Beschuldigde advocaat Sotgiu is nog niet gevonden Kort en bondig In brieven aan pers en politie zegt hij onschuldig te zijn Middenstandsnota en belastingbeleid Roozen houdt op met voetballen Hi lie gom Bloemendaal Opticien ^WEISER Zandvoort Lisse Geloof en zekerheid I '^Brieven aan. de redactie Amsterdamse Beurs DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Rede van Kamerlid Hooy voor KVP afd. Heemstede Bevestiging van ds. A. H. Schippers Onze nieuwste brillen Ledenvergadering OSS CNV propa£anda-avond Piano-recital Hans Henkemans Gemeenteraad vergadert Zakkenrollers weer actief Zondag weer stremming treinverkeer bij Dordrecht Deze kleine hoeveelheid is voldoende 4. Borstel zorgvuldig. Scheepvaart (Van onze correspondent in Rome) Nog is de zaak-Montesi. niet afgehan deld, of er komt een tweede schandaal, dat met deze zaak min of meer samenhangt. De gezochte communistische advocaat Sotgiu is de verdediger geweest ,van de journalist Silvano Muto die de zaak-Mon- tesi oprakelde. Sotgiu was het die de rechtbank min of meer noodzaakte het reeds afgesleten onderzoek naar de doods oorzaak van Wilma Montesi te hervatten. Hij gold in de dagen van het proces-Muto als „de grote moralist" van Italië en het is verbijsterend hem thans van een zeden misdrijf te horen betichten. De advocaat en zijn vrouw zijn verdwe nen. De communistische pers staat echter met hen in verbinding. In een communis tisch bla-i stond een verklaring van hem waarin hij zegt het „slachtoffer te zijn van een weloverwogen duivelse aggressie", die door middel van zijn persoon de ganse linkse oppositie wil treffen. Hij verklaarde er geen. ogenblik aan te twijfelen of de oorsprong en de beweegredenen van deze aggressie zullen aan het lióht komen. Door middel van een advocaat heeft hij ook een brief doen toekomen aan het hoofd van de politie te Rome, waarin hij zegt dat het geen zin heeft dat hij zich bij de politie meldt daar de gehele zaak op leugens be rust en dat hij dit voor het gerecht ook zal kunnen bewijzen. Er is in deze zaak zeker veel onbegrij pelijks. Terecht schrijft een deel van de pers: hoe moet men het verklaren dat een jurist, aangendmen dat hij zekere zieke lijke afwijkingen zou hebben, zich bedient van een adres nooit lang een geheim kon blijven voor de politie. En hoe moet men verder verklaren dat de politie, die het echtpaar Sotgiu dat huis zó geregeld Reeds betrekkelijk korte tijd nadat haar partijvoorzitter, mr. Van Doorn hier een spreekbeurt had vervuld, heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij opnieuw een ledenvergadering uitgeschre ven, welke Woensdagavond eveneens in het R.K. Verenigingsgebouw gehouden werd. Zij het dan ook, dat de belangstel ling hiervoor ditmaal veel geringer was.. De spreker van deze avond, de heer Th.' S. J. Hooy, lid der Tweede Kamer en tweede voorzitter van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, verklaarde van zijn onderwerp „middenstandsnota en belas tingbeleid" eerst de belastingpolitiek te zullen behandelen en het fiscaal beleid aan eep, nadere beschouwing te onderwerpen. Voor een juist begrip van de aehtergroad dep. getroffen maatregelen, leek het spre ker gewenst de situatie van ons land in Mei 1945 nog even in de herinnering terug te roepen. Bij de bevrijding was ónze voor oorlogse productie tot 40 teruggelopen, 86 complete fabrieken en tienduizenden machines waren weggevoerd. 228.000 ha. land was geïnundeerd en 100.000 wonin gen totaal vernield. Er was slechts 5% milliard gulden in omloop, waar een uiterst geringe hoeveelheid goederen tegenover kon worden gesteld. Een schrikbarend slechte toestand dus. De regering werd voor de schier hopeloze taak gesteld te trachten deze armoede weer in welvaart om te zet ten. In hoeverre zij hierin onderwijl is geslaagd maakte spreker aan de hand van enige vergelijkende cijfers duidelijk. Het nationale inkomen steeg van 9.9 milliard in 1946 tot 21 milliard in 1953; de nationale schuld daalde van 26 milliard in 1950 tot 21% milliard in 1953. Werd een gezin met twee kinderen bij een inkomen van 4000 in 1948 voor 314 aangeslagen, dezelfde belasting is nu gedaald tot 148. Inmid dels, heeft de regering alweer nieuwe be lastingverlaging aangekondigd, hetgeen een vermindering van inkomsten-, vermo gens- en omzetbelasting beduidt. Dit houdt in, dat ongeveer 350.000 