Anegang krijgt volgende week een neon-straatverlichting Md... HUNTER Ue&t&ük! Zandvoorts burgemeester heeft ook plannen voor de dorpskern Wereldprimeur in Haarlem In toekomst wellicht ook collectieve straatverwarming Doopsgezinde gemeente koopt Noorderkapel Veel aandacht voor waarde van het historisch gegroeide Sport shop Constandse 16 Anegang-comité reageert op stedebouwkundig plan van gemeente Leef lang, blijf jong! Burgerlijke Stand van Haarlem V erwarming Reorganisatieplan Huisvestingsbeleid aan de orde in Oud-Schoten Grote opbrengst van Klaprooscollecte De veroordeling van een Haarlemse broodfabriek G. Wijker nam afscheid Nieuw altaar voor St. Bavokerk Ontspanningsmiddag voor gepeosionrieerden P. Konings veertig jaar in dienst der gemeente VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Teneinde de aandacht van het publiek nog meer op de Anegang te vestigen en vooral ter verhoging van het intieme karakter, dat men zoveel mogelijk gehandhaafd wil zien, heeft thans het Anegang-comité een aantal vérstrekkende plannen opgevat, die, wanneer zij eenmaal verwezenlijkt zullen zijn, de Anegang tot een van de modernste winkelstraten in de wereld zullen maken. Men heeft namelijk besloten om binnen kort een bijzondere neon-straatverlichting aan te brengen, voorts wil men, misschien met ingang van de winter 1955-1956 een collectieve straatverwarming laten aan leggen en tenslotte streeft men er naar met behulp van een nationaal bekend stede- bouwkundige een ander saneringsplan voor de Anegang en omgeving aan het ge meentebestuur voor te leggen als alternatief voor het verkeersplan. Dit gebeurt om de Anegang ook in de toekomts zijn prominente plaats onder de Haarlemse winkel straten te doen behouden. Een goede straatverlichting bepaalt, al dus dit actieve Anegang-comité, in zeer belangrijke mate het totale aspect van een winkelstraat en uitgaande van het stand punt, dat door middel van de moderne techniek een verwezenlijking mogelijk moet zijn van een speelse en sierlijke ver lichting heeft men thans een vormgeving en techniek gekozen, die in de gehele we reld nog niet voor straatverlichting werd gebruikt. Ook in de Verenigde Staten is een verlichting als in de Anegang zal wor den aangebracht nog niet bekend. De Ane gang zal namelijk in de toekomst met neon worden verlicht en reeds op 26 November hoopt het comité de officiële inwerking stelling van dit novum in het bijzijn van talrijke autoriteiten te kunnen laten ver richten. Dat neon voor straatverlichting nog niet werd toegepast, vindt zijn oorzaak in de enorm hoge aanschaffingskosten, die het Anegang-comité echter vrijwel geheel voor zijn rekening neemt. Tegenover de gemeente, die de noodza kelijke dubbele bevestiging van de nieuwe lampen gedeeltelijk op zich neemt, heeft het comité zich moeten verplichten om zich gedurende 5 jaar garant te stellen voor het onderhoud en de verzorging. Dit bracht uiteraard met zich mee, dat men aan de nieuwe verlichting geen feestelijke vorm kon géven, maar men heeft dit probleem op bijzonder charmante wijze oogelost. Het ontwerp, dat uitgedacht is door de heer W. Holt, in samenwerking met de technische adviseur, de heer G. J. Niiman. is enigzins tuin vorm ig en bestaat uit een hangend ornament, waarbij uit een grote metalen hol in waaiervorm tien licht gevende buizen ontspruiten. Het gehele ornament, is afgewerkt met. een licht ge bogen doorschijnende kan van blauw plexiglas. De grootste breedte van het gehele ornament bedraagt 150 cm, terwiil de grootste hoogte eveneens 150 cm is. De fabricage van de metalen hol leverde, evenals de grote hoeveelheid plexi-gias. enkele moeilijkheden op, doch uiteindelijk is men toch in de nnzet geslaafd. In elk van de acht aan te brengen orna menten thans wordt de straat verlicht door zeven matig schijnende glazen lam- ADVERTENTIE K v.MANDERSTRAAT 