Janny Silver (22 jaar) werd in Frankrijk parachutiste ZE VEN DA GEN HAARLEM „LIQUIDATEUR" De boel fijn aan stukken slaan SLOPER BRONCHITIS? Het Hoofd van Huisvesting joviaal, bezorgd en hard Van mensen en dingen onder de Oamiaatjes Eén schotel Brillenspecialist Schmidt 13 Haarlems meisje springt een gat uit de lucht Speciale waarschuwing voor corpulente heren! Vlakgom voor vluchtelingenhulp Tweede faze reorganisatie Frans Halsmuseum Draaideur tegen tocht in Concertgebouw J. A. de Wijs gehuldigd |lr "'III Om het zilveren biljart Van Til niet op tol 11855 Goud Gummetjes Goud Uitbreiding Te Lohr en bij Baja Nieuw model Kras Bijdragen gevraagd voor bijna 900 woningen Duurder zijspoor naar het Gemeentelijk Energiebedrijf Vluchtelingenhulp thans 821.000 Nederlands overschot in Betalingsunie 12 millioen Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 5 NOVEMBER 19 54 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Als de enige zekerheid voor je leven een lap nylon van 1500 gulden geworden is en je tuimelt door het luchtruim met die nog opgevouwen parachute op je rug, voor het eerst van je leven en je weet dat die lap zich dadelijk met een enorme schok zal ontplooien.... hoe voel je je dan? Dat kunnen in Nederland niet veel mannen vertellen en maar één vrouw en dat is de 22-jarige Haarlemse Janny Silver, die Donderdagmorgen om 2 uur op Schoter- bosplein 33 thuis kwam uit Frankrijk waar zij acht sprongen maakte. ..Het valt niet mee, de eerste keer was ik helemaal niet bang, de tweede keer was ik flink benauwd en ik heb een paar flinke klappen gehad, één keer viel ik zelfs op mijn hoofd", is haar ervaring. Op 16 October vertrok zij met dertien mannen naar Biscarosse. 160 kilometer ten Zuiden van Bordeaux. Alle veertien zijn zij lid van de Eerste Neder1andse Parachu tisten Club, een onderafdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Be K.N.V.v.L. schonk subsi dies, zodat veertien van de 70 leden van de club naar het Centre de L'Aviat.ion Spor tive et Légère konden vertrekken, e^n vliegveld van de Franse sportluchtvaart- vereniging. waar men ongeleid wordt tot parachutist. De E.N.P.C. heeft onder haar leden vele oud-striiders. die onder andere in Korea en Indonesië hebben gesprongen en tesamen een boek van krijgsfeiten zou den kunnen volschrijven. Janmy Silver zou nooit aan een parachute gebengeld hebben boven een Frans landingsterrein met, grennels, doornen en boomstronken, als haar 27-jarige verloofde Ges Kriigsman van Spangenberg niet zo'n enthousiasme voor de sipringsoort had. Hij kreeg het te „pakken", toen hij als militair in Indonesië was. Ook hij ging mee naar Biscarosse, maar om de ..vrije val" te leren, de val dus met een gesloten parachute ge durende een aantal seconden. Drie gingen voor de vrije val en elf van het gezelschap moesten nog voor de eerste maal snringen. Jannv kreeg eerst een week grondtrai- ning. Ze leerde de „chute" zelf inpakken, ze hing aan een paar liinen aan een soort galg om te leren in een zwaai te vallen, tenslotte vanaf vier meter, ze leerde ..rol len" en sprong herhaaldelijk uit een hou ten kastje op anderhalf-meter-hoge poten om de „Exit-houding" te leren. Er waren oefeningen on het droge voor waterlandingen en op de 22ste October (13 October waren d'e oefeningen begonnen) stond zij, zwaar ingepakt en met de zelf- gevouwen parachute op de rug, voor de open deur van een Junker, die op 600 me''er hoogte vloog. Zij sorong en vergat de openingsschok van de automatisch open gaande parachute op te vangen. „Het was alsof ik uit elkaar werd getrokken". Ze landde goed