Sovjet-jagers schoten een B-29 boven Japans kustgebied neer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijger Een van de elf inzittenden om het leven gekomen Weerbericht Buitenlandse diplomaten in Moskou stonden versteld Glad wegdek oorzaak van twee ongelukken: 1 dode, 13 gewonden Amerikaanse protestnota aan Moskou Duits ms. „Christel" vergaan; 3 man vermist Het woord is aan Sovjet-leiders putten zich uit in tegemoetkomingen tijdens diner Kleine bus slipte, schoof door berm naar andere rijbaan en werd aangereden Baron von Neurath als ereburger ingehaald Dr Adenauer eist nader overleg over de Saar Aneta wordt „PIA" October-revolutie in het Kremlin herdacht Wederspannige Velsenaar in Haarlem opgesloten In West-Duitsland aangekomen Dertienjarige jongen vermist Bedrag voor ontheemden nadert het millioen Weerrapport 69e JAARGANG No 103 MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 257 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS DEZE MAAND vijfentwintig jaar geleden dat de Franse staatsman Georges Clemenceau stierf. Hij was 88 jaar. Maar al bijna tien jaar tevoren, in Januari 1920, had hij zich uit de actieve politiek teruggetrokken toen de Nationale Vergade ring hem bij een „voorstemming" in het Luxembourg voor het presidentschap der Republiek in de minderheid had doen blij ven tegenover een candidaat van veel min der betekenis: Paul Deschanel. Clemenceau, na de eerste wereldoorlog in Frankrijk ge vierd als „Père la Victoire" en ook in de andere geallieerde landen erkend als de grote bewerker van de overwinning, had het toppunt van zijn loopbaan bereikt. Op dat moment liet men hem vallen. Men wil de geen zo krachtige persoonlijkheid in het Elysée. Hij had zich ook door zijn snijdende ironie, die allerlei mensen niet ontzien had in de vorm van vlijmscherpe „bons mots", te veel vijanden gemaakt. Zij vreesden hem te zeer om hem openlijk aan te vallen, maar een geheime stemming over zijn persoon gaf de kans om het ano niem te doen. Er was ongetwijfeld nog een reden waarom hij niet gekozen werd, be halve de minder-belangrijke bezwaren tegen zijn leeftijd, zijn niet zeer hoofse gesprektrant en het feit dat hij alleen was, zodat Madame la Présidente zou ontbre ken. Het beslissende motief was zeker, dat de democratie mannen die al te grote roem verworven hebben moeilijk op de hoogste posten handhaaft. De democratie „neigt naar middelmatigheid" is wel eens gezegd. Toen in de zomer van 1945 Winston Chur chill, de grote man van de overwinning in de tweede wereldoorlog, Engelands Père la Victoire, die óók in de andere geallieerde landen zozeer gevierd werd, op de hoge golf van zijn succes naar de zege bij de verkiezingen gedragen dacht te worden, brachten de kiezers hem ten val. En toen herinnerde men zich Clemenceau's neder laag. een kwart eeuw tevoren, in dezelfde omstandigheden, en zag de overeenkomst. Georges Clemenceau's bijnaam Le Tigre, de Tijger, dankte hij niet alleen aan zijn scherpe tong maar aan zijn ganse felle persoonlijkheid. Hij volbracht een storm achtige loopbaan, die al stormachtig be gon in de nadagen van het Tweede Keizer rijk. Eerst had hij te Parijs medicijnen gestudeerd en die studie in 1865, toen hij vierentwintig jaar was, voltooid. Maar de dokterspraktijk lokte hem niet aan. Hij reisde naar de Verenigde Staten, trad er als correspondent van een dagblad in Parijs op, gaf ook Franse les aan een school en keerde na enige jaren, die in politiek op zicht leerzaam voor hem geweest waren, naar Frankrijk terug. Hij vestigde zich als dokter op Montmartre, was maire van dit district tijdens het beleg van Parijs en toonde in een crisis zijn