Visjinski verdiende zijn sporen als openbaar aanklager J GOLDEN FICTION Vijftiende Amsterdamse Fashion week Hij werd pas bolsjeviek in het „veilige" jaar 1920 r Agenda voor Haarlem maat. "1 i§L. MWRaciet Hoed ASPI ESI M Vijftig jaar geleden Levensloop van een oude revolutionnair Onder ons gezegd: Werk van Nederlandse Confectionnairs Hoe is het ontstaan? v; J Militaire opslagplaats in Naarden uitgebrand Proeven met H-bommen zijn gevaarlijk 3 Wi'.V.V.'.V.V.' ■"w.vXw '•."Jimmmm N.S.-staf op inspectie naar Zuid-Kennemerland toch maar liever Kort nieuws Dit woord: LEGIO Volgens prins Louis de Broglie is de „rode streep" bereikt Rijwielpad in de duinen van Zandvoort Uit Haarlems Dagblad van 23 November 1904 DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 ADVERTENTIE Je probeert wel eens iets anders, maar NEW YORK (United Press/Renter) De grijze leider van de Sovjet-Rus sische delegatie bij de UNO, die gisteren is overleden, werd op 9 December 1883 in de havenstad Odessa aan de Zwarte Zee geboren. Zijn vader, een chemicus, en zijn moeder, een muzieklerares, wilden, dat hun zoon een goede opleiding zou krijgen. Toen Andrei nog jong was, verhuisde hij met zijn ouders naar de aan de Kaspische Zee gelegen oliehaven Bakoe in Azerbeidsjan. Plier bezocht hij het gymnasium en hier begon tevens zijn revolutionnaire activiteit. De Kaukasus.. Waarvan Azerbeidsjan een deel vormt, was destijds een bolwerk van de Mensje- viki (de minderheidsvleugel van de sociaal-democratische partij, in tegenstelling tot de Bolsjeviki). In 1903 werd Andrei lid van de Mensjevistische groep, die een meer gematigde revolutie voorstond. Visjinski was zich er toen waarschijnlijk niet van bewust, dat terzeifdertijd in dezelfde stad een bolsjevistische groep werd opgericht door een fanatieke revolutionnair, Joseph Vissarionovitsj Dzoe- gasjoegasvili, de man, die later bekend zou worden onder de naam Stalin. In 1905, het jaar van de zogenaamde „generale repetitie van de revolutie", werd Visjinski secretaris wan de Sovjet (raad) van Bakoe en onder zijn leiding vonden er spoorwegstakingen en terroristi sche activiteiten plaats. Visjinski, die per soonlijk aan deze activiteiten deelnam, werd daarbij in 1907 gewond. Hij werd door de tsaristische politie gevangen ge nomen en kreeg een jaar gevangenisstraf. Visjinski studeerde rechten aan de uni versiteit van Kiev, waar hij zich onder scheidde door zijn heldere en scherpe geest. Het had niet veel gescheeld of hij was tot lector benoemd, maar toen zijn activiteiten aan het licht kwamen, was zijn kans verkeken. In de officiële Sovjet-biografie van Visjinski heet het. dat hij na uit de ge vangenis ontslagen te zijn de politiek op gaf en zich geheel aan de rechtenstudie wijdde Hij had echter nog een actief aan deel in de organisatie van de mensjeviki gedurende de revolutie van Februari 1917. Naar het heet is hij na 1907 naar Moskou vertrokken, waar hij werkzaam was op een advocatenkantoor en daarnaast bleef wer ken voor de mensjeviki. In 1913 gaf hij een reeks lezingen over economie en recht. In de officiële biografie wordt verzwe gen, dat Visjinski ooit mensjeviek was, maar een fc-it is, dat Visjinski dit nog bleef tot lang na de geslaagde bolsjevis tische Octoberrevolutie in 1917. Pas toen in 1920 de laatste „Witte" generaal, De- nikin, door het Rode leger verslagen was, werd Visjinski als bosjeviek tewerk ge steld op het commissariaat van voedsel voorziening. De bolsjeviki van de oude stempel be schouwden