en maakte daarna nog zeven sorongen, de laatste drie vanaf 900 meter. Janny weet nu hoe het aanvoelt met een snelheid van zes meter per seconde te val len aan een parachute. Haar verloofde Ge* Krijgsman i* teke naar-constructeur bij Figee maakte 15 sprongen, de laatste van 1200 meter met een vrije val van 12 seconden. Hil heeft nu in totaal 48 maal gesprongen. Het moei lijkste is te schatten wanneer je op de grond zult komen, het zogenaamde stereoscopi sche zien. „Als je eenmaal onder de be koring van deze sport bent, schei je er niet meer mee uit, het gaat er alleen om: kóm je onder die bekoring", vindt hij. ..Ik wèl". zegt Janny, die met haar verloofde hoopt mee te springen op de Internationale Luchtvaart Show Ypenburg, de Ilsy. Ze hebben allebei het brevet gehaald, trouwens alle veer'tien zijn geslaagd. De officiële uitreiking zal plaats vinden via ADVERTENTIE Wekt het toe nemen van Uw lichaamsgewicht ergernis bij U er bezorgt U dit vermoeidheid Schal U dan de medisch ver- zorgde CEINTUUR COMFORT aan, dan wordtUwlichaam gesteund, Uw figuur gecorri geerd en Uw ver moeidheid ver dwijnt. 14.50 Verkrijgbaar bij: C.V. HOLT, Ane- gang 33-37, Haarlem; CONSTANT LAMP, Barteljorisstraat 24, Haarlem; N.V. A. PRINSEN Grote Houtstr. 80, Haarlem de K.N.V.v.L. En waarom ze nu naar Frankrijk moesten? In Nederland is het verboden parachutisten op te leiden, maar ze mogen hier wel springen Tien dagen wordt in Zwolle een hulp actie gevoerd voor de Arabische vluchte lingen in de kampen rond de staat Israël. Deze actie geschiedt onder auspiciën van de Unesco, die in ons land plaatselijke acties organiseert, die telkens een ander doel hebben. Zaandam had de primeur met een hulpactie voor Lybië. Voor de scholen van de Arabische vluchtelingenjeugd ver kopen de leerlingen van de Zwolse middel bare scholen thans Unesco-vlakgom. iVu de Goudleerzaal van het Frans Hals museum is gerestaureerd zal de tweede faze van het tienjarenplan voor de reorga nisatie en modernisering van het museum dienen te bestaan uit de vernieuwing van de verlichting in de grote tentoonstellings zaal, het opstellen van de groepsportretten van Frans Hals uit 1664 in de Zuidelijke vleugel, het aanbrengen van glas in lood in verscheidene zalen, het aanbrengen van vier muurvitrines in de gang bij de Regen tenkamers, het aanbrengen van plaatradia toren en enige andere voorzieningen. Hiermee is een totaalbedrag van 15.600 gemoeid, dat B. en W. de raad vragen ter beschikking te stellen. De twee parachutisten bekijken het verslag van hun prestaties in Biscarosse. Van het publiek, in het bijzonder op de achterste rijen in de Haarlemse concert zaal, wordt vaak de klacht gehoord, dat de zaal tochtig is. Dit geldt speciaal vóór het begin van de uitvoeringen. De klacht is inderdaad gegrond. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan het tochten evenwel niet voorkomen worden, aangezien bij de openstelling van de zaal tussen de straat en de zaal geen tochtsluis aanwezig is. In de stadsschouwburg is dit euvel ver holpen door het aanbrengen van een draai deur. Eenzelfde oplossing zou voor het concert gebouw uitkomst kunnen brengen. Voor dit doel zou kunnen worden gebruikt de draaideur, welke thans toegang geeft tot het kantoor van de gemeente-ontvanger. Deze deur zal na het gereedkomen van het nieuwe kantoor op de hoek van de Grote Houtstraat en de Grote Markt niet meer nodig zijn; zij kan, nadat daaraan enkele veranderingen zijn aangebracht, zeer goed voor het gemeentelijk concertgebouw wor den gebruikt. De kosten van het veranderen en het aanbrengen van