De grote bedrijvigheid is geen inflatie-verschijnsel Puistjes Agenda voor Haarlem D.D.D. St. Nicolaas geschenken I. KAN 3UWEUER' - HORLOGER „Reclame kan niet louter uit campagnes en stunts bestaan' Duitse autobandieten thans gekleed in politie-uniform Minister Zijlstra gaf college Vleugje „conjunctuur-tegenwind" zal het evenwicht herstellen Vrije broodprijzen Hoest Uw Kind...? Wegens oplichting f 300.- boete geëist Rede van ir. Otten: Eerste dag van 17de Reclamecongres Golf van misdaden in Duitse steden 11 Antwoord Haarlemse rechtbank BRYLCREEM WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Horloges van ƒ6.30 tot ƒ630. Rede van Trygve Lie in Den Haag Wandtapijt voor Heerier. Burgerdienstplicht voor luchtwachtdienst? VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 (Van onze parlementaire redacteur) „Heeft het Nederlandse bedrijfsleven zich wel voldoende los gemaakt van zekere starheid? Beseft men wel voldoende hec normale van concurrentie? Kartel- en prijsafspraken zijn soms een vlucht uit de eigen verantwoordelijkheid," aldus de mi nister van Economische Zaken, prof. Zijl stra, toen hij het vraagstuk van het prijs- plei, ten dele in verband met 't al dan niet doorberekenen in de prijzen van de jongste loonsverhoging, besprak. Hij deed dit in dat deel van zijn rede, waarin hij, hoogleraar in de economie, de Tweede Kamer een college gaf over het onderwerp „Waar staat Nederland in eco nomisch opzicht in 1954?" Minister Zijlstra trachtte, zoals onder meer de heren Hazenbosch (A.R.), Roe mers (P. v. d. A.) en Welter (KNP) had den verzocht, niet in de „taal der hoge priesters van het economisch gilde," maar in eenvoudiger vorm het verre van ge makkelijk probleem van inflatie en deflatie en van een daarvoor juiste definitie te be handelen. Voor hem is dat allemaal ge sneden koek. Of nu elke afgevaardigde hetgeen hij te berde bracht helemaal heeft kunnen volgen, is nog de vraag. Intussen maakte hij zeker duidelijk, dat onze wel vaart geklemd zit tussen twee polen, de ruilvoet en de productiviteit. Evenzeer vermocht hij aan te tonen, dat er ten on zent thans welvaai-t bestaat, maar ook dat en waarom het van belang is èn de ruil voet èn het productievermogen te ver sterken. Onze sterke bevolkingsaanwas, die tot kapitaalinvestering in de breedte noopt, is een structuur-probleem. Opvoering van de .industrialisatie, meer in de diepte dan in de breedte, is geboden. En nu gaat dit al lengs evenzeer gelden ten opzichte van de investeringen. Ons investeringsprogramma achtte de minister eer aan de krappe kant dan te groot. Vergeleken met 1938 is de productiviteit van het Nederlandse bedrijfsleven met on geveer 20 pet. gestegen, de ruilvoet daar entegen met 14 pet. gedaald. Uit de voorts nog door de minister aangehaalde cijfers zij aangestipt, dat er sinds 1938 een wel vaartsstijging van 5 tot 10 pet. per hoofd der bevolking valt waar te nemen. Nadat hij van de jongste loonronde had gezegd, dat zij als welvaartsloonronde wordt beschouwd, kwam minister Zijlstra op de vraag omtrent de kwestie van de prijzen en het prijspeil. Onjuist zou het zijn het loonpeil af te stemmen op de mar ginale bedrijfstak. Waar doorbreking in de prijs geenszins nodig is, dient dat niet te geschieden. Zo zei de minister, dat wegens het advies om tot prijsverhoging voor haarden en kachels over te gaan een over heidsbeschikking daartegen in overweging is. s In dit tijdperk van hoogconjunctuur zien we, dat de binnen- en de buitenlandse vraag te samen zo hoog zijn, dat er zich met betrekking tot de productie spannin gen voordoen, die ook op de arbeidsmarkt tot uiting komen. Opmerkende, dat de vraag trekkracht op de prijzen uitoefent, stipte de minister aan, dat in de jongste vijf jaar het prijspeil met meer dan 25 pet. gestegen is. Gezien de volle bezetting van ons productie-apparaat was het moeilijk het aanbod nog te verhogen. Zou men tot inkrimping van de bestedingen in het bin