Men moet met beide voeten op de grond blijven - doch geheimzinnig is het Smokkelaars namen koffie- sluikhandelaar bij de neus Schandaal met NAVO-orders in militaire Belgische kringen Vliegende schotels worden maandelijks „geïdentificeerd" Vele waarnemingen zijn onbetrouwbaar EN DIT IS DE FOTO JSgüt Tëcff Ja m Krantenberichtje bracht douane op spoor van vreemde transactie Reeds drie generaals aangehouden £/ERMQGEN£ Ruim 1000 Nederlanders naar Australië WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 email's g£LDERS* Directeur van sigaren fabriek veroordeeld Hóteldirectrice veroordeeld Ontslag aan slachthuis directeur in Den Haag Geld van transactie niet afgedragen; eis ll/2 jaar Bankbiljettencirculatie op recordpeil na oorlog Reeds bijna 3/4 millioen voor Vluchtelingenhulp Kerkelijk Nieuws Is een portable een kantoormachine? Enkele weken geleden beweerde een Duitse natuurkundige, dat de vliegende schotels niets anders waren dan een soort electrische ontladingen in de hogere lucht lagen, die in de ijle atmosfeer andere vor men aannamen dan wij op lagere niveaux kennen. Een soort hogere bolbliksems dus. De vorige maand kwam een nieuwe op lossing uit Frankrijk. Zekere bestanddelen van de brandstof die wordt gebruikt door stratosfeer-straaljagers condenseren in de hoge en koude luchtlagen tot witte of iri- serende stoffen die zich op grote hoogte snel verplaatsen. Volgens de voorzitter van de Aero-club te Vienne zijn er ook van deze sluierachtige voorwerpen „geland"; bij betasting gaven zij een zachte, rubber achtige indruk en de materie vervluchtig de bij het aanraken van de grond, aldus berichtte het Handelsblad onlangs. Van reeds oudere datum is de „moord op de vliegende schotels", begaan door de Amerikaanse astronoom prof. Menzel. Als belangrijk argument in zijn theorie han teert hij het verschijnsel der luchtlenzen: onder bepaalde omstandigheden* (men denke aan het dicht bij elkaar voorkomen van luchtlagen van verschillende tempera tuur, het verschijnsel dat ook de zoge naamde luchtspiegelingen veroorzaakt) kunnen zich in de lucht „lenzen" vormen of „spiegels", die 't licht van de zon (over dag) of de maan ('s nachts) op de vreemd ste manieren kuninen breken respectieve lijk weerkaatsen. Ook het schijnsel van autolampen op een weg kan onder soort gelijke omstandigheden tegen de onder kant van een laag hangend wolkendek worden geworpen, waardoor een op het eerste gezicht onverklaarbaar lichtschijnsel wordt veroorzaakt Voorts kan het lichtspoor van een me teoor de kolom geïoniseerde lucht waar over ik u kortgeleden nog vertelde in „Zie Boven" tamelijk grillige gedaanten aannemen. Valt het oog op zo'n grillige gedaante (die wordt voortbewogen door snelle luchtstromingen op 80 tot 100 km hoogte) op een moment dat de vallende ster zelf al niet meer zichtbaar is, dan heeft de toeschouwer te maken met een onverklaarbaar verschijnsel. Vol geheimzinnigheden Nu zit onze dampkring inderdaad vol met verschijnselen die lang niet iedereen vertrouwd zijn en waarbij dus de kans op verkeerde interpretatie groot is. Men, denke maar aan het feit dat de tempera tuur van de lucht boven ons op grillige wijze heen en weer schommelt. Tussen tien en twintig km hoogte daalt de tempe ratuur van 45 tot 77 graden Celsius. In de stratosfeer loopt zij op van vijftig graden onder nul tot zestig er boven. On geveer honderd km boven het aardopper vlak is de temperatuur om het vriespunt en in de ionosfeer loopt zij weer snel om hoog tot 300 graden. Op 200 km hoogte heerst een temperatuur van 500 graden. In