leiderschap. Dat bracht hem in de actieve politiek. Hij werd lid van de Nationale Vergadering, latei- voorzitter Van de gerpeenteraad van Parijs. In 1876 koos men hem opnieuw als volks vertegenwoordiger: in de Kamer verwierf hij met die kortaffe, scherpe, aggressieve welsprekendheid die hem steeds zou blij ven kenmerken, meteen een leidende po sitie onder de radicalen. De gedachte van een revanche op Duitsland beheerste hem toen; veel later zou hij die inderdaad ne men. Hij maakte fouten, overschatte de persoonlijkheid van generaal Boulanger, die op een kwaad moment naar de dicta tuur streefde maar niet toesloeg toen hij de kans kreeg, werd (zijdelings) gecom promitteerd in het Panama-schandaal en verloor in 1893 zijn Kamerzetel. Als zeer begaafd publicist bleef hij in volle actie; niet alleen zijn gebundelde hoofdartikelen uit zijn blad La Justice, maar ook een ro man en een toneelstuk van zijn hand trok ken de aandacht en versterkten zijn repu tatie. Toen brak de Affaire-Dreyfus uit, die Frankrijk en in zekere zin het gehele Wes ten in beroering bracht. Clemenceau schaarde zich spoedig bij de Dreyfusards en publiceerde in zijn nieuwe blad. l'Aurore, de vermaarde acte van beschuldiging die de schrijver Emile Zola onder de titel J'accuse had geschreven. Zijn actieve po litieke rol hervatte hij in 1903 in de Senaat. Van nature opposant, verwierf hij zich nog een bijnaam: le tombeur de ministères, de man die ministeries ten val brengt. Men was verbaasd toen hij in Maart 1906 het minis terschap van Binnenlandse Zaken aan vaardde in een kabinet-Sarrien en zes maanden later zelf zijn eerste kabinet vormde. Hij was toen aï 65. Zijn kabinet hield bijna drie jaar stand, ook in die tijd een voor Frankrijk bijzonder lange levensduur. Het had een langer leven kun nen hebben als hij het niet zelf ten val had gebracht door openlijk zijn minister van Buitenlandse Zaken, Delcassé, te verloo chenen. Dat was kenmerkend voor hem: hij kon die man niet langer verduren. Toen kwam binnen enkele jaren de eerste we reldoorlog. Clemenceau toornde in zijn blad L'homme libre tegen de feilen van het be wind; toen het verboden werd verscheen hij de volgende dag met een nieuw onder de naam L'homme enchainé en raasde voort. De oorlog ging slecht; het bewind was zwak en in 1917 belastte de president der Republiek Poincaré ofschoon hij een afkeer van Clemenceau had, die weder kerig was hem met de vorming van een ministerie. Dit tweede kabinet-Clemenceau, waarin hij een volkomen overheersende rol speelde, bracht totale ommekeer. Aarze ling, uitstel, dispuut sloegen plotseling om in kracht tot daden, die zich uitte in her leefde energie in het ganse volk en in het leger. Clemenceau benoemde Foch tot op perbevelhebber en verwierf van de geal lieerden de eenheid in het opperbevel. Zijn zekerheid en zelfvertrouwen sleepten allen mee. Het leidde tot de Duitse ineenstorting. Toen kwam de vreugde over de overwin ning met Clemenceau's grimmige verwach ting dat men niet zou inzien welke gevaren die. na de geleden geweldige verliezen, door zelfvoldoening zou kunnen opleveren. Hij poogde ter vredesconferentie van Versail les Duitsland voorgoed militair te knotten; hij kreeg dat niet gedaan van de Ameri kaanse president Wilson en de Engelse pre mier Lloyd George. Hij moest toegeven. En toen hij, na twee jaar geregeerd te heb ben, zijn minister-presidentschap voor het presidentschap der Republiek wilde ver wisselen, diet ook Frankrijk hem vallen. Nog eenmaal, in 1922, maakte hij een pro- paganda-reis naar Amerika, maar zijn loop baan was ten einde. In de Vendée, zijn ge boortestreek, sleet hij grimmig en eenzaam zijn