Blijft hef1^ opzienb^end- Loosjes Wereldnieuws Nederland geen protestantse natie meer volgens II Populo PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Voornaamste RK dagblad in Italië ontdekt een nieuw RK bolwerk De radio geeft Zaterdag Per pak 42 cent Tuberculose deed de Tudors uitsterven Suikerfabrieken voor Djokjakarta Boeken Kalenders Nieuwe Nederlandse nota aan Djakarta rl>^ ZIJLSTR.56 ió Uet zo J 2 Gratis brom-cursus Tijdelijk 2 pakken van~yt$ct. voor 74 ct.l Conclusie van Britse medicus Oost-Europees land levert installaties Kerkelijk Nieuws Tegen bromfietser veertig gulden geëist Kort nieuws Heeft geur gewicht? VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 (Van onze correspondent in Rome) Hot Romeinse dagblad „II Populo", offi cieel orgaan van de Christelijk democrati sche partij, heeft een zeer uitvoerig artikel gepubliceerd onder de titel: „Nederland is geen Protestantse natie meer". Na te hebben gewezen op de grote kin derrijkdom van het doorsnee R.K. gezin, schildert de schrijver de toestand, zoals die een eeuw geieden was. „De Rooms- Katholieken behoorden tot de laagste volksklassen en leefden in de minst ont wikkelde streken van het land. Om toe gang te eflangen tot de bronnen der cul tuur, of om enige verantwoordelijke open bare betrekking te kunnen bekleden, was de Rooms-Katholiek gedwongen zijn ge loof te verbergen. Thans kan men zeggen, dat Nederland niet langer een Protestants land is. Offi ciële gegevens wijzen uit, dat de Protes tanten van 60 percent tot 40 percent zijn gedaald en dit betekent nog niets tegen over de ongelooflijke inwendige crisis, die hen teistert. Twee jaar geleden heeft een groep Protestantse geestelijken in een brochure verscheidene punten van de leer van Calvijn aangevallen, daarbij steun gevende aan de R.K. leerstellingen inzake de dood, de eucharistie en de waardigheid van de Paus als opvolger van Petrus. Bijna tegeJijkertijd heeft de algemene synode der Nederlands Hervormde kerk in een herderlijk schrijven (sic) het stand punt der R.K. kerk niet zonder objectivi teit uiteengezet en daarbij gewezen op mogelijke punten om tot een vergelijk te komen." Afvalligheid Het ergste is volgens de schrijver de af valligheid: 17 percent der bevolking be schouwt zichzelf als onkerkelijk en daar van is slechts 3 percent van huis uit Rooms-Katholiek. „De onverschilligheid in geloofszaken gaat bij de Protestanten zo ver, dat zij hun kinderen vrij laten om, wanneer zij volwassen zijn, zelf te bepalen welke godsdienst zij willen belijden." Dit heeft geleid tot een grote verandering in de structuur der natie. Een maatschappij is ondergegaan. De Protestants-burgerlijke maatschappij van Nederland, gedurende eeuwen een der meest verfijnde en vol maakte samenlevingen van Europa, na aan Nederland een Koningshuis te hebben ge geven, een wereldrijk en een welvaart, zo hoog en zo duurzaam als vrijwel nergens elders werd gevonden, berust die burgerij er thans in voort te leven onder voorwaar den; die nauwelijks een flauwe afschadu wing zijn van de voegere praal. Dat ver val werd niet alleen bewerkstelligd door het verlies der zeer rijke koloniën, nog veel minder draagt het Rooms-Katholicis- me er schuld aan met zijn toenemende vooruitgang, waarvan de kinderen het zaad zijn. (In Den Haag met 33 percent Rooms-Katholieken onder de volwassenen vindt men er 52 percent onder de leerlin gen der lagere scholen en dat geval is geen uitzondering). ADVERTENTIE Het „lekkere" levertraan ADVERTENTIE Vraag Uw teveranoler gratia greelllaeonnetja 0 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en lithurgische ka lender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katho liek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.10 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano en Ham mondorgel met zang. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek "nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Muzikale causerie. 15.05 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.40 Ge mengd koor. 16.00 De Schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Jeugdorkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Pla ten. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en lithurgische kalender. 19.45 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Muzikale luister wedstrijd. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM IT. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Piano en hoorn. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Dansmuziek, tiertje. 15.40 Viool en piano. 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Radio Phil- harmonisch orkest. 17.00 Radioweekjournaal. 17.35 Orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Stemmen- spel. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Soicalis- tisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 De Molen aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 14.15—15.00 Aankomst van St. Nicolaas in Amsterdam. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Zang en piano. 15.00 Platen 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Beiaard. 17.14 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.25 Kamerkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.45—24.00 Idem. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws, zo even verschenen en: Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op. 224 m.). R.K. echtelieden vragen hun huisdokter geen voorlichting over geboortebeperking. „Terwijl het Nederlandse volk ganse provincies aan de zee ontrukt, dringt het Rooms-Katholicisme steeds meer door en breidt zich uit, rustig en zwijgend, zoals zulks past bij deze edele natie. Een eeuw geleden was Nederland nog missiegebied, thans heeft het zijn eigen hiërarchie met een kardinaal, bisschoppen en een bijzon der ijverige geestelijkheid en lekenaposte- laat. Geen land geeft aan de R.K. een groter percentage missionarissen in ver houding tot de Rooms-Katholieke bevol king: één missionaris op iedere 340 ge lovigen." Dat de Partij van de Arbeid in 1952 meer stemmen verwierf dan de KVP, wordt toegeschreven aan „verlies van stemmen, veroorzaakt door een afvallige groep rechtse Rooms-Katholieken". Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, was de KVP de eerste partij van het land en haar positie is thans dusdanig „dat zonde» haar steun geen enkele regering stand zou kunnen houden." De Rooms-Katholieken zijn doorgaans zeer stipt in het naleven van hun gods dienstplichten. „In de kleine plaatsen en in het Zuiden zijn vrijwel alle Rooms- i Katholieken practiserend, maar ook in de grote steden, waar het nieuwe heidendom gemakkelijker zijn verderfelijke invloed doet gelden, is het aantal practiserenden buitengewoon hoog, vooral als wij het ver gelijken met dat in de grote steden van Frankrijk of Italië en zelfs van Spanje (70 percent in Den Haag met 27,4 percent godloochenaars, 62 percent in Amsterdam met 45,2 percent godsdienstlozen en 42 percent in Rotterdam, waar men 31,3 per cent atheïsten telt). Deze cijfers betekenen dus, dat op 100 Rooms-Katholieken, nadat zij hun eerste communie hebben gedaan, er 70 in Den Haag, 62 in Amsterdam en 42 in Rotter dam geregeld de mis bijwonen. Voorbeeld „Op sociaal gebied hebben de Rooms- Katholieken datgene weten te voorkomen, wat