Nederlands Ballet in Zandvoort Vermindering kleuterscholen in oude stad eerste vereiste Potasch en Perlemoer herrezen Toenemend aantal leerlingen in de nieuwe woonwijken Amsterdamse Beurs Brieven aan cle redactie Verbouwing Slachthuis kost 77 mille 4 ómaJien De mening van Arnold Haskell Heemstede Première van gezelschap Johan Kaart 15 Rapport Nederlands Economisch Instituut Verheugend resultaat van optreden Audrey Hepburn Kwart eeuw in dienst bij Albert Heijn Amsterdams stadhuis op Waterlooplein PASTILLES Cy&tyc/ive/lêom/ Lezingen in gebouw CIOS over Griekenland ctraathewoners protesteren Tribune op sportpark in Hoofdorp Het Nederlands Economisch Instituut heeft op verzoek van B. en W. een rapport samengesteld over de behoefte aan scholen voor kleuteronderwijs in Haarlem. Uit dit rapport, dat is opgemaakt naar de toestand van dit onderwijs in September 1953, dit gebied. Dat er bü deze tak van het onderwijs ernstige tekorten zijn ontstaan, is blijkt, dat er allerminst gesproken kan worden van een bevredigende toestand op in de eerste plaats een gevolg van de slechte financiële positie van de gemeente in de jaren na 1929. Hierdoor ontstond een grote achterstand in de stichting van nieuwe schoolgebouwen zowel bij het openbaar als bij het bijzonder onderwijs. Ook de be perkingen, waaraan de subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs werd onder worpen, heeft in deze een sterk remmende weking uitgeoefend. Na het einde van de tweede wereldoorlog hebben B. en W. voortdurend getracht deze achterstand in te lopen, maar zij werden daarbij belemmerd door het zeer bepekte bouwvolume, dat voor deze tak van het onderwijs beschikbaar werd en nog wordt gesteld. Behoudens een enkele uitzondering kon alleen tot uitbreiding van het kleuteron derwijs worden overgegaan door het stich ten van klassen in leegstaande lokalen van scholen voor gewoon lager onderwijs. De stichting van nieuwe woonwijken brengt onvermijdelijk met zich mee, dat er een geleidelijke ontvolking plaats heeft van de oudere bebouwingskernen. Het ge volg hiervan is, dat aan vele oude scholen capaciteitsoverschotten zijn ontstaan. Het instandhouden van een vrij groot aantal onderbezette scholen, welke veelal zijn gehuisvest in gebouwen, welke met het oog op hun ouderdom vaak ingrijpende voorzieningen behoeven, legt naar het oor deel van B. en W. een onevenredig zware financiële last op de gemeente en op de schoolbesturen. Voor een economisch ver antwoorde exploitatie van de scholen is het naar het oordeel van B. en W. gewenst dat het aantal leerlingen, dat de school bezoekt de maximum opname-capaciteit van het gebouw zoveel mogelijk benadert. Aangezien ook in de toekomst een sterke toeneming van het aantal leerlingen voor kleuteronderwijs in de oudere bebouwings kernen niet kan worden verwacht, achten B. en W. een vermindering van het aantal scholen voor voorbereidend lager onder wijs aldaar een eerste vereiste. Dit zal naar de mening van B. en W. kunnen worden bereikt door het bevor deren van een samenvoeging van scholen van gelijke richting in bepaalde wijken, gepaard gaande aan het zo nodig en mo gelijk verbeteren van de outillage van de overblijvende scholen en/of het stichten van een of meer nieuwe gebouwen op een meer juiste plaats in het gereorganiseerde rayon. Ook dient, aldus B. en W.. over wogen te worden, of ruiling van schoolge bouwen van verschillende richtingen een betere basis voor de exploitatie kan op leveren. In het rapport wordt nagegaan hoe groot in Haarlem de behoefte aan lokalen voor kleuteronderwiis is én in welke mate reeds in deze behoefte is voorzien. De behoefte wordt bepaald op grond van de