de jonge Visjinski als een op portunist, maar daar het rode bewind een nijpend gebrek aan „intelligentsia" had, maakte Visjinski alras promotie. Hij werd in 1923 benoemd tot openbaar aankla ger bij het rechtsprekend college van het opperste gerechtshof, in welk ambt hij een grote ijver tentoonspreidde bij de vervol ging van politieke en economische sabo teurs. In 1925 werd hij ondanks zijn schit terende staat van dienst zonder opgaaf van redenen door de communistische partij van deze post ontheven. Hij werd professor in het strafrecht aan de universiteit van Moskou en korte tijd later zelfs rector. Te vens werd hij benoemd tot hoofd van een speciale commissie, die zich bezig hield met de beroepsopleiding in de Sovjet-Unie. Hij zette zijn rechtenstudies voort en werd lid van de Sovjet-academie van weten schappen. ADVERTENTIE a In 1931 kreeg hij zijn oude post van openbaar aanklager terug, terwijl hij te vens voor korte tijd plaatsvervangend volkscommissaris van Justitie was. In de dertiger .jaren verwierf Visjinski grote bekendheid door zijn rol als openbaar aan klager bij de grote zuiveringsprocessen, waarbij hij op bijtende wijze de beklaag den aan de kaak stelde. Zijn eerste be roemde proces was tegen Britse employés van de Metro-Vickers corporation, die op een technische missie naar de Sovjet-Unie waren gekomen. Het volgende jaar leidde hij het onderzoek inzake de moord op Kirov, naaste medewerker en vriend van Stalin. Tenslotte waren er de helft van de hoogste bevelvoerende officieren van het Rode leger en vele tienduizenden ambte naren en burgers in gemoeid. In 1936 richtte Visjinski zijn vlammende betogen tegen Zinoviev en de zijnen, het volgende jaar tegen „Trotzkisten" en in 1938 con centreerde hij zijn aanval op het „tegen de Sovjet-Unie gerichte blok van Trotzkisten en rechtsen". In de loop van de processen, in 1935, werd Visjinski volkscommissaris van Justitie, welke post hij bleef bekleden tot 1940. In 1937 werd hij begiftigd met een van de hoogste Russische onderscheidingen, de Leninorde „degens zijn verdiensten voor het versterken van de revolutionnaire gerechtigheid". In 1940 werd hij onder minister van Buitenlandse Zaken onder Molotov. In 1943 vertegenwoordigde hij de Sovjet-Unie bij de intergeallieerde Mid dellandse Zee-commissie. In Mei 1944 voerde hij onderhandelingen, die leidden tot het verdrag met Tsjechoslowakije. waarbij bepaald werd, dat het Rode leger Praag zou bevrijden. Ook versterkte hij in dat zelfde jaar de invloed van de Sovjet-Unie in de binnenlandse aangelegenheden van Roemenië. In 1945 woonde Visjinski de conferentie van de Grote Drie in Potsdam bij en later vertegenwoordigde hij zijn land bij de processen tegen de Duitse oorlogsmisdadi gers in Neurenberg. In 1946 was hij leider van de Russische delegatie bij de UNO en samen met Molotov leidde hij in datzelfde jaar de Sovjet-delegatie op de Parijse vre desconferentie. In Maart 1949 werd Molotov ontheven van zijn post als minister van Buitenland se Zaken en in zijn plaats kwam Visjinski, die deze portefeuille hield tot na de dood van Stalin in Maart 1953. Toen werd Mo lotov weer benoemd tot minister van Bui tenlandse Zaken, terwijl Visjinski onder minister v&n Buitenlandse Zaken en op nieuw permanent gedelegeerde van de Sovjet-Unie bij de UNO werd, welke post hij bekleedde tot de dood hem overviel. Mijnheer veto Visjinski's schitterende analytische geest maakte hem tot een van de bekwaamste en sterkste figuren, die Rusland