nenland overgaan dan zou dat weer in zeer belangrijke mate tot toeneming van de buitenlandse vraag leiden. „Het laat zich aanzien, dat wij staan aan de vooravond van een industriële revo lutie," aldus de minister, die dacht aan'de mogelijkheid, dat door de ontwikkeling van de atoomenergie, door toenemend gebruik van kunststoffen en door electronische appargtuur geheel andere verhoudingen in het productieproces zullen intreden: een volledige fabriek niet slechts enkele ar beidskrachten met alle daaraan dan weer verbonden problemen. In de avondvergadering kwamen in het bijzonder allerlei conjunctuurvraagstukken ters prake. Thans is de verhouding tussen vraag en aanbod aldus, dat er zich op de arbeidsmarkt een tekort van ongeveer 100.000 man voordoet. Er behoeft slechts een gering vleugje „conjunctuur-tegen- ADVERTENT1E Talm niet langer, grijp dadelijk in Om kinderhoest te bestrijden is er: VRIJDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Minerva- theater: „Televisioenen", ensemble Benny Vreden voor V.P.R.O., 8.15 uur. Frans Hals museum: Volksuniversiteit: „Atoomenergie voor oorlogs- en vredesdoeleinden". 8 uur. Roxy: „Het geheim van Scotland Yard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6:45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Clochemerle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De merkwaardige me neer Pennypacker", Rotterdams Toneel, 8 uur. Concertgebouw: Recital op twee vleu gels, Ans Bouter, Miep van Luin, 8 uur. Roxy: „Het geheim van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 rur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Luxor: „De groe ne halsdoek", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. .Frans Hals: „Clochemerie". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Minerva: „The Grace Moore Story", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. wind" te komen. Dan ontstaat er allicht, mede door de jaarlijkse toeneming met 50.000 arbeidskrachten, een evenwicht. Geen „afremmingsbeleid" op het ogenblik ten aanzien van investeringen, luidde hel ministeriëel recept. Daaraan voegde de minister tevens toe, het momenteel ook niet opportuun te achten nieuwe maatregelen ter bevordering van verdere investeringen te treffen. De heer Nederhorst (P. v. d. A.) had gaarne gezien, dat de Kamer op de hoogte gesteld zou worden omtrent het oordeel van het Planbureau over het financieel en economische beleid der regering. Minister Zijlstra zag niet goed in, hoe dat zou moe ten gebeuren. Op de vraag van genoemde afgevaardigde of dat bureau geraadpleegd was over de datum, waarop de belasting verlagingen zouden dienen, in te gaan, luidde het antwoord volstrekt ontkennend. Over de wenselijkheid van verlaging der belastingen in het algemeen is het wel ge raadpleegd. Intussen, het te voeren beleid is niet volkomen aan objectieve rekenkun dige maatstaven af te meten. Hier speelt mede het eigen inzicht van de regering een rol, dus het min of meer subjectieve oor deel of het beleid juist te achten valt. Daarover dient de regering te beslissen, die dan verder het oordeel van het parle ment moet afwachten. Aan voorspellingen omtrent het mogelijke toekomstige con- junctuurverloop en aan daarmee samen hangende vragen wenste de minister zich niet te wagen. Van het nationale op het internationale komende, gaf de minister te verstaan, dat pas in een later stadium het geschikte mo ment voor een brede of bredere conjunc- tuurpolitiek van de Kolen- en Staal Ge meenschap zou aanbreken. Juist nu ver keren wij, wat die Gemeenschap aangaat in een periode, waarin -we voorzichtig moeten zijn. „Hoezeer het mij ook spijt," aldus de minister, „thans acht ik een rui mere conjunctuurpolitiek van die gemeen schap bepaald niet reëel." Aldus de be windsman, die met bewogenheid kennis had genomen van het ontslag van de presi dent der Hoge Autoriteit, de heer Monnet. „Een der grote pioniers, die voortdurend blijk