Vluchtelingenverdrag drie jaar na ondertekening in parlement Nog meer arrestaties verwacht BICMPANÜft Het Ballet der Lage Landen trad op in Heemstede Zeer vele leden betreuren dit tempo, zo blijkt uit voorlopig verslag Wenen en Bonn twisten over de Anschluss Belgische militaire corruptie wmmm Maagkrampen 3 KING'S Den Haag heeft tot 1959 748 millioen nodig Weer eer. geval van baby-verwisseling Oók waar alleen het beste goed genoeg is, wordt King's Cross gerookt. VIRGINIA naar id? ^US Het grote geluk DONDERDAG 4 NOVEMBER 19 5 4 In het Voorlopige Verslag uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 28 Juli 1951 te Genève ondertekende verdrag betreffende de sta tus van vluchtelingen, hebben vele leden er hun teleurstelling over geuit, dat het verdrag betreffende de status van vluchte lingen pas drie jaren na zijn ondertekening ter goedkeuring aan de volksvertegen- diging wordt voorgelegd. Deze leden maak ten een vergelijking tussen de behandeling, welke het statuut van de internationale vluchtelingenorganisatie, ondertekend in New York op 28 Januari 1947, ondervond, en die, welke het onderhavige verdrag ten deel valt. In het eerste geval heeft de ge hele aangelegenheid in een halfjaar haar beslag gekregen. De drie jaren, welke thans reeds zijn verlopen sedert de onderteke ning op 28 Juli 1951 van het verdrag be treffende de status van vluchtelingen, vor men hiermede een schrille tegenstelling. Vele leden herinnerden er aan, dat de bestrijding van de mensonwaardige toe standen onder de vluchtelingen, welke zich na de Eerste. Wereldoorlog in Europa in georganiseerde vorm heeft ontwikkeld, in de laatste jaren niet beperkt kon blijven tot Europese gebieden. Het vraagstuk is in feite een wereldprobleem en als zodanig vormt het terecht een punt van behande ling in de UNO. Dat de Nederlandse ver tegenwoordiger bij de ondertekening heeft verklaard, dat Nederland een universele werking van het verdrag aanvaardt en meent het niet te moeten beperken tot de Europese vluchtelingen, heeft dan ook de volle instemming van deze leden. Vele leden wezen er op, dat naar geble ken is, lang niet altijd de nationaliteit van de hier te lande verblijvende Indische „Nederlanders", Ambonezen, enzovoort vaststaat. Verscheidene tot deze catego rieën behorende personen, die zich Neder lander waanden en in het bezit waren van een Nederlands paspoort, hebben bij een aanvraag tot verlenging van hun paspoort moeten ervaren, dat zij de Nederlandse nationaliteit niet bezitten. De hier aan het woord zijnde leden noemden de intrekking of niet-verlenging van het paspoort een ware ramp voor de betrokkenen en ach ten hetgeen hierdoor deze jegens Neder land zeer verdienstelijke Indische Neder landers en Ambonezen wordt aangedaan wellicht op formeel juiste gronden ten hemel schreiend, te meer, nu de minis ter van justitie blijkbaar niet met voort varendheid de naturalisatie van deze (ex-) Nederlanders kan bevorderen. Deze leden vroegen dan ook: of de rege ring de in Nederland verblijvende Indische Nederlanders (Ambonezen), die door poli tieke oorzaken en om politieke motieven niet naar Indonesië terug kunnen of wil len, als politieke vluchtelingen beschouwt. Voorts werd gevraagd of het dan geen aanbeveling zal verdienen, overeenkom stig de strekking van het verdrag, de hter- bedoelde vluchtelingen het Nederlander schap, dat zij dikwerf meenden te bezitten, te verlenen. Kan voor deze categorie niet een wette lijke voorziening in het leven worden ge roepen op de voet van de indertijd tot stand gekomen wet tot wegneming van staat loosheid?, vroegen deze leden, er voorts op aandringend, dat