„Samenwerking met cor in Haarlemse raad onr net communisten lad onmogelijk" Kort en bondig Reina Prinsen Geerlingsprijs toegekend aan H. Meijer Volks vermogen in bollenstreek met 7,7 millioen gestegen E. F. Albrecht: Haarlemmers vielen agenten aan Jaarlijks 245 mille voor de fiscus Eervolle vermelding voor H. Leffelaar Toeneming vooral bij grote vermogens A msterdamse Beurs grieven aan cle redactie DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 K (71 OUDE VRIJMOED 't 7* thiymtftd... Uipnaed1 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Compliment voor kleine fracties VRIJMOED h /üjMtted... Uipnaed Bü politiebureau in de Smedestraat Grote Sinterklaasfeesten voor Haarlems jeugd Rector S. J. de Bot sprak voor R.K. middenstand Partij van de Arbeid telt in Haarlem nu 3081 leden E. Prager overleden Bijeenkomsten van padvindersgroepen Film voor de Jeugd Zakkenrolster werd op heterdaad betrapt Op de Rijksstraatweg Motorrijder in botsing met bestelauto H ill e gom Ver zoek om subsidies van de provincie Dr. A. Verjaal benoemd tot neuroloog in Den Haag Het Teijlerproces Vermeerdering van de eis door rechtbank toegewezen Lis.se Verbetering van de Cruquiusweg in Heemstede Twee jubilarissen bij G.E.B. gehuldigd B U L G O M M E - VINDT U I GEK Burgerlijke Stand van Haarlem ADVERTENTIE JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM ^1 FABRIKANTEN VAN DE BEKENDE SPINWISl 'JONGE Vertegenwoordigd in Haarlemdoor: Dieben Gubbi N.V., Lange Herenstraat 13 name aan de gemeente, waarin de belan gen van de burger het meest direct worden behartigd. Het werk van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid is gebaseerd op de algemene beginselen van de socia listische beweging, zonder algemene be ginselen zou het raadswerk in een on vruchtbaar locaal chauvinisme ontaarden. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan of de socialisten in de raad een eigen geluid laten horen, aldus de heer Voogd, het ver schil met de V.V.D. in de aanpak van de problemen is zonder meer duidelijk, maar duidelijker nog is het verschil met de K. V.P.-fractie, welke de laatste jaren een hoe langer hoe conservatiever beleid wi] voeren. Daarentegen bestaat met de Anti- Revolutionaire fractie een vruchtbare sa menwerking. Nadat spreker lof had toege zwaaid aan de toewijding, de ijver en de kennis van zaken waarmee de beide wet houders van de P.v.d.A. hun portefeuilles beheren, zonder dat hij daarmede tekort wilde doen aan de kwaliteiten en prestaties van de andere leden van het college, ging hij de activiteit van de fractie aan de hand van de belangrijkste debatten in de raad na, inzonderheid de 147.600 seconden ge duurd hebbende behandeling van de be groting. Daarbij maakte drs. Voogd ook een com pliment aan de kleine fracties in de raad, die, ondanks de vele problemen waarvoor zij zich gesteld zien, toch een waardevolle bijdrage tot de gedachtenwisseling leveren. ..En wanneer men al mocht denken, dat de vraagstukken welke de gemeenteraad heeft te behandelen in het niet verzinken in vergelijking met de grote vraagstukken waarmee de wereld elke dag worstelt, dan moet men zich het woord herinneren van Tagore, dat wij wel vermoeid raken door grote koninkrijken, maar nimmer door kleine bloemen", aldus de heer Voogd. Bij de daarop volgende discussie bleek er bij de leden vooral veel belangstelling te bestaan voor het standpunt van de fractie inzake het verhaal door Sociale Zaken en voor de achtergrond van de tot standkoming van een Rooms-Katholieke ambachtsschool. Het oud-raadslid Meyers roerde het vraagstuk van de samenwerking met de communisten aan, omdat hij, zoals hij zei, wel gemerkt had dat de niet-socialistische fracties de communistische steun geenszins versmaden wanneer het erom gaat de Par tij van de Arbeid te bestrijden. Op dat punt heeft de voorzitter