Al 200 man op Ambon opgeleid voor de „Operatie Irian" Lawaai Verhoren van infiltranten wijzen op duidelijke plannen „Duitsland kan zich niet licht uit NAVO losmaken' Weerbericht Nederlands communiqué: „Kadervorming" onder Ambonese leiding Bohlen voor overleg naar Washington Panama protesteert bij Peru voor Onassis Lezers Haarlems Dagblad OHC dammen tegen Haarlemse Damclub Dodelijk ongeluk op de Wagenweg Het woord is aan Sint op het Stadhuis Amerikaanse opleiding voor Vietnam-Ieger Mendès-Fmnce confereert in Washington Na vacantie in Stockholm niet eerst naar Moskouse ambassade Meer dan 6 schepen opgebracht; zeven andere afgedropen Inbraak in Amsterdams Effectenkantoor Argument tegen de grachten Eden over de Europese verdragen Getuige Torna soa weet niet wat in Holland gebeurde Weerrapport 69e JAARGANG No 112 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 26Ö Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT* 1 "11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- "1/^ 8 g jiPfciP' TjjW^L. 1 Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor g 1 aT 1 ui IlifoT a j| tflf '*T I $T $T g Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. JL J» JL JL A JL dwê&t Jfk?sg^ JL franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. J| Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE TIJDING dat de gemeenteraad van Moskou tot een anti-lawaaicampagne heeft besloten verdient meer aandacht dan een kort bericht ten deel pleegt te vallen. Het hield in: van 1 Januari af is het ge bruik van claxons tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's morgens verbo den, evenals het overmatig gebruik over dag. Zang en muziek op straat zullen eveneens in de genoemde uren verboden zijn. Ook is het vestigen van lawaaiige nieuwe bedrijven in de buurt van woon huizen niet meer toegelaten. Radioluiste raars zullen hun toestellen na elf uur 's avonds „zachter moeten zetten". Het is nog maar een begin. De Parijse prefect van politie Dubois is verder ge gaan met zijn verboden. In Parijs mag ook overdag alleen van luidruchtige autosigna len gebruik worden gemaakt, als de veilig heid des verkeers ertoe dwingt. Motorfiet sen moeten van radicale geluiddempers voorzien zijn. Met vuilnisemmers mag niet meer gesmeten worden. Zelfs hebben de klokken der kerken haar lui-tijd moeten beperken. Ten aanzien van gezang schijnt de Parijse "refect evenwel lankmoediger te zijn da" Russen in Moskou. Men zou van een F "sman ook niet anders kun nen verwachten. Tout finit par une chan son alles eindigt in een lied is een overtuiging die ook het hoofd' der politie in de ziel geschreven moet zijn. Nu kunt gij er u over verwonderen dat de gemeenteraad van Moskou zich kenne lijk door de Parijse prefect tot maatrege len heeft laten inspireren. Ds Russen tonen zich nog steeds weinig geneigd, Wes ters voorbeeld ter harte te nemen. Dit zou dus weer als verheugend' teken van een nieuwe Russische koers opgevat kun nen worden. Maar van meer belang lijkt het opvallende feit dat twee hoofdsteden, die elk millioenen inwoners tellen, binnen één jaar tijds het lawaai bestrijden en dus de stilte nastreven. De mens schiet zovaak tekort in het overzien van de beweeg redenen tot zijn eigen daden, ook zijn goede daden, dat hoopvolle veronderstel ling gerechtvaardigd is. Deze wereld van ons, van onze levenstijd wel te verstaan, kenmerkt zich door een in het verleden ongekende mate van lawaai: niet alleen in concrete maar ook in abstracte zin. Zou het nu niet kunnen zijn dat verzet tegen al dit rumoer begint te ontwaken? Zou het zelfs niet denkbaar zijn dat men, in Parijs en in Moskou het