Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moeilijk Lagerhuis stemde tegen wil en dank over Parijse accoorden Eén partij volgens kardinaal Feltin niet geboden Socialisten - op 4 na - onthielden zich Frankrijk en Tunesië naderen accoord Zaakgelastigde in Peking RK kerk laat een zeer ruime keuze Bijna anderhalf millioen binnen Duitse socialisten willen viermogendheden- gesprek Oost-West accoord over atoom-resolutie Het woord is aan Bouw van reactor wordt voorbereid Mendès-Franee telefonisch te hulp geroepen Panama zoekt bemiddeling van Amerikaanse staten Vluchtelingenhulp Ook Visjinski zal voorstemmen Duits atoomkartel Noel Field in ziekenhuis te Boedapest opgenomen Argentinië ontkent geschil met de R.K. Kerk Weerrapport TO ot a (U c 69e JAARGANG No 113 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 267 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIE IN ZIJN BEROEP, in zijn levens taak vervuild is van een netelig vraagstuk, dat hij tot oplossing moet brengen en voelt dat het uiterste van zijn kalmte, inzicht en bekwaamheid' daarbij geëist wordlt zal als hij zich ter afwisseling eens in de problemen van een medemens interesseert sym pathie met Pierre Mendès-Franse koesteren. Hij zal eerst een co'lega - in-de - nood in hem zien. Als h;j zich verder op de hoogte stelt zal hij geboeid worden en trachten zich de positie, waarin d'ie man verkeert in verwoed streven naar een reeks oplos singen van vraagstukken, voor te stel len. De aanduiding collega zal hij in zijn gedachten al hebben losgelaten. Hij zal hem nu zien als een bergbestormer, als een man die geen moeilijkheden vreest, die alles aandurft en binnen enige weken ten val kan komen of binnen een paar maan den ongekende successen bereiken, in het bliksemt.empo dat hij van de aanvang af heeft toegepast. De aanvang, zijn eerste optreden als minister-president van Frank rijk, is pas vijf maanden geleden. Er is in die tijd meer gebeurd' dan in jaren daar voor. Alles is in beweging gekomen, niet alleen in zijn eigen land maar ook in Europa, in Rusland, in Amerika, skid's als een bliksemflits die kleine donkere man door de wereldpolitiek schiet. Zijn land genoten zijn hem Pierre Eclair gaan noe men. Dat is het, in Nederlandse vertaling: Piet Bliksemflits. Hij heeft verontwaardiging, achterdocht, verzet, bijval, bewondering, geestdrift op gewekt. Hij schijnt er zich weinig van te hebben aangetrokken. Geen tijd. Die reac ties moest hij trouwens wel verwachten. Sommige bliksemsnelle ondernemingen slaagden en andere faalden; meteen rende hij op nieuwe moeilijkheden af. De een voudige medemens met het hem kwellen de enkele vraagstukje, dat ineens zo klein lijkt als hij van Piet Blilksemifi'bts'moeilijk heden leest, moet wel denken: ik zou die man wel eens even om advies willen vragen. Mendès-Franee zit, voor een dag of tien. in Washington en onderhandelt met Foster Dulles en Eisenhower. De Amerikanen moeten wel levendig in hem geïnteresseerd zijn. Een man van de daad trekt hen altijd aan. Hij heeft een lijst van twintig vragen aan hen voorgelegd. Er is nog weinig van bekend, maar er hoort zeker de vraag bij of de Amerikanen zijn compromis met Adenauer, over het Saargebied, willen garanderen. Als hij dat gedaan krijgt, staat hij weer sterker tegenover de Duitse Bondsdag, het parlement in Bonn, welks aanvaarding van het Saar-compromis alles behalve zeker is. En als de Duitse Bonds dag in December het Saar-compromis niet zou aanvaarden als hij dit zou losmaken van bereidwilligheid om de Europese ver- dedigings-overeenkomsten van Londen en Parijs te ratificeren zou alles weer op losse schroeven staan. Als het Duitse parle ment nieuwe onderhandelingen over net Saargebied als voorwaarde stelde zou het Franse parlement, in Januari, zeker de defensie-overeenkomsten niet ratificeren. Want het acht het Saar-compromis daar aan onverbrekelijk verbonden. Hoe staan de kansen? Minstgenomen twijfelachtig. Dit is maar één van Mendès-France's netelige problemen, waarbij het nog maar blijken moet hoeveel steun zijn Ameri kaanse bezoek hem verschaffen zal. Hij heeft voor de zoveelste maal verzekerd