Maatregelen gevraagd tegen uitvoerbelemmeringen Agenda voor Haarlem "AKKERTJE Operaconcert door het N.Ph.O. met Nederlandse solisten Kamerleden wensen onderzoek naar prijsstijgingen Zweden restitueert door nazi's geroofd goud DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Economische Zaken in Tweede Kamer Driekwart van totaal: 35 millioen Kronen In loop van 1955 begint bouw-marinehospitaal In Rex Theater te IJmuiden Namens ISO.000 bosnegers Beste vrienden Spit in de rug? Rheumatiek Lendenpijn? (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag middag een begin gemaakt met de alge mene beraadslaging over de begroting van het departement van Economische Zaken. Hierbij was tevens aan de orde de beraad slaging in het algemeen over alle afdelin gen dezer begroting, met uitzondering van de afdeling mijnwezen. Mr. Schmal (C.H.) meende, dat de toestand, voor zover deze de begroting van Economische Zaken betreft, gekarakteri seerd kan worden door: „het regenseizoen js ten einde". Gelukkig echter houdt de minister rekening met verder gelegen, eventueel minder gunstige mogelijkheden. Dit geeft vertrouwen in de bewindsman, die zich ook lof hoorde toezwaaien wegens zijn wijze zelfbeperking, thans niet met allerlei nota's te komen. Mr. Schmal achtte het juist, de voorlichting over de midden stand niet over de organisaties te doen lopen. Dat zou immers het gevaar van pro paganda inhouden. Des mor-gens had spre ker, evenals de andere Kamerleden, een telegram van de Nederlandse Bakkerij stichting ontvangen met het verzoek de grondslag van het saneringswerk, te weten de minimumprijs van het brood, te willen beschermen. Mr. Schmal was daarvan hele maal niet geschrokken, niet van het tele gram noch van de daarin vermelde geruch ten omtrent een op handen zijnde opheffing van de minimum-prijs. Hij gaf de voorkeur aan vrije concurrentie. Deze afgevaardigde, die zijn bezorgdheid uitte over een moge lijke toetreding van Japan tot de algemene overeenkomst inzake handelstarieven hetzelfde deed later mr. Hazenbosch (A.R.) bepleitte herschepping van de G.A.T.T. in een veel sneller en effectiever werkend apparaat. Mr. B 1 a i s s e (K.V.P.) hield zich bezig met het bedenkelijk verschijnsel van het Amerikaanse protectionisme, in welk op zicht hij de subsidiëring van de export van bloem door de Verenigde Staten noemde. Bescherming zit er verder in de door de Franse scheepsbouw genoten subsidie en in de verhoging van de douane-tarieven in West-Duitsland, welke onder meer een be dreiging vormt voor onze eierenuitvoer. Meer ordening in internationale samenwer king is geboden om tot „fair play" te ko men. Na zijn voldoening te hebben geuit over de voortgang op het gebied van Benelux, uitte m r. H a z e n b o s c h zijn bezorgdheid omtrent het binnenlandse prijspeil. In dat opzicht bracht hij loonsverhoging, geld ontwaarding en kartelinvloeden die prijs daling belemmeren ter sprake. Spreiding van de sterke bevolkingsopeenhoping in het Westen bleek op spekers verlanglijstje te staan toen hij het had over industriali satie. Enige woorden van vertrouwen in het 1 werk van de minister van Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie gingen vooraf aan de raad, niet het totstandbrengen van een productschap voor de zuivel te bevorderen, zulks in afwijking van het advies van de Sociaal Economische Raad. In het zuivel bedrijf ontbreekt op het ogenblik helaas nog de gezindheid die aanwezig behoort te zijn om een productschap op te richten. „Men kan beheersing niet ineens losla ten en overslaan van het een naar het an dere", aldus ir. Ankersmit (V.V.D.), die tot voorzichtigheid en geleidelijkheid aanspoorde ten aanzien