109 MA&WlEM TEL 15756 De Anegang, zoals deze er in de toekomst ongeveer zal uitzien. In plaats van de gewone straatverlichting komen er acht neon-ornamenten, niet zoals op deze foto-tekening vier die de gehele straat in een zee van licht zullen zetten. ADVEPTENTTR U blijft langer jong, U behoudt Uw veerkracht, U vergroot Uw uit houdingsvermo gen, U bevordert Uw goed humeur, UbewaartUwge- zondheid, U ver betert Uw figuur, U voelt U geluk kiger door het dragen van de medisch verzorg de, elastische CEINTUUR COMFORT. In mooie verpakking een verrassend St. Nicolaas-geschenk Prijzen van f. 10.90 tof f. 14.50 Verkrijgbaar bij: C.V. HOLT, Ane gang 33-57, Haarlem; CONSTANT LAMP, Barteljorisstraat 24, Haarlem; N.V. A. PRINSEN Grote Houtstr. 80, Haarlem HAARLEM, 18 November 1954 ONDERTROUWD: 18 Nov., E. F. de Lan- noy en R. Beniter. GEHUWD: 18 Nov., W. J. Hulstein en A. Willems; P. Opdam en J. B. Barnhoorn; P. Valbracht en C. H. E, Meiiboom; J. A. Merckmans en J. F. M. Cats; H. van Eijk en A. P. van Veen; C. Engelhart en M. J. de Kuster; M. N. Pollé en W. A. Vintges; B. Berghuis en M. J. van Éijl. BEVALLEN van een zoon: 16 Nov., W. SchmidtVerbeek; G. Kagchellandvan Leeuwen; 17 .Nov., Chr. M. van der Horst van den Nouwland: L. ,T. C. Gorsselink— van der Linden; 18 Nov., L. Zwaanvan den Bero; m. P. Handgraaf—Poelgeest. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., H. M. ter Bekevan Veen; A. M. Fluitsma— Lubbers; M. H. RuttePreenen: 18 Nov., A. Miltenburgvan der Biil; J. E. GrootOver- beek; W M. du RieuSchreuel. OVERLEDEN: 16 Nov., P. F. Huijbers, 73 j.. Rijksstraatweg; C. A. Hoenderdos, 57 j„ Wilhelminastraat: F. T. Veen, 76 j., Rol- steeg: 17 Nov.. A. Nolten—Fiinheer, 88 j„ Doelstraat; E. M. Switters—Beeling, 70 j., Zijlweg; J. MeiierMe- ke. 75 j„ Jansstraat; H. A. van de Stadt, 59 j., Duinoordstraat; S. P. van Huizen, 60 j., Nassaulaan. pen zitten tien neon-glasbuizen met een lengte van elk drie meter. De kleur van het licht is wit en het gewicht van elk ornament bedraagt 85 kilogram, terwijl voorts bij de constructie rekening werd gehouden met een sneeuwbelasting van eveneens 85 kilogram. De lampen, die iets lager komen te hangen, geven, en dat is het belangrijkste, aanmerkelijk meer licht dan de gewone straatlantaarns. Echter niet elke straat is geschikt voor een dergelijke verlichting omdat men zeer zeker rekening moet hou den met de hoogte van de huizen. Maar met het aanbrengen van deze unieke verlichting is het Anegang-comité echter nog niet tevreden. Men is namelijk op het ogenblik bezig om de mogelijk heden van een collectieve straatverwar ming in de herfst en de winter te onder zoeken. Met dit doel is enige tijd geleden een delegatie van de Anegangers naar de Frans stad Rijssel getrokken, waar men reeds een dergelijke straatverwarming met succes gebruikt. Men woonde er enige de monstraties bii en men keerde enthousi ast terug. Er was echter één bezwaar aan een dergelijke verwarming: de kosten wa ren veel te hoog. Men is echter niet bii de pakken gaan neerzitten en thans hebben epn aantal besprekingen er toe geleid, dat de verwezenlijking van dit plan zeer zeker tot. de mooeliikheden behoort. Uiteraard zal men dit jaar nog niet aan dit grootse proiect kunnen beginnen, maar men hoopt toch in de toekomst een dergelijke ver warming te kunnen aanbrengen. Daarhü 7.»J men we'"cht gebruik maken van warmtebronnen, die er zorg voor dra- een. dat. de temnero»uiir in de Aieirane vüf erarfen hoger zal liggen dan elders in de stad. En tenslotte zal de Anegang, als eerste winkelstraat in Haarlem, reageren op het stedebouwkundige plan van de gemeente Haarlem, waarover wij enige tijd geleden reeds uitvoerig schreven, en waarin talrijke ingrijpende doorbraken werden voorge steld. De uitbreiding van Haarlem in de breedte neemt de laatste jaren sterk toe, aldus het