van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, nogmaals cate gorisch verklaard, dat, zolang de commu nisten in de Haarlemse raad zich blijven vereenzelvigen met de achter het ijzeren gordijn vigerende politieke praktijk, er voor hem geen samenwerking, hoe dan ook, kon bestaan, ook al was de heer Al brecht er niet blind voor, dat een paar pol itieke tegenstanders in de raad. hiervan wel eens gebruik-"maken orh een- ^.anti socialistisch front" tot stand te brengen. Daarbij maakte hij er met voldoening ge wag van, dat in het principiële stellingne- men tegen de C.P.N. de Partij van de Ar beid vaak bijval krijgt van de Anti-Revo lutionairen. In het algemeen zijn de ver houdingen in de Haarlemse raad voor de Partij van de Arbeid nog steeds moeilijk, „omdat men ons de twee zetels winst van 1953 nog steeds niet vergeven heeft", aldus de heer Albrecht. ENTIE VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM EN VAN DE BEKENDE SflNWIEl ;JONGE Gubbi N.V., Lange Herenstraat 13 Zondagavond zag een agent, dat een 27- jarige losarbeider uit Haarlem „in kenne lijke staat" met beide handen op de ruit van een winkel in de Smedestraat in Haar lem stond te bonzen. De agent wilde de man naar het bureau in de Smedestraat overbrengen,- maar zijn arrestant rukte zich los en nam een bokshouding aan. Voor hij evenwel iets kon doen, had de agent hem al een vuistlag op de kin gege ven, waardoor de man door de knieën ging. De agent trachtte toen,, met behulp van een winkelier uit de Smedestraat, de man naar het bureau te slepen, maar zij werden in hun bezigheden gestoord door een 21-jarige Haarlemse jongeman, die eerst de winkelier en daarna de agent be gon lastig te vallen.. Het gevolg was, dat beiden hun last moesten loslaten, waarna ook de jongeman een bokshouding aan nam. Op dat ogenblik werd hij evenwel in zijn kraag gegrepen door een tweetal agenten, die uit het bureau in de Smede straat waren toegeschoten. Het tweetal werd naar het bureau overgebracht, waar de losarbeider weer spoedig bijkwam. Hij werd ingesloten; de ander werd na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. De Haarlemse St. Nicolaascommissie van de Nederlandse Onderwijzersvereniging organiseert dit jaar zijn 43ste kinderfeest en dat betekent dat ongeveer 11000 kinde ren van vijftig scholen een uitermate goed verzorgde feestmorgen of -middag krij gen. Van 29 November tot en met 9 De cember uitgezonderd pakjesavond worden de feestuitvoeringen gegeven in de gemeentelijke concertzaal. De kleuter scholen vieren het feest in eigen huis. Behalve liet welwillende bezoek van Sinterklaas en Zwarte Piet worden film voorstellingen onder andere „Kees, de zoon van de stroper" gegeven, het Sca- pinoballet danst De Vogelverschrikker, Scapino is zoek en De Prinses op de Erwt, en twee toneelstukken krijgen opvoering: „De prins die de hik liad" en „De zieke prinses". In totaal zal de concertzaal zeventien maal door Haarlems jeugd bevolkt worden. Op cle Maandagavond in Brinkmann ge houden vakraadsvergadering van de Rooms-Katholieke Middenstandsvereniging heeft rector S. J. de Bot, die de aangekon digde, 'maar verhinderde kapelaan C. Schoonderwoerd verving, de aanwezige middenstanders als een goed vriend hun feilen getoond, zoals die vaak door grote en kleine relaties worden gezien. Feilen die, zoals de spreker met tal van voorbeel den aantoonde, herleid kunnen worden tot een gebrek aan psychologisch inzicht in het zakendoen, een eigenschap welke bijvoorbeeld het grootwinkelbedrijf zeker .niet ontzqgd kan Worden, aldus rector De Bot. Zijn betoog bracht, geheel volgens ver wachting, vele reacties teweeg. In een ge zond debat zetten vele middenstanders hun standpunt uiteen, waarbij zij vele moeilijkheden te berde brachten, hetgeen voor rector De Bot aanleiding was. om aan te dringen op een zo hecht mogelijke sa menwerking tussen de middenstanders