Eerste officiële intocht van Sint Nicolaas in Haarlem werd doorslaand succes es m m m 13 Blijde kindergezichten, glundere moeders geschenken Eendracht maakt macht Administrateur verdacht van brandstichting in Zaandam Duizendkoppige menigte op de Grote Markt Amsterdammer richtte grote ravage aan Verdiende pluim Accoord werd vandaag gedeponeerd Rechtbank te Haarlem LO::DERDAG IS NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Goed gedaanOost Fruit voor zieken En speelgoed voor kleuters Blijf bij ons' Overal dezelfde pret Reed twee wielrijders omver en botste tegen bloemenzaak Petitionnement De Holland-Nautic Gunstiger aanbod dan werd verwacht Verdacht van bigamie Haarlemmers bekennen diefstallen Uitspraken rechtbank Haarlem door de eeuwen Tienduizenden kinderen hebben gisteren de aankomst en de rijtoer van Sint Nicolaas te Haarlem meegemaakt. Een tocht, die opnieuw bewees, dat de goed heiligman sinds verleden jaar niets van zijn populariteit heeft verloren. Integen deel, wij menen zelfs, dat de diverse organisaties van winkeliers deze keer met meer genoegen dan anders de open koets voorbij hebben zien trekken en vrijwel alle'wijken zijn daarbij aan de beurt gekomen. Haarlem-Oost zag de Heilige het eerst en laat in de middag arriveerde de Sint in Haarlem-Noord, maar overal liet de ontvangst niets te wensen over en duizenden kinderen, die naar de eerbied waardige kindervriend opkeken zullen van nu af ongetwijfeld een toonbeeld van gehoorzaamheid zijn om in elk geval niet het risico te lopen in onmin te geraken met hem. die zulk een directe invloed kan uitoefenen op de aanvulling van de speelgoedkast. Na het plechtig begroetings-ritueel, waarbij Sint Nicolaas gistermiddag door enkele in stemmig zwart gestoken heren op de Turfmarkt in Haarlem welkom ge heten werd, begon voor de goedheiligman een ware zegetocht door de Spaarnestad. En daarbij bleek, dat de Sint ondanks zijn weer iets gevorderde leeftijd nog bijzonder vitaal is, want onafgebroken wuifde hij naar de samengepakte kinderen, die de straten van de route bevolkten. Hij werd daarin bijgestaan door de reeds genoemde leden van het comité van ontvangst, die ook waarlijk geen gemakkelijke middag hadden. Wel een pleizierige, want de tocht vond plaats onder de voortdurende tonen van de muziek van de Haarlemse politie- muziekkapel en de Hooibouwcrs. Voorop gingen de vier kloeke herauten op zwarte paarden, daarachter reed op een vernuftig versierde trailer de politiekapel onder de vlag van Haarlems Bloei, maar dat was dan ook de enige reclame welke in de wel verzorgde stoet voorkwam. De koets van Sint werd getrokken door vier 'schimmels, waarop twee kwieke rode jockey's. Na de rijtuigen met het comité volgden nog de rijkelijk met Pietei-bazen voorziene „presentjeswagen" alleraar digst opgetuigd en de auto met de Hooi- bouwers, misschien wel het populairste or kest van Haarlem. Het comité van ontvangst in Haarlem- Oost, waarin de winkeliersvereniging van de Amsterdamstraat, speeltuinverenigingen en het wijkcomité samenwerkten, had zijn onderdeel van de intocht voortreffelijk voor elkaar. Op het ruime plein langs de Zomervaart stond de speeltuin jeugd ordelijk opgesteld om de Sint toe te zingen, die met de offi cials in de muziektent had plaats genomen. De kwieke leden van De Spaarnebazuin, voor het eerst in hun smetteloos-wit met blauwe uniformen waren aangetreden om de kinderzang te begeleiden. Het verliep allemaal zonder hapering, vlot en liet een uitstekende indruk achter. De Spaarnwouderstraat, ondanks geringe