van de in de loon vorming aan te brengen veranderingen bij de huidige spanningen op de arbeidsmarkt. Eveneens is het zaak voorzichtigheid ten opzichte van doorvoering van de liberali satie-gedachte in acht te nemen. Intussen was de heer Ankersmit het eens met de re gering, dat het van belang is, juist ook voor ons land, zoveel mogelijk te stuwen in de richting van een economische integratie. ADVERTENTIE De conjunctuur is op het ogenblik goed, maar wij moeten op een minder gunstige gang van zaken bedacht zijn. De onderne mingen krachtig maken door zelffinancie ring was een van de door dit Kamerlid aanbevolen recepten, toen hij voorts nog met het oog op de kwetsbaarheid van onze economie de hoop uitsprak, dat de leden van de Centrale Economische Commissie duivelskunstenaars zullen blijken te zijn, en maatregelen zullen weten te vinden om ons land sterker te doen staan. Maar bij elkaar genomen wilde de heer Ankersmit de woorden van Jan Pieterszoon Coen: ,,'t Zal waarachtig wel gaan" wel tot de zijne maken. De heer Roemers (P. v. d. A.) deelde de hier en daar wel gekoesterde overtui ging niet, dat de minister van Economische Zaken op rozen zou zitten. Er vallen wel degelijk ook doornen wdar te nemen. We beleven een top van de werkgelegenheid en dus moet er wel een daling volgen, want zó goed kan het niet blijven doorgaan. Gaarne zou deze afgevaardigde nader in lichtingen verkrijgen over het onderzoek naar prijsverhogingen in verschillende be drijfstakken. Nagegaan dient onder meer te worden of als gevolg van kartelafspra ken bij afbetaling voor bepaalde artikelen zelfs 13 percent rente wordt gevraagd. Vol gens prof. Witteveen zouden de oorzaken van de prijsstijgingen vooral in binnen landse, volgens prof. Tinbergen daaren tegen in buitenlandse factoren schuilen, welke laatste zienswijze de heer Roemers deelde. In tegenstelling met de heer Ha zenbosch voelde de heer Roemers veel voor het spoedig tot stand brengen van een pro ductschap voor de zuivel. Als laatste spreker van de middag brak de heer Reuter (C.P.N.) de staf over het loslaten van de prijsbeheersing. Hij sprak bij wijze van verwijt van „een dorado voor de ondernemers dat onder deze minister was ontstaan". „Met de niet-bindende adviezen van de kartels is het net zo als met een niet-bin- dend advies van de dokter: houdt men er zich niet aan, dan is het gevolg een begra fenis", aldus de heer Reuter. STOCKHOLM (United Press) De Zweedse regering heeft Dinsdag aan het parlement voorgesteld om aan Nederland drie-vierde gedeelte van het goud terug te geven, dat de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland „geconfiskeerd" hadden en vervolgens gebruikt hadden om betalingen aan Zweden te verrichten. Ne de oorlog hebben de Westelijke ge allieerden geëist, dat het goud, dat Duits land in de door haar bezette landen ge confiskeerd en voor betalingen aan het buitenland gebruikt had, aan de landen van herkomst zou worden teruggeven. Hieronder viel ook het goud, dat de Duit sers uit Nederland weggeroofd hadden en waarmee zij Zweden betaalden. De Zweedse regering had eerst ver klaard, dat niet bewezen was, dat het goud, waarmee de Duitsers betaald hadden, identiek was. met het uit Nederland ge sleepte goud. Bij later volgende onderhan delingen werd het Zweedse standpunt ech ter aanmerkelijk verzwakt en thans heeft de regering voorgesteld een hoeveelheid goud ter y/aarde van 35 millioen kronen aan Nederland terug te geven. Gedurende de onderhandelingen over het Nederlandse goud hebben de Weste lijke geallieerden te kennen gegeven, dat zij in hun eisen ten bate van Nederland slechts op 75 percent van het Nederlandse goud, waarmee Duitsland