Is er een Algerijnse kwestië? Uitgaan in Haarlem „Neen", zeggen de Fransen; „Ja", menen de autonomisten KingSize r c~Leffelaar Alles is rustig in Algiers, maar men gist.... Onze Reisredacteur nu ook in Hoe is het ontstaanïK, 3 Prins Bernhard bezocht troepen in Duitsland Dit woord: PIPS Fort nieuws VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 (Van onze reisredacteur) ALGIERS, 15 November. Alles is rustig in Algiers. De officiële Franse communiqué's zeggen het, de kranten zeggen het en de Franse bevolking zegt het hen na. Het is niet alleen rustig in Algiers, zeggen zij, maar ook in Algerije, dit geweldige stuk Frans grondgebied, viermaal zo groot als Frankrijk zelf. Rustig in het welige kust gebied, rustig in het Atlas-gebergte, rustig in de woestijnen van de „Territoires du Sud". Het abces van de rebellie is gelocaliseerd tot het Aurès-gebergte, van oudsher cen trum van onrust, van overvallen, van geweerschoten in de nacht. die klinken er ook nu. Overstemd echter door het geratel van mitrailleurs, door de explosies van mortier-granaten, door artillerie-vuur. Want sterke Franse troepeneenheden hebben de strijd aangebonden tegen de Fellaghas, tegen de vogelvrijen die zich genesteld hebben in de onherbergzame kloven van de Aurès, waar zij overigens nog wel enige tijd stand zullen houden. Hoeveel het er zijn, drieduizend, vijfduizend, men weet het niet, men gist. Zoals men gist naar de steun die zij van de plaatselijke bevolking krijgen. Men overweegt nu een complete "blokkade van het gebied, het afsnijden van alle toegangswegen waarlangs de kudden schapen gaan en de lastdieren met dadels en munitie. Maar nogmaals, in Algiers is het rustig. Men schrikt wel even wanneer de Constel lation van de Air France waarmee men in de lauwe regen nacht is neergestreken op „Maison Blanche", de luchthaven van Algiers, onmiddellijk na de landing om ringd wordt door ge helmde soldaten, de mitrailleur in de aan slag. Men voelt een zekere dreiging in de harde gezichten van de CRS, de speciale Franse veiligheids troepen, die in hun blauwe uniformen door de stad patrouil leren en de belang rijke gebouwen be waken. Verklaarbare voorzorgsmaatregelen Men jiet colonnes vrachtwagens vol sol daten door de straten rijden, zo juist in de haven gearriveerd en onmiddellijk vertrek kend naar de vuur haard, naar de nieu we krater in Noord- Afrika, waar de span ningen zich onder de oppervlakte blijven ophopen. Hypothesen „Wanneer men niet aan onze verlangens tegemoet komt", zeggen de gematigde autonomisten, „drijft men de bevolking in de armen van de communisten". En inderdaad, zelfs een gesluierde Mohammedaanse leest hier gespannen Alger Républicain, het communistische dagblad. Men dwaalt diezelfde avond wat dooi de vreemde straten van deze vreemde stad, over de vriendelijke luxueuse, zeer Franse boulevards waar het ondanks de regen zoel blijft op de overdekte terrassen. Men drinkt er een glas en waant zich in Frankrijk. Totdat er gesluierde vrouwen langs komen en een paar Berbers in lange mantels en witte hoofddoeken. Men volgt hen een eindweegs tot in de miserabele steegjes van de Arabische buurt die» als een donkere klomp binnen de helverlichte omlijning van de Franse boulevards ligt. Dan vlucht men voor een nieuwe regen bui naar zijn hotel en construeert daar voor het slapen gaan een aantal spannen de hypothesen. Hypothesen, die overigens plotseling verdwenen zijn, wanneer men ontwaakt op een stralende zonnige mor gen, waarop men in overhemd rondwan delend een geheel nieuwe stad ontdekt. Een vrolijke lichte stad aan een blauwe baai, met veel palmen en groen en bloe men, vol Franse beweeglijkheid en Ara bisch geroezemoes. Men is opgelucht en begint aan het eerste van de vele gesprek