President Eisenhower zoekt toenadering tot democraten Keizer liet in Kinderdijk een sleepboot te water Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ommekeer Democratische meerderheid ook in de Senaat Revaluatie zou nadelig zijn voor economische betrekkingen Geen wijziging in buitenlands beleid verwacht Minister Van de Kieft: Volgend jaar belastingverlaging Het woord is aan Tocht met de „Piet Hein over de Maas Keizerlijk bezoek aan Eindhoven Loonronde kost het rijk waarschijnlijk f 25 millioen Advies na inundatie van „Holland Marsh" 69e JAARGANG No 100 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 254 Thee 8 cent per 100 gram duurder Twee kinderen door kolendamp omgekomen Chinese schadevergoeding voor Britse Skymaster „Op de dijken gaan wonen" Weerrapport fel Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE verkiezingen heb ben de Democraten een overwinning be zorgd die zeker van grote betekenis is. Want de regeringsmeerderheid in het Huis van Afgevaardigden, die maar vier stem men bedroeg, is verkeerd in een democra tische meerderheid van minstens achten twintig stemmen. Vanmiddag om twaalf uur stond officieel vast dat in het Huis 231 Democraten en 203 Republikeinen waren gekozen; slechts over één zetel bestond nog twijfel, omdat men in dat geval blijkbaar bij herhaling om overtellen van de stem men had gevraagd. Maar het doet er weinig meer toe aan wie die zetel ten deel valt. Ook hebben de Democraten vijf gouver neursposten op de regeringspartij veroverd, waaronder die van de staat New York, die aan een man van zo grote bekwaamheid en ervaring als Averell Harriman ten deel is gevallen. Daarmee heeft deze democra tische voorman zich opnieuw sterk doen gelden. Het lijkt nu minder zeker dat Adlai Stevenson over twee jaar de democratische candidaat bij de volgende presidentsver kiezing zal zijn; Harriman, die in 1952 ook al mededong naar de candidatuur, zou hem voorbij kunnen streven. In het algemeen is de democratische winst op de gouver neursposten van veel belang voor de partij, omdat men op die posten grote invloed kan uitoefenen. Tenslotte hebben de Democraten ook in de Senaat de leiding overgenomen, zij het dan maar op het nippertje. De kleine re geringsmeerderheid in dit staatslichaam is omgeslagen in een democratische meerder heid van twee stemmen. Weliswaar zijn 48 Democraten en 48 Republikeinen gekozen, maar het al eerder opstandige republikein se lid Wayne Morse, senator voor de staat Oregon, heeft verklaard dat hij zich bij stemmingen aan de zijde der Democraten zal scharen, hetgeen de verhouding op 49 47 brengt. Vanmorgen moest nog officieel beslist worden over één zetel, die inmid dels aan de Democraten ten deel is geval len en dan ook in deze stand meegerekend. Merkwaardigerwijze was dat de tweede Senaatszetel van Oregon, dat dus bij de Senaatsverkiezing wel bijzonder op de voorgrond is getreden. Het ligt ver weg aan de Stille Oceaankust, het is een uit gestrekt gebied, maar telt maar anderhalf millioen inwoners, minder dan één procent van de bevolking der Verenigde Staten. De totale uitslag betekent dus dat pre sident Eisenhower's regeringspartij over de gehele linie de nederlaag heeft geleden, hetgeen blijkbaar minder toe te schrijven is aan verminderde populariteit van haar leider dan aan haar eigen verdeeldheid en aan het optreden van sommige „wilde" figuren die behoren tot haar rechtervleu gel en critiek op het beleid van «nkele ministers. Als in een Europees land een regering zulk een nederlaag lijdt moet zij aftreden. Dat is in de Verenigde Staten niet het geval: het verschil tussen 'het Europese kabinets-stelsel en het Ameri kaanse presidentiële stelsel treedt hier dui delijk aan den dag. In de Verenigde Staten is het staatshoofd, voor vier jaar gekozen door het volk, tevens de premier in zijn door hemzelf samengestelde regering. Als tijdens zijn ambtsperiode de meerderheid in de Huizen der wetgevende macht zich tegen hem keert, kan hij niet anders doen d'an in overleg