föokm dk mdmkmh Auberge Bon Verre Kort en bondig Burgemeester pessimistisch over kans op behoud van wisselbeker Gezondheidstoestand was vorig jaar in Haarlem bevredigend Radio Moors BRONCHITIS? 2.5 R.K.S.V. Sanctus Bavo nam op 2e Dies Sociëteit in gebruik Symphonie-orkest „Haerlem" Psychiatrische voor- en nazorgdienst 'grieven aan de redactie Onder leiding van Marinus Adam en met Margot Pinter als soliste Dr Veldkamp sprak feestrede uit POTTER'S LINIA Vraagstuk van de bejaardenzorg Voorstelling voor Muzenforum Nachtdienst apotheken F. H. Louman overleden Pieter van Foreest Ds. Vrieze (Art. 31) naar Gereformeerde Kerk terug Afscheid dr. Koole van Gereformeerde Kerk WAARSCHUWING BELANGRIJKE MEDEDELING aanzienlijke prijsverlaging DENICOTEA SINDS 25 JAAR OVER DE GEHELE WERELD /TTTvn Burgerlijke Stand van Haarlem Wiskunde-docent Alders 25 jaar aan liet „Triniteits" Weer 55.000 erbij op gi *o 5100 De Waagmet stormram geopend Emigratie-cursus voor adspirant-emigranten Feestverlichting A negang ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het jaarverslag over 1953 van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst te Haarlem deelt de directeur, dr. W. B. Smit, mee, dat de gezondheids toestand in de gemeente in dat jaar ook zeker bevredigend te noemen was. Een pro bleem, dat warme belangstelling verdient, is de verpleging van de zogenaamde chronische zieken. De bestaande toestand is verre van bevredigend, niet alleen plaatselijk, maar ook landelijk. Nauw verbonden hiermee is het vraagstuk van de verzorging van het toenemend aantal ouden van dagen. Een commissie ter bestu dering van vraagstukken, die verband houden met de huisvesting van bijzondere groepen der bevolking, o.a. ook van de bejaarden, werd geïnstalleerd. Na het laagterecord van 1951 lag het in de lijn der verwachting, dat het sterfte cijfer over 1953 hoger zou komen te liggen, p'il is dan ook inderdaad het geval. Het sterftecijfer is in Haarlem meer gestegen dsn in Nederland. Het sterftecijfer voor Nederland was in 1950: 7,5; in 1951: 7,5; in 19527,3; in 1953: 7,7. Voor Haarlem waren de cijfers: 1950 7,8; 1951 8,2; 1952 7,7; 1953 8.4. Ten aanzien van het geboortecijfer valt precies het omgekeerde te constateren. Wat betreft het cijfer voor Haarlem is een stabilisatie merkbaar; het geboortecijfer voor Nederland daalde evenwel, nadat het van 1951 op 1952 iets gestegen was; ge boortecijfers voor Nederland in 1950 22; in 1951 22.3; in 1952 22,4; in 1953 21,8. Voor Haarlem waren de cijfers: 1950 20,0; 1951 19.1; 1952 18,0; voor 1953 18,0. Door het hogere sterftecijfer daalde het geboorteoverschot 9.6 (in 1952 10,3). Op 1 Janauri 1953 bedroeg het aantal inwoners 164.974 en op 31 December 165.142. Het verschijnsel, dat het sterftecijfer voor Haarlem zich op een hoger niveau beweegt dan dat voor Nederland is niet verontrus- Icnd. Het is een gevolg van de ongunstigere leeftijdsopbouw van de Haarlemse bevol king. In 1953 zijn 1379 Haarlemmers overleden en in 1952 1269. Aangegeven zijn 325 gevallen van be smettelijke ziekten, waarvan 230 van rood vonk. Deze ziekte heeft een groter aantal kinderen aangetast dan in voorgaande jaren; het aantal nam na Augustus bijzon der toe. Van 1 Augustus af werden 98 vr. en 53 m. personen aangegeven (in 1952 van 1 September af respectievelijk 9 en 13). Eén geval van de ziekte van Weil werd aangegeven: de patiënt had zijn besmetting gekregen door planken uit het Spaarne op te halen. ADVERTENTIE Gedroogde Spinnekopjes Diedrich Landplaegh, eerbiedwaar dig schout in de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zjjn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hij steeds Wij in de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Linia bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadelijk weldadige verzachting bij hoest en keelpijn. De gunstige ontwikkeling ten aanzien van de tuberculosesterfte, die na de oorlog be gon, duurt nog voort. Het sterftecijfer voor tbc per 10.000 Haarlemmers bedroeg in 1946 5,96; in 1950 1,78; in 1951 1,88; in 1952 1,52; in 1953 1,09. Het Haarlemse cijfer bleef boven dat voor het gehele land, dat 0,92 (1,23) bedroeg. In totaal overleden 18 (vorig jaar 25) Haarlemmers aan tubercu lose. