Wereldnieuws Republikeinen pogen toch nog senator McCarthy te sparen PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Compromis-voorstellen in de maak 't Silver Stoepke De radio geeft Donderdag Textielfabriek uitge brand in Aarle-Rixtel Minister Suurhoff sprak met artsen Hótelhoudster bestolen en daarna vergiftigd Nieuwkoopse raad was een dagje naar Londen TocU ió ltei zo 2 een sterk horloge voor echte jongens Kwestie over loongrens- verhoging nog niet opgelost Zwolle thans geheel automatisch bereikbaar Weer 37 bedrijven in de NO-Polder uitgegeven Fokker leverde laatste van serie „Scandia's" af Veteranenlegioen zendt 'advies aan regering Hoogtezon-apparaten Eerste ambassadeur van Argentinië Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Weggewerkte Simatupang kreeg opvallende hulde Weer 40.000 erbij voor vluchtelingenhulp Voorbereiding van grote Britse industrievestiging Eindjes aan elkaar knopen J WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 (Van onze correspondent in Washington) In feite staat de Amerikaanse senaat voor de keus öf McCarthy óf zichzelf te ver oordelen en het wonderlijke is, dat er onzekerheid bestaat ten aanzien van de be slissing in deze. In de republikeinse partij tekent zich een stroming af, die McCarthy een nederlaag besparen wil. Zou deze stroming om McCarthy te sparen de overhand krijgen, dan zouden de republikeinen opnieuw de senator om de hals vallen, die hun nu al enkele jaren tot last is. Juist op het ogenblik, dat de meerderheid van het Amerikaanse volk (en vele buitenlandse vrienden van de Verenigde Staten) met voldoening zouden zien, dat de republikeinen McCarthy zouden afzweren, ontstaat er toch weer aarzeling om door te zetten. Men kan daarvoor wel enkele verklaringen geven, maar noch het aanzien van de Senaat, noch dat van de t erenigde Staten is met zulk een weifelen gebaat. ADVERTENTIE Speciaal voor McCarthy zijn de bijna honderd senatoren naar Washington te ruggekeerd. In normale gevallen, zouden er voor het nieuwe Congres bijeen komt geen nieuwe zittingen zijn ge weest. Nu hebben verscheidene senatoren reizen gemaakt die te vergelijken zijn met tochten van Amsterdam naar Madrid of naar Istanboel, teneinde te beslissen over het rapport, dat de commissie-Watkins over McCarthy heeft uitgebracht. Het gedrag van McCarthy is geken schetst als „rebellerend tegenover de Se naat en schadelijk ten aanzien van de effectiviteit, de waardigheid, de verant woordelijkheid en het prestige van dit lichaam". De Senaat heeft in de geschiedenis slechts vier maal formeel zijn afkeuring uitge sproken over het gedrag van een van zijn leden. Toch een compromis? Toch is er nog altiid een aantal Sena toren voornamelijk republikeinen die McCarthy de hand boven het hoofd willen houden. Voor een deel schrikken zij ervoor terug actie te ondernemen tegen een mede-senator. De officiële senatoriële hoffelijkheid zit hen in het bloed. Anderen weer voelen er weinig voor een republikein op die manier aan de kaak te stellen. Dat werpt een smet op de hele republikeinse partij, zo menen zij. Ten slotte is er een groep senatoren, die meent dat iedere actie tegen het communisme steun en lof verdient. Het is opvallend, hoeveel senatoren en onder hen zelfs vele tegenstanders van McCarthy het in hem eren. dat hij het Amerikaanse volk op zijn hoede gebracht zou hebben tegen het communistische gevaar. Te weinig se natoren wijzen er helaas op. dat het doe! de middelen niet heiligt en dat die mid delen zelfs erger kunnen zijn dan de kwaal. Tegen de haren in Het is niet uitgesloten, dat de Senaat de compromisvoorstellen, die in de maak zijn, tenslotte naast zich neer zal leggen. Maar die republikeinse senatoren, die McCarthy proberen te redden, mochten wel eens be denken, dat zij, door dergelijke acties, de ADVERTENTIE f■■■J Een goed Sl. Nic. geschenk in eenvoudige en luxe uitvoering in prijzen van 19.25, 19.90, 20.90, 22.95 en waterdicht voor 33.75 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Verzoekprogramma voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tunibouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.15 Pianotrio. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Fluit- recital. 15.50 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Trio-sonates. 17.50 Platen. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heils-orkest. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radio krant. 20.30 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Pla ten. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie, hoorspel. 14.40 Pla ten. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Bariton en piano. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: A. Saleh Bonaire, een eiland van de Nelerlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.24 Voor de jeugd. 18 40 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ge sproken Brief uit Londen. 19.10 Reportage. 19.15 Jazz-Sociëteit. 19.45 Het leven begint bij 40, causerie. 20.05 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze: Interview). 21.50 Caba ret. 22.20 Platen. 22.40 Reportage of platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-r-24.00 Amuse mentsmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13 00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Vlaamse liederen. 14.45 Platen. 15.15 Orkestconcert. 15.50 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.15 Houtblazerstrio. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprögramma. 21.15 Omroep-orkest. 22 00 Nieuws. 22.15 Ethnologische muziek. 2' 5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoeven verschenen en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). democraten, die na Januari de meerder heidspartij zullen zijn, tegen de haren in strijken. Wonderlijk genoeg doen de republi keinen datzelfde tegelijkertijd in een aan tal andere gevallen. Vóór Januari trachten zij ook het Dixon-Yates-contract erdoor te slepen. Over dit contract is tijdens de verkiezingscampagne heel wat te doen geweest. Als de republikeinen hun zin krijgen, "zal de particuliere combinatie Dixon-Yates electriciteit gaan leveren in een gebied, dat traditioneel bediend werd door het grote staatsbedrijf T.V.A. (Tennessee Valley Authority). De strijd hierover is een onderdeel van de grote strijd van particuliere ondernemingen tegen een staatsbedrijf, of zoals men het in sommige kringen wat overdreven ziet: van kapitalisme tegen socialisme. Deze controverse heeft de partijen fel tegen el kaar opgezet en wanneer nu de republi keinen in de la. tste dagen van hun over wicht deze zaak in hun voordeel trach ten te beslissen, zal dat de verhouding en de samenwerking tussen de partijen na Januari niet ten goede komen. (Reuter). In New York hqeft schout bij-nacht Cromrnelin, bekend gemaakt, dat de actie om tien millioen handtekenigen ter ondersteuning van McCarthy te ver zoeken „de hoogste verwachtingen met duizend procent" heeft overtroffen. Maan dag was begonnen met de uitgifte van de enige cream die hei haar voed i! Want Silvifix bevat Puur Sil- vikrin, de na tuurlijke haar- voedingHet verfraait het haar, geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig in orde. 'Voor het haar van Gèntlemen 30.000 petitieformulieren, waarop vijftig handtekeningen kunnen worden geplaatst, en nu moesten er al nieuwe worden be steld. McCarthy^ heeft de zes leden van. de speciale Senaatscommissie „onbewuste die naressen" van de communistische partij genoemd. Senator Watkins zeide zich er over te verbazen, dat nog geen senator het voor zijn commissie had opgenomen. Er op wijzend, dat McCarthy hem een „laf aard" en „dom" had genoemd, verklaarde Watkins met trillende stem, dat de motie van afkeuring nu in die zin moet worden herzien, dat zij ook de jongste uitlatingen van McCarthy omvat. „Als niemand anders het doet, zal ik het