de deur ramen B. en W. op 3.575,welk crediet zij aan de raad vragen. Donderdag was het een kwart eeuw ge leden, dat de heer J. A. de Wijs, thans hoofdbureelambtenèar bij de laagspan- ningsadministratie, in dienst trad bij het Provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord holland. Ter gelegenheid hiervan werd hij Donderdagmorgen door de directie ontvan gen. Ir. J. den Boesterd overhandigde de heer De Wijs een geschenk in enveloppe. In zijn woning aan de Merkmanstraat 3 heeft de jubilaris v?le gelukwensen in ont- ADVERTENTIE 'w«l Zeg, ik kijk dwars door je heen. Durf jij je thee noemen, aanmatigende plas water. vangst genomen, die met stoffelijke blijken van belangstelling gepaard gingen. Daarbij heeft onder meer de heer Kroon, voorzitter van het jubileumfonds van het P.E.N., het woord gevoerd. De strijd om het zilveren biljart is dit jaar gewonnen door de vereniging Rem brandt uit Amsterdam, die de tweekamp met Hof van Holland uit Haarlem met 5545 won. Het bureau van de „glimlach in mineur", waar de mensen dik wijls harder moeten zijn dan ze eigenlijk kunnen: het huisves tingsbureau. Het 48-jarige hoofd van het bureau en van de heer Th. C. van Beek is a) een volledig stratenplan van Haarlem rijk met alle huizen vandien, h) een broeinest van zoveel verschrikkelijke woningnoodgevallen, dat een niet-gehard man het niet zou kunnen dragen, c) een namenregister, dat de hoop van honderden betekent, d) vrij slapeloos; en men kan dit hoofd kenschetsen tot en met de Z en nog niet alles hebben ge vangen, wat er aan huisvestingsmoge- en moei-lijkheden in omgaat. De heer Van Beek is „liquidateur": hij was anderhalf jaar hij een bankinstelling, toen de zaak over de kop ging en hij de boel moest liquideren; hij was dertien jaar in de geld- en effecten handel toen hij wederom de zaak moest liquideren; hij was 6 jaar bij de Haarlemse distributie, toen hij ook die instelling hielp li quideren en nu is hij hoofd van het huisvestingsbureau en nog nooit heeft het liquidatie-verlangen hem zo bezield. „Het kan een jaar of tien duren voor de acute noodtoestand is opgeheven en dan komt de sanering, het opheffen van in woning, krot-opruimen en aan een woningreserve zijn we dan nog lang niet toe", is het toekomstbeeld dat liquidateur Vgn Beek ditmaal bedreigt, „en als b eens wist wat voor eisen som mige mensen nog durven stellen....". Th. van Beek bezit dat noodzakelijke vermogen voor iemand die in de woningproblematiek leeft, elk geval alle aandacht te ge ven, die het verdient. Hij is een allergezelligste man, met een haast Zuidelijke jovialiteit en hij heeft een olijk stel feestogen. Maar wie het vermogen zou missen om de gevallen als geval te blijven zien, zou Van Beeks taak geen maand volhouden. Het hoofd van het huisvestingsbureau is het tegendeel van im muun, maar de mens Van Beek is gehard en heeft afgeleerd 's nachts te tobben over de moeilijkste en meest trieste geval len. En zo zijn zijn medewerkers ook, anders zou er niet die prettige sfeer heersen, die elke bezoeker verrast. Het rustige Proveniêrshofje vormt een entrée, dat géén schrille tegenstel ling vormt met de kantoren van Huisvesting. Onzë fotograaf maakt nooit een plaatje van iemand, die zit te telefoneren. Maar toen hij tijdens tien minuten Van Beek elf maal zag bellen, kon hij niet anders meer..En dan komen er per maand nog zo'n 1800 a 1900 mensen op diens bureau. Is het een wonder dat de heer Van Beek van tuinieren houdt, fijn rustig tuinieren? Het is onmogelijk, dat zoals de heer J. J. Hart vorige wéék in een brief aait ons meldde Truida van