In Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort grote toeneming van het volksvermogen DURE ANTHRACIET Opbrengst aan vermogensbelasting: bijna twee millioen per jaar Kort en bondig Contrasten in het werk van Winn Steyn Velsens raad in sport en scholen „De Spaarnestad" Interessante lezing over speelgoed Nieuw plan wordt spoedig aan de raad aangeboden WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 In Bloemendaal thans 51 millionnairs, in Heemstede elf Amateurwedstrijden voor Invalidenbond Christelijke Emigratie Centrale in Haarlem Chr. Hist.-vrouwengroep opende winterseizoen VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES S choonkeid sonde rrich t Padvindsfers houden in Heemstede een bazar Jubileum H. Meelker Bloemendaals raadhuis Fiïm. voordracht, muziek in Minerva theater voor de kankerbestrijding „Het Hemelbed" in Minerva Vereniging West-Frisia voerde toneelstuk op Brandje in Vogelenzang In de toegenomen rijkdom in ons land heeft Heemstede in ruime mate gedeeld: het plaatselijk volksvermogen steeg sedert 1947 van 160 tot 183 millioen. Er wonen hier thans 11 millionnairs, die tezamen 22 millioen bezitten! In Bloemendaal steeg het totale volksvermogen van 325 tot 337 millioen en het aantal millionnairs van 45 tot 51* deze bezitten tezamen 93 millioen gulden, In Zandvoort tenslotte steeg het volks- vermogen van 14.8 tot 17.8 millioen maar in deze gemeente zijn nagenoeg geen extréme vermogens. De verbreiding van de welstand over de bevolking bleef in Heemstede onveranderd: één op de tien a elf inwoners bezit een meer of minder groot kapitaal. In 1947 werd de plaatselijke top ge vormd door 29 inwoners, die elk meer dan een half millioen bezaten en die tezamen ruim 24 millioen „waard waren". Nu is deze top uitgegroeid tot 40 ingezetenen met in totaal een kapitaalsbezit van 42 mil- li°en! Er zijn 251 Heemstedenaren, wier bezit schommelt tussen honderdduizend en tweehonderdduizend gulden (in 1947 wa ren er 253), 81 met een vermogen tussen twee en drie ton (tegen 79 in 1947) en 48 met een vermogen tussen drie en vijf ton (39 in 1947). Ook de groep van de middelgrote ver mogens, tussen dertig en honderd mille, nam in omvang toe. Van 954 steeg hun aantal namelijk tot 956, waarbij binnen de groep de neiging bleek te bestaan tot uit zetting van de vermogens, want het aantal tussen dertig en vijftig mille daalde van 450 tot 443, maar het aantal tussen vijftig en honderd mille nam toe van 504 tot 513. Verder naar beneden blijkt het aantal kapitaaltjes tussen twintig en dertig mille te zijn gedaald van 373 tot 366. Daaren tegen is het getal inwoners met een bezit tussen vijftien en twintigduizend gulden gestegen van 214 tot 228 en dat van dege nen, die tussen tien en vijftien mille bezit ten van 186 tot 213. De inwoners tenslotte, die wel enig bezit hebben, maar die de grens van tienduizend gulden toch nog niet hebben overschreden, namen in aantal toe van 121 tot 171. Het gemiddelde bezit van alle gegoede ingezetenen is door dit alles gestegen van 71 mille tot 78 duizend gulden, terwijl het zogenaamde vermogen per inwoner om hoog is gegaan van 6.754 tot 7.430. In een jaar tijds moesten deze gegoede Heemstedenaren tezamen 888 duizend gul den vermogensbelasting betalen. Bloemendaal In Bloemendaal Is het aantal gegoede in woners sterker gestegen dan het totale in wonertal: was in 1947 nog „slechts" één van elke 8 a 9 Bloemendalers meer of min der kapitaalkrachtig, thans bedraagt deze verhouding één op acht. De plaatselijke top, gevormd door 121 ingezetenen met een groter persoonlijk vermogen dan een half millioen groeide tot 127. Zowel in- 1947 als thans bezitten van deze „topmensen" er 76 een vermogen groter dan een half en kleiner dan een heel millioen, terwijl het aantal echte mil- lior.airs van 45 tot 51 is gestegen. Inwoners met een vermogen tussen hon derd- en tweehonderdduizend gulden telt Bloemendaal thans 332 tegenover 324 in 1947. Voor de groep tussen twee en drie ton zijn deze cijfers respectievelijk 142 thans en 129 in '47 en voor de groep van drie tot vijf ton 110 thans en 108 in '47. Ook de middelbare vermogens zijn in Bloemendaal in aantal toegenomen. Voor de categorie tussen dertig en vijftig mille klom het getal van 412 tot 427 en voor de groep tussen vijftig en honderdduizend gulden van 477 tot 486. Maar ook de kleine en heel kleine ver mogens zijn in Bloemendaal sterk in aan tal gestegen. Tussen