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM POTTER'S LINIA in handige platte doos jes bij alle apoth. en drogisten 50 cent. Imp. Fa. JL ten HERKEL HILVERSUM Daar het vraagstuk van de bejaarden- zórg de laatste jaren steeds meer de aan dacht krijgt deels uit noodzaak, deels uit menselijkheidsoverwegingen blijven de positieve gevolgen van deze groep van de Haarlemse bevolking, en dus ook van de aan de zorgen van de gemeente toever trouwde bejaarden, niet uit, aldus dr. W. B, Smit in het jaarverslag over het Haar lems Tehuis voor ouden van dagen. Be langrijk is in dit opzicht het geregeld ..pro ductief bezig zijn", waardoor de belang stelling voor allerlei kwaaltjes en voor onnuttig gekrakeel afneemt. Ook de angst voor opname in de zgn. ziekenafdeling, mede ontstaan door het ge voel van „hier kom ik nooit meer levend uit", is door een efficiëntere vorm van hulpverlening, waarbij de zieke zo snel mogelijk weer mobiel gemaakt wordt om hem of haar weer onder de gezonden terug te plaatsen, wel practisch overwonnen. Aan het gebouw werd veel verbeterd, hetgeen het verblijf in het tehuis belang rijk aangenamer maakt. Op 1 Januari 1953 waren in verpleging 52 mannen en 23 vrouwen en op 31 Decem ber 51 mannen en 25 vrouwen. Onder auspiciën van het ..Muzenforum" hebben „De Plankeniers" uit Naarden Vrij dagavond in de aula van het Kennemer Lyceum een opvoering gegeven van „Met onbekende bestemming", (Wintersunshine, van G. A. Thomas), een tragi komisch spel. waarvan de handeling zich voltrekt op een boot varende van Engeland naar Australië. Het beschrijft het leven der passagiers aan boord en de koerswijzigingen in hun leven zodra zij met elkaar in contact komen en deze ontmoetingen dieper ingrijpen dan zij zelf konden vermoeden. De voorstelling, onder regie van H. Harms, oogstte veel bijval; slechts viel te betreuren dat de zaal maar matig was bezet. Muzenforum open de met dit toneelspel het winterseizoen, waarvoor nog verschillende culturele ma nifestaties staan genoteerd. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12405. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174. „Evenals het vorig jaar vertoonde 1953 enige verhoging van het aantal bezoeken op spreekuur en aan huis voor de psychia trische voor- en nazorgdienst voor Haar lem en omstreken. Er was ook enige stij ging van het aantal patiënten. Tweeën zestig patiënten moesten worden geïnter neerd. Dit is een betrekkelijk groot aan tal, hetgeen ook wijst op het „vroeg-ont- slag" uit de psychiatrische inrichtingen wegens de dringende oproep om ruimte voor opneming, speciaal voor geestelijk gestoorde ouden van dagen", aldus deelt de directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst in het jaarverslag over 1953 mee. Momenteel is het zo aldus het verslag dat plaatsing slechts in ver verwijderde gestichten kan plaats vinden. Dit brengt hoge vervoers kosten mee en voor familie, die hen bezoe ken wil, lange reizen en eveneens hoge kosten. Een nog steeds moeilijk probleem blij ven de drankzuchtigen, ook na het onder gaan van refusalkuren. Zij dienen nabe- handeld te worden en gecontroleerd in samenwerking met het Consultatiebureau voor Alcoholisme. Ook de reclassering van „justitie-patiënten" berust ten dele bij de psychiatrische voor- en nazorgdienst, na melijk van diegenen, die psychiatrische zorg behoeven. De betrekkingen met rust- en verpleeg huizen en enkele gezinsverpleging zijn be hoorlijk. Nog immer is voor psychisch ge stoorden plaatsing in verpleeghuizen „pas sen en meten", met het risico, dat uitein delijk toch ingrijpender maatregelen ge nomen moeten worden. Het aantal patiënten, opgenomen in de voor- en nazorg, bedroeg op 31 December j.l. 779, waarvan 229 in de voorzorg en en 550 in de nazorg. In de ouderdom van 65 jaar is te Haarlem overleden de heer F. H. Louman, die diverse functies verrichtte ten bate van blinden. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Neder landse R.K. Blindenbond ..Sint Odillia". voorzitter van het rayon Noordholland van deze bond en lid van de R.K. Stichting voor Blindenzorg, rayon Haarlem. De uitvaartdiensten worden Dinsdag ge houden in de parochiekerk van de H. Joseph aan de Jansstraat, waarna om onge"veer half elf de begrafenis zal geschieden op het R.K. kerkhof Sint Barbara. In ons blad van Donderdag is meegedeeld, dat de kliniek van het Diaconessenhuis in Haarlem-Noord genoemd is naar Pieter van Foreest, lijfarts van Marnix van Sint Alde- gonde; hij was echter de lijfarts van Prins Willem van Oranje. Voor de kliniek, die in een vleugel van het Marnix van St. Alde- gondelyceum is ingericht, is de naam Pieter van Foreest gekozen, omdat Marnix de rechtskundige, de culturele raadsman van Prins Willem van Oranje is geweest en Pieter van Foreest de lijfarts en dus de medische raadsman van de Prins is geweest. Zij dienden beiden de Prins en dushet vaderland. Hereniging in Heemstede Naar wij vernemen heeft ds. M. Yrieze, predikant der Gereformeerde Kerk art. 31 K.O. te Heemstede, zich met zijn gehele gezin met de Gereformeerde Kerk herenigd. Hij heeft zich onder opzicht gesteld van de kerkeraad der Gerefomeede Kek te Heemstede, welke inzake de ambtelijke positie van ds. Vrieze, die zich van zijn kerkverband heeft los gemaakt, aan de Classis Haarlem der Gereformeerde Ker ken een nader voorstel zal doen. Ds. Vrieze, die als veldprediker in mili taire dienst is geweest, was 32 jaar toen hij in 1946 als predikant in Barendrecht begon, welke standplaats hij op 4 Novem ber 1948 met Heemstede verwisselde. HAARLEM EN OMGEVING Maandag hoopt mejuffrouw M. Vink, de dag te vieren, dat zij vijfendertig jaat werkzaam is als huishoudster bij de heer H. M. Janett, Kleverlaan 141 te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts de heer A. Jonker te Haarlem. In hotel „Het Wanen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein te Heemstede zul len hedenavond de EHBO-diploma's worden uitgereikt aan de leden van de afdeling Heemstede, die het examen na de cursus met goed gevolg hebben afgelegd. Deze bijeen komst zal met een gezellig samenzijn worden besloten. In de Sionskerk, Eksterstraat te Haar lem Noord zal Donderdag 18 November een kerkconcert worden gegeven onder auspiciën van het dictrictsbureau Noord-West van het N.V.P.T.T. Medewerkenden zijn: De Haar lemse Postfanfare onder leiding van de heer J. Groot en het Haarlems Postaal Mannen koor onder leiding van de heer P. J. Pot- gieser. In de Gereformeerde kerk aan de Vijver- weg te Bloemendaal heeft de tot hoog leraar in Kampen benoemde predikant dr. J. L. Koole afscheid genomen, niet alleen van de eigen gemeenteleden maar eveneens van de talrijke radioluisteraars. Het af scheid is grotendels op de band vastgelegd en zal binnenkort via de aether ook door de radioluisteraars gehoord kunnen wor den. Het afscheid van dr. J. L. Koole, die zijn inaugurele rede in Kampen waarschijnlijk op 16 Januari 1955 zal houden, werd voor bereid door een comité onder voorzitter schap van dr. G. Dekker. Deze sprak het openingswoord op de afscheidsavond, waar na het Gereformeerde Kerkkoor onder lei ding van de heer J. Klinkhamer enkele liederen ten gehore bracht. Het afscheids woord van de