breedte en moeilijke bochten toch in de route opgenomen, zorgde voor een zeer menslievend gebaar: bij de entrée van de straat bood het bestuur van de winkeliers vereniging een groot aantal manden glan zend fruit aan, bestemd voor de kuurders van Brederodeduin en een aantal andere langdurig zieken. Een keurige bestelwagen zou deze geschenken nog in de loop van de dag gaan afleveren. Op het Houtplein, waar enkele duizen den kinderen spontaan de politie-afzetting doorbraken en de grote stadsbussen tot stilstand dwongen door gewoon mid'den op de weg te gaan staan, overhandigde een deputatie van de aldaar gevestigde winke liers de Sint een pak speelgoed voor de kleuters van „Margriet". Sint Nicolaas accepteerde dit geschenk op de hem eigen wijze. Hij sprak ontroerd zijn dank uit, maar vergat in het geheel niet om over de hoofden van de gevers heen de kinderen vriendelijk-lachend toe te wenken. In de Grote Houtstraat was het zo moge lijk nog drukker. Overal wurmden de kin deren zich tussen om toch maar dicht bij het koetsje van de kindervriend te staan en voor alle ramen stond het winkel- en kantoorpersoneel om toch maar een glimp van de Heilige op te vangen, die het, zo weet een ieder, niet alleen met de jeugd, maar ook met de middenstand bijzonder goed meent. Na een korte onderbreking bij de Ane- gang, waar de straatvereniging bloemen aanbood, arriveerde de optocht voor het stadhuis, waar de kinderen reeds enige tijd trappelend van ongeduld stonden te wach ten. Dat lag aan de kinderen, niet aan de Sint, die slechts twee minuten te laat op de Grote Markt aankwam en direct uit de koets stapte en zich naar de ridderzaal be gaf waar de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, in gezelschap van enkele wethouders, de gemeente-secretaris en een aantal raadsleden, de goedheilig man reeds stonden op te wachten. Zoals elk jaar arriveerde Sint Nicolaas, omgeven door een imposante stoet van beurtelings strenge en jolige Zwarte Pieten, met de stoomboot uit Spanje aan de Turfmarkt. De burgemeester sprak „Buen Gran San Nicolao" op zijn voor deze gelegenheid be kende spirituele wijze toe. Uit zijn met voor insiders zeer waardeerbare grapjes doorspekte rede citeren wij: „U vreesde, dat een officiële ontvangst ten Stadhuize ten gevolge zou kunnen hebben, dat u in uw bewegingsvrijheid enigszins beperkt zou worden. Die vrees is bij u weggenomen toen ik u namens het college van B. en W. de formele toezeg ging heb gedaan, dat u in geen geval ooit op een bijdrage van de gemeente voor uw Het grote moment in het jonge leven van Margootje Cloeck: zij mocht de Sint de petitionnementslijst voor een veiliger verkeer op de Rijksstraatweg ter tekening aanbieden. En Sint zette natuurlijk zijn handtekening. charitatief werk zou kunnen rekenen, zo dat het volkomen uitgesloten zou zijn, dat de gemeente ooit enig toezicht zich zal kunnen aanmatigen op uw doen en laten. Wij zijn dankbaar u in ons midden te zien en aldus te kunnen inlossen een eeuwen oude ereschuld door u dank te zeggen voor wat Gij eeuwen lang voor de kinde ren en de grote mensen van Haarlem hebt willen doen. Gij Zijt de mensgeworden har telijkheid en daardoor de mens in zijn ver- hevenste vorm. Gij zijt onsterfelijk. Eeu wen oud, maar fit en fris als een jonge man van twifytig. Gij weet steeds wat aan de kinderen toekomt. Gij zijt uw eigen psy choloog en hebt geen school psychologisch bureau van node. Meervoudig zijt gij. Gij kunt u zelf ontmoeten en toch blijft gij één. De wet van de zwaartekracht geldt noch voor u