twintig en dertig mille bezaten in 1947 driehonderdenzeven inwo ners, thans 327. Voorts hadden destijds 170 inwoners een kapitaaltje van vijftien tot twintig mille en nu 227. Tussen tien en vijftien mille bezaten destijds 177 lieden in deze gemeente tegenover nu 200, terwijl er tenslotte destijds 110 en nu 173 ingezetenen van Bloemendaal zijn, die wel reeds enig kapitaal bezitten, maar die de grens van ADVERTENTIE Nu ook voorronde in Haarlem Door het comité opgericht tot steun aan de Bond van Invaliden worden in de maanden Januari en Februari 1955 amateur-wedstrij den (muziek, zang en voordracht' gehouden ten bate van het vacantiewerk. Het hoofd doel van dit werk is om die invaliden, welke niet in de gelegenheid zijn een onbezorgde vacantie te genieten, een week vacantie aan te bieden. Degenen die zich niet kunnen ver plaatsen varen een week door Nederland met een tot hospitaalschip omgebouwde salonboot, terwijl zij die zich nog kunnen verplaatsen, een week in een vacantiekamp op de Veluwe doorbrengen. Verleden jaar genoten zo ruim 300 invaliden van hun week vacantie. De afgelopen jaren mochten deze amateur wedstrijden zich in grote belangstelling van de amateurartisten verheugen, reden waar om men ook dit jaar weer tot 't houden van deze wedstrijden is overgegaan. De vorige jaren gehouden wedstrijden werden alleen in Amsterdam gehouden, doch daar ook van buiten Amsterdam de aanvra gen tot deelname zeer groot waren, heeft men nu besloten de wedstrijden te organi seren in Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Hilversum en Zaandam. De finalisten uit de hierboven genoemde steden zullen op Zondag 20 Februari 1955 hun prestaties ten beste kunnen geven in het gratis ter beschikking gestelde Theater „Cinema Royal" in Amsterdam, 's ochtends van 9.30—12 uur. In Haarlem wordt de wedstrijd gehouden op 21 Januari 1955 in de zaal van de Haar lemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat. Opgave tot deelneming aan het adres van de heer Atx van der Linden, Oosterpark 72 III, AmMerdem-O., telefoon 58635. tien mille nog niet hebben bereikt. Vooral in Bloemendaal geven de cijfers duidelijk aan dat niet alleen de grote ver mogens alle fiscale aanvallen perfect heb ben kunnen doorstaan, maar dat pok de spaarzaamheid, die de kleine vermogens helpt opbouwen, intact is gebleven. Het vermogen per inwoner is in Bloe mendaal door dit alles buitepgewoon hoog, zij het dan ook dat het een geringe verla ging sedert 1947 heeft ondergaan. In ge noemd jaar beliep dit vermogen per inwo ner namelijk 16.446 en thans 16.431. Aan vermogensbelasting betaalden de Bloemendalers in één jaar tijds 892.000 Zandvoort In Zandvoort liggen de financiële ver houdingen wat anders dan in Bloemendaal en Heemstede, maar ook hier heeft de ge- bracht. goede bevolking kennelijk goed „geboerd". Bedroeg het percentage gegoede ingezete nen in Bloemendaal 12 en in Heemstede 9 a 10, in Zandvoort komt dit percentage niet hoger dan 3 a 4. Slechts één op de 27 inge zetenen van Zandvoort kan op enig ver mogen bogen, maar in 1947 was deze ver houding nog één op de dertig. Ook hier is de welstand van de bevolking nu dus wij der verbreid dan enkele jaren geleden. Men bedenke overigens dat deze verhouding van één op 27 de afzonderlijke personen be treft en geenszins de gezinnen. Het aantal Zandvoorters met enige kapi taal, doch met minder dan tien mille steeg van 17 tot 42; dat met een vermogen van tien tot vijftien mille ging omhoog van 25 tot 36; dat met een bezit tussen vijftien en dertig mille van 62 tot 79. Ook de middelgrote vermogens namen in aantal toe: die tussen dertig en vijftig mille van 79 tot 92 en die tussen vijftig en hon derdduizend gulden van 48 tot 73. De topgroep is in Zandvoort nagenoeg gelijk gebleven; zij bestond uit 35 en be staat nu uit 36 inwoners met een vermogen boven honderdduizend gulden, onder wie er enkele zijn die de grens van een half millioen en zelfs van een millioen over schrijden. Tezamen bezit dit 36-tal 5,9 mil lioen gulden of gemiddeld 165 mille. Het vermogen per hoofd der bevolking is in Zandvoort sedert 1947 gestegen van 1.614 tot 1.616, zodat dit practisch gelijk is gebleven. Aan vermogensbelasting werd in een jaar tijds 65 duizend gulden opge- De tentoonstelling van werken van Wim Steyn, die thans in de Kunsthandel Leffe- laar aan de Wagenweg te Haarlem gehou den wordt, biedt de beschouwer een gerede aanleiding zijn