Met de sehooltandarts op stap In de moestuin overwegingen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Aandelenbeleggingen voor Collectieve besparingen 9 Plant bollen voor de winter komt 2 stuks voor 50 cent Britse aartsbisschoppen veroordelen apartheid Kees van Bruggen 80 jaar VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 oor d<fÜ rouw Schoonheids- Een kleine hum mel zit weggedo ken in de grote tandartsstoel. Ze lacht monter naar me en zegt: „Ik vind het best leuk." Gewillig spert ze haar mondje open en haast spelender wijs doet de boor van de tandarts haar werk. Een jog met een warrige kuif wacht op een stoel in de hoek. „Ik vind het toch wel een beet je eng", vertrouwt hij me toe. „Het doet toch geen pijn?" Dan neemt de tandarts het woord en zegt: „Iets wat je niét kent, lijkt altijd eng. Maar je voelt er niets van. Je hoort alleen maar een straal jager en die klinkt nu niet in de lucht, maar in je mond." Dat is de taal, die de jongen aan spreekt. Zijn be zwaren en vrees zijn voorbij en als hij behandeld is wordt hij zelfs overmoedig: „Wanneer mag ik weer?" Ook dat is een ty perende uiting van een kind. Het gaat in de schooluren nog liever naar de tandarts dan dat het in de klas blijft zitten. Ieder kent dat ver schijnsel nog wel uit zijn jeugd al mocht je maar even iets uit de gang halen, dan had je al een verzetje. Ge zult u misschien afvragen: wordt het onderwijs hierdoor niet erg ge stoord? Och, dat valt wel mee. Alles gaat buitengewoon ordelijk en snel. Is een bepaalde klas aan haar half jaarlijkse controle toe, dan worden de leerlingen om de beurt geroepen, liever gezegd: het kind, dat aan de beurt is geweest roept de volgende. En in de spreekkamer ver loopt het hele proces gesmeerd, want steeds is er een kind' in de stoel, terwijl een ander al zit te wachten. De tand arts kan, in overleg met het onder wijzend personeel, de storing tot een minimum terug brengen door „zijn moment goed te kiezen". We werken in Haarlem volgens een zesjarenplan", vertelt dokter Heskes, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de totstandkoming van de dienst. „We beginnen in d'e eerste klas en wer ken zo allé zes leerjaren met ze op. He't kleinste euveltje wordt daardoor vroeg tijdig ontdekt, zodat we, door meteen in te grijpen, bijna altijd erger kunnen voorkomen. Ons voornaamste streven is niet zozeer op het heden als wel op de toekomst gericht, doordat we proberen te voorkomen, dat het gebit later slecht wordt. En de resultaten zien we al in de hogere klassen; door de vroege sa nering komen hier inderdaad minder euvelen voor." De schooltandartsendienst kan na de oorlog al op een ervaring van zes jaar wijzen, maar vooral gedurende de laat ste jaren is men erin geslaagd de werk methode tot in de perfectie op te voeren. Er is een zo hygiënisch mogelijke situa tie gekweekt en het werk wordt gedra gen door de modernste inzichten en wordt snel en economisch verantwoord verricht. Het instrumentarium mag gezien worden. Alle attributen zijn verplaats baar en bij elkaar is de uitrusting van Een kijkje tijdens de behandeling op school. Een practi- sche uitrusting stelt de tandarts in staat in beperkte ruimte snel en goed te werken. de tandarts niet gering: een opvouwbare stoel, die helemaal uit elkaar kan wor den genomen, een spoelbakje, een elec- trische boormachine, een schijnwerper, een sterilisator en een enorme instru mentenkoffer, vol vakjes en laadjes. Het duurt daardoor wel even, voordat de beschikbaar gestelde ruimte in de school is omgetoverd in een echte tand arts-spreekkamer. Een