aantallen vier- en vijfjarige kinde ren in de twaalf wijken, waarin de stad voor dit doel is verdeeld. In het rapport is men er voorts van overtuigd, dat er op twee manieren een tekort kan ontstaan: I. doordat de capaci teit van de in de wijk aanwezige lokalen te klein is om alle in aanmerking kompii- Bond Oorlogsslachtoffers kan nu 17 ha. bouwterrein kopen De voorzitter van de Nederlandse bond van Militaire Oorlogsslachtoffers mr. dr. W. K. van Ommen Kloeke deelde gister avond in het Haagse Scala-Theater mede, dat de tournee van de filmactrice Audrey Hepburn voldoende heeft opgebracht om 17 hectaren in Doorn te kopen voor hei toekomstige wooncentrum voor ernstige invaliden. De heer Van Ommen Kloeke zeide zeer verheugd te zijn dat dit resul taat bereikt is, en dankte Audrey Hepburn voor haar medewerking. Uit erkentelijk heid is zij tot ere-lid van de bond benoemd. Zij is het derde ere-lid. Zij ontving het gouden kruis van verdienste van de bond. De actrice zeide in een kort woord, dat niet zij alleen dit kruis verdient, doch al len, die haar hebben geholpen om de fond sen bijeen te brengen en degenen die nog zullen helpen om het doel dat de bond zich heeft gesteld te bereiken. De filmactrice en haar echtgenoot woon den een speciale avond bij, waarin het ge zelschap van Toon Hermans met „Za-Za" optrad. Audrey Hepburn zeide aan het slot van haar toespraak, dat zij ook zal trach ten in Amerika bij Amerikaanse Nederlan ders fondsen te werven voor de ernstige Nederlandse oorlogsinvaliden. Nadat de heer Van der Heuvel (AR.) hierover zijn blijdschap had geuit werd het voorstel aanvaard. de kinderen te kunnen bevatten (capaci teitstekort), 2. doordat de spreiding van de scholen over de wijk zodanig is, dat bepaalde groepen kinderen te ver van een school woonachtig zijn, dan dat gezegd zou kunnen worden, dat die school in de be hoefte van deze kinderen voorziet (sprei dingstekort). Conclusies Het rapport komt voor de diverse wij ken tot de volgende conclusies: Centrum en Oude Leidse buurt: De totale capaciteit van alle scholen tezamen is vol doende. De spreiding is zeer slecht; vooral in de omgeving van de Garenkokerskade en van de Parklaan bestaan spreidings tekorten. Haarlem-Oost ten Noorden van de Zo- mervaart: Voor het openbaar onderwijs is er zowel een capaciteits- als een sprei dingstekort. Bij het bouwen van scholen in Parkwijk zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat een deel van de om geving van het Van Zeggelenplein te ver van de bestaande confessionele scholen verwijderd is. Haarlem-Oost ten Zuiden van de Zomer - vaart: In deze wijk bestaat in geen enkel opzicht een tekort. Patrimonium. Transvaalbuurt en Zuide lijke Indische buurt. De capaciteit is voor de kinderen uit deze wijk voor alle rich tingen voldoende. In het Zuidelijk deel be staat voor de openbare scholen een sprei- dingLstekort. Noordelijke Indische buurt. Hier bestaat behoefte aan een R.K. en een openbare kleuterschool. Deze scholen zullen tevens moeten voorzien in de behoefte van de om geving van het Dietsveld. Kleverpark. Wegens een te kleine capa citeit bestaat hier behoefte aan een open bare school. Zaanenkwartier. In deze wijk bestaat behoefte aan een R.K. en aan een Prot. Chr. kleuterschool. Bij het opheffen van de noodvoorzieningen voor het openbaar onderwijs, is vervanging noodzakelijk. Over de brug. Elk der richtingen heeft behoefte aan een nieuwe school. Spaarndam. De aantallen R.K. en Prot. Ohr. leerlingen zijn te klein om de bouw van een confessionele school te rechtvaar digen. Haarlem-Zuid. In verschillende delen van de wijken bestaan spreidingstekorten, met name in de omgeving van het Flora park en het Schouwtje. Haarlem-West. In deze wijk bestaat be hoefte aan scholen van elk der drie rich tingen, Ramplaankwartier. De R.K. en de Prot. Chr. kinderen zijn aangewezen op de con fessionele scholen in Bloernendaal. In ver band hiermede moet de bouw van confes sionele scholen op Haarlems gebied, mede gezien de kleine, afnemende aantallen leer lingen niet gerechtvaardigd geacht worden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl/47 1005lu 1005/,„ A.K.U 289!4 289 Unilever 430 433 Philips Gloeil. 