OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wildeman Weerbericht Russen protesteerden eerder dan de Amerikanen Nederlands protest tegen infiltratie op Nieuw Guinea Premier Scelba houdt zijn coalitie bijeen Sovjet-lezing van vliegtuigincident luidt evenwel volkomen anders Congrespartij wil dat Nehroe premier blijft Eden's Zuid-Oost-Azië- beleid goedgekeurd Vrijlating geëist van ontvoerde hoofdagent Mendès-France luidt November-actie in Het woord is aan Bondsdagdebatten alsmede regerings verklaring uitgesteld Alleen Saragpt, de leider der socialisten is halsstarrig Sleepreis van 4000 mijl met Duits dok volbracht McCarthy is niets vergeten en heeft niets geleerd Sovjet-Russische lof voor president Eisenhower Ergernis over gelukwensen aan baron von Neurath Adenauer in moeilijkheden Hoge Commissaris naar ons land G. de Rhoter overleden Weerrapport 69e JAARGANG No 104 DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 258 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE WILDE MACHTSSTREVER en com- munistenjager Joseph R. MacCarthy, vaak kortweg aangeduid-.al's Joe en senator voor de staat Wisconsin, is nu op het matje ge roepen door de senaat zelf. Een commissie, voorgezeten door de algemeen geachte senator Watkins, heeft immers voorgesteld dat het hoge staatslichaam hem een of ficiële berisping zal toedienen. Tijdens zijn verhoor door die commissie, in September, heeft hij al moeten ervaren dat de voor zitter hem het woord' ontnam. Dat was hij, jn commissievergaderingen, niet gewend: hij p'acht zich niet aan voorzitters te sto ren. Maar het is hem nu tegen gaan zitten, zowel in de senaat als in den lande. Zijn aanhang bij het grote publiek is geslonken. Bij de jongste verkiezingen heeft de leiding der Republikeinse partij hem met kennelijk opzet achteraf gehouden, hetgeen niet mo gelijk geweest zou zijn als zijn zetel in het geding was geweest. Maar hij behoorde niet tot het derde deel van de senaat, dat ditmaal aan de beurt van aftreden was. Een Gallup Poll opinie-onderzoek is dezer dagen gehouden, waarbij een duide lijke meerderheid zich tegen MacCarthy heeft uitgesproken. De commissie-Watkins grondt haar voorstel om hem een berisping te geven op twee punten. Het eerste betreft zijn weigering om voor een subcommissie uit de senaat te verschijnen, die zijn finan cieel beleid moest onderzoeken. Hij wou geen getuigenis afleggen en geen inlich tingen geven en stelde de commissie aan de kaak. Geval dus van minachting jegens het hoge staatscollege waarvan hij zelf deel uitmaakt. En het tweede punt geld't zijn beledigende houding tegenover brigade generaal Ralph Zwicker, die als getuige voor de commissie-MacCarthy verscheen en van hem te horen kreeg dat hij onge schikt is om de uniform van het Ameri kaanse leger te dragen. Het opinie-onder zoek heeft ten aanzien van punt 1 to't re sultaat gehad: 56 voor berisping, 32 tegen, 12 geen mening en ten aanzien van punt 2: 47 voor berisping, 33 tegen, 20 geen mening. Gisteren is de senaat begonnen met de behandeling van het voorstel. Er is nog maar een korte openingszitting gehouden men verwacht een hele reeks zittingen over dit onderwerp maar daarin heeft MacCarthy al dadelijk opschudding ver oorzaakt. Hij is meteen na de aanvang op gesprongen en heeft de poging om hem te berispen „idioot en onbeschrijfelijk be lachelijk" genoemd. Hij heeft zich beroe pen op 275.000 mensen, die een protest tegen dit optreden yan de senaat hebben ondertekend. Men zou zo zeggen dat zijn gebruik, van de termen idioot en onbe schrijfelijk belachelijk bij punt 1 gevoegd zou kunnen worden als een nieuwe staal van minachting van de senaat. En dat zijn beroep op 275.000 handtekeningen weinig indruk zal maken, gezien de aantallen waarmee men in Amerika gewoon is te werken. Maar nu ja, dit is pas het begin. Er zullen nog wel heel andere uitingen in volgende zittingen konten. MacCarthy is er zich zeker van bewust dat zijn „politieke leven" bij deze senaats-behandeling van zijn luidruchtige persoon op het spel staat.. En kieskeurig in zijn bewoordingen is hii nooit geweest, evenmin