Viaductenplan verdient ernstig aandacht Agenda voor Haarlem Onze puzzle Rotterdams Toneel met een kluchtige comedie Ook in Amerika achterstand op gebied van verkeerswegen Mendès-France hervormt zijn kabinet in rechtse zin Stilstaande bakfietsen: een duistere zaak Kantoormacfiinehande! P.HARTOG Inleiding op Wegverkeersdag van KNAC Algemene Vergadering van UNESCO in Montevideo Wie was Kathleen Ferrier? Nieuwe herziening over enige maanden DAT IS QOED GEZIEN Radar verraadt snelheidsmaniakken Oppenheimer lid van een anti-communistisch comité ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 -Het Rotterdams Toneel heeft zijn réper toire uitgebreid met. een kluchtige comedie van Liam O'Brien, die onlangs bij de pre mière in de schouwburg aan de Aert van Nesstraat tot zoveel hilariteit aanleiding gaf, dat stellig van een populair succes mag worden gesproken. Het vlot door Jan Teulings vertaalde en geregisseerde stuk heet „De merkwaardige meneer Penny- packer" en speelt zich af in de conserva tieve stad Wilmington in het puriteinse New England aan het einde van de vorige eeuw. Onderwerp, tijd en plaats van handeling vertonen zoveel overeenkomst met „Ah! Wilderness" van Eugene O'Neill, dat een vergelijking welhaast onvermijdelijk is. In beide gevallen draait alles om rebellie te gen de met stemmige franje versierde sa lons van het Victoriaanse tijdperk met de keurig ingelijste spreuken van wat mag en wat niet hoort. Men amuseert zich in de schouwburg graag met die ouderwetse levensopvattingen en vooral met de bij behorende klederdracht. Gaarne geef ik toe ik heb het trouwens bij een opvoe ring nog niet zo lang geleden zelf ge schreven dat een deel van de aantrek kingskracht van het laatstgenoemde stuk daardoor verklaard kan worden. Hoe be trekkelijk de waarde ervan ook mag zijn, men herkent in ieder geval een sympathie ke poging tot karaktertekening en een treffende nostalgische sfeer. Hier echter niets van dat alles: er zijn alleen maar zotte situaties, in het begin verrassend, maar daarna steeds beperkter van opzet, doordat er geen enkel nieuw motief in het geding kan worden gebracht. De titelheld is een onverschrokken vrij denker, die er niet voor terugdeinst zijn revolutionnaire theorieën in practijk te brengen. Deze ontleent hij aan de maar half begrepen werken van zulke nieuw lichters als Marx, Ibsen en Shaw, die met forse klaroenstoten de twintigste eeuw aankondigen, zoals Jan Teulings het in het programma formuleert. Dat hij daar en passant Rousseau nog even bij noemt, be rust op een vergissing van meer dan hon derd jaar, die nog wel goed te praten is, als men aanneemt dat de heer Penny- packer aan deze Franse wijsgeer zijn maat schappelijke verplichtingen door lichtvaar dige interpretatie te danken heeft. Als fabrieksdirecteur met twee zaken, één in Wilmington en één in Philadelphia, heeft hij in strikte overeenstemming met zijn particuliere moraalcode twee gezinnen ge sticht, die van eikaars bestaan onkundig zijn. Hier heeft hij acht, daar negen kin deren (als ik mij de aantallen goed herin ner) en hij is daar volmaakt gelukkig mee. De onthulling van dit feit geschiedt door een toevallige samenloop van onvoorziene omstandigheden aan het slot van het eer ste bedrijf met één zin, die men inderdaad een kostelijke frappe mag noemen. Maar daarmee is het dan ook afgelopen. Aan die ene regel is alle geestigheid opgehan gen, die er steeds spaarzamer afdruipt. Want het tweede bedrijf wordt gevuld met allerlei meningsverschillen en uiteenzet tingen, waarbij zich geen enkele climax meer kan voordoen, en het derde is een uiteraard teleurstellende poging om de in onschuld des harten bedreven zonden met de mantel der liefde