doen". „Ik mag een „lafaard" zijn, maar ik leg mij niet. neer bij een dergelijke aanval en de onfatsoen lijkheid. waarvan deze getuigt". De voor zitter der commissie voegde hieraan toe, dat de commissie aan een „guerilla" door McCarthy en diens „satellieten" onder de pers- en radiocommentators bloot staat, sinds zij heeft aanbevolen McCarthy te berispen. Toen Watkins zijn rede beëindigd had, werd hij door enige democraten en republikeinen toegejuicht, een ongebrui kelijke reactie in de Senaat. McCarthy was afwezig. ADVERTENTIE BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjei 2,0 en flacons a 50 tabletten Gisteren is de fabriek van de N.V. Brabantse Textiel Maatschappij Artex te Aanle-Rixtel grotendeels uitgebrand. In enkele uren tijds waren de we verij, de spoelerij, de garage, de expe ditieafdeling en een gedeelte der kantoren geheel verwoest. Behouden zijn de pluche weverij, de ververij en het grondstoffen- magazijn. Deze afdelingen hebben wel veel waterschade opgelopen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Bij het bedrijf werd door 380 man personeel in twee ploegen gewerkt. Maandagavond om 11 uur was de laatste ploeg naar huis ge gaan. Twee brandweerlieden uit Aarle-Rixtel werden door een omvallende muur ge troffen. De brandweer van Aarle-Rixtel werd bijgestaan door de brandweren van Eind hoven, Helmond en Gemert. Na ruim twee uren was de brand geblust. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. Het bedrijf ligt thans ge heel stil. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer Suurhoff, heeft in het gebouw van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter Bevordering der Ge neeskunst te Amsterdam besprekingen ge voerd over de verlangens van de artsen en hun houding ten opzichte van het verhogen van de ziekenfondsloongrens tot f 6000. De besprekingen hebben nog geen direct resultaat gehad en zullen wor den voortgezet. De maatschappen ter Bevordering der Tandheelkunde heeft zich reeds vorig jaar in de te Hengelo gehouden jaarvergade ring gekant tegen het verhogen van de loongrens tot f 6000. Men was van oor deel dat hierdoor de tandheelkundige ver zorging van de ziekenfondsverzekerden on uitvoerbaar zou worden op de huidige basis. Met ingang van Dinsdag 16 November is de AZZ-koppeling tussen de technische districten Haarlem en Zwolle omgezet in een volledige koppeling. De aangeslotenen op de netten van het technische district Haarlem kunnen thans de nummers van de geautomatiseerde netten van het technische district Zwolle doorlopend zelf kiezen. Zoals wij gister.en in een deel van onze editie hebben bericht, heeft een 29-jarige dienstbode van een hotel in de Amster damse binnenstad, die reeds eerder was gearresteerd wegens verduistering in dienstbetrekking, thans ook een poging bekend, om haar werkgeefster te vergif tigen. De zaak kwam uit na een bio chemisch onderzoek van het slachtoffer, een hótelhoudster in de Amsterdamse binnenstad, die na de arrestatie van de dienstbode ziekteverschijnselen kreeg, welke men aanvankelijk niet kon thuis brengen. Tijdens de vacantie van haar werkgeef ster had de dienstbode zich gelden van deze vrouw toegeëigend. Bij terugkomst heeft de hótelhoudster dit bemerkt en aan gifte bij de politie gedaan. Voordien had een felle woordenstrijd tussen werkgeef ster en dienstbode gewied. Toen de werkgeefster zich naar de politie begaf om aangifte te doen, heeft de dienst bode in een zalmsla, die zij moest klaar maken voor de hótelhoudster, rattenkruid gedaan. Na haar arrestatie werd de zalmsalade geconsumeerd, waarna de vrouw verschil lende ziekteverschijnselen kreeg, onder meer een sterke haaruitval. De artsen, die aanvankelijk voor een raadsel stonden, werden ten leste door dit verschijnsel over tuigd, dat er door de salade rattenkruid was gemengd. De vrouw is thans reeds herstellend van de vergiftiging. Aan 37 toekomstige pachters in de N.O.