scheidende ,.radio"-predikant was kort. Hij bepaalde zich tot de woorden, geschreven in Psalm 34, waarin wordt ge sproken over het goed passen op het Huis door de dienaren. Dr. Koole vertrouwde, dat ook de leden van Bloemendaal goed op hun Godshuis zouden passen. Namens de classis Haarlem van de Ge reformeerde Kerk en de naburige kerken (Zand voort, Santpoort, Overveen, Haar lem-Noord en -Zuid) werd het woord ge voerd door dr. A. Dondorp. Dr. J. H. Stelma vertegenwoordigde de Nederlands Hervormde gemeente Bloemen daal en betuigde zijn spijt, dat er geen nauwer contact tussen beide predikanten was geweest hetgeen de oecumenische ge dachte zou hebben kunnen bevorderen. De heer A. Postema bood namens de ge meenteleden aan dr. Koole een gouden pols horloge aan. Mevrouw Koole ontving, te vens namens de radioluisteraars, een was machine. De dank van de luisteraars werd vertolkt door de rector van het Christelijk lyceum, dr. A. la Fleur. Het initiatief om dr. Koole bij zijn afscheid van Bloemendaal een geschenk aan te bieden was uitgegaan van een zieke vrouwelijke luisteraar. Er Werd door een bericht in „Kerken zonder Grenzen", het maandblad van de radioge meente, geld ingezameld en de daarvoor gekochte professor-toga werd op deze bij eenkomst aan dr; Koole overhandigd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE roken steeds met het DENICOTEA-pijpje. Want de DENICOTEA-kristalfilter zuivert de rook van nicotine en teer. Terwijl de smaak en het aroma van Uw sigaret of sigaar hetzelfde blijft. voor imitaties! Er zijn de laatste tijd nabootsingen in de tabakshande! gebracht, waardoor bij het kopend publiek verwarring wordt gesticht. Men lette derhalve op de kwaliteits-waarborg van de wereldbe kende DËNICOTEA-producten: Dus ten eerste op de naam DEN IC O TEA, voorkomende op alle originele DENICOTEA-pijpjes en f Iters en ten tweede op de hier afgebeelde originele DENICO TE A-ver pakking Dank zij de enorme omzet-stijging over de gehele wereld konden vanaf 25 October j.l. de originele DENICOTEA-filters in prijs worden verlaagd en wel van 95 ct óp 80 cent per doosje van 10 stuks en kon tevens een toegepast worden voor de originele DENICOTEA-pijpjes Thans nieuwe aantrekkelijke model- Cl 5 0 kn DENICOTEA-pijpjes vanaf Zoals wij gisteren reeds meldden heeft Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, op de wegverkeer sdag van de K.N.A.C. gisteren voor de tweede keer de wisselbeker in ontvangst genomen ten teken dat Haarlem in de groep van steden van 100.000-200.000 inwoners als „veiligste" stad uit de bus is gekomen. De burge meester zei, zich niet te willen verliezen in een beschouwing welke factoren tot deze prestatie hadden bijgedragen, want, zo zei hij: „We zullen hem gauw genoeg weer kwijt zijn als straks de Velser tunnel gereed is en Rijkswaterstaat in gebreke is gebleven de we gaansluiting en te maken". De procureur-generaal van hét Haagse Gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, die de prijzen uitreikte, had reeds vernomen van het telegram van de Haarlemse raad aan de Minister over de trage gang van zaken ten aanzien van het aanbrengen van verkeerslichten op de Rijksstraatweg. Onder die omstandigheden is het behouden van- de wissëlbckér zekér een compliment waard'zei hij. De foto toont het ogenblik waarop mr. Van Gilse de tropee aan burgemeester Cremers overhandigt. (Verkort weergegeven) Looddiefstal. In uw blad van Vrijdag 12 November maakt u melding van het in hechtenis nemen door de politie van een jeugdige glazenwasser P. op verdenking van looddiefstal. Nu ben ik ook glazen wasser en mijn achternaam is Piek. Ver schillende mensen menen dat het mijn zoon betreft; kunt u daar iets tegen doen? S. PIEK EN Zn. (Jazeker. Namelijk uw brief publiceren, hoewel in het betrokken bericht ook de voornaam-initialen