te bedekken. Het lijkt misschien allemaal erg pikant, maar het is een avond waar men eigenlijk wel met zijn minderjarige kinderen naar toe kan. ADVERTENTIE De opvoering is voorbeeldig. Men mag- wel zeggen, dat Jan Teulings hiermee een dubbele vaardigheidsproef heeft afgelegd: als regisseur en paedagoog. Uit een oog punt van doeltreffende organisatie was alles in orde. En de kinderen van tussen de vijftien en twintig, die erin figureerden, deden alles even natuurlijk. Het lijkt wat voorbarig om namen te noemen, maar werkelijk: de verleiding is groot. Bob de Lange, die de titelrol vervulde, voelde zich kennelijk heerlijk in zijn element, zo zon der zorgen voor de regie op zijn schou ders. Toen het stuk allang een beetje be gon te vervelen, was het nog een genoegen naar deze aandoenlijk-eigenwijze en van zijn goed recht overtuigde nonconformist ADVERTENTIE Schoterweg 122 - Haarlem 1 Tél. 12681 STALEN KANTOORMEUBELEN te kijken en te luisteren. Van de anderen had alleen Wim van den Brink als de kop pige grootvader een redelijke kans op een althans iets om het lijf hebbende typering en hij maakte daar een zeer verdienstelijk gebruik van. Loudi Nijhoff, Willy Haak, Henny Orri en Peter Holland waren de voornaamsten der verdere deelnemers aan de nogal flauwe aardigheid. DAVID KONING. Bob de Lange als de merkwaardige meneer Penny-packer temidden van zijn kroost in Wilmington. „Wanneer men de Amerikaanse verkeersvakbladen leest krijgt men uit de afbeeldingen, die daarin voorkomen, mogelijk de indruk, dat alles daar even mooi en prachtig is. In werkelijkheid worstelt men er met een enorm probleem. Men toont ons graag en met begrijpelijke trots wat reeds bereikt werd en dat is inderdaad niet gering, maar men is in feite ook daar jaren achter met wegen bouw en verkeersmaatregelen. Er zijn plaatselijk echter nogal grote verschillen en daardoor kan men in dit grote land natuurlijk geen allesomvattend beeld krijgen. Kortgeleden las ik in een van onze verkeersbladen, dat de deskundigen in de U.S.A. het er allen over eens waren, dat de enige oplossing van het ver keersprobleem in de steden zou zijn het weren van de privé auto en bevordering van het openbaar vervoer. Men zou daaruit licht kunnen afleiden, dat men daar in Amerika dan wel druk mee bezig zal zijn. Niets is echter minder juist. Overal waar onze missie kwam troffen we enorme werken in uitvoering aan of plannen in vergevorderde staat om juist de steden, ook de binnensteden, bereikbaar te houden voor particuliere auto's en ze daar eveneens parkeerplaatsen te geven." Zo begon de heer K. ',T. M 11 e r, hoofd inspecteur van politie en chef van de Rot terdamse verkeerspolitie, gisteren op de twaalfde wegverkeersdag van de K.N.A.C. zijn causerie over Amerikaanse verkeers- ervaringen welke hij onlangs op een stu diereis door de Verenigde Staten had op gedaan. Een prettige en ook een geestige cause rie, die op het altijd nogal ingetogen audi torium van dit soort bijeenkomsten iets deed overwaaien van de „way af life" daarginds. Sovjetstaten aoen weer mee MONTEVIDEO (Reuter/A.F.P.) In Montevideo (Uruguay) is de achtste zit ting van de Algemene Vergadering van de UNO-organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur (UNESCO) geopend. Uit 62 landen zijn afgevaardigden gekomen, meer dan ooit het geval is geweest. De Sovjet-Unie, Wit-Rusland en de Oekraine zijn dit jaar tot de organisatie toegetreden, terwijl Polen, Tsjechoslowakije en Honga rije, die hun lidmaatschap hadden opge zegd, in de UNESCO zijn teruggekeerd. De voornaamste taak van de vergade ring zal zijn het uitwerken van een twee jarenplan, waarvoor de directeur-generaal van de UNESCO, dr. Evans, een ontwerp