ken, die licht moeten werpen op de Alge rijnse kwestie. Is er wel een Algerijnse kwestie?, in de acute ziin van het woord? Een moeilijke vraag. Wat de actualiteit aangaat, de ge vechten in de Aurès waar de eerste tien tallen doden zijn gevallen, moet men het antwoord nauwelijks in Algiers zoeken. Cairo zou mogelijk kunnen zeggen waarom het de handle overhaalde en de Arabische specialisten in Moskou weten het waar schijnlijk ook. Zelfs het simp'ele dossiertje dat „Agenda van de Algemene Vergade ring" heet, kan een aanduiding geven: de behandeling van de kwestie Tunis en Ma rokko is op komst en de Arabische Liga is begerig er een acute Algerijnse kwestie bij te scheppen en daarmee de ontbrekende schakel te smeden in de Arabische keten die geheel Afrika moet afsluiten van Euro pa. En wanneer men de eerste letter van een droog agenda-punt in het rood kan schrijven, dan valt dat beter op. Om het vredes-apparaat van de UNO op gang te ADVERTENTIE Prins Bernhard heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Nederlandse troe peneenheden die in Duitsland aan het oefe nen zijn. De Prins vloog des morgens naar een vliegveld in de buurt van Hannover en keerde des middags laat naar Valken burg terug om in Den Haag nog een ver gadering bij te wonen. brengen moet er oorlog zijn, moeten er do den vallen. Tragische ironie. Tragischer nog omdat die doden vooral aam eigen kant moeten vallen om de „im perialistische terreur" aan te tonen. En zo stuurt men slecht-bewapende fanatici in het veld tegen tanks, artillerie en vlieg tuigen. Opstand Js er een Algerijnse kwestie? Neen, zegt de Franse regering in Parijs, neen zegt ook het Franse gouvernement-generaal in Al giers. Het beste bewijs is dat de acht mil- lioen Muzelmannen rustig zijn gebleven bij deze rebellie. De MTLD, de inmiddels ver boden „Beweging voor de triomf van de Democratische Vrijheden", en haar leider Messali Hadj, hebben minder weerklank gevonden bij het Algerijnse volk dan men kon vrezen. Trouwens, de MTLD is ver deeld en het zijn de extremisten in deze partij, de CRUA (Revolutionnair Comité voor Verenigde Actie) dat in samenwer king met Caïro en de Arabische Liga. de opstand in de Aurès zouden zijn begonnen. Inderdaad, opstand, zo is het officiële standpunt, want Algerije is „Terre Fran- Caise", Frans grondgebied, en de Algerij nen zijr Citoyens Francais, Franse burgers. Er is slechts een Algerijnse kwestie in in terne zin: het Franse gouvernement geeft toe, dat de evolutie niet voltooid is, dat er op politiek, sociaal en economisch gebied nog een geweldige arbeid voor de boeg ligt, dat de krachtinspanning onvoldoende is geweest. Maar over afscheiding van Algerije over autonomie, kan en mag niet worden gesproken. Is er een Algerijnse kwestie? De Alge rijnse autonomist en er zijn vele varië teiten die ge het vraagt, haalt de schounders op en neemt u mee op een wandeling. Het wordt een afschuwelijke wandeling door de Arabische buurt van Algiers waarbij ge op één vierkante kilo meter meer ellende ziet dan men voor mo gelijk zou houden. Stank, vuil, honger, ziekte in alle vormen van onmenselijke achterlijkheid. Bedelaars die de dood nabij schijnen, een sociale misère waarbij ver geleken de „Clochards" van Abbé Pierre een probleempje vormen, dat in een ach ternamiddag op te lossen zou moeten zijn. Falsificatie Maar, zo werpt ge uw Algerijnse onaf- hainkelijkheids-nastrever voor de voeten, ge zijt Franse burgers, waaronj verdedigt ge uw rechten niet? Hij haalt weer zijn schouders op en zegt: „Dit land kent twee kiescolleges. Het eerste bestaat uit Fran sen en bepaalde categorieën Muzelman nen, zoals gedecoreerden, oud-strijders, ambtenaren en intellectuelen, en vertegen woordigt ruwweg één millioen mensen. Het