als in zijn metho des van losse beschuldiging en in zijn fraaie gewoonte om van de door hem be schuldigden dan maar te eisen dat zij het tegendeel zouden bewijzen. Hij voelt zich nu blijkbaar in een hoek gedrongen en het verweer zal ernaar zijn. Onze correspon dent in Washington schreef op 7 Septem ber: „Hij maakt niet meer de zelfverzeker de indruk van voorheen. Hij is gespannen, zijn .dunne lippen zijn oneengeklemd en zijn lach klinkt onecht". Dat was nog in de tijd van het verhoor door de commissie- Watkins. Nu is de zaak in het beslissende stadium gekomen en hij staat voor harde feiten, die zijn optreden scherp belichten. Hij zal die bezwaarlijk kunnen ontwijken en zijn recente verklaring, dat het allemaal een politieke rel van de Democraten is om dat hij hen heeft aangeduid als „een par tij van communisten" niet minder onzin dan dat klinkt ook allerminst overtui gend: Want verscheidene republikeinse senatoren, medeleden van zijn eigen partij dus, zijn ook voorstanders van zijn beris ping. Volgens de News Chronicle verwach ten velen dat de meerderheid tegen hem groot zal zijn: twee tegen één of zelfs drie tegen één. Anderen zijn wat voorzichtiger in hun schattingen, daarbij aanvoerend dat hij zich zo geweldig verweren zal. Hij zal zich, denkt men. „óver het hoofd van de senaat heen tot de kiezers richten". En dit spektakel zal misschien wel twee weken duren. Het zal ook in Europa, waar het MacCar- thyisme gedurende lange tijd ongerustheid over de toekomst van het Amerikaanse democratische régime heeft gewekt, met bijzondere belangstelling Avorden waarge nomen. R. P. ROME (Un. Press) Premier Scelba van Italië heeft de grootste overwinning sinds hij acht maanden geleden aan de regering kwam, behaald. De leiders van alle vier regeringspartijen hebben zich vol ledig achter de politiek en programma's van de regering geschaard. Na een confe rentie in „Villa Madame", de officiële residentie van de premier, gaven de leiders der vier coalitie-partijen een communiqué uit, met een solide bevestiging van de regeringspolitiek. Deze verklaring heeft de positie van Scelba aanzienlijk versterkt. Met dit communiqué schijnt de crisis welke vorige week werd voorzien, te zijn afgewend. Saragat, de vice-president en leider der sociaal-democraten, die d'e vorige week de moeilijkheden ontketende door de regering ervan te beschuldigen, dat zij haar beloofde sociale hervormingen niet uitvoerde, woonde de conferentie niet bij. Men acht het zeer v/el mogelijk, dat hij zal aftreden, nu de sociaal-democraten zijn mening niet blijken te delen. De secretaris generaal van de christen-democratische partij Fanfani, woonde de conferentie bij. Saragat had Fanfani er van beschuldigd, dat hij he't heimelijk niet met de regering eens zou zijn en hem uitgedaagd een kabi netszetel te aanvaarden. Begeleid door gewapende Arabieren trekken karavanen door het woeste land van Zuid-Algerije. Het terroristisch verzet leeft hier telkenmale op, Franse patrouilles en gewapende kolonnes trachten het waar mogelijk te onderdrukken PARIJS. (Reuter/AFP). De Sovjet regering heeft er in een nota aan dè Ver enigde Staten tegen geprotesteerd, dat een Amerikaans vliegtuig het Sovjet luchtruim heeft geschonden. Zij deelt mede, dat schoten zijn gewisseld tussen het Ameri kaanse vliegtuig en twee Russische jagers. Zij betreurt het „onnodige" incident en verzoekt de Amerikaanse regering de no dige maatregelen te nemen om herhaling van dergelijke voorvallen te verhinderen. Het Amerikaanse vliegtuig had de Rus sische grens geschonden in het gebied van de Koerilen. Toen het boven het eiland Tanfilje vloog, ontmoette het twee Russi sche jagers, die de Amerikaan wilden be duiden dat hij boven Russisch gebied vloog en hem wilden verzoeken dit te verlaten. Toen de jagers naderden opende her. Amerikaanse vliegtuig het vuur. De Rus sische jagers waren gedwongen het vuur te beantwoorden waarop het Amerikaanse vliegtuig het Russische luchtruim verliet en in Zuid-Westelijke richting verdween. De Russische regering noemt het voorwal een nieuwe schending van het grensgebied van