laatste jaren. WASHINGTON (Reuter-AFP-UP) Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een Amerikaanse pro testnota naar Moskou is gezonden wegens het neerschieten van een Amerikaans Superfort B-29 in de Japanse wateren Oostelijk van het eiland Hokkaido (Noord- Japan) door Sovjet-jagers van het type „Mig". Het vliegtuig bevond zich op een normale foto-karteringsvlucht en stortte van een hoogte van ongeveer 3600 meter neer op een huis in de nabijheid van Ne- moero op de Oostelijke punt van Hokkaido. De aanval werd Zondag uitgevoerd. De protestnota is aan de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou ter overhandiging ge zonden. Volgens de verklaring heeft het Amerikaanse vliegtuig geen enkele maal Jaoans gebied verlaten. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio verklaarde, dat er elf man aan boord waren. Allen sorongen met parachutes uit het vliegtuig. Een van hen viel in zee en werd later dood gevonden De overlevenden, die in een ziekenhuis zii-n opgenomen, bevinden zich in een goede welstand. Twee Sovjet-Migs hadden het vliegtuig in brand geschoten. Zii hadden twee vuur stoten gegeven. De woordvoerder zei ver der, dat de Amerikanen niet op de Migs geschoten hadden. Het aangeschoten vlieg tuig, dat snel daalde en toen te pletter sloeg, liet een lange rookoluim na. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de B-29 zich op een normale missie bevond langs de Oostkust van Hok kaido, dat op weinige mijlpn afstand van de Russische Koerillen is geleden. De bom menwerper had geen ogenblik de „Mac- Arthur-lijn" overschreden. Deze demarca tielijn ligt tussen Hokkaido en de Koerillen. Het vliegtuig had juist een zwenking van 180 graden gemaakt naar het Westen (van de Koerillen af), toen het werd aangeval len. De aanval geschiedde op vrijwel dezelf de plek, waar in 1952 eveneens een Super fort werd neergeschoten. De gehele be manning, acht koppen, vond de dood.Twin- tig mijl Noordelijker ligt het vulkanische eiland Koenasjiri, waar de Russen start banen en verdedigingswerken hebben aan- gelegd.Van de uiterste punt van het schier eiland Nemoera kan men op een afstand van een kleine acht kilometer een wacht toren zien en enige magazijnachtige bouw sels. gelegen op de Habomai-eilanden. De Russen hebben bij vorige incidenten in de lucht ten Noorden van Hokkaido of in de Japanse zee bij Wladiwostok steeds volgehouden dat de Amerikaanse toestel len hun territoriaal gebied hadden ge schonden. Iets meer dan twee maanden geleden dwongen Sovjet-jagers een Amerikaans vliegtuigen enige tientallen mijlen uit de Siberische kust in zee te dalen. Hierbij kwam een Amerikaan om het leven. Daar voor hadden Chinese jagers een Brits lijn- toestel bij Hainan neergeschoten. Hierbij verloren tien passagiers het leven. Terwijl naar overlevenden werd gezocht werden Amerikaanse opsporingsvliegtuigen door twee Chinese Migs aangevallen, welke zij op hun beurt neerschoten. Het Duitse motorschip Thekla heeft hedenmorgen om reddingboothulp ge vraagd. Het heeft geseind, dat het de schip per van het Duitse motorschip „Christel" aan boord heeft, dat tussen de boeien elf en twaalf ten Noorden van Terschelling ge zonken is. Van de „Christel" worden drie man vermist. De loodsboot van Terschelling is uitge varen met een dokter aan boord, daar de kapitein van de „Christel" gewond is. De reddingboot „Brandaris" heeft de vermiste drie bemanningsleden nog niet gevonden. Vanochtend tegen het licht worden, om streeks half acht, is de Catalina P 212 van Valkenburg opgestegen om te zoeken naar de drie vermiste bemanningsleden van de „Christel". DJAKARTA. (Aneta). Op een te Dja karta gehouden vergadering van deelne mers van de stichting Persburo Indonesia Aneta is de nieuwe raad van beheer geko zen. Mohammed Sardjan van het Dagblad „Abadi" (Masjumi) is voorzitter en Injo Beng Goat van „Keng Po" is secretaris. Tevens zijn nieuwe statuten vastgesteld, De naam van het persbureau werd veran derd in „Persbureau Indonesia", afgekort PIA. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lichtenberg: De vraag, of vrouwen in het don ker blozen, is een zeer moeilijke vraag, en zeker niet een die zich in het licht beantwoorden laat. Op de Leusderheide heeft de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging Zaterdag haar jaarlijkse Sint Hubertusjacht gehou den. In het nevelig landschap trekt hier de jachtstoet op. Jachtmeester Gilissen leidt de roerige meute. Zondag heeft de minister van Buiten landse Zaken, Molotov, zijn traditionele feestmaal gegeven aan de buitenlandse diplomaten. Het feest werd voor het eerst gehouden in een historische zaal van het Kremlin, waar de Tsaren vaak buiten landse gasten ontvingen. Malenkov, Kvoesjtsjev, de eerste secretaris van de communistische partij, Boelganin en vele andere hoogwaardigheidbekleders onder- Op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht heeft een zware met aardappelen geladen vrachtauto Zaterdagmiddag een kleine bus aangereden. De bestuurder van het busje kwam om het leven. De vijf andere inzittenden kregen min of meer ernstige verwondingen. Zij waren, evenals de bestuurder, afkomstig uit Den Haag en Wassenaar. Het ongeluk gebeurde doordat het busje tengevolge van het gladde weg dek slipte, kantelde, door de berm, waar door de twee rijbanen worden gescheiden, schoof en op de andere rijbaan terecht kwam. Op dit weggedeelte reed de vracht auto. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee. Op rijksweg nummer 16 (RotterdamDordrecht) tus sen Zwijndrecht en Ridderkerk reed een kleine bus met een snelheid van 80 a 90 km in de richting van Dordrecht. De inzitten den wilden in de omgeving van deze ge meente aardappelen gaan halen. In Ridder kerk kwam het busje van de betonrijbaan opeens terecht op een van klinkers aan gelegd stuk wegdek. Het slipgevaar is hier volgens de politie steeds groot en omdat het juist regende is het busje vermoedelijk geslipt. Het begon te slingeren, het kan telde en schoof vervolgens in volle vaart door de naast de weg gelegen berm en heg. Het raakte daarna op de linkerrijbaan, be stemd voor het verkeer DordrechtRot terdam en werd aangereden door een zes- tons vrachtauto, die met 5400 kg aardap pelen was geladen. De bestuurder van het busje, de 23-jarige J. G. T. was vrijwel op slag dood. De andere inzittenden kregen verwondingen. Het waren de heer L. L. uit Den Haag en twee van zijn kinderen, een jongen en een meisje van ongeveer zes en zeven jaar, een zuster van de heer L., mevrouw J. C. L. uit Wassenaar, en de militair H. B. C. O. uit Tilburg. Het zoontje van de heer L. en zijn zuster kregen ernstig letsel en werden naar het Westerziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De andere gewon den werden naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Het is aan een man als deze, en aan an deren die Frankrijk in tijden van de hoog ste nood steeds weer heeft gevonden, die dsn het roer in handen namen en de kans deden keren, dat men wel moét denken als men bliksemsnel handelend en beslis send optreden van de tegenwoordige mi- nister-president-sinds-vier-maanden, Men- dès-France, waarneemt. R. P. Bij een verkeersongeval te Drempt in de gemeente Hummeio en Keppel zijn Zondag acht personen min of meer ernstig gewond. Het waren zes inzittenden