voorkeur uit te spreken, het zij voor de olieverfschilderijen, het zij voor de tekeningen en gouaches, welke beide uitingsimiddelen hier ruim genoeg vertegenwoordigd zijn om er zich een oor deel over te vormen. Wie de ontwikkeling van Wim Steyn door de jaren heen gevolgd heeft, zal het niet ontgaan zijn dat zich daarin, soms schoks gewijze, soms geleidelijk, fundamentele veranderingen hebben aangekondigd. Een overgang van impressionisme tot expres sionisme leek zi.ch te voltrekken, maar deze ontwikkelingslijn werd niet recht doorge trokken. Herhaaldelijk grijpt de schilder terug naar vroegere verworvenheden. Het is of hij reikt naar nieuwe expressiemid delen, maar van de oude geen afstand kan doen. Deze ongedecideerde instelling brengt met zich mede dat er duidelijke zwakheden maar ook belangwekkende spanningen ontstaan, welke in de schilde rijen het meest tot uiting komen. De tekeningen dragen nauwelijks een spoor van dit dualisme. Zij manifesteren het handschrift van een wel zeer begaafd tekenaar. De geestelijke ontspanning, het zich ontslagen gevoelen van de noodzaak een stijl te belijden geeft de tekenaar Wim Steyn een grotere vrijheid van doen, met als resultaat meer overtuigingskracht. Hoewel de lezer uit bovenstaande regels terecht zal concluderen dat ik aan de teke ningen en gouaches de voorkeur geef boven de olieverfschilderijen, zou ik toch on gaarne zien dat hieruit de gevolgtrekking werd getrokken, dat Wim Steyn als schil der minder belangwekkend is dan als teke naar. Ondanks zijn struikelen, of misschien zelfs dank zij dit struikelen blijft hij als schilder boeien. Hij wendt namelijk nooit iets voor. Ieder schilderij, ook op deze ten toonstelling, vertelt iets en soms veel van het gevecht van de schilder met de materie en met de geest. Soms is het of hij de on willige wil overrompelen. In het grote por tret „Janna" is men er getuige van hoe een aanvankelijk tonalistische opzet plotseling Het blijkt dat velen, die het voornemen hebben om te emigreren niet de weg we ten om deze plannen werkelijkheid te doen worden. Het komt voor dat zij, die reeds lange tijd wachten op de afwikkeling van hun emigratie naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika, de moed hebben op gegeven. Het is niet algemeen bekend, dat onlangs nieuwe mogelijkheden zijn ge opend om deze procedure eenvoudiger te maken. Ook zij, die op enigerlei wijze schade hebben ondervonden van de oor logshandelingen kunnen dikwijls door deze nieuwe bepalingen met succes een aan vrage indienen. Voorts kunnen alle moeilijkheden door de Christelijke Emigratie Centrale, kantoor Haarlem, Zuider Buitenspaarne, telefoon 21829, worden opgelost mede door de rela tie met de instanties in Amerika. Voor alle landen geeft deze centrale alle voorlichting en inlichtingen en belast zich eveneens met de volledige dossiervorming. De Christelijke Emigratie Centrale acht het haar plicht de emigranten op de meest verantwoorde wijze te laten vertrekken en daartoe heeft zij ook dit jaar wederom de cursussen belegd voor het leren van de Engelse taal, medische voorlichting, alge mene en huishoudelijke voorlichting. Deze cursussen worden gegeven tegen een zo danig lage prijs, dat deelneming voor ieder mogelijk is. De ChrLstelijk-Historische Vrouwen groep Haarlem hield de eerste bijeenkomst iin dit seizoen. Na de opening door mevrouw Van Noort-Den Os, kreeg freule C. W. I. Wtte- waal van Stoetwegen het woord, die als gedelegeerde naar de algemene vergade ring der UNO te New York is geweest en over haar ervaringen aldaar vertelde. Zij behandelde de geschiedenis der UNO. van de aansluiting van zestien landen, de werkzaamheden der verschillende com missies. De aanwezigen kregen een beeld der spanningen in het ambtenarenleger van vierduizend personen door de actie- MacCarthy en voorts besprak zij het aan de orde komen van de kwestie-Nieuw- Guinea, waarvan zij de behandeling met goede verwachting tegemoet ziet. onder een snelvuur van felkleurige toetsen wordt genomen. Een andere keer laat de schilder zich rustig gaan in de diepverza- digde donkere grijzen, die hij waarneemt in een paar kruiken en flessen op een scheme rige zolder. Maar hoe contrasterend dit alles mag werken, men kan niet ontkennen, dat er een verborgen kracht achter schuilt. Ook als hij vastloopt in z'n onderneming, blijft het werkstuk er een bewijsstuk van, dat het een waardevolle onderneming was. De