WONEN PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER TEMPO /Av RHEUMIN Wereldnieuws Communiqué-strijd over artsenvergadering De radio geeft Vrijdag Adenauer staat voor dreigende kabinetscrisis flVJdenk* nu AM* xr ii/aiÊiÊiiÊ Vliegen met atoomkracht Ook werknemersbonden tegen vervoerbeleid Nobelprijzen-1954 voor natuur- en scheikunde 2 N.S. willen Sloterdijk- station Mei 1956 hebben Actiecomité verwerpt lezing van hoofdbestuur Poëzieprijzen 1954 voor Kemp en Achterberg MEUBELSHOW VOOR VERHUIZINGEN Wegens aanrijding 188.000 schadevergoeding gevraagd GRIEP, KEELPIJN Prentje Binnen zeven jaar: Kerkelijk Nieuws Twee Duitse geleerden en één Amerikaanse onderscheiden Aeórtr/ <CocU ió het zo r' KANAAL VAN KRA J DONDERDAG 4 NOVEMBER lj?§g geleden Amsterdams wethouder Het eerste belangrijke agendapunt, dat Woensdagavond in de vergadering van Amsterdams raad ter sprake kwam, was het voorstel tot onteigening van het Zuid- Oostelijk gedeelte van Sloterdijk ten be hoeve van de bouw van een voorlopig sta tion en de aanleg van een verkeersplein met aansluitende wegen. Hiertoe zullen on der meer de spoorlijn en de verkeersweg naar Haarlem in Noordelijke richting wor den verlegd. Aan deze verlegde weg zal dan definitief een station worden gevestigd door de Nederlandse Spoorwegen. Dit station wordt een fraai geheel met goede aspecten voor het moderne reizigersver keer, zo deelde de wethouder voor publieke werken, mr. G. van 't Huil mee. de spoor wegen houden er rekening mee, het station gereed te hebben en te kunnen betrekken omstreeks Mei 1956, wanneer de zomer dienstregeling van dat jaar ingaat. Alle raadsleden betuigden hun instemming met het voorstel. Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de raad deze voordracht. ADVERTENTIE Dr. Albert Schweitzer, aan wie verleden jaar een Nobel-prijs is toegekend, bracht op weg naar Oslo een dag in Kopenhagen door. Hier maakte hij onder meer kennis met de befaamde Deense actrice Karen Blixen die, naar Ernest Hemingway kort- verklaarde, méér de Nobel-prijs voor de litteratuur toekwam dan hemzelf. Het „Medisch Comité van Actie" doet ons het volgende communiqué toekomen: „in de Zaterdag te Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de Ge neeskunst is gebleken, dat de grote meer derheid van de Nederlandse artsen zich gesteld heeft achter de richtlijnen van het medisch Comité van Actie ter verkrijging van gezonde verhoudingen in de gezond heidszorg van het Nederlandse volk". „Slechts door twee bestuursleden en één oud-bestuurslid werd het optreden van het comité betreurd", aldus het comité. „Geen der overige afgevaardigden heeft een woord van misnoegen doen horen over deze actie. Integendeel: dank zij de mede werking van zo goed als alle afgevaardig den, die aan het woord kwamen werd het resultaat behaald, dat de regeringsplannen om de loongrens op te trekken tot f 6000 onaanvaardbaar is verklaard, tenzij eerst een aantal wensen die in de Nederlandse artsenstand leven, en die in overeenstem ming zijn met de door het comité van actie aanbevolen reorganisaties, zal zijn gereali seerd". „Gezien dit resultaat moet het communi qué, dat door het hoofdbestuur omtrent het verloop van de besprekingen aan de pers is verstrekt, en waarin gezegd wordt dat de vergadering het optreden van het comité zou hebben betreurd, als feitelijk onjuist worden gequalificeerd". Het „Medisch Comité van Actie" deelt mede dat, in tegenstelling tot circulerende berichten, in de algemene vergadering van de Koninklijke Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst op Zaterdag een notariële acte is gedeponeerd, waarin 872 Nederlandse artsen hun instemming be tuigden met de strekking van de brochure van