noch voor uw Pieten. De stoutste ruiterstukjes haalt gij, door beklimming van glakke daken, uit en uw Pieten bestaan het van uw wondere kracht gebruik makend om zich te wringen doo j smalle schoorstenen of zelfs door niet be staande gaten. Waar gij komt, daar wordt uw hulp ge vraagd. Daarom zal ik ook vragen en mijn eerste en voornaamste vraag is deze: blijf bij ons, dat wil zeggen, keer telkenjare weer. Leef steeds meer in onze harten en verdrijf verder uit Nederland de buiten landse FatherChristmas, die slechts een misselijke parodie zijn van het Heilig Kerst feest en van uzelf. Laat de ouders en kin deren werkelijk delen in de gestegen wel vaart, niet slechts door een uitkering van 6"/o min X wegens prijsstijging, opdat de viering van uw feest werkelijk in alle gezinnen mogelijk zal worden". Nadat in de ridderzaal het „Zie ginds komt de stoomboot" was aangeheven en Sint Nicolaas een dankwoord had gespro ken, waarin hij onder meer zei: „Prettig voor mijn schimmels is ook, dat zij in een veilige, gebekerde stad de benen kunnen strekken, al zien wij allen wat op tegen het oversteken van de Rijksstraatweg," ledig den de Sint en de burgemeester een glas Spaanse wijn op eikaars gezondheid. Men kon ook mr. M. D. Proper de bis schop de hand zien reiken en vier vrouwe lijke raadsleden mevrouw Kerkhoff Pet was door ziekte verhinderd haar op wachting bij de Sint zien maken. Nadat de Goed-Heiligman de duizendkoppige kin derschaar op de Grote Markt ook van het bordes van het Stadhuis af had toege sproken ,en de kinderen had aangespoord het „Sinterklaas is jarig" aan te heffen, hetgeen beantwoord werd met een dave rend „Lang zal hij leven," stapte de Sint in zijn koets om de grote rijtoer naar het Noorden te beginnen. En overal was het dezelfde pret. In de Barteljorisstraat, de Kruisstraat en de Kruisweg, zo goed als in de straten en op de wegen in Haarlem-Noord: overal de glunderende kindergezichten, de vaak nog voller lachende moeders, die zich er in ver heugden hun kinderen van dit schouwspel te laten genieten. En menigeen die uitriep: „Ik wist niet dat er in Haarlem zoveel kin deren waren." Kinderen, die soms kilometers mét de stoet meeholden er was een jongen die 't Woensdagavond omstreeks tien uur nceft de 38-jarige G. K. uit Amsterdam met zijn personenauto een grote ravage aangericht in een bloemenzaak in de Gierstraat, na dat hij eerst twee wielrijders had aange reden. Vermoedelijk verkeerde K. onder invloed van sterke drank. Voigens ooggetuigen reed K. met een snelheid -'an ongeveer 65 kilometer per uur. Hij ootste eerst tegen twee fietsers, die op een afstand van dertig meter var elkaar reden. Zij werden beide op het trot toir gesmakt. Vervolgens reed de auto van K. het trottoir op en botste tegen de éta- lagen van een bloemenzaak, waarvan de winkelruit sneuvelde en de pui werd onP zet. De auto kwam tot stilstand m ii-A portiek. K., die beklemd zat achter he+ stuur, raakte buiten bewustzijn. Hij liep een hoofdwond en een hersenschudding op en is met een 43-jarige passagiere uit Amsterdam, die verscheidene snij worden aan het gezicht opliep, naar het Grote Gasthuis overgebracht. De beide fietsers kregen letsel noch hade. De auto moest doo.