dat hij geen onderhandelingen met Rusland wil eer de overeenkomsten inzake de Euro pese defensie erdoor zijn. Welke toestand zal ontstaan als de Duitsers die aanvaar ding verhinderen? Misschien is Mendès-France's sterkste waarborg in eigen land de populariteit, die hij door zijn energiok optreden verworven heeft, het nieuwe geloof in een krachtig bewind dat na een reeks zwakke regeringen is ontstaan. Maar ziin poging om een vaste regeringsmeerderheid in het parlement te vormen is mislukt. De socialistische partij, die beloften van hem vergde waar hij niet meer dan streven naar de ggwenste maat regelen kon toezeggen, heeft geweigerd aan de regering deel te nemen. Zij wil zijn buitenlands beleid wel steunen, maar dat is niet genoeg. Voortzetting van de be handeling der begroting, waarbij im de eerste phase zijn meerderheden al aan merkelijk geslonken zijn, bedreigt zijn be wind met allerlei nieuwe gevaren. Zou men het ten val brengen, dan zou hij den kelijk spoedig teruggeroepen worden ,want wie zou hem in de huidige toestand kunnen vervangen. Maar wat zou intussen in Noord-Afrika gebeuren, waar het gist in Algiers en Tu nis en ook in Marokko onrust heerst, waar de Arabische Liga in de val van het be wind een kans zou kunnen zien om groter opstand te ontketenen? Noord-Afrika, waarin minstens een millioen Franse kolo nisten een invloed vertegenwoordigen, waarmee te Parijs duchtig rekening moet worden gehouden, waarin grote Franse belangen leven en dat in de ontwaakte openbare mening in Frankrijk scherpe aandacht trekt.... het is een ander pro bleem vain grote betekenis. Het schijnt een tovenaar te moeten zijn die dit alles tot oplossing brengt en tege lijk zijn economische sanerings-plannen, waarvoor hij tot 31 Maart machtiging van het parlement heeft, uitvoert. Temidden van een storm van critiek en van ambi- tieuse belagers houdt hij nog stand. Zal hij slagen? Is hij een tovenaar? Wat hij poogt te bereiken is en daarom heb ik dat kor te, eenvoudige woord hierboven gezet, want eenvoudige woorden zeggen vaak zo veel meer dan grote woorden moeilijk. R. P. Nieuwe foto van het Koninklijk Paar die dezer dagen is gemaakt. (Foto Meyboom) (Van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuis heeft met 264 tegen 4 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomsten betreffende de West- Eüropese defensie. Dit merkwaardige stemmencijfer de Kamer telt 625 leden is een gevolg van een verbod voor de Labourled'en om te stemmen. Op deze ma nier voorkwam de fractie-leiding dat de innerlijke verdeeldheid van de Labour- partij inzake de Duitse herbewapening naar buiten zou blijken en verkeerd zou wor den uitgelegd. De kans was namelijk niet gering dat bij vrije stemming ongeveer honderd socialisten zouden tegenstemmen. Bevan en zijm aanhangers kozen eieren voor hun geld door zich aan het stemver bod te houden, aangezien zij anders uit de partij zouden zijn gestoten. De fractie heeft de vorige week met ruime meerder heid besloten de regering te steunen en dit betekende dat de leden verplicht waren zich aan de richtlijnen van de partij te houden. Het was de bedoeling zowel van de regering als van de oppositie dat het debat zonder stemming zou eindigen, waar door de regeringspol if iek stilzwijgend zo zou zijn goedgekeurd. Toen echter bekend werd dat enkele pacifisten aan Labour- zijde een stemming zouden eisen, volgde het fractieverbod om te stemmen. Aange zien de partij in het algemeen gewetens bezwaren erkent zullen de pacifisten er waarschijnlijk met een schrobbering af komen. want alleen de Bevan-groep was met uitstoting uit de partij bedreigd. De moeilijkheid was dat een groot aantal le den uit de partij, al of geen Bevan-aan- hangers, kiesdistricten vertegenwoordigen, welke zich tegen de Duitse herbewapening hebben uitgesproken. Deze leden wer^een gang naar de stem ruim te bespaard. Sir Winston Churchill verklaarde in ant woord op een vraag van John Strachey (Van onze correspondent in Parijs) De besprekingen in Parijs tussen premier Tahar Ben Ammar en leden van de Tu nesische regering enerzijds en de Franse minister voor Marokkaanse en