van een per sonenauto uit Epe. Zij waren op weg naar de profvoetbalwedstrijd de Graafschap Fortuna '54. Twee andere personen, die in een taxi uit Doetinchem zaten, werden ook gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Doesburg en Doetinchem. Door de voetbal wedstrijd in Doetinchem was er een druk autoverkeer. De bestuurder van de uit Epe afkomstige auto, de hotelhouder S., wilde in een grote bocht in Drempt, waar het uit zicht zeer slecht is, een voor hem rijdende auto, die in een file reed, inhalen. Toen de auto naast de file reed, zag de bestuurder uit tegenovergestelde richting uit Doe tinchem een taxi naderen. S. trachtte zijn auto weer in de file te sturen, doch botste met de bumper tegen de achterkant van een voor hem rijdende auto. De laatste auto is vermoedelijk geslipt, kwam op de linkerweghelft en raakte daarna in een tuin terecht. De auto uit Epe was eveneens geslipt en op het linkerweggedeelte geraakt. De taxichauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen en greep de auto uit Epe ir. de flank. Met grote moeite konden de gewonde inzittenden van de zwaar beschadigde wagen uit hun benarde positie worden be vrijd. De achter in de auto gezeten per sonen, te weten de 27-jarige W. L. uit Epe, de 22-jarige G. J. K. uit Epe en de 29-jarige A. J. B. uit Epe, kregen ernstige verwon dingen. De bestuurder, de ongeveer 30- jarige hotelhouder S. uit Epe en de naast hem gezeten 34-jarige G. E. J. uit Epe en de eveneens 34-jarige T. van L. uit Vaas- sen werden licht gewond. Een Haarlemse politieagent zag Zondag nacht omstreeks kwart voor een op de Scho tersingel een fietser, die op dat moment om onverklaarbare redenen twee keer van zijn fiets viel. De agent wilde het zijne ervan weten en hield de man staande. Toen was de oorzaak van de valpartijen spoedig opgehelderd: de man rook naar sterke drank. De agent wilde de fietser, een 26-jarige arbeider uit Velsen, naar het bureau brengen, doch dit stuitte aanvankelijk op verzet. De man rukte en trok en reed zo goed en zo kwaad het ging met zijn fiets tegen die van de gent aan. Dit verhinderde niet, dat hij overmeesterd werd en in het politiebureau aan de Smedestraat ingesloten. hielden zich met de diplomatieke vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk én Joego slavië. Gedurende anderhalf uur zaten de Sovjet-leiders aan een tafel van acht vooraanstaande ambassadeurs, daarna mengden zij zich onder de andere gasten, ongeveer 1500 in getal en spraken, soms zonder tolk, over de huidige vraagstukken. Malenkov en Kroesjtsjev toonden zich zeer goed geluimd en trachtten de gasten op hun gemak te stellen. Nog nooit eerder in de Sovjet-historie, aldus Reuters cor respondent, hebben buitenlandse diplo maten een zo goede gelegenheid gehad, om zich met de hoge Sovjet-leiders te onderhouden. Buitenlandse vertegenwoor digers vielen de openhartigheid de vriend schappelijke toon bij de Sovjet-leiders op. De Joegoslavische ambassadeur, die welis waar niet aan de tafel van de „top-ambas- sadeurs" zat, werd in een gesprek betrok ken, waarbij Malenkov en Kroesjtsjev hem verzekerden, dat de Sovjet-Unie vrede en vriendschap met Joegoslavië wenst te onderhouden. Voor het eerst verschenen de vrouwen van Malenkov en Kroesjtsjev in het open baar met haar echtgenoten. Mevrouw Malenkov is een grote vrouw van ongeveer 45 jaar. Zij heeft een ingenieursopleiding gehad en is moeder van twee zoons. Ook buitenlandse journalisten waren tot de ontvangst toegelaten. Men verhinderde hun niet bij de eretafel notities te maken van heildronken en toespraken. Buiten landse diplomaten zijn de laatste tijd op ontvangsten zeer vriendelijk