van de arrestant waren vermeld. - Red.). Nogmaals Verpleging. Door de recente verhoging van de verpleegprijzen zitten de Ouden van Dagen wel in de hoek waar de slagen vallen. Op deze mensen, die juist de overgangstijd meemaken en de erfenis te dragen hebben van onze vooroorlogse ge brekkige sociale voorzieningen, de tekorten af te wentelen is funest. Velen zijn met hun inkomen aan de grens der hulpbehoevend heid, maar komen er nu overheen. Dan wordt er gezegd: „gaat u maar naar So ciale Zaken". Verreweg de meesten be krimpen zich zo lang mogelijk alvorens daar heen te gaan, maar dat is een schrale troost voor deze mensen. Is er nu geen an dere oplossing om de tekorten van de rust huizen te dekken? Ik denk b.v. aan het verhogen van de subsidies aan de daar voor in aanmerking komende inrichtingen. Mogen deze regels er toe bijdragen, dat één of meer raadsleden - onverschillig van welke partij of groepering - zich geroepen voelen, deze kwestie te bevoegd er plaatse te bespreken. J. A. N. CLEEFF één theelepeltje 'MIXTURAl ADVERTENTIE FRANS RESTAURANT JANSWEG 20 TELEFOON 17630 HAARLEM. 12 November 1954 GEHUWD: G. A. Demmink en G. R. Veld- huisen. BEVALLEN van een zoon: 10 Nov., K. de Vries—Hart; 11 Nov., J. BruijnSmit. BEVALLEN van een dochter: 10 Nov., H. L. van Hoeij Schilthouwer PompePrillwitz; M. Riekwelvan Dommele; 11 Nov., H. Th. G. van KruiselbergenMartens; J. Th. Koe- jemansHuijsmans; 12 Nov., A. A. M. Hogen- doornKaandorp. OVERLEDEN: 10 Nov., C. J. Koops—de Lange, 76 j„ Deckerstraat: J. CramerTwilt, 79 j„ Vosmaerstraat; 11 Nov., J. G. Renou Felix. 74 j., Westerhoutpark; A. M. S. Bleua- nus, 74 j., Gasthuissingel. De heer Alders, wiskunde-docent aan het Triniteitslyceum. viert vandaag zijn 25-jarig jubileum als docent. Hedenmorgen werd in de parochiekerk te Overveen een plechtige H. Mis opgedragen. Om 11 uur recipieerde de jubilaris in Domi, waar leraren en leerlingen hem geluk wensten. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100, Den Haag. heeft Vrijdag 55.000 gulden ontvangen. In totaal is daardoor 1.218.000 gulden by het comité binnengekomen. Prinses Wilhelmina heeft opnieuw van haar medeleven met het lot der vluchtelin gen doen blijken door een zeer belangrijk bedrag ter beschikking te stellen van de inzamelingsactie van het Comité Vluchte lingenhulp 1954, ten bate van de vluchte lingen ln Oostenrijk en Griekenland, aldus is door het Comité medegedeeld. De Heemsteedse wethouder van Onder wijs en Volksgezondheid, de heer H. Dissel koen, zal niet Woensdag 17 November maar Donderdag 18 November spreekuur houden. ADVERTENTIE ipm witr< ook veel beter. Neem r Gun U zelf de 'oèsre hulp CAMELIA, het gerenom- j meerde refoim-verband met ronde hoeken. De zuiver- witte Camelia-celstof absorbeert roet minder geen genoegen England. Het amateur-symphonie-orkest „Haer lem" is een nieuwe phase van zijn bestaan begonnen met Marinus Adam als dirigent. Vrijdagavond werd in de gemeentelijke Concertzaal met de uitvoering van een be langwekkend programma gedemonstreerd, dat „Haerlem" met ernst en fris élan zijn verjongde activiteit heeft ingezet. Veel werk had de dirigent gemaakt van de ver tolking der suite uit de toneelmuziek die Fauré bij het. drama „Pelléas et Mélisande" van Maeterlinck schreef. Ogenschijnlijk was deze muziek een riskante opgave, we gens haar subtiliteit en haar verrassende harmonische wendingen. Nochtans kon de uitvoering aan redelijke eisen voldoen. Op vallend was zelfs de zuivere intonatie van de strijkers. In het Andantino wist de ho boïst zich te onderscheiden en in de heer lijke Siciliënne toonde de solo-fluitist zich op de hoogte van zijn taak. Met dit „ope ningsstuk" werd werkelijk een mooie pres tatie bereikt. Als tweede nummer van het programma volgde het Tweede Pianoconcert (in f kleine