Til tol gaarster was, toen de heer Hart mét zijn oude Spijker naar Spaarndam ging. Het kan wel Femmigje dc Vries zijn gewéést, Of een van haar doch ters. Het geslacht De Vries woonde van 1849 tot 1952 in het tolhuis. Bovendien moest men voor een auto geen halve schelling betalen, maar 20 cen ten. Dit melden ons een doch ter en een kleinzoon van Fem migje. Waar komt die Truida toch vandaan, Van Til? Wij wildén iémand bellen op het stadhuis. Donderdagmor gen zijn wij daarmee bezig geweest en toen we na 46 maal in gesprek te hebben ge kregen eindelijk een belle tje troffen, hebben wij dat 76 maal laten overgaan, voor we begrepen, dat we of enorm pèch hadden of dat het stad huis een extra-lijntje hoog nodig heeft. „U kunt goed tellen," zei de telefoniste, waarmee wij beste maatjes zijn. Roel Zwiers kan slopen, en dat betekent meer dan er staat, want slopen is moeilijk. Wat zoudt u, geachte Zeven- Dagen-Haarlemmer, doen als u plotseling 'n huis kreeg af te breken? In uw handen wrijven, goed, maar dan? Zoudt u eerst: de dakpannen strijken, het dakbeschot en de gordingen lichten en de spanten strijken? En vervolgens: de verdiepings vloeren openen, de bintlagen vrijmaken en de muren strij ken en omdraaien? Dat doet Roel Zwiers. Hij werkt voor een der belangrijkste slopers van het land, het aannemings- en handelsbedrijf Nic. van den Akker uit Zoeterwoude, die voor geen kerk en geen fort zouden wijken. Zij zijn nu be zig 2 grote schoolgebouwen, 3 woonhuizen en 3 pakhuizen aan en achter de Gedempte Qude Gracht aan gruzelemen ten te slaan, duwen en hakken volgens de meest nauwkeurige sloopwetten. Het gaat om een complex van 35 meter breed, 42 meter diep en 20 hoog. Zj breken verdieping na verdie ping af tot ze op de begane grond belanden en daaronder hebben ze nu een stel oude kelders en muren ontdekt, die zwaar en dik opgetrok ken zijn uit oude handvorm stenen. Terwijl zij maar hakken en breken wordt het puin dat practisch geen waarde heeft naar schuiten in het Spaarne gebracht, vanwaar het naar de Zuiderzeewerken wordt ver voerd. Het gaat de sloper om het hout, ijzer, zink, lood en dergelijke; materialen die erg gewild zijn en daar betaalt hij zijn slooprechten voor. Slopen gaat zo maar niet, daar moet men nog voor betalen ook namelijk. Twaalf weken zullen de twaalf man aan de Gedempte Oude Gracht slopen. Twaalf vaklie den, die aan de druk op hun koevoet voelen hoever ze nog mogen drukken, die precies weten waar ze die beitel in de muur moeten slaan om een maximum aan gruizels te krij gen. Overigens, hoogtevrees hebben ze ook niet. Slopen is niet eenvoudig en wij zijn blij, dat we er nu ook verstand van hebben. Zo maar. Negenenveertig Haarlem se scholen zijn in de weer met de organisatie van een actie voor het Indiase dorp Raniket aan de voet van de Himalaya; 49 scholen die tezamen het Haarlems Interscho- lair Comité vormen, dat zij het met minder aange slotenen na de oorlog met groot resultaat een hulpactie voor getroffen steden uit het Zuiden voerde. Het ligt in de be doeling,dat elk der scho len een zelf te bepalen aantal gummetjes aan vraagt, die gratis ter be schikking zijn gesteld en voor een kwartje per stuk moeten worden verkocht. Van de opbrengst zal een instrumentarium gekocht worden voor de scheikun de-, physica- en biologie- lokalen. Het schoolge bouw in Raniket werd reeds geschonken door de universiteit van Washing ton. Het is nu anderhalve week geleden, dat tot deze actie werd opgeroepen en door herfstvacanties is er wat vertraging ontstaan. Maar die actie komt er en met die gummetjes moet een