school wordt dan in de ochtenduren afgewerkt en dat kost wel enige weken. Zo gaan er zes tandartsen de vijfenvijftig lagere scho len en de vijf scholen voor B.L.O. langs. „De ruimte is altijd een groot pro bleem," zegt de tandarts. „De scholen zijn nu eenmaal over het algemeen krap gehuisvest en op een medische afdeling is niet gerekend. Meestal moet de kamer van hét hoofd worden ontruimd. Vooral in de oude scholen zitten we altijd in heel kleine hokjesJWaar we ons nauwe lijks kunnen wenden en keren. Soms is het zo donker, dat we met één schijn werper nog niet kunnen volstaan. Dat maakt ons werken wel eens primitief, maar. we hebben gelukkig alle mede werking van de 'leerkrachten. Ze zien er zelf het grote nut van in." Dat kan ik me levendig voorstellen. Het is al heel wat, d'at het aantal lastige kiespijnkinderen in de klas belangrijk minder is dan vroeger. De kinderen vinden het zelf ook leuk en sporen an deren aan mee te doen. Daar de deel neming geheel op vrijwilligheid is geba seerd, zijn er altijd nog schapen, d.ie niet over de dam zijn gekomen, maar het aantal afzijdigen loopt van jaar tot jaar terug. Een kind leeft van nature collectief en doet dus graag met de grote massa mee. „Is er nooit eens een kind echt bang?" vraag ik. „Mocht er eens een angstig patiëntje tussendoor lopen, dan kunnen ze altijd wel met grapjes op hun gemak worden gesteld. Ze mogen eerst toekijken hoe het gaat. Ze worden dan niet gedwon gen, maar trekken al gauw zelf bij en vergeten spoedig hun angst." Er wordt al'tijd in de eerste plaats gewerkt op de psyche van het kind, dat is het allerbelangrijkste uitgangspunt- Alle medewerkers weten met kinderen om te gaan en hebben ze onmiddellijk op hun hand. De eerste klas is het ge makkelijkst. Deze kleintjes zijn arge loos, ondervinden inderdaad, dat de tandcontröle pijnloos is en groeien als vanzelf in de regelmaat. „Als u op mijn zenuwen zit, mag ik dan „au" roepen?" vroeg een jongen eens aan de tandarts. Het viel hem ge weldig mee, dat er helemaal geen „au roepen" aan te pas kwam. Op de B.L.O.-scholen is het werken uiteraard moeilijker. Maar men neemt er alle tijd voor en als men maar eerst goede vrienden met het kind is, komt de rest vanzelf. Het goede psychologische inzicht van de tandarts d'oet daar won deren. Men zorgt de kinderen te kennen en vertrouwd met hen te worden. De tandarts-assistente brengt eerst een dag met de leerlingen door om het ijs te breken. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door de gemeente, afgevaar digden van de Maatschappij ter bevor dering van de schooltandvgrzorging en de ziekenfondsen. Zowel verplicht als vrijwillig verzekerden en particulieren kunnen hun kinderen van deze instel ling laten profiteren. Op een kaart wordt in stenografische aantekeningen vermeld wat er aan het gebit van ieder kind is gebeurd. Elke tand en kies zijn als hokjes aangegeven en onderverdeeld in kleinere vakjes, waarin staat welke behandeling is ver richt. Gaan ze na zes jaar de school ver laten, dan krijgen ze hun plattegrond'je mee. Wanneer deze kinderen zijn opge groeid tot volwassenen, zullen ze zeker hun eigen kroost ook naar de schóól- tandarts sturen. T. R. Een brede leren ceintuur is wel de op merkelijkste decoratie van dit fraaie en charmante ensemble voor jonge vrouwen Het idee van de bollenkwekers om in het najaar „officiële" bollenplant- dagen te houden heeft bij het publiek een gunstig onthaal gevonden. Er zijn op de bewuste drie Zaterdagen in Oc tober heel wat bloemenvrienden ge weest, die hun buren het goede voor beeld gaven en