middenstanders geheel van de omzetbelasting vrijgesteld zullen worden, terwijl de kinderaftrek ver dubbeld wordt. Met deze verlaging is een bedrag van 500 millioen gulden gemoeid, hetgeen mogelijk wordt doordat de mate riële schade van de grote waterramp en de oorlogsschade-regeling binnenkort tot het verleden zullen behoren. Bovendien kon op de begroting een bedrag van 150 millioen gulden voor de defensie in min dering worden gebracht. Vervólgens bepaalde de heer Hooy zich geheel tot de middenstand, waarbij hij zijn verwondering uitsprak over het feit. dat men in deze kringen soms enigszins jaloers op de positie der arbeiders is. Want vol gens spreker staat of valt de middenstand bij een arbeiders-welvaart, omdat het grootste gedeelte van hun inkomen uit eindelijk via de toonbank circuleert. Daar bij kan eerst sinds de laatste jaren gespro ken worden van een middenstandsbeleid; de regering heeft immers onlangs een coördinatie-orgaan tussen de departemen ten in het leven geroepen, met een speciale staatssecretaris voor de middenstand. Als basis voor zijn beleid werd de bekende middenstandsnota samengesteld, hetgeen spreker een staatsstuk van belang en grote verdienste noemde. Verder ging de heer Hooy uitvoerig in op het credietbeleid voor de middenstand, hetwelk velen over hun liquiditeitsmoei lijkheden heeft heen geholpen. In 1949 was er immers een grote achterstand bij de fis cus,, zodat talloze winkeliers de nog niet gevorderde belastinggelden in hun zaken investeerden. Op het moment dat de aan slagen verzonden werden, ontbrak het hun dus aan contanten, zodat deze credieten voor velen een uitkomst zijn geweest. Ook thans is het nog mogelijk voor bona fide zaken crediet aan te vragen; hetzij voor het stichten van een filiaal, bedrijfsinrich ting, vestiging in een nieuwe wijk of uit breiding. Uit dit alles meende spreker te mogen concluderen, dat de middenstand ook bij de regering een verheugende belangstel ling geniet, hetgeen deze volksgroep ge zien haar positie in de nationale economie ook volledig toekomt. De heer Hooy be sloot zijn aandachtig beluisterde causerie met de wens. dat de middenstand door een bundeling van krachten spoedig de hoog ste toppen der welvaart zou mogen be reiken. zag bezoeken, dat zij aan politieke samen zweringen dacht, de inval niet heeft ver richt op het ogenblik waarop zij aanwezig waren. Op heterdaad betrapt zou Sotgiu niets hebben kunnen inbrengen. Maar nu heeft men te doen met uitspraken van vrouwen van verdacht allooi, die zich bij hun getuigenis gemakkelijk laten beïnvloe den. (Reuter). Aan de Italiaanse grenzen en in havens en op vliegvelden wordt extra waakzaamheid betracht in verband met de nasporingen naar professor Sotgiu, die in dien hij gearresteerd wordt, in staat van beschuldiging worden gesteld wegens „het aanzetten van vrouwen tot het bedrijven van prostitutie". Onder die vrouwen zou den zich meisjes van nog geen twintig jaar bevinden. Drie door de politie gearresteer de mannen zullen van hetzelfde misdrijf worden beschuldigd, waarop maximaal tien jaar gevangenisstraf staat. De thuiswedstrijd tegen H.V.C. is de laatste geweest van Wim Roozen die jaren lang zijn krachten aan Haarlem en het Nederlands elftal heeft gegeven. Roo zen heeft besloten niet meer voor de roodbrocken uit te komen. Hij is tot dit besluit gekomen na dat Zaterdag jongst leden de Bondsver gadering van de K. N. V. B. accoord ging met de com promisvoorstellen, waarmede het opnemen van de profteams in de K.N.V.B.-competitie een feit werd. Roozen, die een amateur is in hart en nieren, heeft het bestuur van Haarlem van zijn beslissing op de hoogte gebracht. Hij heeft daarbij medegedeeld zijn krachten wel te willen blijven geven voor zijn ver eniging als lid van de elftalcommissie. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de Burgemeester op Maandag 22 November a.s. zal worden ge houden van 1718 uur. Woensdagavond vond de bevestiging plaats van Ds. A. H. Schippers tot predi kant van de Chr, Gereformeerde Kerk, door Prof. Kremer uit Apeldoorn. Prof. Kremer had tot tekst van zijn predikatie gekozen Mattheus 13 52, om dat deze tekst antwoord kon geven op de vraag hoe de gemeente de predikant tege moet moet treden. Christus zegent de Kerk door de ware schriftgeleerden. De nadruk moet hierbij niet gelegd worden op de ge leerdheid maar op de Schrift. De kracht van het Woord wordt weggenomen door dat de mens zelf aan het woord komt en het terug brengt tot de studeerkamer. De ware schriftgeleerde blijft leerling ten be hoeve van het Koninkrijk, hierin schuilt zijn kracht. Het Koninkrijk Gods heeft drie bijzondere trekken, het is van boven, het is geestelijk van aard en het is ver borgen. Voor „wijzen en verstandigen" blijft het verborgen, maar het kind wordt het geopenbaard. De dienaar des Woords mag leerling zijn in het rijk Gods. God heeft knechten bij zijn werk ingeschakeld en deze echte schriftgeleerden willen al leen maar dienen. Zij zijn niet meer dan middel en moeten de schatten doorgeven aan de gemeente. De dienaar des Woords moet de gemeente geestelijk bedienen. Prof. Kremer hoopte dat de gemeente van Hillegom in de toekomst niet zal zeggen we hebben Ds. Schippers gehoord, maar dat zij zal kunnen zeggen we hebben God gezien. Hierna vonden de bevestiging en •handoplegging plaats, waarna de gemeente de nieuwe predikant toezong „Dat 's He ren zegen op u daal". In een persoonlijk woord wenste Prof. Kremer tën slotte de nieuwe predikant Gods zegen toe. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Komin en H. C. Bou- dewijn; P. G. van der Wijden en A. F. C. Hopman; J. H. M. van Tongeren en A. Ver- berne. OVERLEDEN: H. B. P. J. Smeenk, 73 j. ADVERTENTIE munten uit door goede pasvormU ziet er VEEL BETER mee uit. Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug In hotel Keur had een buitengewone le denvergadering plaats van de Zandvoortse tymnsstiekvereniging „Oefening Staalt pieren", waar de heer J. H. B. Brink in zijn openingswoord wees op de voortreffe lijk geslaagde evenementen bij de viering van het gouden jubileum. Onder de ingeko men stukken bevond zich o,a. een verzoek van een Zweedse vereniging, om de moge lijkheid te onderzoeken voor het optreden van Zweedse jeugd-gymnasten in Zandvoort in de loop van 1955. Nadere inlichtingen hierover werden reeds gevraagd doch wan neer dit hoge kosten medebrengt, zal op dit verzoek niet worden ingegaan. De heer Ja german lichtte de technische plannen voor dit winterseizoen nader toe. De periodiek aftredende bestuursleden J. H. B. Brinke J. L. de Bas en M. Castien, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamatie herbenoemd. In de plaats van de secretaris, de heer S. v. d. Bos. die niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenste te komen, werd gekozen Mevr. Ch. Romkes-Wellensick, Brederodestraat 122, die op een nog nader te bepalen tijdstip het secretariaat zal overnemen. De heer S. v. d. Bos werd daarna, in verband met zijn grote verdienste voor de vereniging, onder véél bijval tot „lid van verdienste" benoemd. Nadat de voorzitter op verzoek der ver gadering een uiteenzetting had gegeven over de handbal-kwestie en Mej. T. Spolders was gehuldigd in verband met haar 12% jarig lidmaatschap, werd de avond besloten met de vertoning van kleurenfilms over de wereldkampioenschappen gymnastiek in Rome, waarna tot slot nog een gezellig bal volgde. In „Zomerlust" hield het Chr. Nationaal Vakverbond Woensdagavond j.l. de jaar lijkse grote feestelijke propaganda-avond, die ook nu weer werd verzorgd door do Chr. Besturenbond te Zandvoort. Er was voor deze avond een zéér grote belangstel ling. De voorzitter van de afd. Zandvoort, de heer P. Briine, betuigde daarover zijn vreugde in zijn openingswoord waarna spreker memoreerde dat deze jaarlijkse contactavond een begrip gaat worden in Zandvoort en vervolgens mededeelde, dat kan worden teruggezien op een rijk geze gend jaar. Een nieuwe afdeling voegde zich bij de reeds bestaande, n,l, de bedrijfs groepen-centrale. Komende tot de vraag: „Wat dringt ons bij ons werk?" wees spre ker als antwoord op het Bijbelwoord: „De liefde van Christus". De heer R. Hagoort, sociaal rédacteur bii het dagblad „De Rotterdammer", had als onderwerp van zijn propagandarede ge kozen: „Onze weg en ons doel". In een fraai opgebouwde causerie schetste spre ker het verschil in arbeidstoestanden tus sen vroeger en nu daarbij tot de conclusie komend, dat naast véél verkeerds, de oude tijd toch óók een goede zijde had, n.l. dat de handenarbeid de liefde voor het werk gaande hield en het ontbreken van groot bedrijven vanzelf tot samenwerking tussen werkgever en werknemer leidde. Voort gang