behandeld, doch nooit zo als Zondagavond. Zij zijn van mening, dat zich voortaan meer ge legenheden zullen voordoen om onge dwongen gesprekken te voeren. Zij twijfe len er echter aan, aldus Reuter, of dit soort contacten een wezenlijke verande ring in de buitenlandse politiek beduidt. Tijdens de plechtige herdenking in het Bolsjoi-theater verklaarde vice-premier Maxim Saboerov Zaterdagavond dat vol gens het Sovjet-volk een oplossing van alle geschillen kan worden bereikt, als de regeringen de grote historische verande ringen in de wereld, in Europa zowel als in Azië, erkennen. Ih een dagorder van Boelganin stond te lezen dat de Sovjet-Unie streeft naar ver mindering van de internationale spanning, naar samenwerking en ontwikkeling van de handelsbetrekkingen met alle landen. De politiek van de kapitalistische landen daarentegen, is gericht op de voorberei ding van een nieuwe oorlog, het oprichten van aggressieve militaire groepen, een be wapeningswedloop en het zaaien van haat tussen de volken. MOSKOU. Reuter/AFP). Ter gele genheid van de 37ste verjaardag van de Octoberrevolutie is Zondagmorgen in Mos kou de gebruikelijke parade gehouden. De minister van Defensie, maarschalk Boelganin, inspecteerde de troepen op het Rode Plein voor het Kremlin, voor deze zich in beweging zetten voor de mars door de hoofdstad. Na de inspectie besteeg de maarschalk het mausoleum, het graf van Lé'nin en Stalin, waar de leiders van de Sövjet-Unie reeds hadden plaats genomen. In een toespraak van acht minuten be dankte de minster de leden van de strijd krachten voor het toenemen van hun ge vechtskracht en hun technische successen. Hij gaf de verzekering dat de regering en het volk van Rusland „de oorlog niet wil len". Met stemverheffing zei de maarschalk dat het in de gegeven omstandigheden FRANKFORT (Reuter) Baron Kon- stantin von Neurath is Zondag per vlieg tuig uit Berlijn te Frankfort aangekomen. Hij heeft zich naar zijn landgoed „Lein- felder Hof" in Württemberg (Zuid-Duits- land) begeven. De 81-jarige von Neurath is Zaterdag uit de gevangenis van Span- dau vrijgelaten, waar hij acht jaar van een vonnis van vijftien jaar wegens oor logsmisdaden heeft uitgezeten. Zijn ver vroegde vrijlating op grond van zijn slech te gezondheid geschiedde op initiatief van de Russen. Von Neurath werd vergezeld door zijn dochter, Winifried vn Mackensen. Op zijn landgoed nabij Stuttgart werd hij begroet door zijn vrouw, broer en zuster. Boeren hadden zich verzameld om hem met bloe men en gelukwensen te ontvangen, ter wijl de kerkklokken van Vaihingen luidden. De autoriteiten hadden geen offi ciële ontvangst georganiseerd doch over de weg hing een spandoek met het op schrift: „een hartelijk welkom voor de ereburger van onze gemeente". Het landgoed Leinfelder Hof, dat reeds enige geslachten in de familie-Von Neu rath is, werd kortgeleden weer aan de fa milie overgedragen, nadat het sinds de oorlog onder beheer had gestaan. Bondskanselier Adenauer zond Von Neu rath een telegram, waarin hij hem met zijn vrijlating gelukwenste. Onze correspondent meldt, dat het Weste lijk geallieerde kringen te Bonn enigszins bevreemd heeft, dat dr. Adenauer onmid dellijk een gelukstelegram gestuurd heeft. Von Neurath blijft voor de buiitenwereld een man die op een van de hoogste posities van Hitiers rijk een enorme schuld tegen over het mensdom op zijn schouders ge laden heeft. Ook bondspresident Heuss heeft Von Neurath gefeliciteerd. Zelfs de Frankfurter Allgemeine Zeitung, een van de toonaangevende dagbladen in de bonds republiek, schrijft dat het te Neurenberg tegen Von Neurath gevelde vonnis „een onjuist oordeel" is