tekeningen eh gouaches, die in de bovenzaal van de Kunsthandel geëxposeerd zijn, dateren merendeels van een recente reis naar Zuid-Frankrijk. Met zeer eenvou dige middelen wist Wim Steyn ruimte en structuur van het Zuidelijk landschap kernachtig weer te geven. In de gouaches ontwikkelt Steyn een volle kleurkracht, die verrast. De wijze waarop hij een paar hui zen, gelegen tegen een berghelling, als compositie-onderdeel in het imposante landschap laat meespreken, is bijzonder gelukkig. De transpositie der kleuren, die in het Zuiden zo'n geheel andere waarde hebben dan in ons land, voltrekt zich in zijn gouaches zodanig, dat hij zonder te copiëren er een treffende suggestie van weet te geven. Bewogenheid en rust spreken uit de meeste van deze voortreffelijke tekeningen. Zij geven de natuurlijke begaafdheid van Wim Steyn gemakkelijker vrij dan de schilderijen dat doen. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE is de goedkoopste brandstof Grootste warmte. - Minste as. Lüïi gste brandduur. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 ƒ10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 Twee charmante Franse schoonheidsspe cialistes waren uit Parijs overgekomen om Maandagmiddag ten huize van de heer Louis Pièrlöt een lezing en demonstratie te houden over de cosmetica van het schoon- heidshuis Lancöme. Mademoiselle Braun onderwees in het Nederlands de ruim veertig toehoorsters in de leer der schoonheidsmiddelen, in de cosmetiek. De verzorging van de huid bestaat aller eerst uit de reiniging. Wat het gezicht be treft: gebruik niet te vaak zeep, zegt ma demoiselle Braun. maar neem liever een reinigingscrème. Men dient na. de reini gingscrème een passende gczichtslotion te gebruiken: de astringerende is alcoholhou dend en geschikt voor een vette en normale huid. Bovendien is er een lotion voor een door koude of zon geïrriteerde huid. Jonge meisjes en vrouwen die weinig tijd hebben voor hun gezichtsverzorging kunnen in- plaats van een reinigingscrème een ..lait" nemen. (Het Hollandse woord „melk" is hiervoor eigenlijk geen goede vertaling). Een lait kan tevens dienen als basis voor de poeder. Daarna sprak mej. Braun over de voedingscrèmes en dagcrèmes. Er zijn speciale halscrèmes en maskercrèmes, vloeibare en pastacrèmes. Er is van alles overvloed en het is onmogelijk dit stuk voor stuk te beschrijven Na de voordracht werd een schoonheids behandeling gegeven door de tweede Fran chise aan een der aanwezigen terwijl de an deren vol belangstelling toekeken. Intussen gaf mej. Braun nog verschillende raadge vingen; onder andere zeide zij het jammer te vinden dat ogenschaduw in Holland te weinig gebruikt wordt. Hierna liet Pièrlöt enige kapsels uit de haute coiffure zien met medewerking van de in vele landen bekende mannequin Maud. De Franqaises toonden nog hoe een avond-make-up moet worden aangebracht en tenslotte gaf Pièrlöt nog demonstraties van cocktailcoiffures door over enkele lok jes of over de gehele haardos een poeder te stuiven waarmee een zilvergrijze kleur werd verkregen. Het was een leerzame middag. A. S. Maandag- en Dinsdagavond heeft in Brinkmann de heer J. G. M. Henskens, speelgoeddeskundiige van een groothandel in speelgoed in Amsterdam, lezingen ge houden over speelgoed. De avonden waren goerganiseerd door een aantal Haarlemse speelgoedfirma's. Volgens de heer Henskens moet het betere speelgoed aan een aantal voorwaar den voldoen: het mag het kind niet be zeren, het mag niet afgeven, he't moet bij zonder stevig zijn en het kind moet er iets van kunnen leren. Zodra het kind uit de box komt, begint het een voorkeur voor een bepaald soort speelgoed te tonen: de jongen krijgt be langstelling voor treinen en auto's, het meisje verlangt meer naar beestjes en pop pen. Een kind, dat bang is voor dieren, kan deze vrees door de omgang met speel goedbeesten grotendeels overwinnen. Het is begrijpelijk, dat vooral het speelgoed voor de nog zeer jonge kinderen uit stevig materiaal moet bestaan. Het dient zo stevig te zijn, dat ook vader er met zijn volle gewicht op kan staan. Er is, aldus de heer Henskens, een speel goedsoort, die vaak over het Jioofd wordt gezien en desondanks van grote waarde is. Dat zijn de vele gezelschapsspelen, die de kinderen ongemerkt oplettendheid, zelfbe heersing en sportiviteit bijbrengen; „Mens erger je niet" is daar wel het klassieke voorbeeld van. Voor de allerkleinsten, die nog niet