336 342 Kon. Peti-oleum 509 514 A'dam Rubber 111% 114 Holl. Amer. Lijn 171 173 N. Scheepv. Unie 151% 153 H.V.A 152% 145 Deli Mij 138 7/s 139 Amsterd. Bank 240 240 Ned. Handel Mij 201J4 202 Rotterd. Bank 212 212 Twentsche Bank 209 209 Anaconda Copper 41% 41X Bethlehem Steel 82 83</2 Republic Steel 63 62% Shell Union 54 54 Tidewater 26% 25% U. S. Steel 58% 59% (Verkort weergegeven) Verpleging. Een verpleegster breekt een lans om de salarissen van de verplegenclen eveneens met 6% te verhogen. Zeker een lofwaardig streven waaraan door inzend ster reeds voldaan werd. Doch één voor name kwestie wordt vergeten. Tegelijk met de hogere salarissen worden de levens- kosten van verplegenden met volledige in woning niet noemenswaardig hoger. Doch wel worden dit de kosten van hun prin cipalen door voortdurende stijging van levensmiddelen, huishuur, hogere salaris sen etc. etc. De verpleegprijzen van particuliere rust huizen ondergaan echter niet gelijktijdig verhoging zoals onder meer de ziekenhuizen waarvan de verpleegprijzen thans weer met gemiddeld f 0,40 per dag verhoogd werden. Aan de betreffende instanties wordt in overweging gegeven deze materie eigener beweging eens onder het oog te willen zien. MEVROUW G. C. Protest van beroepsartisten. In de aan kondiging van de Zaterdag in het gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem te hou den amateur-cabaret-show lazen wij met verwondering de volgende zinsnede: „De vraag naar nieuwe artisten doet zich in het Nederlandse amusementsleven steeds sterker voelen. Voor de impressario's wordt het moeilijk een programma samen te stel len, dat iets nieuws brengt. Als gevolg hiervan speurt men ijverig naar toekom stige sterren, die vooral gezocht worden onder de amateurs". Met deze uiteenzetting kunnen wij ons als bestuur der afdeling Haarlem van de Algemene Bedrijfsbond voor Musici en Ar tisten uiteraard niet verenigen, daar do vraag naar nieuwe artistennummers het aanbod nog lang niet overtreft. Wij betreu ren het te moeten constateren, dat een der gelijke amateur-avond, tegen betaling van entrée, georganiseerd wordt. Het heeft naar onze mening geen zin een dergelijke amateuravond te organiseren, omdat er nog talrijke beroepsmusici en artisten zijn, waarmede het Haarlemse publiek nog geen kennis heeft gemaakt. Juist in deze tijd waarin de beroepsmusici en artisten be scherming vragen tegen het broodrovend amateurisme, menen wij onze zienswijze, ook in het algemeen belang, onder de aan dacht van het Haarlemse publiek te moe ten brengen. HET BESTUUR VAN DE ALG. BEDRIJFSBOND VAN MUSICI EN ARTISTEN, AFDELING HAARLEM Het is noodzakelijk, dat de administratie van het openbaar slachthuis te Haarlem de beschikking verkrijgt over meer kantoor ruimte. Het huidige kantoor, dat reeds in 1907 in gebruik werd genomen, is in ver band met de sedertdien toegenomen werk zaamheden veel te klein geworden, hetgeen niet bevorderlijk is voor een goede gang van zaken. Bovendien is het gewenst, dat woongelegenheid wordt geschapen voor twee ambtenaren, die wegens de aard van hun werkzaamheden bij het slachthuis moeten wonen. Te dien einde is een plan