geeft van een brede blik op de Euro pese ontwikkeling en haar noodzaak." Zulk een visie is broodnodig. Er tekent zich immers juist nu een zekere aarzeling af. Lieten deze woorden van de Nederlandse minister van Economische Zaken geen twijfel bestaan omtrent zijn standpunt met betrekking tot de Kolen- en Staal Gemeen schap, hetzelfde viel waar te nemen ten opzichte van de wenselijkheid van asso ciatie der gemeenschap met Engeland en met, de Scandinavische landen. En even eens wat de zich openbarende tegenstellin gen aangaat tussen sommiger pogingen om er iets protectionistisch van te maken. Met kracht zal minister Zijlstra daartegen steeds ingaan. Verstarring en verstening in en van de Kolen- en Staal Gemeenschap, welke niet een superkaiiel moet worden, doch naar binnen en naar buiten een open Gemeenschap moet zijn, zou de dood voor de Gemeenschap zelf zijn. Handelsbelemmerlnge Er was ook gesproken over de gevaren van een Duits-Frans bilateralisme. Op dit ogenblik loopt het volgens de minister daarmee niet zulk een vaart. Maar zou het wèl gebeuren, dan zou hem dat zeker met bezorgdheid vervullen. Het Amerikaanse protectionisme op het gebied van de bloem achtte hij meer een onderwerp, dat bij de begroting van Landbouw zou kunnen wor den behandeld. Nauwlettend volgt hij het geen er zich in Frankrijk voordoet met subsidiëring van de scheepsbouw. De ook door onze regering met bezorgdheid gade geslagen Duitse protectionistische plannen tegen de invoer van eieren in Bonn had den wij het onze hierover kenbaar gemaakt lijken nu weer van de baan te geraken, Afkerig als wij van protectionisme zijn, lag het voor de hand, dat de minister tegenover de heer Weiter en aan de zijde van de heer Nederhorst stond met betrek king tot de vraag van toelating van Japan tot de Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel. Moeilijk kon men de stelling volhouden, dat Japan er niet in mag. Het was zelfs onmogelijk voor ons als voortrekkers iets dergelijks te gaan zeggen. Iets anders is, dat de toelating met zekere voorwaarden gepaard zal moeten gaan. Over Benelux sprekende, merkte de minister op, dat geleidelijke harmonisatie van de belangrijkste onderdelen van de economsiehe wetgeving der drie landen aanbeveling verdient. Of er plaats is voor xxxx>xoooooooocoocooooooc coxxxcocgococoooocoooo De Tweede Kamer beleefde gisteren o een vrolijk ogenblik toen minister Zijl- stra de communist Reuter beantwoordde. Deze afgevaardigde had Woensdagmid- 8 8 dag onder meer gesproken over „een 5 8 samenzwering van ondernemers en 8 gelijkgeschakelde vakbondsbestuurders 8 j tegen het levenspeil der bevolking." y, c Hij vroeg onder meer wat de minister 8 dacht te doen tegen prijsverhogingen en 8 8 waarom wèl opgetreden was tegen de wasserijen en bijvoorbeeld niet tegen 8 zeepfabrikanten, die ook hun prijzen 8 hadden verhoogd. „Maar och," zo had de 8 heer Reuter zo ongeveer gezegd, „ik 8 8 weet nu al wat de minister hierop zal j antwoorden." „De heer Reuter heeft het mij gemak- kelijk gemaakt," zei minister Zijlstra 8 gisteren, „want hij heeft gezegd dat hij 8 het antwoord al weet. Ik behoef hem dus het antwoord niet te geven." En de minister vervolgde zijn rede, 8 nadat de Kamerleden even hartelijk 5 hadden gelachen. Alleen de heer Reuter lachte niet. Hij keek verbluft. O ooooooocooooocx>ooooocoococoooocoocx>xoocoocoooooooocoooc een supra-nationaal orgaan in de Benelux? Niet op dit ogenblik: verstandig is het zulk een „kap" te zien als een sluitstuk. Tot besluit nog enige andere grepen uit de lange redevoering van minister Zijlstra. Hij zal zijn uiterste best doen om te berei ken, dat de verschillende gemeenten in Utrecht niet zullen overgaan tot het op richten van een kolen gasfabriek. Dit zou neerkomen op een volledige blokkade, die uitwisseling van aardgas onmogelijk zou maken. Het algemeen belang, gedoogt dit niet. Indien op het stuk van afbetalingsprijzen bepaalde kartelregelingen