VAN NI EL Grote Houtstraat, vroeger anders maar altijd Haarlems Straat die van heel Haarlem is in zilveren feesttooi Overeenkomst tussen gemeente *en Bisdom thans mogelijk Meesterlijk pianospel van Robert Weisz Heemstede In vijftiende eeuw heette zij Gasthuisstraat Bezwaren van Haarlemse Hervormden door Raad van State niet gedeeld Verkeersagent op Soendaplein Amsterdamse Beurs PARFUMS BIJOUX Niet alleen winkels Grematie J. B. Wesselink Opbrengst bazar Onze nieuwste brillen Opticien ^WEBER Het voorplein van de St. Bavo VESTEN PULL-O VERS GROTE HOUTSTRAAT 16 Binnen enkele dagen: Zandvervoerder stond twee keer terecht Vijftig wonigen voor R.K. beiaarden Jaarvergadering van coöperatie „Haarlem" YV O E-N S D A G 2 4 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tweeëntachtig: kerst- takken, om de zeven meter afwisselend aan gebracht aan de lin ker- en de rechterzijde van de straat, hebben de Grote Houtstraat van een zilveren uit spansel voorzien, waar aan staf en mijter de herinnering levendig houden aan het vader landse kinderfeest dat over een paar weken weer gevierd zal wor den. Na de Vijfde zul len de attributen van Sint Nicolaas vervan- f) gen worden door de sterren van het Kerst feest. Die versiering, een vinding van de beken de Heemsteedse illu strator Jan Apetz, heeft het bestuur van de Grote Houtstraat waarschijnlijk evenvee' kopzorg gegeven als de installateur, wan' het valt nu eenmaa' niet mee het juiste midden te vinden tus sen een zeker artistiek niveau enerzijds en de wens om het publiek Iets spectaculairs te bieden bovendien. In de 45 jaren van haar bestaan - want dat V\. ,e5enl'^pEen overzicht van de Grote Houtstraat op dagen zonder feest- aan e| 'n"Y .„verlichting. De Grote Kerk verheft haar vleugels beschermend fees ver ie 'l over het centrum. de Grote Houtstraat- vereniging wel voor heter vuur gestaan en zo zullen de tech- ook van de buitenwijken even goed en wie nische moeilijkheden, welke zich d'eze week op het laatste moment voordeden, v/el enig uitstel maar geen afstel van de dag waarop de verlichting in gebruik zal worden genomen te weeg brengen. Aan het einde van deze week zullen de met flitter bespoten stalen buizen welke de Kersttakken vormen schitteren in het schijnsel van vele honderden watts. Er zijn om dat mogelijk te maken twaalf aftakkingen op het lichtnet in de Grote Houtstraat aangebracht. Een schakel-klok zorgt ervoor, dat de verlichting op het goe de moment wordt in- of uitgeschakeld. De beste definitie welke men van de Grote Houtstraat kan geven is ongetwij feld: „de straat die van heel Haarlem is". Natuurlijk, winkelen en flaneren doet men in andere straten van het. centrum en ADVERTENTIE Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 Haarlems karakter heeft twee in het oog vallende uitersten, waartussen zich een essentieel deel van Haarlems leven af speelt: de Hout en de Grote Markt. Beiden zijn ze dragers van een vanouds, dat het bloedgehalte van de stad bepaalt, de kleur op de wangen. En tussen deze twee stads- boezems bestaan eigenlijk maar twee ver bindingen, die een vice- en een versa- dienst onderhouden; de Grote Houtstraat is van de Grote Markt, de Hout is de stille bezitter van die andere linie met de Hei liglanden, Schagchelstraat en Frankestraat meer straten, zeker, maar één linie. Wie met de vooropgezette bedoeling zich vaar de Hout te begeven op de Grote Markt staat, hij zal zich tussen Bavo en Vleeshal in de smalle straatjes begeven; niet in de Grote Houtstraat. Wie zich van het Hout plein naar de Grote Markt wil begeven kiest de Grote Houtstraat. En dat niet om verkeerstechnische redenen, omdat die rij richting-borden zo staan, maar omdat die borden staan volgens het karakter van de wisselwerking tussen de Hout en de Grote Markt, die een aderlijke en een slagader lijke verbinding hebben, zoals hartboezems betaamt. De bloedsomloop van Haarlem.