tweede omvat de rest van de Muzel mannen, ongeveer acht millioen in getal. Beide colleges kezen vijftien afgevaardig den in de Nationale Vergadering in Parijs en zestig afgevaardigden in de Algerijnse Assemblée. Daarbij komt dat bij de ver kiezingen van het tweede college geknoeid wordt. Terwille van de volledigheid venmeid ik, dat deze beschuldiging ook door sommige niet extreem-linkse kringen in Parijs als juist wordt erkend. Terwille van de ob jectiviteit moet men zich overigens afvra gen of het feit, dat bijvoorbeeld een be paalde stam blindelings voor zijn (moge lijk pro-Franse) stamhoofd stemt, als een formele falsificatie van democratische ver kiezingen kan worden erkend. En terzijde; wie zich in leodale en vooral neo-feodale toestanden wil verdiepen, kan ook in de onafhankelijke Arabische landen terecht. Zo ztet echter de Algerijnse autonomist zijn kwestie. Hij voelt zich op vrijwel »OOOCOOOOOOOOOOt>K)OOCXXXX>OCOCOOOOCOOCOOCOOCXX»OOCOOOOOI Dit zeer belangwekkende artikel over 5 het Franse gebied in Noord-Afrika, 9 8 waar het gist, waar onder de invloed g van de Australische Liga een onafhan- 8 o kelijkheids-beweging de kop heeft op- 9 8 gestoken, is het eerste van onze Reis- 8 8 redacteur. Het eerste, want zijn functie 0 is nieuw. Hij zal vele landen bereizen, 6 telkens daarheen trekkend waar een 8 crisis, of een nieuwe ontwikkeling, door X 8 onderzoek ter plaatse scherp moet wor- 8 '6 den belicht. Nevens onze vaste buiten- 8 8 landse correspondenten,gevestigd in 8 8 hoofdsteden als Parijs, Londen, Wash- 8 j3 ington, Rom.e, enz., zal de Reisredacteur, 0 8 andere oorden bezoekend, deze belang- <8 8 rijke uitbreiding van onze voorlichting J-j 0 over het buitenland verzorgen. Wij zijn ervan overtuigd dat de lezer hierin een 9 b belangrijke aanwinst erkennen zal en 8 8 opnieuw geboeid worden door zijn uit- 0 eenzettingen en beschrijvingen. 8 Opnieuw, want u hebt hem al zeer'vaak 9 8 gelezen in de bijna acht jaren waarin 8 8 hij, hier aan onze redactie verbonden, toch ook al meermalen naar het buiten- 8 land trok. Velen zullen zich de reeksen artikelen herinneren die hij schreef over 0 g Oostenrijk, Ierland, Wales, de Kanaal- 8 8 eilanden en andere oorden waarheen 8 zijn reizen hem voerden. Nu is dit rei- 8 zen zijn uitsluitende taak geworden. 8 Zijn bezoek aan Noord-Afrika, het eer- 8 ste in de nieuwe functie, zal na Algerije 8 ook Tunis en Marokko betreffen en hem vermoedelijk een paar maanden bezig- o houden. 8 Wij geven met vreugde het woord aan 0 onze Reisredacteur W. L. Brugsma. K)OOOOCXXX)OOOCOOO<XX>OOOOCOOOOOCCOCOOOC<»OOOCCOCO(XICCOOOC ieder gebied tenachtergesteld en wil daar verandering in brengen. Is hij MTLD'er (de partij van het proletariaat) dan streeft hij in feite de volkomen onafhankelijk heid na. Is hij lid van de UDMA van Ferrhat Abbaa, de kleine, gematigde maar zeer belangrijke Democratische Unie van het „Algerijnse Manifest" zij omvat de intellectuelen en heeft invloed onder de boeren dan zoekt hij ten eerste interne autonomie, maar erkent tevens de nood zaak van de „Présence Frangaise", de Franse tegenwoordigheid. Hij erkent dat alles zij het onvoldoende wat op technisch, medisch, economisch en cultu reel terrein is gedaan, door Frankrijk is gedaan, en erkent evenzeer dat het voort zetten en voleinden van deze arbeid zonder Frankrijk onmogelijk is. Hij begrijpt ook de ironie van de situatie, dat de kolonise rende mogendheid, Frankrijk, zelf het zaad van deze vrijheids-verlangens heeft mee gevoerd en vraagt vooral aan dit onver vreemdbare bestanddeel van de Franse le venswijze deel te mogen hebben. Geleidelijk Dit laatste nu begrijpt de Franse „Co- Ion", wie ge tenslotte uw vraag over de Algerijnse kwestie stelt, maar heel matig. Ge staat