heeft opgesteld. Dit ontwerp bevat aanbe velingen ten gunste van de economisch ten- achtergebleven landen. Ook zullen maat regelen in de strijd tegen het analphabe- tisme en kanker ter sprake komen. De Sovjet-afgevaardigde verklaarde, dat continentaal China nationalistisch China in de organisatie moest vervangen. De confe rentie aanvaardde echter een Amerikaans voorstel om de kwestie niet op de huidige zitting te bespreken. Het Sovjet-voorstel werd verworpen. ADVERTENTIE Ruim een jaar geleden verstomde voorgoed de klank van een stem die tallozen in en buiten Engeland in verrukking bracht, de stem van een begenadigde kunstenares: KATHLEEN FERRIER. Wie was deze uitzonderlijk begaafde vrouw, deze stralende persoonlijkheid, die in haar korte leven al de roem van een langdurige loopbaan ver gaarde? Libelle geeft U het ant woord. In een reeks artikelen, ontleend aan het zojuist verschenen herdenkingsboek "Kathleen Ferrier, Een Herinnering", zullen beroemde kunstenaars die de grote zangeres van nabij hebben gekend, hun persoonlijke in drukken weergeven over deze unieke vrouwenfiguur. Onthoudt Uzelf de aangrijpende lectuur van dit IN MEMORIAM niet. In verband met de Nederlandse première in de Tuschinski theaters, van de film „Verboden vreugden" waarvan Libelle het verhaal bracht ...uitzonderlijk begaafd... als feuilleton, verbleef de Britse actrice Adrienne Corri op uit nodiging van Libelle en J. Arthur Rank enkele dagen in ons land. „Een ster was onze gast" heet, de reportage die U over dat bezoek in het nummer van IS November kunt vinden. Libelle Nassauplein 7 - Haarlem De praktijk in de Amerikaanse steden is: open die steden voor auto's en nog eens auto's, aldus spreker, die er mede wilde vaststellen dat dit tot dusverre in dit land met een autodichtheid van 1 op elke 3 in woners nog mogelijk is. Slechts in enkele zeer grote steden zoals New York, komt men met dit principe niet meer uit en speelt het openbare vervoer voor velen de grootste rol. Spreker heeft de indruk gekregen, dat men in Amerika op verkeersgebied een enorm aanpassingsvermogen heeft. De groei van het verkeer ook na de laat ste wereldoorlog, heeft iedereen verrast. Misschattingen, waarbij het verkeer, dat over 20 jaar verwacht werd reeds na 5 jaren was bereikt, zijn niet zeldzaam doch regel. In Atlanta in de staat Georgia had spreker dit wat intensiever kunnen bestu deren. In de Metropolitan Area van deze stad wonen ongeveer 600.000 mensen die tezamen 300.000 auto's bezitten en daarvan op Amerikaanse wijze gebruik maken en kunnen maken. Daarvoor was nodig van de binnenstad een „autopakhuis" te maken. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het'liefdeleven'van i Wel men deed het. Men heeft er in down- Lucretia Borgia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. town Atlanta plaats voor 18.500, waarvan ..Panic in the streets", 18 jaar, 23.30 uur. liefst 16.500 plaatsen buiten de wegen zijn EEH BRIL VAN K E I P GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR ZATERDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met ..Een theehuis van Tobiki", galavoorstelling t. b. v. d. vereniging „Weldadigheid naar Vermogen", 8 uur. Concertgebouw: Tweede amaleur-cabaret-avond, 8 uur. Rembrandt:- „Maarten Luther", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, vxxxjooooooaxoscc Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse", alle leeft.., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungle trommen van Afrika", (tweede deel), 14 jaar, 7 en 9.15 uur. gelegen, dus op parkeerterreinen of par- keergebouwen. Slechts 2000 staan langs de trottoirs op plaatsen, waar dit het rijdende verkeer niet hindert. Men is er bezig met de bouw van grote express-ways, die het verkeer van alle kanten in de stad brengen of het naar verkiezing via een z.g. By-pass De heer Müller vertelde, dat, ook op de buitenwegen, in Am.erika nogal strin gente snelheidsmaxima gelden. Wie zich er niet aan houdt ziet spoedig ge- noeg een politie-auto naast zich ver- 8 schijnen: het radarscherm op de politie- post heeft de delinquent verraden. 