met dobbelstenen kunnen omgaan, zijn er spelen ontworpen, waarbij alleen met kleuren wordt gewerkt. Zijn de kinderen weer wat ouder géwor den, dan wordt het tijd voor de borduur- en bouwdozen. Men laat het kind beginnen met een zeer eenvoudige doos. om te zien. of het er voldoende belangstelling voor heeft. Mechanisch, speelgoed Maar het speelgoed, dat ieder kind het meest waardeert, is toch r.og altijd het mechanische speelgoed. Ieder jaar wordt dit weer meer geperfectionneerd en aan de modernste vindingen aangepast. De heer Henskens toonde op een groot demonstra tieblad de vreemdste dingen: een hongerig vogeltje, dat over de grond pikt, een kleine aap en clown, die trommelen en viool spe len, een muisje, dat handstandjes maakt en een clown, die met vier ballen jongleert. Ook op verkeersgebied is men van alle markten thuis: er zijn motorrijders, die men op zeven verschillende manieren kan laten rijden, auto's, die aan de rand van de tafel uit eigen beweging omdraaien en zo doende nooit od de grond vallen; races auto's, die „steile wand" rijden in een teil: auto's met (voor moderne of ouderwetse kleuters?) stuur- of grondversnelling, met autoradio in de vorm van een miniatuur speeldoosje friet zuivere tonen en een claxon en tenslotte bet toppunt van mo derne speelgoedtechniek: een auto, die men met behulp van een batterij, een los stuur- wieltje en een draad kan laten rijden waar heen men wil. De koplampen van de auto branden constant en wanneer de wagen een bocht maakt, begint een der achter lichtjes te flikkeren.... Ook bestaat er een systeem, waarbij de auto's een flexibele draad volgen, die men in allerlei bochten kan leggen. Ontmoeten de auto's elkaar op een vast kruispunt, dan ziet men, dat zonder uitzondering het ver keer van rechts voorrang krijgt. Een betere verkeersvoorlichting is wel haast niet denkbaar. De leden van het Nederlandse Padvind- sters Gilde in het district Heemstede-Hille- gom hebben zich reeds maanden lang be ijverd met het voorbereiden van een bazar. Zij vervaardigen o.a. melkkrukken. die de laatste tijd voor het moderne interieur nog al enige opgang maken. Dank zij de mede werking van firma's en fabrieken is men in het bezit van een groot aantal artikelen. Voor de avonduren is een „doorlopende voorstelling" aangekondigd, waarop de film zal worden vertoond die bij de opening van het clubhuis ,.Shu-tan-ka" in Groenendaal werd opgenomen. De opbrengst van deze bazar is b-stemd voor het clubhuisfonds en ter aflossing van de ten behoeve daarvan afgesloten obligatie lening. De bazar wordt Vrijdag 19 en Zaterdag 20 November gehouden in het wijkhuis ..De Haven" aan de Camplaan. Bij de officiële opening op Vrijdagmiddag zal de presidente van het Nederlandse Padvindsters Gilde, me vrouw J. van Nispenvan Wely, het woord voeren. In de grote turbinezaal van het Gemeen telijk Energie Bedrijf werken om beurten drie machinisten, die als opzichter fun geren. Er wordt in ploegen gewerkt, waar door zij niet gelijk de verantwoordelijkheid dragen. Zij zorgen er mede voor, dat de bedrijven en bewoners van Haarlem voor zien worden van licht, warmte of kracht en verrichten dus belangrijk werk voor hun medeburgers. Een van hen willen wij op het ogenblik noemen en wel de heer H. Meelker, Spaarndamseweg 530, omdat hij Zondag vijfentwintig jaar in dienst der gemeente Haarlem is. Hij werd op 21 No vember 1929 aangesteld als bankwerker, werd op 13 September 19*34 monteur-bank werker, op 1 Januari 1942 onder-opzichter der centrale en op 1 Januari 1952 machi nist-opzichter. Het jubileum zal Maandag gevierd wor den; de heer Meelker wordt des morgen op het Stadhuis door het gemeentebestuur cn in het bedrijf door de directie ontvangen. Zijn naaste medewerkers komen des avonds in zijn woning bijeen. Zoals bekend is hebben B. en W. vnr Bloemendaal ter uitvoering van e*n be sluit van de gemeenteraad aan ir. A. M de Rouville de Meux verzacht h* opdracht te aanvaarden om de bouw van een raadhuis in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal- seweg voor te bereiden in overeenstem ming met het daartoe door de raad geno men besluit. Ir. De Rouville de Meux heeft de op dracht op deze basis aanvaard en in de afgelopen weken zijn naar aanleiding van het inmiddels ontworpen plan tussen de architect en B. en W. besprekingen gehou den, die blijkens een mededeling van het college aan de raad zeer aangenaam verliepen en opbouwend