strijdig blijken met het algemeen belang zal de minister van Economische Zaken maatregelen nemen. Een belangwekkende mededeling was verder vooral nog, dat het Kabinet be sloten heert tegelijk met de maximum prijzen de minimumprijzen voor brood af te schaffen. De minister van Landbouw zal het nodige doen ter vernietiging van de desbetreffende verordening van het be drijfschap. Zulke maximum- en minimum prijzen zijn niet meer nodig en het is on juist thans nog toestanden van ongeveer twintig jaar geleden tot norm te nemen. In het debat was wel gebleken, dat de op de begroting voorkomende post voor sub sidie 30.000) aan de sonsumentenbond door de Kamer met gemengde gevoelens was begroet. Op zichzelf was het toch wel juist aan de consumenten door een dergelijke orga nisatie gelegenheid te geven ook hun stem tot het Binnenhof te doen doordringen. Dit in het bijzonder had de minister er toe ge bracht „het met deze club te proberen." Intussen was het niet de bedoeling er een blijvende subsidie van te maken, maar haar alleen met het oog op de beginjaren, dus bij wijze van aanmoediging, toe te kennen. Bezorging na winkelsluiting Staatssecretaris Veldkamp hield zich nog met verschillende middenstandskwes ties bezig en had het ook over in de Win kelsluitingswet aan te brengen wijzigingen. Daartoe zal ook een verbetering behoren ten aanzien van het bezorgingsverbod na het sluitingstijdstip. De heer Van de Wetering (C.H.) had hierover vragen gesteld naar aanlei ding van de te Haarlem door de economi sche politierechter plaats gehad hebbende veroordeling wegens broodbezorging op Zaterdag na 6 uur. In afwachting van de in de wet aan te brengen verandering zal de Staatssecretaris aan de minister van Justitie verzoeken een soepeler „vervol gingsbeleid" in dezen te bevorderen. Voor de Haarlemse rechtbank, gepresi deerd door mr. N. Reeling Brouwer, stond Donderdagmiddag terecht C. J. A. de R-, loco-burgemeester en wethouder van Heemskerk en grossier, verdacht van op lichting. Verdachte was, volgens zijn zeggen, in het begin van dit jaar met de landbouwer K. V. uit Hoofddorp overeengekomen, dat deze hem 300 mud aardappelen voor f 10 per mud zou leveren. Verdachte was steeds van mening geweest, dat alles in kannen en kruiken was, maar in Mei zou zijn ge bleken, dat V. er niets meer voor voelde. Tenslotte werd toch overeen gekomen, dat V. om te beginnen een partij van 80 mud zou leveren. Verdachte zou met een chèque betalen. Hoewel V. van een dergelijke me thode van betalen niet goed op de hoogte was, had hij er toch vrede mee gehad, ver trouwend op de positie van de ander, die tijdens een der gesprekken duidelijk had doen uitkomen, dat hij loco-burgemeester was. Verdachte had toen een ondergeschik te naar V. gestuurd om de aardappelen te halen en had hem een ongetekende chèque van f 800 meegegeven. V. had deze chèque zonder meer geaccepteerd en had zelfs meteen een geldsbedrag teruggegeven, aan gezien hij niet de volle 80 mud leverde. Toen hij de chèque bij een bank wilde in wisselen, bleek deze niet bereid het bedrag uit te keren, aangezien een handtekening ontbrak. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hij inderdad van plan was geweest, vooreerst niet te betalen. Hij had V. zodoende willen dwingen, ook de rest van de aardappelen te leveren. Dan pas zou hij het volle bedrag betalen. V., als getuige gehoord, verklaarde, dat er nooit een definitieve afspraak is ge maakt. Hij had wel de belofte gedaan, de aardappelen te zullen leveren, maar de koop was nimmer definitief gesloten. Op een vraag van een der rechters, of er wel eens een chauffeur van verdachte bij V. was geweest om aardappelen te halen, ant woordde deze, dat dit ongeveer drie maal het geval was geweest. Zijn bewering werd heftig tegengesproken door een tweede ge tuige, die in dienst is van verdachte en die verklaarde, dat hij wel tien maal bij V. aan de deur was geweest. V. had dan telkens de, belofte gedaan, dat hij zou leveren, doch kon dat op het ogenblik zelf nooit doen, aangezien hij te zeer in beslag werd geno men door zijn bezigheden op het land. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, was van mening, dat de verdachte er zich listiglijk op beroepen had, loco-bur gemeester te zijn. Hij had daarbij grote indruk gemaakt. Bovendien had hij een van zijn ondergeschikten aan V. een ongeteken de chèque laten geven. Verdachte had te kwader trouw gehandeld. De officier was van mening, dat er sprake was van oplich ting, doch het leek hem in dit geval juist, een gecombineerde straf te eisen, rekening houdende met het feit, dat de verdachte nimmer in aanraking met de strafrechter is geweest. Zijn eis luidde: een boete van f 300, subsidiair 50 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bovendien zou de resterende schuld moeten worden vol daan. De raadsman van verdachte, mr. Lees berg, was van mening, dat de koop geslo ten was. Immers, de prijs stond vast. Het is, aldus de raadsman, te begrijpen, dat ver dachte wantrouwend werd, gezien het feit, dat V. telkens een belofte deed ponder te ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, preiereren De verzorgdheid van U-w uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige, natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., 8tanmore, England Jacq. Mot N.V., Amsterdam Donderdag is in het Gi-oothandelsgebouw te Rotterdam het 17e Nederlandse Reclame congres begonnen, georganiseerd door het Genootschap voor Reclame. De voorzitter van dat genootschap, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, constateerde in zijn ope ningswoord met voldoening dat het leden tal in snel tempo stijgende is en de 600 ruimschoot overschreden heeft. De openingsrede werd vervolgens uitge sproken door dr. H. M. Hirschfeld, die de uitnodiging daartoe als een voorrecht zei- ADVERTENT1E Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP leveren en dat hij, toen hij dan eindelijk 80 mud zou leveren, een minder grote hoeveel heid gaf. Verdachte begreep zeer goed, dat hij, juist door zijn voorname positie, zeker geen misbruik van deze positie kon maken, Mr. Leesberg achtte het listiglijk gebruik maken van de term „loco-burgemeester" dan ook niet bewezen. Voor het overige vroeg hij, gezien de positie van verdachte, de uiterste clementie voor zijn cliënt. ADVERTENTIE BARTELJ ORISSTRAAT 2 PONTIAC - ORIS - TITUS - MIDO HAARLEM KIENZLE TELEFOON 13004 Van onze correspondent inWest-Du,itsla.nd.) De grootscheepse actie van de Duitse politie heeft nog steeds niet tot gevolg ge had dat er een einde is gekomen aan de overvallen van gewapende gangsters op automobilisten in de streken nabij de Nederlandse grens. Er is nu van hoger hand het publiek door middel van pers en radio uitdrukkelijk op gewezen dat de politiemannen, die auto's mogen aan houden, al van uit de verte als zodanig kenbaar zijn en dat zij alleen maar in po litie-uniform gekleed zijn. Intussen blijkt dit voor autobandieten ccn goede reden te De mannen op deze foto, van wie er een bezig is met het onderzoeken van papieren van een aangehouden automobilist, maken deel uit van het West-Duitse politieleger, dat op het 1300 mijl lange verkeerswegen-net nabij Bonn is neergestreken in een massale poging de autorovers, die vooral de laatste weken zeer actief zijn geweest, onschadelijk te maken. In de eerste drie nachten van de uitgebreide jacht konden 62 gestolen wagens worden teruggegeven aan de eigenaars. 