hopeloze toe stand worden uitgewist. Gumt U mee voor een kwartje? plaats maken voor nieuwbouw Het echtpaar Van Egmond Van der Genugten viert op 16 November aanstaande het 50- jarig huwelijksfeest. De brui degom (74 jaar) is een groot aantal jaren machinist ge weest bij de Nederlandse Spoorwegen. Mevrouw Van Egmond is 72 jaar. Op 16 No vember gaat de vlag uit in de Busken Huetstraat 36. Herman Voogt (79 jaar) en Marijkje Dudink (74 jaar) vieren op 10 November hun gouden huwelijk. In het Pro veniershof. Zij hebben 4 kin deren: één zoon en drie dochters. Ruim twee jaar geleden Opende de heer Jac. Terstal wiens naam sinds een kwart eeuw met ere genoemd wordt bij allen, die iets van het Haarlemse meubelmakersbe- drijf afweten aan de Wa genweg 15 een winkel in „betere" meubelen en aanver wante zaken, die zich van meet af aan in de gunst van het publiek heeft mogen ver heugen. Nauwelijks een jaar later was de winkel al te klein geworden en na ampele becijferingen besloot de heer Terstal dan ook tot een gron dige verbouwing, die de be schikbare expositie- en ver koopruimte van 60 tot 200 vierkante meter zou uitbrei den. In Maart van dit jaar werd onder leiding van de architect C. Brakel met de verbouwing begonnen en het heeft acht volle maanden ge duurd eer zij haar beslag kreeg. Maar nu is de „pijpen la" van weleer dan ook her schapen in een ruim en zon nig magazijn, waarin alle be geerlijke zaken die hier ver kocht worden solide, vorm- schone meubelen in het mo derne genre, zonder „experi mentele" uitwassen, kleden en gordijnstoffen en „verant woord" aardewerk van eigen en vreemde bodem vol komen tot hun recht komen, Binnenhuisarchitect Tallier nam het intérieur voor zijn rekening en had daarbij origi nele vondsten, zoals de han gende trap met rotanversie ring, die naar de showroom op de eerste étage leidt. Vandaag is de zaak feestelijk heropend; u moet er maar eens een kijk je nemen. Bij Studio Lohr, Zandvoort- selaan 69, en Baja, Gasthuis- vest 5, worden morgen twee exposities geopend van wand kleden. Bij Lohr zijn het „wandlappen voor de kinder kamer" van Coty Sligting en bij Baja wanddoeken van Frank van Abs. Werk van twee moderne kunstenaars in twee lichte, moderne zaken. Gosewehr, dames- en heren kapper, heeft zijn salons, Van Marumstraat, gemoderniseerd en uitgebreid door bijtrekking van een belendend pand. Op 2 November vielen de eerste krullen in het heropende be drijf. Men is ons komen vertellen, dat mevrouw de weduwe A. Hoornman-Vis die 79 jaar is binnenkort voor ongeveer een half jaar naar Canada zal gaan; om haar dochter op te zoeken, die daar nu 4 jaar is. Dat noemt men even een paar grenzen overwippen. Met grote voorzichtigheid en nog steeds geërgerd door het gebrek aan belangstelling van rllegende schotelaars voor Haarlem, niaken vvjj vanuit dit hoekje schuchter melding van een schotel, die vermoede lijk verdwaald boven Haar lem schijnt te zyn geweest. Zondagavond te 7.45 uur werd ïen vliegend voorwerp in de yorm van een hol waargeno men, fel lichtend en zich met grote snelheid bewegend in Noord-Oostelijke richting. Ge durende tien seconden vloog het in horizontale richting, waarna het plotseling steil om hoog raasde en boven Spaarn dam uit het gezicht verdween van 5 heren, die het schouw spel vanaf de Vergierdeweg hoek Muiderslotweg gadeslo- gen. Zij zagen het voorwerp ter hoogte van de begraafplaats aan de Slaperdijk. En dan te weten dat wij te allen tijde bereid zyn welke yliegende schotelaar dan ook op elke gewenste wijze alles voor te schotelen wat wij van begraafplaatsen en van de Sla perdijk