- centrum gaat van de Grote Markt door de Heiliglanden naar de Hout en vandaar door de Houtstraat terug naar de Grote Markt. En deze stadsorganische waarden van de binnenstad-straten toont onmiddellijk de belangrijkheid van de Grote Houtstraat: hier verteert Haarlem zijn zuurstof, hier lééft de stad het hevigst, zij het niet op de meest karakteristieke wijze. Het is na melijk een voorbeeldige winkelstraat, die wat winkelverzorging en soorten van arti kelen betreft een kwaliteit bezit, die voor geen enkele winkelstraat onderdoet. Maar wat winkelstraten onder één noemer plaatst, wordt weer eigen door het publiek. Geen „buitenlander" kan zo door de Grote Houtstraat slenteren, rennen, stilstaan bij winkels en artikelen kopen als de Grote Houtstraters dat doen. En Grote Houtstra- ter s zijn er niet meer en niet minder dan er Haarlemmers zijn. Haarlems meest eigen winkelstraat, dat is de Grote Hout. Gaat er met Sinterklaas maar eens kijken en let dan eens op die ene man, die duidelijk geen Haarlemmer is! Morgen misschien wel, als hij er maar lang genoeg blijft lopen eenmaal in de Grote Houtstraat is zal Anegang of Bartel jorisstraat heus wel aan zijn wandeling vastknopen, maar in zijn gedachten is hij voor alles naar de enige straat van Haarlem geweest die ook bij velen die nog nooit een voet in Haarlem hebben gezet bij name bekend is. De Grote Houtstraat heeft nu eenmaal een eigen sfeer,, zelfs bij een voor een winkelstraat tot vrijwel ruïneuze afmetin gen gegroeid verkeer, die van de intimi teit. Er zijn Haarlemmers voor wie elke steen van de winikels langs en het wegdek van de straat ondanks de asfaltering! bekend is: hun leven is van kindsbeen af met het bestaan van de Grote Houtstraat vergroeid gehaakt. En zelfs al wisselt het straatbeeld zeker elke kwart eeuw want in de Grote Houtstraat is er altijd wel een zakenman bezig zijn bedrijf van een nieuwe pui te laten voorzien het blijft toch altijd dezelfde straat: zelfs de ver anderingen in de bebouwing zijn een deel van haar wezen. Hooggestemde woorden zal men zeggen voor een straat waar men, zoals in vele andere, een hoed kan gaan kopen of een roomsoes, een eierklopper of een corset, een roman of een paar schoenen. Maar Humphrey Bogart kan men niet in elke straat gaan zien, zo goed als men niet in elke straat een kantoor vindt waar men Hollandse guldens tegen Italiaanse lires kan omwisselen: de aanwezigheid van ban ken en bioscopen geeft aan de Grote Houtstraat mede dat cosmopolitisehe tintje dat het échte winkelcentrum niet kan ont beren. Haarlem zonder Grote Houtstraat zou Haarlem niet meer ziin, want een groot deel van. zijn aantrekkelijkheid als winkel en koopstad voor het centrum zou dan niet. bestaan. Daarom is het belang dat de thans 45-jarige Grote Houtstraatvereniging na streeft een algemeen Haarlems belang en zal iedereen instemmen met de poging van het bestuur het 45-jarig bestaan in de traditionele hoogtijdagen van de nering doende middenstand door wat feestelijk- Dinsdag wapperde van de toren van het Stadhuis van Haarlem de Nederlandse vlag halfstok, als teken van grote ver slagenheid voor het grote verlies dat ge leden is door het plotselinge overlijden van de heer J. B. Wesselink, in leven hoofd commies ter gemeentesecretarie, die Don derdag bij een verkeersongeluk op de Wagenweg om liet leven is gekomen. Gis termiddag is ziin stoffelijk overschot te Westerveld verast. In de aula waren velen bijeen, o.a. de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, de oud-gemeentesecretaris mr. Th. A. Wes- stra, de oud-griffier de