Tunesische aangelegenheden, Fouchet, anderzijds, schijnen tot een accoord te leiden. Vandaag wordt de Franse resident-generaal in Tunesië, De la Tour, in Parijs verwacht om over enkele onderdelen zijn mening te geven. Het onderwerp van dit Frans-Tunesische overleg vormden de gevechten van de Fel- lagha's in het Aurès-massief aan de Algerijns-Tunesische grens. Eerst heeft de fel-nationalistische Neo- Destour partij van Tunesië en daarna de regering zelf partij voor de Fellagha's gekozen en de voornaamste Tunesische lei der, Bourguiba, die in Frankrijk onder surveillance is geplaatst, heeft daar in verschillende interviews nog een schepje bovenop geworpen. Hij beschuldigde de Franse ..kolonialisten" ervan in Noord- Afrika een nieuwe koloniale oorlog te wil len uitlokken. De tegenstellingen tussen Tunesiërs en Fransen waren op een moment zo groot geworden, dat Fouchet besloot een tele foongesprek met Mendès-Franee in Wash ington te voeren om nadere instructies in te winnen. De afwezigheid van Mendès- Franee doet zich sterk voelen. En dit is helaas de enige kwestie niet, die zich sinds zijn vertrek heeft toegespitst. Hoewel de stormen schijnen te gaan luwen, zal het Mendès-Franee. onmiddellijk na zijn te rugkeer in Parijs, de handen vol geven om een dreigende regeringscrisis te keren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de regering van de Chinese volksrepubliek na onderhande lingen, gebaseerd op de gemeenschappelijke wens om tussen beide landen diplomatieke betrekkingen te vestigen, zijn overeengeko men wederzijds over te gaan tot het benoe men van zaakgelastigden. Nederland heeft de Chinese volksrepubliek in 1950 erkend, doch tot een formele uitwis seling van diplomatieke vertegenwoordigers was tot nu toe nog niet besloten. De bespre kingen in Peking werden gevoerd door dr. H. J. Zeeman, ambassaderaad, die thans al daar als zaakgelastigde zal optreden. PARIJS (United Press) Kardinaal Feltin de aartsbisschop van Parijs heeft in een. toespraak tot R.K. parlementsleden in de Notre Dame aan het slot van de jaar lijkse heilige mis ter gelegenheid van de opening van het parlementaire jaar ge zegd dat de wens van velen alle rooms- katholieken verenigd te zien in één enkele partij niet geheel en al in overeenstemming is met een gezonde opvatting van de aard en de taak van de Kerk. De kardinaal zei letterlijk: „Velen zou den graag zien dat alle rooms-katholieken zich verenigden in één enkele partij die daardoor een grotere politieke doeltref fendheid zou verkrijgen. Dat is echter een onvolledige opvatting die niet geheel in overeenstemming is met een gezonde op vatting van de aard en de taak van de kerk. De kerk laat haar zonen die zich bewegen op dit gebied van tijdelijke rege lingen en van technische oplossingen een grote bewegingsvrijheid en een waarach tige Vrijheid van handelen". Daaraan verbond hij echter de verma- Onassis in Londen verzekerd NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Panama heeft zijn geschil met Peru over de wal- visvloot van Onassis aan de organisatie van Amerikaanse staten voorgelegd. Er zijn dadelijk stappen gedaan om de beide lan den er toe te bewegen het geschil in onder ling overleg op te lossen. Panama behoudt zich echter het recht voor de kwestie voor de UNO te brengen, indien dit geen bevre digend resultaat zou opleveren. Het fabrieksschip van Onassis' walvis- vloot, de „Olympic Challenger", dat deze week door de Peruviaanse marine werd aangehouden, is te Paita in Noord-Peru aangekomen. Er zijn 300 man personeeel aan boord, merendeels Duitsers. In dezelfde haven liggen al vier andere schepen van de vloot. Twee kapiteins zouden zijn gearres teerd nadat zij geweigerd hadden hun scheepspapieren aan de Peruviaanse auto riteiten te overhandigen. De „Financial Times" meldt, dat Onassis te Londen verzekerd is tegen bedrijfs schade als gevolg van handelingen van de regering van Peru. Een overwinning op de techniek.' Ze werd behaald in de Grote IJ-polder bij Amsterdam waar een ploegende tractor geen vat kon krijgen op de vette klei. Er moest hulp komen van twee paarden om de tractor op gang te houden