deze luchtlagen van zo uiteenlopende temperatuur zijn allerlei optische ver schijnselen mogelijk waarvan de gemid delde begane-grond-bewoner geen ver moeden heeft. Iets dergelijks geldt voor de winden op grote hoogte. Reeds op vijf tot zes kilo meter hoogte kunnen orkanen woeden waarvan wij „parterre" geen weet hebben doordat het hier beneden tezelfdertijd windstil kan zijn. Komt toevallig een weerballon De Bilt laat er elk etmaal twee op in die hoge luchtlaag terecht (en treft het zonlicht de ballon zodanig dat hij voor ons als een lichtend punt zichtbaar wordt) dan beweegt het ding zich voort met een snelheid die ons vol komen onbegrijpelijk is wij hebben im mers geen idee van de storm die daar woedt. Men kan zo nog ettelijke verschijnselen opnoemen die de gemiddelde leek on bekend zijn en waarmee hij dus geen raad weet. Er is de laatste jaren een bibliotheek aan litteratuur over vliegende schotels verschenen" en men vindt daarin .talloze verklaringen voor het vreemde verschijn sel, dat trouwens al eeuwen lang is waar genomen slechts de naam „schotels" is nieuw. Niet alle waarnemingen worden echter door die verklaringen gedekt. Ik beschik niet over statistische gegevens, maar laat ons eens aannemen dat negen tig percent der waarnemingen (van de bijbelse profeet Ezechiel tot en met de ex perts van de Amerikaanse luchtmacht) be rust op optisch en ander bedrog, dan blij ven er nog genoeg zonderlinge gevallen over om over na te denken. Hierbij zij opgemerkt dat foto's even on betrouwbaar kunnen zijn als men zelf wil: ADVERTENTIE echte Reclameborden op lorries De Utrechtse rechtbank heeft de direc teur H. van S. van een sigarenfabriek te Veenendaal en een 59-jarige landbouwer te Renswoude elk tot 11 boete of een dag hechtenis veroordeeld, wegens overtreding van de Schoonheidsverordening in de pro vincie Utrecht. De directeur had op het weiland van de landbouwer reclameborden doen plaatsen, gemonteerd op lorries, om niet in overtre ding te zijn met de verordening, welke het plaatsen van reclames op onroerend goed verbiedt. ER STAAT TEGENWOORDIG on- jgeveer iedere maand iemand op, die „de" verklaring voor het verschijnsel der vliegende schotels heelt gevon- I den - en elke verklaring is weer landers dan de voorafgaande. Beter bewijs voor het feit dat het verschijn- I sel niet te verklaren is, kan men zich niet wensen. Onze medewerker voor sterrekunde, Gerton van Wage- ningen, geeft in een gedegen artikel zijn visie op al die verschillende j visie. En bovendienFOTO GRAFEERDE HIJ EEN VLIEGEN- j DE SCHOTEL! O OTOG(XXXXXXXXOOCC<XXXXXXXX)COOOCOOOC<X<>DOCXDOOCODOCCCCOCy:c best ergens een mensenras denkbaar is waarvan niet 70 jaar, maar 70.000 jaar de gemiddelde leeftijd is. Voor een lid van zo'n ras heeft een reis van 24 jaar door de interstellaire ruimte even weinig betekenis als voor ons een trip van een dag of vier. De moeilijkheid is, dat wij tot nu toe geen enkele aanleiding hebben om het bestaan van dergelijke superwezens, waar dan ook in het heelal, aan te nemen. Neen, volgens onze huidige kennis van de natuurwetenschap is er niets, dat de vliegende schotels kan verklaren. Zelfs als wij 90 of desnoods 99 percent der waar nemingen afschrijven als fantasie, bedrog, hallucinatie of onwetendheid, dan blijft er altijd nog tien of één percent ter ver klaring over. Met dat restant weet ook de natuurwetenschap nog geen raad. Er zijn er, die het verschijnsel geheel op het terrein van de psychologie zoeken: Jung met name huldigt de theorie dat de vliegende schotels ontstaan door mense lijke