der techniek, het ontstaan van groot bedrijven, massa-productie en lopende band-werk, bracht het gevaar, dat dit alles zou teloor gaan. Daarom zag de Christe lijke vakbeweging het als één van haar grootste opdrachten, om de samenwerking tussen werkgever en werknemer te bevor deren, om daardoor de liefde voor de ar beid opnieuw aan te kweken. Een moeilijke weg moest daarvoor worden afgelegd, dwars door liberalisme en socialisme heen. maar de Bijbel diende daarbij als gids. waarin God zegt. dat èlle mensén voor Hem gelijk zijn. Hoewel in ledenaantal de kleinste, blijft de Christelijke vakbeweging zich richten op dit grote doel, waarbij voor elke Christen-arbeider de taak is wegge legd, om zoveel dat in zijn' vermogen ligt, de gelederen te versterken en het Christe lijk beginsel uit te dragen in fabriek, kan toor of werkplaats. Het ontspanningsprogramma werd ver- In het kader van de wintervoorstellingen door stichting ,,'t Helm" georganiseerd, zal de bekende pianist Hans Henkemans Donder dag 25 November in theater Monopole een recital komen geven. Het programma wordt geopend met Mozart's Sonate in bes groot, waarna Beethoven's laatste sonate in c klein op. 111 volgt. Na de pauze speelt Henkemans Debussy en Ravel. Van de eerste componist drie etu des, n.l. „Pour les tierces", „Pour les quar- tes" en „Pour les arpèges composés". Van Rave} volgen dan nog „Valses nobles et sentimentales" en „Alborada del Gracioso" uit de bundel „Memoires". Het is hetzelfde programma, dat de pianist een week later te Londen zal uitvoeren. Contactavond Nationale Reserve De plaatselijke commissie van het natio naal instituut" „Steun wettig gezag" belegt Maandag a.s. in „Zomerlust" een contact avond voor de Zandvoortse nationale re serve, ter versterking van de onderlinge band tussen de vrijwilligers der diverse reservediensten te Zandvoort. Een cabaretprogramma zal worden gebo den, te verzorgen door een aantal leden van de toneelver. ,,'t Voetlicht" te Zandvoort, met medewerking van „The Sea-Side Rhythm Club". Na afloop daarvan volgt een gezellig samenzijn met bal. Instituut voor arbeidersontwikkeling Inplaats van Donderdag 25 November zal de eerstvolgende culturele avond in het winterprogramma van het instituut voor arbeidersontwikkeling worden gehouden op Dinsdag 23 November in „Ons Huis". De heer P. Spronkers zal dan enige films over een tocht door Frankijk vertonen, met een aparte rolprent over Parijs en deze films, gegrond op eigen ervaringen, van commentaar voorzien. Zandvoortse amateurfotografen De Zandvoortse amaieurfotografenver- eniging geeft Donderdag 25 November een bijzondere propaganda-avond in hotel Keur. Enkele leden der vereniging zullen n.l. door hen vervaardigde zwart-wit en kleuren dia's vertonen die, voor zover nodig, zullen wor den toegelicht. In totaal zullen deze avond plm. 200 plaatjes worden vertoond. Zowel opnamen uit binnen- als buitenland zullen tot.de collectie behoren. De agenda van de raadsvergadering, die gehouden wordt op Vrijdagavond bevat de volgende punten: voorstel inzake een aanvraag om beschik baarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor vernieuwing van de vloeren der Ned. Herv. school; voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de vereni ging tot opleiding van leidsters bij het Christelijk Kleuteronderwijs te Leiden; voorstel om in beroep te gaan tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten tot het onthouden van goedkeuring aan de instructies voor het hoofd van de vlees keuringsdienst en voor de hulpkeurmees ter; voorstel om dé bezoldiging van de wet houders met ingang van 1 October 1954 te verhogen met 6%'; voorstel' tot hernieuwde vaststelling van de verordening tot wijziging van de ver ordening op de vermakelijkheidsbelasting. zorgd door het gezelschap „De Muzanto's", dat op beschaafde, geestige en originele wijze een cabaret-revue „Rapsodie" op voerde, waarmede een groot succes werd geboekt. Samenzang wisselde dit programma af, waarna de avond met woorden van dank tot allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt, door de heer P. Brüne ge sloten werd. COOOOOOCOOOOOOOOOOCXXJOOOOOOOOCÖOOÏGOOOCOCCCCOCOCOÏCCCCO 2 In Le Monde van 17 November schrijft Robert Escarpit: „Ik wil niet iets beloven, waarvan ik niet zeker ben dat ik het geven kan" heeft Mendès-France verklaard voor