Andrei Visjinski, 70 jaar oud, in New York overleden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Initiatief Stoffelijk overschot voor de rouwdienst naar Moskou Bonn wil een goed figuur slaan tegenover Amerika Mendès-France stelt Kremlin conferentie in Mei voor Mr van Kleffens maakte het nieuws bekend „Bandieten-koorts" tast hele Bondsrepubliek aan Labour moet weer een binnenbrand blussen Het woord is aan RK geestelijkheid richt zich tot Perón Moedige rede in de UNO-Assemblée Hij zou het overleg zelf in Moskou willen gaan voorbereiden II I2 DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 270 Verbod der Duitse communistische partij 69e JAARGANG No 116 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de OUDE BRITSE PHILOSOOF Ber- trand Russell heeft in een opstel in „Every body's" het een en ander over Werk ge zegd Hij heeft zelf belangrijk werk ge- Haan en er in goede gezondheid de tachtig mee overschreden. Dat kunt ge zien als een gemakkelijke verklaring van zijn warme waardering. Dan is hij boven dien een begaafd man en een intellectueel. Menigeen zal hem daarom benijden, zeker in ons land, waar menigeen meent dat een intellectueel te zijn het hoogste en meest benijdbare is dat een mens ten deel kan vallen, vooral als er een titel aan ver bonden is. Als men het onbevangen poogt te zien en daarbij vergelijkingen met be roepsarbeid op ander gebied gaat maken is dat een niettemin aanvechtbare stelling. In Engeland gelooft men er bepaald niet in Lord Russell, die een Engelsman is, onthoudt er zich dan ook van en merkt op dat de mensen gelukkig verschillende smaken hebben en dus verschillend werk kiezen. Toch komt hij daarbij tot het uit spreken van een algemene voorkeur: naar zijn mening voldoet dat werk de mens het meest, dat ruimte laat voor persoonlijk initiatief. En hij zegt er bij: in dit opzicht is de wereld er tegenwoordig misschien niet zo goed aan toe als in tijden, waarin het werk minder gemechaniseerd en ge organiseerd was.\ Dat woordje „misschien" had hij weg kunnen laten. Het lijdt geen twijfel dat de wereld er tegenwoordig in dat opzicht minder goed aan toe is. Maar als Bertrand Russell in het algemeen zegt dat werk, dat persoonlijk initiatief meebrengt, „de mens" het meest voldoet gaat hij, geloof ik, te ver. Want lang niet iedereen is tot het nemen van initiatief geneigd. Tal van mensen verkiezen een hun nauwkeurig opgedragen taak, die zij liefst met onver anderlijke dagelijkse regelmaat in precies- vastgestelde arbeidsuren vervullen. Som migen van hen hebben in hun jonge jaren iets anders beproefd, dat wèl initiatief van hen vergde, en er zich haastig van afge wend. Want het lag hen niet. Eigenlijk is het maar goed dat zij zo talrijk zijn, want wat zou er van deze wereld terecht komen als iedereen met daadkracht uit eigen be weging bezield was? Dit neemt niet weg dat de initiatief nemers hard nodig en zelfs onmisbaar zijn en dat zij steeds meer gefnuikt dreigen te worden door overmaat van regeling, voor schrift, ordening, kortom organisatie. Dit is, als men het te ver doorvoert, een kwaad ding. Na een oorlog, die vooral in de lan den waarin hij gevoerd was en in de landen die onder bezetting gezucht had den een chaos had nagelaten, die met in spanning ontward moest worden eer men kon gaan opbouwen, waren regeling, voor schrift, ordening in hoge mate en jaren lang vereist. Het nadeel komt in zulk ge val, als zij die er zich op toeleggen er een maal zo de smaak van te pakken krijgen, dat zij niet meer kunnen ophouden en het hele leven in vakjes vol bepalinkjes willen vatten. Want dan verstart de samenleving en persoonlijk initiatief wordt verlamd. Wij zijn al op die weg; het kan niet be twijfeld worden dat reeds veel te pletter is gelopen tegen