geweest. Hij behoorde tot die conservatieve Duitse leidersgroep, aldus dit blad, die zich ter beschikking van Hitier heeft gesteld in de hoop het ergste te kunnen verhinderen.... Von Neurath beging een ernstige politieke ver gissing Namens de vader verzoekt de groeps commandant der rijkspolitie te Hillegom de opsporing, aanhouding en terugbrenging van Herman Schenk, geboren 25 April 1941 te Hillegom, scholier, inwonend bij zijn ouders. Het signalement luidt: lang ongeveer 1.50 m, tenger postuur, rond gezicht, bleke gelaatskleur, donkerblond haar, scheiding rechts, blauwe ogen en een wipneus. Ge kleed in bruin-grijs jasje, roodgeruite blouse, bruine slipover, beige korte broeK, grijze sportkousen en lage bruine schoenen. Hij is Woensdagmiddag jl. lopende van huis gegaan; een ongeluk wordt gevreesd. echter noodzakelijk was, dat de Sovjet- Unie haar verdediging versterkt en waak zaamheid vergroot om de veiligheid van het land te waarborgen. „Het Russische leger en de marine houden de wacht over onze vreedzame arbeid". De militaire pa rade duurde slechts twintig minuten. Premier Malenkov nam de parade van vijf duizend man troepen en twee millioen bur gers af. BONN (Un. Press) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland trekt zich niets aan van de Franse weigering nieuwe Saarbesprekingen te openen en heeft partij genoten medegedeeld, dat het noodzakelijk is aanvullende besprekingen te houden al vorens de overeenkomst kan worden be krachtigd. Het spreekt vanzelf dat aan vullende besprekingen over een .voorlopig accoord moeten worden gehouden, aldus dr. Adenauer, aangezien men te Parijs met zoveel haast had moeten werken. Boven dien wees dr. Adenauer erop, dat de Saar- bevolking het recht behoort te krijgen om over haar eigen lot te beslissen in geheel vrije verkiezingen. Het opzwepen van na tionale gevoelens schijnt dr. Adenauer on der de omstandigheden een gevaar toe. Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Bondsdag en lid van dr. Adenauer's Chris ten-Democratische Unie, heeft voorgesteld dat men een neutrale bemiddeling binnen de West-Europese Unie zou instellen aan gaande het Saar-vraagstuk. Het is vrijwel zeker, dat de opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in de eerste helft van de komende week de één milllioen gulden zal overschrijden. Zater dag heeft het Comité Vluchtelingenhulp 1954 44.000 ontvangen, zodat de stand toen 913.000 was. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toest-and et u C cE Ó5 S ss *r "f- -t= ui Helsinki geheel bew. WNW 6 -0 0,2 Oslo onbewolkt windstil -3 0 Kopenhagen regen NNO 12 4 2 Londen mist windstil 1 Amsterdam zwaar bew. W 2 5 0 Brussel mist windstil 9 2 Nice zwaar bew. NW 5 13 2 Warschau z^aar bew. ZZO 1 8 1 Berlijn regen WZW 10 12 5 Frankfort zwaar bew. NW 5 6 4 Miinchen geheel bew. ZZW 4 11 0,6 Ziirich regen ZZO 2 11 3 Genève regen windstil 9 0,4 Locarno onbewolkt OZO 2 3 0 Wenen motregen windstil 5 0,2 Innsbruck regenbui O 1 4 0,1 Rome geheel bew. O 2 12 0.4 Neerslag laatste 24 uur. WISSELVALLIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat regen. Later wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind. aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West, later ruimend naar West. Vannacht minder koud, morgen ongeveer dezelfde middagtemperatu- rcn. 9 November Zon op 7.48 uur, onder 16.59 uur. Maan op 15.54 uur, onder 6.18 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 November Hoog water: 1.11 en 13.36 uur. Laag water: 9.17 en 21.31 uur. Dinsdag 9 November Hoog water: 1.59 en 14.19 uur. Laag water: 10.05 en 22.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1