projectie: men wil per se in de hemel Dit is de foto die onze medewerker met veel geduld en vaardigheid maakte van een vliegende schotel. Hij fotografeerde het toestel in zijn huiskamer. Het is name lijk niets anders dan een negatieve afdruk van de onderkant zijner bureaulamp Waarmee hij maar zeggen wil, dat men op foto's al evenmin aan kan als op „positieve verklaringen" van „ooggetuigen" wij zfjn in de kunst van montage en tru cage zo ver gevorderd dat vrijwel alles op dit gebied mogelijk is. Het is even goed doenlijk. Hitler en Roosevelt arm in arm op de top van de Mount Everest te foto graferen als een „authentieke" foto van een vliegende schotel, compleet met be manning. het licht te doen zien. (Zie foto!) Betrouwbaar zijn alleen de getuigenis sen van eerlijke en bovendien goed-ge- schoolde waarnemers, van wie men kan aannemen dat zij op de hoogte zijn met de parten, die ons gezichtsvermogen ons kan spelen èn van de eigenaardigheden van de dampkring boven ons. Intussen: die waarnemers zijn er; men vindt ster renkundigen en meteorologen zowel als geroutineerde piloten en zeelieden onder de waarnemers van vliegende schotels. Tenzij men aanneemt dat het een of an dere boze complot al deze mensen ver bindt, kan men de vliegende schotels niet zonder verdere omhaal verwijzen naar het rijk van fantasie, zinsbegoocheling, auto- of massasuggestie, gezichtsbedrog, pure on wetendheid of gewoon oplichting. (Er zijn namelijk ook lieden die in korte tijd rijk zijn geworden door hun op schrift gestelde verhalen over ontmoetingen met wezens van andere planeten). Levénde wezens op andere planeten dan de aarde? Men hoeft maar een populair- wetenschappelijk boek over sterrenkunde op te slaan om te kunnen nagaan, hoe het er op Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en andere werelden in ons planetenstelsel uit ziet. Temperaturen, veel hoger of veel la ger dan wij zouden kunnen verdragen, dampkringen van een samenstelling waar voor wij aardbewoners maar één woord hebben gifgas of zelfs het nagenoeg geheel ontbreken van enigerlei atmosfeer (zoals op Mercurius) zouden het ons men sen volkomen onmogelijk maken, daar te leven. Ons lichaam is nu eenmaal aange past aan en ingericht naar de omstandig heden, die hier op onze planeet de aarde heersen. Goed, zal men tegenwerpen, maar het is toch denkbaar (de natuur is vin dingrijk genoeg) dat elders heel andere wezens huizen, wezens van heel andere bouw en samenstelling dan wij zelfs maar kunnen vermoeden? Zuiver theoretisch beschouwd: inderdaad. (Maar dan moet men niet aankomen met Venus- en Mars mannetjes die er net zo uit zien als wij en die zomaar in onze aardse dampkring staan te ademen en zelfs te praten, zoals die „schotelier" met wie George Adamski, een der auteurs van „De Vliegende Scho tels Zijn Geland", een interview beweert te hebben gehad!). Verder weg En buiten ons planetenstelsel dan? Be staan er, alleen al in ons Melkwegstelsel, niet honderd millioen zonnen, waarvan reeds vaststaat dat enkele ervan planeten om zich heen hebben? Ook dat is waar, maar zelfs al is dat zo, dan moet men om de vliegende schotels als van daar afkom stig te beschouwen, eerst nog aannemen dat één of meer van die planeten be woonbaar zijn, (b) inderdaad bewoond worden, (c) bevolkt zijn met intelligente wezens, (d) tot huisvesting dienen aan een bevolking die de ruimtevaart beheerst (en wel tot in alle perfectie; er stort er ten minste op aarde nooit een neer), en die het voorts de moeite waard vindt, contact te zoeken met de aarde, terwijl men er daar op zijn