ontworpen, waarbij de beganegrondverdieping van de directeurswoning, welke binnenkort zal worden ontruimd, wordt getrokken bij het kantoor, terwijl de eerste en tweede ver dieping worden gesplitst in twee zelfstan dige woningen, elk bevattende een woon kamer, drie twee-persoons slaapkamers, een keuken, een doucheruimte, een w.c. en een bergplaats. Tevens voorziet dit plan in een vervanging van do bestaande verwar mingsinstallatie van het kantoor, welke geheel is versleten, alsmede in hot aan brengen van een tegenstroomapparaat in het ketelhuis. Het ligt in de bedoeling ook de woningen op de nieuwe verwarmings installatie aan te sluiten. De geprojecteerde archiefruimte tussen de kamer van de chef en de administratie- afdeling zal worden voorzien van glazen deuren, opdat de chef zijn overzicht op de afdeling kan behouden. De kosten, met inbegrip van die wegens het uitbreiden en wijzigen van de electri- sche installatie en die wegens het aanbren gen van nieuw behang en vloerbedekking in het kantoor, zullen naar raming f 77.230 bedragen. In deze raming is de jongste loonsverhoging vervat. Het in genoemde som begrepen bedrag voor de aanleg van de verwarmingsinstal latie is gebaseerd op de laagste som, waar voor door één van de daartoe uitgenodigde installateurs op dit onderdeel van het ge hele werk is ingeschreven. B en W. merken in dit voorstel aan de raad nog op, dat de mogelijkheid wordt onderzocht om ter zake van voormelde wo ningsplitsing een premie uit 's Rijks kas te verkrijgen. ADVERTENTIE De Haagse rechtbank heeft de 40-jarige fabrikant Th. G. G. uit Amsterdam conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van vijf jaar. Hem was ten laste gelegd dat hij onder invloed van sterke drank in de nacht van 6 op 7 April in Den Haag een auto had bestuurd en daarmee in volle vaart tegen een lichtmast was ge reden. Een van de inzittenden van de auto, de beeldhouwer L. van der Brugge was hierbij om het leven gekomen. Tijdens een cabaretavond in Den Haag, die door Audrey Hepburn werd bijgewoond, is zij, wegens haar verdiensten voor de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers, onderscheiden met het gouden Kruis van Verdienste van deze bond. Het kruis werd haar uitgereikt door mr. dr. W. K. van Ommen Kloeke (midden). De eerste die haar feliciteerde was Toon Hermans (links). In het dezer dagen bij Adam Charles Black te Londen verschenen „Ballet An nual" schrijft de gewezen criticus Arnold L. Haskell, auteur van talrijke internatio naal gewaardeerde boeken op het gebied van de danskunst en thans directeur van de Sadler's Wells School, over zijn bevin dingen in Nederland een beschouwing, die wij hieronder letterlijk vertaald in haar geheel overnemen: „Gedurende lange tijd heeft Holland on der invloed gestaan van het Duitse expres sionisme en wantrouwen tegen het klas sieke ballet gekoesterd. Nu richt het zich, evenals Duitsland, op de klassieke tech niek en verkeert in een periode van moei lijke overgang. De moeilijkheden zijn gro ter dan die in Duitsland, doordat het land zo klein is. Het goede werk, dat reeds is en nog wordt gedaan, laat zich in gevaar brengen door meedogenloze rivaliteit van onconstructieve aard, zodat het talent, dat ongetwijfeld bestaat, her en der verspreid is. Mile Adret heeft enig voortreffelijk werk in de goede richting gedaan bij de Amsterdamse Opera, maar het beste mate riaal is te vinden in de kleine groep van Sonia Gaskell, een Russische leerlinge van Mme Egorova, die veel pionierswerk heeft verricht. Uit deze groep zou, wanneer zij de kans krijgt, op den duur iets veel gro- ters kunnen groeien. Ook in Holland be staat de neiging om het ballet