude tijden hoedden enkele Mohammedaanse herders hun geiten in een landstreek, die in verschillende le zingen van het verhaal Ethiopië, Arabië of Turkije wordt genoemd. Deze dieren konden op een gegeven ogenblik geen voedsel meer op het volkomen afge graasde land vinden en probeerden het toen maar met de blaadjes en vruchtjes van daar in grote hoeveelheden groeien de struiken. Die nacht bleven zij klaar wakker heen en weer scharrelen en dat was voor een der herders aanleiding zich op de oorzaak hiervan te bezinnen. Na een diepzinnige beschouwing van het vraagstuk kwam hij tot de con clusie, dat het slechts aan het voedsel kon liggen. Hij plukte wat blaadjes en boontjes, maakte er een aftrekseltje van, dronk dit op en ontdekte bij zich zelf eveneens het verschijnsel van op gewektheid en gebrek aan slaap. De rest begrijpt u wel: men ging dat vaker doen en heden ten dage doet men het in vele variaties nog. Het klinkt wel aardig, maar even weinig geloofwaardig als de geschiede nis van de ter dood veroordeelde in de Ethiopische woestijn, die de vruchtjes van de coffeastruik roosterde en in heet water gooide. Hij dronk het extract op en verzamelde voldoende energie om, al koffie drinkend, de bewoonde wereld te bereiken en het vege lijf te redden. Uit latere eeuwen is bekend gewor den, dat monniken uit een klooster in Jemen door een opwekkende drank de slaap bestreden, als zij een nacht bid dend doorbrachten. Wij rusten nooit, voordat wij van al les het naadje van de kous weten, maar in dit geval zal wel nooit met zeker heid worden vastgesteld hoe de ge woonte „heet swart water van mocha" te drinken zo sprak men ten tijde van onze Oostindische Compagnie is ontstaan. Het beste is vast te houden aan het historisch feit, dat „k'hawah" het eerst als drank populair werd in het Arabië van de negende eeuw. Van daar is het geurige vocht zijn zegetocht door de wereld begonnen. Dat koffie in de Mohammedaanse landen tot op de huidige dag een zeer belangrijke plaats inneemt, staat als een paal boven wa ter. Een groot deel van het dagelijks leven speelt zich in de koffiehuizen af. In Turkije moet zelfs eens de bepaling van kracht zijn geweest, dat een vrouw echtscheiding kon verkrijgen, als zij kon bewijzen, dat haar man haar de drank onthield, zonder welke het leven slechts weinig waarde voor haar had. Ceremonieel De handelaren van de vroegere middeleeuwen, de Arabieren, zwermden met hun producten naar alle landen rondom de Middellandse zee en wij mogen deze lieden nu nog dankbaar zijn voor hun initiatief: aan hen dan ken wij de verrijking van onze drink gewoonten. In dit verband is eigenlijk merkwaardig, dat wij niet tevens de Arabische manier van koffiezetten heb ben overgenomen. Deze is exclusief ge bleven voor de Oosterse landen en slechts zij, die het voorrecht hebben gehad daar enige tijd te vertoeven, we ten welk een verfijnde kunst, tevens welk een bijzonder ceremonieel het daar is gebleven. Het zou wat overdreven zijn te zeg gen, dat elk volk zijn eigen methode van koffiezetten heeft, maar er is toch nog al wat verscheidenheid. De Duitse Bohnenkaffee verschilt in smaak en bereiding van de Franse en Belgische filtre. Uit de Amerikaanse percolator komt een heel ander drankje dan wat de Italianen espresso noemen. Elk van deze manieren heeft in zekere zin een nationaal karakter; het valt langzamer hand een beetje moeilijk voor ons land een bepaalde manier kenmerkend te noemen. Er zijn huisvrouwen, die zwe ren bij „koffie verkeerd" een scheutje extract en een massa hete melk terwijl anderen trouw blijven aan de ouderwetse methode: een paar schepjes koffie in de pot, overgoten met kokend water. Maar daar komt bij, dat wij zo internationaal zijn gezind, dat ook de filtre, de espresso, de napo- litana en de percolator ons niet onbe kend zijn gebleven. In de meeste win kels van huishoudelijke artikelen zijn