5; Krijgt men dan een boete waarbij 8 men zich er niet over moet verbazen, dat de verbalisant en de overtreder 5 elkaar met hun voornaam aanspreken 8 dan blijkt de overheid een coulante f5 en vooral een efficiënte schuldeiser te 8 zijn, want op a'lle mogelijke manieren wordt het contant betalen vergemak kelijkt. Het mes snijdt aan twee kan ten: het berechtingsapparaat wordt niet overbelast en de overtreder behoeft geen queue te maken in het gerechts gebouw. OOOOOOOCOOOOCOOOOC<XXXX5lXXXXXX»OOCOOOCOCC>CCOOOOOCOCCOOOa werkelijkheid vaak is: oponthoud, te wei nig geld voor goed onderhoud van de we gen, gebrek aan parkeerruimte, wachten voor verkeerslichten enz. De film toont dan aan hoe men door con structie van nieuwe wegen en parkeer plaatsen uit het verkeersmoeras kan ge raken. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France is niet ingegaan op de voorwaarden die de socialistische pai-tij aan deelneming in zijn kabinet had verbonden. Mendès-France heeft zich niet willen binden aan een samenvatting van het socialistische partij-programma. Wel heeft de secretaris-generaal van de partij Mollet beloofd de regering te zullen steu nen zolang Mendès-France zijn huidige politiek trouw blijft. De fractie-leider De wet zegt, dat elke fiets een nauw keurig werkend stuur, minstens een góed- werkende rem en een behoorlijke function- nerende bel moet hebben, maar het gekke is, dat die bel eigenlijk helemaal niet „functionneren" mag. Alleen wanneer het nodig is „ter afwending van een evident gevaar voor andere weggebruikers" en bij het inhalen buiten bebouwde kommen mag het ding gebruikt worden waarvoor het geschapen is. In alle an dere gevallen echter is het geven van een bei- signaal uitdrukkelijk verboden. Bij het instel len van dit verbod is de wetgever ervan uitge gaan, dat er al meer dan genoeg lawaai in onze steden en dorpen is. Als men al die mil- lióenen weggebruikers nu maar naar har telust zou laten bellen, toeteren en claxon neren, zouden wij binnenkort allemaal rijp voor een zenuwinrichting zijn. „Een goedwerkende rem" betekent, dat dit onderdeel van uw fiets inderdaad „be- drijfszeker" en veilig moet zijn, dus bij voorkeur geen handrem on het voorwiel, die aan deze eisen niet voldoet'. Overigens mag u ieder soort rem voeren, hetzij velg- rem, terugtrapnaaf of trommelrem. Maar bedenk wel, dat twee remmen een op vóór- en een op het achterwiel, ongeveer een vierdubbele zekerheid bieden en dat kan net het verschil maken tussen leven en dood als u in een bijzonder benarde, verkeersknoop verzeild raakt. Wees vooral' voorzichtig bij het kopen van kinderfiets jes, die soms vanwege de goedkooote. met vrij povere remmen zijn uitgerust. Een goede remnaaf is meestal te prefereren en eist bovendien in tegenstelling tot de andere soorten vrijwel geer. onderhoud. Dan: de verlichting. Vóórop een schuin naar beneden gerichte lantaarn die een niet-verblindend geel of wit licht uitstraalt, op het achterspatbord het beruchte van een rijkskeur voorziene rode achterlicht op ten hoogste 60 cm boven het wegdek. Stilstaande fietsen behoeven uiteraard niet verlicht te zijn, maar vreemd genoeg geldt dit ook voor fietsen met aanhang- of zijspanwaffens. Zelfs bakfietsen, die langs het trottoir aan de kant van de rijweg zijn gezet, hoeven geen verlichting te voeren en als n dus on een stikdonkere avond tegen zo'n obstakel optornt, dan hebt u niet eens verhaal op de eigenaar. Houdt u er rekening mee? Charles Lussy hoopt het overleg met de premier na diens terugkeer uit Noord- Amerika voort te zetten. Omdat het niet temin hoog tijd werd sommige ministers te ontlasten de Gaullist Delmars beheerde niet minder dan vijf portefeuilles heeft Mendès-France alvorens naar Washington te vliegen zijn kabinet herzien. De Gaullist Lemaire, die de regering vlak voor de E.D.G.