- polder is bericht gezonden, dat zij in aan merking komen voor een landbouwbedrijf in de Noord-Oost-polder. Het betreft hier meestal landbouwers van Schouwen-Dui- venland en Tholen, die wegens herverkave ling hun bedrijven aldaar moeten missen. Ook een klein aantal Friese gardeniers en een enkele gegadigde uit de N.O.-polder behoren tot de gelukkigen. De bedrijven kunnen worden aanvaard per 1 November van dit jaar, met terugwerkende kracht dus. ADVERTENTIE Maandag is het laatste „Scandia" ver keersvliegtuig, de ,S.E.-B.S.L." door de Fokkerfabrieken overgedragen aan de „Svenska Aeroplan A.B." en naar Zweden gevlogen. De Fokkerfabrieken te Amsterdam heb ben in totaal op verzoek van de Zweedse maatschappij zes toestellen van dit type geassembleerd. Vier ervan waren bestemd voor de Braziliaanse maatschappij „Vasp" en de overige twee voor de S.A.S. Door de assemblage van deze toestellen is ruime ervaring opgedaan ten behoeve van de bouw van het eerste na-oorlogse Fokker-verkeersvliegtuig, de F-27 „Friend ship". (Deze F-27 is zoals hekend een tweemótorig verkeersvliegtuig, dat plaais zal bieden aan 28-36 passagiers en wordt voorzien van schroefturbines.) Dit toestel zal medio 1955 de eerste proefvlucht ma ken. Het „Veteranen Legioen Nederland" heeft zich gericht tot de minister-president dr. W. Drees en de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het schrijven aan de minister-presi dent zegt het legioen onder meer, met ont steltenis en verontwaardiging kennis te hebben genomen van de verklaring van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken over de behandeling van de Nederlandse gevangenen in Indonesië. „Wij geven de regering in overweging deze zaak met de meeste spoed bij de com missie van de UNO, belast met het na leven van de universele verklaring van de rechten van de mens, aanhangig te maken en dit zo nodig eveneens te doen bij het Internationale Hof van Justitie" Het „Veteranen Legioen Nederland" ver zoekt de leden van de Eerste en Tweede Kamer van hun „bevoegdheid gebruik te maken de Nederlandse delegatie bij de UNO op te doen dragen, geen deel te ne men aan de vergadering van de Algemene Vergadering, waarop de kwestie-N ïeuw- Guinea besproken zal worden." ADVERTENTIE VERHUUR H. 3. M A E R T E N S N. V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Jurist en politicus Voor de eerste ambassadeur van de re publiek Argentinië bij het Nederlandse hof, dr. Natalio Carvajal Palacios, betekent die benoeming zijn eerste diplomatieke post. Toen de Argentijnse en Nederlandse regeringen in de loop van dit jaar be sloten de wederzijdse gezantschappen tot ambassades te verheffen, werd dr. Palacios, die van 1952 tot 1954 minister'Van justitie was in de Argentijnse regering, als eerste Argentijnse ambassadeur in Nederland aangewezen. De nieuwe ambassadeur is jurist en politicus. Tal van jaren oefende hij de advocatuur uit, daarna was hij rechter en president van het Hof van Appèl in Buenos Aires. De nieuwe ambasadeur was voorts hoog leraar in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Buenos Aires. Maar dr. Palacios was ook politicus. Jarenlang was hij lid van de Argentijnse senaat. Het is de eerste keer, dat de nieuwe am bassadeur naar Europa komt. Hij verklaarde, dat zijn land veel emi granten uit Nederland kan en wenst te ontvangen. Niet alleen in de hoofdstad Buenos Aires, maar in het gehele land zijn er volgens hem vele mogelijkheden voor geschoolde arbeiders. ADVERTENTIE Haarlem 53. „Wie had ooit kunnen denken, dat die admiraal een bedrieger was eh ik bedoel: dat een bedrieger voor admiraal speelde", zei de barones. „Natuurlijk wan trouwde ik hem van het eerste ogenblik af", vroegde zij hier haastig aan toe. „Hij had immers geen maNIEREN!" Zo pratend kwamen zij in de grote zaal, waar Panda en Eric Echo nog eens het hele verhaal aan de gasten moesten vertellen. Nadat alle gasten hadden verklaard, dat zij die pseudo-admiraal al direct hadden gewan