Pius II het grote schandaal van deze eeuw heeft genoemd: de ontkerstening der arbeidersmassa. De Nederlandse mijnstreek is een voorbeeld van R.K. organisatie." Hier wijst de schrijver Natalino Tagliabue op het enorme verschil met het aangrenzende Belgische industriege- bied, waar de geestelijkheid er niet in ge slaagd is de mensen bij elkaar te houden. „Tegenover het verval van het Protestan tisme, neemt het Rooms-Katholicisme dus gestadig toe aan kracht, hetgeen vooral te danken is aan het werk van de R.K. actie en aan de verspreiding der R.K. pers." Meer dan de helft van alle R.K. jongeren zijn ingeschreven bij een of andere R.K. jeugdorganisatie, deze tellen in het totaal 900.000 leden. De R.K. pers komt op de eerste plaats met 38 percent, op grote af stand gevolgd door de liberale, 20 percent; Protestantse 11 percent: sociaal-democrati sche 7 percent en communistische met één percent. De onafhankelijke pers haalt 23 percent. „In geen ander land hebben de Rooms- Katholieken de wonderbaarlijke successen weten te behalen van onze Nederlandse geloofsgenoten." Geschreven uit een bepaalde gezichts hoek geeft dit artkiel, al zullen er waar schijnlijk wel enkele onjuistheden in staan, ëen objectief beeld van een ontwikkeling, die in ons land reeds sedert bijna een eeuw in gang is en waarvan men zich, wanneer men er midden tussen leeft, niet zo gemak kelijk een concrete voorstelling maakt. Met dit artikel te Rome is verschenen en in het belangrijkste R.K. dagblad van Italië, ver hoogt er de betekenis van. De belangrijk heid van de „Populo" is betrekkelijk. Het blad is belangrijk als officieel orgaan van de grootste partij van het land en als het voornaamste R.K. blad. Maar het wordt weinig gelezen. Vrijwel uitsluitend door geestelijken en Christen-democratische politici. De Italiaanse Rooms-Katholieken zijn doorgaans vrij lauw en de weinig tal rijke R.K. dagbladen (vijf of zes in het hele land) hebben een onbeduidend kleine op laag. xxn&xxirxx&xrttcccccooOoooccocoMccc<yxxx*>xcoc»cxxxxo Ter beteugeling van het steeds groter wordende bromjietsersprobleem in de 8 verkeersgemeenschap heeft de gemeen- 8 te-politie van Oss besloten een gratis fi - cursus te organiseren voor het behalen 3 x van een bromfiets-rijbewijs. De cursus r p bestaat uit vier lessen van elk een Uur. De stof, die behandeld wordt, bestaat j; uit de hoofdstukken: „Algemene ge- 3 J dragsregels op de weg", „Verkeersbor- J den en de aanwijzingen van de ver- keersagent" en „Voorrangsregels". De gemeentepolitie heeft reeds een groot 8 aantal inschrijvingen voor deze cursus I jj ontvangen. 3r«COOCOOOOOOOCCOOOC03000COyX5C30XCOOCX»COOOCCCOCOKXXX LONDEN (United Press) In het vak blad „Medical World" schrijft dr. G. H. Smyth dat tuberculose de geschiedenis van Engeland heeft gewijzigd, doordat verschei- Tudor-koningen het slachtoffer van TBC zijn geworden. De Tudors, mensen met een sterke geest doch met een zwak lichaam, hebben slechts gedurende drie generaties geregeerd. „Zij waren niet bij machte een levensvatbaar nageslacht te verwekken", aldus dr. Smyth in zijn beschouwing over de lijn, waaruit Hendrik VIII en koningin Elizabeth I zijn voortgekomen. „De overgeërfde zwakheid, die zovele jonge Tudors ten grave heeft gedragen, was in oorsprong tuberculose. Generaties lang was er steeds minstens een actief ge val van T.B.C. in de familie, waardoor on geweten de jonge hoop der dynastie werd vernietigd". De gemalin van Hendrik Vn, Elizabeth van York, heeft minstens een jaar lang geleefd in de onmiddellijke nabij heid van Anne van Warwick, die zeer waar schijnlijk aan longtuberculose leed. „De koninklijke appartementen