zijn vertrek naar Amerika. Voorzeker kan men niet anders doen dan zijn in stemming betuigen met de geest die uit deze verklaring spreekt. Maar wellicht heeft de minister-president zich, te goeder trouw, geen rekenschap gegeven van de gevaren die zijn houding in de praktijk meebrengt. Ik denk niet zozeer aan wat vooraf gegaan is. Men kan het niet afkeuren dat staatslieden de gewoonte afleggen waandenkbeelden te wekken. Ik heb er iets tegen dat de verklaring van. Men dès-France op zichzelf een belofte is. En is hij er wel zeker van dat hij die kan vervullen? In beginsel is een dergelijke macht om zijn woord gestand te doen voor behouden aan de godheid. Voor het overige moet men zijn streven beper ken tot het smalle gebied van de zeker heden. En er zijn er toch zo weinig! Alleen God kan het onmogelijke toe zeggen in de volle zekerheid het te kunnen geven. Mendès-France is slechts een mens en het is zijn verdienste dat hij zich daarvan bewust is. Is het dan noodzakelijk dat hij het onmogelijke uit zijn streven uitsluit? Dat zou jammer zijn. Dat zou ernstig zijn. Wij zouden ons zonder twijfel nog in de tijd van de holbewoners bevin den als onze voorouders zich niet het onmogelijke hadden beloofd. Vaak is de belofte niet vervuld en zij zijn er aan gestorven. Maar het is voldoende geweest dat zij af en toe vervuld is, op dat de mens zijn overwinning kreeg van het lot en de ontwikkeling een schrede voorwaarts deed. Niets beloven als men niet zeker is zich. er aan te kunnen houden, niets ondernemen als men niet zeker is te zullen slagen, dat is het geloof offeren aan de zekerheid. En het een gaat niet zonder het ander. ADVERTENTIE OOOOOOOOCÖ De Haarlemse politie waarschuwe op nieuw voor het optreden van zakkenrollers, die bij voorkeur druk bezochte plaatsen uitkienen voor hun werkzaamheden. Tij dens de Sint Nicolaasdrukte van gisteren zijn bij de Haarlemse politie vier aangiften binnengekomen van vermissing van por- temonnaies uit tassen en mantelzakken De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom een dag stil te leggen. Deze stremming zal Zondag 21 November zijn en wel van 7.30 tot 19.30 uur. Ter vervanging van de trei nen zullen autobussen rijden. Deze vertrek ken ieder heel en ieder half uur van Dor drecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleg gen, dient men rekening te houden met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. (Verkort weergegeven) Sint Nicolaas. Gisteren heb ik mij weer eens een keer verwonderd en ge- ergerd over het feit, dat in Haarlem alles zo stroef schijnt te moeten lopen. Het was namelijk bij de intocht van St. Nicolaas. Volgens mij is dit een bij uitstek voor de kinderen georganiseerde feestelijkheid; op de Grote Markt bij de ontvangst ten stadhuize scheen men daar anders over te denken. Waarom duurde anders deze „ontvangst" ongeveer drie kwartier? Waarom moest op één van de meest cen trale punten van dit feest de kinderschare zich ruim een half uur staan te vervelen? Als tweede bedenking dit: Waarom was de aankomst op de Turfmarkt, wat toch voor het kind de plechtigheid en het mooi ste is, op zo'n vroeg uur gesteld? Velen waren niet in staat om de kinderen op tijd in deze richting te vergezellen. Beter iets later aankomen en minder lang op het stadhuis vertoeven. Ook de luidsprekerinstallatie op de Grote Markt was niet ideaal; er waren gedeelten waar men niets, maar dan ook niets van de woorden van St. Nicolaas heeft ver staan (o.a. vlak voor het stadhuis). Al met al het was weer Haarlems, en ik begin me er zo langzamerhand voor te ge neren, dat ik een volbloed Haarlemmer ben. Hoogachtend, A. J. M. (De ontvangst op het Stadhuis duurde 25 minuten, vijf minuten korter dan in het tijdschema was voorzien. De aankomst aan de Turfmarkt moest vroeg worden gesteld, gezien de lange afstand welke moest wor den afgelegd. Men kon tenslotte niet bij invallende duisternis in Oud-Schoten aan komen. Red.) GEL bevat geen water en is daardoor sterk geconcentreerd. Een zeer kleine hoeveelheid is daarom al voldoende. Volg de gebruiksaanwijzing en GEL geeft Uw haar de rijke schittering van een brillant. 1. Doe een kleine hoeveelheid [ter grootte van een parel) in de palm van Uw hand. 2. Wrijf Uw handpalmen goed tegen elkaar, zodat de GEL zich over beide handen ver deelt. 