- een kraanwagen worden weggesleept. De grootscheepse en wel geslaagde intocht van Sint Nicolaas in Haarlem is te danken aan de voor deze gelegenheid bereikte samen werking tussen vrijwel alle bij de intocht betrokken en belanghebbende straatver enigingen. Dat is een succes, dat de nieuwe directeur van Haar lems Bloei, de heer W. van Willige, zal stimuleren om in die richting verder te werken. Want onder zijn tactvolle leiding werd be reikt, dat men elkaar heeft gevonden in het besef dat men gezamenlijk een alge meen stadsbelang kan die nen zonder dat daarmee de aantrekkelijkheid van de eigen activiteit verloren be hoeft te gaan. De vele aar dige ontvangsten en attrac ties welke men op de route van St. Nicolaas had geor ganiseerd getuigden daar van. Maar er vielen om dit resultaat te bereiken voor het comité van voorberei ding toch wel vele klippen te omzeilen. Het moest, om dat de definitieve vorm voor de St. Nicolaasintochten, zoals die door de overheid werd gewenst, pas laat be kend werd, haast maken en dus improviserend te werk gaan. Het is begrijpelijk, dat het daarbij in de eerste plaats een beroep deed op die straatverenigingen wel ke reeds vele jaren praktijk in St. Nicolaasintochten kunnen bogen, namelijk de Generaal Cronjéstraat en ie Amsterdamstraat. Uiter- rard zijn de mogelijkheden van beide straten verschil lend, waardoor het zwaarte punt van de gedetailleerde voorbereiding bij de Cronjé straat kwam te liggen, waarvan, de heren M. van A.ke, Van den Berg en B. Prijs zich mannen hebben getoond die heel wat werk weten te verzetten en waar van men op aan kan. De andere straatvereni gingen zijn, toen het comité van voorbereiding eenmaal wist waar het aan toe was en hoe het plan in grote lij nen eruit zou moeten zien. hiervan op de hoogte ge steld en in de gang van za ken gekend. Het comité van voorbereiding was zich er van bewust, dat voor de toekomst alle straatvereni gingen van stonde af aan in de organisatie moeten worden betrokken, doch de- se keer ontbrak daartoe de tijd. Des te meer kan men verheugd zijn, dat alle or ganisaties con amore heb- oen vrillen meewerken, waarbij het speciaal voor de Cronjéstraat een voldoe ning moet zijn dat van de zijde van enkele harer zus terverenigingen haar ver diensten openlijk werden er kend en de verwachting uit gesproken dat men ook in :1e toekomst in ruime mate /an haar ervaringen ge bruik zal maken. Voor Haarlems Bloei, dat de ste delijke gemeenschap ook wil dienen door het pousseren van Haarlem als een aan trekkelijke koopstad voor de streek, is een dergelijk geluid alleen maar pleizie- rig. Het is trouwens te ho pen, dat vele Haarlemmers dun waardering voor Haar- ems Bloei, onder wiens uispieiën deze intocht werd gehouden, in een donatie aan deze instelling omzet ten. Er hebben heel wat Haarlemmers mee gewerkt om de intocht van Sint Nico laas tot een succes te maken. Zoveel, dat men er niet aan kan beginnen alle namen dezer verdienstelijken te noemen Maar voor een groep mag toch wel een uitzondering worden gemaakt en dat is de Haarlemse politie. Door haar be- leid konden onder vaak moeilijke om- standigheden overal de opdringende kinderscharen beschermd worden tegen de kwade gevolgen van hun ontembare i geestdrift. Hoofdinspecteur Suurendonk, 8 die dp algemene leiding cis gewoonlijk 8 8 bij dergelijke evenementen vast in han- 3 den had, kon men ook nu weer op alle y, gecompliceerde verkeerspunten aan- treffen. Inspecteur Gerritse van de ver- 8 keerspolitie had voor de détails van de j dienstuitvoering alle puntjes op de i g o gezet, zodat er geen wanklanken van ji i! betekenis wérden vernomen. En dat 8 8 laatste kwam vooral door het geduld 5 g en de onverstoorbaarheid waarop de g begeleidende en afzettende manschap- 3 q pen hun plicht deden. vjCOOOOOOOOOQOCXXXDCOCOOOOtXXOCOCC<X^j|tlOCOOOCXX:COCCOCCCO van het Houtplein af tot