onderling. Aangezien men van plan is, een actie tegen eigen beheerswerk door centrale en gemeentelijke overheid te beginnen, dient men over concrete gevallen van dit eigen beheerswerk te beschikken. De vergade ring werd daarom verzocht, voorvallen uit de practijk aan het bestuur mede te delen. Naar aanleiding van dit verzoek vroeg een der aanwezigen, of het mogelijk was. een diepgaand onderzoek in te stellen naar wezen en functionnering van de bouw- kassen. Bij de rondvraag werd door een der aan wezigen de opmerking gemaakt, dat de winkelsluitingswet verre van ideaal is, daar, volgens deze spreker, centrumzaken in de regel eerder een nadelige invloed op hun omzet ondervinden dan de zogenaamde wiikzaken. Spreker diende een voorstel in tot verandering van deze toestand. ADVERTENTIE In Bennebroek nam het aantal min of meer gegoede ingezetenen sedert 1947 toe van 155 tot 183. Deze stijging overtrof de toename van het totale zielental in aan zienlijke mate. Was er in 1947 één op elke twintig inwoners min of meer vermogend, thans is dit het geval met één op de achttien. Het gezamenlijke volksvermogen is in Bennebroek sedert 1947 gestegen van 8.7 tot 9.8 millioen. De „top" werd destijds gevormd door vijftien inwoners met een vermogen tussen honderdduizend gulden en een millioen, die tezamen 4.1 millioen bezaten. Nu bestaat deze top uit 23 lieden met meer dan een ton, die tezamen 4.6 millioen het hunne kunnen noemen. Millionnairs zijn er in Bennebroek niet. De heer F. C. A. Z e b r e g s, voorzitter van afdeling I van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, heeft de jaar vergadering van die federatie, welke Maandagavond in het Hervormde wijkge- bouw aan de Gedempte Óude Gracht werd gehouden, met een nieuwe voorzittersha mer in de hand verlaten. Dat was de beloning voor het feit, dat zijn afdeling onlangs het drieduizendste lid heeft ingeschreven. Federatie-voorzitter W. F. H a p p deelde mede, dat deze mijl paal inmiddels weer met 81 nieuwe leden is overschreden. Uit het jaarverslag van secretaris H. Verdoorn bleek dat het 'ledental bij het afsluiten van het verslagjaar op 30 Sep tember 2.940 bedroeg, hetgeen 263 meer was dan een jaar tevoren. In het jaarverslag werd voorts melding gemaakt van de vor ming van een aantal commissies ter voor bereiding van de uitwerking van de in „Gezicht op Haarlem" gestelde inzichten. Het beleid van het federatiebestuur bleek overigens tot geen enkele op- en aanmer king aanleiding te geven, hetgeen de heer Happé deed opmerken, dat het bestuur er toch wel van doordrongen bleef, dat waar gewerkt wordt ook fouten worden ge maakt. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen, waarbij de voorzitter overigens de vergadering in overweging gaf voor het volgend jaar naar een opvol ger uit te zien met het oog op zijn drukke werkzaamheden aLs wethouder en de vele jaren dat hij de voorzittershamer reeds heeft gehanteerd. Hoofdschotel van de bijeenkomst vormde als altijd het verslag van de raadsfractie, dat werd uitgebracht door de fractiesecre taris, drs. J. J. V o o g d. De heer Voogd hield dit verslag tegen de achtergrond ven de tegenstelling die er bestaat tussen het streven naar steeds grotere politieke, economische en culturele gemeenschappen enerzijds en het gevaar dat in dat grote geheel de enkele mens verloren zal gaan. Daarom dient ook aan dacht te worden besteed aan de ontwikke ling van de kleine gemeenschappen, met Te Haarlem is op 54-jarige leeftijd over- _eden de heer E; Prager, directeur van het Frans Halstheater. De thans ontslapene werd in Den Haag geboren, waar hij het Nederlands Lyceum van prof. E. Casimir bezocht. Daarna stu deerde hij aan de Suikerschool te Amster dam. Van 1921 tot 1933 was hij in Neder- lands-Indië in de suikerindustrie werk zaam. Na zijn repatriëring stichtte hii het in .1935 in Haarlem geopende