bepalingen, voorschriften, examen-eisen niet te vergeten en een berg van paperasserie. Het blijft een kenmerkend tekort van menselijke actie, die door bijzondere omstandigheden ont staat, dat zij haar eind niet kan vinden en geneigd is haar doel voorbij te schieten. Bijzonder duidelijk blijkt dit als niet al leen halt houden gewenst blijkt, maar bovendien hier en daar de terugweg inge slagen dient te worden. Dat zal toch vroeger of later moeten gebeuren, want de aard der menselijke samenleving zal ertoe nopen. De aard der menselijke samenleving brengt zonder twijfel mee, dat tal van mensen alleen tot hun beste prestaties komen op ver schillend niveau en op verschillend ge bied als men hen in vrijheid hun gang laat gaan en hen niet inschakelt als (ge waardeerde) raderen in een machine, of inkapselt in een reeks papieren voor schriften. Dit zijn de dynamische naturen en men kan hen en hun beste prestaties niet missen. Geeft men hun de kans niet, dan gaan zij weg. Het is geen denkbeeldig gevaar dat te dien aanzien in emigratie ligt. De bewering van sommige pessimis ten, die kortweg beweren dat de gezamen lijke emigranten het beste deel des volks vormen is overdreven al zijn het dan allen lieden, die iets aandurven. Maar het gevaar dat een groot aantal van de besten verdwijnt is niet gering. Het apparaat der ingewikkelde organisatie en de vragen op de formulieren vertegenwoordigen niet de mensenkennis, nodig om hen te weer houden. Nu keer ik nog eens terug tot Bertrand Russell in dat stuk over Werk. Hij zegt namelijk ook dat er weinig bronnen zijn die de mens geluk verschaffen in die mate, waarin scheppend werk dat doet. In zijn hoogste vormen moet dat scheppend werk v/orden overgelaten aan de buitengewoon begaafden, maar er bestaan ontelbare an dere vormen. Hier, geloof ik, kunnen wij hem volstrekt bijvallen. Als hij de mening uit, dat mechanisatie op dit punt slechts een tijdelijk nadeel veroorzaakt, hopen wij dat hij gelijk zal krijgen. Scheppend werk is met persoonlijk initiatief ten nauwste verbonden. En het zijn niet altijd de men sen die gedwee hun lessen hebben ge leerd, op tijd hun examens hebben ge daan en prompt hun diploma's hebben be haald, die tot het beste scheppende werk en het meest gedurfde initiatief voorbe stemd zijn. Vaak zijn het integendeel juist diegenen, die te ongedurig blijken om in een kader, dat altijd een gemiddelde aan geeft, te kunnen werken: de rustelozen met veel fantasie, de uitschieters. Als ik over al dat ordenen en organiseren lees voel ik mij beklemd als ik aan hun lot in een nabije toekomst denk. Of aan het lot van Nederland, als ook zij er vandoor gaan naar enig land, dat minder ordening kent, maar waar men zich beter bewust is gebleven van de eenvoudige waarheid, dat alle mensen verschillend zijn ên dat men ze dus niet in kudden kan indelen zonder zich tot middelmatigheid te be perken. Want het initiatief en het schep pende werk laten zich niet indelen in kudden en zijn ook in bescheiden vorm nooit middelmatig R-p- NEW YORK (United Press/Reuter/AFP) De leider van de Sovjet-Russische UNO-delegafcie Visjinski is gistermorgen op 70-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Het Sovjet-persbureau Tass publiceerde in Moskou de volgende ver klaring: „Het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie en de raad van ministers van de USSR maken met diep leedwezen bekend dat kameraad Andrei Visjinski, academicien, vooraanstaand staatsman, lid van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, eerste onder-minister van Buiten landse Zaken van de USSR en afgevaardigde van de Opperste Sovjet der USSR op 22 November 1954 plotseling in New York is overleden". Het stoffelijk overschot zal voor de rouwdiensten naar Moskóu worden overgebracht. Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken werd een verklaring uitgegeven dat leiding en personeel diep getroffen waren door het heengaan van kameraad Andrei Januraievitsj Visjinski en dat zij hun deelneming betuigden aan de familie van de ontslapene. Hedenavond zal het stoffelijk overschot met een vliegtuig naar Parijs worden ver voerd, vanwaar het met een Russisch toe stel naar Moskou gaat. Mevrouw Visjinski en haar dochter zullen de reis meemaken. De Russische bladen hebben het doodsbe richt gepubliceerd zonder een foto of een levensbeschrijving van de overledene af te drukken. Van de drie onder-ministers van Buiten landse Zaken, die als mogelijke-opvolgers van Visjinski worden genoemd, is Jacob Malik ambassadeur te Londen. Andrei Gromyko is ambassadeur te Washington geweest, terwijl Vassili Koeznetsov zijn land te Peking heeft vertegenwoordigd. Alle drie zijn zij lid van het centrale comité der communistische partij. De aankondiging van Visjinski's over lijden werd gedaan door de president van de Assemblée, mr. E. N. van Kleffens. BONN. fVan de ANP-correspondent). Opnieuw heeft de West-Duitse politie bij de opsporing van de in het Rijnland ope rerende autobandieten een verkeerde man op de korrel genomen. In het gehucht Jüchen bij Grevenbvoich werd de politie Zaterdagavond gewaarschuwd; d2t twee auto's lichtsignalen gegeven zouden heb ben. Toen de politiemannen ter plaatse verschenen zagen zij niets anders dan een voertuig, dat zich over de velden voortbe woog, zij maakten van hun vuurwapenen gebruik en schoten de bestuurder in 't been. Het bleek, dat zij een boer hadden getrof fen, die op dit late uur met zijn tractor naar huis reed. De man moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij de politie in Keulen en Düsseldorf blijft het aangiften regenen, in de meeste gevallen worden zij met de nodige scepsis behandeld, temeer nu er aanleiding bestaat om sommige „aangevallenen" van grote fantasie te verdenken. De 23-jarige Karl Edel, die er door de politie van verdacht wordt de leider van de bende te zijn, is nog altijd niet opge spoord. De verdenking tegen heim is niet zozeer voortgekomen uit de resultaten van het opsporingswerk in het gevaarlijke ge bied zelf. De politie in Aken had namelijk, toen zij hoorde dat overvallen waren ge pleegd door in uniform geklede mannen, ter stond verdenking opgevat tegen een gede serteerde wachtmeester. Edel was namelijk tot midden October wachtmeester der Akense politie. Hij is sedert dien spoorloos verdwenen, met medeneming van, een sa larisvoorschot en zijn uniformen. Zijn signalement bleek te kloppen met het sig nalement, dat enkele overvallen automo bilisten van een der bandieten hebben gegeven. De uit Zuid-Duitsland gemelde over vallen' bleken tot dusverre in de meeste gevallen uit de angstpsychose der automo bilisten te zijn ontsproten. Thans wordt ook uit het hoge Noorden, Hussum in Sleeswijk-Holstein, een overval gemeld. De bandietenkoorts heeft zich gaandeweg over heel de bondsrepubliek verspreid. „Met oprecht leedwezen moet ik de alge mene vergadering het volkomen onver wachte overlijden van onze collega Andrei Visjinski, het hoofd van de Russische dele gatie, meedelen", zo zeide mr. Van Klef fens, die hem een „buitengewoon en ge ëerbiedigd staatsman" noemde. Afgevaar digden drukten leden van de Russische af vaardiging de hand om uitdrukking te geven aan hun medeleven. Alle zittingen van de UNO werden on middellijk na het bekend worden van het nieuws geschorst. In de politieke com missie werd een rede van Krisjna Menon (India) onderbroken om de dood van de Sovjet-diplomaat bekend te maken. Ar- kadi Sobolov, Visjinski's plaatsvervanger, deelde mede dat Visjinski overleden was in de Russische hoofdzetel, 680 Park