met hem weer aan de toonbank van het „café" dat uw uitgangspunt was, en luistert naar zijn argumenten, die een sombere hoeveelheid angst en onbegrip verbergen. In het gunstigste geval is hij 't vaderlijke type, dat de Arabier nog een onontwikkeld en achterlijk mens acht, maar het beste met hem voor heeft. Langs de wegen van de zeer geleidelijke gelei delijkheid. Hij staart zich blind op de voorbeelden in zijn onmiddellijke nabijheid en ziet niet dat de massa van de Islam op weg is naar nieuwere tijden. In het slechte geval is hij de man die het woord Arabier onmiddellijk voorziet van de kwalificatie „vuile" of erger. Maar bij beiden leeft de onderbewuste angst dat men hen op een kwade dag uit dit land zal jagen. Met de neerslag van deze eerste gesprek ken in uw brein blijft ge tenslotte alleen achter in de bistro, die uitkijkt over de haven. Er is een kille wind uit zee geko men, die door de palmen veegt en sombere wolken boven de stad brengt. De lucht is niet langer blauw en er begint een dunne regen te vallen. Ge zoekt tevergeefs, want daarvoor is het nog te vroeg naar een antwoord op de vele vragen, die zeer dringend zijn in dit Algerijnse probleem, in dit onvoltooide experiment van unifi catie tussen een Europees en een Afri kaans land. Algerije is de eerste en mis schien de laatste brug tussen twee conti nenten, een brug waarvan de instandhou ding zij het misschien op nieuwe pij lers voor Frankrijk niet alleen, maar voor heel Europa, mogelijk voor de ganse vrije wereld een levensbelang is. De ge leidelijke evolutie wordt van buiten af verhaast door politieke manoeuvres, van binnen uit door de rijping van vrijheids verlangens. Het is een probleem dat hoe dan ook de geweldigste eisen zal stellen aan Frankrijk en zijn regering. Het zal een zéér sterke Franse regering vragen, die handelen kan op internationaal niveau en die handelen durft ondanks remmende be- langen-groepen. ADVERTENTIE Van mensen en in het bijzonder van meisjes zegt men dat ze er pips uitzien, wanneer zij een wat mat en lusteloos uiterlijk hebben. Het woord is afgeleid van pip, een kippenziekte, waarbij zich in de neusholte een dik slijm afscheidt. Het woord pip is afkomstig uit het La tijn. Daar luidde het pituita, hetgeen slijm betekent. Van hoenders, die door de pip zijn aangetast, is de term overgedragen op mensen, die zich niet geheel gezond vertonen. Ook in verwensingen komt het woord voor: krijg de pip is een wat minder ruwe uitdrukking dan vele an dere, waarin men elkaar onprettige din- \gen naar het hoofd gooit. De Utrechtse gemeenteraad heeft be sloten de jaarbezoldiging van de wethouders van f 10.000 te verhogen tot f12.000, gere kend met ingang van 1 Januari 1954. Voor Utrecht met 242.510 inwoners is ook na deze herziening het gestelde maximum van f 12.500 nog niet geheel bereikt. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. is Donderdagavond per vliegtuig van Schiphol naar New York ver trokken, teneinde aldaar weer de leiding op zich te nemen van de Nederlandse delegatie voor de Algemene Vergadering der UNO. De volgende week komt de Nieuw Guinea- kwestie, die door Indonesië aan de orde is gesteld, in behandeling. TONEEL EN DANS Vrijdag 19 November, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „De drie zusters" van Tsjechof onder regie van Peter Scharoff, met Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel in de titelrollen. Verder onder anderen: Guus Hermus, Ko van Dijk, Ton Lutz en Louis van Gasteren. Vrijdag 19 November, Christelijk Lyceum, 20 uur: In het gebouw aan de Emmakade spelen „Les Comédiens de 1' Etoile" onder meer „1' Homme et sa liberté" met teksten van Prévert, Cocteau, Anouilh, Giraudoux, Aragon, Eluard en anderen. 