die hun bollen aan de aarde hebben toevertrouwd. Zij hebben daar verstandig aan gedaan, want als gevolg van de sterk toegenomen bloem bollen-export heeft men kans, dat later in het najaar niet alle variëteiten meer in de gewenste hoeveelheid ge leverd kunnen worden. Het planten van bollen kan ook in de November- maand geschieden, althans voordat het gaat vriezen. „Gut zeg, wat zie jij er blakend1 best uit, je lijkt wel tien jaar jonger!" „Maar kind, wat zie jij er slecht ulit, je voelt je toch niet ziek?" Heerlijk suggestieve opmerkingen, zijn dat altijd. De aangesprokene voelt zich na de eer ste opmerking meteen veel vitaler, ge zonder en vrolijker, wordt haar de tweede toegevoegd, dan merkt ze in eens dat ze inderdaad doodmoe is en stokoud. Behalve dergelijke gezegden is er de suggestieve spiegel. Wie in de spiegel kijkt als zij zich niet erg plezierig voelt, ziet een bleek vermoeid gezicht en be denkt dat zij zich slechts met de groot ste moeite door de d'ag heen zal kunnen slepen. In werkelijkheid is dat helemaal niet zo. Denkt u bijvoorbeeld eens aan uzelf. Dat is helemaal niet moeilijk, dunkt me. U slaapt vaak slecht. Na één nachtje te kort slaap bent u wat ver moeid en niet erg gezellig, maar na twee nachten van tobben en hopeloos proberen hebt u, als u 's morgens uit uw bed wankelt, het gevoel of uw rug uit twee stukjes bestaat die u met beide handen onverpoosd met kracht moet ondersteunen; uw hoofd is één logge zware klomp die stevig moet worden vastgehouden om niet van de dunne steel te vallen. U durft nauwelijks in de spiegel te kijken, omdat u het grau we vertrokken gezicht al kent van een vorige keer. De opmerkingen aan de ontbijttafel wachten u ook hog: „Wat zie je wit, je lijkt doodmoe," enzovoort. Weet u wat eens moest doen als u zich zo gebroken voelt? Met een ei en een citroen in bed gaan liggen. Nou ja, niet het eitje aan de linker- en het citroentje aan de rechterkant neerleg gen maar als volgt: U klopt het eiwit luchtig met het sap van een kwart citroen en zegt tegen de huisgenoten dat u niet gestoord wilt worden, een heel uur lang niet. Verstop uw haardos on der een doek en breng nu het ei wit- citroenmengsel op de huid van gezicht en hals. Zet. te voren een bakie klaa>- met twee dotten watten. Het bakje vult u met rozenwater of, als u dat niet in huis hebt, met gewoon water. Hebt u het eiwit-citroen-masker goed aange bracht, ga dan op bed liggen; doe iets over u heen tegen de kou, zodat u zich echt behaaglijk en rustig kunt voelen en leg lenslotte de uitgeknepen vochtige watten Dp de ogen. Blijf zo tenminste vijftien minuten liggen. Het masker zal ondertussen drogen en uw huid ver strakken. Beweeg geen spiertje van uw gezicht, lig doodstil en probeer aan ple zierige dingen te denken. Na vijftien minuten neemt u de wat ten weg en haalt het masker af met een washandje en warm water. Daarna met koud water afbetten en voorzich tig afdrogen, vooral niet hardhandig droogwrij ven. Dit was een masker voor een vette huid. Een droge huid behoeft een ander mengsel. Roer een eidooier met wat olijfolie en een paar drupjes astringe- rende lotion goed dooreen. Breng 'de pasta op de huid en laat het eveneens een stief" kwartiertje intrekken. Het afnemen gaaf op dezelfde wijze als het eitwi t-ci troenm asker. De uitwerking van het masker is al duidelijk te voelen, maar nu is u nog niet klaar. Neem een vloeibare crème in een tint iets donkerder dan uw huid. Doop de ringvingers er voorzichtig in en wrijf zorgvuldig de crème over huid van gelaat en hals uit. Met beide han den cirkelvormige