aan de (ex-)Nederlanders, die tot hun grote teleurstelling plotseling moeten ontdekken, dat zij geen Nederlan der (meer) zijn, met spoed een verblijfs vergunning met de daarop aansluitende papieren wordt verleend. Ten aanzien van de in de kampen ver blijvende Ambonezen vroegen deze vele leden zich af, of Nederland zijn bijzondere plicht jegens deze slachtoffers van de ont wikkeling van de Indonesisch-Nederlandse verhouding volbrengt, wanneer dit ver blijf in de kampen jarenlang bestendigd wordt. ..Eens", zo merkten deze leden op. ..telde hët volk van Nederland meer dan 100.000 Nederlanders van Joodse afstam ming. Nederland, dat hun gastvrijheid bood. is. naar de grote' offerwet, al geven de nochtans verrijkt". De hier aan het woord zijnde leden spraken de hoop uit, dat met name ten aanzien van de Indische Nederlanders en de Ambonezen de rege ring het verdrag op de gulste wijze zal uitleggen. WENEN (United Press) In Oostenrijk is een storm van verontwaardiging opge stoken over de uitspraak van een West- Duits hof die erop neerkomt, dat de „An schluss", waarbij Hitler in 1938 Oostenrijk bij Duitsland inlijfde, nog steeds wettelijk geldig is en dat hiermee rekening moet worden gehouden in de uitspraken van West-Duitse rechtbanken. Het hof had be paald, dat de 75000 Oostenrijkers, die in West-Duitsland leven, Duitse staatsburgers zijn. De Oostenrijkse kanselier Julius Raab heeft deze uitspraak in het parlement te Wenen bestreden. Socialistische afgevaar digden eisten dat Oostenrijk „iets zou doen" om West-Duitsland te dwingen de „Anschluss" onwettig te verklaren. Juridische deskundigen van de Oosten rijkse kanselarij en van het ministerie van P>innenlandse Zaken zijn het er over eens, dat de uitspraak van het West-Duitse hof onjuist was. De kanselier haalde ook een uitspraak aan van het constitutionele hof te Karlsruhe, waarin gezegd werd, dat „alle wijzigingen in het burgerschap in verband met de annexatie (Anschluss) als niet geldig moeten worden beschouwd". (Van onze correspondent in Brussel) De zaak van de corruptie door hoge mili tairen schijnt uitgebreider te zijn dan men in den beginne aannam. Men verwachtte gisteravond nog meer arrestaties. Heden ochtend zouden de drie hoge officieren voor de Raadskamer van het Brusselse gerecht verschijnen. Kolonel Grimard schijnt de spil van de gehele affaire te zijn geweest; hij heeft volgens de laatste berichten ten minste i50.000 francs (12.600 gulden) aan de corruptie-affaire verdiend. De minister van Defensie, Antoin Spinoy, heeft in een interview verklaard dat naar zijn mening een wet moet worden opge steld, waarbij het oud-officieren verboden wordt gebruik te maken van hun ti'tel om de reputatie van commerciële firma's te dienen, wat in België een algemeen ver schijnsel begint te word'en. Bovendien zou den gepensionneerde hogere officieren pas twee jaren na de pensionnering in een raad van beheer van een maatschappij mogen gaan zetelen, zoals dat voor Belgische oud ministers het geval is. Intussen is bekend geworden hoe het bedrog met de militaire aanbestedingen werd gepleegd. In het plan van een open bare aanbesteding kwamen posten voor welke het te gebruiken materiaal, het kwantum en de prijzen ramen. Voor de aanbesteding van de pijpleiding was een bepaald aantal kubieke meters beton ge raamd, welke echter door kolonel Grimard opzettelijk veel te hoog was gesteld. Kolo- B. en W. van 's-Gravenhage hebben aan de gemeenteraad het uitvoerings- en finan cieringsplan dezer gemeente voor de jaren 1955 tot en met 1959 doen toekomen. De totale kapitaalsbehoefte der gemeente, met inbegrip van die voor