minst tientallen jaren voor over heeft om de reis van ginds naar hier te maken. De dichtstbijzijnde vaste sterren bevinden zich in een bolvormige ruimte om ons heen met de zon als middelpunt en een straal van 25 lichtjaren. Dat wil zeg gen dat men van een hemellichaam in die ruimte, laat ons zeggen een planeet op een afstand van twaalf lichtjaren hiervandaan, op zijn minst 24 jaar nodig zou hebben voor een retourreis naar de aarde. De snelheid van het licht is 300.000 km per seconde; volgens onze huidige kennis (Ein stein) is een grotere snelheid niet bestaan baar. Men kan zich natuurlijk op het (theoretische) standpunt stellen dat er bewijzen zien van het bestaan van werel den die beter zijn dan de onze en men ziet die dan ook. Jung erkent echter zelf dat zijn theorie niet alle waarnemingen ver klaart. (Radar-toestellen bijvoorbeeld heb ben geen psyche; toch signaleren zij de on geïdentificeerde voorwerpen soms ook). Parapsychologie Er is echter ook nog een andere moge lijkheid: de verklaring van het verschijnsel der vliegende schotels te zoeken op het terrein van de. parapsychologie. Hel derziendheid in ruimte en tijd, telepathie, psychokinese en talloze andere verschijn selen op dit nog maar betrekkelijk korte tijd verkende terrein, bestaan. Zij manifes teren zich ondanks het feit dat er geen „redelijke" verklaring voor te geven is „redelijk" in die zin van: gehoorzamend aan. de in de -natuurwetenschap bekende wetten. Vooral de psychokinese biedt inte ressante mogelijkheden. Dit is immers het verschijnsel v/aarbij men voorwerpen laat bewegen zonder aanwijsbare mechanische oorzaak. Rudie Steiner, een Oostenrijks jongetje, dat over sterke para-normale begaafdheid beschikte, heeft het in het laboratorium van de Franse para-psycholoog Osty ge presteerd, een vaas van enige afstand te laten bewegen onder omstandigheden die alle bedrog uitsloten. Daarbij werd, op aanzienlijke afstand buiten het bereik van de proefpersoon, een op een hand gelijkend voorwerp zichtbaar een materialisatie dus die onbestaanbaar zou zijn volgens de algemeen geldende natuurwetten die wij allen kennen. Zij was er onmiskenbaar (en zelfs al was zij niet opgetreden, dan was het bewegen van de vaas zelf al „gek", dat wil zeggen volgens de „redelijkheid" on verklaarbaar, genoeg). Wat het verschijnsel der vliegende scho tels dan ook moge zijn, men kan zich er niet al te vlot van afmaken met de dood doener „fantasie" etc., zolang niet alle mogelijkheden zijn onderzocht. Met het bovenstaande wil intussen allerminst een nieuwe „oplossing van het mysterie" aan de reeds bestaande reeks zijn toegevoegd het is slechts het wijzen op een nieuwe mogelijkheid. Het opstellen van een theorie is tenslotte geen kunst er zijn genoeg theorieën om dat aan te tonen maar het gaat om de bewijzen. Zolang er geen theorie is die alle betrouwbare vliegende schotel-waarnemingen verklaart, blijft het mysterie bestaan. G. v. WAGENINGEN Interessante lectuur over vliegende schotels biedt ook de nieuwe AO-uitgav» over dit onderwerp (no. 532 van de studiereeks der stichting IVIO), die geschreven werd door L. Knuveider. De directrice van een Schevendngs hotel, mevrouw K. H. B.