van karakter waren. Het plan is thans in een -zodanig sta dium van voorbereiding gekomen, dat B. en W. het voornemen hebben het zeer bin nenkort aan de gemeenteraad ter beoor deling voor te leggen. Het nationale probleem van de overvol- 1 le klassen der lagere scholen, samen hangend met een gebrek aan leerkrachten en de reeds meermalen aangevochten sa larisschaal van het onderwijzend personeel heeft gisteravond de Velsense raad even eens intensief beziggehouden met het re sultaat, dat men zich accoord verklaarde met een voorstel van het college om twee ton te besteden aan de aantrekking van zogenaamde „boventallige leerkrachten" 13 voor het openbaar en 24 voor het bij zonder onderwijs en de daar onmiddel lijk aan verbonden consequenties. Velsens financiële positie gedoogt deze grote extra- uitgave nie't alleen voor het komende be grotingsjaar maar zeker ook voor de twee daaropvolgende: de raad liet tenslotte de erbarmelijke situatie waarin ook het on derwijs plaatselijk is verzeild, zwaarder wegen dan het onvermijde'h'ike nadeel van het afzuigen van leerkrachten van het platteland, waardoor wellicht elders nog grotere problemen gaan ontstaan en sprak de wens uit, dat vooral de gehuwde onder wijzeres in deze op zichzelf opluchtende maatregel zal worden betrokken. Een sug gestie, om tevens de gescheiden ochtend en middagschool te overwegen, zal door B. en W. nader bekeken worden: de plot selinge uitbreiding der leerkrachten zal uiteraard vrijwel direct (men denkt al oo 1 December te beginnen, zodat een deel der kosten nog suppletoir geraamd moest worden voor de lopende begroting) op de „voorraad" lokalen gaan drukken. De Velsense raad heeft zich deze Dins dagavond niet alleen met de boventallige onderwijskrachten bezig gehouden: de nieuwe tarieven van het Velserbad, dat in Januari open gaat, de restauratie van de zaal van „Spaarnberg" en niet te vergeten de verhuur van het Velsense stadion ..Schoonenberg" vroegen evenzeer de aan dacht der vroedschap, die voor een agenda van 35 punten drie en een half uur nodig had en met een opmerkelijke blijmoedig heid het college tegemoettrad in diens voorstellen. Slechts op het punt van de vergoeding, die voor een bepaald nerceel in het voor nieuwbouw bestemde ..Gilden"- terrein in Velsen-Noord aan de gedupeer de tuinder werd toebedacht, moest de vier schaar achter de groene tafel het een en ander horen, speciaal u<t de rechtse fracties. En door de vrede, die K.N.V.B. en N.B.V.B. in het rijk van Koning Voetbal hebben getekend, kon een deel van de voordracht In het Minerva Theater heeft Dinsdag avond de officiële première plaats gehad van de nieuwe propagandafilm „Er is een tijd van komen" in opdracht van het Koningin Wilhelminafonds door Multifilm te Haarlem vervaardigd en dezer dagen reeds in deze kolommen besproken. Deze avond betekende tevens het eerste actieve optreden naar buiten van het onlangs ge heel hernieuwde Heemsteedse afdelings bestuur van dit fonds. De heer N. de Lange vestigde als voorzitter in zijn openings woord er de aandacht op dat men deze taak vrijwillig op de schouders genomen heeft, ten einde zoveeh mogelijk geld voor de kankerbestrijding- irï te zamelen. Ver volgens hield dr. A. Verjaal, zenuwarts te Heemstede, een korte inleiding tot de ver toning van de film, waarin hij een ver gelijking trok tussen de volken der aarde en het menselijk lichaam, waarin eveneens één cel opstandig worden kan en aldus een volkomen anarchie veroorzaakt. Van tien millioen sterfgevallen zijn er anderhalf millioen een gevolg van kanker. Daarom vestigde spreker de nadruk op de noodzaak zich onmiddellijk tot de arts te wenden, wanneer men meent de eerste verschijn selen van deze ziekte te hebben ontdekt. Nadat de vertoning van „Er is een tijd van komen" had plaats gehad, werd het toneel betreden door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, die zich var. de taak ontheven achtte als erevoorzitter van de afdeling een pro- paCTandawoord te spreken, omdat de film wat dit betreft overtuigend genoeg was geweest. Toch kon spreker niet nalaten in aansluiting hierop een beroep te doen op de daadwei-keliike steun der aanwezigen om deze gevreesde ziekte een energiek halt toe te roepen. De burgemeester noemde dit een taak voor de gehele wereld. Na de pauze verkreeg het programma een heel ander karakter. Het bestuur had de be kende actrice Hettv Blok bereid gevonden enige „cursiefjes" uit