met zijn politieke tegenstan ders treden en met de oppositie samen gaan regeren. Deze conclusie heeft president Eisenho wer dan ook reeds getrokken, want hij heeft verklaard dat hij met de leiders der Democraten in het Huis van Afgevaardig den overleg zal plegen over het regerings program en hen tot samenwerking uitnodi gen. Toen hij dat zei was de uitslag van de Senaatsverkiezing nog niet definitief; nu ook in de Senaat de beslissing is gevallen zal hij die zeker eveneens in zijn overleg betrekken. Zijn tijdens de verkiezings campagne geuite commentaar, dat de ver kiezing van een democratisch Congres (Huis van Afgevaardigden en Senaat te zamen) „zou leiden tot een koude oorlog tussen uitvoerende en wetgevende macht" heeft hij inmiddels op een persconferentie herroepen; hij had bedoeld te zeggen dat een democratische overwinning nieuwe krachten en invloeden zou opleveren diie veeleer verwijdering dan toenadering zou den betekenen. Het'is een zachter formu lering, maar men kan er moeilijk iets an ders uit afleiden dan dat de president de aangekondigde samenwerking met weinig optimisme tegemoet ziet. Dergelijke uitin gen van het staatshoofd: zowel de eerste als de herroeping binnen enige dagen, met een andere weinig-bemoedigende uitspraak, moeten ons in de Europese sfeer wel ver wonderen. In elk geval staat president Eisenhower nu immers voor de noodzaak van samenwerking; wat kan dan deze zwartgallige inleiding baten? De uitslag der verkiezingen heeft hem kennelijk niet alleen teleurgesteld, maar ook ten zeerste verbaasd en geërgerd. R. P. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van gisteren de prijzen van alle theesoorten met 8 cents per pakje van 100 gram verhoogd. Deze verhoging is een gevolg van de aanhoudende hausse op de wereldtheemarkt. In de koffieprijzen is geen verandering gekomen. WASHINGTON (Reuter/U.P.) De einduitslag van de Congresverkiezingen in de Verenigde Staten is nog niet bekend. De democraten hebben echter ook de meerder heid in de Senaat gekregen. De verdeling is thans: Huis van Afgevaardigden: (officieus) Democraten 231 Onafhankelijken Republikeinen 203 435 Senaat: 48 1 47 96 De onafhankelijke senator Wayne Morse uit de staat Oregon heeft medegedeeld dat hij met de democraten zal stemmen. President Eisenhower heeft verklaard, dat hij de democratische leiders in het Huis zal uitnodigen tot samenwerking en hen zal raadplegen over zijn wetgevend programma voor het volgende Congres. De president gaf zijn verbazing te kennen over vele ver kiezingsuitslagen. Hij zei dat hij voor zijn program zal blijven werken en zal trachten de regeringszaken lopende te houden. De president werd op zijn persconferen tie herhaaldelijk gevraagd naar zijn verkla ringen tijdens de verkiezingscampagne, vol gens welke de verkiezing van een demo cratisch Congres zou leiden tot een „kou de oorlog" tussen de uitvoerende en de wet gevende macht. Thans zei Eisenhower, dat de uitdrukking „koude oorlog" te sterk was. H(j had bedoeld dat een democratische overwinning nieuwe krachten en invloeden zou geven, die eerder een verwijdering dan een toenadering zouden betekenen. Hij be treurt het, dat hij een te krachtige term heeft gebruikt. Eisenhower zei dat er de afgelopen twee jaar voortdurend overleg met de democra tische leiders is gepleegd bij het bepalen van de buitenlandse politiek. Hij ziet de verkiezingsuitslag niet als een verwerping van zijn program door de kiezers. Hij wilde niet zeggen of hij zich in 1956 herkiesbaar zou stellen als president. Maar zo hij al een besluit genomen had in dit opzicht, dan had de verkiezingsuitslag daar geen ver andering in gebracht. De verkiezingen zijn verlopen zoals de deskundigen verwacht hadden. De uitslag is van weinig of geen betekenis op het gebied van de buitenlandse politiek of voor de defensie. De werkelijke betekenis ligt geheel op binnenlands- politiek terrein. Maar ook daar zijn de gevolgen pas volle dig te overzien in 1956, als de presidents verkiezingen worden