de Sovjet-Unie door Amerikaanse vliegtuigen. Dergelijke schendingen waren in Russische nota's van 5 en 8 September van dit jaar vermeld. De Sovjet regering zegt het te betreuren, dat vorige gevallen van schendingen van de Russische grens door Amerikaanse mi litaire vliegtuigen tot „ongerechtvaardigde verliezen" hadden geleid. Zij is van me ning, dat het in het belang van beide lan den zou zijn maatregelen te nemen ter voorkoming van verdere schending van de grens van de Sovjet staat door Amerikaan se vliegtuigen. Zij verwacht, dat de Ame rikaanse regering hiertoe instructies zal geven aan het bevel van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. Eis De Verenigde Staten hebben geëist, dat de Sovjet-Unie haar verontschuldiging zal aanbieden en schadevergoeding zal betalen voor het neerschieten van het vliegtuig. De eis en een ernstig protest waren vervat in een nota, die de Amerikaanse ambassadeur Bohlen Maandag aah het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft af- NIEUW DELHI (A.F.P.) Het bestuur van de Indische Congres(regerings)partij heeft Nehroe's ontslagaanvrage als partij voorzitter aanvaard. Het stond Nehroe evenwel niet toe als premier af te treden. Nehroe wilde „gedurende enige tijd" het premierschap neerleggen, omdat hij zich voor ontspanning aan andere dingen wilde wijden. Het bestuur der Congrespartij heeft met algemene stemmen besloten op de jaar lijkse bijeenkomst van afgevaardigden in Januari, U. N. Dhebar, sinds 1948 eerste minister van de West-Indiase staat Sau- rasjtra, voor te dragen voor de post van partijvoorzitter. Dhebar is 49 jaar oud. Hij was advocaat, maar heeft zich van 1936 af gewijd aan de Congresbeweging. Voor zijn aandeel aan de nationale strijd werd hij drie maal gevan- geng ezet. TEL AVIV (Unfted Press) Gesleept door twee Nederlandse sleepboten over een afstand van vierduizend mijl, is thans in Tel Aviv een in Duitsland gebouwd droog dok gearriveerd, dat Bedoeld is als een Duitse herstelbetaling aan Israel. Medio Augustus vertrokken de Gele Zee en Loire van Smit en Co met het dok uit Lübeck. gegeven. Bohlen nam Zondag tijdens het diner in het Kremlin de Russische protest nota in ontvangst. In de Amerikaanse nota stond ook dat de Amerikaanse regering opnieuw met de Sovjetregering in verbinding zal treden, wanneer er meer bekend is over het ver lies aan mensenlevens en stoffelijk goed. De Sovjet-Unie moest passende straf maatregelen nemen tegen de schuldige leden van de Russische luchtmacht. De Amerikaanse UNO-delegatie heeft een ontvangst van Visjinski ter gelegen heid van de Bolsjewistische revolutie Maandagavond niet bijgewoond. Buiten he; gebouw in New York, waar de receptie werd gehouden, liepen demonstranten met borden, waarop geschreven stond „Weg met de communistische moordenaars". Pre sident Eisenhower, die in een rede voor R.K. vrouwen zei, dat de oorlogsdreiging thans minder was dan in lange tijd het geval was geweest, week van zijn tekst af om hieraan toe te voegen: „ondanks de „provocatie" van het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door in Rusland ge bouwde jachtvliegtuigen". LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het nieuwe Zuid-Oost-Aziatische verdrag het bij voorbaat duidelijk zou helpen maken, dat aggressieve avonturen tot oorlog kon den leiden. Eden opende een debat over de goedkeu ring van het verdrag van Manilla en de Geneefse overeenkomsten inzake Indo china. „De formidabele macht van de Viet- mfnh, om niet eens te spreken van zijn Chinese bondgenoot," was niet verminderd. Integendeel, sinds de Geneefse .regeling was het geregelde leger van de Vietminh zodanig uitgebreid dat het tegen het einde van het jaar waarschijnlijk twee maal zo veel veldeenheden zou hebben als ten tijde van Genève. Daarom was een garantie voor de Geneefse overeenkomst nodig. Be oogd werd een wederkerige internationale garantie en een Zuid-Oost-Aziatisch ver drag voor collectieve defensie als tegen wicht van het Chinees-Russische verdrag en de nauwe betrekkingen tussen de Viet minh, China en de Sovjet-Unie, aldus Eden. Kenneth