mr. Kunneman. „Het uit dit medisch comité var, aanbe veling voortgekomen Comité van Actie heeft de uit deze brochure getrokken con clusies met nadruk ter vergadering naar voren gebracht. Sindsdien is het aantal handtekeningen bij notaris Coebergh en Schaftenaar te Amsterdam tot over de duizend gestegen", zo zegt het comité. Op advies van de daartoe door burge meester en wethouders ingestelde jury, bestaande uit de heren D. A. M. Binnen dijk, Ed Hoornik en Harry Mulisch, zijn de beide Poëzie-prijzen-1954 der gemeente Amsterdam (elk groot 1000) toegekend aan Gerrit Achterberg voor zijn bundel „Ballade van de gasfitter" en aan Pierre Kemp voor zijn bundel „Gedichten". Voor deze prijzen kwamen verzenbundels in aanmerking, die in het jaar 1953 zijn verschenen. modelkamers WONINGINRICHTING B E VE RWUK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Amusementsorkest en solist. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angt lus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinboUwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Instrumentaal octet. 12.55 Staatsiebezoek Keizer Haile Se lassie. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano en Hammondorgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Piano. 18.00 Staatsiebezoek Kei zer Haile Selassie. 18.10 Blokfluitensemble en gitaar. 18.20 Platen. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgeno men: 1. 't maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en litte raire kalender. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Amusementsmuziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Politiek forum. 21.50 Platen. 22.15 Ge- loofsprediking per advertentie?, causerie. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.30 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en Prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge-arieerde mu ziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Causerie en voordracht. 14.20 Vocale kamermuziek. 14.50 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaar-ensemble. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Portretten en hun achtergronden, causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.30 Een uur voor een toekomst, klankbeeld. 21.00 Platen. 21.20 Wordende Wereld, klanbeeld. 21.35 Buiten lands weekoverzicht. 21.50 Spaanse volks liederen en -dansen. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Romantische muziek. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Een monnik graaft in het H. Land, documentaire. 20.45 Weeroverzicht. 20.50 Ac tualiteiten. 21.00 Pauze. 21.05 Bamabas von Géczy en zijn solisten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Muziek voor millioenen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Pla ten, 16.00 2e acte Tosca, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Cau serie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinderweel- de. 20.05 Inleiding volg. uitz. 20.15 Sympho- nie-concert. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoeven verschenen en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Besteldienst voor Haarlem en Omstreken Rozenstraat 13 - Telef. 