heer A. J. de Land meter. vele ambtenaren van de secretarie, de oud-secretaris van de .Sociale Raad mr. P. E. Barbas, medewerkers van het vroe gere kantoor van het Beheersinstituut, waarbij de heer Wesselink gedetacheerd is geweest en de heren A. van der Aart en B. Kluit, voorzitter en secretaris van de af deling Haarlem van de Koninklijke "Neder landse Voetbalbond. In de aula van het crematorium heeft mr. Phaff namens het gemeentebestuur ziin deelneming uitgesproken aan de fa milie; de overledene heeft in zijn stad. waar hij ziin gehele leven gewoond heeft, met grote ijver, nauwgezetheid en bovenal met grote trouw gewerkt. Zijn werk op de afdeling belastingen der secretarie was niet gemakkelijk. Het was echter te dan ken aan de sympathieke persoonliikheid, dat er zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan. Hii wist het juiste woord op t' juiste ogenblik te gebruiken. Daarvoor is 't gemeentebestuur hem erkentelijk. Voorts sprak mr. Phaff namens de chef van de heer Wesselink, de collega'; van de af deling belastingen en de ambtenaren van de secretarie. Allen hebben hem gewaar deerd als collega, vriend en mens. Spre ker zeide de heer Wesselink slechts enkele jaren gekend te hebben, echter voldoende om waardering en erkentelijkheid voor hem te hebben. De liefhebberij van de heer Wesseling lag bij de sport en daardoor wist hij de tegenslagen in het nractische leven te boven te komen door ziin sporti viteit en ridderlijkheid. Tenslotte richtte spreker zich tot de nabestaanden, wie hii toewenste, dat zij de zware slag door het nlotseling overlijden te boven zullen ko men: zij mogen zich daarbij gesteund voe len door de svmoathie van allen, die de heer Wesselink in diens werk en leven hehben gekend. Tijdens het dalen van de kist speelde de heer Piet Halsema on het orgel het Andante religioso uit de vierde sonate van Mendels sohn. waarna namens de familie woorden van dank ziin gesproken voor de blijken van deelneming. Puzalerit De eerstvolgende puzzlerit voor auto's en motoren, die tevens de laatste rit zal zijn in dit jaar. zal door de motorclub Zand- voort worden gehouden op Zondag 19 December. -oooooooooooooooooocxxxxxxiaxooocoooooocooocoooocio'': i Vrijdagmiddag om vijf uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. 8 F. M. Cremers in aanwezigheid van een groot aantal genodigden de nieuwe neon-verlichting in de Anegang in wer king stellen. Tegelijkertijd zullen er tal rijke vuurpijlen afgestoken worden. Polygoon heeft het plan opgevat om deze gebeurtenis te verfilmen. Doch ook een aantal andere straten zullen gedurende de weken voor en na de feestdagen in een zee van lirht ba den. De Bartel iorisstraat-verlichting brandt reeds en Zaterdagavond zullen ook de lampjes in de Gierstraat aan- 8 floepen. Haarlems Entree houdt het bij een feestelijke versiering. In de Generaal Cronjéstraat zal men op 17 December pas de verlichting van bogen en ster- 8 ren ter gelegenheid van het Kerstfeest 8 ontsteken- )CC"DCOCCOX)COCCCOCC<XOC<X<X10COCOCCC<XXXXXXX,OCCCOC<XX xxxc* heid extra relief te geven. Daarin verheu gen wij ons ook, al was het maar omdat wij het voorrecht hebben aan die zelfde Grote Houtstraat ons werk te mogen doen. Verleden winter kwamen we onver wacht in kennis met Robert Weisz, een jonge Hongaarse pianist, die kersvers af gestudeerd uit Genève kwam, waar hij metterwoon gevestigd is. Hij maakte zijn entrée op ons podium als remplaqant en deed het zó, dat wij in hem een raskunste naar konden begroeten en een gul „tot weerziens en wederhorens" toeroepen. Ondertussen hebben wij hem reeds als solist met het Noordhollands Philhar- monisch Orkest gehoord. En een her nieuwd kennismaken met een recital, waarop hij de vele facetten van