kunnen zeer wel een brandhaard van besmetting zjjn geweest", aldus dr. Smyth, die hieraan toevoegt dat er reden is om te geloven dat dit „brillante" geslacht ten offer viel niet aan eigen dwaasheid of ondeugden, maar aan een ziekte die altijd het „prachtigste materiaal" heeft aangetast. (Van onze correspondent in Djakarta) Twee Oost-Europese landen, Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland worden ge noemd als in aanmerking te komen voor de levering van de complete installatie voor suikerfabrieken, die de Sultan van Djokja karta in zijn gebied wil oprichten. De on derhandelingen zouden lopen via het mi nisterie van Economische Zaken in Dja karta. Tsjecho-Slowakije zou de installaties kunnen ieveren op basis van de crediet- overeenkomst met Indonesië, waarbij Tsjecho-Slowakije zich bereid heeft ver klaard kapitaalsgoederen aan Indonesië te leveren. De credieten hebben een looptijd van vijf jaar. Het aanbod van Oost-Duitsland houdt in: levering der installaties tegen betaling in Indonesische valuta, doch Oost-Duits land zal dan met die roepiah-bedragen In donesische producten kopen. Een beslissing is in deze zaak nog niet genomen, aldus werd in Djakarta gemeld. ADVERTENTIE Onze etalages voor St. Nicolaas zijn gereed GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 Ned. Herv. kerk Beroepen te Aalst R. W. Steur te Oud dorp (Z.H.); te Groningen (vac. dr. J. W. Berekamp) (toez.) F. Offeringa te Wage- ningen. Bedankt voor Capelle a. d. IJsel J. de Lange te Nunspeet; voor Schoonhoven J. W. de Bruyn te Harderwijk. Beroepen te Urk C. Batenburg te H. I. Ambacht. Beroepen te Broek op Langendijk P. L. M. Sterrenberg te Kortenhoef. Geref. Kerken De classis Haarlem heeft beroepbaar ge steld ds. M. Vrieze te Heemstede, tot voor kort predikant bij de Geref. kerken onder houdende artikel 31 K.O. Tweetal te Rotterdam (vac. F. C. Meys- ter) J. F. Colenbrander te Apeldoorn en O. Jager te Vrouwenpolder. Beroepen te Hoogstede (Graafsch. Bentheim) S. Neer ken te Bodegraven. Beroepen te Baambrugge P. Noomen, cand. te Delft. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen G. Janssen te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Hamilton (Ontario. Cana da) (Free Chr. Ref. Church) J. Floor Jr. te Opperdoes. Beroepen te Nieuwpoort M. Vlietstra te Eemdijk. ADVERTENTIE Voor 'n NUTTIG en PRACTISCH GESCHENK op huishoudelijk gebied naar DE KLOMPENCENTRALE U weet wel: De goedkoopste zaak in Haarlem Dr. LEYDSSTRAAT 10 TEL. 11784 55. Nadat de buikspreker een succesvolle voorstelling op het jacht van de barones had gegeven, keerde hij met Panda en Oswald naar de wal terug. In zijn hand hield hij de waardevolle armband, die de barones hem had geschonken. „Ziezo", zei hij tevreden. „Oswald hebben we terug en we zijn er nog rijker op geworden boven dien. Maar laten we nu direct naar Frik Foppes' Variété Salon terugkeren; ik hoop dat ze ons daar nog willen terug hebben, nadat we zo lang zijn weggebleven". Maar wie stond hen bij de kade op te wachten Frik Foppes, de directeur zelf! „Kom meel", riep hij, Eric Echo warm de hand druk kend. Het publiek zit te popelen om u en uw beroemde pop te zien optreden!" „Hoe wist u, dat u ons hier zou treffen?", vroeg Panda. Als antwoord wees Frik Foppes naar een krantenjongen, die luidkeels ver kondigde: „Sensatie op het jacht van baro nes van Edelstein! Pseudo-admiraal steelt pop Oswald! Buikspreker slaat bod van millioen af!" „Het is een pracht reclame", zei de directeur opgetogen. Uw pop is wereldberoemd geworden. Zoiets trekt publiek! Maar voegde hij hieraan toe, „Panda kan ik niet meer in de voorstelling gebruiken Haarlemse rechtbank