straatrumoer beteuge lend, de stilte zoekt om zich te kunnen bezinnen op al het overige lawaai dat rus tig nadenken en rustig overleg belet? Tiet zou geen wonder zijn. Er is waarlijk alle reden toe. Eenmaal moet zo'n keer komen. Best mogelijk dat de burgemees ter van de millioenien-stad New York, het verslag lezend van de senaats-zitting be treffende MacCarthy, plotseling zo ge- ergerd wordt door het rumoer op straat dat hij een politie-autoriteit opbelt en zegt: kom eens praten, wij moeten daar iets tegen doen, zo gaat het niet langer. Hij kan de senator MacCarthy geen geluid demper opzetten, maar op zijn eigen ter rein kan hij het lawaai wel te lijf gaan. Dit zal gevolgen hebben, evenals de stilte in Parijs en de komende stilte in Moskou hun uitwerking zullen doen gelden. Stilte doet .wonderen. Zij wekt vanzelf bezin ning. Zo geloof ik ook dat alle radiopro gramma's beter zouden worden als de om roepen het moedige besluit konden nemen, ze veelvuldig te onderbreken door zwijgen niet slechts om de zender na te zien, maar om na te denken. En de internatio nale conferenties van Vijf, of Zeven, of Negen zouden er niet minder bij gebaat zijn. Ook Hollywood, met reclame en rei zende filmsterren incluis en de vertwijfe lingen en geweldige daden van vermaarde sportsmen zouden er voordeel bij oogsten. Gij kunt dit een bonte opsomming noemen; ik zal niet eens pogen haar volledig te ma ken. Als wij het er maar over eens zijn dat er in deze door atoombommen be dreigde wereld een onmatig lawaai heerst, dat rustig overwegen belet en door de bul derende snelhei'd waarmee ministers en andere belangrijke lieden door het lucht ruim stormen in zijn uitwerking verer gerd wordt. Misschien duiden de besluiten van de prefect van politie van Parijs en de ge meenteraad van Moskou op bijna gelijk tijdig ontwakend besef in West en Oost. Misschien breekt het licht door de wolken en vraagt men om stilte om naar de wijs heid te gaan zoeken. En laten wij nu niet zelfgenoegzaam zeggen, dat wij in Neder land al vóór de oorlog met de anti-lawaai- beweging gewerkt hebben en dus de wijs- ten van allemaal zijn, want in die tijd wa ren er buitenlandse steden die stiller waren dan de onze, en als ik de ramen niet zorgvuldig gesloten hield had ik vanwege het straatrumoer deze regelen niet rustig kunnen schrijven. Denkelijk zijn wij ook aan een nieuwe lawaai-bestrijding toe. Mooi; de idéé moet veld winnen. R. P. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Franse premier, Mendès-France, is in Washington aangekomen voor besprekin gen met president Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door vice- president Nixon en Dulles. Mendès-France kwam uit Ottawa, waar hij met Canadese leiders heeft gesproken. Hij komt spreken over het oefenen en uitrusten van een nieuw nationaal leger in Vietnam door de Verenigde Staten. Franse en Canadese deskundigen zullen binnenkort bijeen komen om de handels betrekkingen tussen beide landen te be studeren. Kort na zijn aankomst hield Mendès- France een inleidende bespreking met Dulles. Zij zullen vandaag en morgen, en zo nodig ook Zaterdagochtend, beraadsla gen. Mendès-France verklaarde tegenover Dulles dat er, na een bekrachtiging door de Franse Nationale Vergadering der Pa rijse overeenkomsten, twee hoopgevende vooruitzichten zijn: de verdere ontwikke ling der West-Europese economische inte gratie en de mogelijkheid van betere be trekkingen tussen West en Oost. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nadere gegevens gepubliceerd over de in October in de Etnabaai op Nederlands Nieuw-Guinea gelande Indonesische prau wen met 48 gewapende infiltranten. Uit de documenten en uit de verhoren der gevangenen zijn tal van bijzonderheden aan het licht gekomen omtrent de voorbe reiding en uitvoering van deze infiltratie-poging. „Daaruit is thans duidelijk komen vast te staan, dat het Indonesische leger direct betrokken is bij deze infiltraties. De tegen Nederlands grondgebied uitgevoerde subversieve actie wordt dus niet alleen van Indonesisch grondgebied uit volvoerd, doch geschiedt met volledige voorkennis en instemming van dat leger", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Hetgeen thans gebleken is, werpt een merkwaardig licht op de telkens weer ge hoorde verklaring van de Indonesische regering dajt er onrust zou bestaan in Nieuw Guinea. In werkelijkheid bestaat er nergens enige onrust, doch men poogt deze van Indonesische zijde te veroorzaken teneinde op die wijze de bevestiging te kunnen construëren van beweringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. Daarmee worden de overigens verwarde en elkaar tegensprekende uitlatingen, welke uit Indonesische bron terzake zijn gepu bliceerd, volledig ontzenuwd", zo luidt het in de verklaring. De groep indringers telde minstens 12 Ambonezen, een groter "aantal andere In donesiërs afkomstig van Dobo en enkele in Indonesië woonachtige Papoea's. De in filtratie werd uitgevoerd onder auspiciën van het aan het 25e regiment infanterie van het Indonesische leger toegevoegde semi-militaire onderdeel „kadervorming", een onderdeel dat thans deze onschuldige naam draagt, doch dat tot Juni 1954 „O.P.I." (Operatie-Irian) geheten was. Tot de taak van „kadervorming" behoort: het opleiden van personeel dat kan deelnemen aan georganiseerde infiltratie in Neder lands Nieuw Guinea teneinde guerilla te voeren en onrust te verwekken om do in druk te kunnen vestigen, alsof er een spon tane volksbeweging in Nieuw-Guinea zou bestaan. Commandant van kadervorming" is de Ambonese kapitein Sapiah. Deze staat rechtstreeks onder de commandant van het 25e regiment infanterie van het Indone sische leger, de It.-kolonel Sukawati. Ondercommandant van „kadervorming" is de tweede luitenant Johannes A. Di- mara, die enige onderwijzers te zijner be schikking heeft en daarmee een opleidings school leidt te Paso op Ambon. De oplei dingscursus duurt minstens vier maanden. De bewapening, kleding en geneeskundige verzorging van de cursisten wordt ver zorgd door het 25e regiment infanterie. Een groep van ruim 200 personen heeft de opleiding reeds gevolgd en werd ver volgens overgedragen aan de zorg van de Bintara onderdistrict militer (B.O.D.M.), WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, wordt Dinsdag te Washing ton verwacht voor overleg met zijn rege ring. De ambassadeur, die zich op het ogenblik met vacantie in de omgeving van Stockholm bevindt, zal tien dagen tot twee weken in de Verenigde Staten blijven. Volgens een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Zaken had Bohlen op 23 September voorgesteld naar Washington te komen, waar hij sinds ruim een jaar niet is geweest. Hoewel van officiële zijde weinig ophef van het bezoek wordt gemaakt, hechten diplomatieke waarnemers in Washington er veel betekenis aan, nu de Amerikaanse leiders hoe langer hoe meer het onderwerp van een naast elkaar bestaan met de Sov jet-Unie aanroeren en de Sovjet-leiders van hun kant te kennen geven, dat de tijd is gekomen om de internationale spannin gen te verminderen. het subsistenkader, in afwachting van een eventuele inzetting voor een operatie tegen Nieuw-Guinea. Lang voorbereid De recente infiltratie is geruime tijd voorbereid. In September werden de eer ste