bewegingen maken, niet duwen en drukken, maar voorzich tig uitsmeren. Als u geen enkel plekje van uw gezicht hebt overgeslagen, heeft het een mooie egale kleur gekregen, een gezonde huidskleur, waarop tenslotte nog een matige make-up wordt aange bracht. Laat u zich tussen haakjes bij de aanschaf van deze vloeibare crème niet misleiden door uw zuinigheid. Ge kunt beter een prijzige crème nemen van een goedbekend staand merk dan een onbekende soort. De goede kwali teiten bevatten huidvoedende bestand- dolen en hebben een zekere inwerking, hetgeen van goedkope kwaliteiten niet altijd gezegd kan worden. Met de in houd van een potje kan men zeker zo wat twee jaar toe. Hebt u na dit heerlijke uurtje al in de spiegel gekeken? Ziet u wel dat alle vaalheid is verdwenen en er nu een gezond gezicht te zien is! Ook uw pijn lijke rug voelt u minder en het hoofd is heel wat lichter. De suggestieve spie gel zegt u dat u ondanks een slechte nachtrust er opperbest uit kunt zien en heel beslist komt straks de opmerking: „Gut zeg, wat zie jij er nu blakend best uit, je lijkt wel tien jaar jonger!". GERDA. Parels als sieraad grote (namaak) paarlen oorringen staan charmant bij het korte kapsel. De armband is overdadig voorzien van (namaak) parels en pareltjes. Het heeft ons in de moestuin met al dat slechte weer niet erg mee gezeten; de aardappelen zijn er nu over het al gemeen wel uit en dat is maar goed ook; het weer wordt er niet beter op en ze moeten toch winddroog in de be waarplaats komen. De bladgroenten hebben het ook niet zo erg naar hun zin gehad; de andijvie blijft maar zo groen en hardi; het vele regenwater is er de schuldige van. Zij die nu dicht op elkaar gepoot hebben, zullen vermoe delijk nu toch nog malse gele kroppen kunnen oogsten. Het wordt ook tijd dat de inmaakpotten vol gemaakt wordien. Andijvie kan wel een paar graden vorst verdragen; strenge vorst echter in geen geval. Het is ook tijd' om zuurkool in te maken; witte kool kan ook niet veel vorst hebben. De laatste tomaten kan men nu pluk ken en die legt men dan in het zonnetje in de vensterbank achter het glas; ze kunnen dan nog een beetje kleuren. Mag i'k u er eens op wijzen dat u ont houden moet waar de aardappelen deze zomer groeiden; op die zelfde plek mag men de eerste twee jaar beslist geen aardappelen meer kweken; dit om slechte oogst te voorkomen. Rode krootjes en worteltjes zijn ook niet zo goed. tegen vorst bestand en men doet er goed aan hen nu maar te rooien in kisten wit duinzand kan men hen op zolder of in de kelder heel goed laten overwinteren; die bewaarplaats moet vooral luchtig doch ook wel vorstvrij zijn. Rhabarberpollen kunnen nu nog Groenten uit eigen tuin. (Foto Turkenburg). gepoot worden; zet ze niet te dicht op elkaar; op den duur hebben ze veel ruimte nodig en een onderlinge afstand van ruim een halve meter is niets te veel. ADVERTENTIE Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! Terwijl bij het ministerie van Financiën een wijziging van de Beleggingswet wordt overwogen, welke het de Pensioenfondsen mogelijk zal maken een deel van hun gel den voortaan in aandelen te beleggen, zijn nu ook de voorschriften van de beleggin gen van Spaarbanken o.m. in die zin gewij zigd dat instellingen met een obligo van meer dan 50 millioen en waarvan de re serve meer bedraagt dan 20 pet. van het obligo, te Amsterdam genoteerde aandelen mogen kopen. Een motivering van laatst genoemd besluit ontbreekt, maar de wijzi ging van de Beleggingswet voor de Pen sioenfondsen wordt bepleit met het oog op de na-oorlogse moeilijkheden om voldoen