zijn kun stenaarsschap zou kunnen laten schitteren, kwam ons Dinsdagavond in de Haarlemse Concertzaal verblijden. Het woord is niet te sterk, want al zou den wij op deze artistieke manifestatie niets anders hebben gehoord dan de inter pretatie van Beethovens 31ste Sonate (in As, opus 110), dan had dit alleen reeds de bevestiging kunnen geven van zijn vol strekt meesterschap. Dat hij met een vir tuoze techniek alles speelt wat het noten beeld aanduidt, is nog tot daaraan toe: qua technische training kan men in deze tijd niet meer van wonderen spreken. Maar dat deze jonge man de muzikale geladenheid en de bezonkenheid bezit om zo'n rijpe Beethoven-compositie waar te maken, haar de levensechtheid en de im puls mee te geven, haar te laten spreken, haar in stille verrukking te laten mijme ren of te laten schateren, nu uiteindelijk rust te vinden in de ordelijke gang van een fuga, als in een transcendente sfeer, waar alle menselijk drijven verstilt, dit alles te kunnen herscheppen op zo'n na tuurlijke en overtuigende wijze, met zo veel beheersing van de materie, ook in dynamische zin, komt het wonderlijke al veel naderbij. Met deze Beethoven sonate gaf Robert Weisz het summum van zijn kunnen. Op een dergelijke hoogte was het haast niet mogelijk de rest van het programma te laten planeren. Maar wonderlijk was het dan toch weer, dat Weisz zo'n stille ver rukking wist te leggen in een abstracte fuga van Bach (uit de Toccata in D) en daarbij de Giga-achtige finale van dit werk met zoveel musiceerlust liet klinken, alles geobjectiveerd, maar toch niet ziel loos. En e^en wonderlijk hoe hij Mozarts Sonate in Bes (K.V. 333) op tal van mo menten de pure innigheid meegaf van een kinderlijk gemoed en in de Sonatine van Ravel, na een wat strakke aanhef, die kwalijk past in dit jeugdwerk, het „Mouve ment de Menuet" en het „Animé" liet ho ren in al hun subtiele kleuren en nuances. Als laatste programmanummer vertolk te Weisz op markante en welbegrepen ro mantische wijze „Fashingsschwank aus Wien" van Schumann. En voor zijn ovatio neel succes dankte de coneertgever met twee toegiften: een „Davids-bündlertanz" van Schumann en de „Chaconne" van Handel, als bisnummers boven de gewone maat uitgaande. Het was prachtig, maar niets van al dat moois heeft deze avond mijn indrukken van zijn Beethoven-inter pretatie kunnen wegwerken. Er is ten slotte in een bergketen altijd een top die boven andere toppen uitsteekt. JOS DE KLERK De bazar van het district Heemstede- Hillegom van het Nederlandse Padvind- stersgilde. welke Vrijdag en Zaterdag in het wijkhuis „De Haven" aan de Camplaan gehouden werd, heeft een batig saldo van duizend gulden opgeleverd. Dit bedrag is beste..'id voor aflossing van de obligatie lening voor het nieuwe clubhuis in Groe- nendaal. Uiteraard is het bestuur allen, die aan deze bazar hebben medegewerkt, bijzonder erkentelijk voor dit fraaie resul taat Al enige eeuwen is de naam van de Grote Houtstraat bekend, maar er is een tijd geweest, dat men van Gasthuisstraat sprak, omdat in deze straat op de hoek van het Verwulft het gasthuis heeft gestaan. Dit was in 1436 gebouwd en in 1576 door brand verwoest. Twee jaar later werd het ziekenhuis overgebracht naar het voormalige klooster aan het Groot Heiligland. De naam Gasthuisstraat is na 1576 niet meer gebruikt en sedertdien spreekt men van Grote Houtstraat, omdat de straat loopt naar de Haarlemmerhout. De Grote Houtstraat is niet de oudste straat uit het centrum. De Koningstraat was een vroegere verbinding met het Zuiden, maar bij de uitbreiding der stad ontstond de Grot'e Houtstraat, zij het dan onder een andere naam. In 1249 stichtte Heer Simon van Haarlem tussen de Anegang en de Spekstraat het Karmelietenklooster, waar