de Marnixstraat op de terugweg völhield en in geestdrift én smeekbeden aan de Pieten om steeds meer pepernoten door de waakzame agen ten per fiets naast de stoet beschermd moesten worden tegen ongelukken. Die zijn, voor zover ons bekend, niet voorge komen, hetgeen iets zegt over de politie- prestaties tijdens deze rij- die tevens een krachttoer was. Intussen toonde de ene winkelstraatver eniging na de andere haar activiteit. Op de Kruisweg keken Sint en de Pieten hun ogen uit naar hun gekonterfeite evenbeel den die de trottoirs sieren. Op de hoek van de Parklaan stond de door „Haarlems entrée" afgevaardigde hoteldirecteur-humorist Lou Bandy om vriendelijke woorden tegen de „Goed-Hei- lig man" te spreken en een souvenir te overhandigen. De Sinterklaasliedjes die onafgebroken op de muziek van de Politie kapel en de Hooibouwers langs de straten golfden, werden een oogwenk onderbroken voor Bandy's lijflied „Zoek de zon op." De volgende stopplaats was de Generaal Cronjéstraat. Daar stond, onder een tentje, de troon voor de Sint gereed, waarop hij kon luisteren naar het kinderkoor „Inter Nos," nadat hij in het Suidafrikaans toe gesproken was door Generaal Cronjé zelf, die met enige Transvaalse makkers was herrezen om de lof te zingen van de ener gie en voortvarendheid van de zakenmen sen van de naar hem vernoemde straat. Nadat de politie met koffie gelaafd was, ging het weer verder op de achttien kilo meter 'lange route. Het eerstvolgend oponthoud had plaats op het Soendaplein, waar afgevaardigden van de nog jonge Rijksstraatwegvereniging en van het actiecomité voor het petition nement inzake de veiligheid van de Rijks straatweg gereed stonden om de Sint dit petitionnement te laten tekenen. De Sint deed het graag, kindervriend als hij is. 0 dat laatste speculeerde natuurlijk ook het comité, dat niet zelf de lijst aanbood, maar dit liet doen door de tienjarige Margot Cloeck. Daarna ging het naar Oud-Schoten, waar de grote kindervriend werd verwel komd door afgevaardigden van de in deze wijk werkzame organisaties. De voorzitter van het wijkcomité, de heer B. Steentjes, vestigde nog even de aandacht op twee vurige wensen van het Oud-Schotense ver langlijstje: een telefooncel en vooral het wijkgebouw. Op de terugweg van de ruim twintig minuten vergende rijtoer door Oud-Scho ten bleek de bejaarde Sint-Nicolaas toch wel zichtbaar vermoeid te zijn, wat wel eens jammer was voor de kinderen en de moeders die zich van een rustig plekje langs de weg terug hadden verzekerd. Sint bleef ook buiten het winkelcentrum han den te kort komen om te wuiven en te zwaaien. Maar hij werd ruimschoots beloond door de blijde lach van de enkele dreumes die het voorrecht had op moeders arm een handje aan de Sint te kunnen geven. Tot veler verrassing bleek de Zijlstraat 's avonds tegen half zes nog stampvol met kijkers. Daarom stond de Sint nog eenmaal op, om staande in zijn koets de hulde in ontvangst te nemen, welke hem zo graag werd gebracht. Bij de Oude Groenmarkt stond het be stuur van de Zijlstraatvereniging gereed om de laatste geschenken te laden op de trailer voor de presentjes: honderd boeken v/elke zullen worden aangeboden aan het kindertehuis St. Jozef. Nadat nog door Konings- en Gierstraat was gereden, kwam bij de Grote Hout- brug een einde aan een intocht zoals Haar lem nog niet heeft gekend. Naar wij vernemen is vandaag op de griffie van de Haarlemse rechtbank het ontwerpaccoord gedeponeerd dat de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Holland- Nautic aanbiedt aan haar