de risicodragend kapitaal te krijgen voor de nieuwe investeringen. Het is inderdaad zo dat, als de indivi duele besparingen van de bevolking meer en meer plaats gaan maken voor collectie ve besparingen in de vorm van stortingen in pensioenfondsen, premies voor levens verzekering en inlagen bij de spaarbanken, de collectiviteit ook voor de verstrekking van nieuw kapitaal aan het bedrijfsleven moet zorgen en de risico's daarvan zal moeten aanvaarden.Het bedrag van de col lectieve besparingen mag voor ons land zeker wel op een milliard per jaar worden geraamd. Alleen de levensverzekerings maatschappijen ontvangen thans per kwar taal aan premiën en koopsommen meer dan 125 millioen, hun belegd vermogen neemt elk jaar met ca. 300 millioen toe en het bedraagt thans meer dan milliard. Tussen de levensverzekeringsmaat schappijen en de Pensioenfondsen bestaat er ten aanzien van de beleggingen in zo verre een principieel verschil, dat de eerstgenoemde instellingen formeel gezien bij belegging in aandelen geen, of althans weing belang hebben, omdat zij alleen de uitbetaling van een bepaalde som gelds garanderen, hetzij ineens, hetzij over een bepaald aantal jaren, ongeacht de vraag welke de koopkracht van die som gelds t.z.t. zal zijn. Dit geldt ook van de Spaar banken, die slechts met rente hebben terug te betalen wat er is ingelegd en die zich, alweer formeel gezien, over de koopkracht van het terug te betalen geld niet behoe ven te bekommeren. Als hoofdsom en ren te, in geld uitgedrukt, kunnen worden te rugbetaald, heeft de instelling haar plicht gedaan. Met de Pensioenfondsen staat het echter wel wat anders, omdat, als de salarissen stijgen, ook de pensioenen moeten worden verhoogd en het dan allerminst zeker is dat de fondsen voldoende zijn om de ver plichtingen na te komen. Zo is er bijv. in het Burgerlijk Pensioenfonds, wiskundig berekend, reeds een tekort van honderden millioenen en bij de op stapel staande Oudedagsvoorziening wordt daarom ook een omslagstelsel inplaats van fondsvor ming bepleit. Wij vragen ons dan ook af of bij de thans in overweging zijnde wijziging van de Be leggingswet voor de Pensioenfondsen uit sluitend de wens voorzit om het bedrijfs leven met kapitaal voor nieuwe investe ringen van dienst te zijn en of daarin niet veel meer een poging moet worden gezien om de Pensioenfondsen zoveel mogelijk te vrijwaren tegen een verdere waardever mindering van het geld. Dit onderwerp is thans overal aan de orde en de nog steeds aanhoudende koersstijging op de aandelen markt, niet alleen in ons land, maar ook in vele andere landen, houdt, naar wel mag worden aangenomen, daarmee voor geen gering deel verband. Gebaseerd op de prijzen in de groothandel bedraagt de koopkracht van de gulden thans niet meer dan 27 pet. van die in 1930, die van het Pond Sterling 30 pet., die van de Franse franc nog slechts 4 pet., en hoewel de Amerikaanse dollar zich nog het best heeft gehouden, zien we ook bij die valuta een koopkrachtvermindering tot ca. 44 pet. Als dit proces van geleidelijke waarde vermindering van het geld zich voortzet, verliezen de collectieve besparingen, zo ze uitsluitend in geldelijke waarden worden belegd, derhalve gaandeweg hun economi sche en sociale betekenis en de hoogge roemde sociale zekerheid verdwijnt. Men heeft gemeend door de gedwongen en vrij willige collectieve besparingen met name voor de werknemers ook voor de toekomst een zeker deel van de nationale productie te kunnen waarborgen, maar begint thans meer en meer in te zien dat de vele milliar- den, waarover de fondsen