te bezien als een frivole kunst, behalve wanneer het een of andere diepe symbolische betekenis' heeft. Leerlingen met onmiskenbare aan leg beginnen vaak te laat. Het bemoedi- gendste aspect is de stevige steun, die de regering thans geeft aan de oprichting van een nationaal ballet en de benoeming van een commissie, die tot taak heeft een opzet te bestuderen en te voltooien, die gemaakt is door Kurt Jooss en de schrijver, eerder in dit jaar. A. L. H.". Het leek mij van belang deze objectieve mening van een volkomen objectieve bui tenstaander, die zich van de toestanden op de hoogte heeft gesteld, aan de in ont wikkeling van onze danskunst belangstel lenden door te geven. Inmiddels is het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell tot stand gekomen in overeenstem ming met het uitgebrachte advies. Over de eerste voorstellingen van dit ensemble heb ik nog onlangs uitvoerig geschreven, zodat wat de gisteren in Zandvoorts Monopole Theater voor de culturele kring 't Helm plaats gehad hebbende uitvoering betreft met enkele aantekeningen kan worden vol staan. Waarbij in de eerste plaats het ini tiatief van de organiserende stichting, die trouwens over het algemeen voor zeer be langwekkende programma's zorgt, moet worden geprezen. De accommodatie van het theater is zo danig, dat men de prestaties slechts onder het grootste voorbehoud kan beoordelen. De speciaal voor deze gelegenheid gelegde vloer, voor welke tegemoetkoming overi gens alle hulde, moest met zoveel hars worden bewerkt, dat de pianobegeleidin gen van Peter Rester met veel geknerp werden aangevuld. Niettemin hebben de dansers zich met zorgvuldigheid van hun taak gekweten. Hoogtepunt van deze avond was stellig „Dessins pour les six" van John Tarras op een Trio van Tsjaikofsky, een prachtige bewegingscompositie met een lyrische inslag. Vooral Maria Huisman (pas hersteld van een operatie) en Willy de la Bye wisten zich hierin te onderschei den. Eerstgenoemde verving Johanne Zuiver en Janine van Thor nam de plaats van de naar Algiers vertrokken Joan Cadzow in bij de Pas de Quatre, een reconstructie van Anton Dolin, die zeer acceptabel voor het voetlicht kwam. De andere nummers ga ven geen aanleiding tot nader commentaar. Met het „Ballet van de lezer" werd deze kennismaking besloten. Laten wij hopen, dat vele Zandvoorters de smaak van het klassieke ballet te pakken hebben gekregen en tot de trouwe bezoekers zullen gaan behoren van voorstellingen te Haarlem ot Amsterdam, waar de verhoudingen zoveel gunstiger zijn. DAVID KONING. Op 11 November is het 25 jaar geleden dat de heer G. C. Dekens, chef van de Al- bert Heijn-winkel in de Raadhuisstraat in Heemstede, in dienst trad. Hij begon toen als bediende in de winkel te Naarden, waarna hij, toen hij zijn opleiding in en kele andere filialen had voltooid, op 14 Juli 1938 werd benoemd tot chef van de winkel in de Jan van Goyenstraat te Heemstede. In' de loop van dit jaar heeft hij de leiding van de winkel in de Raadhuis straat op zich genomen. "BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: K. P. Postma en L. Limborgh; J. de Bruin en M. Kleinman. GETROUWD: Ch. Smits en A. M. van Zwieten; J. Ruiter en J. C. Langeveld; F. J. Hulsbosch en J. M. Duindam. GEBOREN: Josephina Anthonia Maria, d. van D. C. van Kesteren en A. van Duin; Jeannette Ingrid, d. van L. I. Wuijckhuijse en C. J. den Heeten; Elisabeth Catharina Maria, d. van B. Nooij en A. M. M. Lindeman; Johannes Jozef, z. van J. Hagedooren en P. Zemaitijte; Marinus Hemmo, z. van J. Hage dooren en P. Zemaitijte; Paul Marius, z. van A. van den Bos en H. Kok; Jan Alfred, z. van Y. de Jong en H. M. Heeren; Marijke