heeft voortgebracht. Als een hoofdpersoon in de „koude oorlog" bracht hij in interna- tionale conferenties een nieuw mengsel van argumenten en smaadredenen, wan neer zijn argumenten in de Veiligheidsraad faalden, maakte hij gebruik van het veto recht, waardoor hij spoedig bekend werd onder de naam „Mijnheer veto". Visjinski was een raadselachtige figuur. Hij kon meedogenloos koud zijn of bijzonder char mant. Hij was op en top communist. Hij had distinctie en droeg altijd welgesneden pakken. Hij had een keurige scheiding midden op zijn hoofd behalve in het vuur van een debat en zijn snor was netjes geknipt. Hij was de zoon van een welgestelde „burgerlijke" familie en van Poolse afkomst. Hij was een uitstekend danseur, een ware balletomaan en een liefhebber van goede muziek. Gisteren en vandaag is het stationsper- soneel druk in de weer geweest om gebou wen en emplacement er tot in de puntjes te doen uitzien. Het hoge bezoek dat aan leiding tot deze extra-activiteit gaf, was de voor vanmiddag aangekondigde aan komst van de directie van de Nederlandse Spoorwegen die een inspectiereis naar deze omgeving zou maken. Inderdaad arriveerde de oude directie- trein S 11 om tien minuten voor twaalf op het perron 3 B vanwaar dit treinstel na vijf minuten oponthoud doorging naar Zandvoort. Om 12.39 was het uit de bad plaats terug en begaf het uit veertien per sonen bestaande gezelschap zich naar een gereserveerd gedeelte van de stationsre stauratie, waar de lunch werd gebruikt. Ir. F. Q. den Hollander bleek echter niet te zijn meegekomen, wel de onlangs benoem de directeur ir. J. Wessels Boer. Om 14.24 uur vertrok de directietrein naar IJmuiden. Een gulden genieting voor 80 ct. De lagere technische dagscholen voor jongens telden op 1 October blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde gegevens 61.400 leerlingen tegen 58.400 op 1 Januari (stijging 5 pet.). Het leerlingental der M.T.S.'en is in dezelfde periode gestegen van 8700 tot 9000 (4 pet.). Bij de huishoudscholen (2-jarige algemene lagere opleiding) liep het iets terug (van 53.000 tot 52.000 is 2 pet.). In de showrooms van de Nederlandse confectionnairs, waar de 15de Amsterdamse Fashionweek wordt gehouden, is ook ditkeer het onmiskenbare bewijs geleverd, dat onze confectie op een hoog plan staat. Niet voor niets is de export van confectie zeer aanzienlijk. Weliswaar is de uitvoer van mantels, vergeleken met vorige jaren, iets teruggelopen, maar dit wordt vrijwel goedgemaakt door een grotere export van herenbovenkleding. Behalve in België bestaat er thans ook in de Scandinavische, landen veel belangstelling voor alle producten van de Neder landse industrie mede door onze lage prijzen. DINSDAG 23 NOVEMBER Concertgebouw: Pianorecital door Robert Weisz, 8 uur. Brinkmann: Spreken in het openbaar, 8 uur. Huis Van Looy: prof. W. v. d. Pluym spreekt over „Jacobus Van Looy in zijn verhouding tot de Franse impressio nisten", 8 uur. Frans Halsmuseum: Volks universiteit; „Vrije expressie", A. Pieters, 8 uur. Minerva: „Het oerwoud roept", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De avonturen van kapitein Fabian", 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft.. 7 en- 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur.. Frans Hals: Geen voorstelling. Palace: „U spreekt met uw moordenaar, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 NOVEMBER Concertgebouw: Opera- en Bel Canto concert m. m. v. Mimi Aarden, 8 uur. Vlees hal: Kamermuziekavond, hobo. fluit en piano, 8 uur. De Leeuwerik: Optreden van de telepaath-hypnotiseur Ariës, 8 uur. Ko ningin Emmaschool, Raafstraat: Cultureel comité „Over de brug"; „Nieuw-Haarlem", door ir A. v. d. Steld, 8 uur. Frans Halsmu seum: Volksuniversiteit; „Een eigen wereld van geluk", A. J. van Leusen. 