terts) van Chopin, met de Ameri kaans-Hongaarse pianiste Margot Pinter in de solopartij. Chopin heeft geen ingewik kelde begeleidingen bij zijn concerten ge schreven, maar voor een orkest van ama teurs blijft zo'n opgave toch gevaarlijk, te meer daar men bij het instuderen uiter aard geen indruk krijgt van het geheel en slechts op een generale repetitie, wanneer de soliste komt meedoen, kan gaan besef fen wat de rol is van het accompagnement en hoe men op zijn tellen moet passen om door de notenlawines, vaak in „tempo ru bato" uitgevoerd, niet in de war te worden gebracht. Er mocht dan al eens een klei nigheid scheef gaan, over het geheel echter bereikte Adam met zijn begeleidend orkest een mooi resultaat, zodat de soliste zich niet geremd hoefde te achten, maar zich in haar prestatie vrij kon uitleven. Dat Mar got Pinter technisch heel wat in de mars heeft, wisten wij reeds van toen wij haar op één van de Zomer con eer ten van het N. Ph. O. hoorden. Dat heeft zij dit keer met het Chopin-concert ook bevestigd. Doch tevens verraste zij ons nu met een zeer poëtisch intei'pretatievermogen in het Larghetto van het concert. Dit leek ons hel gave hoogtepunt van haar optreden. Het publiek heeft haar hartelijk toegejuicht en verkreeg als toegift nog een Nocturne (in cis kleine terts) van Chopin. De volledige bezetting van „Haerlem" (aangevuld met een paar beroepskrachten) kwam na de pauze met de ouverture „De Toverfluit" van Mozart aan de beurt. Dit stuk had een vlot verloop, wat echter niet zeggen wil dat. men er op uitgestudeerd is. Rhythme en duidelijke articulatie kunnen steeds worden opgevoerd. Dit geldt ook voor de Eerste van Beethoven, waarmee het concert besloten werd. Maar het is al heel wat, dat deze symphonie overigens zo correct en over het geheel zo zuiver en klankschoon kon worden verklankt. Tot de vele opmerkelijke dingen behoorde in het Andante de terugkeer (na de reprise) van het hoofdthema, en daarin voornamelijk het beheerst staccatospel van de celli. Ma rinus Adam had reden te over om voldaan te zijn over de resultaten van enkele maan den studie met „Haerlem". JOS. DE KLERK Met feestelijk en plechtig betoon heeft de R.K. studentenvereniging Sanctus Bavo haar nieuwe sociëteit „De Waag" in ge bruik genomen bij gelegenheid van de twee de dies Natalis van de vereniging. De ope ning werd verricht door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Om acht uur ontving het bestuur ten kantore van mr. H. Tonino, Damstraat 23, de gasten, waaronder zich bevonden de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, burgemeester Cre mers, wethouder Geluk, hoofd-inspecteur Suurendonk en de heer W. van Willige, di recteur van Haarlems Bloei. De opening van „De Waag" als Bavo- sociteit had een bijzonder origineel verloop. Langs een haag van studenten met bran dende fakkels naderde het gezelschap de. zware poort van de Waag, waar burgemees ter Cremers zijn vreugde uitsprak over de nieuwe bestemming van het gebouw en over de nieuwe bewoner. Uit een pistool van 1810 loste hij toen een schot, waarop een zestal studenten met een zware paal de poort „rameiden". Na een welkomstwoord van praeses Wit te en het voorlezen door de ab-actis Ia van gelukstelegrammen van studentenvereni gingen, nam staatssecretaris Veldkamp achter het spreekgestoelte plaats om de feestrede uit te spreken, gewijd aan „De taak van de intellectueel in de huidige sa menleving". Hij onderscheidde de intellectuelen naar geesteshouding en opleiding en constateer de, dat het merendeel niet bewust intellec tueel is. In de intellectuele stand is het scherpe onderscheid gekomen van massa en élite; zij die tot de élite behoren hebben als taak een intellectuele persoonlijkheid te handhaven en niet alleen daardoor ook de stand, waartoe zij behoren, maar zij dienen