weten. Het moet toch ?ens uit zijn met dat geheim zinnig gedoe. Voor krotopruiming en huisvesting bejaarden m Haarlem B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld van het rijk zo hoog mogelijke bijdragen te vragen voor krotopruiming en voor woningen voor bejaarden, zoals mo gelijk is geworden volgens de Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950. De ge meente moet een gelijk bedrag ter be schikking stellen. De gezamenlijke bij drage wordt gebruikt om de huren te ver lagen van de woningen voor bejaarden en ook van die welke bestemd zijn voor de uit de onbewoonbaar verklaarde woningen bestemde gezinnen. De rijksbijdrage wordt voor tien nieuwe complexen gevraagd, namelijk voor de 84 arbeiderswoningen van Sint Bavo (Noord) aan Geusevesper- en Roemer Visscher- straat, voor de uitbreiding van „Delft- weide" aan de Hélène Swarthstraat, voor 176 arbeiderswoningen en vijf bejaarden woningen van Sint Bavo (Oost) aan de Hannie Schaftstraat, voor 52 arbeiders woningen en zes bejaardenwoningen van „Bloemenhof" aan de J. J. Kamelink- straat, voor tien bejaardenwoningen van „Eigen Woning" aan de Madioenstraat, voor 136 arbeiderswoningen en twee be jaardenwoningen van „Gemeenteperso- neel" aan Hannie Schaftstraat en Mero- vingenstraat, voor 78 arbeiderswoningen van „Ons Huis" aan de Jac. van Looy- straat en Prins Bernhardlaan, voor 25 ar beiderswoningen van „Het Oosten" aan Graafschapstraat en J. J. Hamelinkstraat, voor 176 arbeiders- en twintig bejaarden woningen van „Patrimonium" in Oud- Schoten en voor 102 arbeiderswoningen van „De Voorzorg" aan de J. J. Haujelink- straat. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 Lev. alle ziekenfondsen TEL. 11057 Toen de gemeente in 1909 met de toen malige Hollandsehe IJzeren Spoorweg maatschappij een overeenkomst aanging over aanleg, onderhoud en gebruik van het zijspoor naar de energiebedrijven, werd de jaarlijkse vergoeding op f 420 be paald. Bij de nieuwe overeenkomst, waartoe B. en W. de raad thans voorstellen te be sluiten, zal dat bedrag op duizend gulden worden vastgesteld, terwijl de gemeente bovendien f 1,25 moet betalen voor elke beladen wagen, die over het spoor rijdt. Bij de f 775.000.— die het comité Vluch telingenhulp in Den Haag (Giro 5100) tot en met Woensdag had ontvangen, is Don derdag een bedrag van f 46.000.ge komen. Het totaal is daardoor gestegen tot f 821.000.—. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het be talingsverkeer met aan de Europese Be- talings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand October 1954 resulteerde in een overschot van on geveer f 12 millioen. ADVERTENTIE één theelepeltje HAARLEM, 4 November 1954 ONDERTROUWD: 3 Nov. J. L. Verwey en I. Poutsma. GEHUWD: 4 Nov., A. A. F. Brasser en W. Th. M. Bakker; J. J. Bleeker en J. G. van der Putte; G. Griekspoor en N. J. Klootwijk; G. Grootenboer en A. Lange veld; E. Burg hout en A. C. van Leuven; H. Hofstra en J. Groenewoud; S. G. de tuig en G. J. Vaars. BEVALLEN van een zoon: 3 Nov., S. J. BalkSalomons; A. KuipersTerol; A. den DrijverBot; A. P. M. UttienVoorvelt. BEVALLEN van een dochter: 3 Nov., H. E. Bosch—KooistraJ. Steenkist—Mol; F. J. Scholtens—van den Haak; A. M. van Leeu wenPollie. OVERLEDEN: 2 Nov., C. P. G. Kipp, 75 j., Bloemhofstraat; J. van Rijn, 75 j., Gast- huisvest; A. C. de Goed»-, 49 j., Kamperlaan; G. E. J. van RossumMaas. 58 j., Kamper laan; 3 Nov., J. de Graaff, 88 j., Westerhout- park: G. de Lugt, 78 j., Dolfijnstraat; P. C. van der Meijden, 60 j., Kruistochtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15