20020 - 12525 Hof acht automobilist voor een vijfde deel schuldig Het Amsterdamse hof heeft in hoger be roep van een civiele procedure mr. A. baron van H. uit Amsterdam voor „een vijfde deel" schuldig bevonden aan de aan rijding van het thans twaalfjarige meisje T. van K. uit Amstelveen, waardoor dit kind zodanig ernstig- werd gewond, dat het thans nog gedeeltelijk invalide is. De vader van het slachtoffer heeft een eis tot schadevergoeding tegen mr. A. baron van H. ingediend, groot 188.000. De Amsterdamse rechtbank had de ge daagde in eerste instantie „voor honderd procent" schuldig bevonden aan de aan rijding, tegen welke uitspraak de raadsman van gedaagde in appèl is gegaan. In af wachting van de uitspraak van het hof, was men niet overgegaan tot het beëdigen van de experts, een drietal medici, die de rechtbank heeft benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de juistheid van het geëiste schadebedrag. Het gerechtshof heeft vanochtend in zijn uitspraak de zaak daartoe terug verwezen naar de rechtbank. Mr. A. baron van H. is destijds in een strafproces tot in hoogste instantie ver oordeeld tot een geldboete van 100 en een voorwaardelijke gevangenisstraf, om dat hij schuldig was bevonden aan de aan rijding op een Zondag in Mei 1950, toen hij met zijn auto nabij Amstelveen te veel op de linkerhelft van de rijweg heeft gereden, waardoor het van tegengestelde richting komende meisje, dat op de fiets achter haar vader reed', werd gegrepen. Mr. van H. heeft na het ongeval wel gestopt, doch is vrijwel onmiddellijk doorgereden. Een maal heeft hij de familie van het ernstig gewonde meisje bezocht, waarbij hij 100 had achtergelaten, zo heeft de raadsman van eiser, mr. dr. L. P. van der Does, tijdens de zittingen meegedeeld. BONN (United Press) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft zich Woensdagavond in een speciale trein naar Bonn gehaast, waar hij zal moeten trachten een politieke crisis te bezweren, die dreigt een scheuring in zijn coalitie-kabinet te weeg te brengen en waar hij tevens zal moeten voorkomen, dat de Bondsdag de Frans-Duitse overeenkomst inzake de Saar verwerpt. Adenauer kwam per vliegtuig uit de V.S. in Bremen aan en spoedde zich vervolgens per auto naar Oldenburg, waar de staats begrafenis plaatsvond van de enige dagen geleden overleden voorzitter van de Bonds dag, de christen-democraat Hermann Eh- lers. Na de teraardebestelling van Ehlers ging de Bondskanselier met een speciale trein naar Bonn. De politieke toestand in Bonn, aldus meldt onze correspondent aldaar, is niet al te rooskleurig en nogal gecompliceerd. Adenauer kan zeker niet op een grote meerdérheid in de Bondsdag rekenen, die zijn afspraak met Mendès-France omtrent de toekomstige status van de Saar zo maar zal willen goedkeuren. Niet alleen de oppo sitie, dat is de sociaal democratische partij, maar immers ook de vrije democratische paj-tij heeft al verklaard dat zij tegen de door Adenauer en Mendès-France gevon den oplossing van het probleem is. De vluchtelingenpartij kan zich al evenmin met het accoord verenigen. Ja, zelfs in de C.D.U. stuit Adenauer op tegenstand, voor namelijk bij afgevaardigden uit Rijnland- Pfaltz, dat vlak aan het Saargebied grenst. In de Landdag van Hessen is het verder gisteren nogal rumoerig toegegaan. De so cialistische partij en die van de vluchte lingen wensten dat de Hessische regering zich in de Bondsraad tegen het accepteren van het accoord inzake het Saargebied zal verzetten. ADVERTENTIE e kee/ontsmettende tabletten <r-\ BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten OOOOOOGOOO^XOCOOOOOOQOOCXXSOCCOOCCOCOOOCOCOOOCOOOOOOOOOO Naar aanleiding van het grote aantal delinquenten, dat voor hem terecht moet staan wegens het in gevaar bren gen van het verkeer onder invloed van sterke drank is de officier van justitie bij de Roermondse rechtbank ertoe overgegaan om de veroordeelden ter herinnering een prentje met een doods- kop erop mee te geven. ij O X ^XXXXXXDCOOOCCOCCCOCCOOOCOCCCOCOGCCOCCCCCCCOOCCOCCGCOCCC De chef-constructeur van de Lookheed- vliegtuigenfabrieken te Burbank (Califor- nië) Hall L. Hibbard, heeft dezer dagen in een voordracht die hij te Bombay heeft gehouden, bekend gemaakt dat zijn firma bezig is met het