Younger, de voornaamste woord voerder van de Labour-oppositie in het debat, zeide van mening te zijn, dat een soort Locarno-verdrag voor Zuid-Oost- Azië op de komende bijeenkomst van premiers van het Gemenebest in Londen besproken zou moeten worden. Het regeringsbeleid werd zonder stem ming goedgekeurd. De Nederlandse Hoge Commissaris heelt een krachtig protest ingediend bij de In donesische regering tegen de hernieuwde schending van Nederlands territoir en de vrijlating geëist van een door de in Nieuw Guinea geïnfiltreerde Indonesiërs ontvoerde hoofdagent. Dit is medegedeeld door het ministerie van Buitenlandse Za ken, dat voorts nog andere gegevens be treffende de Indonesische infiltratie heeft verstrekt. Op 21 October verschenen in de Etna- baai (Zuid-West-Nieuw Guinea) twee In donesische prauwen, waaruit zich een bende van 48 man ontscheepte, die een kampong in die baai overlast aandeed en onder meer een Chinese toko plunderde, vervolgens verder de Etna-baai introk. Bij de landing werd de hoofdagent van politie Van Krieken, die vgn een door de contro leur van Kaimana kort te voren in dit ge bied ondernomen patrouillegang ziek was achtergebleven, door de bende gevangen genomen. Aangenomen wordt, dat hij met de ver moedelijk naar Dobo teruggekeerde prauw is medegevoerd. De bende trok daarop het binnenland in. De plaatselijke bevolking maakte van het gebeurde aanstonds mel ding. Bij de vervolging dezer infiltranten door eenheden mariniers, daarin gesteund door de politie, werd op 1 en 2 November vuur- contact met hen verkregen, waarna zij met achterlating van munitie, documenten en voedselvoorraden in verschillende rich tingen wegvluchtten. Uit de aangetroffen documenten kan worden vastgesteld, dat de bende op 18 October het eiland Dobo verliet en althans gedeeltelijk tot het op de Aroe-eilanden (Indonesisch gebied, waartoe Dobo behoort) gelegerde 25e regi ment infanterie der Indonesische land macht behoort. De wijze, waarop door deze bende wordt geopereerd, en de aangetrof fen foto's en kaarten wijzen op een goede voorbereiding van de infiltratiepoging, al dus de verklaring. Bij een nader treffen werden enige bendeleden gedood, terwijl een groot aan tal hunner zich met wapens en munitie overgaf. De vervolging der overigen vindt verder voortgang. Van de zijde der bevol king wordt de grootst mogelijke medewer king verleend bij het opsporen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat is Maandag korte tijd bij eengeweest om het gedrag van senator McCarthy te bespreken. De vergadering was nauwelijks begonnen, toen McCarthy opsprong en een poging om hem officieel te berispen „idioot" en „onbeschrijfelijk be lachelijk" noemde. Hij had 22 boekdelen met ongeveer 275.000 handtekeningen van personen, die protesteerden tegen de actie in de Senaat, ontvangen. Toen de senato ren de vergaderzaal binnenkwamen, von den zij op iedere lessenaar een uit 22 pagina's bestaand pamflet met uittreksels uit het communistische blad „Daily Wor ker". Op de voorpagina stond in grote let ters „Gooi de schooier er uit" en er onder „Officiële opvatting van de communistische partij over McCarthy". McCarthy had deze vlugschriften zelf laten drukken. MOSKOU (Reuter) Het Amerikaanse Congreslid Victor Wickersham beweert dat de secretaris van de Sovjet-Russische com munistische partij, Kroesjtsjev, president Eisenhower tegenover hem een „eerlijk soldaat en een trouw partner" heeft ge noemd. Dit gebeurde tijdens het feest, dat Zondagavond ter ere van buitenlandse di plomaten in het Kremlin werd gegeven. Kroesjtsjev zei: „Wij hebben een prach tige herinnering aan de Verenigde Staten als bondgenoot en vriend in de strijd tegen Hitier. Premier Malenkov sloot zich bij deze woorden aan. „Wij zijn voor vooruitgang, maar in dit verband zijn wij bereid naar het verleden terug te keren". Men maakt uit deze woorden van de pre mier op. dat hij herstel wil van de vriend schap, die tijdens de oorlog tussen beide landen bestond. Van onze correspondent in Bonn) De gelukwensen die bondskanselier Adenauer en president Heuss aan de vrij gelaten baron Von Neurath gezonden heb ben, ontmoeten in de West-Europese pers scherpe critiek. De West-Duitse bladen maken daar uitvoerig melding van. De Lonriense „Times" wijst er op dat president Heuss wel is waar, evenals Von Neurath, uit Württemberg stamt, waar door men zijn persoonlijke gevoelens be grijpen kan, maar het neemt aanstoot aan het woord „martelaarschap" dat het West- Duitse staatshoofd in zijn boodschap aan Von Neurath heeft gebruikt. De Londense „Daily Express" plaatste bij het bericht van de gelukwensen van Heuss en van Adenauer een foto, die Von Neurath in S.S.