de toestellen te verkrijgen, met behulp waarvan men op Franse, Italiaanse of Amerikaanse wijze in een minimum van tijd een heerlijke, dampende kop troost kan bereiden. Foutjes Mag ik hierbij tevens de vinger leg gen op een foutje, waaraan veel vrou wen zich nog schuldig maken? Het na tuurproduct koffie is zeer gevoelig dat blijkt bijvoorbeeld al uit de ver andering van smaak, als men er een klein scheutje cichorei of wat zout aan toevoegt. Goed, u bent dat gewend en u blijft er graag bij, maar weet dan, dat u de zuivere aroma geweld aan doet. Over smaken valt trouwens niet te twisten, hoewel ik ervan overtuigd ben, dat niemand koffie prefereert, waarin men nog de zeep of het was middel proeft, dat bij het afwassen is gebruikt. Dit nu komt veel meer en veel gauwer voor dan wij geneigd zijn te denken. De geringste sporen van dergelijke vreemde bestanddelen in de kopjes kunnen fatale gevolgen hebben voor de smaak en de geur. Wij zeggen dan: „De kwaliteit is toch niet meer wat ze was" en vergeten, dat wij zelf de schuldigen zijn. Ook het gebruik van water uit de geyser is funest. Tot slot geef ik u het recept voor Turkse koffie, waarop men mij in het land van herkomst zo dikwijls heeft vergast. Hiervoor heeft men een naar boven nauw toelopend koperen pan netje met een lange steel nodig. (Men ziet een origineel specimen op de foto.) Men vult dit met de afgepaste hoeveel heid water voor twee of drie kopjes, plus twee schepjes suiker per kopje. Het water wordt eerst met de suiker aan de kook gebracht, daarna werpt men twee theelepels zeer fijn gemalen koffie per kopje erin en laat het geheel drie maal zeer snel opkoken, waarbij men het pannetje telkens, als de koffie zijn hoogste stand heeft bereikt, even van het vuur neemt. Dan zijn we klaar en we drinken het verrukkelijke vocht zonder melk. Wil men helemaal Turks doen, keer dan na het uitdrinken het kopje om en laat de laatste druppeltjes weglopen. Uit het overgebleven drab kan de toekomst worden voorspeld maar dat kan ik u helaas niet leren. T. R. Er is waarschijnlijk geen typischer Hollands gebak dan onze trouwe be schuit, die 's morgens menige ontbijt tafel opluistert. En wie niet altijd de dag begint met een vers kopje thee met be schuit doet dat zeker op Zondag. Dat hoort toch zo bij de kleine gezelligheden, die ons leven veraangenamen. Maar er zijn nog veel meer mogelijk heden met die beschuit. We geven u hier een paar voorbeelden: Beschuit met bessensap. 8 beschuiten, 3 dl bessensap, 2 dl water, pl.m. 70 gr suiker, pijpkaneel, aardappelmeel Het bessensap en het water laten trek ken met pijpkaneel, pl.m. 1/2 uur, binden met aangemengd aardappelmeel en af maken met suiker. De pijpkaneel ver wijderen. De beschuiten in een platte glazen schotel leggen en overgieten met de bessensapsaus. Gebakken beschuit met ananas. 8 beschuiten, pl.m. 100 gr boter, 8 plakken ananas, suiker, aardappelmeel, (citroensap, abrikozenjam). De beschuiten aan beide kanten met boter besmeren en aan beide kanten in de koekenpan bakken. Het ananassap met suiker even laten doorkoken, de ananas hierin enige tijd verwarmen zonder het vocht te laten koken, de uit gelekte ananas op de beschuiten leggen, het vocht binden, al of niet wat citroen sap toevoegen en zoveel op de ananas leggen, dat deze glimt. In plaats hiervan kunnen de schijven ananas met abriko zenjam bestreken worden. Ensemble van tweed voor koele dagen. Een snufje is, dat de zakken in de rand van de brede kraag zijn verborgen. Een Engels ontwerp. Regendruppels spelen in snel tempo doos". Men vult het glas zo vol water krijgertje op het vensterglas; de wind lawaait drukdoenerig om het huis, gie rend van het lachen probeert hij iemand een hoedje te lichten; de zon wil toch ook wel mee doen en poetst stiekum weggedoken het bovenste randje van een wolk op; deze houdt verbaasd haar regendruppels in en voelt zich