-M., is door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden. Haar was ten laste gelegd dat zij uit de kleding van een bezoeker die dronken was, een be drag van f 3600 had weggenomen. De echtgenoot van de directrice, W. J. B., die f 3000 van zijn vrouw had aangenomen en dit geld in zijn auto had verstopt, werd eveneens tot zeven maanden veroordeeld. Het echtpaar had ontkend het geld te hebben willen stelen. Het zou de bedoeling zijn geweest de bezoeker een lesje te geven omdat hij zo slordig met zijn geld om sprong. Het college van Burgemeester en Wet houders van 's-Gravenhage stelt aan de ge meenteraad voor het verzoek van de direc teur van het Openbaar Slachthuis te 's-Gravenhage in te willigen en het ontslag eervoi te verlenen. B. en W. verklaren dat bij een door hen ingesteld onderzoek is gebleken dat de di recteur, wiens kwaliteiten als vakman worden erkend, niet over de leiderscapaci teiten beschikt welke voor een goede ver vulling van deze functie vereist zijn. B. en W. stellen de raad tevens voor de directeur na zijn ontslag een uitkering toe te kennen teneinde de overgang naar een andere functie te vergemakkelijken. De Amsterdamse rechtbank heeft de vijfendertig-jarige gedetineerde handels agent J. B. B. wegens verduistering van een bedrag van 113.421 Zweedse Kronen, dat is ruim een ton in Nederlands geld, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. B. die als agent in Stockholm optrad voor de groenten- en fruitexporteur P. Slot uit Broek op Langendijk, zou het geld van een Zweedse firma voor de levering van een grote partij appels hebben ontvangen en niet hebben afgedragen. De rechtbank verwierp het verweer van de ve rdachte, dat hij het geld aan een zoon van Slot zou hebben afgedragen. Tegen B. was twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De voornaamste mutaties op de week staat van de Nederlandsche Bank zijn ditmaal weer te vinden aan de creditzijde van de balans. De ultimo-behoefte aan contante middelen is ditmaal groot ge weest, mede in verband met het halfjaar lijkse vervallen van de pachten, die, der traditie getrouw, voor het overgrote deel in contanten worden betaald. De chartale geldhoeveelheid is dan ook met f 122 mil lioen gestegen tot f 3.488 millioen, een na oorlogs hoogtepunt. Het tegoed van de handelsbanken is met een bijna gelijk be drag verminderd, zodat via deze instel lingen het geld in circulatie is gekomen. Dit saldo bedraagt thans f 574 millioen en ligt nog ruimschoots boven het gemiddel de bedrag dat de banken verplicht zijn bij de centrale bank aan te houden. In de deviezensfeer is de laatste tijd weinig opmerkelijks gebeurd. Ook deze week is de wijziging van ondergeschikte betekenis. De voorraad is met f 9 millioen verminderd tot f 1.468 millioen. Daar de goudvoorraad onveranderd is gebleven, hebben beide posten tezamen eenzelfde daling ondergaan en belopen thans f 4.482 millioen. ADVERTENTIE De douane-inspectie te Kerkrade en de douane-recherches in Kerkrade en Nijme gen hebben gezamenlijk een complot van Icoffiesmokkelaars ontdekt. Bij deze smok- kelaffaire bedienden de smokkelaars zich van een truc, waardoor zij een dubbele winst opstreken, doch waarbij de koffie- verkopers aanzienlijke schadeposten kre gen te incasseren. Einde van dit jaar verscheen zowel in een Nederlandse als in een Duitse krant een berichtje, waarin er melding van werd gemaakt, dat de douane van Aken een par tij koffie van 300 kilo in beslag had geno men. De Nijmeegse douane-recherche in formeerde bij haar Duitse collega's naar de toedracht, doch vernam, dat bij de doua ne in Aken niets bekend was over in be slag genomen koffie. Direct werd een on derzoek ingesteld. Het spoor leidde naar Zuid-Lirnburg, waar de douane-inspectie en de douane-recherche van Kerkrade zich mede met deze zaak gingen bemoeien. Ongeveer één maand later einde Sep tember werd in Heerlen door ambtena ren van de douane-inspectie Kerkrade in