beschikken, nu reeds aanmerkelijk in werkelijke waarde (koopkracht) zijn verminderd en dat wel de nationale productie en de werkelijke waarde daarvan stijgen, maar dat het aan deel van de sociale fondsen daarin voort durend minder wordt. Het is de huidige generatie en het zijn de aandeelhouders van de ondernemingen, welke daarvan profiteren, zoals uit de recente koersstij ging der aandelen blijkt, maar de oude ge neratie, welke op de sociale fondsen terug valt en "voor zijn levensonderhoud daar van afhankelijk is, legt het loodje. Dit zijn dan zuiver economische en so ciale ovei-wegingen, waarbij men echter ook nog politieke doelstellingen in het ge ding kan brengen. Want in bepaalde krin gen heeft men ongetwijfeld in de collec tieve besparingen ook het voordeel gezien dat langs die weg de „gemeenschap" niet alleen een groter aandeel zou krijgen in de productie, maar ook in de productiemidde len, waarvan natuurlijk geen sprake is als de sociale fondsen alleen maar geldelijke schuldvorderingen bezitten, welke voort durend in koopkracht achteruitgaan, maar het particuliere kapitaal de aandelen be houdt, waarvan normaliter de geldswaarde stijgt naarmate de koopkracht van het geld daalt. Hoezeer uit economische en sociale over wegingen het pleit voor aandelenbelegging door de sociale fondsen begrijpelijk en te prijzen is, zij brengt ook het gevaar voor politieke machtsvorming ongetwijfeld met zich mee. Toen Hitler, nu Zuid-Afrika YORK (Reuter) De aartsbisschop van York, dr. Cyril Garbett, heeft de rassen politiek van de Zuid-Afrikaanse regering onchristelijk, tyranniek en gevaarlijk ge noemd. Op een diocesane conferentie te York zei hij. dat het voorstel om 60.000 in heemsen uit de Westelijke districten van Johannesburg over te brengen naar een gebied op een afstand van ongeveer 20 kilometer van de stad neerkomt op een eigenmachtige massa-deportatie op een manier zoals in nationaal-socialistische of communistische staten werd toegepast. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft op een diocesane vergadering te Canterbury het beleid van de Zuid-Afrikaanse regering ten aanzien van kerkelijke scholen veroordeeld. Dr. Garbett zei onder meer: Wij mogen niet langer zwijgen, wij moeten ons pro test even duidelijk laten horen als indertijd tegen Hitiers behandeling van de minder heden in Duitsland. Volgens Garbett wil de regering van Zuid-Afrika de inheemsen in algehele onderwerping houden door hun gevorderd onderwijs te onthouden. Door dit beleid wordt de Christelijke zending, die reeds vele jaren onder de Bantoes werkt, bedreigd. De Zuid-Afrikaanse re gering „maakt aanspraak op algehele con trole van het missie-onderwijs. De rege lingen die zij voorstelt zullen het Christe lijke werk op onderwijsgebied zo goed als onmogelijk maken. De vrijheid van de kerken in uiterst belangrijke, kwesties zal door de staat worden vernietigd", aldus aartsbisschop Garbett. Zondag 14 November wordt de roman schrijver Kees van Bruggen, die vooral door zijn roman „Het verstoorde mieren nest" bekendheid verkreeg, tachtig jaar. Zaterdagmiddag 13 November wordt door het gezelschap „Het gouden hoofd" en de stichting voor litteraire publicaties „De Beuk" een bijeenkomst gehouden, ge wijd aan Kees van Bruggen, waarbij Jan Musch zal voordragen uit de sonnetten bundel Kruidentuin, die ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de schrijver bij de genoemde uitgeverij zal verschijnen. Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer E. W. J. M. Klun- haar te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9