het werk van Simon Carmivgelt, Annie M. G. Schmidt en God fried Bomans voor te lezen. Zij bleek ook b'i haar voordracht over een geheel eigen stiil te beschikken, waardoor de humor van deze toch reeds zo vermaarde auteurs een extra vrolijk asoect verkreeg. De ver blijdende lach werd dan ook telkens in ruime mate door haar uitzonderlijk ko mische talenten opgewekh zodat zij, ge dwongen tot een toegift, glimlachend vroeg: „Nog een Bomansje?" Ook Pierre Pnlla, die eerst aan de vleugel zowel wer ken van Liszt als Chopin hal vertolkt en na de pauze onder meer het populaire „Warsaw Concerto" ten gehore bracht, mocht zich in een groot succes verheugen. Aan het slot van de avond betrad de heer De Lange opnieuw het toneel, in de eerste plaats om zijn grote erkentelijkheid te betuigen aan allen, die het welslagen van deze voorstelling mogelijk maakten. Daarna deelde hij nog onder applaus mede, dat de avond ook in financieel opzicht ver blijdende resultaten heeft gehad. Het ge hele programma wordt op Maandag 22 November in het Minerva Theater her haald. uiteraard weer ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Woensdag 24 November komen Lily Bouwmeester en Frits van Dongen oo hun tournée door ons land ook naar Heem stede ten einde in het Minerva Theater een opvoering te geven van Jan de Har- togs vermaarde blijspel „Het Hemelbed" speciaal voor genoemde actrice geschre ven. De regie is van Jan Retèl, de muziek van Jurriaan Andriessen. Voor een volle zaal in hotel „De Leeuwe rik" werd ten tonele gebracht „De firma Jacobson en zoon" door de toneelclub van de vereniging West-Frisia te Haarlem. De hoofdrol was bij de heer May in goede handen: ook de overige leden van het gezelschap toonden goed spel. Vooral de komische rol van de boekhouder viel op. over de verhuur van „Schoonenberg" ge schrapt worden, zodat alleen de verhuur op zichzelf overbleef en de waardering van professionalisme en amateurisme, waar aan het college zich (naar veler oordeel niet terecht) had gewaagd, verviel. Plaatselijke brandspuit was in revisie Ook brandweerauto's gaan van tijd tot tijd in revisie. Dit is op het ogenblik het geval met de brandspuit van de wijk Vogelenzang van de gemeente Bloemendaal. Dit was de reden, dat Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf de brandwachten van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal werden gealarmeerd voor een begin van brand, die bleek te zijn ontstaan in een woonhuis aan de Zilkerweg, het laat ste in de gemeente, enkele meters voor de gemeentegrens bij Noordwijkerhout. De oor spronkelijke melding verhaalde van een brand in een houten schuur, doch de wer kelijkheid was, dat door kortsluiting brand was ontstaan in het plafond van de woon kamer. In dit woonhuis, voor in opleiding zijnde R.K. zusters, had men echter het vuur zelf al bestreden, toen de brandwe'er arri veerde. Deze beperkte haar werkzaamheden tot een uitvoerige controle waarmee nog anderhalf uur gemoeid was. Toen de vrijwilligers om zeven uur in Overveen terugkeerden, kwamen ze een uur later bijeen om hun veeritndaagse oefening te houden. Dit keer werd het Kennemer Lyceum „onder vuur" genomen, waarschijn- 'ijn in verband met 't begin van brand, aad. daar de vorige week werd gemeld. BINNENLAND Mej. Helen Biggane is erkend en toe gelaten als vice-consul van de Verenigde Staten te Rotterdam. Aan de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland is een schilderij aangeboden door de Flakkeese bevolking als bewijs van haar erkentelijkheid voor het werk dat de Provinciale Waterstaat voor het dijkherstel en de wederopbouw van deze door de storm ramp geteisterde streek heeft verricht. In het staatsblad is afgekondigd de wet van 11 November waarbij het verbod voor vrouwen om ai'biter te zijn is opgeheven. De algemeene spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, hebben in October een overschot behaald van f9.826.166 (September f 10,876.885). Inleg en terugbetaling bedroegen respectievelijk f63.328.715 en f53.502.549. Bij de niet-aange- sloten spaarbanken werd f 22.894 (Septem ber f96.330) ontspaard. Bij de bankspaar- banken werd f 181.540 (September f 356.887) gespaard. Bij de rijkspostspaarbank werd in October f 1,7 millioen gespaard. De Keizer van Ethiopië heeft de heer P. van der Honing te Rotterdam, hoofdver pleger van de. medische dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd en voorzitter van de