van de overblijfselen nog te vinden zijn. In de loop der eeuwen kwam de straat tot stand en in het begin van de vijftiende eeuw is de Grote Houtpoort gebouwd. Tijdens het beleg der Spanjaarden bleek de poort vervallen te zijn en de Haarlem mers besloten haar te bedelven. Als ver dedigingspoort had zij geen waarde meer. In 1590 werd een nieuwe poort gebouwd, die op 1 October 1824 afgebroken is. Vele jaren hebben echter bij de brug kom- miezenhuisjes (de „Dobbelsteentjes" in de volksmond genoemd) gestaan, die echter omstreeks 1930 verdwijnen moesten, toen het noodzakelijk was de brug te verbreden, om een betere toegang tot de stad te ver krijgen. De Grote Houtstraat is altijd een belang rijke straat geweest en dat was in vroeger eeuwen o.a. te danken aan de in deze straat staande gebouwen zoals het Heren- logement (Proveniershuis). Vermeld dient te worden de plechtige intocht van de rederijkers in 1608. De straat 'bood een levendig schouwspel. Er ziin vele herinneringen op te halen uit deze straat, waarvan het beeld steeds sterk gewijzigd is. In de vorige eeuw ston den er vele herenhuizen, maar aan het einde van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw werden die huizen ver bouwd tot winkels. Verkeersduivel In zijn boekje „Haarlemse jeugdherinne ringen" geeft de heer J. L. Tadema een indruk hoe de straat er aan het einde van de vorige eeuw heeft uitgezien en het is interessant die weer te geven. „De binnen stad had met de verkeersduivel rekening te houden, die per auto of motorfiets rond- raast en aan wie vooral Je stedelijke schoonheid offers moest bre-.gen. Meer dan vijftig jaar geleden deed het weldadig aan te kijken naar de kastanjeboom tegenover het Oude Herenlogement, als hij in het voorjaar in volle bloei stond of naar de sierlijke toren van de Nieuwe Kerk. Dit met het Begijnhof wellicht intiemste buur tje wordt aan weerszijden begrensd door gelijkvormige huisjes, met hun typische stoepjes en de rij gele steentjes, die vroe ger in elke straat naast de keien lag. Het heeft door zijn sfeer niet alleen grote be koring, maar wekt tevens de herinnering aan onze eerste lessen in de wellevendheid. Oude mensen moesten wij immers op de kleine steentjes laten lopen. In de Grote Houtstraat davert het grote stadsleven, waar weleer nog wel niet de onwelluidende claxon toeterde, maar het rijden met ijzeren wielbanden van ble- kerswaaens, karren en andere voertuigen en de welluidende hoefslag van de paar den op de grote keien verre van geruis loos waren. Hoeveel minder druk was het verkeer evenwel: fietsen en auto's jaagden nog niet voort. De paardentram deed pas in 1878 haar intrede. Komende "an het Houtplein zag men links in de Grote Houtstraat de stalhou derij van Joop van den Berg, die veel voor de inaang van ziin stal stond. Er was nog een Van den Berg, die hetzelfde soort be drijf uitoefende in de manége tegenover de Korte Houtstraat, waar de prijzen van de loterij bij gelegenheid van de zomer- paardenmarkten toon gesteld lagen. Naast de manége oefende Van Hermelmg de hoefsmeed'kunst uit; de smederij had een houten travalje, waarin de paarden be slaten werden, buiten op straat. De jeugd van Haarlem vierde daaaraan haar nieuws gierigheid bot. Als het iizer in het vuur werd gelegd, aangeblazen door de blaas balg. daarna op het aambeeld passend werd geslagen, waarbij de vonken in de smidse rondsprongen, om onder aan de hoef van de weerbarstige Rossinant genageld te worden, was het een spannend schouw spel. De heer Tadema vervolgt, dat vele sta tige van prachtige gevels voorziene huizen, waarin bekende Haarlemmers woonden, de straat sierden. Al deze herenhuizingen wa ren voorzien van blauwe stoepen met ge smeed ijzeren hekken. Het