Zweden betaald had, aanspraak wilden maken, indien een vrijwillige overeenkomst bereikt kon wor den. Volgens het te Washington gesloten ac- coord tussen Zweden, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk inzake het geroof de goud uit België zou ingeval van een ge schil een arbitraire uitspraak beslissen. Met betrekking tot het Nederlandse goud zou dit betekend hebben, dat Zweden het volle pond had moeten betalen, vanwaar Zweden het beter oordeelde om vrijwillig tot overeenstemming te komen. In het voorstel aan het parlement heeft de regering er voorts de nadruk op gelegd, dat de Zweedse staat voor het verlies van dit goud schadeloos gesteld moet worden en dat deze schadeloosstelling verkregen moet worden uit Duits bezit in Zweden. Het door de Duitsers uit België geroofde goud, waarmee Zweden betaald werd, is door Zweden in zijn geheel aan België ge restitueerd. ADVERTENTIE 20 stuks 80 cc-nt Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks KINGS CROSS JARENLANG GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorlopig Verslag betreffende de begroting van Marine deelt minister Staf betreffende de bouw van het Marinehospitaal mede, dat aan de hand van het rapport van een daartoe ingestel de commissie van deskundigen, door de rijksgebouwendienst tekeningen worden vervaardigd. Het laat zich aanzien, dat in de loop van 1955 met de daadwerkelijke bouw zal kunnen worden begonnen. OOOOOOOOOOOOCCOOOOOCCXXXXX)ÖD XDOOOOOOOOOOOCOOOC DONDERDAG 18 NOVEMBER Concertgebouw: Chopin-avond door de Poolse pianist Niedzielski, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; „Hoofdmo menten der godsdienstgeschiedenis", dr. F. Sierksma, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: „Gods werk in Peru", J. B. A. Kessler Jr., 8 uur. Grote Kerk: Bijzondere dienst: „Hoe houden we de trek vol", 8 uur. Hof van Hol land, Grote Markt: Spreken in het openbaar, 8 uur. Minerva: „Moulin rouge", 18 jaar, 8.15 uur, Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefdeleven vah Lucretia Borgia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 8 uur. VRIJDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Minerva- theater: „Televisioenen", ensemble Benny Vreden voor V.P.R.O., 8.15 uur. Frans Hals museum: Volksuniversiteit; „Atoomenergie voor oorlogs- en vredesdoeleinden", 8 uur. Roxy: „Het geheim van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groe ne halsdoek", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Clochemerle", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, Palace: ,.U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft haar eerste speciale prijs op het gebied der kernenergie toegekend aan dr. Enrico Fermi, de in Italië geboren Nobelprijs-winnaar, die de eerste Amerikaanse kernreactor heeft gebouwd. 8 PARAMARIBO. Granman Aboyikoni jj (hetgeen letterlijk betekent: hij is gaar 3 gekookt en zoveel wil zeggen als: hij is p uitgeslapen), gezaghebber over 15.000 8 bosnegers, wil wel naar Nederland om 3 ook de plechtige bevestiging van het statuut'mee te maken. Aboyikoni ver- 8 toefde dezer dagen in Paramaribo voor g een officieel bezoek en besprekingen S met de overheid. Toen een fotograaf van het ochtendblad- De Tijd hem op een avond wilde foto graferen, zei de Granman, dat de dag reeds verstreken was en dat men des avonds rust. Wanneer de volgende dag zou zijn aangebroken, zou hij niet het minste bezwaar hebben, dat er een 0laatje van hem gemaakt werd. De Velser Kunstkring „voor Allen" or ganiseerde voor zijn leden een groots op gezet operaconcert, met medewerking van het Noord hol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam en van vier Nederlandse