ning dat een Christen geen politieke rich ting mag kiezen die in strijd is met de geboden van God: „Een Christen kan geen politieke richting kiezen die bijvoorbeeld een opvatting van de mens meebrengt welke in strijd is met de verwerkelijking van de bestemming van de mens zoals God die aan ons heeft geopenbaard. De Kerk, die juist tot taak heeft die bestemming te bepalen, kan hen dit piet toestaan". Hij voegde aan die vermaning toe, dat de Kerk degenen die binnen de perken van de trouw aan de geloofsbeginselen en de Christelijke moraal blijven een zeer ruime keuze laat. Krachtig pleitte de kardinaal voor ver draagzaamheid: „Het is van belang dat een ieder het recht dient te erkennen van de andex-en zich te wijden aan een andere methode en een ander programma dan de zijne. Onder behoud van eigen overtuiging dient een ieder objectief en loyaal te staan tegenover de overtuiging van anderen en het onvermijdelijke confliect te aan vaarden zonder de houding van respect, begrip en sympathie voor andersden kenden prijs te geven". De verscheidenheid van politieke opvat tingen, aldus de kardinaal, behoeft de eenheid van de Kerk niet aan te tasten. „De verscheidenheid van uw werkzaam heden, de uiteenlopendheid van uw poli tieke opvattingen, raken de eenheid van Christus niet. Zij stellen veeleer de alom vattendheid vast van zijn invloed op alle menselijke meningen die van waarde zijn", aldus de kardinaal. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100, Den Haag, heeft Donderdag f 84.000 ontvangen. Daarmee is het totale bedrag geworden f 1.458.000. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 ver wacht dat in de loop van de komende we ken nog grote bedragen zullen binnen komen. Van verscheidene grote bedrijven is bericht ontvangen, dat de actie daar ook zal worden gevoerd en dat de directies de bijeengebrachte bedragen zullen verdub belen. Van grote instellingen, bedrijven, rijk en dergelijke zijn de afrekeningen ook nog niet binnen. Dat houdt onder meer verband met de administratie. Maar het comité verwacht, dat begin December zeer grote dagtotalen zullen worden bereikt. Aangaande de besteding van het (nog onbekende) totale bedrag moet het comité nog een definitieve beslissing nemen. Dit zal gebeuren in nauw overleg met het bu reau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen in Genève, dat ook de be steding centraal zal regelen. Wel is be paald. dat het geld zal worden gebruikt voor het geven van afdoende hulp in een bepaald aantal gevallen. Een deel ervan zal worden besteed voor hulpverlening in een deel van de schrijnendste noodge vallen. Géén verdubbeling- In de op 28 October gehouden vergade ring van de Utrechtse gemeenteraad staak ten de stemmen op 18 voor en tegen over een voorstel van het lid Stekelenburg (P.v.d.A.) om het door de uurloonactie van het gemeentepersoneel bijeen te brengen bedrag (te schatten op 10 duizend gulden) voor de vluchtelingen te doen ver dubbelen door de gemeente. Volgens het reglement van orde moet Donderdag in de raadsvergadering opnieuw over het voor stel worden gestemd. Evenals in de vorige vergadering bleek ook nu een meerder heid in het college van B. en W. tegen het voorstel te stemmen. Het werd verworpen met 18 tegen 21 stemmen (Labour) of het niet gewenst is bespre kingen met de Russen te openen terwijl de ratificatie van de Parijse overeenkomsten nog aan de gang is dat niets verkeerder zou zijn, dan ratificatie en besprekingen door elkaar te halen. Slechts na de ratificatie kan er sprake zijn van een verdere ont wikkeling in de betrekkingen met de Sov jet-regering. Met de ratificatie door alle parlementen zal, volgens Churchill, waar schijnlijk omstreeks Kerstmis voltooid zijn. (Reuter) De Labour-rebel Bevan zeide dat hoewel West-Duitsland geen toe stemming zal krijgen tot de aanmfiak van atoom- en waterstofbommen, het verdrag niet verbiedt, dat het dergelijke bommen bezit. Oud-premier Attlee, de leider van de Labour-oppositie, verklaarde dat Bevan met „grote dialectische bekwaamheid" ge pleit had voor niets doen. Hij zeide te kun nen sympathiseren met degenen die een grote afkeer