Avenue, New York. Hij deelde mede dat hij het nieuws van Visjinski's overlijden vernomen had een minuut voordat het verkondigd was. De afgevaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge verklaarde: „de heer Visjinski vertegenwoordigde een van de grootste mogendheden ter wereld met buitengewone energie en vindingrijkheid. Wij, die sterk met hem van inzicht ver schilden, respecteerden zijn juridische ken nis. Een Britse woordvoerder verklaarde: „Het bericht over het plotseling overlijden van de heer Visjinski vervult de Britse delegatie met diep leedwezen. De heer Visjinski zal zeer worden gemist. Zijn energie verlevendigde vele debatten". Jacob Malik, Sovjet-ambassadeur te Een recente foto van Visjinski, gemaakt tijdens een vergadering van de UNO. Londen, zal Visjinski tijdelijk als afgevaar digde bij de UNO vervangen, aldus wordt te Londen vernomen. Herdenking De algemene vergadering heeft Visjinski gisteravond in een plenaire zitting her dacht. Mr. Van Kleffens, opende de zit ting en verzocht de leden zich van hun zetel te verheffen. „Niemand die gelegen heid heeft gehad hem in het debat te zien en te horen, die de gelegenheid heeft gehad deel te nemen aan een debat met hem, zal zijn rappe geest ooit vergeten.... zijn buitengewone persoonlijkheid. zijn uit zonderlijke gaven van dialectiek. Wij zijn er ons allen van bewust dat de Sovjet- Unie een groot openbaar dienaar heeft ver loren". Mr. Van Kleffens besloot, na van zijn deelneming te hebben getuigd jegens de Russische regering, de Russische natie en het gezin van de overledene: „Wij bui gen ons hoofd in nederigheid en eerbied voor de hoogste wetten die leven en dood beheersen. Wij eren Visjinski als een van onze bekwaamste collega's en wij rouwen over zijn heengaan". (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Dezer dagen zal het West-Duitse consti tutionele g-erechtshof, dat te Karlsruhe ge vestigd is voor een uitermate moeilijk pro bleem komen te staan. Het zal namelijk moeten onderzoeken of het bestaan van de communistische partij in West-Duitsland in strijd is met de grondwet van de Bonds republiek en of zij derhalve zal moeten worden verboden. Reeds in 1951 werd het voorstel inge diend de K.P.D. (zoals de „Kommunistische Partei Deutschlands" bij afkorting wordt genoemd) voor illegaal te verklaren en haar te laten ontbinden. Men stelde dat .toen voor, omdat men ook juist de rechts- radicale Socialistische Rijks-partij voor goed onmogelijk wilde maken. Want die maakte in die tijd met haar neo-nazistische leuzen en haar opwindende vergaderingen wel wat al te veel spektakel, waardoor vooral buiten West-Duitslands grenzen veel ergernis werd verwekt. Men dacht dat door het verbieden van alleen maar die extreem-rechtse partij wellicht in Ameri ka verondersteld kon worden, dat men in Bonn en in West-Duitsland pro-commu nistisch was! De neo-nazi's-partij werd inderdaad van de lijst der officieel toegelaten partijen ge schrapt. Maar men stelde de behandeling van de kwestie van de K.P.D. door het In München en Augsburg heeft de Beierse Arbeidersjeugd een demonstratie ge houden tegen de herbewapening van de Duitse Bondsrepubliek. De deelnemers aan de demonstratie verschenen op fietsen en vrachtwagens, welke met grote span doeken waren behangen. Foto: „grootvader droeg het uniform van de keizer, vader droeg de wapenrok van de Führer, laat mij maar burger blijven!", spandoeken met deze leuzen voerden de jongeren mee op hun tocht door de straten van München. constitutionele gerechtshof voorlopig uit, en wel na overleg met dr. Adenauer. Want men was namelijk tot het inzicht gekomen, dat het van politiek standpunt bekeken misschien niet eens zo verstandig zou zijn een partij te verbieden, die maar zo weinig weerklank bij de