uitwerken van een ont werp voor een verkeersvliegtuig met straalmotoren. Dit toestel zal vijfennegentig tot honderd passagiers moeten kunnen ver voeren met een kruissnelheid van 920 km per uur over een afstand van maximaal achtduizend kilometer. Het is de bedoeling dat de eerste van de in serie gebouwde straalverkeersvliegtuigen in 1959 of 1960 zal worden afgeleverd, hetgeen betekent dat een of meer prototypes op zijn laatst in 1958 gereed zal moeten zijn. De fabriek verwacht dat de economische resultaten die met dit vliegtuig zullen kunnen wor den behaald zodanig zullen zijn, dat de prijzen van de vliegtuigpassages met on geveer de helft zouden kunnen worden verminderd. Sport-straal Hibbard verwacht dat in de toekomst voor sportvliegers een vliegtuig aan de markt zal komen dat verticaal zal opstijgen en landen. Deze toestellen zouden met een straalmotor kunnen worden uitgerust. Zij zullen even goedkoop ziiin als een auto thans, omdat er teeen de tijd dat de pro ductie van dergelijke toestellen mogelijk is, tenminste honderdduizend liefhebbers voor zullen zijii. Atoom Hibbard verwacht voorts dat het eerste vliegtuig dat door atoomkracht zal worden voortbewogen, binnen zeven jaar in Ame rika het luchtruim zal kiezen. Interplane tair verkeer met ruimteschepen acht hij binnen een halve eeuw mogelijk. De Nederlandse Vereniging van Ver voerpersoneel en de Centrale bond van werknemers in het transportbedrijf hebben zich ook met een request tot de Staten- Generaal gericht over de gewijzigde richt lijnen voor het verlenen van autobuscon cessies krachtens de Wet Autovervoer Per sonen. Wij maakten reeds gewag van het request dat de werkgeversorganisatie, de Nederlandse Vereniging van Transport ondernemingen, tegen deze wijziging aan de Kamers stuurde. Voorheen werd bij het verlenen van concessies aan autobusondernemingen (streekvervoerbedrijven) bij een beslissing het algemeen vervoerbelang boven het be lang der aanvragende ondernemers gesteld. Bij Koninklijk Besluit van Maart 1954 werd deze richtlijn in zoverre veranderd, dat bij nieuwe aanvragen voor concessies gestreefd, wordt naar een oplossing in over leg en vrijwillige samenwerking. Indien, zo wordt gesteld, de vrijwillige samenwer king niet tot stand komt, geniet voorrang de aanvrager, die in de bezettingstijd geen schadevergoeding heeft a dn va a rd wegens het definitief verlies van de vergunning, tenzij hij samenwerking op onredelijke gronden heeft geweigerd, dan wel ver wacht moet worden, dat hij zijn diensten niet op behoorlijke wijze zal uitoefenen. Tegen de bepaling in de nieuwe richt lijn maken de adresserende organisaties bezwaar. Zij zijn van mening, dat bij de wetswijziging van 1949 de beroepen tegen de beschikkingen van vóór 5 Mei 1945 bui ten beschouwing worden gelaten. Hieruit leest men een sanctie op het beleid van de Commissie Vergunningen Personenvervoer in de bezettingstijd. Adressanten menen, dat de wijziging on gedaan dient te worden gemaakt in het belang van een duurzame en redelijke voorziening in de vervoersbehoeften, waar toe huns inziens mede behoort het in stand houden van kapitaalkrachtige, goed ge leide streekvervoersondernemingen, d;ie in staat zijn ook aan de duizenden werk nemers, die hierbij betrokken zijn, een sociale positie te garanderen. Geref. gemeenten Bedankt voor Vlissingen J. B. Bel te Krabbendijke. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waalwijk-V. (toez.) L. Schellvis te Biezelinge. 