solisten: de sopraan Ma- risa Marie, de alt Mimi Aarden, de tenor Leo Larsen en de bariton Gé Genemans. Om alle leden van de Kunstkring toegang te kunnen verlenen, moesten het twee avonden worden. Woensdag werd in het Rex Theater te IJmuiden-Oost de pre mière gegeven van het programma dat, zoals men wel zal verwacht hebben, over wegend uit Italiaanse opera-fragmenten bestond. Heden, Donderdag, zal het con cert voor de tweede groep leden herhaald worden. Mimi Aarden, die nog steeds in kracht van uitdrukking en vocale paraatheid wint en in het pathetische genre, waartoe zij voorbeschikt schijnt te zijn, een opera-ster genoemd mag worden, heeft een buiten gewoon sterk staaltje van haar kunnen ge geven met de grote aria uit het derde be drijf van „Don Carlos" van Verdi. Wat zij met fragmenten uit „De Troubadour" Beste vriendenIk ben een oud man, dat wil zeggen ik ben altijd een oud man geweest, wat voor uw begrip pen wellicht enigszins vreemd moge klinken. Het zij zo. Doch ik ontleen aan die ouderdom de vrijmoedigheid, het woord tot u te richten over ene aan gelegenheid, die mij zwaar op het hart ligt. Kijk eens, vrien den, gij leeft in uw eigen tijd en ik vrees dat ik u dat niet kwalijk nemen kan. Gij hebt om u heen dat door de eeuwen gegroeide, vreemde, moderne leven, dat u draagt en voedt en soms vermorzelt, doch dat steeds uw basis en uw richt lijn levert. Het doet mij soms onmetelijke vreugde, te mer ken dat gij temidden van die wirwar van staal en plastic de herinnering aan mij en mijn missie op de wereld niet ver geten hebt doch ik moet u bekennen dat die vreugde steeds zeer gemengd is met beklemming en vrees. Vrien den, gij zijt met mij op de ver keerde weg. Ik zou mij daar over niet zo druk maken, wan neer het niet juist met m ij was, dat ge op dwaalwegen zijt geraakt, doch gij zult moeten inzien dat een mens en zeker een heilig mens niet zonder protest met zich kan laten om in uw moderne, vreemde terminologie te spreken sol len. En sollen doet ge met mrj, vrienden, al hebt ge u dat mis schien niet allen gerealiseerd. Kijk eens, ik heb dat alle maal héél anders bedoeld. Na tuurlijk heb ik niet beseft, hoe uit de tijd waarin ik leefde, de tijd van stoere, eenzame men sen en kleine, selecte gemeen schappen, de tijd ook van de platte aarde en de zeemon sters, de heksen en de sterren wichelaars, de ridders en mi- niatuurtekenende monniken kortom, mijn tijd hoe daar uit dat merkwaardige aardse gewriemel zou kunnen groeien, waarin gij uw weg tracht te vinden. Doch ik moet u zeg gen dat ge mij niet en nooit zult kunnen overtuigen van het feit, dat het wezen en doel mijner aardse opdracht niet had gehandhaafd kunnen wor den. Integendeel, ik weet ze ker en een heilige heeft de wonderbaarlijke gave, dingen zeker te kunnen weten dat ook in uw vreemde samenle ving mijn nagedachtenis blij vend had kunnen worden ge- eerd door mijn regelrechte dis cipelen, in ootmoet en eenvoud, in pure onzelfzuchtigheid en grote liefde. Inplaats daarvan hebben steeds meer mijner leerlingen op wie ik mijn vertrouwen had gesteld zich laten meeslepen door een groei ende golf van verderfelijk commercialisme. Zij hebben mij uitgeleverd aan de handel, aan de grove geldjacht, aan de be- driegelijke systemen van pro ductie-consumptie, zoals gij dat met oen monsterlijk woord ge lieft te noemen. Mijn figuur, de eerbiedwaar digheid zelve, heben zij via schmink en pruik verlaagd tot een bisschop van de droeve fi guur, tot een ledepop, tot een levende en wandelende blik vanger. In mijn naam speelt de handel op het gevoelige kla vier van de kinderziel. De kin derziel, waartoe ik mij in zui vere genegenheid gewend heb en die ik in bescherming