bevolking vond en die toch al zo goed als niets in de melk te brokken had. Bij de verkiezingen in September 1953 hebben de communisten met hun 600.000 stemmen van de uitgebrachte 2.750.000 stemmen geen enkel mandaat meer in de Bondsdag behaald. Na die verkiezingen heeft de Bondsrege ring verzuimd het verzoek om de K.P.D. te ontbinden, terug te trekken. De bevolking zelf had al helemaal niet meer aan dat voorstel gedacht. Enkele maanden geleden heeft de voor zitter van de eerste senaat van het consti tutionele gerechtshof, dr. Wintrich, een bezoek aan bondskanselier Adenauer ge bracht. Dr. Otto John, de opperste chef van de West-Duitse contra-spionnage- dienst, was toen juist naar de communis ten achter het ijzeren gordijn overgelopen, de Europese defensie-gemeenschap had pas in Brussel een droevig einde gevonden, en de regering in Bonn was blijkbaar zo onder de indruk van deze gebeurtenissen, dat zij verklaarde dat de behandeling van de zaak tegen de K.P.D. moest worden voortgezet. Zo wordt deze zaak louter een paradepaard in de Duitse buitenlandse politiek. Welke weg zal men nu moeten inslaan? Wanneer niet duidelijk kan worden bewe zen dat het in het belang van de staat is dat de K.P.D. ophoudt te bestaan, en dat de K.P.D. dus een onmiddellijk groot ge vaar voor de huidige staatsvorm betekent, dan zal zij ook niet verboden behoeven te worden. Wanneer zij daarentegen wel op geheven wordt, dan zal noch deze partij zelf noch een andere, die in precies de zelfde voetstappen treedt ooit meer in West-Duitsland toegelaten mogen worden! Door zulk een beslissing van het consti tutionele gerechthof te Karlsruhe zal men propaganda-materiaal leveren aan de Rus sen, wanneer'men met hen over de her eniging van het verdeelde Duitsland en over vrije verkiezingen zou willen praten. Het zou misschien toch wel aanbeveling verdienen de aangelegenheid nog niet op te lossen en haar alweer maar op de lange baan te schuiven. Soms zijn halve oplossingen beter dan hele De voorzitter van de communistische partij, Max Reimann, die naar de Oostzöne is gevlucht, en een andere vooraanstaande figuur, Walter Fisch, zouden bij dit proces als getuigen moeten optreden. Tegen alle bei was al enige tijd geleden wegens hoog verraad een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De West-Duitse autoritei ten hebben beiden een vrijgeleide beloofd. De communistische partij heeft niet min der dan acht advocaten genomen om haar standpunt voor het gerechtshof te verdedi gen. Er bestaat een reusachtige belangstelling voor dit proces. Zowat alle Duitse omroep- (Van onze correspondent in Londen) Het bestuur van de Lagerhuisfractie van de Labourpartij heeft aanbevolen de zeven Labourleden, die zich niet hebben gehouden aan de richtlijn van de partij zich van stemming te onthouden over de accoorden van Londen en Parijs, vervallen te verklaren van het lidmaatschap van de fractie. Dit kan worden uitgelegd als een royement, maar in de practijk zal het waarschijnlijk neerkomen op een tijdelijke schorsing, tenzij het partijbestuur mocht besluiten de leden voorgoed uit de Labour partij te stoten. Vandaag zal de volledige fractie over het voorstel beslissen. Tien leden komen in aanmerking voor disciplinaire maat regelen. De genoemde zeven en drie partij leden die verantwoordelijk zijn voor een „laaghartige" aanval op Arthur Deakin, de secretaris-generaal van de Transport arbeidersbond, gedurende de havenstaking in het weekblad van de Bevan-groep de „Tribune". Met deze laatste drie, die de rebellerende stuwadoorsbond, en daar mede de staking, door dik en dun hadden gesteund, zal het partijbestuur Woensdag afrekenen. Het zijn Jenny Lee, Aneurin Bevan's echtgenote, Michael Foot en Mall- alieu, alle leden van het Lagerhuis. Zij zullen er wel met een schrobbering af komen. De andere rebellen behoren niet tot de Bevan-groep, maar zullen voornamelijk moeten boeten omdat op die manier de Bevanisten een les kan worden gelezen. Onder hen bevinden zich socialistische veteranen, zoals de pacifist Hughes, schoonzoon van de Labour pionier Keir Hardie, en de gewiekste advocaat Sydney Silverman, die al veertig jaar tot de partij behoort. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Gustave Flaubert: Wat is roem? Veel domheden over zich doen zeggen. BUENOS AIRES (Reuter/ANP) De kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen van Argentinië hebben president Pe rón een brief gezonden, waarin zij uit drukking geven aan hun grote bitterheid over zijn beschuldiging aan het adres van bepaalde geestelijken en R.K. vereni gingen in Argentinië. Het uitzenden via de radio van missen is gestaakt. Het is niet duidelijK, of de stations hiertoe zelf het initiatief hebben genomen of dat zij han delen op bevel der regering. Te Buenos Aires is een pastoor gear resteerd, nadat hij bij een mis door Pero nisten was uitgejouwd, toen hij in de preek had verklaard, dat, volgens de Paus, so ciale aangelegenheden tot de competentie van de R.K. kerk behoren. Ook maakte hij gewag van uitlatingen van de Paus over Hitler, die ook op Argentinië van toepas sing waren. In de provincie Cordoba, een middelpunt van R.K. invloed, zijn vijf leden van een provinciale commissie van de Peronistische partij afgetreden. De re gering aanvaardde het ontslag van een leraar van het provinciale lyceum. Het Argentijnse episcopaat verzocht in zijn schrijven president Perón op de hoog te te worden gesteld van alle „concrete be- schuldigngen" aan het adres van de gees telijkheid. (Van onze correspondent in Parijs) Vanavond wordt premier Mendès-France met zijn vrouw en verder gevolg terug ver wacht in Parijs van zijn reis door Canada en de Verenigde Staten, die tien dagen heeft geduurd. Voor- en tegenstanders van de voortvarende premier zijn het cr over eens dat hij vooral in de Verenigde Staten een óngewoon groot persoonlijk succes heeft geboekt. Iedereen is van oordeel dat hij gisteren voor de UNO-Assemblée een moedige rede heeft afgestoken. Een toe spraak in grote stijl waarvan de positieve en praktische inhoud scherp afsteekt bij de gebruikelijke niets-zeggendheden die offi ciële gelegenheidssprekers op dit forum plegen af te leggen. Het Amerikaanse publiek is kennelijk in hoge mate geboeid door de Franse staats man, die in zijn gewoonten, daden en woor den zo ver afstaat van de andere politici uit Parijs, die Washington de laatste jaren met een bezoek hebben vereerd. Overal waar Mendès-France zich vertoonde, liep het storm. Men moet afwachten of zijn ver hoogde prestige in Parijs weerklank zal vinden. Daar valt op dit ogenblik nog wei nig van te zeggen. In parlementaire krin gen is vorige week zelfs al weer met de gedachte van een regeringscrisis gespeeld, en met de Noord-Afrikaanse kwestie en de begrotingsdebatten is er aan explosieven zeker geen gebrek. Of Mendès-France de verwachte stor men zal kunnen bezweren, hangt vooral af van de tastbare resultaten, die zijn bezoek aan Washington zal opleveren. De ver standhouding met de Amerikaanse regering is ontegenzeggelijk verbeterd en het is wel zeker dat de besprekingen een breed ter rein hebben bestreken. Opmerkelijk is dat het hoofd van het Franse atoom-onderzoek, prof. Perrin, Zaterdag plotseling naar Washington werd ontboden. Mendès-France zal vermoedelijk op aan merkelijk meer begrip in Washington kun nen rekenen. Maar in sommige kringen, die niettemin met Mendès-France sympathi seren, hoort men de vraag opwerpen met welke concessies Mendès-France het betere begrip van Dulles kan hebben gekocht. Uit het