verkeer eiste die stoepen en hekken oo, om ze in ka rakterloze trottoirs te doen veranderen, waardoor de gevels de indruk maken van iemand, van wie de voeten zijn afgehakt. Te midden dier huizen stonden de ouder wetse degelijke winkels, waar de oprechte Haarlemmer zijn inkoDen deed. Het begin van de (Noorder) Grote Hout straat vertoonde een onaanzienlijk lage gevel op de hoek van de Peuzelaarsteeg, waar de ingang was. Dat was de befaam de meer dan honderdjarige Sociëteit „De Eendracht", bijgenaamd het Zwaantje, die door bloedeloosheid in 1996 de geest gaf en p'aats maakte om de winkel van Sohra- vendijk te vergroten. Elke middag zat in die sociëteit een keur van Haarlemmers achter de grote blauwe hor. Tegenover de Anegang met de gaper in de gevel prijkte de drogisterij Van Veen. In het gat van de Houtstraat verrees Trouw moet blycken, sober en eenvoudig, met zijn tuintje aan de Soekstraat, waarin 's zomers de leden zaten. Het gebouw werd niet fraai genoeg geacht, werd in 1880 gesloopt. Het verrees in afzichtelijke stijl", aldus besluit de heer Tadema zijn wandeling door de Grote Houtstraat. In het jaar 1939 Hoe was de situatie in 1939? Vele her inneren zich nog, dat de straat als winkel straat nog van veel meer belang was dan als verkeersader. Hier stroomde des avonds en ook vooral op Zaterdag en Zondag een menigte bijeen, die deze straat het karakter gaf van een tweede Kalverstraat. Men wandelde er voor zijn genoegen, men had er een afspraakje, maar men keek er ook winkels. En de toekomst Als het Haarlemse verkeersplan in de toekomst verwezenlijkt zal worden ook dan blijft de Grote Houtstraat een der voornaamste straten van de stad. Het rap port vermeldt immers: „De Grote Hout straat zal in haar functie van specifiek winkelstraat nog beter tot haar recht ko men, omdat alleen het uit de stadkomend verkeer er nog doorheen zal gaan, ook op het deel tussen Doelstraat en Houtbrug. Het Zuidelijk deel van de Kleine Hout straat is voorbestemd de taak van de Grote Houtstraat over te nemen. De Kleine Hout straat dan met een breedte van negen tot twaalf meter, te verkrijgen door slo pen van de huizen aan de Oostzijde zal het naar en van de stad komend verkeer gaan verwerken". ADVERTENTIE munten uit door goede pasvormU ziet er VEEL BETER mee uit. Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Naar wij vernemen heeft de Raad van State geen termen gevonden het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, waarbij het besluit van de Haarlemse gemeenteraad om een overeenkomst met het Bisdom Haarlem aan te gaan over het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo werd goedgekeurd, ter vernieti ging aan de Kroon voor te dragen. Hiermede is dus een einde gekomen aan de behandeling van de bezwaarschriften welke door een aantal Haarlemse Her vormden en Evangelisch-Luthersen waren ADVERTENTIE ocooocosoococooccoccccccocccr.-cwxc-r-oor WO<X5COO<XXXX)OOOCCOC oooococoococooco Vanmorgen is op het kruispunt van Schoterweg, Soendaplein, Julianaoark, Soendastraat en Pijnboomstraat in Haar lem-Noord het gaatje in het wegdek ge boord, waarin binnenkort de standaard van het stopbord zal rusten, dat door een ver keersagent zal worden bediend. Het is de bedoeling dat deze verkeers agent over enkele dagen aan het einde van deze of in het begin van de volgende week op dit ingewikkelde kruispunt op de drukke uren het verkeer zal regelen. De datum waarop deze maatregel van kracht wordt is afhankelijk van het gereedkomen van enkele voorbereidende werkzaamhe den, zoals het aanbrengen van stopstreper. en verdeelvakken. Het betreft hier een proef neming die genomen wordt in afwachting van dp re sultaten van het overleg tussen Rijkswa terstaat en de gemeente. Laden