gehouden. De traditie wil dat de regerende partij in tussentijdse Congresverkiezingenn tus sen twee presidentsverkiezingen in ze tels verliest. De kwesties waarop deze tussentijdse verkiezingen worden gevoerd zijn door gaans voor het doel van de verkiezings campagne opgeworpen en hebben vaak nauwelijks enige invloed op de nationale politiek. Veranderin $er. De grootste politieke verandering in de praktijk zal optreden in de verschillende commissies van het Congres, waarin de de mocraten, nu zij de meerderheid hebben, de voorzitterschappen zullen bekleden. Maar de democraten die voor deze func ties in aanmerking komen, verschillen in politieke opvattingen niet zo heel veel van de aftredende republikeinse voorzitters. Wellicht zullen zij Eisenhower meer steun geven voor de vooruitstrevende onderde len van zijn regeringsprogramma. Bij de behandeling van de omstreden punten van het regeringsbeleid zal waarschijnlijk in beide partijen een onderlinge verdeeldheid aan het licht treden. In de republikeinse partij is het even min pais en vree. Rechtse partijgangers staan reeds klaar om de schuld van de nederlaag te geven aan het uitblijven van een eensgezind standpunt in de kwestie- McCarthy. Er zullen wel disputen volgen over de invloed die Eisenhower's ingrijpen in de verkiezingscampagne al dan niet ge- Minister v. d. Kieft wijdt in zijn antwoord op de financiële begrotingsbeschouwingen der Tweede Kamer een beschouwing aan de zienswijze der regering inzake het in flatie- en revaluatie-vraagstuk. Zijn conclusie is, dat tot een autonome wijziging van de wisselkoers slechts in extreme omstandigheden kan worden overgegaan, welke omstandigheden thans bepaald niet aanwezig kunnen worden geacht. Een zodanige wijziging van de waarde van de geldeenheid grijpt immers diep in in vele economische betrekkingen. Zeker voor een land als het onze, dat een zo groot deel van zijn welvaart ont leent aan het verkeer met het buitenland, is het handhaven van onveranderde wis selkoersen van eminente betekenis. In het binnenland noodzakelijke aanpassingen dienen in beginsel niet te worden tot stand gebracht met behulp van wijziging in de wisselkoers. „Het verzachten van bijvoorbeeld bepaalde gevolgen van een huurverhoging door een verhoging van de koers van de gulden moet een volstrekt onjuist beleid worden geacht", aldus de minister. „Indien hiertoe eenmaal zou worden overgegaan, zou de wisselkoers voortdu rend een element gaan vormen in de dis cussies over loon- en huurronden en prijs bewegingen, waardoor grote onzekerheid zou worden geschapen" Afgezien van het genoemde belangrijke principiële bezwaar tegen niet strikt on vermijdelijke aanpassingen van de wissel koers, doet men gc-.d, de doeltreffendheid van revaluatie als middel tQt het verhogen van de reële inkomens niet te overschat ten. Er bestaat allerminst zekerheid, d'at de door revaluatie mogelijke verlaging in guldens van de importprijzen onder de huidige conjuncturele omstandigheden ge heel of overwegend ten goede zou komen aan de uiteindelijke afnemers. Anderzijds merkt de ministér op, dat, nu tengevolge van een toenemende bedrijvig heid een verdere stijging van het nationale inikomen optreedt, een verdere stijging van de geld'hoeveelheid geenszins een veront rustend karakter behoeft te hebben. had heeft, en over de gevolgen van vice- president Nixon's tactiek om het comrpu- nisme en de corruptie in de stembusstrijd in het' geding te brengen. Daarbij zal men de verkiezingsuitslagen vergelijken in de Westelijke staten, waar Nixon voornamelijk zijn campagne voerde, en in de staten Ohio, Michigan, Kentucky, Delaware, Connecticut en New York, waar de president zelf op het verkiezingspad ging. Het aanzien en de persoonlijke popula riteit van Eisenhower stond in deze ver kiezingen niet rechtstreeks op het spel. Maar in een verdeeld Congres en in een verdeelde partij zal de vraag hoeveel in vloed de president nog op de kiezers heeft, belangrijk worden met het oog op de pre sidentsverkiezingen