manschappen, die er aan zouden deel nemen, reeds overgebracht naar Dobo en het nabijgelegen Warilau (op de Aroe- eilanden). In begin October volgden nog meer personen, zodat de groep tenslotte 48 man sterk was. Als commandant was Jo hannes A. Dimara aangewezen, die tot op dracht kreeg te landen in de Kajoe Merah- baai, daar het land in te trekken voor de guerilla-strijd, propaganda te maken voor de aansluiting van Nieuw-Guinea bij In donesië en te trachten Papoea's over te halen tot de vorming van strijdgroepen tegen de Nederlanders. De bewapening be stond uit 1 bren, 1 sten, 2 mortieren en een 32-tal geweren, alsmede een grote voorraad munitie. Voor transport van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Keyees de houten tweemaster „Warnar" gehuurd. Verder had men nog de beschik king over een flinke prauw als volgboot. Bij aankomst voerde het. schip de Neder landse vlag. Op 21 October te 0.7.00 uur landde de groep in de omgeving van de Omba-monding Oostelijk van de Etna baai. In de namiddag van die dag ontdek ten de infiltranten aan 't begin van de Et nabaai een prauw met 3 inzittenden, wel ke aan de kust gemeerd lag. In deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krie ken, die wegens ziekte tijdens een be- stuurspatrouille in die omgeving was ach tergebleven. Hij werd door de infiltranten aangehouden en is na de ontscheping van de infiltranten begeleid door zes man, met de terugkerende prauwen naar Indonesisch grondgebied overgebracht. LIMA. (Reuter/AFP). Panama heeft krachtig bij de Peruviaanse regering ge protesteerd tegen het in beslag nemen van een aantal onder Panamese vlag varende schepen van de walvisvloot van Onassis en gedreigd de kwestie voor de UNO te brengen. De Peruviaanse marine heeft, volgens -de jongste berichten, in totaal vijf walvisvaarders, een fabrieksschip en een aantal jagers van de walvisvloot aange houden. De bemanning bestaat voor het merendeel uit Duitsers. De directeur van Onassis' rederij, de „Olympic Maritime Agency", dr. Kurt Reiter, verklaarde in Hamburg, dat drie van de schepen buiten de 200 mijIszöne zijn aangehouden. Zeven schepen van Onassis' vloot, die nog niet aangehouden waren, hebben opdracht gekregen naar Panama te varen. De rederij heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verzocht om tussenkomst. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat Groot-Brittannië de zóne van 200 mijl, die Peru, Chili en Ecuador hebben ingesteld niet erkent. In de afgelopen zo mer heeft Londen deze drie landen hier van op de hoogte gebracht. De woordvoer der wilde evenwel geen commentaar leve ren op het aanhouden van Onassis' sche pen. De Verenigde Staten schijnen zich in deze kwestie afzijdig te willen houden. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Washington ver klaarde dat de aanhouding een kwestie tussen Peru en Panama scheen te zijn. Enige weken geleden heeft in Nederland de strijd om het wereldkampioenschap dammen in het middelpunt van de belangstelling gespan. Ten gerieve van onze dammende lezers hebben wij toen van iedere partij steeds alle zetten gegeven, omdat wij wisten dat de vele honderden dammers in Haarlem competitiewedstrijden spelend of alleen thuis maar experimenterend nog graag ivat wilden leren van dammers als Roozenburg en Huisman. Nu deze strijd is beslecht en uit het verloop is geleerd, wat ervan te leren viel, heeft de Haarlemse Damclub aangeboden een massale damwedstrijd te organiseren tussen de dammers onder de lezers van Haarlems Dagblad/O.H.C. en haar eigen dammers. Evenals aan de enige tijd geleden gehouden schaakontmoeting kunnen aan deze damwedstrijd al onze lezeressen en lezers deelnemen die kunnen dammen. Degenen dus die in een club spelen zowel als die alleen thuis af en toe een partij spelen. Leeftijd en ervaring op damgebied doen niet ter zake. Deze massale damontmoeting wordt gehouden op Maandagavond 29 November aanstaande in restaurant Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem- Voor iedere dammer onder onze abonné's is een H.D.C.