Donderdagmiddag srtond voot de Haar lemse rechtbank terecht M. de W. uit Den Haag, werkzaam bij de tunnelbouw in Vel- sen. De W. was op 18 Augustus van dit jaar op het kruispunt Heirweg-Wijlker- straatweg in Velsen-Noord, rijdende op een rijwiel met hulpmotor in botsing ge komen met een ander rijwiel met hulp motor, door welke botsing de bestuurd-er van het tweede rijwiel, de 59-jarige ver tegenwoordiger J. F. uit Velsen, ernstig letsel opliep. De W. verklaarde voor de rechtbank, dat hij, rijdend op de Heirweg, toen hij de Wijkerstraatweg. die een voorrangsweg is. naderde, was afgestapt en had gewacht, tot al het verkeer voorbij was. Toen hij uiteindelijk overstak, merkte hij pas op het allerlaatste ogenblik F. op, zodat een botsing niet meer te vermijden was. F., als getuige gehoord, verklaarde, dat hij op dat ogenblik met een snelheid van 12 a 15 kilometer reed. Er was daar vol gens hem geen belemmerd uitzicht. Door de botsing was hij opzij gevallen en zijn been was onder de hulnmotor geraakt. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, gewaagde van een roekeloos, maar niet onbesuisd rijden. Er was door do bot sing een enorme schade ontstaan, want de getuige had lange tijd niet kunnen werken. Aangezien de verdachte nooit eerder met de strafrechter in aanraking is gekomen, eiste mr. Van der Burg een gecombineerde straf: veertig gulden boete, subsiddair twaalf dagen hechtenis en tien dagen hech tenis voorwaardelijk. Mr. De Vilder, verdediger van ver dachte, bestreed de mening van de offi cier, dat De W. roekeloos gereden zou heb ben. De W. is een zeer rustig persoon, al dus de raadsman; bovendien komt ver dachte uit hoofde van zijn functie dage lijks langs dit kruisnun-t, zodat hii de ge varen ervan goed kent. De verdediger achtte bij ziin cliënt geen schuld aanwezig en vroeg daarom ontslag van rechtsver- volking subsidiair de grootste clementie. In een nieuwe nota aan de Indonesische regering heeft de Nederlandse regering, onbevredigd door het antwoord van Dja karta op eerdere nota's, haar beschuldigin gen van mishandeling van Nederlandse gearresteerden door de Indonesische politie gehandhaafd. „Ten gerieve van een nader door de In donesische regering in te stellen onderzoek naar de juistheid van de voorgebrachte klachten omtrent de gepleegde mishande lingen van arrestanten", legt het Neder lands Hage Commissariaat daarbij een si tuatieschets over, waarbij de ligging is aan gegeven van de zich op een aan de weg naar Lembang gelegen perceel bevindende vijver, waarin enkele Nederlandse arres tanten werden ondergedompeld, teneinde hen tot het bekennen van bepaalde hande lingen te bewegen. De Nederlandse regering doet voorts onder de aandacht van het ministerie bren gen dat in de nota van het Hoge Commis sariaat van 18 October 1954 onder meer de garantie van de Indonesische regering wordt verzocht, dat de Nederlandse arres tanten, die als getuige ter terechtzitting van het tegen de Nederlander H. C. J. G. Schmidt aanhangig gemakte proces op hun tijdens het vooronderzoek onder dwang afgelegde verklaringen wensen terug te komen, gevrijwaard zullen blijven van re présailles tege hen en hun nog in Indonesië verblijvende gezinnen. Aangezien in de bovenaangehaalde nota van het ministerie de verzochte waarbor gen niet werden aangetroffen en de be trokken Nederlanders binnenkort als getui gen zullen worden verhoord, zal het Hoge Commissariaa tde ontvangst van de ge vraagde toezegging gaarne alsnog op korte termijn tegemoet zien". ADVERTENTIE Haarlem - Telefoon 11828 RADIO en TELEVISIE Collectie als nooit tevoren Binnenkort zal de verspreiding begin nen van gele