comité, waardoor de plattegrond van Haar lem in de toekomst weer haar oorspron kelijke ronde vorm zal terugkrijgen. Hier door zal tevens de verbinding Oost-West weer in belangrijkheid toenemen. In deze verbinding hoopt de Anegang een onmis bare schakel te worden. Daartoe heeft men overleg gepleegd met een bekende stede- bouwkundige. die thans een reorganisatie plan uitwerkt, waarbij enkele belangrijke wijzigingen in het plan van de gemeente Haarlem voorgesteld worden. Volgende week Vrijdagavond 26 November vergadering. Na de afdoening van het huishoudelijk ge deelte volgt het optreden van de heren Th. C. van Beek en drs. W Hazevoet, resp. direc teur en oud-directeur van het gemeentelijk Huisvestingsbureau, die gezamenlijk en in vereniging, hetzij iéder afzonderlijk een toe lichting zullen géven op het woningdistribu- tiebeleid. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het luchten van harten. De Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem heeft aangekocht de Noorder kapel aan de Minahassastraat in Haarlem- Noord. Het is de bedoeling daarin een wijkgebouw te vestigen. In de winter zul len nog bijeenkomsten gehouden worden van andere verenigingen; daarom zal de officiële in gebruikneming pas in het voor jaar geschieden. Dan hoopt men ook ge reed te zijn met een restauratie van het ge bouw. Er zal een kansel worden geplaatst en nieuwe stoelen zullen worden aange kocht. Ook zal het intérieur opnieuw ge schilderd worden. De zaal zal in twee gedeelten verdeeld kunnen worden, waardoor men de beschik king heeft voor ruimtes, bestemd voor ca techisaties en voor de Zondagsschool. In het verleden werden in de Noorder kapel kerkdiensten van de Doopsgezinde gemeente gehouden; die worden in de toe komst voortgezet. De Klaprooscollecte heeft een bedrag van 4807.74 opgebracht. Dit bedrag over treft verre de resultaten van de afgelopen jaren en het verheugt de organisatoren van deze collecte bijzonder dat de gevoelens, waarvan de klaproos als symbool wordt gevoerd, bij de Haarlemse bevolking blijk baar een zo levendige weerklank vinden. Staatssecretaris zegt soepelheid toe Het Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering (C.H.U.) heeft Donderdagmiddag van het „vragenuurtje" gebruik gemaakt om de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, vragen te stellen naar aanleiding van de veroorde ling van een Haarlemse broodfabriek door de politierechter omdat de bezorgers van de fabriek op enige Zaterdagavonden brood hadden afgeleverd na zes uur. het tijdstip waarop de winkels moeten sluiten. De staatssecretaris heeft de vragenstel ler bevestigd, dat de huidige redactie van de winkelsluitingswet voor de brood- bezorging tot grote moeilijkheden leidt en dat daardoor de concurrentieverhoudingen scheef worden getrokken. De staatssecre taris gaf toe, dat de broodvoorziening ern stig in gevaar zou komen indien de bak kers verplicht zouden worden de bezorging te staken op het uur van de winkelsluiting. Verbetering van de winkelsluitingswet op dat punt werd ook door dr. Veldkamp urgent genoemd en hij zegde de heer Van de Wetering toe, dat hij bij de minister van Justitie zal bepleiten, dat, hangende de nieuwe regeling van de broodbezorging in de winkelsluitingswet, de bestaande bepa lingen on soepele wijze zullen worden ge hanteerd hetgeen zoveel wil zeggen dat geen vervolging wegens overtreding daar van zal plaats vinden. Donderdag nam de heer G. Wyker, wo nende Graafschapstraat 67, na een bijna 40-jarige d ienstvervutlimg afscheid van het PTT-bedrijf. De scheidende ambtenaar, die werkzaam was als besteliler-chauffeur op de afdeling pakkeèpost, werd toege sproken door de heer J. H. v. d. Kop, chef van die afdeling. Deze dankte hem voor de grote plichtsvervulHing en overhandigde namens de afdeling pakketpost een zil veren sigarettenkoker. Daarna sprak