Frans Hals theater. De heer Prager was lid van de Commis sie van Natuurbescherming voor Zuid- Kennemerland en voorzitter van de aquarium vereniging „Parens". De teraardebestelling heeft Vrijdag 26 November plaats op de begraafplaats Westerveld na aankomst van de trein van 15.01 uur. Naar wij vernemen zal mevrouw Pra gerSchutte de exploitatie van het Frans Hals-Theater voortzetten. De ouders van welpen, verkenners en voortrekkers van de Nederlandse Padvin ders in het district Haarlem en de jongens zelf wacht in de tweede helft van deze week een aantal bijeenkomsten, die naar verwacht wordt grote belangstelling zullen vragen. Donderdagavond worden in Stoop's bad te Overveen de jaarlijkse zwemwed strijden van het district gehouden, waaraan de zwemclub „Haarlem" en de Bloemen- daalse Reddingsbrigade hun medewerking hebben toegezegd. Jan Paanakker zal een demonstratie schoonspringen geven en vier andere leden van de Z.C. Haarlem zullen een programma komisch springen uitvoe ren, waarmee zij onlangs met veel succes in Stoop debuteerden. Hoe groot de belang stelling van de zijde van de padvinders is, moge blijken uit het feit, dat alleen al voor het nummer 25 meter schoolslag voor ver kenners van 12 tot en met veertien jaar bijna veertig inschrijvingen werden ontvan gen. De groepen zullen elkaar verder be strijden om de eerste plaats voor de wissel beker voor de 4 x 25 meter schoolslag estafette, alsmede voor de 3 x 50 meter wisselslagestafette, waarvoor een nieuwe wisselprijs door het district Haarlem van de N.P.V. werd beschikbaar gesteld. Deze prijs is genoemd naar de oud-districtscom missaris, oubaas M. C. de Jong, die de wis selbeker persoonlijk zal komen uitreiken. Zaterdag 27 November houden twee pad vindersgroepen een bijeenkomst. De Yoali- groep, groep 12 in het district Haarlem N.P.V., houdt in het Hervormd wijkgebouw in de Leidsestraat een fancy-fair ter ver steviging van de kas in verband met enige noodzakelijke uitgaven voor troepmateriaal en troephuisonderhoud. Des avonds houdt de Heemsteedse zeeverkennersgroep De Spaarnegeuzen, groep 30, een filmavond in het troephuis aan de Glipperweg te Heem stede. De districtsband „Haarlem" maakt Zaterdagmiddag een rondgang door de ge meente Zandvoort, om ook in de badplaats het werk van het padvinderskorps meer onder de aandacht van de jeugd te bren gen. Des avonds wordt voor de leden van de band, hun ouders en belangstellenden een bijeenkomst gehouden in de wethouder Westerveldschool in de Overtonstraat in Haarlem-Noord. De jury voor de Reina Prinsen Geerligs- prijs, bestaande uit Anna Blaman, Hella Haase, Antoon Coolen en Adriaan Mor- riën, heeft het bestuur geadviseerd deze litteraire aanmoedigingsprijs dit jaar toe te kennen aan de heer H. Meijer voor zijn verhalenbundel „Consternatie". In de toelichting wordt gezegd, dat in vijf van de zeven verhalen het leven van volwassenen wordt bespied of bekeken door de ogen van een kind. Ze zijn met bewonderenswaardige strakheid en helder geschreven, zonder dat de stilistische disci pline de noodzakelijke losheid en natuur lijke trant geweld aandoet. Het onzekere en tastende schuilt vooral in de tekening der optredende figuren. Voorts heeft de jury voor een eervolle vermelding aanbevolen het manuscript „Op eigen gezag' van mr. H. L. Leffelaar uit Heemstede, die verbonden was aan de redactie van Haarlems Dagblad tot hij, door een studiebeurs daartoe in staat ge steld, naar een Amerikaanse universiteit vertrok. Het bestuur heeft hieraan zijn goedkeuring gehecht. Het betreft hier een uitvoerig verslag van de tijd, die de auteur als knaap in Japanse gevangenkampen in De tweede serie van de vertoningen als onderdeel van de filmische vorming van de schoolgaande jeugd begint op Donder dagmiddag 25 November. Als hoofdfilm wondt vertoond „Whiskey Galore" van Alexander Mackendrick. Wederom is