van 1956. De vaak her haalde geruchten dat Eisenhower zelf niet zou begeren zich in 1956 opnieuw candi daat te stellen, kunnen daarbij zijn positie als partijleider niet versterken. Voor de komende politieke periode van twee jaar voorzien de deskundigen geen wijzigingen in de buitenlandsce politiek. Er is enig verschil van mening mogelijk over de militaire zaken, met name met betrekking tot de rol van de luchtmacht. De democraten zijn voorstanders van een „evenwicht tussen de strijdkrachten" en willen grotere bedragen voor de defensie uittrekken. De militaire begroting zal in December worden opgesteld, maar men acht het niet waarschijnlijk dat de uitslag de verkiezingen deze begroting zal beïn vloeden. r Eisenhower's programma voor liberali satie van de handel zou wellicht enige grotere steun van het Congres kunnen krij gen, maar de republikeinse en democrati sche conservatieven tezamen zullen er ver moedelijk wel voor zorgen dat er niet meer geliberaliseerd wordt dan sinds 2952 het geval was. Tegen de trustvorming zal het nieuwe Congres waarschijnlijk wel maat regelen gaan hemen. De laatste tijd is zo wel van republikeinse als van democrati sche zijde geageerd tegen de toeneming van fusies tussen grote handelsfirma's. De commissies van het Huis, welke meest door conservatieve Zuidelijke democraten geleid zullen worden, zullen zich wijden aan een onderzoek van de arbeidspolitiek, de politiek inzake de openbare energie voorziening en het belastingbeleid van de regering, in plaats van zich te concentre ren op het uitrafelen van het democrati sche bewindsverleden, waarop de republi keinse voorzitters der commissies zich tot dusver voornamelijk hebben gericht. In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de beschouwingen over de begroting 1955 wijdt de minister van Financiën een beschouwing aan de in uitzicht gestelde belastingverlagingen, die zal moeten samenvallen met de voorgenomen huur verhoging. De regering is voornemens de desbetreffende voorstellen in het begin van het volgende kalenderjaar in te die nen, opdat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. In het belastingprogramma zal een voor stel voor een herziening van de weeldetabel en van de tabel van vrijgestelde goederen worden opgenomen. Bjj de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting staat de regering een matiging van de progressie over de hele lijn, alsmede een verhoging van de belastingvrije mini ma voor ogen. De minister zegt toe bij de komende be lastingherziening de gerechtvaardigde be langen van de middenstand niet uit het oog te verliezen. Hij verklaart ten volle doordrongen te zijn van de moeilijke om standigheden, waarin ook dat deel der zg. vergeten groepen verkeert, dat voor zijn levensonderhoud is aangewezen op de in komsten uit een bescheiden kapitaaltje of lijfrente. Dit probleem heeft de volle aan dacht van de regering. Tot de maatregelen, welke in de sociale sfeer zouden bijdragen tot een aanzienlijke, verdere financiële ver betering, behoort een spoedige invoering van een algemene ouderdomsvoorziening. Aan de voorbereiding van daartoe in te dienen wettelijke voorzieningen wordt met voortvarendheid gewerkt. Woensdagavond zijn in Amby bij Maas tricht twee kinderen van respectievelijk 1 en 5 jaar tengevolge van kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Toen de vader, de heer Kikken wonende aan de Hagenstraat, gisteravond thuis kwam, trof hij zijn vrouw en de twee kin deren in bewusteloze toestand aan. De kin deren waren niet meer te redden. De echt genote werd door de G.G.D. van Maastricht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht overgebracht. Haar toestand is rede lijk wel. LONDEN (Reuter) Communistisch China heeft er in toegestemd 367.000 pond sterling (ongeveer vier millioen gulden) schadevergoeding te betalen voor het ver lies van de Britse Skymaster die op 23 Juli door Chinese jagers bij het eiland Hainan werd neergeschoten. Bij het incident zijn tien mensen om het leven gekomen, drie Engelsen, drie Amerikanen, twee Chine zen, een Australiër en een Portugees. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Jean de Boisson: Sommige mensen zijn doorlopend dronken van anderer roem. Keizer Haile Selassie bracht Woensdagmiddag een bezoek aan het Instituut voor de Tropen, het vroegere Koloniale Museum te Amsterdam. Men ziet hem hier in gezelschap van Prins Bernhard tijdens zijn rondgang. Achter hen Koningin Juliana. De tweede dag van het bezoek van Kei zer Haile Selassie van Ethiopië aan ons land is begonnen met een bezoek aan Kin derdijk. Om 9 uur vertrok de koninklijke stoet van het paleis te Amsterdam. Om streeks half elf arriveerden de koninklijke auto's voor de scheepswerf van L. Smit en Zoon, waar voor de ingang van het hoofd gebouw de burgemeester van Nieuwlek- kerland, de heer H. R. Nieborg, de hoge gasten begroette en de beide directeuren L. en D. L. H. Smit aan de Keizer voor stelde. In de directiekamer werden ver volgens de heren A. J. M. Verschure en H. Smulders, directeuren van de Industriële Handelscombinatie „Holland" en de heer W. C. den Hartog, eveneens directeur van L. Smit en Zoon voorgesteld. De heer L. C. Smit hield een begroetings rede in de Franse taal. Daarna begaf het gezelschap zich naar de werf, waar alles voor de tewaterlating van de voor Ethiopië bestemde sleepboot „Shegnew" in gereed heid was gebracht. Nadat de Keizer de laatste beletselen had weggenomen, gleed de boot te water, onder het geloei van sirenes en stoomfluiten. Ethiopië droeg het bouwen van vier sleepboten op aan Neder landse werven. Twee zijn er gereed, de andere zijn nog in aanbouw. Na de tewaterlating, waarbij de sleep boot haar naam ontving, werd de Keizer door het achtjarige dochtertje van de adjunct-directeur, Marjon den Hartog, een klein model van de nieuwe sleepboot aan geboden. De hoge gasten woonden hierna een de monstratie proeftrekken in de haven bij door de sleepboot „Auraris", waarna de machinefabriek werd bezichtigd. Om half twaalf vertrok de stoet naar Rotterdam. Naar Rotterdam Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij begaf het gezelschap zich aan boord van de „Piet Hein", die daarop koers zette naar de rivier. De „Piet Hein" pas seerde het Prins Bernhard-dok, waarin Hr. Ms. kruiser „Zeven Provinciën" lag. Hoe wel er geen saluut werd gegeven, werd er wel geparadeerd en bij het voorbijvaren werd er „gejoeld". Daarna bereikte het koninklijke jacht de rivier en werd in de richting van de stad gevaren. Toen de Piet Hein" de Schiemond passeerde, klon- De Keizer van Ethiopië brengt Vrij- ag een bezoek aan Eindhoven waar hij e Philiysfabrieken en de D.A.F.-anto- abrieken zal bezichtigen. Voor hij om 2 uur van Schiphol per vliegtuig naar iet vliegveld Welschap bij Eindhoven vertrekt, zal Z. M. eerst nog een kort bezoek brengen aan de Verenigde Ma- hine Fabrieken (Werkspoor) te Am- terdam. De Keizer keert om 17 uur uit Eind- ïoven op Schiphol terug. Na de avonddis ten paleize zal Z. M. an de operavoorstelling van Tann- i auser in de Amsterdamse Stads- chouwburg het gedeelte na de pauze 22 uur) bijwonen. ken er eenentwintig saluutschoten, afkom stig van Hr. Ms. torpedobootjager „Evert- sen". Omstreeks kwart voor een ging het gezelschap in de Maashaven van boord, om zich met auto's naar het beursgebouw te begeven. Drommen mensen stonden reeds lang tevoren op Beursplein en Cool- singel te wachten voor de ingangen van het beursgebouw, waarin de Kamer van Koophandel en het Afrika-instituut geves tigd zijn. Enthousiast werden de keizer lijke en koninklijke bezoekers door de menigte begroet. De op de trappen van de beurs opgestelde marinierskapel luisterde de aankomst met muziek op. De Koningin werden bloemen aange boden door de 21-jarige Adri van der Mer- we, een meisje dat destijds in de Johanna- stichting, waar zij wegens kinderverlam ming verpleegd werd, door H. M. werd bezocht. Zij is thans telefoniste van de Kamer van Koophandel. In een der zalen werd het