3. Breng GEL luchtig over op Uw gehele kapsel. CARTER WEDEROM WERELDKAM PIOEN. Demarco is niet langer wereld kampioen lichtgewicht. Toen hij in de vijf tiende ronde van zijn partij tegen Carter duizelig en niet meer in staat zich te verde digen door de ring wankelde kwam de scheidsrechter tussenbeide en riep Carter tot winnaar uit door een technische k. o. Zo werd Carter de eerste wereldkampioen licht gewicht die deze titel twee maal verloren en twee maal teruggewonnen heeft. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda -Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 293 446 360 51514 11414 18214 160 149% 139% 250 209 216 210 42% 95 68% 55% 26% 66% Openings koersen 100'/,, 294 449% 365 523 114 183 161 150% 138 248 210 117 210 42% 95 69 56'/» 26% 68 Alblasserdijk, pass. 17 Vlissingen n. New Orleans Aipherat, 16 v. Curagao n. Buenos Aires. Amstelbrug, 17 v. St. V:ncent n. Antwerpen. Abbedijk, 16 v. Boston 11. Philadelphia. Aludra, 17 v. Genua n. Port Said. Amsteldiep, 17 te Rotterdam. Artemis, 16 v. Aruba n Houston. Averdijk, 17 te New York. Axeldijk, 16 v. Victoria n. New York. Almkerk, 17 te Port Kembla. Ampenan, 18 te Suez. Armilla. 17 v. Priok n. Balikpapan. Aagtedijk, 20 te Parar.agua verwacht. Aagtekerk. 17 v. Genua n. Port Said. Aalsdijk, 18 te Rotterdam. Aardijk. 16 te New York. Akkrumdijk, 18 te Corpus Christi. Aideramin 17 te Hamburg. Alhena, 18 v. Les Palmas n. Rio de Janeiro. Almdijk, 18 te Rotterdam. Andi.ik, 17 v. Havana n. Vera Cruz. Alnati, 17 440 m. Z. St. Vincent. Annenkprk, pass. 18 Sabang n. Colombo. Arendskerk, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Amor, 17 v. Alexandrië n. Beyrouth. Ariadne, 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Borneo, 18 te Port Soedan verw. Boschfontein, 17 te Barcelona. Bintang, pas. 17 Algiers n. Port Said. Boskoop, 17 23 m. W. Scilly's ri. Brunsbüttel. Baud, 17 v. Singapore n. Belawan. Breda, 18 te Curacao. Beninkust, 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Cradle of Liberty. 17 te Suez. Caltex Delft, 16 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 17 te Paramaribo. Caltex Leiden, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 17 Kp. Bon n. R'dam Caltex Utrecht, 17 te Rotterdam, tradle of Liberty, 17 v Port Said n. Philadel- Caltex Nederland, 18 v. Fredericia n. Rotterdam phia. Cronenburgh, 17 v. Onton n. IJmuiden. Duivendijk, 17 te Los Angeles. Daphnis, pass 17 Mona eh. n. Baltimore. Dordrecht, pass. 17 Bahamas n. Houston. Delft, 16 te Londen. Drente, 17 te Rotterdam. Eendracht, verm. 18 v. Hamburg n. Haifa. Eos. 16 v. Messina n. Carthagera. Eemdijk, 17 v. Galvestor. n. Le Havre. Elmina, 17 te Dakar. Enggano. 17 v. Hamburg n. Bremen. Esso Amsterdam. 17 140 m. W. Kreta. Etrema, 17 te Iskenderun. Falco. 19 te Londen verwacht. Farmsum, 17 v. Amsterdam n. Le Havre. Gaasterland, pass. 17 Madeira n. Rio de Janeiro. Gordias, 16 v Carthagena n. Antwerpen. Gaza, 17 v. Bremen n. Curagao. Gooiland. 18 te Victoria Graveland, pass. 18 Finisterre n. Amsterdam. Groote Beer. 17 v. New York n. Rotterdam. Hilversum. 17 te Aden. Hathor, pas. 17 Malta n Algiers. Heelsum, pass. 18 Vlissingen n. Houston. Ittersum, 18 te Amsterdam. Java. 16 v. Southampton n. Marseille. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 pass. Daedalusrif n Suez. Karimata, 17 te Londen Karimun, 17 te Singapore Katelysia, 17 te Rotterdam. Koratia, 18 te Hongkong. Kota Baroe, pass. 17 Finisterre n. Rotterdam. Kertosono, 18 te Port Soedan. Kota Agoeng. 18 v. Suez n. Port Said. Kota Inten, 9 te Corpus Christi. Laagkerk. pas. 17 ten O. Ceylon n. Aden. Loosdrecht, 17 v. Suez n Nmm Said. Lekhaven, 16 v. Santos n. Montevideo. Lindekerk, 17 te Khor'-amshar. Langkoeas, 17 v. Priok n. Singapore. Leersum, pass. 17 Key West n. Houston. Lekkerkerk. 17 v. Rangoon n. Calcutta. Loenerkerk. 17 te Madras Loppersum, pass. 17 Finisterre n. Ceuta. Laurenskerk. 17 v. Suez n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 17 t.e Karachi. Leuvekerk, pass. 17 Finisterre n. Antwerpen. Lombok, 18 te Trinidad. Lawak, 18 te New Orleans. Luna, 17 te Thessaloniki. Madoera, 17 te Houston. Mitra. 16 v. Havana n. Curagao. Mentor, 17 dwars Ouessant n. Oran. Murena. pass. 17 Malta n. Port Said. Maas, 18 te Hamburg. Maasdam, 17 v. Halifax n. New York. Marken, 16 v. Portland n. Dakar. Merwede, 18 v. Houston n. Corpus Christi. Nestor, 16 v. Amsterdam n. Barbados Nieuw Amsterdam, 17 te Rotterdam. Notos, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Amsterdam Nigerstroom, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Oostkerk. 