-conferentie van Brus sel verliet, is opnieuw als minister van Wederopbouw geïnstalleerd. Het kabi net is uitgebreid met drie andere rechtse politici. De radicaal Billières, die reeds vroeger op de lijst van gegadigden heeft gestaan, heeft een klapstoeltje gekregen om als staatssecretaris de administratie te hervormen en de bindingen tussen parle ment en premier te onderhouden. De con servatief Monin wordt staatssecretaris voor de Handel en voor zijn partijgenoot Moynet is een nieuwe functie geschapen als vertrouwensman voor alle jeugdzaken. Moynet, die 33 jaar oud is, wordt de Benja min onder de ministers. Hij krijgt de lei ding van speciale jeugdcommissies op de voornaamste departementen. Met deze aangevulde ploeg waarin de rechtervleugel is versterkt, kan Mendès- France zijn actie voortzetten. Hij zal voor lopig de dubbele functie van premier en minister van Buitenlandse Zaken blijven vervullen. Hij schijnt echter voornemens de Quai d'Orsay te verlaten als het parle ment de overeenkomsten van Parijs heeft geratificeerd. Er is sprake van dat de hui dige minister van Financiën Edgar Faure dan op Buitenlandse Zaken kómt. Faure is een voorstander van uitgebreide écono mische betrekkingen met de Sovjet-staten en als minister van Buitenlandse Zaken zou hij daartoe de diplomatieke voorwaarden kunnen scheppen. Wanneer het parlement voortijdig geen spaak in de regeringswielen steekt, komt er over enige maanden een nieuwe kabinetsherziening. Wie weet of de NEW YORK (AFP). Het „Amerikaanse comité voor de culturele vrijheid" deeit mede, dat dr. Robert Oppenheimer, direc teur van het instiuut voor gevorderde stu die van Princeton, heeft besloten lid te worden van deze organisatie, welke onge veer drie honderd kunstenaars, geleerden en schijvers telt, „die zich wijden aan een strijd van het intellect tegen het commu nisme en alle andere vormen van totalita risme". In Juni besloot de commissie voor atoom energie geen geheime gegevens meer te ver strekken aan dr. Oppenheimer, die als de eigenlijke uitvinder van de atoombom wordt beschouwd. De commissie verweet de geleerde zich met communisten te heb ben ingelaten. Het „comité voor de culturele vrijheid" deelt voorts mede, dat dr. Oppenheimer in 1953 „bij verscheidene gelegenheden" de organisatie in haar strijd tegen het com munisme had geholpen. socialisten dan niét van gedachten zullen zijn veranderd. Dat zou de eerste keer niet zijn. Demonstratie (Reuter) Ongeveer vierduizend Fran se regeringsambtenaren hebben Vrijdag in het centrum van Parijs betogingen gehou den tegen de huns inziens te geringe loons verhogingen. Toen tengevolge van deze de monstraties, waartoe socialistische, com munistische en onafhankelijke vakbonden hadden opgeroepen, het verkeer in de om geving van de Opéra geheel tot stilstand was gebracht, greep de politie in, die er tenslotte, na het oproepen van versterkin gen, in slaagde de wegen vrij te maken. Later trokken de demonstranten, onder het roepen van „Onze salarissen" in een lange optocht naar de Place Ven'dóme. Van daar begaven de demonstranten zich naar de tuin van de Tuilerieën, waar het minis terie van Financiën ligt. Er werden vijan dige kreten aan het adres van minister Faure geuit. Rondom het gebouw had af politie een cordon getrokken. Een delegatit van de betogers werd niet ontvangen. ZONDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Maria Stuart", De Haagse Comedie. 