de belangstelling onder de scholieren voor deze speciale voorstellin gen heel groot, zodat acht a tien keer het programma zal worden vertoond, waarvoor van drie theaters gebruik zal worden ge maakt. Indonesië heeft doorgebracht. In de mo tivering wordt gewag gemaakt van een analytische blik, van een scherp begrip voor wat kenmerkend en belangrijk is. De schrijver wordt genoemd „een uitgesproken persoonlijkheid, een jongeman met een grote intelligentie, een aangeboren gevoel voor rechtvaardigheid en een hartstochte lijke bewogenheid". De Reina Prinsen Geerligsprijs wordt jaarlijks toegekend ter aanmoediging van jonge letterkundigen. Er waren ditkeer tien dichtbundels, twee toneelstukken en vijf manuscripten van, verhalend proza inge zonden, waarvan één uit België. Maandagmorgen omstreeks elf uur heeft een rechercheur op de markt, die op de Gedempte Oudegracht in Haarlem werd gehouden, een 22-jarige Haarlemse, die bezig was, een portemonnaie weg te ne men uit de tas van een dame, op heterdaad betrapt. De Haarlemse werd aangehouden en bekende toen verscheidene diefstallen van portemonnaies od weekmarkten en ook verscheidene winkeldiefstallen. Zij is ingesloten. Maandagmiddag omstreeks twee uur is de 49-jarige uitvoerder W. N. K. uit Haar lem met zijn motorfiets op de Rijksstraat weg in Haarlem in botsing gekomen met een bestelwagen. Hij bereed de Rijksstraat weg in Noordelijke richting en passeerde een in dezelfde richting rijdende autobus. Door deze bus zag hij niet, dat een er voor rijdende bestelauto de linkerrichtingaan wijzer had Uitgestoken en vervolgens naar links zwenkte. Een botsing was onver mijdelijk. De motorrijder kwam er met schaafwonden af. De middelgrote vermogens tussen vijftig mille en een ton stegen in aantal van der tig tot 38, terwijl het getal vermogens tus sen dertig- en vijftigduizend gulden gelijk bleef, nl. 31. Ook in de kleinere vermogens kwam niet veel verandering. Waren er in 1947 bij voorbeeld 32 inwoners met een bezit tussen twintig en dertig mille, sedertdien is dat aantal gewijzigd in 31. Het aantal vermo gens tussen vijftien- en twintigduizend gulden evenwel is relatief sterk toegeno men, namelijk van veertien tot twintig. Voorts waren er in 1947 eenentwintig in gezetenen met een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille, thans zijn er 22 terwijl het aantal inwoners, die wel enig kapitaal bezitten maar toch minder dan tienduizend gulden, gestegen is van twaalf tot achttien. Door dit alles is het vermogen per inwo ner in Bennebroek gestegen van f 2.816 tot f 2.881. Aan vermogensbelasting moest ruim veertig mille worden betaald, hetgeen neerkomt op gemiddeld f 220.bij een gemiddeld bezit van 53 mille. Ook in Hillegom steeg het aantal ge goede inwoners iets sneller dan het zielen tal en wel van 383 in 1947 tot 416. Dat wil zeggen dat er in 1947 op elke'34 inwoners één was met enig kapitaal terwijl deze verhouding sedertdien is gewijzigd in één op de 33. Het totale valksvermogen is in dezelfde periode gestegen van 20 tot 24 millioen. De plaatselijke top werd in 1947 ge vormd door 53 inwoners, die elk meer dan een ton bezaten terwijl deze groep thans 59 ingezetenen omvat. Het aantal vermogens tussen vijftig en honderdduizend gulden is gestegen van 67 tot 78 en dat. .tussen dertig, en vijftig mille van 78 'tot 88. Niet alleen dus de grote vermogens maar ook de middelgrote zijn in Hillegom sterk in aantal toege nomen. In de lagere vermogens was de toe neming betrekkelijk gering. Het aantal ver mogens tussen twintig en dertig mille daalde zelfs en wel van 86 tot 81; dat tus sen vijftien en twintig mille evenwel nam in betekenende mate toe, namelijk van 37 tot 46. Waarschijnlijk als gevolg daarvan daalde het aantal inwoners, die een kapi taaltje tussen tien en vijftien mille bezit ten van 32 tot 27. Tenslotte waren er des- Het bestuur