Lizette, d. van G. de Muijnck en P. M. E. van Tilborg; Ivo Paul, z. van W. A. Touw en T. I. Houben; Maria Johanna Theresia, d. van J. D' haene en J. P. Vester; Richard, z. van A. J. M. Velden en J. H. van den Brink. OVERLEDEN: M. R. B. van der Schoot— Erens, 50 j„ Rijnstraat 41 (v.); Wed. J. P. Kroon—Balfoort, 94 j., Overboslaan 27 (v.); C. van Veen, 70 j., Herfstlaan 2 (m.); Wed. A. C. van der Vossenvan Lunenburg, 85 j„ Overboslaan 27 (v.); T. VeermanSchoon, 75 j., Havenstraat 36 (v.); B. van Veen—van Scherpenzeel, 51 j., Havenstraat 29 (v.); J. Wit, 74 j., Herenweg 126 (m.); M. J. F. E. W. Habnitvan Hattum, 43 j., F. Schubert- laan 7 (v.). Amsterdam heeft zijn keuze van de plaats voor het nieuwe stadhuis opnieuw bepaald. Dit gebouw zal volgens de huidige voor nemens verrijzen aan de daartoe te ver breden Amstel op een terrein, begrensd door het Waterlooplein, de Zwanenburg wal en de Amstel. De hoofdstedelijke ge meenteraad aanvaardde Donderdagavond laat in zijn speciaal voor dit debat belegde vergadering na een urenlange bespreking de desbetreffende voordracht van B. en W. met 40 tegen 1 stemmen. „B. en W. streven er naar de voorberei dende werkzaamheden binnen 4 a 5 jaar gereed te hebben, zodat over ruim 4 jaar met de bouw van het stadhuis op de aange wezen plaats kan worden begonnen" zo zei de wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Hull, in zijn antwoord van ruim vijf kwartier tot sprekers van alle raadsfracties. Het plan-Kaasjager Op de vraag of het „Plan-Kaasjager" deze voordracht tot aanwijzing van het ter rein voor de bouw van het stadhuis in de weg zal staan, antwoordde de wethouder dat dit plan primair een politierapport over de verkeersproblemen is en bij de burgemeester is ingediend. Dit plan is nog niet bij B. en W. ter sprake geweest. Spr. betreurde de vele publicaties in de pers over deze kwestie. Sedert generaties brengt dé klassieke ronde Droste doos de heerlijkste chocolade flikken. 4 smaken - geniet er van Verkrijgbaar in dozen en handige kokertjes. Echt lekker... écht Drostel 0(S>; dessert-chocolade melk-chocolade mokka-chocolade bitter-zoet chocolade De heren Potasch en Perlemoer, die het toneelgezelschap „Johan Kaart" avond aan avond volle zalen hebben bezorgd, zijn uit de asse, waarin wij hen waanden, herrezen. Een niet in het programma met name ver meld auteur, die overigens wel de bijstand zal hebben genoten van Johan Kaart en Johan Boskamp, heeft zich gewaagd aan een vervolg op het kibbelziek leven der heren, van wie ik de historische uitspraak: „Jou hoofd doet mij pijm" altijd zal ont houden. Er zijn nog meer opmerkingen, die waard zijn om in uw agenda als ge slaagde mop ingeschreven te worden. Zc werden Donderdagavond bij de première van „Potasch en Perlemoer op vacantie" kwistig rondgestrooid. Maar daarbij is het wat de humor aangaat gebleven. Zo ver rassend als de eerste versie van het deen en laten dezer heren was, kon de tweede weergave niet zijn. Een doorzichtiger con structie van het vervolg hunner avonturen ware echt# niet te bedenken geweest. Het was zo opzettelijk, dat ik mij afvroeg of de spelers daar nu zelf nog plezier in had den. De goedlachse zaal had het wel. Dat zat dan ook helemaal voor bij deze tweede Potasch en Perlemoer. De grappen en grol len waren niet van de lucht. Ik beken eerlijk, dat ik het niet als een kniesoor over me heen heb laten gaan. jMën moest er zeker wel door geamuseerd worden, Vooral in het'tweéde bedrijf, dat'hét'sterk ste deel is van het stuk. Op den duur ech ter gaat die vooropgezette poging om de zaak op stelten te zetten vervelen. Bos kamp en Kaart mogen dan alle registers open trekken en zich als