18 v. Cebu te Hongkong. Ootmarsum, 16 te New Orleans. Oranje, 16 260 m. W. Guardafui n. Suez. Oranje, pass. 16 Guardafui n. Colombo. Orion. 17 t,e Alexandrië. Oberon, 18 te Curacao. Oraniefoutein. 17 v. Las Pulmas n. Southampton Orestes, pass. 17 Martinique n. Le Guaira. Oranjestad, 18 v. rede Vlissingen n. Antw. Otiwerkerk. 17 v. Aden n. Fremantle. Polydorus. 17 v. Singapore n. Semarang. Pendrecht. pass. 17 Miami n. Beaumont. Prins Fred. Hendrik. 17 te Cleveland. Prins Willem TV, pass. 17 Wight n. Hamburg. Prins Willem v. Oranje. 17 v. Rotterdam n. Mon treal. Poelau Laut. 17 v. Marseille n. Amsterdam. Prins Fred. Willem. 13 te Chicago. Prins Philips Willem. 15 te Chicago. Pieter S. 19 te Amsterdam verw. Prins Maurits, 18 te Amsterdam. Ridderkerk, pass. 17 Ouessant n. Antwerpen. Roepat. 17 v. Bombay r.. Calcutta. Rijnkerk. 18 te Aden. Rufina. 18 v. Paramaribo n. Guadeloupe. Rijndam. 17 300 m. ZW. Sable eil n. Cobh. Rondo. 17 v. Amsterdam n. Bremen. Sawaega pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam. Scliie. 17 te Balboa. Sloierdijk. 16 te Rotterdam. Soestdijk. 16 v. New York n. Alexandrië. Sunetta, 17 te Rotterdam. S:bajak. pass. 17 Guardafui n. Fremantle. Straat Banka 18 te Brisbane verwacht. Saparoea, 17 v. Ashar n. Bandarshapur. Slamat. 13 te Semarang. StadMaastricht. 17 Finisterre gep. n. Gibraltar Salawati. 18 te Kopenhagen. Stad Amsterdam, 18 Umuiden verwacht. Stad Breda, 18 te Einden. Stad Leiden. 18 Ar.twerper. verwacht.. Stad Rotterdam, 18 Glasgow verw. Statue of Liberty, 17 v. Philadelphia n. Port Said. Ternate, pass. 17 Perim n. Rotterdam. Tero. 17 v. Bremen n. Antwerpen. Tiberius, 17 v. Maracaibo n. Pta Cardon. Tomori, pass. 17 Aden n. Belawan. Tabian, 16 te Koeweit. Talisse, 17 v. Makassar n. Priok. Tabinta. 18 te Dieddah verwacht. Tibia, 17 v. Suez n Port Soedan. Teucer, pass. 17 Minikoy r.. Djibouti. Trajanus, 17 v. Trinidad n. Dordt. Tamo, 17 v. Montevideo n. Antwerpen. Triton, 18 te Curagao. Willem Ruys 17 v. Colombo n. Port Said. Willemstad, vertr. 17 v. ^ruba n. Pto Limon. Wonosarl, 13 v. Vancouvei n. Manilla. Waterman, 17 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Weltevreden, 17 v. Colombo n. Suez. Wonorato, 17 v. Hamburg n. Brownsville. Westertoren. 18 te Rio de Janeiro. IJsel, 18 te Rotterdam. Een commissie uit Suriname komt op 5 December naar Nederland voor overleg in zake de financiering van het tienjarenplan voor Suriname. Het tienjarenplan beoogt het bereiken van economische zelfstandigheid van Suriname en vooi-ziet daartoe in een aantal projecten op het gebied van landbouw, veeteelt, visserij, bosbouw, industrie, mijn bouw, waterkracht en maatschappelijk wel zijn. Het plan vergt een investering van f 234 millioen. Dit bedrag zal nog stijgen als voldaan zal worden aan de wens van de Surinaamse, staten inzake de aanleg van een weg naar"Moengo. De boring, die de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij thans in de West duinen te Den Haag verricht, heeft een diepte van 1120 meter bereikt. De laatste boring te Delft is op een diepte van 1190 meter zonder resultaat geëindigd. Het ligt in de bedoeling nieuwe boringen in Rijswijk en in Delft te beginnen. Met ingang van Januari 1955 zal de IJselcentrale te Zwolle de electriciteitstarie- ven voor haar verbruikers verlagen. De prijs voor kleinverbruikers daalt van 10 tot 9 cent per kWu, voor verbruikers boven standaard- verbruik van 7%tot 7 cent. Het in getaruik- nemen van nieuwe onderdelen in de centra les heeft tot een efficiënte productie ge leid, die dit mogelijk maakte. Minister-president dr. W. Drees heeft een bezoek aan Ierseke gebracht teneinde zich op de hoogte te stellen van de proble men en gevolgen die een eventuele afslui- tinug van de Öosterschelde voor de oester- en mosselcultuur zou hebben. Dr. Drees heeft besprekingen gevoerd met het ge meentebestuur en met afgevaardigden uit de Zeeuwse visserij. Een Nederlandse constructeur is er in geslaagd een eenvoudige scooter te bouwen, waarvan hij de eerste serie binnenkort op de markt hoopt te brengen. De scooter heeft een motor waarmee een snelheid van tachtig kilometer kan worden