van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem heeft zich met een verzoek tot de Provin ciale Staten van Noordholland gewend, waarin gevraagd wordt een bijdrage te verlenen voor de viering van het 125- jarig bestaah van de liedertafel. Voorts heeft het bestuur van het dis trict Noordholland van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden een adres tot de Staten gericht met verzoek een sub sidie voor 1955 en volgende jaren te ver lenen. De gemeenteraad van Den Haag heeft Maandagmiddag benoemd tot neuroloog van de gemeente-ziekenhuizen in Den Haag dr. A. Verjaal te Heemstede, neuroloog aan de Mariastichting en het Diaconessen- huis te Haarlem en aan het Marinehospi taal te Overveen. Dr. Verjaal, die nummer één op de voor dracht stond kreeg 42 stemmen, nummer twee, de heer G. T. W. Petten uit Vlis- singen één stem. De president van de Haarlemse recht bank heeft vanmorgen de vermeerdering van de eis, zoals die door de pleiter voor de Amsterdamse lampekappenfabrikant L. Ch. Wegerif in het proces om de Teijler- erfenis was gevraagd, toegewezen. Het ging om een louter formele kwestie, welke haar oorzaak vond in de omstandig heid dat de eventuele rechten welke de heer Wegerif op de erfenis of een dee' daarvan meent te hebben, door hem in een vroeger stadium aan een Duitse groen z;ch noemende erfgenamen waren overge dragen, welke rechten thans teruggece- deerd zijn. Mr. J. van der Hoeven, die voor de direc teuren van Teijler's stichting optreedt, had zich tegen deze uitbreiding van de eis ver zet omdat de procedure er nodeloos inge wikkelder door zou worden. Daarnaast had hij zich afgevraagd of er nog wel rechten teruggecedeerd konden worden, daar de rechten van de Duitse groep (dus die van de heer Wegerif inbegrepen) door een rechterlijk vonnis in de oorlog niet erkend waren. De president van de rechtbank heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat een wijziging van de eis welke geen verande ring in hoofdzaak betekent, wettelijk is toegelaten en ook geen nadeel voor de ge daagde met zich brengt tijds dertig en nu 37 ingezetenen, die wel over wat kapitaal beschikken maar die elk toch minder dan tien mille bezitten. Het vermogen per inwoner is als gevolg van al het bovenstaande in Hillegom vrij sterk gestegen: in 1947 beliep dat namelijk 1.571.maar sedertdien werd dit 1.725.Aan vermogensbelasting moest in een jaar tijds 102 duizend gulden wor den betaald, hetgeen neerkomt op gemid deld 243 gulden bij een gemiddeld vermo gen van 58 mille. In Lisse steeg het totale volksvermogen van 22 tot 24,6 millioen gulden, waardoor het vermogen per inwoner opliep van 2.039.— tot 2.106.—. Hier werd in 1947 de „top" gevormd door zestien inwoners, die elk meer dan twee honderdduizend gulden bezaten maar waar van niemand meer dan een millioen „waard" was. Inmiddels is dit aantal toege nomen tot 19 met een gezamenlijk bezit van 7,4 millioen. Bezaten deze „top"-be- zitters in 1947 dus gemiddeld iets meer dan drie ton, nu blijkt dit te zijn uitgegroeid tot bijna vier ton. Het aantal inwoners van Lisse met een vermogen tussen één en twee ton liep terug van 47 tot 39. Hiertegenover staat een toe neming van het getal middelgrote vermo gens tussen vijftig en honderdduizend gul den van 66 tot 74. Ook was er enige stijging in het aantal bezitters van een kapitaal tussen dertig en vijftig mille, namelijk van 74 tot 77. Bij de kleine vermogens waren de veranderingen in aantal gering: de groep tussen twintig en dertig mille daalde van 90 tot 85, die tussen vijftien en twintig mille bleef gelijk op 55, die tussen tien en vijftien mille daalde van 52 tot 48 terwijl tenslotte de kapitaaltjes beneden tiendui zend gulden stegen van 18 tot 24. - Aan vermogensbelasting moesten de ge goede ingezetenen van Lisse 103 duizend gulden opbrengen, neerkomend op een ge middelde van 244.bij