trouwd, gaf de barones Eric Echo zijn pop Oswald terug. „Hier hebt u dan uw veel omstreden popje terug, mijnheer Echo", zei ze, „maar wilt u hem heus niet aan mij verkopen? Ik vind het zo'n schattig popje!" „Het spijt me, barones", zei de buikspreker, „maar ik zou Oswald voor geen millioen willen missen". Op dat ogen blik kwam een perswagen met twee ijve rige verslaggevers de feestzaal binnen rijden. „Daar kunnen we een sappig stukje over schrijven", mompelde een van de persmannen, ijverig tikkend. „Pop Oswald door pseudo-admiraal ontvoerd Buik spreker weigert deze pop voor een mil lioen te verkopen. Maak een foto van die popmakker!" „Een eerlijke patriot DJAKARTA (Aneta) Een comité, op gericht door de bevolking heeft Zondag avond generaal-majoor Simatupang, die onlangs is ontheven van zijn functie van chef van de strijdkrachten, op een receptie in Hotel des Indes te Djakarta gehuldigd. Onder de gasten bevonden zich leden van het diplomatieke corps, de burgemeester van Djakarta, de heer Sudiro, leden van het parlement en politieke leiders, zoals Siahrir van de P.S.I., en Mohammed Natsir van de Masjumi. „Indonesia Raya" schrijft, commentaar leverend op het feit, dat geen enkele minis ter, noch de huidige staf chefs ter receptie verschenen, dat daaruit wel duidelijk blijkt, dat de defensiewet (waardoor Sima- tupangs functie verviel) duidelijk bedoeld was Simatupang te elimineren. Het blab wijst er dan op, dat in de ontslagbrief met geen woord werd gewaagd van dank voor de diensten aan den lande bewezen. „Pedoman" juicht het initiatief van een aantal prominente figuren om Simatupang door een receptie te eren, toe. Het blad is overtuigd, dat de rol van Simatupang „een brillant officier en een eerlijk patriot" nog niet is uitgespeeld en dat hij in de toekomst weer op de voorgrond zal treden. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100 Den Haag, heeft Dinsdag 40.000 gul den ontvangen. Dc actie heelt tot en met gisteravond f 1.342.000 gulden opgebracht. De Engelse maatschappij „The British Thermostat Company" uit Sunbury on Thames, een plaatsje op 30 kilometer van Londen, zal in het Zuidhollandse plaatsje Nieuwkoop een bedrijf vestigen. De maat schappij, die electrotechnische apparaten vervaardigt en ook reeds in Frankrijk is gevestigd, heeft in Nieuwkoop een terrein van 35.000 vierk m. gekocht. Binnenkort zal met de bouw van de eerste fabriekshal worden begonnen. Men hoopt deze in April van het volgend jaar gereed te heb ben, waarna direct met de productie zal worden begonnen. In deze eerste hal, die een oppervlakte zal krijgen van 675 vierk. m„ zullen ongeveer 120 mensen tewerk worden gesteld. De gehele gemeenteraad van Nieuwkoop alsmede de gemeente-secretaris en de ge meente-architect zijn de vorige maand op uitnodiging van de maatschappij op één d'ag per vliegtuig heen en terug naar Lon den geweest om een bezoek te brengen aan de fabriekscomplexen van de maatschappij, waar 1400 mensen werken. De gemeente secretaris en de gemeente-architect zijn enkele dagen langer geweest, teneinde de vestiging van het bedrijf in Nieuwkoop te bespreken. De vorige week zijn als een gevolg hier van negen MTS-ers door de Engelse maat schappij aangenomen. Deze zullen volgen de week naar Engeland vertrekken om zich aldaar op de hoogte van het productie systeem te stellen. Een Engels ingenieur zal binnenkort maar Nieuwkoop komen om de toekomstige werknemers te testén. Nieuwkoop is een overwegend agrarische gemeente. Op in dustrieel gebied worden er alleen metaal bedrijven gevonden, die aan ongeveer 300 personen werk bieden. Ook voor de ge wenste industriële spreiding in Nieuw koop acht het gemeentebestuur de Engelse vestiging van belang. „HOLLANDSCHE SOCIëTEIT" IN CANADA De „Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen n.v. anno 1807" te Amster dam zal 15 November een begin maken met de bedrijfsuitoefening in haar vestiging te Toronto in Canada. Het