6 Vrijdag 19 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de VPRO treedt het ensemble Benny Vreden met het pro gramma „Televisioenen" op. De mede werkenden zijn Katja Berndsen, Kitty Knappert, Piet Ekel en Benny Vreden. Spreker is mr. O. Akkerman. Zaterdag 20 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel met de door Jan Teulings geregisseerde voorstel ling van het blijspel „De merkwaardige meneer Pennypacker" van Liam O' Brien met Bob de Lange in de titelrol. Zie ver- j der: Zondag. Zondag 21 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „De merkwaardige meneer Pennypacker" door het Rotterdams Toneel, met Bob de Lange, Willy Haak, Loudi Nijhoff. Henny Orri. Wim van den Brink, Peter Holland en vele anderen on der regie van Jan Teulings. Décor: Lucas Wensing. Maandag 22 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Herhaling van de film „Er is een tijd van komen...." ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. Aan het program ma werken mede de voordrachtkunstenares Hetty Blok en de pianist Pierre Palla. Woensdag 24 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Lily Bouwmeester en Frits van Dongen spelen het toneelstuk „Het Hemel bed" van Jan de Hartog, door Jan Retèl geregisseerd, waarvoor Chiel de Mey décors en costuums ontwierp. Vrijdag 26 November, Stadsschouwburg. 20 uur: Opvoering van „Een Midzomernacht- droom" van Shakespeare in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning en met de muziek van Mendelssohn door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur en met medewerking van leden van het Ne derlands Ballet. Met Albert van Dalsum als gast. MUZIEK Vrijdag 19 November. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: N. Ph. O.-concert onder auspiciën van de Commissie voor de cul turele vorming van de schoolgaande jeugd. Onder leiding van Marinus Adam worden ten gehore gebracht: het Concerto grosso nr 16 van Handel, de Pastorale d'Eté van Honegger en A young person's guide to the orchestra van Benjamin Britten. Vrijdag 19 November, Waalse Kerk, 20 uur: Concert door de sopraan Kitty Nederkoorn en de organist Hendrik Lasschuit, met medewerking van Bets Nederkoorn. cla- vecembalo. Werken van Bach. Scarlatti. Schutz, Muffat, Troberger, Byrd en Pachelbel. Vrjidag 19 November, Vleeshal, 20.15 uur: „Spontane reacties" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Rutger Schoute in ge sprek met Albert de Klerk. Jan Mul, Sas Bunge, Jan de Man en Annette de la Bije Zaterdag 20 November, Concertgebouw, 20 ADVERTENTIE KUNSTHANDEL JDEL/O HAARLEM KUNSTNiJVERE GESCHENKEN Een deel van het grote en moderne gebouw van het Franse gouvernement-generaal in Algiers, dat hoog boven de stad torent. Van hieruit administreert gouverneur- generaal Léonard een gebied, dat viermaal zo groot is als Frankrijk zelve. uur: In de tuinzaal geven de pianisten Ans Bouter en Miep van Luin een recital. Zij spelen werken van Brahms, Debussy, Busoni, Andriessen, Bax en Mendelssohn. Maandag 22 November, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die ook te beluisteren is op Vrijdag van 11,30—12.30 uur. Dinsdag 23 November, Concertgebouw, 20 uur: Recital door de vermaarde pianist Robert Weisz. die een programma van werken van Mozart, Beethoven en Schu mann ten gehore zal brengen. Dinsdag 23 November, Concertgebouw, 20 uur: In de tuinzaal begint de pianist George van Renesse zijn cursus voor de vereniging Geloof en Wetenschap over „Luisteren naar muziek". Onderwerp: over het pianospelen, met voorbeelden aan de vleugel. Woensdag 24 November, Concertgebouw. 