8 uur. Zuiderkapel, Zulder- rondom de binnenstad voeren, straat: J. van Oostveen, 10 uur; ds. J. Visser,! 5 uur; jeugddienst, 8 uur. Cultura: Wijdings- PwfliP'P-H Pl-Vl PPV morgen Ned. Ver. van Spir. ..Harmonia", /UJjlL 10.30 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki" alle leeft., Zij, die misschien wel de grootste bijdra- 11 „H1'- „Maarten Luther", 14 Jaar, 2, 4.15 ,7 gen hebben geleverd tot de aanpassing, zijn hpnt» 1 a U-r' Min®ry_a: •Zo^ng jij blJ J"1-! de „traffic-engineers". Deze specialisten, .Moederlied","'14' jaar.' ll'L?: .HeMiefd^ f groep min of meer staande leven van Lucretia Bo- gia". 18 jaar. 2. 4.15, tussen <*e wegenbouwers en de politie, zijn l en 9.15 uur. Luxor: ..De groene halsdoek", meesters in de aanpassingspolitiek. Zij ma- 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur* Frans Hals: X>e drie musketiers", alle leeft.. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Talace: „De privésécretaresse", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungle- trommen van Afrika", (tweede deel), 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Elektra", Nederlandse ken met vaak weinig kostbare middelen, dat de ruimte die voor verkeer en par keren ter beschikking is, tot het uiterste wordt uitgebuit. Tenslotte legde spreker de nadruk op de grote belangrijkheid van het parkeervraag- stuk. Op het gebied van parkeren is men ons in Amerika ver vooruit. Ook de Lon- Comedie, 8 uur. Brinkmann: Lezing over 1 dense en Parijse verkeerschefs gaven toe, speelgoed met demonstratie, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Minervatlieater: Voordrachtavond van Nel Oosthout voor de Heemsteedse Kunstkring. 8.15 uur. Rem'brandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefde leven van Lucretia Borgia", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek" 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketier", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. dat wij wat dat betreft in Europa veel van de Amerikanen kunnen leren. In dit ver band verwees spreker naar de later door hem vertoonde film welke in enkele beel den goede parkeersoplossingen toonde. Spreker herinnerde er aan, dat op de Worlds Fair in New York in 1939 een ten toonstelling voorkwam, die een blik op het verkeer van de toekomst wierp. Deze tentoonstelling heette ..Futurama". In het begin van de film nu ziet men en kele opnamen van „Futurama" met zijn droomwegen. Daarna ziet men hoe het in IN DE LENTE VAN DIT JAAR heeft een Haarlemmer die het goed met zijn stad meent, de heer D. L. M. Smit, de gedachte geopperd van een viaductentraverse door Haarlem om het doorgaande snelverkeer op vlotte wijze van Noord naar Zuid en omgekeerd te kunnen voeren. Omstreeks dezelfde tijd verscheen het officiële verkeersplan voor Haarlem, dat op geheel andere beginselen is gebnseei'd. Tegenover dit goedgedocumenteerde ontwerp maakte de gedachte van de heer Smit geen schijn van kans, zoals de ideeën van iedere leek het moeten afleggen, omdat die nu eenmaal niet beschikt over de veelheid van gegevens en ervaringen als de overheid met haar stedebouwkundige, sociogra fische en statistische bureaux. liet plan-Smit werd dus door zijn ontwerper opgeborgen in de lade der verloren illusies. Maar gisteren kon men op de wegverkeersdag van de K.N.A.C. een film zien over de wijze waarop men in de Verenigde Staten verkeerscongesties in de grote en middel grote steden bestrijdt. Met