onwen nig met haar onverwacht glinsterende kraag. De bloemen durven het spel met de herfst niet aan, zij komen niet meer te voor schijn. Daarom dienen wij ons te haasten met die bollenglazen. Het is al eind October en de bollen moe ten gepoot, willen wij in Januari eigen kweekbloe- men zien en rui ken. Voor de leek op het bollenterrein is een nieuw bloembollenglas ontworpen door „Leerdam" en het is al door velen ontdekt en aangeschaft. Het glas wordt verkocht in een zogenaamde „groei- Bloeiende cyclamen zijn er nu weer te kust en te keur; gelukkig maar, het is namelijk een uitstekende kamerplant. Het is echter verkeerd haar in een nor maal verwarmde kamer te plaatsen; de De cyclhme in volle bloei. bloemstengels rekken dan te veel en de bladeren groeien te snel en worden geel. Een matig verwarmde kamer en dan in deze tijd van het jaar een zonnige stand plaats is voor haar ideaal. De bloemist zorgde voor goede potgrond; de plant heeft er echter niet genoeg aan; u zult haar wekelijks een weinig moeten be mesten Oude opgeloste koemest is goed; de dames werken tegenwoordig echter veel liever met de bekende kamerplan- tenkunstmest en hiermee bereikt men prima resultaten. Per liter water dient men één tabletje op te lossen breek dat eerst in vier stukjes en begiet daarmee uw cyclamen. Inplaats van ta- bletmest kan men ze ook in poedervorm gebruiken, doch daarvan lost men dan een theelepeltje per liter op; hiermee kan men dan al wel twintig kamerplan ten bemesten. Het is verkeerd een dro ge plant te bemesten; begiet de pot grond dus eerst met gewoon water en dan met vloeimest. De bloemist giet niet op de potgrond doch op een bloem- schoteltje; dit moogt u ook doen; als na een half uur blijkt dat de cyclamen het water niet helemaal opgemaakt heeft dient men het restant wel te vex-wijde- ren; cyclamen hebben namelijk een he kel aan natte en aan koude voeten. Koud gietwater heeft de plant een uit gesproken hekel aan; u doet haar een groot genoegen door een scheut warm water door het koude water heen te doen; het moet dus lauw aanvoelen. Cyclamen kan men heel goed over houden; hoe men dan na de bloei moet handelen vertellen wij later nog wel eens. G. KROMDIJK dat als de bol er in ligt er bij wijze van spreken nog net een rijksdaalder tussen kan, een zilveren dan altijd. Daarna plaatst men het glas terug in de groei- doos. Op de doos zit een deksel met een rond gat in het midden. Heeft men doos plus gevuld glas in het donker ge plaatst, dan hoeft men verder niets meer te doen. Nou ja, dat is betrekke lijk natuurlijk, maar men hoeft in ieder geval aan zijn bol, zijn bloembol niets meer te doen; niet bezorgd te zijn dat de bloembol te vroeg in het licht zal woi'den gezet of te lang in het donker wordt bewaard. Neen, want als de spruit door het ronde gaatje van de deksel komt kijken is het juiste ogen blik aangebroken om het glas met de hyacintenbol in het volle licht te plaat sen. Daarna zal de hyacint in enkele weken in volle bloei staan. Het model van het glas is gelijk aan de glazen die totnutoe aan de mai-kt kwamen, maar overigens is het toch heel anders. De dikke ribbels aan de binnenzijde zorgen voor luchttoevoer. Daardoor blijft het water helder en is schimmelen van de bollen uitgesloten. De bodem is flink breed en het glas is ongekleurd en doorzichtig. Met behulp van deze groei- doos zullen in Januari vele huiskamers heerlijk naar de lente ruiken. Misschien zegt u: ik heb nergens plaats om die grote bollenglazen neer te zetten. Wel, er bestaan ook schattige kleine bollenglaasjes. Weliswaar hebben die geen gi-oeidoosje om zich heen en vereisen zij dus meer zorg, maar die hebt ge er waarschijnlijk voor over. Het glaasje is maar tien centimeter hoog en de middellijn van de bodem is nog geen vier centimeter. Zo'n glaasje zou zelfs op de richel van de boekenkast kunnen staan. Er passen natuurlijk