8 u. Minerva- theater: „Het oerwoud roept", alle leeft., 2.30 uur: „Het hemelbed", met Lily Bouw meester en Frits van Dongen, 8.15 uur. Roxy: „De avonturen van kaj itein Fabian", 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 2, 7 9.15 uur. Frans Hals: Geen voorstellingen. Palace: „U spreekt met uw moordenaar, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het samenstellen van een voorj aars- en zomercollectie is veel ingewikkelder en tijdrovender dan het gereedmaken van de winterserie. De eerste is drie maal zo groot als de tweede: een gevolg van het feit, dat er rekening moet worden gehouden met bad-, sport- en regenkleding, terwijl de toppers, battle-dresses, auto coats, mantels en jurkjes ruim vertegenwoordigd moeten zijn. De wintercollectie is meer dan die van andere seizoenen vervaardigd uit stoffen van eigen bodem, dank zij onze uitsteken de wolindustrie. Voor de zomer moeten er nogal eens stoffen, zoals fijne bedrukte katoen, uit Zwitserland, Frankrijk en En geland worden geïmporteerd. Onze kracht^ ligt meer in de populaire katoentjes.' Slechts bij de firma Dreese zagen wij een beeldig katoentje van Nederlands fabri kaat met het uiterlijk van echte zijde en een bijzonder fijn dessin. De vele andere wijdgerokte beeldschone jurkjes, waar onder een petticoat wordt gedragen, wa ren van geïmporteerd katoen, glanzend en edel als zuivere zijde met fijne, tere bloemdessins of een patroontje dat deed denken aan het spel van gouden zonne schijn in het lover. Bijzonder fraai waren de Jolo-couture jurkjes eenvoudig en gedistingeerd van zacht rose (een nieuwe tint), jersey en een prachtige wollen tweedsoort in bleu. Jolo bracht bij een Dior-blauw kamgaren japonnetje een genopt shawltje en bijpas sende handschoentjes. Een deux-pièces van half wol, half zijde was met een ge streept kraagje, manchetten en hand schoenen toegerust. Bij Neugarten zagen wij bedrukte plissé rokjes van nylon, gecombineerd met ace taat, die na het wassen de plissé blijven behouden. Deze confectionnair lanceerde ook een nieuw materiaal: dacron, een ver edeld soort nylon, die luchtiger is en de eigenschappen van nylon in hoge mate be zit. Deze specialist in rokken brengt deze zomer een unieke aanbieding: gabardine sheen-rokjes in vele kleurstellingen, die in de winkels nog geen f 15.zullen kosten. Zij vallen sluik met middenachter een plooi en aan de voorkant een fantasie ceintuur. Deze stof, alhoewel geen wol, is absoluut onkreukbaar. Katoen is deze zomer een zeer groot ar tikel en lang niet alleen voor jurkjes. Heel nieuw zijn de sluik vallende swaggers van katoenen (of half katoen, half rayon), zeer fraaie jacquardweefsels, ook alweer kreuk- hersteïlend en buitengewoon soepel. Veel voorkomend zijn de kleurcombinaties beige-wit en grijs-gebroken wit. Deux- pièces, pakjes en mantels in deze jacquard weefsels (satijnbinding), maar ook een Rokjes van nog géén vijftien gulden en absoluut onkreuk baar. pompadour dessi n kwamen wij in vele collecties tegen. Plaza toonde fraaie mantels in 64 kamgaren en 36 zuiver zijde edel van materiaal, prachtig van glans. Ook deze zomer zullen veel grote kragen sorns zo groot als pelerines worden