vaantjes met de letters S.O.S. door de Nederlandse Wegenwacht. Automo bilisten, leden van de wegenwacht, kunnen zich dit vaantje verschaffen. De bedoeling is dat zij, indien zij pech krijgen, zich onmid dellijk kunnen onderscheiden van geparkeer de auto's doordat zij dit noodsein op hun auto's aanbrengen. Water en zeep. Dr. Walter Claus van de Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft op een conferentie van Amerikaanse en Japanse atoomgeleer den verklaard, d-at radio-activiteitsstot van een atoombom door goed wassen met. water en zeep van de huid ver- wiiderd kan worden. Als „hardnekkig" radio-actief stof op de huid kleeft zou men zich volffens hem kunnen ont- smetten door bij het walsen een zacht schuurmiddel te gebruiken, bijvoor- beeld maismeel. Ook radio-actief be- smette groente zou, naar hij meende, voor consumptie geschikt kunnen wor den pemaakt door goed wassen en het verwijderen van de buitenste bla deren. Hail» Selassie. Keizer Haile Selassie van Ethiooië is in Oslo aangekomen voor een staatsiebezoek aan Noorwegen. Hij werd aan het station door Koning Haa. kon VII begroet. Opvolger. Paus Pius Xll heeft kardinaal Gaetano Cicognand, prefect van da Congregatie van "de Riten, benoemd tot pro-prefect van de Apostolische Signa tuur, het opperste gerechtshof van de Rooms-katholieke kerk. Kardinaal Cicognani volgt kardinaal Giuseppe Bruno op, die verleden week is over- led-en. Naar huis. Koningin-moedeT Elizabeth van Groot-Brittannië is aan boord van de „Queen Mary" uit New York onder weg naar Enigeland vertrokken, na een bezoek van drie weken aan Noord- Amerika. Asyl. Een Russische militair, gewapend met twee machinepistolen en ver scheidene handgranaten, heeft in West. Duitsland asyl gevraagd bii de Britten die hem vasthouden. De militair was in de buurt van HelmVedt over de grens tussen Oost- en West-Duitsland ge komen na een kameraad te hebben neergeschoten. Kernstuk. President Eisenhower heeft ver klaard, dat hij het Congres, wanneer het in Januari weer bijeenkomt, met aandrang zal verzoeken zijn programma ter bevordering van een vrijere wereld handel en een ruimer internationaal kapitaalverkeer goed te keuren. Hij zei, dat hii in het bijzonder zal aandringen od uitbreiding van de wet op de han- helsovereenkomsten met het buiten land die het kernstuk van zijn buiten landse economische politiek vormt. Slachtoffers. In de Italiaanse Alpen ziin vier personen doodgevroren, toen de temperatuur, als gevolg van de plotse ling ingevallen winter, daalde tot twin tig graden Celsius onder nul. In Zuid- Italië en op Sicilië hebben zich >op vele plaatsen overstromingen voorgedaan als gevolg vain zware regenval en storm. De oude havenwijk van Bari moést worden ontruimd, toen dit stads gedeelte bijna twee meter onder water kwam te staan. Terug. Geneviève de Galand, die zich tij dens het beleg van Dien Bien Phoe als verpleegster onderscheidde, is uit Parijs naar Saigon vertrokken, waar zij zal helpen bii de repatriëring van gewon- dpn uit Indochina. Varrlman. Ex-koningin Narriman van Egvote heeft de kliniek in Lausanne, waar zij de vorige maand een operatie heeft ondergaan, verlaten en met haar moeder en secretaris haar intrek ge nomen in een hotel in de stad. Zij zal naar verluidt nog tenminste een maand in Zwitserland bliiven.. Wereldvr«»desraad. In Stockholm is de jaarlijkse conferentie van de onder communistische leiding staande wereld- vredesraad begonnen, waaraan onge veer 400 afgevaardigden uit zestig lan den deelnemen. Als eerste punt staat on de agenda: „Samenwerking tussen alle Euronese landen om gemeenschap pelijke veiligheid te bereiken". Voorts zal worden