42. „Dit toestel deugt niet!", riep de zee bonk, „eerst waarschuwt het voor storm en pal daarop zegt het, dat het weer is om te smullen. Het is een snertradio, een landrottenprutswerkje!" En verhit begon hij allerlei onderdelen uit de radio te ruk ken. „U hebt gelijk", zei Eric Echo, be langstellend toekijkend, „maar alvorens u verder gaat met de reparatie, zoudt u ons niet eerst uw boot willen verhuren? Het is stralend weer". „En ik weet, hoe je met een boot moet omgaan", voegde Panda hieraan toe, „ik ben zelf wel eens zeeman geweest". „Nou, goed dan", bromde de zeeman, nog even een condensator fijn- knijpend, „volg me maar". Maar helaas toen zij de zeeman naar buiten volgden, werden zij gezien door de twee boeven, die zich nog in de nabijheid ophielden. „Oei, kijk eens, dunne!", riep de portier, „daar heb je Panda en Echo. Ze krijgen de boot, die wij niet mochten huren!" „Carramba krakkibola!"riep Piedro, „dat is een katastrofio! Zij gaan waarschuwen signora Edelsteinio en dan koopt zij niet het poppeti maar haalt de politie! Dat nooit nie! Ik kom in actie!" En met deze woorden dook de slangenmens het water in. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse Academie van Wetenschappen heeft offi cieel bekendgemaakt, dat de Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan prof. Walter Bothe te Heidelberg en prof. Max Born te Bad Pyrmont. Bothe werd ae prijs toegekend voor de coincidentiemethode en de ontdekkingen die hij met deze methode heeft gemaakt. Born kreeg de prijs voor zijn fundamenteel onderzoek in de quan- tummechanica, speciaal voor zijn statisti sche intex-pretatie van de golffunctie. Prof. Born is in 1882 te Bi-eslau geboren. Hij werd lector aan de univei'siteit te Göt- tingen, welke functie hij tot 1933 vex-vulde. Hij ging toen over naar Edinburgh, maar is thans weer aan de universiteit te Göttingen verbonden. Hij was een leerling van Max Planck, die de grondslag legde voor de quanthumtheorie, die Box-n en Pascual Jor dan wiskundig hebben verklaard. Born is een van de vooraanstaande theo retici op het terx-ein van de atoomweten schap en door zijn interpretatie van do quantumtheorie, die Born en Pascual Jor- belangrijke ontdekkingen in de atoom- natuui'kunde. Prof. Bothe is in 1891 te Ox-aniënbui-g bij Berlijn geboren. Ook hij was een leerling van Max Planck. In 1925 bewees hij met de zogenaamde „proef van Bothe en Geiger", dat er geen energie bij atoomprocessen ver loren gaat. Bothe ontdekte in 1929 tezamen met prof. Kohlköx-ster, dat kosmische ultra-stralen deeltjes bevatten met een energie, die ongeveer duizendmaal zo grooi is als welke enei-gie ook, die in die tijd be kend was. In 1930 ontdekte hij de straling van Bex-yllium. Dit leidde kort daarop tot de ontdekking van het neutron. Zeven jaar later slaagde hij er in kunstmatige straling door gamma-stralen teweeg te brengen. De Nobelprijs voor scheikunde is toege kend aan de Amerikaan Linus Pauling, die de prijs dankt aan zijn onderzoek naar de aard van de scheikundige vei'binding en de toepassing er van bij de verklaring van de structuur van samengestelde stoffen. Pau ling is verbonden aan het scheikundige laboratorium „Gates and Crellin" te Pasa dena in Californië. De 53-jarige Pauling is in Portland in de staat Oregon geboren. Hij bezit reeds een aantal onderscheidingen voor chemisch onderzoek. Elke Nobelprijs bedraagt dit jaar 181.646 Zweedse kronen, het hoogste bedrag in 54- jarige geschiedenis van de Nobelstichting. Tijdens de oorlog was Pauling hoofd van de afdeling moleculaire explosies van het departement van Oorlog. In 1950 werd hij aangevallen door senator McCax-thy die be weerde dat Pauling een „welhaast onge looflijk record" hield van lidmaatschappen in communistische organisaties. Pauling ontkende dat hij ooit op de hoogte was ge weest met atoomgeheimen. In 1952 werd hem een paspoort geweigerd voor bij woning van een chemisch congres in Lon den, omdat de Amerikaanse autoriteiten zijn i-eis „niet verenigbaar achtten met de beste belangen.van de Verenigde Staten." De weigering werd niet nader gemotiveex-d en het volgende jaar kreeg Pauling wel een paspoort voor een reis door Europa. ADVERTENTIE 20 tabletten 65 cent Kopstukken. Premier Nasser van Egypte heeft op een persconferentie meege deeld, dat 647 leden van de Mohamme daanse Broederschap in arrest zijn. Tal rijke kopstukken van de Broedei'schap worden nog gezocht. Coördinatie. President Eisenhower heeft generaal Lawton Collins, voormalig stafchef van het Amerikaanse leger, benoemd tot buitengewoon gezant in Indochina. Collins zal gedurende enige tijd „de wex-kzaamheden van alle Ame rikaanse organisaties in Indochina coör dineren." Aardverschuivingen. Door aardverschui- j vingen zijn in Columbia weer twaalf personen om het leven gekomen. Ver scheidene huizen werden verwoest. In de afgelopen dagen hebben zich in het land, als gevolg van zware regenval, aardverschuivingen voox'gedaan, waar door tientallen personen het leven ver loren. Erkenning. Premier Nehroe van India heeft besloten de niet-communistische regering van Cambodja té ei'kennen en binnen enkele dagen een legatie in Cambodja te openen, aldus is van wel ingelichte zijde te Phnompenh ver nomen. Een officiële bekendmaking hierover te Nieuw Delhi wordt eerst daags verwacht. Recht. Paus Pius XII heeft tot een ver gadering van kardinalen en bisschoppen verklaard, dat de Rooms-Katholieke kerk het recht heeft zich uit te spreken over sociale en politieke kwesties die „zonder twijfel binnen de morele sfeer komen." Als voorbeelden noemde hij oox-log, principiële dienstweigering, tota litarisme, wereldlijke scholen en de we reldlijke staat, de morele betrekkingen die de naties binden en regeren, de be trekkingen tussen individu en maat schappij en het doel en de grenzen van wereldlijk gezag. Officieus. De West-Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, is voor een officieus bezoek van drie dagen in Mexico aangekomen. Prof. Hallstein, die bondskanselier Adenauer bij diens bezoek aan Washington heeft vergezeld, is op weg naar Montevideo (Uruguay) voor de jaarlijkse conferen tie van de UNESCO. Protest. De Britse regering heeft haar ambassaduer te Athene laten protes teren bij de Griekse regering tegen de „vijandige" toon van radio-Athene in zake de kwestie-Cyprus. Griekenland steunt de actie om de Britse kolonie onder de Griekse kroon te brengen. Spionnage. Het West-Duitse opperste ge rechtshof heeft bekend gemaakt, dat drie personen uit het gebied langs de Beiers- Tsjechoslowaakse grens zijn aangehou den. Zij worden verdacht van spionnage. Aandelen. De president van het Bundes- verband der Deutschen Industrie, F. Berg, heeft een oproep gericht tot de West-Duitse industrie deel te nemen aan de nieuwe Deutsche Lufthansa door de aankoop van aandelen. Berg wenst een zo groot mogelijke deelneming van de industrie, waardoor de nieuwe Luft hansa als vertegenwoordiger van het gehele Duitse bedrijfsleven kan worden beschouwd. Gewoon. Ex-koning Faroek is uit Rome te Genève aangekomen. Zijn kinderen, onder wie de zoon uit zijn huwelijk met Narriman, prins Faroek Foead, zijn te Rome gebleven. De secretaris van de ex-koning zeide niet te geloven, dat Faroek Narriman zal ontmoeten, die in een ziekenhuis te Lausanne herstellende is van een operatie. De secretaris voegde hieraan toe, dat het een „gewoon be zoek" aan Zwitserland gold, dat wellicht vier of vijf dagen zou duren. Gevaar. „Eén planeet, één regering, één volk," aldus een proclamatie van een zekex-e Salkazanov, die besloten heeft een oproep naar 127 observatoria in de wereld te zenden, waarin hij de astro nomen verzoekt onmiddellijk een bui tengewone vergadering