de heer W. Flooren, die hoopte dat de heer Wyker nog vele jaren in goede gezondheid van zijn pensioen mag genieten. De voorzitter van het jubileum fonds, de heer P. Koomen, bood namens het fonds een geschenk in enveloppe aan. De inzet van het 40-uren gebed in de pa rochiekerk van de H. Bavo aan de Herenweg te Heemstede verkreeg Donderdagavond een biizondere betekenis, doordat bij het plechtig lof voor het eerst gebruik werd gemaakt van het nieuwe hoogaltaar, dat de parochianen geschonken hebben ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van pastoor Chr. W. van Mierlo. Het altaar werd naar een ontwerp van de architect W. van der Lubbe uitgevoerd in zachtgele baksteen en marmer, waarop in het midden een grote Christusfiguur aan het Kruis werd geplaatst, geflankeerd door de b°elden van Maria «n Joban"°s. d'e g°ma?kt zijn door de beeldhouwer Pichot. Aan de bovenzijde van het altaar zijn vier nissen aangebracht; het ligt in de bedoeling deze in de toekomst eveneens van nassend beeld houwwerk te voorzien. Het nieuwe altaar had een bescheiden bloemversiering ontvangen. Het in gebruik nemen geschiedde zonder toespraken, doordat het Lof gehouden werd als opening van het 40-ijrfi5ebed. Ook was de nredicatie hieraan gewijd. Na enige weken leidde pastoor Van Mierlo het lof; hii was pas na ziin ziekte uit de Ma- rin-StiohtinfT fe.riine«.keerd Hii werd bil dn lof geassisteerd door de kapelaans Agterof en Visser. Na afloop van het lof was er ge legenheid het nieuwe altaar te bezichtigen. ADVERTENTIE Om de kennismaking met deze nieuwe Hunter „Melange 1955 te bevorderen, zijn tijdelijk ook luxe blikjes (z.g. tinsvan 50 stuks verkrijgb voor fl. 1.88. Dus niét duurder dan de pakjes van 20 stuks Hunter vooc 75 ct.) Het kan niet worden ontkend dat de vele plannen voor een modern en groot Zand- voort bij de bewoners van de oude, ver trouwde dorpskern enige ongerustheid heeft doen ontstaan, dat bij alle bestaande plannen, die momenteel worden uitge werkt, dit dorpscentrum, waaraan men zeer gehecht is, wordt vergeten. Het is zeker dat na de vervanging van de tram door een busdienst het eindpunt daarvan op het „Zwarte veld" zal komen, dus in het bestaande dorpscentrum. Wij schreven vroeger reeds, dat de trambaan van het bejaardentehuis aan de Zand- voortselaan (Herman Heijermansweg) tot ADVERTENTIE zit 'm de kneep. Sjouwen rekken trekken daar kan zo'n Beva-magazijnjas tegen. Die is gemaakt met het oog op de harde practijk. Uit ijzersterke stof. Hecht in elkander gezet en nog extra versterkt op alle critieke punten. Vraag nooit zo-maar een magazijnjas. Eis duidelijk een Beva-jas! VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN het Zwarte veld in een busbaan zal worden getransformeerd. Door deze oplossing blijven Kerkplein, Kerkstraat en Strandweg de grote aanvoer wegen van de dagjesmensen naar het strand. Doch er is méér. Burgemeester Van Fe- nema onthulde ons een plan, waarmede hij al geruime tijd rondloopt en dat nu vaste vorm begint te krijgen. Zandvoorts burge meester wil de dorpskern niet alleen be houden, doch ook de cultuurhistorische waarde ervan beter tot haar recht laten komen. De restauratie van Zandvoorts oude dorpskerk, welke thans met spoed zal wor den ter hand genomen zou gelijke tred moeten houden met een algehele restaura tie van de oude dorpskern, rondom deze oude kerk gelegen. Het zou daarbij in de bedoeling liggen, de kerk meer dan tot nu toe in het centrum van deze kern te plaat sen, onder meer door verwijdering van het hoge ijzeren hek; dat nu de directe toegang tot de kerk afsluit. Burgemeester Van Fe- nema gaat van de gedachte uit dat de kerk midden in de gemeente behoort te staan en daarvan niet moet worden gescheiden door een lelijk hoog ijzeren hek. Bovendien zouden mogelijkheden moe ten worden onderzocht, om te komen tot algehele restauratie