-uniform laat zien, met het onderschrift: „Hoge nazi kreeg een ont vangst als een held." De Parijse „Le Mon de" schrijft: „Men had op het ogenblik van zijn invrijheidstelling wel wat meer dis cretie. vooral van de kant van officiële per soonlijkheden, mogen betonen." EVREUX (Reuter-AFP) 8 November Premier Mendès-France verklaart, dat in het Franse leger weldra melk verstrekt zal worden. Onlangs maakte hij de koste loze verstrekking van melk óp Franse scholen bekend. Mendès-France, die het woord voert in zijn kiesdistrict, spoort de boeren aan, weer cie gewoonte aan te ne men landbouw-proriucten naar het buiten land te zenden. De komende economische onderhandelingen met West-Duitsland zul len een grote markt openen voor Frans graan, zuivelproducten en suiker. De Fran sen dienen zich te gewennen aan nieuwe omstandigheden op het gebied van de voedselvoorziening, daar de beste produc ten voor de uitvoer moeten worden be stemd. VALENCIENNES 7 November In een rede tot spoorwegarbeiders te Valen ciennes (Noord-Frankrijk) verklaart Men dès-France met nadruk, dat zijn redering van plan is de begroting van de staats spoorwegen sluitend te maken en het ver voer per auto en per spoor op elkaar af te stemmen. „De staat kan niet zowel het ver voer per spoor als het wegtransport blij ven steunen, wat het eerste betreft door rechtstreekse aanzuivering van tekorten en wat het andere aangaat door lage benzine prijzen te handhaven". PARIJS 6 November Mendès-France verklaart in een toespraak te Rijssel, die later over de radio wordt uitgezonden, dat hij van plan is de jeugd bij het regeren te betrekken. Hii wil in elk ministerie dat op een of andere wijze met de jeugd te maken heeft, een groep gespecialiseerde ambtena ren en vertegenwoordigers van de jeugd opnemen. De gehele organisatie moet on der het gezag van een verantwoordelijke minister komen te staan. Op deze wijze krijgt de jeugd een adviserende stem en draagt bij tot de vorming van een krach tige republiek. „Frankrijk zal dan sterk genoeg worden om een nieuwe weg te wij zen naar vrede en vooruitgang". PARIJS 4 November Mendès- France is van plan een campagne tegen alcoholisme in Frankrijk op touw të zetten. Hij heeft reeds bepaald, dat de suikerbie- tenoogst van het volgende jaar slechts voor een derde voor het distilleren van alcohol mag worden gebruikt. De premier, die zelf DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Mendès-France opzien heeft gebaard door bij zijn grote redevoeringen in het parlement melk te drinken, overweegt thans verdere maat regelen, welke de individuele gebruiker van alcoholische dranken zullen aangaan: Het opnieuw invoeren van „drankloze" dagen. Een nauwkeuriger regeling van de openings- en sluitingstijden van cafés. Ver hoging van de belasting op alcoholhouden de dranken of op slijtvergunningen. Het stellen van hoge boeten op openbare dron kenschap. Er zal meer op worden toege zien. dat geen alcoholische dranken aan minderjarigen worden verkocht. Vermin dering van het aantal personen, dat thuis mag distilleren. Een campagne tegen clan destiene stokerijen, die tezamen ongeveer de helft van de alcohol leveren, die jaar lijks in Frankrijk wordt gebruikt. Beper kende bepalingen op het adverteren van alcoholhoudende dranken. Het zal Mendès-France niet gemakkelijk vallen een wetsontwerp tegen alcoholmis bruik in het parlement aangenomen te krijgen. In Parijs hebben 509 caféhouders een resolutie aangenomen, waarin bij voor baat protest wordt aangetekend tegen elke actie der regering in deze richting, hoewel Frankrijk verhoudingsgewijs meer cafés en alcoholisten telt dan enig ander land. Anastasius Grün: Het leed van een volk door oorlog te willen genezen is hetzelfde als iemand onthoofden die kiespijn heeft. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Maandag hebben de leiders van de Duit se coalitie-partijen hun eerste samenkomst gehad met Adenauer sedert diens terugkeer uit de Verenigde Staten en daar is beslo ten dat de voor aanstaande Donderdag vastgestelde regeringsverklaring en debat ten over de te Pariis gesloten overcenkom- ten (dus ook over de Saar) zullen worden uitgesteld tot 16 December. Adenauer heeft als reden van dit doo*- hem voorgestelde uitstel opgegeven dat hii thans nog niet in staat is een regeringsverklaring af te leg gen. omdat de besprekingen over bedoelde overeenkomsten nog niet in hun geheel be ëindigd zijn. Men meent dat de opgewonden gemoe deren over het accoord betreffende de toe komst van het Saargebied tegen die tijd wel weer wat bedaard kunnen zijn. Dan zullen overigens ook de verkiezingen voor de Landdag in Beieren en voor die in Hes sen die op 28 November zullen plaats vin den, achter de rug zijn. Het besluit tot uitstel van de regerings verklaring en de debatten daarover behoort echter nog niet te worden opgevat als een bewijs dat de crisis in de coalitie en de on enigheid tussen de diverse coalitie-partijen thans ten einde zouden zijn. De socialisti sche partij heeft juist verklaard dat een en ander door haar wordt opgevat als een bewijs dat er nog steeds ernstige menings verschillen in de groep der coalitie-partijen blijven voortbestaan en dat men er in West-Duitse regeringskringen bang voor is dat de teleurstelling onder de bevolking over de overeenkomsten van Parijs nog altijd groeit. In dit verband is het interes sant te melden dat er in Bonn nu weer nieuwe plakkaten zijn verschenen die zich tegen het Saar-accoord richten. Een vooraanstaand lid van een Westelijk geallieerde commissie zei ons dat het er vee! van weg heeft dat een groot percen tage van de bevolking van West-Duitsland de Saarkwestie veel belangrijker vindt dan het verkrijgen van de souvereiniteit en de herbewapening. DJAKARTA (PI/Aneta) De Neder landse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt zal 11 November per vliegtuig naar Nederland vertrekken „voor het houden van routine-besprekingen". Na de besprekingen zullen de Hoge Commis saris en gravin van Bylandt nog enig ver lof genieten. In de ouderdom van 65 jaar is gister avond in het diaconessenhuis te Utrecht overleden de heer G. de Rhoter, in leven een der directeuren van het „Utrechtsch Nieuwsblad". (van hedenmorgen 7 uur) Ui weers- c ot - p v S rs 3 u C toestand c a C3 41 c 4i ZS Stockholm licht bew. ON O 2 0 0,2 Oslo geheel bew. ONO 2 0 0 Kopenhagen zwaar bew. OZO 8 5 2 Londen onbewolkt W 4 4 4 Amsterdam regenbui W 14 9 3 Brussel zwaar bew. ZW 8 10 1 Parijs motregen WNW 5 10 2 Bordeaux motregen W 2 12 4 Grenoble regen windstil 10 0,3 Nice zwaar bew. NW 3 13 0 Warschau geheel bew. WZW 2 6 0 Berlijn zwaar bew. ZO 4 4 0,7 Frankfort nevel ZZW 5 7 0 München geheel bew. windstil 8 0,6 Zürich zwaar bew. windstil 9 4 Genève half bew. ZO 2 11 3 Locarno zwaar bew. windstil 6 0 Wenen mist ZO 2 5 0 Innsbruck mist windstil 0 0 Rome geheel bew. ZO 9 16 1 Neerslag laatste 24 uur. *VYVYV-V« iW r w wvnrrrmvm fmn rmrv vyyVYYYYYX OPNIEUW REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: In de komende nacht opklaringen en langs de kust nog enkele buien. Mor gen weer toenemende bewolking en later regen. Aanvankelijk overwegend matige Westelijke later tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Koude nacht. Morgen onge veer dezelfde middagtemperaturen. 10 November Zon op 7.50 uur. onder 16.58 uur. Maan op 16.26 uur. onder 7.49 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 November Hoog water: 1.59 en 14.19 uur. Laag water: 10.05 en 22.21 uur. Woensdag 10 November Hoog water- 2.46 en 15.04 uur. Laag water: 10.53 en 23.12 uur. «Ai u '«.OuXCCCC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1