20 uur: Operaconcert door het koor „Bel Canto" onder leiding van E. H. Kerkhoven, met orgelbegeleidingen door J. A. Nibbe- ring en Marcel Lafosse aan de vleugel. Vocale solisten: Mimi Aarden, Ciska van Engelenburg, Peter van Zon, Jo Groene- veld en George Spijkstra. Donderdag 25 November, Concertgebouw, 20 uur: Najaarsconcert door Haarlems Christelijk Mannënkoor onder leiding van Bernard Verboom met medewerking van de Koninklijke Militaire Kapel onder directie van kapitein R. van Yoeren. Onder meer: Matrozenkoor uit „De vliegende Hollander" van Wagner en het Soldaten- koor uit „Faust" van Gounod. Donderdag 25 November, Monopole te Zandvoort, 20 uur: Voor leden van de cul turele kring 't Helm speelt de pianist Hans Henkemans werken van Mozart, Beet hoven, Ravel (onder meer de Valses nobles et sentimentales) en Debussy. Woensdag 24 November, Vleeshal, 20 uur: Concert door het Trio Alma, bestaande uit Dick Alma, fluit. Jaap Stotijn, hobo en Sas Bunge. piano. Uitgevoerd worden wer ken van Loeillet, Vivaldi, Andriessen, Ibert en Reizenstein. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 19 November: Tweede van drie voor drachten met lichtbeelden over „Atoom energie voor oorlogs- en vredesdoeleinden" door dr. H. Groot. Onderwerp: „De atoom zuil, plutonium en andere kunstmatige elementen. De omzetting van waterstof in helium". Maandag 22 November: Tweede en laatste voordracht van dr. A. L. Constandse over „Wereldgebeuren van thans". Behandeld zullen worden de achtergronden van de problemen, die op dit ogenblik actueel zijn. Dinsdag 23 November: Laatste van drie voor drachten in samenwerking met de ver eniging voor handenarbeid, afdeling Haar lem. over „Handenarbeid". Onderwerp: „Vrije expressie" door A. Pieters. Woensdag 24 November: Laatste van drie voordrachten over „Een eigen wereld van geluk" door A. J. van Leusen, arts. Donderdag 25 November: Eerste van drie voordrachten over „Inleiding tot de philo- sophie" door professor dr. B. A. M. Ba- rendse O. P. Vrijdag 26 November: Laatste van drie voor drachten met lichtbeelden over „Atoom energie voor oorlogs- en vredesdoeleinden" door dr. H. Groot. „De U-bom, de H-bom, nuttige toepassingen, perspectieven". Woensdag 24 November, Koningin Emma- school, Raafstraat, 20 uur: Voor de afde ling Oud-Schotsn houdt ir. A. van der Steld een lezing met lichtbeelden over nieuw-Haarlem. Donderdag 25 November. Minerva theater, 20 uur: De schrijver A. den Doolaard houdt een lezing met lichtbeelden over „Het leven van een landloper". (afdeling Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrik Goltzius (15581617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 11—3 uur en de eerste Zondag van elke maand van 13 uur. Huis Van Looy: Vijfde jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Op werkdagen geopepd van 1012.30 en van 13.3017 uur; 's Zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruciuiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederla: d met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel J. R. Bier, Groot Heiligland: Schilderijen van Poolse expressionisten. Tot eind November. 't Huis met de Kogel. Spekstraat: Tentoon stelling van portretten en bloemstillevens door Georg Fueter tot 27 November op werkdagen geopend van 10 tot 18 uur. Haarlems Boekhuis, Zijlstraat: Expositie van allerlei over en uit Joegoslavië. Tot en met 20 November. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderijen, gouaches en teke ningen door Wim Steijn. Op werkdagen tot 27 November geopend van 10 tot 5 uur. Baja, Gasthuisvest 5: Tentoonstelling van wanddoeken door: Frank van Abs, geopend tot en met 19 November. Frans Halsstraat 7: Tentoonstelling van St. Nicolaas-cadeaux, Kerstversieringen en Een der laatste portretten van de Russische schrijver Anton P. Tsjechof, wiens sterf dag, vijftig jaar geleden, onder meer wordt herdacht met een reeks voorstellingen van „De drie zusters" door de Nederlandse Comedie, welk gezelschap hiervan te Haarlem voorstellingen geeft op 19, 27 en 28 November. dergelijke, verzorgd door de commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Geopend tot en met 20 November van 25 en van 7.30-9.30 uur. Zaterdag van 2-5 uur. DIVERSEN Vrijdag 19 November, De Beurs te Hoofd dorp, 20 uur: Vertoning van de UNESCO- film „De wereld wacht" van de documen taire „Houen zo" door Herman van der Horst onder auspiciën van de VPRO. Spre ker is ds. E. Hoekema. Vrijdag 19 November, Brinkmann. 