gedragen. Korte jasjes komen vaak voor van witte flansch met zwarte dwarsstrepen het zogenaamde rupsen dessin. Berghaus liet onder andere een kort wit jasje zien. geheel van orlon, dat in de wasmachine kan worden gewassen en binnen een half uur schoon en droog is. Behalve aangeknipte mouwen, die drie kwart lang of lang zijn, zagen wij ook veel lage en ingezette of aan de voorkant a'ls kimono en achter ingezet. Invloeden van Fath en Dior zijn meermalen onmis kenbaar. De variatie in mantelstoffen is groot: veel kunstzijden tweeds in streepeffecten naast kamgaren met ingeweven metaal draden, die bij het bewegen van bijvoor beeld een grijs-rose mantel een zilveren glinstering geeft. Rose, brandy en blauw zijn veel voorkomende kleurem Op het gebied van regenjassen was er veel nieuws. Opzienbarend was de zwart poplin regenjas, gevoerd met witte stof met zwarte vlekken, aan beide kanten draagbaar, met bijpassend hoedje. Samen komen zij binnenkort in de handel voor f 49.50. Ria Shelter had nog een nieuwtje op het gebied van regenkleding: een mantel met ingebouwde rok, die uit de rugvoering naar voren kan worden gehaald en dan met drukkers in de zijnaad kan worden vast gemaakt. Deze gepatenteerde jas zal een winkelprijs van f 49.75 hebben. De firma De Groot bracht bij een regenmantel een driehoekig shawltje met lange slippen, dat zowel om het hoofd als onder de kraag kan worden gestrikt. Zowel bij regenmantels als bij sport- jacks loopt de capuchon vaak door in de kraag. Van de voering is in het algemeen veel werk gemaakt; wij zagen veel ge streepte stof. Bij de sportpantalons gaan strepen de ruiten verdringen. De pijpen blijven nauw met een brede omslag. Bijzonder fraai waren ditmaal de Vico- jasjes en mantels, gemaakt van wasbaar suède in tere kleuren. Zelfs hele pakjes en rokjes van dit materiaal werden ge toond en werkelijk adembenemend was de lange mantel van zwart antilope. De strapless badpakken kunnen alle met schouderbandjes worden gedragen. Rose is ook hier een veel voorkomende kleur. Een badpak van brocaatstof, bestand tegen water, is ook al geen uitzondering meer. Poelmann had zowel kleine hoedjes (ge ïnspireerd op het kapje van Titania uit de Midzomernachtsdroom). als grote modellen met tule rand. Hierin zijn zesentwintig lagen tule tot een totaal van drieëntwintig meter verwerkt. Zij heten ja-ja-hoeden, omdat de rand meeknikt met het lopen. Behalve onder andere glanzend paarden haar, is ook rhodiazijde verwerkt, bij voorbeeld in combinaties van hoedje en shawl. Een nieuwe kleur is ambiancce (tussen lila en rose in). Er zouden boekdelen te vullen zijn met alle aardige vondsten en nieuwtjes voor het voorjaar, die we op deze tientallen shows zagen. We willen echter besluiten met de mededeling, dat de bij de Fashion Week aangesloten leden op 29 November een belangrijke show zullen houden in het Dorchester-House, teneinde de aandacht van Engeland op onze confectie te richten. Zes Nederlandse en zes Engelse manne quins zullen dan ongeveer honderdtwintig modellen van vijfentwintig Nederlandse firma's tonen. T. R. Het woord legio is hetzelfde als legioen: een grote legerafdeling van enige duizenden manschappen. Vandaar dat het de betekenis krijgt van: een zeer grote menigte. In die zin komt het voor in het Nieuwe Testament (Marcus 5 9 en Lucas 8 30), waar sprake is van een man die bezeten werd door een groot aantal onreine geesten, welke door Jezus in een kudde zwijnen werden gejaagd. Uit het Bijbels spraakgebruik