het nog niet ver streken jaar en voor alle in het inves teringsprogramma opgenomen projecten, bedraagt ongeveer f 748 millioen, inclusief ruim f 67 millioen te investeren na 1959. Hiervoor zijn reeds tot een bedrag van ruim f 273 millioen credieten beschikbaar gesteld. Het voor 1955 te verwerken, be drag wordt geschat op ongeveer f 115 mil lioen. Omtrent de vraag, in hoeverre de ge meente er in zal slagen zich de nodige financieringsmiddelen door een beroep op de kapitaalmarkt te verschaffen, valt uiteraard op langere termijn geen uitsluit sel te geven, aldus B. en W. ADVERTENTIE Opnieuw heeft een Britse moeder blijk baar een verkeerde baby meegekregen uit het ziekenhuis, waar zij verpleegd werd. Dit zou het derde geval van baby-verwis seling in de afgelopen weken in Engeland zijn. Dit nieuwe geval betreft de. 30-jarige mevrouw Lilian Cooper, die de 17 dagen dat zij in de kraaminrichting vertoefde, te zwak was om voor „haar zoon Jeffrey te zorgen. Toen zij met Jeffrey thuis was en zelf voor het kind begon te zorgen, ontdekte zij dat het een meisje was. (Un. Press). nel Grimard was namelijk na zijn pension- nering als reserve-generaal door het depar tement van Defensie opnieuw aangenomen als kolonel om zich bezig te houddn met de openbare werken van de militaire de fensie. Hij bracht, een d'er reserve-gene raals van zijn veel te hoog geschatte prijs op de hoogte. Deze reserve-generaal die in de raad van beheer van een aannemers bedrijf zetelde, kon op die manier het be drijf doen deelnemen aan de militaire aan besteding en van deze marge gebruik ma ken om zijn prijs ongeveer 10 percent lager te berekenen dan de prijzen van de con currentie. De bom barstte toen de zaak van de pijpleiding misliep. Grimard had namelijk de NAVO-normen voor de benzinetanks van de pijpleiding vervangen door een eigen systeem, dat zo gezegd goedkoper zou zijn. Maar de legerleiding verkoos uitein delijk de NAVO-normen. De firma van de bevriende generaal kreeg hierdoor de aan besteding niet. In een kwade bui ging een der reserve-generaals-beheerder hierover klagen bij een hoge officier van het depar tement van Defensie. Hij achtte zich door Grimard bedrogen en vertelde later alles aan de minister, die het dossier onmiddel lijk het gerecht deed toekomen. Hedenochtend werd medegedeeld dat een aannemer van openbare werken uit Ver- viers werd aangehouden. In aannemerskringen heerst op het ogen blik grote beroering daar iedere aannemer, die ooit deelnam aan enige militaire aan besteding, zich gedupeerd' voelt. ADVERTENTIE rwzwwWW 20 stuks 80 certl. Ook in luxe dozer» van 50 en 100 stuks KING'S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS j Bij Koninklijk Besluit is een delegatie naar de achtste algemene conferentie der U.N.E.S.C.O. aangewezen, bestaande uit jprof. dr. H. R. Kruyt, voorzitter der natio- nale U.N.E.S.C.O.-commissie, prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden, vice-voorzitter van de nationale U.N.E.S.C.O.-commissie, dr. F. Bender, kanselier-directeur van de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, B. J. E. M. de Hoog, hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, en jhr. mr. E. O. van Suchtelen, attaché aan de ambassade te Caracas. ADVERTENTIE K-. In Luxemburg is een Europees hof bijeen geweest om een Franse klacht te behan delen over de vaststelling van de prijzen van staal door de kolen- en staalgemeen schap. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis, dat een Europees gerechtshof bijeenkomt, dat dezelfde bevoegdheden bezit als een nationaal hof. Onze foto geeft het moment weer, waarop de leden van het hof achter hun tafel plaats nemen. Van links naar rechts ziet men: Van Houtte (België), Delvaux (België), Serrarens (Nederland), de president van het hof Pilotti (Italië), Rueff (Frankrijk) en Hammes (Luxemburg). Het na de pauze vertoonde gedeelte van het programma, waarmee het onder leiding van Mascha ter Weeihè staande Ballet der Lage Landen gisteren in het Minerva Thea ter te Heemstede voor een niet bijster groot aantal belangstellenden optrad, heeft be trekkelijk veel goedgemaakt van het daar aan voorafgegane, dat slechts weinig aan knopingspunten voor waardering bood. Men maakte toen kennis met twee werken „Pavana Interrumpida" en „Impromptu for twelve" van de jonge Engelse cho reograaf Jack Carterdie in alle beschei denheid van opzet welkome aanwinsten van het répertoire betekenen. De avond werd geopend met wat Pieter van der Sloot „vrolijke taferelen op een negentiende-eeuwse boerenbruiloft" noemt. Albert Bocai maakte de muziek voor deze oude dansen, die vermoedelijk alleen voor het voetlicht werden gebracht om de aan kleding van het kortstondig geleefd heb bende ballet „De witte wiven" nog ergens voor te gebruiken. Een tamelijk stijlloos geval met zelfs geen schijn van waarachtig caractère. Zijn eveneens nieuwe „Achilles" op muziek van Scriabine bleek weer één van de problematische constructies op half We hebben de jongen van de slager nauwlettend in zijn groei gadegeslagen, om zo te zeggen. Toen hij de eerste keer kwam, was hij rood- glimmend gewassen met groe ne zeep en zijn strooien kuif stond star van de pommade. Hij was een tikje verlegen en bijna hond-achtig beleefd, alsof hij vreesde dat zijn pas- begonnen loopbaan een ontij dig einde zou nemen door een geringe misstap tegenover de klanten. Terwijl hij groeide in de hoogte en in de breedte, werd hij minder beleefd en hij ver gat .langzaamaan zijn haren te kammen. Er bungelde voortaan een sigaret in zijn mondhoek en zijn vroeger zo onderdanige ogen kregen de glans van nauw verholen on geduld. Nadat zijn haren geknipt waren op een wijze, die ons herinnerde aan de jonge gangsters uit een bloe derige Amerikaanse asfalt- film, was er van vriendelijk heid noch etiquette meer enige sprake en kwakte hij ons vlees voortaan op het vensterbankje naast de hal deur alsof het de groene zeep zelf was, waarmee hij zich eens zo ijverig placht te wassen. Wij vonden dat de jongen er niet op vooruitging, doch hijzelf scheen van gans andere overtuiging. Zijn zelf bewustzijn groeide met grote snelheid uit tot branie en zijn haastige beldruk was uit tien tallen andere te herkennen door een duidelijke eigen dunk, die ons onprettig aan deed. Doch hij bracht ons vlees getrouw en was eerlijk tot op de halve cent. En het schijnt onvermijdelijk dat de mens, van jongeling opgroeiend tot volwassene, zich tot een zekere levenskunst zet. Zijn levenskunst was blijkbaar brutale opschep en ergerlijke zelfingenomenheid. En mis schien had hij heel wat in zijn mars als slagersjongen. Er zijn tenslotte ook in dat be roep nuances. Ik herinner mij, dat hij eens hij kwam toen voor de tweede of de derde keer in opgetogen bewondering staar de naar een uitknoppende hyacint, die op een glas in de hal stond. De tere, groene punt streefde hunkerend ten hemel uit de gebarsten bol, die boven een wirwar van ragdunne stengels als een goedmoedige moeder haar prille spruit voedde. De prille spruit groeide voorspoedig uil tot een geurige^ bloem met strakke, gave bladeren en de jongen met zijn stroohaar en rode glimwangen vergat er zijn vlees en zijn nota's bij. Hij naderde als op eieren zo voorzichtig het watergroene glas en zei: „Hoe bestaat 't! Vorige week was ie nog niet boven de rand uit met z'n bleekneus!" Een bleekneus dat was een aardig beeld. De gering heid van het wassende witte spruitje uit de welgedane bol was uitgedijd tot een vlijm scherpe stengel, in wiens plooien reeds een waas van fijn mauve schemerde. En een sterke, zoete geur verdreef op dat moment de reuk van groene zeep. „Je zou zeggen, hoe kan 't," mijmerde de jongeman, ter wijl hij zijn geldtas naar ach teren schoof aan de riem om zijn schouder. „Een droge, harde bol waar je geen cent voor zou geven. En dat zit er allemaal in: bladeren, een bloem, parfum en wat al niet. En als het een hyacintenbol is, komt er vierkant een hyacint en geen boerekool uit. Hoe bestaat het eigenlijk, wat? Het is net een meccanodoos, zoals ik met Sinterklaas ge kregen heb. Je ziet niks dan wat ijzerwerk en schroefjes, maar als je ertoe gaat zitten 'maak je er de casuweelste dingetjes van. Maar dit groeit, zomaar, allenig." Hij lachte met een blos en verdween naar zijn volgende klant. Dat is al heel lang geleden. De meccanodoos van deze jongen zal wel vergeten en onttakeld op zolder onder het stof staan. Hij heeft er wat casuwele dingetjes van ge maakt, maar hij is intussen te groot voor dat gedoe gewor den. De sigaret is gekomen, en het meisje met de kantjes onderjurk, en de bioscoop. En voor een tulpenbol zal hij zijn neus ophalen. Hij heeft niet ontdekt hoe het gaat, hoe de bleekneus tot een schone, geu rende bloem kon uitgroeien zonder dat iemand er een vin ger bij hoefde uit te steken. Maar hoe het gaat, interes seert hem niet. Er zijn zoveel dingen die zijn aandacht vra gen: hij breekt zich het hoofd over de vraag, wie de moord op De Vlammende Arend van Nicaragua heeft bedreven en gaat het bloeddorstige drama tot het einde zien met zijn makkers op de tiende rij van de bioscoop. Hij heeft daartoe zijn helblauwe pak en zijn geel met gouden halsdoek aangedaan en zijn beige schoe nen met de witte naden. Zijn rode slagershanden knijpen in de stoelleuningen van de bio scoopzetel en als hij weet wie de moord op de vlammende Arend van Nicaragua heeft bedreven, kan hij de rest van de Zondag met ziin kornuiten luid schreeuwend redeneren over de détails van de trage die, in afwachting van de vol gende die nog spannender zal zijn. Soms komt zijn eerbied voor de raadselen des levens boven. Niet de geheimen der natuur echter zijn het, die zijn hunkering naar de weten schap voeden en evenmin is het nog langer de verwon dering voor het omsluierd vraagstuk van het zichzelf verbreidend leven, dat hem boeit. Hij komt op zijn Zon dagmiddag-slentergang langs de uitstalling van een motor paleis, een étalage vol chroom en staal en lakwerk en rub ber, waar de krachtmachines zó uit de fabriek op hun for tuinlijke berijder staan te wachten. Hij staat stil voor zo'n machtig motormachien en ver zinkt in dromeloze eerbied. Zijn ogen kleven vast aan de indrukwekkende cylinders en de verchroomde uitlaat. Zijn mond zakt een beetje open en hij blijft roerloos kijken. Een uur later staat hij er nog. Een jongen, die gevangen is in de stalen greep van de snelheidsafgod van deze tijd. Te zitten op het brede, zwarte rubberzadel, de gashandle open te draaien en met dave rend lawaai door de straten te razen dat is voor hem de enig denkbare hemel. Mis schien zal hij die nooit berei ken. Want hij ïs slagersjongen en zo'n machine kost een hoop geld. Maar hij kan zich, als hij niet in de bioscoop de geluk zaligheid van een gangster drama proeft, vooi deze uit stalkast der snelheid een fata morgana scheppen dat nóg boeiender is. Hij heeft die simpele bloem bol