maar kleine bolletjes in, waarover de zaadhandel u nader moet toelichten. Vóór alles, koop goede bollen, anders zal al uw zorg zaamheid voor niets blijken en het bloeiende gevolg uitblijven. De glazen ei-koker is nu toch ook in Haarlem geax-riveerd. Ik heb hem ruim een jaar geleden in Den Haag achter een winkelraam gesignaleerd, maar in Haarlem was hij onvindbaar. Dit uiterst pi-actische vooi'werp is gemaakt van Jena-glas dat niet kan springen. Het gi-ote voordeel van deze ei-koker is dat men geen getob meer heeft met stuk- gekookte eieren. De bodem van het glas is aan de binnenzijde eii-ond. Men breekt een ei boven het glas en laat wit en dooier voorzichtig er in glijden; nu de deksel er op en de metalen beugel er over schuiven en vastklemmen. Zo is het ei water- en luchtdicht afge sloten. Nu zet men de ei-koker in een pannetje met warm water en zet dit op het vuur. Wie van zacht houdt late het drie, wie het harde bemint late het vijf minuten koken. Ge kunt het ei zo uit het glas lepelen of het er voorzich tig in zijn geheel uitnemen. Er zijn twee maten: één voor één ei en één voor twee of drie eieren. Met de groot ste maat kunt ge behalve zo-maar- eveh-een-eitje-koken lekkere hapjes maken, bijvoorbeeld roerei met ge raspte kaas, ei met tomaat of een kalfs vleespasteitje. Van die asbestplaatjes is het zo ver velend dat ze dikwijls na enige tijd kwalijk gaan rieken. Ge hebt een over gebleven restje opgewax-md en wilt het even warmhouden op een laag pitje met een beschermend plaatje tussen vlam en schaaltje, maar ge ziet tegen de on aangename luchten van het asbest op. Probeer het dan eens met een „anti- spring" van Tornado. Dat is een plaatje van dubbel metalen gaas, zonder asbest er tussen. In dezelfde zaak voor huishoudelijke ai'tikelen stond achter het raam een houten beschuitvijzel. Aan hen, die het fijnknijpen tussen de vingers van dit broze materiaal moe zijn, wordt zo'n Hei'haaldelijk bereikt mij de vraag: vijzel van harte aanbevolen, waarom wordt de firma waar het be schreven voorwerp vex-krijgbaar is er niet bij vermeld? Het antwooi-d is heel eenvoudig: als ik de zaak zou vermel den waar ik toevallig dat voorwerp achter het raam heb zien liggen, zouden alle andere firma's die hetzelfde voor werp ook verkopen evenveel recht heb ben op vermelding van hun naam. Dat zou voor sommige artikelen een onaf zienbare lange lijst worden. Want denkt u bijvoorbeeld eens aan handcrème, dan denkt u aan parfumeriezaken, dro gisterijen, apotheken en kapperszaken. Verder niet. Verder niet? Dan zijt ge al abuis, dan zijt ge al lelijk te kort ge schoten in uw opsomming, want hier in Haarlem koopt men een verrukke lijke handcrème ook bij eenrijwiel handel. Vandaar dat het niet mogelijk is firmanamen te vermelden. Wie voor een beschreven artikel geïnteresseerd is en een adres wil weten kan opbellen of schrijven. Met genoegen volgt een spoedig antwoord. ANNEKE Skiën op het droge. In Amerika zijn deze rol-ski's (een variatie op de „ouder wetse" rolschaatsen) populair. ADVERTENTIE Een vrouw met een voorbeeldige opvatting van haar taak en een vaak verbijsterende moed, een vrouw van bijzondere talenten, kunstzinnig en begaafd, een moeder voor haar volk: Ziedaar in enkele ljjnen het por tret van KONINGIN ELISABETH VAN BELGIË, wier veelbewogen, door twee wereldoorlogen gete kende levensverhaal gaat ver schijnen in Libelle. Het wordt ontleend aan een zojuist in En geland verschenen boek, waar van de auteur de faam geniet, uitstekend gedocumenteerd te zijn. Talryke foto's zullen de boeiende geschiedenis van dit vorstinnenbe- staan illustreren! U zult getrof fen worden door de warme toon en de diepe menselijkheid, die uit deze artikelenreeks spreken. Libelle van 6 November bevat een exclusief interview met de nieuw kunstzlnn!g benoemde ambassadrice van Pa kistan, Begum Ra'ana Liaquat AU Khan, de eerste Moslimvrouw