derdaad een bestelauto met 200 kilo koffie in beslag genomen. Hierbij werden drie personen aangehouden, namelijk een kof fiehandelaar, die de koffie had verkocht, de chauffeur, alsmede de eigenaar van de bestelauto. Een nader onderzoek wees uit, dat een Duitse koffiehandelaar zich tot enige Ne derlanders had gewend met het verzoek hem koffie te leveren. De Nederlanders hadden hier wel oren naar en kochten bij verscheidene winkeliers koffie op. Deze werd dan in een bestelauto geladen en ter wijl de koper en verkoper over de prijs on derhandelden, reed de chauffeur van de auto de koffie naar Duitsland. Korte tijd later belde hij dan op met de mededeling, dat de Duitse douane de auto had aange houden en de koffie in beslag had genomen. Met diverse verontschuldigingen vertelde hij diezelfde of de volgende dag persoonlijk nog eens zijn belevenissen tijdens de smok- kelrit en om zijn verklaringen te staven legde hij een berichtje uit een aldaar ver schijnend blad over, waarin het verhaal stond afgedrukt. De smokkelaars deelden hierna aan de koffieverkoper mede, dat het hun als gevolg van de geleden „strop" on mogelijk was de koffie te betalen. De kof- ADVERTENTIE Op hoorn groeit geen haar Het verhoornen van de hoofdhuid en de daar mee gepaard gaande roos, is de voorbode van haaruitval. Roos is een wenk van Moeder Natuur, die waarschuwen wil: „Pas op het haar dat ik U gegeven heb; Uw hoofdhuid verhoornt en op hoorn groeit geen haar". U moet Silvikrin gebruiken, de biologische haarvoeding! Silvikrin bestrijdt en verhelpt de verhoorning van de hoofdhuid. Silvikrin brengt de haargroei weer op gang en brengt uitkomst in vele vergevorderde gevallen van verhoorning der hoofdhuid. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan. Tyrosine, Cy stine en de 11 'overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld en bevestigd, dat Silvikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. En dit is Habte-Ab Bairou, de enige Ethiopiër, die als toeschouwer het bezoek van zijn Keizer aan Nederland zal bijwonen. Omdat er in ons land buiten de diploma tieke dienst geen Ethiopïèrs zijn, heeft Radio Nederland Wereldomroep hem uitge nodigd uit Londen over te komen om als spreker op te treden in enkele reportages van het Keizerlijk bezoek, die zullen worden aangeboden aan radio Addis Abeba. (Van onze correspondent in Brussel) Drie Belgische generaals van het reserve kader zijn betrokken bij een zaak van cor ruptie. Zij zijn door de rechter van on derzoek te Brussel ondervraagd en later aangehouden. Het drietal wordter van beschuldigd in zaken van militaire aan bestedingen malversaties te hebben ge pleegd. Onder meer hebben zij bepaalde aannemers van openbare werken er toe bewogen hun met een deel van de winst te bevoordelen voor het verkrijgen van een belangrijke order, namelijk de bouw van een pijpleiding voor de NAVO-strijd'krach- ten op Belgisch grondgebied. De generaals, onder wie zich een edel man uit een oud adellijk geslacht bevindt, zijn in geheim arrest geplaatst daar het om een zaak van de defensie gaat. Burger lijke autoriteiten zijn eveneens ter verant woording geroepen. Het ziet er naar uit dat het een belangrijke zaak wordt. Een van de generaals zou reeds bekend hebben geld of andere voordelen van aannemers van openbare werken te hebben ontvan gen. Warden de vermoedens bevestigd dan zullen deze hoge officieren gedegradeerd en uit het leger gezet worden. Men herin nert er in politieke kringen aan dat een parlementslid in het verslag bij de begro ting van Defensie er op heeft