groep Volksgezondheid van de Chr. Bond van Overheidspersoneel, benoemd tot ridder in de Orde van de Ster van Ethiopië. De heer Van der Honing heeft in 1935 deelgeno men aan de ambulance van het Ned. Rode Kruis naar het toenmalige door Italië aan gevallen Abessynië. De rechtbank te Amsterdam heeft een 53-jarige uit Indonesië.gerepatrieerde accoun tant veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf wegens flessentrekkerij. In Augustus was hij ontslagen uit .de gevange nis. waar hij een straf had ondergaan we gens oplichting. In een aantal café's maakte hij grote verteringen, zonder dat hij in staat was te betalen. De Algemene Bond van Ouden van Da gen, de Bond voor Staatspensionnering, de Federatie van Bonden van Ouden van Dagen en de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen hebben besloten tot oprichting van een overkoepelend orgaan voor de organi saties die zich bewegen op het gebied van de oudedagsvoorziening. Dit lichaam zal heten: Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties. Voorzitter is de heer L. Steen- huis te Zuidbroek, secretaris de heer S. Sytsema te Assen en penningmeester de heer A. Hartog te Amsterdam. Van de honderd vluchtelingen, die on langs uit Triest in ons land zijn aangekomen, zijn 35 tbc-patiënten in sanatoria opgenomen. Om deze aan het ziekbed gekluisterde men sen te helpen aan lectuur in hun landstalen, Bulgaars. Roemeens, Joegoslavisch, Rus sisch. Tsjechisch, Pools, Hongaars of Est- lands. heeft zich een cDrmté gevormd, dat onder de naam „Actie Lectuurvoorziening" (mej. R. Eering. Prins Mauritssingel 33 a te Rotterdam, telefoon 86924) wil trachten der gelijke lectuur propagandistische wordt geweerd te verzamelen. Nederland en Zweden zijn tot een rege ling gekomen van het geschil over het goud ter waarde van 50 millioen kronen dat door •de Duitsers ten tijde van de bezetting van Nederland in beslag is genomen en gebruikt is voor betalingen in Zweden. Naar van be trouwbare zijde vernomen wordt, zal Zwe den het grootste deel terugbetalen. Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hogeschool te Delft bedraagt thans 4503. evenveel als in het vorige studiejaar. Er is echter een verschil waarneembaar in de onderscheidene studierichtingen. Zo daalde het aantal studenten voor civiei- ingenieur van 657 tot 616 en dat voor bouw kunde van 385 tot .47 Daarentegen stegen de aantallen voor vliegtuigbouwkunde van 174 tot 200 en voor natuurkunde van 315 tot 349. Het aantal voor de eerste keer inge schrevenen bedraagt thans 765 tegen 665 vorig jaar. Ir. II. A. Hielde NiiJaml, directeur van de in Utrecht gevestigde N.V. Coq, is 1 e- noemd tot doctor honoris causa van de academia Delia Alta Cultura te Rome. In 1916 heeft hij de firma opgericht en haar tot grote bloei gebracht. Thans heeft Ce ven nootschap een zusteronderneming in Frank rijk en worden in Italië haar apparaten in licentie gefabriceerd. HAARLEM EN OMGEVING De R.K. harmonie „Euphonia", dirigent J. Wildschut, geeft Zoncrig 21 November haar jaarlijkse uitvoering in het parochie huis aan het Teyelerplein, waaraan mede werking verlenen Truxini Company en het amusementsorkest „De blaaspijpers". „De betekenis der economie voor het be drijfsleven" is het onderwerp van de voor dracht, die prof. dr. P. Kuin, oud-hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. op Vrijdag 26 October in de aula van de HBS a, Zijlvest, zal houden voor de Academie voor Voortgezet Economisch on derwijs te Haarlem. Ter rectificatie van het bericht over uitreiking van E.H.B.O.- en B.B.-diploma's te Heemstede in onze editie van Maandag, delen wij mede. dat de B.B.-diploma's wer den uitgereikt door de heer P. Bessem, me disch commandant van het rayon 6 van Noordholland. De wethouder van onderwijs te Haar lem zal in plaats van (heden) Woensdag Donderdagmorgen om elf uur spreekuur houden. De heer J. B. A. Kessler Jr., die met zijn echtgenote enkele jaren in Peru heeft gewerkt, zal Donderdagavond op een bijeen komst in de Zuiderkapel te Haarlem ver tellen over het zendingswerk in Peru. Licht beelden zullen vertoond worden. De klaprooscollecte, die Zaterdag over al in ons land werd gehouden, heeft in de gemeente Bloemendaal totaal opgebracht f 628.22. In dit bedrag is begrepen de op brengst van eenzelfde collecte, die onder de patiënten en vaste bemanning van het Marine-hospitaal werd gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9