nam tegen de duivelse kwalen van mijn tijd, wordt thans in mijn naam, ja in mijn naam eilaas, betokkeld door de zakenlieden, om met het lied de ouders te dwingen tot geldelijke offers. Kijk, vrienden, men kan hei lig zijn en toch gegriefd. Men kan ontheven zijn aan de aard se sfeer en toch nu en dan eens lust gevoelen een krachtterm te laten rollen. Welnu, ik ben zowel gegriefd als gezwicht voor de verleiding der krachttermen tiet is mij reeds vergeven, dat gaat hier snel omdat ik het spel van uw moderne zesde December ervaar als een mee- logenloos en karakterloos raf finement, waarbij de edelste 3 rijf veren ener mensenziel wor- 3en verstikt. Vrienden, vergeef mij. Men ziet de dingen scherper van hierboven uit, en men speurt Ie onrechtmatigheden in hun samenhang schriller op zo'n lards panorama. Geloof mij 'echter, wanneer ik u zeg dat iet uit moet wezen. Gij vergist u^als ge meent, dat ik niet die* goede dingen zie, welke nog steeds ln mijn naam bedreven worden. Ik zie ze, doch zij zijn zo schaars. De donkere schaduw van de ge baarde bedriegers in de klater- gouden paleizen valt over de schoonheid dezer dingen. Het ijzige cynisme van zoveel kin deren, die hun geloof in mij en dus in de goedheid verloren hebben toen zij bemerkten, dat ik niets anders was dan ver persoonlijkte handelsgeest, zit mij danig dwars. Een heilige wien iets dwars zit, moet zich uiten. En daarom zeg ik u: Het moet uit wezen. Ik begrijp volkomen, hoe gij temidden van dat moderne le ven niet meer zonder waren huizen en andere commercie- zaken kunt. Maar bedenk dan, vrinden, hoe gij op weg zijt om verkeerdelijk te leren, buiten de pure goedheid des harten te kunnen. Eens heb ik in tast bare vorm die goedheid onder u gebracht, en mijn nagedach tenis was het schrijn waarin ik haar bewaard en gekoesterd dacht. Wilt ge geloven, dat ik niet weet hoe zo een kostbaar, glanzend samenstel van vlie gende gevaarten, dat gij elec- trische speelgoedtrein noemt, eigenlijk werkt? En wat drom mel, het wordt in mijn naam gegeven! Hoe zal ik mij recht vaardigen tegenover mijn trou we kleine schoorsteenzangers, wier vader in geen honderd jaar zo een vreemd gevaarte kopen kan In mijn naam wordt handel gedreven, in mijn naam wordt een kind vergeten. Kunt ge het niet begrijpen, vrienden, wanneer ik soms in December mijn heilige geur vergeet en ronduit aan het sakkeren sla? Als gij in ootmoed beken nen wilt, dat ik het recht heb te weigeren een blikvanger, een reclameman, een winkel stoffering, een trekpleister, een verkoper van duur gedoe, een klantenlokker en een eta lagepop te zijn, dan zal ik u vergeven, omdat gij nu een maal de wereld niet in een handomdraai verbeteren kunt. Doch ik stel mijn voorwaarden bij mijn baard, ik zal u we ten te vinden als ge me op nieuw verraadt en die be helzen niets meer of minder dan de praktijk van datgene, vat ik indertijd als mijn op dracht heb uitgezaaid over de wereld. Mijn pootgoed was pure goedheid. De oogst kan niet anders dan pure goedheid zijn. en gij zijt het die zult moeten oogsten. T^ij zult het onkruid moeten wieden en opzijschui- ven om de vruchten te vinden. Gij zult medearbeiders moeten werven en sterk moeten staan temidden van de grijnslachende profiteurs. En dit zult ge moe ten doen: Ge zult in mijn naam tegen het einde des jaars, alléén of in vereniging, doch naar de mate uwer krachten de verschoppe lingen moeten adopteren, die door de mazen van het com merciële net vallen. Gij zult de weeshuizen, de kleuteroorden, de armentehuizen, de grote ge zinnen, de verwaarloosden, de verstotenen tot u moeten trek ken. Gg zult geld moeten bij eenbrengen om, buiten de re clame-makers om, een goede