gewezen dat er vrijwel geen parlementaire controle op de Defensie-uitgaven mogelijk was. Sedert geruime tijd liep het gerucht dat er mal versaties werden gepleegd, doch dat deze moeilijk te achterhalen waren daar de be wijzen niet konden worden geleverd. Het parket is een jaar bezig geweest met zorg vuldige nas por in gen. Men vraagt zich af welke ambtenaren in het schandaal zijn betrokken. Drie departementen komen in aanmerking: Defensie, Openbare Werken en Economische Zaken. ANP. Er heerst grote beroering in mi litaire kringen te Brussel. ..Le Soir" noemt de drie generaals met name, Jules Maroye, mede-directeur van een onderneming, welke een gedeelte van de aanleg van een benzine -aanvoerleiding der NAVO heeft uitgevoerd, de 59-jarige Camille Grimart, thans kolonel in actieve dienst, bij het mi nisterie van Defensie en in het bijzonder belast met het onderzoek van de aanbeste dingen van militaire werken, en de 62-ja- rige reserve-generaal ridder Paul de Ha- veskereke. Kolonel Grimart zou de cen trale persoon in deze knoeierijen zijn. Men verwacht dat nog een aantal militairen en burgers aangehouden zal worden. Huiszoe kingen werden zelfs verricht in de locaii- teiten van de kazerne op het Daillyplein, zo schrijft Le Peuple. Hoewel het burgerlijk parket tot nu toe met het onderzoek was belast, wordt aangenoman dat de zaak zal worden over gedragen aan de militaire gerechtelijke instanties. Het saldo van de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is Dinsdag met f 54.000 gestegen. Het eindbedrag was des avonds f 735.000. Het Comité Vluchtelingenhulp kreeg des morgens onder meer een bedrag van 72 gulden. De omschrijving van de gevers luidde: „Negen maal premie voor een uur straalvliegen 323-ste Squadron, Vliegbasis Leeuwarden". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bussum (wijkgem. C.) A. J. den Tonkelaar te Buurmalsen; te Wijn- jeterp-Duurswoude D. Plantinga, -vicaris te Emmeloord. Geref. Kerken Beroepen te Coevorden H. J. Bouwhuis te Noordbergum; te Middelstum-Kantens M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Tweetal te Apeldoorn (vac. S. Eringa) A. Brouwer te Barneveld en G. Y. Vellen- ga te Alkmaar. fiehandelaar legde zich hierbij neer, welis waar was hij gedupeerd, doch hij gaf de zaak niet bij de politie aan, bevreesd, dat hij eveneens zou worden schuldig verklaard. De smokkelaars verkochten vervolgens de onbetaalde koffie. De correspondent van de desbetreffende krant is door de politie eveneens verhoord, waarbij hij heeft toegegeven het berichtje te hebben doen opnemen, doch hiervoor geen geld van smokkelaars te hebben ont vangen. Inmiddels zijn twee van de drie gearres teerden weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek duurt evenwel nog voort, aange zien de recherche aanneemt, dat nog meer personen, ook in Duitsland, bij deze zaak zijn betrokken. ADVERTENTIE SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Met 1026 emigranten, waarbij 472 kin deren beneden 16 jaar, is de „Sibajak" Dinsdagmiddag uit Rotterdam naar Austra lië vertrokken. Aan boord bevindt zich onder meer de familie F. Groothuis uit Amsterdam. De heer Groothuis is eigenaar van een flo rerende fabriek van lederwaren in Lim burg. Enige tijd geleden kwam hij in con tact met pater Pieters, die in Australië, in Perth, een groot huis wilde kopen en iemand zocht om daarin een vrijgezellen- tehuis voor katholieke jonge mannen te beginnen, later misschien uit te breiden met een tehuis voor jonge vrouwen uit Nederland. Daar zagen de heer en mevrouw Groothuis wel wat