ter wereld die op een belangrijke diplomatieke post werd benoemd. Libelle, Nassauplein 7, Haarlem Er is een aardig verhaal van een zaken man, die na 20 jaar de universiteit bezocht, waar hij vroeger economie had gestudeerd. Hij vroeg voor de aardigheid de examen opgaven ter inzage en constateerde tot zijn verbazing, dat mexi de huidige studenten precies dezelfde vragen voorlegde, die hij indertijd had moeten beantwoorden. Hij sprak hierover de professor aan en vroeg of de studenten niet in de gaten kregen dal steeds hetzelfde werd gevraagd. De profes sor zei hem dat weliswaar de vragen dezelfde waren, maar dat de oplossingen telkens werden veranderd. Zoiets is alleen maar mogelijk in de economie. Ex- zit in dit verhaal zonder twijfel veel waars. Er is een tijd geweest dat men zwoer bij de gouden standaard als het enige systeem dat gezonde monetaire ver houdingen tussen de verschillende landen kan handhaven, er is ook een tijd geweest, later, dat men de gouden standaard als absoluut onbruikbaar voor deze tijd heeft afgezworen, zodat men er jaren lang niets meer van hoorde. Thans echter zijn er onder de economen weer sterke voorstan ders van dat oude systeem en in de jongste besprekingen op de vergadering van het Internationaal Monetair Fonds lag onmis kenbaar een tendens naar de terugkeer daai-van. Er is een tijd geweest dat men algemeen van inflatie en deflatie als instrument in de hand van de Overheid om de conjunctuur te beïnvloeden niets moest hebben, in onze tijd zijn er echter velen, die van mening zijn dat deze wapenen door de overheid moeten worden gehanteerd om depressies op te vangen of tegen te gaan. We hebben vi-oeger altijd geleei'd dat bij een goed financieel staatsbeleid tekorten zoveel mogelijk moesten worden voor komen, later heeft men in verschillende kringen ook een deficitten-politiek bepleit als middel om het verloop van de volks huishouding te reguleren. We willen het nu over deze waagstuk ken niet hebben, doch er alleen op wijzen dat er ook in de opvattingen over de fac toren, welke het economisch leven be- invloeden en moeten beïnvloeden, voort durend wijziging komt en dat het daarom zo moeilijk is voor het verder verloop de horoscoop te trekken. Minister Zijlstra en prof. Witteveen heb ben onlangs betoogd dat we in veel ster kere mate dan vroeger de conjunctuur kunnen beheersen en deze beschouwingen hebben niet nagelaten grote indruk te maken. Voor een niet gering deel is de voortdurend vaste stemming op de aan delenmarkt daarop gebaseerd, maar de heer Van Heek Hzn., de voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Twente, meent de eerste tekenen van een economische terug slag te kunnen constateren. Daar staat weer tegenover de mening van prof. Tin bergen op de vergadering van het Verbond van Nederlandse Wei-kgevers te Middel- bui-g, dat de toestand zich, ook na de loons verhoging, niet sterk zal wijzigen en de vermindering van de export slechts gering zal zijn. Een feit is intussen dat de export van September weliswaar gx-oter was dan in Augustus en het dekkingspercentage weer is gestegen, maar dat zij in verge lijking met September 1953 met 4 mil- lioen is teruggegaan, terwijl de import met 120 millioen voox-uitging. Er is dan ook een geleidelijke stijging van het impox-t- saldo. Was dit in de eerste negen maaxiden van 1953 slechts 576 millioen en voor het gehele jaar 1953 796 millioen, de eerste negen maanden van 1954 hebben reeds een tekort van ƒ1188 millioen opgeleverd en het is daarom geen wonder dat men in vele kringen van het bedrijfsleven, bijvoox-beeld in de textielindustrie in het Oosten des lands, veel minder optimistisch is dan de regering. De Amsterdamse effectenbeurs handhaaft haar optimisme echter onverzwakt, zoals ook deze week weer uit het verloop van de aandelenkoersen is gebleken. Het index cijfer van de Industriële aandelen, dat be gin 