een gemiddeld bezit van 58 mille. Haarlem in Haarlems Dagblad/OHC van 15 November, Bloeme'nelaal, Heemstede en Zandvoort in editie van 17 November. Haar- lemmerliede. Haarlemmermeer en Aalsmeer in blad van 22 November. Op de begroting van bet Wegenfonds van de provincie Noordholland is voor het jaar 1955 een bedrag van 140.000 uitgetrokken voor verbetering van de Cruquiusweg in de gemeente Heemstede; deze weg is een onderdeel van de provinciale weg Heem stedeAalsmeerUithoorn. Voor verhar dingen van het wegdek tussen het Wipper- plein en de Cruquiusbrug is een bedrag van 120.000 geraamd en voor grondwer ken een bedrag van 20.000. Zondag was de heer H. Meelker, ma chinist-opzichter bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf, 25 jaar in dienst der ge meente Haarlem. De viering van het jubi leum werd bepaald op Maandag. Des mor gens werd de heer Meelker door de direc tie van het GEB gelukgewenst met zijn jubileum; hij ontving de oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een gratificatie. Des middags werd hij met een delegatie van werklieden en ambtenaren op het stadhuis door de burge meester ontvangen, van wie hij de oor konde voor 25-jarige trouwe dienst ont ving, waarna hij ;net twee afgevaardigden van het jubileumfonds de gebruikelijke rijtoer door de stad en de omstreken van Haarlem maakte. Na de rijtoer werd de jubilaris thuis een cadeau van het jubi leumfonds aangeboden. Voor de avond stond een receptie bij de heer Meelker op het programma. Dinsdag was het veertig jaar geleden, dat de heer S. van Dongen, thans tech nisch ambtenaar bij het GEB, als tijdelijk bankwerker in dienst trad. De heer Van Dongen werd Dinsdagmorgen door de burgemeester op het stadhuis ontvangen, waar hij de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst ontving. Nadien werd hij op het bedrijf ontvangen door de directie, waarbij hij de legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel ont ving, benevens een gratificatie. Na de ge bruikelijke rijtoer werd een receptie ge houden in het Patronaatsgebouw in de Amsterdamse buurt, waar het jubileum fonds de jubilaris een cadeau aanbood. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 100% 100% A.K.U 296% 297 454% 458% Philips Gloeil, 371 373 Kon. Petroleum 535 534 A'dam Rubber 112% 109 Holl. Amer. Lijn 183 182 N. Scheepv. Unie 159% 158 H.V.A 148 146 139V» 137 Amsterd. Bank 245 245 Ned. Handel Mij. 210 209% Rotterd. Bank 214% 214% Twentsehe Bank 216 216 Anaconda Copper 42% 43'/j Bethlehem Steel 93% 94 Republic Steel 68% 68% Shell Union 56% 55% 26'/.» 26 67% 68 De heer W. H. Kostering te Delft is Maandag 103 jaar geworden. Bij de schrifte lijke gelukwensen was ook een brief van de Koningin en een van Delfts oud-burgemees ter mr. G. E. van Walsum, thans burge meester van Rotterdam. Een 33-jarige vrouw, die Zaterdag op het Kleine Gartmanplantsoen te Amsteradm naar de intocht van Sint Nicolaas stond te kijken, kreeg een der pepernoten, die met gulle hand door de begeleidende zwarte pieten werden rondgestrooid, in een van haar ogen. Zij zakte in elkaar en moest, vermoe delijk met een lichte hersenschudding, naar een ziekenhuis worden overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal niet op Vrijda" 26 November, maar op Zaterdag 27 November spreekuur houden. Voor het verleggen van Je wegsloot langs het Zijkanaal C van de provinciale weg Haarlem—Buitenhuizen is op de begroting 1955 van het Wegenfonds van de provincie Noordholland een bedrag van f35.000 uit getrokken. „The late Edwina Black", een Victo riaans melodrama, zal op Woensdagavond 1 December onder regie van Daphne Tromp door de Toneelclub van The British Society of Amsterdam in het Minerva-theater in Heemstede worden opgevoerd. In de Sint Nicolaasuitzending van de VARA-rubriek voor jongeren, De Dovenistel, komt op Zaterdagmiddag 4 December als gast