in. Zij lieten hun drie dochters eerst in de verpleging ervaring opdoen en later in het hötelvak en gaan nu met zijn vijven naar Perth. De zoon blijft echter achter om in Limburg de fabriek voort te zetten. Drie pas afgestudeerde, in het ambt be vestigde en in het huwelijk getreden pre dikanten, ds. J. W. Bergink, ds. O. Breg- man en ds. R. Verloot, respectievelijk af komstig uit Enschedé, Pijnacker en Lei den. die werden beroepen door verschillen de Presbyteriaanse gemeenten in Austra lië, waar zij tevens de zorg zullen krijgen voor Nederlandse emigranten, vertrokken met de „Sibajak" naar hun eerste stand plaats. Voor anker om onbekende reden De „Sibajak" is omstreeks vijf uur, kort nadat het schip de pieren van Hoek van Holland was gepasseerd, ongeveer vijf mijl uit de kunst voor anker gegaan. Er werden twee rode lampen ontstoken ter aandui ding van het feit, dat het schip tengevolge van een of ander ongeval niet rnanoeu- vreerbaar was. Onmiddellijk vertrok de sleepboot „Ebro" uit Hoek van Holland. De „Sibajak" behoefde evenwel geen assis tentie. Omstreeks zes uur ontstak het schip de navigatielichten en zette de reis voort. Omtrent de aard van de moeilijk heden is niets bekend. De kapitein van de „Sibajak" heeft aan zijn maatschappij geen telegram gezonden. Bij de Rotterdamse Lloyd neemt men aan dat de moeilijk heden van onbetekenende aard zijn ge weest. De officier van justitie bij de econo mische politierechter te Amsterdam heeft f 25.boete geëist tegen de directie van een warenhuis te Amsterdam, die een draagbare schrijfmachine, een „portable" in voorraad had en daarmede volgens de dagvaarding de vestigingswet voor het kleinbedrijf heeft overtreden „door het be drijf uit te breiden met een afdeling, waar kantoormachines worden verhan deld". Het ging in dit door de directie van het warenhuis aanhangig gemaakte proef proces om de vraag: is een portable een kantoormachine en wat verstaat men onder kantoormachines? Twee getuigen-deskundigen gaven hier over hun mening weer. Eén van hen ver klaarde dat, hoewel de portable als schrijf machine zeker bij de kantoormachines thuis hoort, zij voor ruim 90 percent aan particulieren wordt verkocht. Een tweede deskundige las het oordeel van een com missie voor waarin hij zitting heeft, die een onderzoek heeft ingesteld naar de kantoormachines, welke bij bedrijven ge bruikt worden. Deze commissie is van oor deel, dat de portable van een lichte con structie is en niet geschikt voor intensief gebruik. Zij komt niet in aanmerking voor gebruik op correspondentie-afdelingen van bedrijven. Volgens een rapport van de commissie zijn van de 10.000 schrijf machines op kantoren slechts 55 portables. Volgens deze getuige kan de portable dus niet gerekend worden tot de kantoor machines in de betekenis, die het bedrijfs leven daaraan hecht. Voor de directie van het warenhuis voerde mr. H. J. Swagerman aan, dat het vestigingsbesluit niet duidelijk omschrijft wat men onder, kantoormachines verstaat. De fabrikanten maken de portables niet voor kantoorgebruik, maar voor particu lieren. In Amerika verkoopt men portables op de huishoudelijke afdelingen van de warenhuizen, aldus mr. Swagerman. De politierechter zal op 9 November uitspraak doen. De 42-jarige tandarts A. R. te Utrecht is veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij van 1946 tot 1952 ongeveer f54.000 voor de inkomstenbelasting had verzwegen. De begroting van de gemeente Assen voor het dienstjaar 1955 geeft een tekort aan van f650.000.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7