briesende leeuwen op de komische allure van hun verschij ning werpen het baat niet altijd. De serieuze toneelliefhebber kan er tenslotte geen genoegen mee nemen of moet men misschien geen serieuze toneelliefhebber zijn Het grote bezwaar van „Potasch en Per lemoer op vacantie" is, dat het allemaal te lang duurt. Hét stuk is uitgerekt om maar zoveel mogelijk komieke situaties te schep pen. Bij bekorting zou het zeer veel win nen. De vaart, die Kaart en Boskamp erin brengen, wordt er weer uitgedreven door een huisknecht op zijn elf en dertigst, die ik beslist niet leuk meer vond. Waarom speelde Matthieu van Eijsden dit mannetje niet? Hij zou er heel wat meer van ge maakt hebben dan Jack Wolf. Tilly Perin- Bouwmeester gaf vlotweg een sussende mevrouw Potasch weg, die alle ruzies op de gemakkelijkste manier meent te moe ten bezweren heel geen originele ver schijning. Ingeborg Winkler liet even me vrouw Perlemoer zien. Zij was te kort in de scène om er veel in te betekenen. Er kwam voorts nog een vertegenwoordiger in voor, die door een misverstand de hei'en Potasch en Perlemoer opscheepte met een wagonlading schoenensmeer, terwijl zij knopen dachten te kopen. Deze vertegen woordiger is eigenlijk de enige echte to neelfiguur in het stuk. Willem Faassen buitte die meevaller dankbaar uit. Kaart Voor de leerlingen van het Centraal In stituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen, heeft de heer W. Overliese, leraar lichamelijke opvoeding M. O. te Bloernen daal. Donderdagochtend gesproken over Griekenland. Een van de eerste moei lijkheden, die hij ondervond bij zijn reis van zes weken door dit land, was van taai-technische aard. De gebarentaal in Griekenland is totaal anders dan wij ver wachten. Zelfs het Ija- en nee-schudden is zo verschillend, dat er een volkomen be gripsverwarring uit kan voorkomen. De Griekse dans, de volmaakte uiting van li chamelijke gevormdheid, maakt grote in druk. Het is traditie dat een willekeurige man in een restaurant, waar een orkestje speelt, naar voren komt en zijn dansen uit voert. Hij danst vrij langzaam en met half gebogen hoofd en stoort zich aan niemand. Soms dansen andere Griekse mannen met hem mee. De kerk is in Griekenland nog altijd het middelpunt van de volksfeesten en daarom is er bij de kerk een grote open ruimte. Bij het bezoeken van de overblijfselen van de oude Griekse beschaving valt de wonder lijke en benijdenswaardige harmonie op, die er was tussen de lichamelijke vorming, het geestelijke en het cultiu'ele leven. De heer Overliese toonde met gekleurde lan taarnplaatjes aan, dat op vele plaatsen oude fundamenten van het theater, de tempel en het stadion vlak bij elkaar te vinden zijn. Het onderwijs in het oude Griekenland stond in hoog aanzien. Dit blijkt uit de prachtige versieringen en de royale opzet van het gymnasion, de middelbare school van twee en een halve eeuw terug uit het land, waar de bakermat ligt van de huidige beschaving. De moderne Griek is nog wel trots op de beroemde sportprestaties van zijn voor ouders, doch zelf is hij tot weinig in staat. en Boskamp zelve wisten met hun beide sinjeuren wel waar ze aan toe waren. Het kostte hen alleen meer moeite in hun huid te kruipen. Een pensionhoudster van Cilly Bach en een brutale advocaat van Peter Storck eisten tenslotte hun bescheiden aandeel in de ontwikkeling der dingen op. Ik zal hier niet vertellen wat er alle maal gebeurde met de Potaschen en Perlemoeren, die onder pseudoniem op vacantie, elkander treffen in hetzelfde pension, waar zij elkanderó gezelschap juist zo handig hadden gedacht te ont vluchten. Het publiek, eens voor hun es capades gewonnen, was kennelijk