van Duitse herbewapening hebben, maar zij zijn niet practisch*. Bevan. die onlangs Moskou bezocht, zeide er van overtuigd te zijn, dat de Russische re gering haar houding ten aanzien van vrije verkiezingen in Duitsland belangrijk zou wijzigen, indien zij zou denken de organi satie van Duitsland in twee gewapende kampen te kunnen vermijden. De Rus sische leiders toonden zich niet ongerust over het plan voor de twaalf Duitse di visies. Het machtsevenwicht in geval van oorlog zou niet door deze legermacht wor den verstoord. BONN (Van de ANP-correspondent) Opnieuw hebben de West-Duitse socialisten in de Bondsdag een vergeefse poging ge daan om een debat over de buitenlandse politiek uit te lokken. Zij verrasten Don derdagmiddag, na een tweedaags beraad, de Bondsdag plotseling met een voorstel, waarin van het parlement werd verlangd, dat het zich voor onmiddellijke nieuwe be sprekingen tussen de vier bezettende mo gendheden over Duitsiands eenheid zou uit spreken. Zulke besprekingen zouden volgens de socialisten moeten voorafgaan aan de door de Sovjet-Unie voorgestelde algemene Europese conferentie over een veiligheids verdrag. De socialisten namen dit initia tief, omdat volgens hen het gevaar bestaat, dat „na verwezenlijking van de besluiten der Parijse conferentie succes belovende onderhandelingen over hereniging van Duitsland voor onafzienbare tijd onmoge lijk zouden kunnen worden". Dr. Adenauer liet zijn kabinet en de lei ders der fracties van de regeringspartijen bijeen komen om een eenvormig antwoord der coalitie op het socialistische voorstel te formuleren. Het gelukte hem daarbij over eenstemming te verkrijgen over het inzicht, dat een debat op dit ogenblik niet gewenst is. Toen de socialist Wehener aan het einde van de zitting van de Bondsdag dan ook het verzoek om het socialistische initiatief op de agenda te zetten, motiveerde, vond hij daarbij de regeringspartijen in gesloten front tegenover zich. In een kort procedu re-debat werd een bespreking van het voor stel van de hand gewezen. Tevoren had dr. Von Brentano in een verklaring voor de pers reeds duidelijk ge maakt welk politiek inzicht er achter de formele bezwaren schuil ging. Ook tegen over de nieuwe socialistische actie hand haafde de christen-democratische partij namelijk haar standpunt, dat een conferen tie met de Sovjet-Unie pas dan zin zou hebben wanneer eerst de eenheid van het Westen verzekerd is. Van liberale zijde werd het standpunt in genomen, dat vóór een conferentie de ver dragen tenminste moesten zijn geratifi ceerd. Tegelijkertijd blijft de liberale partij echter tegen de Saar-overeenkomst in haar NEW YORK (UP/Reuter) Zeven Westelijke landen hebben formeel een resolutie ingediend bij de politieke com missie van de UNO die een lans breekt voor een onmiddellijk begin met het atoomplan van president Eisenhower. De resolutie verlangt de oprichting van een internationale instantie voor atoomenergie belast met de uitvoering van het plan. Voorts bevat de resolutie het voorstel niet later dan Augustus 1955 een internationale technische conferentie te beleggen over vreedzame toepassing van de atoom energie. De resolutie is ingediend door de Ver enigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Australië en Zuid- Afrika en herzien naar suggesties van Rus land, India en andere landen. Wanneer de resolutie wordt aangenomen gaat zij ter definitieve afdoening naaar de Algemene Vergadering. Rusland heeft een uitnodiging afgewezen ook haar naam aan de resolutie te ver binden, in de eerste plaats omdat commu nistisch China niet tot deelneming is uit genodigd. De leider der Russische delegatie, Visjinski heeft echter te verstaan gegeven dat hij vóór de resolutie zal stemmen, waardoor die dus eenstemmigheid krijgt. In de gewijzigde resolutie wordt voor gesteld, dat het op te richten internationale bureau voor atoomenergie „een passende vorm van overeenkomst met de UNO moet zoeken". Dit vervangt het oorspronkelijke denkbeeld, dat het bureau een zelfde plaats zou krijgen als de andere gespecia liseerde UNO-organen, waartegen Rusland bezwaar had gemaakt. Visjinski had er op