-dammer van gelijke sterkte ter beschikking. Voor iedere winnaar heeft de H.D.C. een prijs beschik baar, voor iedere speler die gelijk speelt vermoedelijk een troostprijs. De directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. heeft bovendien besloten voor de beste individuele prestatie een plaquette uit te loven. Aan de wedstrijd zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. Men kan zich opgeven met een brief of briefkaart aan de sportredactie van Haarlems Dagblad/O.H.C., waarbij ver meld dient te worden: naam, adres en of men al dan niet in competitieverband damt of heeft gedamd. Op de brief of briefkaart vermelden DAMONTMOE TING. De inschrijving sluit Woensdag 24 November aanstaande. De groep infiltranten is in de Etna-baai aan land gegaan en de bossen ingetrokken. Onmiddellijk nadat hun aanwezigheid door de bevolking was gesignaleerd, heeft zij hiervan het bestuur melding gemaakt, en werden de nodige maatregelen getroffen. De acties van militairen en politie voltrek ken zich bevredigend. Als resultaat van dit optreden kan thans worden gemeld, dat de bende uiteengesla gen is en in kleine groepen, vrijwel zonder voedsel, door de bossen zwerft, dat 25 man gevangen zijn genomen en 5 man werden gedood. Voorts zijn 16 geweren en karabij nen, een mortier en een aantal automati sche wapens benevens een grote hoeveel heid munitie, uitrustingsstukken en docu menten in Nederlandse handen gevallen," aldus het communiqué. Vanmiddag omstreeks twee uur is op de hoek van de Hazepaterslaan en de Wagen weg in Haarlem een ernstig ongeluk ge beurd. Een fietser, die van de Hazepaters laan kwam heeft een uit de richting Heem stede komende bus te laat opgemerkt en is daar tegenop gereden. Het slachtoffer is naar het Diaconessenhuis gebracht. Bij het ter perse gaan van dit nummer vernamen wij, dat de fietser na aankomst in het Diaconessenhuis is overleden. Bijzonderheden omtrent zijn identiteit konden nog niet worden verstrekt. In een Effectenkantoor aan de Sarphati- stiaat te Amsterdam is de afgelopen nacht een inbraak gepleegd, waarbij voor een bedrag van f 25.000 uit de brandkast is ontvreemd. De inbreker kon gemakkelijk de brandkast openen, omdat de sleutel in een niet afgesloten bureaula lag. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Franklin D. Roosevelt: Het enige wat wij te vrezen heb ben is de vrees zelf. (In zijn rede, in 1933, bij de aanvaarding van het presi dentschap). In de strijd om de Amsterdamse grach ten zouden de voor standers van demping in een jolige bui deze plaat als bewijs kun nen aanvoeren voor de moeilijkheden, waarvoor zelfs het verkeer te water in de hoofdstad wordt geplaatst. Een zolder schuit, beladen mei pakken papier, kwam namelijk gisteren on der een der bruggen van de Prinsengracht klem te zitten. Een deel van de vracht schoof overboord. De mannen, die op de schuit meevoeren, zochten het toen ho gerop. Men ziet ze hier aan de „verkeer de kant" van de leu ning, een beetje ge schrokken over dit nieuwe aspect aan het verkeersprobleem. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag aan het begin van het tweedaag se debat-in het Britse Lagerhuis over de overeenkomsten van Londen en Parijs over de jyest-Europese defensie gezegd, dat de ingestelde waarborgen het West-Duitsland buitengewoon moeilijk zullen maken uit de NAVO te treden. „Zonder benzine bijvoor beeld kan geen modern leger fungeren", zo zei Eden. „De opperbevelhebber van de NAVO kan de kraan dichtdraaien". De minister zei van kanselier Adenauer een brief te hebben ontvangen, waarin deze mededeelde, dat de West-Duitse pro ductie en import van splijtbare stof voor de volgende twee jaar niet meer zouden zijn dan het noodzakelijke voor burgerlijk on derzoek en experimenten. Betreffende het nieuwe Russische voor stel voor het houden van een conferentie in November zei Eden, dat eerst de eigen positie geconsolideerd en de eenheid van het Westen op een stevige en duurzame grondslag gevestigd moest worden. Eden noemde in zijn rede slechts terloops de kwestie van eventuele verdere integra- De toegang tot de ridderzaal op het bordes van het Haarlemse Stadhuis diende al vele keren tot een pittoresk kader van een blijde inkomste, of het nu om de werkelijkse stoet van witte bruiden dan wel de jaar lijkse entrée van bloemenfeeën gaat. Maar ook de rijzige gestalte van Sint Nicolaas bleek gisteren wonder goed te passen in deze schone en historische omlijsting. De foto iverd genomen op het ogenblik dat Haarlems eerste burger de bisschop van alle gezindten begroet. Elders treft men in dit nummer een uitvoerig verslag van de gebeurtenis aan. tie van Europa. Hij zeide dat het boven nationale element juist voor de Fransen het grootste struikelblok voor de EVG heeft gevormd op het ogenblik dat Enge land misschien bereid was de EVG te ac cepteren. Maar hij erkende dat geen der Britse politieke partijen voor de politieke structuur van de EVG te vinden is geweest. Misschien komt de Europese integratie later, merkte Eden min of meer filosofisch op. In dit verband dient te worden ver meld dat de Manchester Guardian een nieuw Brits initiatief bepleit zonder het welk, volgens het blad, er weinig kans is dat er nog iets meer zal gebeuren om de West-Europese landen tot elkaar te bren gen. De oppositie, hoewel innerlijk gesplitst, staat blijkens de dezer dagen gehouden fractie-vergadering, achter de regering. Herbert Morrison, die als eerste Labour- spreker het woord voerde, drong aan op een billijke verdeling der defensie-lasten tussen NAVO-landen. Zich kennelijk rich tend tot de tegenstanders in eigen rijen, zei hij dat het verkeerd is om steeds te scher men met de mening van de Duitse sociaal democraten, wier standpunt overigens niet duidelijk is. Hij bepleitte toelating van communis tisch China tot de UNO, onderhandelingen met Rusland over Duitse hereniging, zodra de Sovjet-Unie bereid was vrije verkiezin gen in Oost-Duitsland toe te staan, en eeri welwillende beschouwing van de Franse voorstellen betreffende een Europees wapendepót. SAIGON (Reuter). Generaal Lawton Collins, speciaal ambassadeur der Vere nigde Staten bij Vietnam, heeft te Saigon medegedeeld dat de Amerikaanse regering de Vietnamese autoriteiten heeft aangebo den de algehele verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de opleiding van het leger van Vietnam, dat van groot belang wordt geacht in de strijd tegen het com munisme. De generaal, die dit op een persconfe rentie mededeelde, verklaarde voorts dat hij de bijzonderheden van dit aanbod thans met de Vietnamese premier Ngo Dinh Diem en de Franse opperbevelhebber der Franse- Uniestrijdkrachten in de verenigde Indo- chinese staten, generaal Paul Ely. be spreekt. Bij de opleiding zal de werkwijze worden gevolgd, die de Amerikaanse in structeurs eerder met succes in Grieken land en Korea hebben toegepast. De