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Studie vereniging voor Psychical Research spreekt dr. ir. J. M. J. Kooy over „De achtergrond van parapsychologie en natuurweten schap". Zaterdag 20 November, Concertgebouw, 20 uur: Cabaretavond van de geheelonthou ders-toneelvereniging „Nieuw Leven" met een programma onder leiding van Daan Hooykaas. Gevolgd door een bal met mu ziek van „The Boogies". Zondag 21 November, Lido Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Italiaanse muziekfilm „Moederland" met Behjamino Gigli in de hoofdrol. Zondag 21 November, Rembrandt Theater, 11 uur: In een speciale ochtendvoorstelling wordt de documentaire „Kon Tiki" van Thor Heyerdahl vertoond, de reportage van de reis op een vlot over de Stille Oceaan. Zondag 21 November, Concertgebouw, 20 uur: Herhaling van de cabaret-avond van „Nieuw Leven" onder leiding van Daan Hooykaas (zie Zaterdag) met bal na, Maandag 22 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De R.K. Rederijkersvereniging „Al- berdingk Thijm" geeft een voorstelling van de comedie „Kapitein Venijn" onder regie van Ton van Otterloo, waarvan op Woensdag 24 November een herhaling volgt. Dinsdag 23 November, Stadsschouwburg, 20 uur. De R.K. toneelgroep „Ludamus" speelt onder regie van Laszlo Bubenik het spel „De Dubbelganger" van Ben van Eysselsteijn. Dinsdag 23 November, Brinkmann, 20 uur: Lezing met film door dr. A. Melchior over zijn reis „Naar de wouden in het oneindige stroomgebied van de Amazone'-' voor het Instituut van Arbeidersontwikkeling. Dinsdag 23 November, Huis Van Looy, 20.15 uur: Professor W. van der Pluym houdt in de tentoonstellingszaal een lezing over „Van Looy in zijn verhouding tot de Im- pressionnisten". Woensdag 24 November, Koningin Emma- school, 20 uur: Ir. A. van der Steld houdt een lezing met lichtbeelden over „Nieuw Haarlem" onder auspiciën van het cul tureel comité „Over de Brug" (ingang Raafstraat). Donderdag 25 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Henk Bakker speelt de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" het toneelspel „Mademoiselle" van Jacques Deval. Donderdag 25 November. Brinkmann, 20 uur: De heer H. J. Krauweel spreekt over „De structuur van het alcoholprobleem en de persoon van de alcoholist" voor de Reclasseringsraad te Haarlem. Na de pauze vertoning van films over dit onderwerp. Donderdag 25 November, Minerva Theater. 20.15 uur: Onder auspir'ën van het Bij zonder Kerkewerk van de Hervormde ge meente Heemstede wordt de vermaarde film „Storm over Azië" van Pudovkin vertoond. Vrlidag 26 November, Aula HBS-a. 19.30 uur: Voor de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem spreekt prof. dr. P. Kuin over „De betekenis van de economie voor het bedrijfsleven". Vrijdag 26 November, gebouw St. Bavo, 20 uur: Fotoflitsavond onder leiding van Wim Jansen, met demonstratie en filmvertoning, onder auspiciën van de Bond van Neder landse Foto-Détailhandelaren Bonefo". Vrijdag 26 November. Brinkmann, 20.15 uur: Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff spreekt voor de Haarlemse Kuinstgemeenschap over „Voor spellende dromen en aanverwante ver schijnselen".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5