aangedrongen het bureau onder de Veilig heidsraad en de Algemene Vergadering te plaatsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S John Dryden: Het is altijd goed om te lachen, en als een kriebelend strootje er de oorzaak van kan zijn is dat een voorwerp, dat tot het geluk der mensen bijdraagt. BONN (DPA) De voorbereidingen voor de bouw van de eerste atoomreactor in West-Duitsland, waarvoor in de Parijse overeenkomsten toestemming wordt ver leend, zijn reeds in volle gang, aldus meldt DPA. Vijftien grote Duitse ondernemingen hebben zich aaneengesloten om de bouw en het onderhoud van de reactor te financie ren. Prof. Heisenberger, de vooraanstaande Duitse atoomgeleerde, zal de wetenschap pelijke leiding bij de bouw krijgen. Dr. Tel- sehow, secretaris-generaal van het Max- Planck-instituut, wordt directeur van de door de vijftien ondernemingen gestichte organisatie. De bondsregering zal aan de bouw van de reactor, die volgens deskundigen 15 tot 25 millioen mark zal vergen, ongeveer an derhalf millioen mark bijdragen. De deel nemende ondernemingen zullen elk 1.000.000 mark storten. Tussen de West-Duitse steden is een strijd ontbrand over de vraag, waar de reactor moet worden gebouwd. München en Karlsruhe maken de beste kansen, om dat in hun omgeving uraniumerts wordt gevonden. In gezaghebbende kringen te Bonn wijst men er op, dat de reactor slechts voor bur gerlijke doeleinden mag worden gebruikt. Zoals bekend, heeft de bondskanselier zich namens de bondsrepubliek verplicht dat de maximale capaciteit van de reactor beperkt zal zijn. WENEN (Reuter) Noel Field, voor malig functionaris op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die vijfenhalf jaar geleden met zijn vrouw Herta te Praag werd gearresteerd, is met een maagaandoening in een ziekenhuis te Boedapest opgenomen. „De doeltreffendste methode" ROME. (Reuter/AFP). De Argentijnse ambassade te Rome heeft verklaard, dat alle geruchten, volgens welke er een ge schil is tussen de R.K. kerk en de i-egering van Argentinië, van alle grond ontbloot zijn. In de Argentijnse grondwet is vast gelegd, dat de federale regering van Ar gentinië de R.K. eredienst verdedigt. De huidige regering heeft het godsdienston derwijs op de scholen ingevoerd „als de doeltreffendste methode om de kinderen de beginselen van de leer van Christus bij te brengen". De Argentijnse politie heeft bij een in val in het hoofdkwartier van een R.K. or ganisatie in Cordoba negen personen ge arresteerd en een grote hoeveelheid litte ratuur en vlugschriften in beslag genomen. Het R.K. atheneum van de universiteit van Cordoba en het universiteits-atheneum van Santé Fe zijn door de politie gesloten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- C V c 01 M Ss toestana vS -eg ■Sg S« dg i/i ït O - h 6* O Z.S Helsinki sneeuw OZO 2 -1 5 Stockholm zwaar bew. NNW 3 -1 0 Oslo sneeuw Z 4 -2 1 Kopenhagen zwaar bew. W 5 1 0 Londen mist windstil 6 0,4 Amsterdam geheel bew. ZZO 2 4 0 Brussel mist N 2 1 0 Parijs mist windstil 3 0 Bordeaux mist NO 2 -2 0 Grenoble zwaar bew. windstil -1 0 Nice onbewolkt NW 5 4 0 Warschau sneeuw NNO 5 -5 0 Berlijn nevel windstil 3 1 Frankfort nevel ONO 3 0 1 München sneeuw NW 2 0 1 Zürich sneeuw windstil 1 2 Genève zwaar bew. ONO 8 3 0 Locarno licht bew. ONO 2 -4 0 Wenen geheel bew. NNW 5 -2 0 [nnsbruck sneeuw windstil -3 5 Rome licht bew. NO 4 3 0 Neerslag laatste 24 uur. x&xxxxooxoccrxisexxxyvxxxKrccoaxyyxxv-rrrttcrcc&yxiccc ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer met in de nacht hier en daar vorming van mist. Zwak ke, later matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht plaatselijk in het binnenland lichte vorst, morgen over dag -ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 20 November Zon op 8.07 uur, onder 16.43 uur. Maan op 2.51 uur. onder 14.17 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 November Hoog water: 11.01 en 23.39 uur. Laag water: 6.21 en 18.46 uur. Zaterdag 20 November Hoog water: 12.14 en uur. Laag water: 7.35 en 19.54 uur. aOükXXOCOOXX*Tt»>XOC«»CXXWXXOCOOOCC«A>JJCCCOOCX»OC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1