Franse instructeurs in Vietnam zul len niet aanstonds worden vervangen, doch zij zouden, bij aanvaarding van het Ame rikaanse aanbod door Vietnam, nauw met hun Amerikaanse collega's samenwerken, waarbij generaal Ely het oppertoezicht zou uitoefenen. Volgens generaal Collins zullen de Ver enigde Staten negen percent der uitrusting van het Vietnamese leger leveren. De generaal zeide dat de Verenigde Staten de regering-Ngo Dinh Diem volledig steunen en dat zij niet bereid zijn hulp te verlenen aan een leger, welks leiding geen gehoor geeft aan orders van de premier (deze uit lating wordt geacht te slaan op de recente twist tussen Ngo Dinh Diem en de chef van de generale staf van het Vietnamese leger, generaal Nguyen Van Dinh). De ambassadeur die een week geleden te Saigon is aangekomen zeide dat pre sident Eisenhower bezorgd is over de toe stand in Vietnam, „doch ik zou niet hier zijn, indien de Amerikaanse regering niet het vertrouwen had, dat de huidige moei-- lijkheden zullen worden opgelost." Zaak-Schmidt in Djakarta DJAKARTA (PI Aneta) Het getui genverhoor in de zaak tegen H. C. J. G. Schmidt in een zitting van het landgerecht te Djakarta is voortgezet. Getuige Toma- soa werd nogmaals voorgeleid om de voor een notaris in Nederland afgelegde ver klaring, dat Jungschlaeger tussen Juni en December van het jaar 1950 verscheidene keren in Maastricht bij een filiaal van de Amsterdamsche Bank verscheen, aan te ho ren. Hij bleef echter bij zijn verklaring, dat Jungschlaeger in October 1950 op de onderneming Dramaga was. De verdedi ger, mr. Bouman had op de vorige zitting een verklaring overlegd, die ten overstaan van notaris Grootaas op 7 October 1954 te Maastricht is afgelegd, volgens welke twee Amsterdamsche Bank te Maastricht verkla ren, dat de heer L. N. H. Jungschlaeger in Juli 1950 een maal, in Augustus drie maal, in September zes maal, in October vijf maal, in November drie maal en nog een maal in December persoonlijk aan de kas is ge weest van genoemd bankgebouw. Zij ver klaren de heer Jungschlaeger niet alleen gezien maar ook gesproken te hebben. Als bewijs hiervan waren even zovele foto- copieën van chèques, waarop de hand tekening van Jungschlaeger voorkomt, in gesloten. Getuige Tomasoa weet niet wat er in Holland gebeurde, en blijft daarom bij zijn verklaring dat Jungschlaeger in October 1950 op Dramaga was. (van hedenmorgen 7 uur) weers- ED t C er 5 e toestand 11 11 |S S H - P 5n 55 £fJ. ZE Helsinki sneeuw NO 5 -2 3 Stockholm zwaar bew. NO 2 -1 0 Oslo zwaar bew. windstil -2 0 Londen mist windstil -2 0 Amsterdam mist windstil 3 0,3 Brussel zwaar bew. W 2 4 0 Parijs mist windstil 6 0 Bordeaux mist O 5 2 0 Grenoble onbewolkt windstil 3 0 Nice licht bew. NNW 5 3 0 Warschau mist OZO 2 -5 0 Berlijn motregen ZZW 2 3 3 Frankfort regen ZW 4 2 1 München sneeuw ZW 4 -2 0,1 Ziirich geheel bew. windstil -0 0 Genève licht bew. ONO 11 2 0 Locarno licht bew. OZO 2 -5 0 Wenen geheel bew. N 3 - 0 Innsbruck sneeuw windstil -5 0 Rome geheel. bew.NNO 4 5 0 Neerslag laatste 24 uur. yysoocxx>orcccocrcooooocccrrvvy)occccecccciOte VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen veel bewolking met later van het Noorden uit wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 19 November Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 1.42 uur, onder 14.02 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 November Hoog water: 9.45 en 22.22 uur. Laag water: 5.06 en 17.37 uur. Vrijdag 19 November Hoog water: 11.01 en 23.39 uur. Laag water: 6.21 en 18.46 uur. JCXXXXXXXXxXxxAU^XjOOÓübCxjCXXX*A*yx

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1