van het inter nationale astronomische genootschap te beleggen. Op deze vergadering zou men een uitnodiging aan de leiders der ver schillende landen, om „eenheid op de planeet tot stand te brengen," moeten opstellen. Salkazanov noemt zich am bassadeur der sterren, eerste burger van het heelal en bedelaar van de vrede, titels, waardoor zijn oproep gevaar loopt niet gehoord te worden. Betrekkingen. Na de Sovjet-Unie en de andere volksdemocratische landen heeft ook Bulgarije besloten de economische betrekkingen met Joegoslavië te her stellen. Een Bulgaarse economische delegatie zal te Belgrado onderhande lingen voeren over het sluiten van een overeenkomst voor compensatie-trans acties met Joegoslavische ondernemin gen. ZOALS U WEET steekt het ongeveer 1500 km. lange schiereiland Malakka als een geweldige strekdam de zee in en nood zaakt al het scheepvaartverkeer tussen India en het vasteland van Oost-Azië, langs Singapore te koersen, welke stad daardoor een enorme economische en stra tegische betekenis heeft verkregen. In oude tijden deed men dat anders. Op het smalste deel van het schiereiland, waar de breedte van het vasteland slechts 42 km. bedraagt, wer den de goederen uit de schepen geladen en over de landengte vervoerd, waarna zij opnieuw werden ingescheept naar het land van bestemming. Hier door werd de handelsweg tus sen India en China aanzienlijk bekort, hetgeen in die tijd, toen de schepen nog weinig zeewaardige notedopjes waren, een nog groter voordeel was dan het thans zou zijn. Op deze landengte ontstond de stad Kra, de plaats dus, waar de goederen uit de schepen werden overgeladen, teneinde over land naar de andere kust te worden ver voerd, of omgekeerd. En de landengte, waarover hei vervoer plaats vond, heet dienovereenkomstig de landengte van Kra. Herhaaldelijk zijn stemmen opgegaan om deze landengte te doorgraven, waardoor de scheepvaart tussen Kanton en Calcutta met 1100 km. en het verkeer tussen Bang- lijkheden zullen zich bij het graven van dit kanaal nauwelijks voordoen, want de 12 km. brede heuvelrug die doorgraven zou moeten worden, bereikt nergens een hoogte die 300 m. overschrijdt, en is gemiddeld kok en Birma met meer dan 2000 km. be- WBr rie[ öuez. kort zou kunnen worden. Technische moei-^,kanaal, dat niet, zoals de meesten denken liikh pHpyi yiillon K4i h nt nvmism j-, zelfs aanzienlijk lager. Bovendien bestaat deze heuvelrug uit los gesteente, zodat van onoverkomelijke hindernissen op het 42 km. lange traject niet gesproken kan wor den. Integendeel, bij de aanleg van het kanaal zou zelfs gebruik kunnen worden gemaakt van de Panktsjan-rivier, die hier en daar een dieping heeft van 9 m. Ook economisch kunnen geen bezwaren tegen de aanleg van het kanaal van Kra worden aangevoerd, want de kosten zullen niet exorbitant hoog zijn, terwijl het hele scheepvaartverkeer tussen Oost- en Zuid-Azië voldoende waarborg is voor een rende ment dat zelfs de meest ver wende kapitalist zal doen wa tertanden. Toch komt het kanaal van Kra er niet. Want we vertelden u reeds dat momenteel het gehele scheepvaartverkeer langs Sin gapore moet, welke stad aan deze omweg haar machtspositie en haar rijkdom dankt. Welnu, het voor Singapore te duchten na deel is het beletsel waarop alle plannen voor de doorgraving van de landengte van Kra altijd weer zijn afgestuit. En, gelet op de huidige politieke constellatie in Oost- Azië, is het waarschijnlijk dat dit tech nisch en economisch volkomen verant woorde plan niet verwezenlijkt zal wor den. Over kanalen sprekend, moeten we het toch ook nog even hebben over het Suez- een modern project is, doch kan bogen op een ouderdom van 3000 jaar. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2