is legio in de algemene taal doorgedrongen, maar het is daarbij van een zelfstandig een bijvoeglijk naamwoord geworden. Wij gebruiken het in de zin van: zeer vele, ontelbare en zeggen bijvoorbeeld: ik heb legio bezwaren tegen dit plan. Een felle brand heeft Maandagmiddag gewoed in het „Groot Arsenaal", een vroe gere munitieopslagplaats van de vesting Naarden. thans in gebruik als magazijn voor militaire goederen. De brand is ont staan op de zolder van het gebouw, dat een opperylakte heeft van ongeveer 2000 vierkante meter. De brandweer, die snel ter plaatse was, stond tegenover een geweldige vuurzee. Aan alle zijden brandde het gebouw, dat bestaat uit vier vleugels rondom een binnenplaats. De Naardense brandweer riep de hulp in van het Bussumse corps, dat met veel materiaal uitrukte. Hoewel de motorspuiten massa's water in de vuur zee spoten kon men niet verhinderen dat het gebouw vrijwel geheel uitbrandde. Vele militairen, die waren gerequireerd om de goederen in veiligheid te brengen, hebben nog veel kunnen redden. PARIJS. (United Press). Een Franse geleerde, Charles Noel Martin, heeft in het wekelijks bulletin van de Franse acade mie van wetenschappen de wereld ge waarschuwd, dat het tot ontploffing bren gen van meer waterstofbommen onbere kenbare veranderingen in de natuur tot gavolg kan hebben. Zijn waarschuwing werd gesteund door prins Louis de Broglie, die een Nobelprijs voor de natuurkunde heeft gewonnen en die tevens secretaris van de „Académie des Sciences" is. Dè waarschuwing van Martin,, een atoomgeleerde, is in tegenspraak met de verklaring, die premier Sir Winston Churchill onlangs in het Britse Lagerhuis heeft afgelegd en waarin hij zeide, dat het nog 5000 jaar zou duren eer het aantal H- bomontploffingen van invloed op de na tuur zou zijn. Martin senreef: „De uitwerking op lange termijn van deze explosies is voorname lijk van chemische, genetische, radio-actie ve en klimatologische aard". Hij beweert dat verscheidene tientallen explosies het natuurlijk evenwicht zouden verstoren. In twee jaar tijds hebben er reeds tien ont ploffingen plaats gehad. De energie van deze explosies varieerde van twee tot vijf tig megaton, dat wil zeggen, dat deze ont ploffingen een kracht hadden, die over eenkomt met de energie, die vrij zou ko men, wanneer 100 tot 2500 atoombommen van het type, dat boven Hirosjima werden uitgeworpen, tot ontploffing gebracht werden. Elke vermeerdering van het aan tal explosies zal leiden tot veranderingen, die niet te voorzien zijn en tot een groeiende wanverhouding in de natuurlijke voorwaarden, waaraan het dieren- en plantenleven zich langzaam heeft kunnen aanpassen". PARIJS. (Reuter). Volgens De Broglie zou het roekeloos zijn voort te gaan met proefnemingen met waterstofbommen, om dat de „rode streep" voor de fauna en de flora reeds bereikt is. Voor de voltooiing van het rijwielpad van Zandvoort naar de provinciale grens van Zuid-Holland is op de begroting van het Wegenfonds van de provincie Noord holland een bedrag van 160.000 uitge trokken. De man met het ietwat onbesuisde uiter lijk rekende met de ober af en snelde naar de kapstok, waaraan hij een uur geleden met een hongerige maag zijn hoed en jas had toevertrouwd. Hij werkte zich in zijn jas en greep de eetzaal rondkijken de om te zien, of er soms kennissen van hem zaten met een routinegebaar naar zijn hoed. Maar ach. er was geen hoed, op de kapstok niet, op de grond niet, nergens. De bezoeker keek eerst met verbazing, daarna