crediteuren. Dit voorstel is aanmerkelijk gunstiger dan de uitkering van 14% welke indertijd verwacht werd nadat aan de exploitatie maatschappij van de Holland-Nautic sur séance van betaling was verleend. De kleine crediteuren met vorderingen van minder dan honderd gulden zullen het volle pond krijgen. Degenen met vor deringen van tussen de honderd en de vijfhonderd gulden wordt honderd gulden aangeboden plus twintig procent over het resterende deel van het bedrag, de firma's met vorderingen van vijfhonderd tot dui zend gulden krijgen f 180.plus 17 14% van het restant en de vorderingen van meer dan duizend gulden zullen gehono reerd worden met f 267.50 vast plus 15% over de rest. Op 23 November verstrijkt de termijn waarvoor surséance werd verleend. Er moet nog een datum worden bepaald voor welke de vorderingen bij de bewindvoer ders moeten worden ingediend en vervol gens zal de rechtbank bepalen op welke datum de crediteuren zullen worden ge hoord. Daarna beslist de rechtbank of het aan geboden accoord al dan niet zal worden gehomologeerd. Terzake,, van overtreding van artikel 237 van het Wetboek van Strafrecht (bigamie) had zich Donderdagmorgen voor de Haar lemse rechtbank te verantwoorden de vier en dertigjarige G. P. uit Aalsmeer. Hij was aldaar op 9 November 1947 met een Ne derlands meisje getrouwd, hoewel hij voor de oorlog reeds in het huwelijk was getre den in Tsjechoslowakije, waar hij geboren was. Verdachte was een Sudeten-Duitser en moest in militaire dienst. Tijdens de be zetting kwam hij in Aalsmeer en toen hij later in België was deserteerde P. Hij ont vluchtte en dook in Aalsmeer onder. Na de bevrijding werden hem geen moeilijk heden in de weg gelegd en hij werd bloe mistknecht. In 1947 trouwde hij. Zijn eer ste vrouw stelde pogingen in het werk te scheiden, waaraan moeilijkheden waren verbonden, omdat G. P. niet naar zijn ge boorteland terug wilde. Kort geleden' werd het bij de politie in Aalsmeer bekend, dat verdachte voor de.tweede keer was ge trouwd en aanhouding volgde. De officier van justitie zeide te kunnen begrijpen, waarom verdachte er toe ge komen is bigamie te plegen, maar het feit dient gestraft te worden. Hij eiste een ge vangenisstraf van zes maanden. Mr. J. Jansonius verzocht een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest. De rechtbank wees het verzoek om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen af en bepaalde de uitspraak op 2 December. Van 1.1 December tot 2 Januari wordt in het museum „Het Huis Van Looy" een groepstentoonstelling van werken van tien leden van het genootschap „Kunst zij ons doel" gehouden. De namen der exposanten zijn: W. A. van der Colk, J. van Geem, Julia Giesberts, Joh. Hoogwout, Gerard Huysser, C. J Laan. Anton Molkenboer, A. Potgieter, L. Spierenburg en S. Walbrecht. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen de vier en dertigjarige administrateur P. F. M. T., verdacht van brandstichting, een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. In de nacht van 6 op 7 Juli heeft een grote.brand gewoed in een showroom op de hoek van de Zuiderkerkstraat en de Savornin Lohmanstraat in Zaandam. Bo ven de showroom en de garage was de woning van een familie, bestaande uit een echtpaar en drie kinderen; ook woonde er een kostganger. De bewoonster is wakker geworden en toen bleek haar, dat het fel brandde. Zij waarschuwde haar huisge noten en met moeite is het gelukt zich in veiligheid te stellen. De showroom, de garage en het woonhuis brandden uit en de materiële schade