gave te kunnen schenken zon der bijbedoelingen aan hen, voor wie ik eens ter wereld ben gekomen en die ik tot mijn leedwezen en tot hun schade heb moeten achterlaten in de handen van een wereld, die zelfs mijn heilige nagedachte nis als een etiket voor haar winstbejag durft te gebruiken. Gij zult moeten begrijpen dat ik niet dan na eeuwenlang be raad dit woord tot u gericht heb. Ik heb de gastvrijheid, mij in dit blad geboden, niet mis bruikt want ik heb alle on heuse termen (zij het met moeite) vermeden. Doch geloof mij, het is ernst. Ook een bisschop kan te water gaan tot hy:enfin. Ik vertrouw echter op u vrienden. Gij weet nu wat ik wens. Ik geef uw werk mijn malse zegen. NICOLAAS (Bisschop) 17 November J. L. presteerde, was zeker ook overtuigend, maar de wijze waarop zij die geduchte Don Carlos-aria wist te herscheppen, betekende meer dan dat: het was frappant. Als Mimi Aarden daarmee in Italië zou kunnen de buteren (veronderstel dat zij de kans kreeg) dan maak ik mij sterk, dat we haar in Holland niet meer zouden terugzien. Laat men haar dus die kans in haar vader land gunnen, eer zij voor ons verloren gaat. Want zo'n zangeres kan in elk groot theater terecht, waar Verdi's kunst ge cultiveerd wordt. Naast deze alt met haaar geweldige dra matische spanningen, bleek de overigens zuivere sopraanstem van Marisa Marie wat vlak in de Puccini-vertolking. Men kon echter waardering hebben voor het onge forceerde en sympathieke geluid van de zangeres. Leo Larsen verwierf terecht veel succes met een aria uit Eugen Onegin van Tsjaikovsky en toonde ook bedreven te zijn in het Italiaanse genre, voor zover hij daar in ensemblëstukken een partij te zingen had. Het markante geluid van Gé Gene mans maakte de nodige indruk in de Cavatine uit Rossini's Barbier en even eens in de grote bariton-aria uit „Un ballo in maschera" van Verdi. Hef is opvallend hoe deze Hollandse vocalisten op de Italiaanse operaza*si in gesteld zijn. Dat merkt men pas s?*»ed, wanneer ze ook eens een enkele keer Frans zingen. Dat ligt hen niet, evenmin wat be treft de vocaalvorming als de minder pa thetische lyriek, die meer innerlijke be zieling vergt. En toch, wat geeft het een verademing na al die stukken Verdi en Puccini even een stuk uit Faust van Gou nod te horen en daaruit de innige lyriek van het Idefdesduet „Laissez-moi contem- pler ton visage" te proeven als een deli catesse. We kregen de indruk dat Adam er alles op zette om deze heerlijke muziek waardig te doen klinken. En instrumentaal slaagde hij daar ook in. Trouwens aan vaardige en effectrijke begeleiding was er geen tekort: Marinus Adam toonde in alle opzichten zijn paraatheid om een derge lijk programma tot een succes te maken. De vocale prestaties werden ik zou haast zeggen: natuurlijk besloten met het kwartet uit „Rigoletto" en daarin was het ensemble compleet op dreef. Met bal letmuziek van Goünod en Ponchielli, als mede met een ouverture van Verdi, rond de Adam met het orkest het programma af. Voor deze prestaties bleek de acoustiek niet gunstig. De door het gordijnendécor gedempte klank was daarentegen juist voordelig voor de begeleidingen. De zang stemmen klonken uitstekend in de zaal. Blijkbaar viel deze muziekavond zeer in de smaak. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE De saneringswerkzaamheden aan de Grebbe, het riool, dat als een onderaardse rivier onder Bergen op Zoom doorloopt, zul len voorlopig worden stilgelegd. Er zijn namelijk huizen gaan verzakken. Een deel van het riool is over een flinke afstand over- bouwd met woningen van zeer oude con structie. Hier zijn al instortingen voor gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5