174 chauffeurs werden' dronken achter het stuur aangetroffen en 48 personen, die door de politie al lang werden gezocht, werden nu gevonden zijn geweest om ook maar een puliiie- uuiform aan te trekken. En zo hebben gisteravond schavuiten oc de autoweg tussen Keulen en net vlieg veld WMin waar de luchtpassagie.s voor Keulen en Bonh arriveren, een juweucr overvallen, die daar alleen in zijn auto reed. Een van de gangsters, die ook per auto w.mtn. droeg een politie-unifo 'm mee een blikkerende sjako en een karabijn. De ander was in burger. Zij gaven de juwe lier een klap met de kolf van het vuurwa pen en rn'stalen hem over de negenhon derd ïuaik Een zakje met edelstenen en sieraden, dat hij eveneens bij zich droeg, werd deer de bandieten blijkbaar niet ont dekt Een taxi-chauffeur uit de stad Keulen is gisteren ook al van zijn geld beroofd door drie opgeschoten jongens. Later in de avond werden zij in de stad Wupperthal gesnapt. De politie in Keulen heeft twee andere jongens, van 17 en van 18 jaar, gearre steerd, die toegegeven hebben in de laatste vijf weken in Keulen zelf niet minder dan 19 personen-auto's gestolen te hebben. De politie van Noordrijnland-Wëstfalen heeft verder bekend gemaakt dat daar iedere nacht ongeveer 20 auto's gestolen worden. Verleden jaar werden in heel West- Duitsland 12.000 automobielen en motor fietsen ontvreemd. In Diisseldorf zijn thans een 15- en een 17-jarige jongen gegrepen, die met hun beiden minstens twee dozijn autodief stallen op hun geweten hebben. In Madrid zijn enkele Duitsers gepakt, die in Spanje met behulp van valse papie ren prachtige dui-e auto's verkochten die zij in West-Duitsland gestolen of maar voor een paar dagen „gehuurd" hadden. Een van de meest brutale auto-diefstal len, heeft thans in Düsseldorf-Oberkassel, aan de linkerkant van de Rijn, plaats ge had. Daar botsten twee auto's midden op de dag tegen elkaar. Een van de wagens werd zwaar beschadigd. De chauffeur, die als door een wonder ongedeerd was ge bleven, stapte uit het wrak, nam plaats achter het stuur van de andere wagen en reed er mee weg. Trygve Lie, de voormalig secretaris generaal van de U.N.O. hield Donderdag middag een praatje in een tot in de uiterste hoeken gevulde Rolzaal van het Binnenhof op uitnodiging van de Haagse afdeling van de Vereniging voor Internationale Rechts orde V.I.R.O. en het Nederlandsch Ge nootschap voor Internationale Zaken. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door minister Luns, mi-. J. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer. Hij sprak over zijn land, Noorwegen en over Nederland, die zoveel dingen ge meen hebben. Hij beschreef de oorlogs jaren en vertelde van het gezamenlijk streven, een duurzame vrede te vestigen: de UNO kwam tot stand. Die wereldorga nisatie heeft teleurstellingen opgeleverd, maar daarvoor kan men de UNO niet al te veel een verwijt maken. Zij heeft geen souvereiniteit, met uitzondering van en kele artikelen voor de Veiligheidsraad. De organisatie geeft aanbevelingen. Zij heeft geen politie-apparaat, geen strijd macht. Men kan van een organisatie op basis van vrijwilligheid niets anders ver wachten. Als vroeger secretaris-generaal der UNO met al zijn ervaring, zei hij nog altijd te willen beweren, dat het Westen een sterke macht moet hebben om de vrede te berei ken. „Er zal een tijd komen", zo zei hij, „dat we zaken kunnen doen, dat het ge zond verstand de overhand zal hebben". ADVERTENTIE BARIELJORISSTR. HAARLEMTEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Wollen Shawls Handschoenen Het Heerlense gemeentebestuur heeft een groot wandtapijt getiteld „La grande peur" van de Franse kunstenaar Jean Lurgat aangekocht. Het heeft een plaats gekregen in de raadszaal, waaar het reeds eerder prijkte tijdens een tentoonstelling van Franse wandtapijten, die ^aar in Mei gehouden wera. de te beschouwen, omdat hij reeds in het begin der twintiger jaren aan de wieg van dit genootschap stond. In dit genootschap ziet hij een belangrijk instrument om goe de voorlichting te geven over de betekenis van de reclame, die in de moderne maat schappij onmisbaar is. De ondernemer, die zulks niet zou inzien, zal zijn bedrijf ten gronde zien gaan. Teneinde de betekenis van de reclame voor de nationale economie en het bedrijfs leven nader te illustreren, refereerde hij aan enige gegevens uit Amerikaanse bron. Voor