met wrevel, om zich heen. De in middels toegeschoten keRn<*r werd van het raadsel op de hoogte gesteld en daarna bij het opsporingswerk betrokken. Er zat een verbazend dikke man aan het tafeltje vlak bij de kapstok. Hij had zich een minuut of tien geleden met zijn dikke jas aan in een stoel geperst. Met zijn hoed scheef on het hoofd zat hij het tafe reeltje, dat zich voor zijn ogen afspeelde, met stijgende belangstelling te volgen. Maar gaandeweg had ziin vriendelijke blik plaats gemaakt voor een schichtige: het leek wel, alsof een angstig voorgevoel hem uit zijn evenwicht had gebracht. Voor al wanneer de kellner in zijn richting keek, maakte hij een zeer onrustige indruk. Het droevig incident had intussen de aandacht van de eigenaar van het restau rant getrokken. Deze, op de hoogte ge bracht van het raadsel, sloot om te be ginnen diefstal in zijn zaak uit en kwam derhalve tot de conclusie, dat de hoed zich nog binnen de muren van het restaurant moest bevinden. Nadat ook hij de vloer had afgegraasd, volgde hij tenslotte met één oog dicht een strakke baan van de kapstok naar de stoel, waarin de dikke man zat. Met een gebaar van „je kunt nooit we ten" vroeg de eigenaar de man zich ever. van zijn zitplaats te willen verheffen. Kreunend kwam deze overeind, dat wil zeggen, twee keer viel hij terug maar bij de derde ooging stond hij dan toch. Toen draaide hij zich traag om en keek in ziin efoel, waarna hii met e~n schuldbewust ge zicht on het tafeltje vlak voor hem besot, te leunen: in stoCTl lag een bruin, ver- kienkeM vilten geval. „Mijn hoed", stiet de eerste klant met een hese stem uit. ..Het spijt me bijzonder", orevelde de dikke man. ,.ik vrees, dat ik er on heb ge zeten". Ziin belachelii'k antwoord stierf weg in de luide kreten van de ander, die rood van woede om iets van eerherstei rien. Toen h:i enigszins bedaard was. bood de dikkerd ziin excuses aan. inaar de brie sende k'ant wilde daar niet van weten. „Tk wil met hem vechten!", riep hij met een sinistere glans in zijn ocen. „Ach. snaar me", jammerde de evenaar van het restautant. „met vechter niet hier in mijn restaurant tenminste" De dikke man deed een green in zijn hmienzak- „Tk neem de kosten van een nlr,iw? hoed on me". Doch de andere narfü weigerde opnieuw en herhaalde de eis van een ge vecht. Maar er wordt hier niet -evoebl—-". klonk het onverbiddelijk uit de mond van de restauranteigenaar. „O, nee?". De bezoeke» nam de d'kke man nogmaals van top tot te°n or> Zijn oog bleef loerend rust°n on het hoofd van de man vóór hem. die nog alt'id ziin hoed scheef on had. Er kwam een brede grijns op ziin gezicht. „Als ik dan niet mag vechten, dan dan...-." hij slikte even „dan wil ik op zijn hoed zitten". N. R. K. De postale recherche heeft gearresteerd de directeur van het postkantoor te Oude Pekela. Hij is voor de officier van justitie te Groningen geleid. Er schijnt een bedrag verduisterd te zijn, dat niet onbelangrijk is. ADVERTENTIE het beproefde preparaat DEN HAAG. In de erfeniszaak Pieter Teyler van der Hulst bevestigde de Hooge Raad, met verwerping van het daartegen ingesteld cassatieberoep, het arrest van het Amsterdamsche Hef, hetwelk, beves tigend de uitspraak der rechtbank te Haarlem, had beslist dat een dagvaarding van erfgenamen, wier naam en woon plaats onbekend zijn, nietig is, daar een dergelijke dagvaarding alleen is toegela ten binnen één jaar na het overlijden van den erflater.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5