1954 nog 236 was, staat thans op 307, wat een stijging betekent van ongeveer 30 pet. en de laatste tijd wordt ook aan de „vergeten groepen", zoals Scheepvaart waarden, meer aandacht geschonken, zodat het indexcijfer deze maand van 188J4 tot 203,28 is opgelopen. Ook ten opzichte van de geldbelegging blijken thans andere normen te worden aangelegd. Vroeger waren obligaties het summum van soliditeit, thans beginnen ook de geldinstituten hun aandacht op aan delen te richten. Vroeger was het rende ment een van de belangrijkste factoren bij de beoordeling van aandelen, thans hecht men daaraan veel minder waarde en men ziet het dan ook nog steeds dalen. Gemid deld bedraagt het op de aandelenixiax-kt niet meer dan 5 percent, dat is een percent minder dan een jaar en 1,7 percent minder dan twee jaar geleden en de beste aandelen 00 de beurs laten thans zelfs minder dan 4 pex-cent. Daar de mindere waardering van het rendement met een verhoging vaxx de divi denden gepaard gaat (van 400 maatschap pijen keren oxxgeveer 180 een hoger en slechts 50 een lager dividend uit) gaat er op de aandelenmarkt een dubbele prikkel uit, nog afgezien van de buitenlandse aankopen die met name de internationale waarden nog steeds hoger stuwen. Het feit, dat de fiscale druk zwaar is en dividenden twee maal worden belast, zodat van het dividend per saldo weinig overblijft, vooral als men met de sterke progressie rekenixxg houdt, leidt tot de overweging dat men beter aan delen kan kopen, die zich door ixxhouding vaix de winst, voortdurend innerlijk ver sterken, waardoor men tenslotte aan kapi- taalsaanwas wint wat men door het uit blijven van hoge dividenden derft. Vandaar dat er thans grote bedragen naar de aandelenmarkt vloeien en ook de lang bestaande barrièi-es voor de uitgifte van nieuw kapitaal zijn doorbivken. Het gaat nog niet in een snel tempo en de ge vraagde bedragen zijn nog niet omvangrijk, maar het is duidelijk dat nieuwe aandelen emissies thans geheel anders worden ont vangen dan een en twee jaar geleden. Toen ging de aankondiging van een aandelen emissie veelal met een koersdaling voor de aandelen gepaard, thans is de uitbreiding van het aandelenkapitaal in de meeste ge vallen oorzaak van een min of meer be langrijke koersstijging, waarvan ook deze week weer de voorbeelden kunnen worden genoemd. De zogenaamde zelffinanciëring heeft de laatste jaren het resultaat gehad dat vele ondernemingen hun financiële positie aan merkelijk hebben kunnen vei'sterken, dat thans echter voor de nieuwe investeringen ook nieuw kapitaal wordt aangetrokken, betekent voor de volkshuishouding een ge zonde doorstroming van het kapitaal, dat aan de nog altijd wenselijke uitbreiding van de industrialisatie ten goede kan komen. ADVERTENTIE De nieuwe poeder-compact door Miss Arden, nu ook in Nederland gebracht. Zeer fijn van structuur, grote houdbaarheid en geschikt voor elk huidtype. Invisible Veil is chique verpakt in een plastic poederdoos met Frans bloem-motief. Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 Haarlem XXXXXXCCCCCCOCCOCOCCCCCOCOOCCCO- JOOCCOCOCCOCCCCCCOOCCCO Gistex-en is overleden op 65-jarige leef tijd de zangeres Elisabeth Poolman-Meiss- ner. Zij ontvii>g haar zangopleiding te Rot terdam van Andreoli. Daarna studeerde zij te Frankfort aan de Main. Haar eersic triomfen vierde zij in Antwerpen in de rol van Brünhilde in „De Ring' en als Kundry in „Pax~cival". Daarna werd zij aan de Nederlandse Opera van Koopman verbonden. Later trad zij op in de Coöpe ratie van Poolman en Van Raalte. Als zan geres verkreeg zij veel bekendheid in Luik, Brussel, Parijs, Algiers, Nice en Edinburg. Ook is zij te Londen opgetreden. De begrafenis is bepaald op Woensdag om 14.45 uur op Nieuw Eik en Duinen. ADVERTENTIE sterk absorberend oplosbaai) o. hygiënisch volmaakte pasvorm

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9