viaducten en nog eens viaducten. Met tunnels en nog eens tunnels. En betrekkelijk weinig met kostbare en wegens de onteigeningsprocedures ook tijdrovende doorbraken. Hiermee is niet gezegd, dat het plan van de heer Smit dus zonder meer voor verwezenlijking vatbaar is. Integendeel, viaducten zullen in de oude, om hun stads- schoon kwetsbare steden sjechts in uitzonderingsgevallen kunnen worden toegepast. Maar de gedachte om door middel van viaducten een natuurlijke scheiding te brengen tussen doorgaand snel- en locaal verkeer is aantrekkelijk. Het is immers zo, dat juist de combinatie van verschillende verkeerssoorten op één weg funest is voor de verkeersveiligheid: de automobilist heeft ook in de bebouwde kom van Haarlem een geheel ander tempo dan de bestelwagen uit Heemstede, die op de Wagenweg linksaf moet slaan om een pakje in het Wilhelminapark te bezorgen. Zij hinderen elkaar en reeds dat kan een psychologische aanleiding tot een verkeersongeluk worden. Wegens de samenvloeiing van locaal en interlocaal verkeer die altijd zal voor komen, zelfs bij het prachtigste stelsel van ringwegen zal bovendien de capaciteit van een door een doorbraak ontstane verkeersader ook sneller onvoldoende blijken dan die van een viaduct. Men zou eens een proef kunnen nemen, bijvoorbeeld van de Johan van Oldenbar- neveldlaan in Haarlem met viaducten over Leidsevaart en spoorbaan naar de Vier sprong in Aerdenhout. Dat zou tevens het voordeel hebben dat men niet behoeft te wachten tot het de spoorwegen zint de spoorbaan op te hogen. En wellicht dat het de moeite zou lonen, dat de officiële talenten, die zich van het plan-Smit nogal vlot hebben afgemaakt, hun tijd en kennis eens wijdden aan een nadere bestudering van een systeem dat in de Verenigde Staten van Amerika goed voldoet. Horizontaal: 1. niet op te lossen, 8. familielid.. 9 rund. 10 academische titel (afk.), 12. braakland. 15. rivier in Italië, 16. eikenschors, 18. bier soort, 19. siuiskolk, 20. vernis, 22. sportterm, 24. boom, 25. term in het voetbalspel, 26 gek, 28. rund, 29, fraaie zangvogel, 31. eerste vrouw, 33. hond. 35. boom, 36. pauselijke driekroon, 38. bijwoord, 39. lid woord, 40. jongensnaam, 42. op een doorn gelijkende. Verticaal: 1. verschil, 2. voorzet sel, 3. smalle weg, 4. vette vloeistof, 5. bundel, 6. spil, 7. schoon, in fi guurlijke betekenis, 11. muzieknoot, 13. latwerk, 14. priem, 15. familie lid. 17. bindlat, 19. stevig, 21. pape gaai, 23, ik (Lat.), 27. kaïn men op schrijven, 28. voertuig, 30. als 9 hor., 32. radio-omroep ver, (afk.), 34. water in Friesland, 36. voorzetsel, 37. uitroep, 39. muzieknoot, 41. jongensnaam. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein; in IJmuiden: Kennemerlaan 186. De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. roe, 4. eed, 6. baard, 9. al, 11. a'oa, 12. la, 13. op, 15. Ee, 16. overlangs, 17. er, 18. ge, 19. Dr, 20. pan, 22. R.D., 24. stuur, 26. Mei, 27. erf. Verticaal: 1. Ria, 2. eb, 3. kabeljauw, 4. ed., 5. dra, 7. Aa, 10. lover, 12. leger, 14. per, 15 eng, 19. dam, 20. pt, 21. nu, 23. dof, 24. si, 25. re. Na loting werden de prijzen van onze vorige puzzle als volgt toegekend: J. L. Al- derts, Oosterstraat 14, Haarlem-Noord 7,50), J. Prins, Badhuisstraat 25 Haar lem-Zuid 5) en J. de Vries, Plancius- straat 65, IJmuiden 2.50). Maandag starten zes inwoners van St. Maartensvlotbrug voor een zesdaagse rond het IJselmeer op autopeds. De tocht begint en eindigt te St. Maartensvlotbrug en gaat over Bolsward, Steenwijk, Nunspeet en Amsterdam. Foto: Bij hun trainings- tochten van 35 en meer km. passeren de deelnemers de Vlotbrug over het Noordhollands Kanaal.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5