het jaar 1953 komt men daar op bijna 8 milliard dollar voor „advertising expen ditures", een bedrag van 50 dollar per hoofd van de bevolking, een cijfer waar men bij ons van zou duizelen. Op het eer ste gezicht zal het dan verbazen, dat in de particuliere Amerikaanse industrie in 1953 2.720 millioen dollar voor research- en ont wikkelingskosten werden uitgegeven en wel iets meer dan een derde van het be drag, dat voor reclame wordt besteed. Merkwaardig is dan echter, dat ongeveer 44 percent van de uitgaven van de parti culiere industrie ten behoeve van research en ontwikkeling door de overheid wordt gedragen. De spreker noemde nog andere cijfers onder meer dat de particuliere in dustrie in de V.S. in 1935 slechts 380 mil lioen dolle: voor „social security" en pen sioenfondsen voor werknemers uitgaf. Na deze openingsrede werd besloten een telegram te zenden aan Prins Bernhard waarin mede in verband met diens jongste reis bewondering wordt uitgesproken voor het inspirerend voorbeeld aan allen en voor de wijze waarop de Prins aldus de Nederlandse zaak dient en stuwt. Daarna werd een rede gehouden door de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, die zeide. dat Nederland ondanks zijn goede technische mogeliikheden voor een goede reclame op dit gebied ten achter is en dat is zijns inziens een gevolg van een te ge ringe aandacht hiervoor van de zijde der directies. Vaak ressorteert de reclame er gens onder de verkoonafdeling. maar zij verdient een hogere plaats in de bedrijfs voering. Continuïteit gewenst Des middags brachten bussen de 500 congressisten naar het Stadhuis op de Coolsingel. Daar was een ontvangst door het gemeentebestuur. Vervolgens werd een gemeenschappelijke maaltijd in het Groothandelsgebouw ge serveerd. Des middags werd eerst de rede van ir. P. F. S. Otten beluisterd, die werd voorge lezen door de vice-voorzitter van het con gres A. E. Janssen-. In de rede wordt onder meer gezegd: „Voor nog te veel mensen en in nog te veel gevallen is het maken van reclame synoniem met het brengen van mooie campagnes en het uitvoeren van aai-dige stunts. Zonder tekort te willen doen aan de waarde hiervan op korte ter mijn is hij van mening, dat de reclame activiteit, gericht op continuïteit, niet kan bestaan uit een aaneenschakeling van min of meer van elkaar losstaande campagnes en stunts, maar dat deze moeten worden gedragen door een centrale gedachte. Wan neer men zich een bepaalde marktpositie tot doel heeft gesteld, moet men zijn re clame-acties daarop afstemmen en aldus moet reclame van het begin af aan een er kend en belangrijk element zijn van het gehele beleid. Men kan hier een parallel trekken met de technische fundamentele research. Reclame en research brengen beide in hoge mate kosten mee, die vóór de baat uitgaan". Voordat jhr. W. van Andringa de Kem penaer als voorzitter het eerste officiële deel van het congres sloot, las hij een te legram voor. ondertekend door de secre taris van Prins Bernhard. In dat telegram werden de beste wensen geuit voor het welslagen van het congres en voor de bloei van het genootschap. Vervolgens begaven de congressisten zich naar het Beurs café-restaurant voor een koud buffet, aangeboden door een der brouwerijen. Des avonds was er in gebouw „Palace" een spectacle-varié, aangeboden door enige Rotterdamse drukkerijen. De minister van Oorlog en van Marine heeft in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de begroting van Oorlog medegedeeld, dat de aanmelding van gegadigden voor het Korps Lucht wachtdienst; niet voldoende is en maat regelen in voorbereiding zijn om hierin verbetering te brengen of op andere wijze in te tekorten te voorzien. Wij vernemen, dat men in regeringskringen het- invoeren van burgerdienstplicht overweegt, een overweging die, zoals bekend, eveneens geldt ten aanzien van de bezetting van de mobiele colonnes van de B.3.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13