ook die stand te verstevigen door inventi viteit en het vermogen de producten van die inventiviteit door te zetten. Zij moeten gemeenschapsidealen ontdekken en verwe zenlijken met gezag en met de wil tot ver wezenlijking. De massa-intellectuelen mis sen deze beide laatste eigenschappen en zij hebben een rationeler taak, namelijk het volgen der élite, die een grote geestelijke tolerantie dient te bezitten om de rust in de samenleving te handhaven. Na dit alge meen maatschappelijk analyseren beperkte dr. Veldkamp zijn betoog tot de katholieke intellectueel in politiek en religie. Ook voor hem geldt zeer sterk de noodzaak van de tolerantie als geestelijke habitus, maar niet zozeer, dat het een ontlopen van discus sies zou betekenen. De spanningen, die daaruit voortvloeien zijn gezond, immers geloof en wetenschap hebben het recht el kaar rekenschap te vragen. Twijfels zijn de gezellen van politieke emancipatie en juist door die emancipatie ontstond de huidige stand van katholieke intellectuelen. Niet temin bestaat er momenteel een groot te kort aan belangstelling voor het politieke werk, te weinig katholieke intellectuelen beseffen dat er geen plaats meer is voor passieve intellectualiteit. Hun taak is apos tel, dat wil zeggen gezondene, te zijn. De taak van de katholieke intellectueel in het geloof is gelijk aan die van allen: zelfheiliging en heiliging van anderen: de gulden middenweg tussen een individualis tisch geloof, dat alleen op zelfheiliging is gericht, en een louter plichtengeloof en vals traditionalisme. Aldus dr. Veldkamp. Tijdens een wijnbesprenkelde receptie wensten alle aanwezigen, veelal in dis- puuts- en commissie-verband, het bestuur geluk. Een werknemer, hoe geschoold hij ook is, zal, als hij het Engels niet machtig is. veel minder verdienen dan een collega, die wel de voertaal spreekt. Ook voor de vrouwen is het hoogst belang rijk. als zij zich in de vreemde taal verstaan baar kunnen maken. Immers, de man is aan het werk of op zoek naar werk en men voelt zich al gauw onwennig. Indien men boven dien de taal niet verstaat of spreekt, voelt men zich eenzaam en verlaten en krijgt heim wee naar het oude vaderland. Behalve les in de Engelse taal krijgt men ook nog les in land- en volkenkunde, men wordt op de hoogte gebracht van de voor naamste arbeidsvoorwaarden en de sociale voorzieningen en ook de meest elementaire beginselen van medische hygiëne zullen wor den bijgebracht aan de cursisten. De cursus duurt ongeveer vijf maanden, men krijgt twee keer in de week les gedu rende anderhalf uur per keer en men moet minstens drie maanden de cursus volgen, zo dat emigranten, van wie bekend is, dat zij binnen drie maanden zullen vertrekken, niet aan deze cursus kunnen deelnemen. Het gemeentebestuur heeft medewerking verleend door tegen een geringe vergoeding plaatsruimte beschikbaar te stellen in het gebouw van de meisjes H.B.S., Tempeliers straat 1, waar de cursus elke Dinsdag en Donderdag van 2021.30 uur zal plaats heb ben. Men kan zich voor deze cursus opgeven bij de A.E.C., afdeling Haarlem, die elke tweede en vierde Donderdag van de maand zitting houdt in het N.V.V.-gebouw, Kruisweg 74, waar men tevens voorlichting kan krijgen over emigratie-aangelegenheden en waar men zich ook voor emigratie kan opgeven. Het Anegang-comité heeft grote plannen om deze winkelstraat te voorzien van een zeer bijzondere verlichting, die door het comité genoemd wordt als een, „die haar weerga in Europa niet heeft". Bij de tot standkoming van deze verlichting heeft het comité naar het ons mededeelt een zeer welwillende medewerking ondervonden van het gemeentebestuur en het gemeente lijk energie-bedrijf. In de loop van de vol gende week zullen bijzonderheden over de verlichting worden bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9