kantoor zal staan onder leiding van een der onderdirecteuren van de „Holland sche Sociëteit", mr. J. C. Tupker. De heer Tupker, die chef van de buitendienst van de sociëteit was, is voorzitter van de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale. Bij deze vestiging hebben verschillende bedoelingen voorgezeten. Niet alleen vesti ging van Nederlandse emigranten in Cana da. ook de snelle ontplooiing van het eco nomische leven in Canada, alsmede het be lang van een vestiging op het Amerikaanse continent hebben een rol gespeeld. De so ciëteit heeft plannen om voor emigranten bestaande Nederlandse polissen aan te pas sen aan de Canadese omstandigheden. Oppositie. Vijfentwintig afgevaardigden zijn uit de Griekse concentratie van maarschalk Papagos, de regeringspartij, getreden. De uitgetredenen noemen zich onafhankelijken en hebben zich bij de oppositie in het 300 leden tellen de Huis van Afgevaardigden aange sloten. De oppositie beschikt hierdoor over 88 zetels. Fraude. De advocaat-generaal van de Amerikaanse staat New York, Natha niel Goldstein, beweert het bewijs in handen te hebben, dat er bij de verkie zingen voor gouverneur van de staat fraude is gepleegd en stemmen zijn ge kocht. Volgens de officieuze uitslagen is de democraat Averell Harriman ge kozen. Goldstein, een republikein, zei- de, dat aan de vooravond van de ver kiezingen de democratische partij 20.000 dollar in bankbiljetten van vijf dollar had opgenomen van een bank te Albany, de hoofdstad van de staat New York. Dessert. In Buenos Aires zijn vijf mannen en een vrouw gearresteerd, nadat zij hun maaltijd in een restaurant hadden beëindigd. Zij worden er van beschul digd tijdens de maaltijd critiek op de regering te hebben geoefend. De ge arresteerden hielden de maaltijd na af loop van de radicale partijconventie, waarnaar zij gedelegeerd waren ge weest. Autocratisch. Premier Josjida van Japan is in Tokio teruggekeerd van een reis van 53 dagen naar Europa en Noord- Amerika. Onmiddellijk na aankomst had hij een bespreking met de leiders van zijn liberale partij over de politieke crisis, die zich tijdens zijn afwezigheid heeft ontwikkeld. Conservatieven en socialisten beschuldigen de 76-jarige premier van autocratische methoden. StUte! De gemeenteraad van Moskou heeft tot een anti-lawaaicampagne besloten. Van 1 Januari af is het gebruik van claxons tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's morgens verboden, evenals het overmatig gebruik overdag. Zang en muziek op straat zullen eveneens in de genoemde uren verboden zijn. Onder meer is voorts het vestigen van nieuwe ondernemingen waar veel lawaai wordt gemaakt, in de buurt van woonhuizen verboden. De radioluisteraars zullen hun toestel na elf uur 's avonds zachter moeten zetten. Asyl. Prins Ibrahim el Senoessi, bloed verwant van koning Idriss Senoessi van Libië en voormalig Libisch ambassa deur in Egypte, heeft te Cairo om poli tiek asyl verzocht. Hij kreeg onlangs order naar zijn land terug te keren in overeenstemming met een besluit, waarbij het leden van de koninklijke familie verboden werd diplomatieke of regeringsposten te bekleden. Minachting. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij de publi catie van de brieven van de Duitse ge zant in Nederland voor 1940, graaf Zech-Burkesroda, waarin de naam van de hertog van Windsor wordt genoemd, tevoren met de hertog had besproken. De hertog had geen bezwaar tegen publicatie, daar hij van mening was „en ik ben het met hem eens, dat. de brieven met minachting beschouwd kunnen worden. De inhoud is geheel onwaar". Schakel. De herbouwde verkeersbrug bij Keulen-Rodenkirchen zal 8 of 9 Decem ber voor het autoverkeer geopend wor. den. De brug vormt een van de belang rijkste schakels van de continentale autoweg Londen-Brussel-Keulen, Frankfort-München-Balkan. Spionnage. In Helsinki is een proces be gonnen tegen drie Finnen, een voor malige kapitein van de grenswacht, een werktuigkundige en een boer, die er van worden beschuldigd jaren lang voor de Sovjet-Unie te hebben gespionneerd, waarbij zij de Fins-Russische grens verscheidene malen onwettig hebben overschreden. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. Vraag. Er is op de wereldmarkt zo'n grote vraag naar zwaar water, dat de Noorse maatschappij „Norsk Hydro" al tot 1959 van orders voorzien is, zo heeft de di recteur van deze maatschappij in een lezing te Oslo meegedeeld. Er zijn nieuwe installaties ter waarde van hon derd millioen kronen voor „Norsk Hy dro" in aanbouw. Storing. De voornaamste onder-waterkabel tussen Frankrijk en Groot-Brittannië is gestoord. De telefoonverbindingen tussen Groot-Brittannië en een groot aantal Franse, Italiaanse, Spaanse en Zwitserse netten is verbroken. Er zal zo spoedig mogelijk een kabelschip ge zonden worden, om de schade te her stellen. De oorzaak is nog niet bekend. TOEN HET IN onze streken nog gebrui kelijk was de spijzen met de handen aan te vatten en die tijd ligt nog niet eens twee eeuwen achter ons waren wel de handdoeken, of dwalen bekend, maar deze dienden om de handen na het wassen te drogen. De doeken waren dus niet bestemd om hand en mond, van het eten vet ge worden, af te vegen. Daarvoor diende het tafellaken, dat aanvankelijk uitsluitend de schragen of tafel bedekte, maar dat in de loop der tijden steeds r grotere afmetingen kreeg, zo dat men het afhangende deel over de knieën kon leggen en de slippen kon gebruiken om tijdens de maaltijd mond en vingers af te vegen. Er werd verondersteld dat van het tafellaken een beschaafd gebruik werd gemaakt, want het „Bouc van Seden" uit het begin van de 14de eeuw vermaant uitdrukkelijk dat het onwelvoegelijk is vuile tanden en zere ogen aan het tafel laken af te vegen. Mond en handen daar mee te reinigen, was gebruikelijk, maar daar moest het dan ook bij blijven. We kunnen ons indenken, dat het tafel laken na iedere maaltijd gewassen moest worden. En nu bezaten de hogere standen vaak weliswaar zeer uitgebreide linnen kasten, maar tegen een dergelijk verbruik is op den duur welhaast geen huishouden opgewassen. Het is dus heel begrijpelijk dat het lange gemeenschappelijke servet werd ingevoerd, dat losjes om de rand van de tafel werd geslagen en dat we eigenlijk moeten zien als de reserve-slippen van hei tafellaken. Door dit gemeenschappelijk servet voor het afvegen van vingers en mond te bezigen, werd het tafellaken ge- spaard en behoefde een aanzienlijk kleiner stuk linnen in de was te worden gedaan. Heel duidelijk is dit gemeenschappelijke servet te zien op het H. Avondmaal in de St. Pieterskerk te Leuven, een schilderij dat de Haarlemmer Dire Bouts in het mid den van de 15de eeuw vervaardigde. Dit gemeenschappelijke servet vormde de overgang tot het gebruik van losse servetten, die we in 1475 dan ook reeds tegenkomen in sommige non nenkloosters. De grote Ne derlandse humanist Erasmus heeft het niet beneden zich geacht in zijn boekje over de wellevendheid wat goede raad over het gebruik van servetten ten beste te ge ven. Als er een servet gegeven wordt, zo zegt hij, hang dat dan over de schouder of over de linkerarm. Bij de bur gerij schijnt dit advies weinig te zijn in geslagen, want in die kringen ontstond op den duur de gewoonte het servet om de hals vast te knopen. Bij grote en royale servetten was het vastknopen rond de hals uiteraard heel gemakkelijk. Maar het lin nen in de huishoudens met een kleine beurs was wel eens van zuiniger afmeting en dan kon men met het servet „niet rond komen". Hier ligt de oorsprong van de uit drukking: „nouer les deux bouts de la ser viette", of zoals wij tegenwoordig zeggen: „de eindjes aan elkaar knopen", ofwel rondkomen. Nadat we gesproken hebben over het eten met de vingers, zult u wellicht ook nog iets over de vork willen horen? Daarover morgen. H. PéTILLON, tNadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2