van rand De Heemstedse zandvervoerder J. G. N. heeft op één dag voor twee verschillende colleges terecht gestaan wegens een over treding verband houdende met het vervoer van zand. Eerst had hij zich voor de kan tonrechter te Haarlem te verantwoorden, omdat hij in strijd met artikel 15 van het Wegenverkeersreglement meer zand op een auto had laten laden dan volgens het ken tekenbewijs was toegestaan. On 1 October hield de politie een zijner chauffeurs op de Delftlaan in Haarlem aan. die in het bezit was van een kentekenbewijs voor 4000 kg. Bij het wegen der lading bleek, dat er 8000 kg geladen was. De ambtenaar van het openbaar ministe rie mr. H. Lagerwaard eiste een geldboete van 100, waarna de verdediger van J. G. N., mr. C. F. M. van Koppen opmerkte, dat de Nederlandse Organisatie Beroeps- goederenvervoer pogingen in het werk stelt de bepalingen van het Wegenver keersreglement op te heffen. De auto's zijn zodanig ingericht, dat ze meer zand kunnen vervoeren dan op het kentekenbewijs vermeld wordt; moeilijk heden voor het verkeer zullen er niet ont staan. Door de huidige bepalingen moet het wagenpark buiten gebruik worden ge steld. Zo lang de bepalingen niet gewijzigd zijn zal verdachte er voor zorgen, dat er zich geen overtredingen voordoen. Hii heeft tenminste zijn personeel verboden meer zand te vervoeren dan op het ken tekenbewijs staat. Pleiter verzocht daarom uiterste clementie. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt wilde er rekening mee houden, dat het personeel de opdracht heeft gekregen en legde de vervoerder een voorwaardelijke geldboete op van 200, subsidiair twee maanden hechtenis met een proeftijd van één jaar. Hierna begaf J. G. N. zich naar het Pa leis van Justitie, waar hij terecht moest staan voor de Economische politierechter, wegens overtreding van de WAG (Wet Autovervoer Goederen). Hem was ten laste gelegd meer zand te hebben vervoerd dan op het vergunningsbewijs stond aan gegeven. Drie feiten waren hem ten laste gelegd, waarvan een, waarvoor hij kort te voren voor de kantonrechter had terecht gestaan. De andere feiten betroffen het laten vervoeren van ruim 6000 kg (volgens het vergunningsbewijs 5000 kg) en 7000 kg (3500 kg). Alvorens met de behandeling van de zaak werd begonnen deelde mr. Van Koppen mee, dat de kantonrechter een der ten las te gelegde feiten ook behandeld had. Politierechter mr. J. A. Bletz: „Ik krijg ae indruk, dat de politie de competentie van de rechterlijke macht uitmaakt. Er blijkt ook geen samenwerking te bestaan tussen de officier van justitie en de ambte naar van het O.M." Verdachte gaf de feiten toe. waarna de officier van justitie, mr. J. Wiarda drie geldboetes van 100 eiste. Mr. Van Koppen herhaalde hetgeen hij bij de behandeling van gelijke zaken reeds betoogd had. dat de vergunningen voor het gehele bedrijf gelden en niet voor een wagen. De politierechter legde drie geldboetes van 75 op. Verdachte zal tegen de uit spraak beroep van cassatie laten aanteke nen. ingediend naar aanleiding van het genoem de besluit van de Haarlemse raad. De be zwaarden vreesden dat door dit besluit het processieverbod ontdoken zou worden, waar tegenover de gemeente Haarlem stel de, dat in feite aan de bestaande toestand, waarbij het Bisdom eigenaresse van de grond voor de Basiliek is en daarover dus ook beschikt voor het houden van kerke lijke plechtigheden, geen verandering zal komen. Zoals wij reeds eerder hebben uiteen gezet zal het Bisdom de grond voor de Bavo aan de gemeente in eeuwigdurende erfpacht overdragen ten behoeve van de verwezenlijking van het daar geldende uitbreidingsplan, doch het recht behouden dit voorplein gedurende ten hoogste twaalf I dagen per jaar af te sluiten voor het hou