van het oude Kerk plein, door waar mogelijk, een verfraaiing en restauratie van de gevels op historisch verantwoorde wijze te bevorderen en ook de Kerkstraat de eer te geven, die deze oudste dorpsstraat toekomt. Deze straat zou bovendien afgesloten moeten worden voor alle rijverkeer. Verder ware deze ge hele straat van een ornamentale tegelbe strating te voorzien. De Kerkstraat zou op deze wijze niet alleen een veel intiemer karakter krijgen, doch de winkeliers zou den, vooral in het seizoen tal van nieuwe exploitatiemogelijkheden kunnen ontwikkelen, b.v. zities op straat; braderie, verlichting, openlucht-voorstelling in oud Zandvoortse costuums, tentoonstellingen enz. Dat dit in hoge mate attractief zou kunnen zijn voor het toeristenbezoek, be hoeft wel geen betoog. Naar wij tenslotte nog vernamen zou mr. Van Fenema bereid zijn een en ander, wan neer hem daartoe het verzoek zou berei ken in een lezing nader toe te lichten voor „De Wurf", de folkloristische buurtver eniging, die in deze oude dorpskern ont stond. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt op Woensdag 24 Nov ;mber een praat- en contactavond in café-restaurant „Spoor- zicht" aan de Kruisweg. De afdeling Heemstede van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden had voor Donderdagmiddag in het Minerva Theater een ontspanningsbijeenkomst voor bereid ter afwisseling van de periodiek te rugkerende ledenvergaderingen. Vandaar dat ook de heer N. Vos zich als voorzitter in zijn openingswoord enige beperking wenste op te leggen. Hij vestigde er de aandacht op dat de bond zich voortdurend beijvert met te trachten het lot der gepensionneerden te verbeteren, wier omstandigheden niet gewij zigd zijn naar mate de nationale welvaart is toegenomen. Een welvaart, die volgens spreker ook in Heemstede aanschouwelijk werd gemaakt door de onlangs in ons blad gepubliceerde cijfers over elf millionnairs en driehonderdvijftig inwoners met een ver mogen van twee ton. Daarom verlangen de gepensionneerden geen gave, maar hun recht, omdat zij vroeger als ambtenaar blijk hebben gegeven over de juiste mentaliteit te beschikken, om dit corps in het algemeen een 'hoog aanzien te verlenen. Dit alles dient de Nederlandse regering te waarderen en nu dit uit de getroffen regeling allerminst gebleken is, mag de teleurstelling onder de gepensionneerden alleszins begrijpelijk wor den geacht. Het hoofdbestuur heeft dan ook reeds een adres aan de regering verzonden, waarin de grieven der leden op een volgens spreker voortreffelijke wijze werden uit eengezet. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur gemeend de voorgenomen grote protest-demonstratie te moeten uit stellen. tot de reactie van de regering op dit adres bekend geworden is. Hierna werd het toneel vrij gegeven voor de heren Hadé en Figo, die zich zoals bij goochelaars gebruikelijk, van de meester titel hebben voorzien. Hun diverse raadsel achtige verrichtingen werden door het pu bliek met een geamuseerde aandacht gade geslagen, te meer omdat zij jn het program ma door middel van sneltekenen en komi sche voordrachten een prettige variatie wis ten aan te brengen. ADVERTENTIE Bronsteeweg 8 Heemstede t.o. Koediefslaan Telefoon 38321 Jil Jumpers Carb-Angora.19.85 Jil Vesten Carb-Angora.. ƒ51.50 Dinsdag 30 November hoopt de heer P. Konings, onder-opzichter bij de begraaf plaatsen de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst is van de gemeente Haarlem. De aanstaande jubilaris is op 22 Mei 1889 te Haarlemmermeer geboren. Hy is dus vijfenzestig jaar geworden; op 31 Decem ber hoopt hij de gemeentedienst met pen sioen te verlaten. Op 30 November 1914 kwam de heer Konings ais tijdelijk tuin man bij de begraafplaats aan de Klever laan en in de loop der jaren is hij onder opzichter geworden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11