gekomen om er nu ook van te genieten. Het kon dat in de stadsschouwburg beter dan in de concertzaal, waar het gezelschap door gaans optreedt. De zaal was uitverkocht. Het verdient daarom overweging voortaan de concertzaal links te laten liggen waac men blijkbaar het publiek, dat een beetje huiverig is voor het bezoek aan toneel voorstellingen in de schouwburg, dan toch nog hoopte te bereiken. Het schijnt bereid zich naar de stadsschouwburg te begeven als het Kaart maar bezig kan zien. Want dat „Potasch en Perlemoer op vacantie" de belangstelling zal wekken van allen, die door hun eerste verschijning waren ge troffen, het lijkt mij zeer waarschijnlijk. Ondanks de bedenkingen van' de recensent. P. W. FRANSE Tegen parkeerterrein Kamperlaan en garagebedrijf Leidsevaart Een aantal bewoners van de Welgelegen- straat en omgeving in Haarlem heeft een brief aan de gemeenteraad gezonden, waar in bezwaar wordt gemaakt tegen het uit breidingsplan voor de omgeving van de Kamperlaan. Dit uitbreidingsplan, dat hoofdzakelijk is gebaseerd op de te verwachten uitbrei ding van de Mariastichting, omvat onder meer de aanleg van een groot parkeerter- rein van vijftig meter lengte en twintig meter breedte tussen de Mariastichting en de Welgelegenstraat. Het thans bestaande plantsoen zou daaraan worden opgeofferd. Daartegen vooral ï-ichten zich de bezwaren van de bewoners. Niét alleen zijn zij van oordeel, dat het aspect van hun straat daar door wordt bedorven, maar zij vrezen ook dat dit parkeerterrein niet slechts zal wor den gebruikt door het medisch personeel, de medische diensten en de bezoekers van de Mariastichting, maar ook door automo bilisten die in de stad gaan winkelen of in de naaste omgeving moeten zijn, nog af gezien van de aantrekkelijkheid van zo'n ruime parkeergelegenheid voor bedrijven of pai-tïculiei-en die om stallingsruimte ver legen zitten. Met name wordt door de be woners van de Welgelegenstraat gevreesd, dat hun hetzelfde boven het hoofd hangt als de bewoners van het Lorentzplein, waar altijd grote tankwagens geparkeerd staan. Een klacht van gelijke aard hebben de bewoners van de Adriaan de Jongestraat over een garagebedrijf aan de Leidsevaart, dat de gewoonte heeft herstellingswerk zaamheden op straat te verrichten, hetgeen een belemmering van het uitzicht en de toegang tot hun woningen oplevert. „Het zou in het geheel niet nodig zijn, dat de reparaties op straat worden uitgevoerd, als de garagehouder zijix stallingruimte niet verhuurd zou hebben", merken deze adres santen op. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lemmermeer is het ontwerp van de nieuwe tribune op het Gemeentelijk Sportterrein te Hoofddorp goedgekeurd. Vroeger was reeds besloten tot de bouw over te gaan. De tribune zal voor de feestelijkheden in de zomer 1955 gereed zijn. Het'aantal zit plaatsen bedraagt 1250 en in de loge zullen vijftig tot zeventig personen kunnen plaats nemen. Tot hoofd van de Julianaschool te Zwa nenburg werd benoemd de heer H. A. Ger ritsen en tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Hoofddorp de heer II. den Heijer te Haarlem, die reeds tijdelijk aan de school verbonden was. Aan de heer Th. H. M. Terwee werd eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Nieuw Vennep. Meegedeeld werd, dat de commissie voor Openbare Werken binnenkort zal spreken over de riolering in Vijfhuizen. Vroeger is bij het leggen van de riolering geen systeem toegepast. Thans moet nagegaan worden of de huidige x-iolering aangepast kan worden bij een nieuw systeem, als daartoe moet worden overgegaan bij uit breiding van het dorp.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11