communiqué, dat in Washington is gepubliceerd, wordt men niet veel wij zer. De Verenigde Staten zullen Frankrijk steunen door bij Bonn aan te dringen het Saar-accoord tussen Mendès-France en Adenauer te eerbiedigen. Verder zijn er vage toezeggingen gedaan inzake stappen in Caïro, Madrid en misschien zelfs in Mos kou om gedaan te krijgen dat de anti- Franse agitatie in Noord-Afrika zal wor den gestaakt. Ook schijnt er een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van Zuid- Vietnam te zijn uitgestippeld. Niet ernstig Belangrijker dan deze verschillende, nog tamelijk wazige, voornemens en bedoelin gen is het omlijnde plan dat Mendès-France gisteren voor de UNO onthulde. Hij ver wierp daarbij de nieuwe voorstellen van Molotov om zowel de voorgestelde confe rentie over de Europese veiligheid als de ratificatie van de Parijse accoorden uit te stellen. „De suggestie kan ik onmogelijk ernstig nemen," zei de Franse premier. Daarentegen opperde hij het plan om in het voorjaar in Parijs, vermoedelijk in Mei, een conferentie te beleggen om dan, na de oprichting van de Wëst-Europese Unie en de definitieve beslissing over de Duitse herbewapening, over een regeling met de Sovjets te spreken. De Russen zouden dan tevoren hun goede voornemens kunnen bewijzen door Oostenrijk- eindelijk een vredesverdrag te geven. Voorts stelde Mendès-France de Russen voor hun Oost-Europese veilig heidsstelsel in te richten naar het voor beeld van de West-Europese Unie. „Ons systeem is gebaseerd op wederzijdse con trole van de bewapening en het zou in ons aller voordeel zijn indien gij deze zelfde methode volgde." Mendès-France heeft voor het eerst offi cieel duidelijk gemaakt wat hij bedoelde, toen hij vroeger bij herhaling over „gelijk lopende" onderhandelingen sprak. Gelijk tijdig met de uitwerking van de Parijse overeenkomsten wil hij de conferentie met de Sovjet grondig voorbereiden en er schijnt zelfs sprake van te zijn dat Mendès- France, als vertegenwoordiger van de Wes telijke Grote Drie naar Moskou zou gaan om daar de Russische bedoelingen te peilen. Het ziet er dus naar uit dat Mendès- France van plan is in zijn verrassende car rière als staatsman een nieuwe grote stap te doen. (Reuter) De Verenigde Staten zullen de voorstellen voor een conferentie tussen Oost en West van Mendès-France „met de grootste aandacht" bestuderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestana- Si SS :i~ d! ZS Helsinki geheel bew. NO 2 -3 0 Stockholm onbewolkt windstil -7 0 Oslo onbewolkt O 4 -2 1 Kopenhagen licht bew. ZO 14 1 0 Londen regen ozo 2 7 9 Amsterdam licht bew. zzo 8 6 0 Brussel half bew. z 8 8 0 Parijs zwaar bew. zzo 6 10 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 7 9 0 Grenoble half bew. NO 6 4 0 Nice geheel bew. O 11 12 7 Warschau geheel bew. O 2 -6 0,1 Berlijn nevel O 6 -5 0 Frankfort nevel ONO 5 3 0 München nevel windstil -6 0 Zürich mist ONO 2 -2 0.4 Genève mist W 2 0 0 Locarno zwaar bew. windstil 2 0 Wenen mist O 3 -4 0 Innsbruck nevel windstil -8 0 Rome licht bew. ONO 4 4 0 maatschappijen, de anti-communistische zender Rias in West-Berlijn en de commu nistische Deutschland-sender uit de com munistische Oostzöne hebben verslag gevers naar Karlsruhe gestuurd Neerslag laatste 24 uur. »OOOCOOcoooorv^vivr*yv»TOoto'rironfyTn.vv,Mwww-rvM-«x.c ZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 24 November Zon op 8.14 uur. onder 16.39 uur. Maan op 7.25 uur. onder 15.39 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 November Hoog water: 2.17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.26 uur. Woensdag 24 November Hoog water: 2.54 en 15.06 uur. Laag water: 10.53 en 23.05 uur. OOOCOOOOGCO^LXXXXXDCOOGQOOOOCTOOOCOODCCOOOOüC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1