wel danig vergeten. We kunnen aannemen dat die aardige, filosofische jongen met zijn rode wangen en zijn steile haren van de aarde ver dwenen is. Zijn geest is weg gevaren zijn belangstelling is gestorven en zijn heldere ogen zijn vertroebeld. Er staan nu weer nieuwe bollen op glas in onze hal. En hij komt nog wekelijks vlees bezorgen. Maar de ganse week hun kert hij enkel naar de lege Zondag. En hij hoopt steeds maar dat hij eens per motor naar de bioscoop zal kunnen rijden. J. L. en half aan de mythologie ontleende gege vens, waarin moeizaam naar zinrijke gele genheden tot bewegen is gezocht. Hulde niettemin voor de gespannen, soms zeer ex pressieve maar mimisch eigenaardige ver tolking van de titelrol door de uit Londen gekomen gastdanser Norman McDowell. Van Pieter van der Sloot, zelf afwezig omdat hij gedurende een half jaar als solist aan de opera te Rome is verbonden, werd verder „Het Mislukt Aensoeck" op de planken gebracht, hier al meer dan eens besproken: een onschuldig lachnum- mer, door Marten Molema verdienstelijk uitgespeeld. Bij de reprise van zijn „Sona tine" kon men (speciaal in het Grazioso) invloeden van Agnes de Mille constateren, maar mocht men tevens vaststellen dat Ine Rietstap toch wel een echte danseres is, die men met ballerina-rollen in het jongste verleden een slechte dienst heeft bewezen. Om nog even op de genoemde Nederlandse choreograaf terug te komen: tussen veel goedkope handigheden en hoogdravende vergissingen ontdekt men ondanks alles telkens weer verrassende bewijzen van zijn inventief talent, dat on der strakker getrokken artistieke verhou dingen van grote betekenis voor de ont wikkeling van een „nationale" balletkunst had kunnen zijn. Waarom de solisten Angela Bayley en Norman McDowell het als zodanig niet bestaande duet uit de eerste acte van „Giselle" hebben gekozen, is mij niet dui delijk. Niet alleen is het onmogelijk de solovariaties los van de rollen te zien, tevens bestaat er maar weinig gelegen heid tot demonstratie van virtuositeit. Als men de choreografie aan Coralli wil toe schrijven, hetgeen betwistbaar is, laat men dan tenminste diens naam in het program ma behoorlijk spellen. Angela Bayley mag dan geen prima-ballerina zijn, zij is wel een prima karakterdanseres, om een in dit geval toepasselijk anglicisme te bezigen. Dat bleek trouwens wel uit haar kostelijk optreden in „Impromptu for twelve". Dit bijzonder aardige niemendalletje is een geslaagde pendant van „Le foyer de la danse" van Susanne Egri op dezelfde of soortgelijke muziek van Rossini, modern van aanpak, de mogelijke rivaliteit tijdens een repetitie tot onderwerp hebbende. Je rome Robbins mag iets dergelijks spor tiever en meeslepender hebben behandeld, dit hoeft geen afbreuk te doen aan de hulde, die Jack Carter voor dit plezierige dansspel toekomt. Laten wij op meer van dergelijke, ook van frisse smaak getuigen de werkjes hopen. Mascha ter Weeme was er werkelijk heel komiek in en Ine Riet stap kon een tot dusver onvermoed panto mimisch vermogen vermakelijk uitvieren. „Pavana Interrumpida" op muziek van Granados, waarin Greetje Donker optrad, was een al even gelukkige aanpassing aan de mogelijkheden van dit ensemble, mede omdat op de spits gedreven techniek bui ten de treffend in acht genomen vorm zou zijn gevallen. En zo kon .Tohan Mitter- I treiner, die als „de schaduw des doods" in „Achilles" door een bespottelijk costuum en vreemde grime sterk de lachlust prik kelde, zich nu onderscheiden door een be wuste, mannelijke plastiek. DAVID KONING ADVERTENTIE bestrijdt U afdoende met-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5