noenmaal gebruikt. Kaart uit 17de eeuw aangeboden De voorzitter van het Afrika-instituut, mr. K. P. v. d. Mandele, bood de Keizer een door Blaauw in de zeventiende eeuw ver vaardigde kaart van Ethiopië aan, alsmede een boekje over Ethiopië, waarvan 30.000 exemplaren aan schoolkinderen in Rotter dam, Den Haag en Amsterdam zijn uitge reikt. Dit boekje, dat 38 pagina's telt, be vat een inleiding in het Amharisch en ver der in het Nederlands een beschrijving van het hedendaagse Ethiopië. Omstreeks 3 uur vertrokken de keizer lijke en koninklijke bezoekers naar Delft, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de weg hadden geschaard. In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de financiële beschouwingen over de be groting voor 1955 deelt de minister van Financiën mede, dat het niet mogelijk is. een nauwkeurige schatting te geven van de consequenties, die de loonsverhoging van 6 percent, welke na het indienen der be groting tot stand kwam, op deze begroting zal hebben. Volgens een zeer globale schat ting zal de opbrengst der belastingen ten gevolge van de loonsverhoging voor het dienstjaar 1955 toenemen met rond 175 millioen, waarvan dan na aftrek van de aandelen voor het gemeentefonds en het provinciefonds circa 150 millioen aan het rijk ten goede zou komen. De opbrengsten van de loonbelasting, de Vereveningshef fing en de Omzetbelasting zullen stijgen, naar schatting met bruto 80, 15 en 50 mil lioen; bij de overige belastingen kan met enige stijging van de opbrengst rekening worden gehouden. Tegenover de globaal op 150 millioen te stellen bate voor het rijk zal een toene ming der rijksuitgaven met 170 millioen staan, namelijk voor salarissen rijksperso neel 49 millioen; voor subsidies en bijdra gen 35 millioen; voor pensioenen en wacht gelden 26 millioen; voor sociale voorzienin gen 42 millioen en voor diversen 18 milli oen. Totaal 170 millioen. De loonronde heeft dus naar verwachting eeu nadelig effect op de begroting. OTTAWA (United Press) Een uit twee personen bestaande commissie van onder zoek heeft aan de Canadese regering en aan de regering van de provincie Ontario gerapporteerd, dat zij de totale schade, die de orkaan „Hazel" in Ontario heeft aangericht, schat op 24.643.580 dollar. Zij adviseert de 17 mijl lange dijk rondom Holland Marsh te versterken en te ver hogen. De twee leden van de commissie zijn J. B. Carswell en dr. Bruce Shaw. In hun rapport geven zij verder als hun mening te kennen, dat de woningen in Holland Marsh op de te versterken en te verhogen dijken gebouwd moeten worden om node loos verlies van mensenlevens in de toe komst te voorkomen. Zij dringen aan op krachtig ingrijpen van de overheid op het gebied van planologische verbeteringen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand - c a 3 aS a! Sfi n S 2 ZS Helsinki geheel bew. NNO 3 1 0,5 Stockholm onbewolkt WNW 2 -3 0 Oslo nevel Z 5 4 0 Kopenhagen zwaar bew. ZO 4 5 1 Londen zwaar bew. z 4 6 0 Amsterdam geheel bew. z 3 7 2 Brussel licht bew. zzw 3 7 0 Parijs mist windstil 6 0 Bordeaux geheel bew. N 2 12 - Grenoble licht bew. NW 8 12 0 Nice licht bew. ZZW 4 10 0 Warschau regen NNW 4 5 - Berlijn nevel NNW 2 5 9 Frankfort nevel ZW 2 5 0,6 München nevel WNW 3 5 5 Zürich mist O 2 5 3 Genève licht bew. NNO 2 6 0 Locarno onbewolkt windstil -0 - Wenen regen NNW 9 7 6 Innsbruck regen ZO 2 4 6 Neerslag laatste 24 uur. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt-, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Iets minder koude nacht. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tij delijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 5 November Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur. Maan op 14.32 uur, onder 0.43 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuideu Donderdag 4 November Hoog water: 9.08 en 21.40 uur. Laag water- 4 20 en 16.48 uur. Vrijdag 5 November Hoog water: 10.25 en 23.04 uur. Laag water: 5.34 en 18.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1