ontwikkeld. Een bij zonderheid is de carrosserie, die van plastic is, die slechts zeven kilogram weegt. Ook de brandstoftank is van plastic. De bouw van een laboratorium voor phvsiologie ten behoeve van de rijksuniver siteit te Leiden is voor f 2.558.900 gegund aan de N.V Panagro te Warmond. Marokko, dat op het ogenblik geteis terd wordt door een enorme sprinkhanen plaag, heeft zich ter bestrijding van deze plaag in verbinding gesteld met de Neder landse chemische industrie. Zeer grote orders voor het chemische middel Hexijclan zijn geplaatst. Een deel daarvan zal per vliegtuig van Schiphol naar Casablanca en Agadir worden overgebracht. Het eerste vliegtuig met vijf ton Hexijclan vertrok hedenmorgen van Schiphol. HAARLEM EN OMGEVING De heer R. Smitz uit Haarlem slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het examen M. O. Staatsinrichting A. Zaterdag 20 en Maandag 22 November zal de toneelgroep „Die Spaerne Ghesellen" het bekende detectieve-spel in drie bedrij ven opvoeren „Als de klok waarschuwt". De voorstelling heeft plaats in het Jeugdhuis te Spaarndam. Op Maandagavond 22 November wordt in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 1Ö4 een vergadering gehouden tot oprichting van een Hervormde mannen- vereniging op Gereformeerde grondslag. In leider is ds. K. Asmus van Zwijndrecht. Vrijdagavond van acht tot negen uur houdt het wijkcomité Oud-Schoten spreek uur in de kleuterschool. Tesselschadestraat 4, Haarlem-Noord. Zaan, 16 v. Gefle n. Sandvik. Zuiderkruis, 17 te Melbourne. KLEINE VAART Appingedam, 16 v. Leixoes te Maassluis. Aco, 18 Rotterdam verw Albert Willem pass. i7 Vlissingen n. Glasgow. Astra, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Atlantis. 17 v. Hamburg te Great Yarmouth. Att S, 17 v. Antwerpen te Dublin. Aleetas, 16 v. Rotterdam n. Tanger. Adm. Courbet, 17 v. Londen n. Rotterdam. Adm. De Ruyter, 17 te Gruvon. Adm. Nelson, pass. 17 Biunsbüttël n. Karlshamn Amigo, vertr. 17 v. Sgien n Gent. Arnoudspolder, 18 v. Lissabon te Antw. verw. Ary Scheffer, 18 v. Aarhu.- le Kopenhagen verw- Audacia, vertr. 17 v. Mc-tyn n. Liverpool. Auriga, 17 v. IJmuiden te Rotterdam vei vv. Binnenhaven, vertr. 17-18 v. St. Malo n. Brest. Bab-T, 17 v. Zaandam tP Rotterdam. Capelle, 17 v. Rotterdam n Londen. Claes Compaen, 17 v. Rotterdam te Newross. Corrie b, 18 v. Genua te Dordt verwacht. Coolhaven, 17 v. Port I yautey te Duinkerker.. Dependent, pass. 17 Hoitenau n. Ronne. Driebergen, 17 v. Dublin n. Newport Mon. Delta, pass. 17 Vlissinger Deni, 17 v. Esbjerg te Rotterdam. E. en A. Scheer, pass. 17 Vlissingen. Ellewoutsdijk. 17 te Lorden. Frans-W. 17 v. Sikea te Amsterdam. Friblo, 17 v. Duinkerker- te Rotterdam. Ferocia. 18 v. Oslo te Doidt verw. Fiducia, vertr. 17 v. Maassluis n. Boston. Geeststroom, 17 v. Boston te Rotterdam. Gerrie S, 17 v. Birkenhead te Swansea. Glory, pass. 17 Vlissingen. Henrica. 17 v. Kingslynn n. Antwerpen. Herta, 17 v. Otterbacker. te Rotterdam. Harold, vertr. 17 v. Vlaardngen n. Le Havre. Ingeborg, 17 v. Hamburg te Rotterdam verw Ilias, 16 v. Bremen te Amsteidam. Joost, 15 te Zaandam. Julia Mary, 16 te Antwerpen. Jaba, 17-18 v. Tyboron te Colchester verw. Kemphaan, vertr. 18 v. Odense n. Riga. Koningshaven, 17 v. Casablanca te Port Lyautey Larix, 13 te Gefle. Markab N. vertr. 17 v. La Pallice n. Piraeus. Merwebaven, 17 v. Casablanca te Oran. Muphrid N. pass. 17 Brunsbüttel n. Caen. Margaretha. 17 v. Antwerpen te Vlissingen. Marietje Bohmer, 17 v. Nartes te St. Malo verw. May, pass. 17 Vlissingen. Midsland, 17 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mypuck, 17 Gothenburg verw. Myfem. pass. 17 Brunsbüttel n. Stockholm. Nassauhaven, 19 Malmö verw. Neeltje b. 17 v. Odense re TJstad verw. Nero, 15 v. Amsterdam ie Kopenhagen. Nieuwenhaven, vertr. 17 v. Rotterdam naa»- Antwerpen. Omlandia. 17 v. Rotterdam n. Gothenburg. Phidias. 16 v. Port Lyautey te Agadir. Philetas, 16 v Gibraltar te Savona. Poortvliet. 17 te Kiel n Granville. Ponto, 15 Kiel gepass n. Gefle. Ponza. 15 v. Antwerpen n. Ostrand. Paseholl. vertr. 17 v. Rotterdam n. Oslo. Renovatie, 17 v. Karlstad te Rotterdam. Rosemarie, 17 v. Rotteruam n. Gothenburg. Sporota, vertr. 17 v Lemvig n. Esbjerg. Tilly. 15 v. Otterbacken n Zaandam. Westersingel, vertr. 17 v. Wicklow n. Glasgow.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13