gesproken over „buiten landse inmenging" in Azië en Latijns- Amerika en actie om te komen tot ont wapening en verbod van atoomwapens. Ontwanenine. Perzische troepen en politie zullen volgende week beginnen de 250.00(1 nomaden in de Zuidelijke pro vincie Fars te ontwapenen. Onlangs is in het narlement critiek geoefend op de „wetteloosheid" in Fars. De 150.000 man sterke Gasjkai-stam, die over 10.000 gewaoende ruiters moet beschikken is in 1942 en 1946 in opstand tegen hel centraal gezag gekomen. Waterhoos. De Columbiaanse hoofdstad Bogota is getroffen door een hevige waterhoos, die drie uur heeft geduurd. Men vreest, dat verscheidene kinderen verdronken zijn. Het centrum van de stad is ernstig beschadigd. De electrici- teitsvoorziening is gestoord en de tele fonische verbindingen zijn verbroken. Verscheidene wijken moesten worden ontruimd. De rivier de San Francisco is buiten haar oevers getreden en heeft gedeelten van de stad overstroomd. r~ DE VRAAG of geur gewicht heeft, re sulteert eigenlijk in de vraag of geur door stoffelijke deeltjes wordt veroorzaakt. Dit laatste is zeer zeker het geval. We spre ken niet alleen van reukstof, maar we weten ook onomstotelijk dat de gewaar wording die wij als het geuren van een bepaalde stof aanduiden, door stoffelijke deeltjes wordt veroorzaakt. We hebben er vroeger reeds op gewezen, dat deze geu rende stofdeeltjes zelfs che mische reacties met andere stoffen kunnen aangaan (bij voorbeeld zwavelwaterstof dat over een zilverpapiertje strijkt en daarop een zwarte aanslag veroorzaakt). De stoffelijke aard van de geur-veroorza- kende deeltjes, staat dus vast en dientengevolge heeft geur ook inder daad gewicht. Dit wil echter niet zeggen, dat geur nu ook inderdaad gewogen kan worden. De deeltjes van een stof die ons de reukge waarwording geven zijn zó ongelofelijk klein en verhoudingsgewijs zó gering in aantal, dat tot nu toe nog niemand in staat is geweest geur te wegen. Vanille ruikt bijvoorbeeld nog in een verdunning van 1 op 10.000.000. waaruit dus wel blijkt welk een gering aantal deeltjes voldende is om ons de reukgewaarwording te geven En de geringe afmetingen van die deeltjes blijkt aardig uit de proef, waarbij met reukstof bezwangerde lucht gevoerd werd door een met katoenpluksel gevulde buis Desondanks was aan het einde van de buis de geur in de gefilterde lucht nog steeds duidelijk waarneembaar. Berekeningen wezen uit, dat de reukdeeltjes in dit geval zeker niet groter dan 1/4000 mm. kunnen zijn geweest, waarschijnlijk waren zij ech ter nog veel kleiner. Hoewel reukstof dus wel gewicht heeft maar niet gewogen kan worden, is het wèl mogelijk geuren zichtbaar te maken. In een bak met kwik, waarop een weinig talkpoeder is gestrooid, kunnen we de talkpoeder duidelijk zien uiteendrijven, zodra we een sterk geurende bloem, of een rozenblad bij het kwikopper vlak houden. Ook talkpoeder op water gestrooid, blijkt door de aetherische oliën snel uit een te drijven, zodra een geu rend bloemblad op het water wordt gelegd. Een aardige proef is voorts de volgende: Een geurend bloemblad wordt op een kwikoppervlak gelegd dat volkomen van verontreinigingen is gezuiverd. Vervolgens wordt daar overheen een glazen plaat ge legd die te voren boven de stoom van de ketel is gehouden, zodat de glazen plaat met kleine waterdruppeltjes is beslagen. Is de plaat nu op het kwik gelegd, dan zal men het bloemblad telkens bundels zien uitzenden, welke zich voordoen als lich tende strepen. Nu we het toch over lichtverschijnselen hebben, kunnen we ook wel eens spreken over de regenboog bij maanlicht. Ddarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2