bedroeg f 55.000. De politie stelde een onderzoek in en vond niets verdachts. De garage werd geëxploi teerd door de verdachte, die het admi nistratieve deel voor zijn rekening, itam en door W. J„ die de leiding in het bedrijf had. Een week na de. brand -vond J. in de ruïne de boeken van het bedrijf, die verdachte bijhield. Zij waren met benzine doordrenkt. De politie stelde een nieuw onderzoek in en toen bekende T, zich aan brandstichting te hebben schuldig ge maakt. Hij vertelde in de avond van de 6e Juli een papiertje in brand te hebben ge stoken en dat op de boeken te hebben ge legd. Daarna is hij naar huis gegaan. De bewoonster van de boven de garage gelegen wooing had de politie meegedeeld, dat zij om vijf uur op 6 Juli was thuis gekomen en dat zij toen een sterke ben zinelucht had waargenomen. Dat vond zij vreemd, omdat er de laatste tijd geen ben zine meer verkocht werd. Des nachts is zij door de brand wakker geworden en heb ben zij en haar familie zich met grote moeite naar buiten kunnen begeven. Vandaag verklaarde verdachte voor de rechtbank, dat hij zijn boeken wilde ver branden, ornaat hij ze de laatste tijd niet had bijgehouden; hii had uitgaven gedaan, die hij niet kon verantwoorden. Daarom heeft hij een brandend papiertje op de boeken gelegd. Hij verklaarde geen ben zine gebruikt te hebben. De officier van justitie was van mening, dat verdachte opzettelijk brand had ge sticht. Dat feit noemde hii zeer ernstig, omdat gevaar te duchten was voor de om geving, omwonenden hebben in levens gevaar verkeerd. Spreker vermoedde, dat verdachte niet voor de waarheid wil uit komen. Bij het eerste verhoor heeft hij de politie om de tuin geleid, maar door het feit, dat de compagnon een week later de boeken vond, is aan het licht gekomen, dat verdachte meer van de zaak wist. De offi cier eiste een gevangenisstraf van twee jaar. Mr. J. H. A. M. van Son merkte op, dat er maar weinig papier nodig is voor een grote brand. Bovendien hingen er in de garage benzinedampen, waardoor de vlammen zich snel hebben uitgebreid. Vol gens spreker is hier van een daad van een waanzinnige sprake. Hij vroeg de ADVERTENTIE voor uw SINT-NICOLAAS- BARTELJORISSTRAAT 9 - TEL. 13475 De Haarlemmers P. en Den H.. die be trokken zijn bij de inbraak in het mode magazijn Lampe aan de Grote Houtstraat, waarbij een bedrag van f 1300 is gestolen, hebben inmiddels bekend, zich ook aan diefstallen van 200 kilogram lood bij twee Haarlemse bedrijven te hebben schuldig gemaakt. Ook hebben zij koper ontvreemd in Heemstede. Naar aanleiding hiervan heeft de Haarlemse recherche aangehou den de 21-jarige Haarlemse opkoper W. L. v ,d. W„ verdacht van opzetheling. V. d. W. heeft bekend. In samenwerking met de Heemsteedse politie heeft men in Maarssen vier kope ren buizen ter waarde van duizend gu.den in neslag genomen. Zij werden in Heem stede ontvreemd. rechtbank verdachte van rechtsvervolging te ontslaan en hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen, omdat verdachte niet geweten zal heb ben, wat hij gedaan heeft of een gecom bineerde straf. De rechtbank zal op 2 December uit spraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier- endertigjarige E. J. W. S. uit Rijswijk, die in hoger beroep was gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter te Haarlem, die hem wegens te laag vliegen tijdens het bloemen corso boven de Keukenhof had veroordeeld tot f 2000 boete, waarvan f 100 voorwaarde lijk. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak de verdachte vrij. De zestigjarige garagehouder A. van E. te Beverwijk had naast zijn garage een „showwagen" laten maken en wegens over treding van de Woningwet was proces verbaal opgemaakt; )e kantonrechter legde hem een geldboete van f 11 op; de garage houder ging in hoger beruep en vandaag heeft de rech'bank hem tot een geldboete van f25, subsidiair 10 dagen hechtenis ver oordeeld. Wegens diefstal van handdoeken, zak doeken. vrouwen- en kinderkleding en 5000 sigaretten uit een lading, die hij voor een vervoersbedrijf in Zaandam moest vervoe- re.n werd de drieentwintig-jarige chauffeur J. P. uit Zaandam veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde de eenen- twintig-iarige Amsterdammer C. H. S. we gens verduistering van een aantal wekker klokjes, poederdozen en sigarettenaanste kers, ten nadele van zijn patroon, die kermis-exploitant is tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Lezing van dr. C. Spoelder Ook Haarlem hezit een reeks beziens waardigheden, die op een grote historie kunnen bogen. Zij vallen in de dagelijkse sleur niet meer op maar hen aan een na dere beschouwing te onderwerpen, loont de moeite. Dr. C. Spoelder, oud-rector van het Gymnasium, nam die moeite. Hij ver gezelde zijn publiek op een wandeling door Oud-Haarlem, langs de wegen van het lichtbeeld tijdens een lezing die hij gister avond in het gymnastieklokaal van de Emmaschool aan de Raafstraat in Oud- Schoten hield. Over de vroegste geschiedenis van de Spaarnestad is men het niet eens. Zeker is dat rondom de Oude Bavo, de eerste pa rochiekerk van Haarlem, zich het begin van een stad ontwikkelde. In 1389 kreeg men van grafelijke zijde het belangrijke privilege dat de vestiging van de zgn. „grote scholen", de latere Latijnse school die gymnasium werd, ten gevolge had. Aan het eind van de 15de eeuw stond de gemeente er bijzonder slecht voor: aan de rand van een faillissement. Doch de in dustrie hielp haar weer op de been en vooral de productie van bier, de volks drank in die dagen, had daar een groot aandeel in. Er kwam zelfs grote welstand door de bloeiende transitohandel. Men kan het uit de overblijfselen van vele grootse herenhuizen controleren; ook de tijd van bittere armoede die de 19de eeuw ons bracht. Want toen verdwenen tal van herenhuizen o.a. de Vlaamse wolbeurs aan de Raaks. Met moeite kwam men die terugslag teboven. In de 17de eeuw groeide Haarlem uit: men kreeg er Bolwerk, Gasthuisvest, Kam per- en Raamsingel en de Westgrens lag aan de Zijlweg. Spreker heeft de oude „veste Haarlem" nog gekend. Van het Noordelijk deel bestond toen slechts het Frans Halsplein, vroegere drilveld van de dragonders, en in de Generaal Cronjé straat voetbalden Haarlems sportieve man nen. Ook de Grote Markt heeft wijzigingen ondergaan; het oude Bilderdijkhuis werd gerestaureerd. Gelukkig heeft men daarbij de gevel ongewijzigd gelaten. En waar de leden van de vereniging „Haerlem" thans bijeenkomen was de garnizoenshoofdwacht der gemeente gevestigd. Misschien heeft men zich wel eens afge vraagd waarom Haarlems straten zo wei nig recht zijn? Dr. Spoelder wees in dit verband op de straatgevechten die vereis ten dat men zich onttrok aan het oog van de vijand, maar misschien kan het ook uit artistieke overweging zijn. Ook de kleine Houtpoort, eens een schoon bouwsel, en de uit de Camera Obscura bekende thee tuinen in het Zuidelijk stadsdeel passeer den de revue waarbij het „dronken huisje", een café aan de Spanjaardslaan, dat sinds lang niet meer bestaat, niet werd vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7