den van kerkelijke plechtigheden. Als gevolg van deze gang van zaken staat niets meer de bouw van de vijftig woningen voor bejaarden in de weg, waar voor de Amsterdamse architecten Joseph en Pierre Cuypers het plan hebben ge maakt. Deze woningen zullen geëxnloiteerd worden door de woningbouwvereniging „St. Jozef'. Een voorstel om voor de bouw van deze woningen, welke het voorplein van de Bavo aan de Westkant zullen afsluiten, een crediet ter beschikking te stellen, zal de volgende week in de Haarlemse raad wor den behandeld. Verbetering van pensioenen Dinsdag 23 November werd de jaarver gadering gehouden van de iedenraad van „Haarlem". Het jaarverslag, de balans en verlies- en winstrekening werden goedge keurd. Het overschot op de afdeling krui denierswaren maakt het mogelijk aan de leden vier percent uit te keren. De af tredende bestuursleden, mevrouw H. We- ber-Groeneveld en de heren S. H. Evelijn en D. Leguit werden herkozen evenals de commissaris F. J. v. d. Winden. In het bestuur van de pensioenst'r7,+'ng wer den opnieuw benoemd mevrouw H. Wcbcr- Groeneveld en S. H. Eveiün. Tenslotte werd besloten tot een verbetering van de pen sioenen. zowel het ouderdomspensioen als de uilkering aan weduwen en wezen. De coöperatie, die thans vijfenvijftig iaar bestaat, opende in 1903 een afdeling kruidenierswaren. Als magazijn werd aan gewezen een verdieping ge'esen boven de bakkerij in de Lange Wijngaardstraat. Van daaruit werden de artikelen naar de leden rtebracht De Trste week bedroeg de omzet f 148.Tn 1953'54 waren er reeds 22 filialen met een gemiddelde omzet van f 3740.ner week en een totaal-omzet van f 4.277.240.Dit laatste ciifer ligt f 478,0(10.hoger dan in het vorige boek jaar. De omzetten van de afdelhm brood- en koekartikeien hodroeeen f 1.438.805.88. De broodprijswiiziging was. aldus het jaarverslag, noodzpk-elük met hef oog op a#, .-(.«-hrveirw van de lonen per 1 Januari iqm. rist Hot wijziging nas in Haarlem ingaande 19 Anril van dit iaar kon goc-hie- *~ien behoeft geen verwondering te wekken, ^an de moeilijkheden in de Haav,emse bakkeri'wereid erhiint nu eenmaal geen einde te mogen komen. De afdeling manufacturen kon niet tot een sluitende rekening komen evenals de hrandsioffenafdeling. aangezien door de Ter schaarse aanvoeren honderden be stellingen versohoven moesten worden naai latere maanden Daardoor stond de be zorging gedurende enke'e weken practiscb stil en de lagere omzetten en de onver minderde lasten hadden tot gevolg dat deze ■'"''diir eon verlies aanwijst De totaal-omzet van de diverse afde- 'insen bedraagt thans f 5.976.706.95, De eoöneratip hoeft voorts 275 nerso- neelsiorion in diénst en deze zorgen voor •'e hoipnTn van u ms leden hetgeen be- ♦oi-ent. dat er s'ods 1 Pentemker 195.3 weer nn5 lodnn *of de coöperatie Haarlem zijn OevpoH::V fint irj wegdek van T ^kenkonersstraat Tn het wecdek van do T.akenkororsstraat te Haai-lcrn bevindt zich sinds vanmorgen een groot gat. Het is ontstaan nadat er nogal wat zwaar verkeer was gepasseerd. Pen auto van Van Gend en Loos. welke daarna door de gehavende plek reed. heeft znveel schade aangericht., dat Onenbare Werken tijdens het nvddaguur een hekje om het gat heeft geplaatst. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 <4 Nederl.'47 100% 100% A.K.U 299 303 458 465 Philips Gloeil, 375 385 Kon. Petroleum 536 542 A'dam Rubber 109 bi 109 Holl. Amer. Lijn 181)4 182 N. Scheepv. Unie 1584 159 H.V.A 145)4 145 Deli Mij 136% 136 Amsterd. Bank 246'4 248 Ned. Handel Mij. 209 209)4 Rotterd. Bank 2104 212 Twentsche Bank 216 '4 217 Anaconda Copper 43)4 434 Bethlehem Steel 944 94% Republic Steel 69% 70 Shell Union 554 56% 26 25% 68 69%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11