Jannie Silver uit Haarlem, de eerste Nederlandse parachutespringster, die een brevet verwierf. De toneelgroep „De Spaarncspatters" speelt op Donderdag 25 November in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem het blijspel „Woningnood" onder regie van Wil lem van der Veer. On het landgoed Teylingerbosch aan de Bekslaan in Vogelenzang wordt tijdens het weekeinde van 19 en 2i) December een hout hakkerskamp gehouden door de Nederlandse padvinders, waaraan door dertig eerste klas verkenners, uit het gehele land, kan'wor den deelgenomen. Het programma vermeldt onder meer een causerie van dr. A. F. J. Portielje en de vertoning van de Jamboree film 1937, waarvoor Teylingerbosch toen tertijd het centrum was. De leiding berust bij honman H. Ph. T. P'evier te Haarlem. In de Haarlemse stadsschouwburg zal de vereniging Johez op Dinsdag 7 December een opvoering geven van de operette „een Wals droom" van Johan Strauss. In gebouw „Maranatha" aan de Don- kerelaan te Bloemendaal wordt Vrijdagavond 26 November weer een ..Open Deur Dienst" gehouden. Mevrouw Van- EssenBosch te Hilversum zal spreken over „Advent in ons persoonlijk leven". ADVERTENTIE TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk in het onderhoud (Verkort weergegeven) Klaprooscollecte 1954. Ten aanzien van de mededelingen van de heer P. W. Kaptijn in uw blad van 22 Nov. j.l. inzake de op brengst „Klaprooscollecte 1954 te Bloe mendaal", moge ik het volgende opmerken: Als „doorgewinterde" collectante ben ik het met de heer P. W. Kaptijn eens dat de opbrengst van genoemde collecte groot f 628.22 zeer onbevredigend is, maar het heeft mij verwonderd dat er noch bij het Postkantoor, noch aan het begin van de Dorpsstraat een collectante stond. Deze posten brengen alleen al in de ochtend uren f 60.op per post. Ik heb in het dorp niemand ontdekt waar ik mijn gave aan kwijt kon. Ook anderen verwonder den zich hierover! Aangezien voor het „Rode Kruis" en „Dierenbescherming" meestal voldoende collectanten beschikbaar zijn, zou ik het comité van de „Klaprooscollecte" willen adviseren zijn licht bij deze instellingen eens op te steken. H. S. O. Paarrlenmoppen. Het was een pracht- middag voor Haarlem op 17 November j.l. en niet minder voor Haarlems Bloei. Maar tevens: alle hulde aan die zwarte Piet met het goede hart, orpdat hij ook zijn paard van een paar moppen liet genieten. Hij is u dankbaar, Piet, het edele dier. I. G. M. G. L. ADVERTENTIE een potje cadeau te geven? Wij hebben een grote sortering, waai onder de speciale Jongens-po's. Prijzen vanaf 1.25 VOOR DE BABY ANLGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM HAARLEM, 22 November 1954 ONDERTROUWD: 22 Nov., H. Rodrigues Pereira en E. G. van Rhyn; C. Koeman en G. J. Bosch; B. Gouw en E. R. Schütz; J. J. Bijster en J. M. van Leeuwen. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., W. M. Gortvan der Zon; M. M. van Harten- Brandwijk; 21 Nov., C. van der Laan—Beek- huijs; T. VinkWeistra; 22 Nov., A. de Haan van Eek: P. M. RozendaalDam. BEVALLEN van een dochter: 18 Nov., P. A. Nelisvan der Meer; 20 Nov., M. Roose boom de VriesCommandeur; 21 Nov., H. van Beelenvan Steijnen; J. Wusten Lind; N. de Ruitervan Bemmel; Chr. C. WolversKors; A. M. VeeningsHeemskerk; H. M. van DijkmanBezem; J. A. Kempenaar Bannink; 22 Nov., C. G. van Schaik—van Doorn. OVERLEDEN: 19 Nov., J. Tel kamp. 76 j„ Westerhoutpark; M. ter Haak—van der Werff, 86 j., Linschotenstraat; 20 Nov., M. van den Berg—Naber, 79 j„ Kamperlaan; G. Rijpma, 57 j„ Soendastraat: R. H. S. Lod ders, 20 uur, Zaanenlaan; W. C. Dielemans, 63 j.. Kleine Houtweg: E. Haliervan Brug ge 35 j., Indischestraat; D. Tibboel, 62 j., van Loostraat; C. J. HirschHamer, 66 j„ van Nesstraat; 21 Nov., M. H. Meijer—van Dijk, 72 j„ Staten Bolwerk; G. M. C. C. de Jong, 14 m„ Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9