BUISMAN TL Wereldnieuws Opnieuw vrijspraak geëist tegen ex-politiemannen uit Velsen Griephoest Chefarine „4" doet wonderen! PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Een facet van de Veiser affaire" Zij zouden goederen van politieke delinquenten aangenomen hebben Ik verdien elke week geld met de was Goud en deviezen boven f 4,5 milliard De radio geeft Donderdag 't Silver Stoepke UIT ANDERE BLADEN Zweedse lof over het winkelen in Nederland Verzekering voor f 19.000.- opgelicht Toch ió liet zo J WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 2 Dader van overval te Maastricht aangehouden Kerkelijk Nieuws Burgemeester van Sliedrecht overleden Nederlandse gevangenen worden goed behandeld" enorme sortering Handelaar ïn horloges ensceneerde inbraak Beroep Bloemendaalse1 politie-ager.t verworpen Gaskraan was niet goed gesloten NOG EENS SCHUT KLEUREN Dinsdag heft het Amsterdamse gerechtshof de gehele middag gewüd aan de behan deling in hoger beroep van een der zaken, die gezamenlijk als de „Velser affaire" aangeduid worden. Thans stonden de 47-jarige brigadier van politie H. H. II., die echter al geruime tijd buiten dienst gesteld is, en de eveneens 47-jarige monteur ex-politieman C. N. van der V., beiden uit Velsen, terecht. In eerste instantie werden beide verdachten op 17 Mei van dit jaar door de bijzondere strafkamer van de Haar lemse rechtbank vrijgesproken, nadat ook de officier van Justitie mr. W. H. Over- beek vrijspraak had geëist wegens gebrek aan bewijs. Op aandrang van het ministe rie van Justitie werd de zaak echter thans opnieuw behandeld en ook de procureur- generaal, mr. J. Hoeffelman eiste opnieuw vrijspraak. ADVERTENTIE De opsporingsambtenaren Van der V. en H. stonden terecht omdat hen tenlaste was gelegd, dat zij kort na de bevrijding, om streeks Augustus 1945, van een politiek- delinquent, de nu 42-jarige slager J. V. uit Santpoort, goederen, in hoofdzaak vruch tenbrandewijn en jam in ontvangst geno men zouden hebben, in ruil waarvoor zij er voor zouden zorgen, dat de rechtszaak tegen V. spoedig behandeld zou worden. En voorts zouden zij V. bepaalde faciliteiten hebben verleend. Weinig belangstelling Van de zijde van het publiek bestond voor deze behandeling bijzonder weinig belangstelling. Op de tribune bevonden zich slechts twee toeschouwers en later groeide dit aantal tot ongeveer tien. Maar daar hield de publieke interesse mee op. Bovendien was ook de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint in de zaal aan wezig. De verdachten ontkenden bij de korte ondervraging door de president van het hof, mr. J. C. Brongers, evenals voor de Haarlemse rechtbank pertinent, dat zij in ruil voor enkele indertijd zomer 1945 schaarse levens- en genotmiddelen bepaal de gunsten hadden verleend aan slager V., den bewijzen." En hij vervolgde: „Ik heb H. en Van der V. voor ongeveer zevenhon derd gulden aan wijn en jam meegegeven." Voor al deze leveranties zouden bonnen zijn uitgeschreven en S. kon nu nog precies aanwijzen welke regu'tjes voor Van der V. en H. bestemd waren geweest. „Destijds hebt u een veel minder ongun stige verklaring afgelegd over Van der V. en H. zei de president tot S. „Dat komt om dat ik aanvankelijk verkeerd was inge licht" antwoordde de getuige S. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren, dat ook andere politiemannen dergelijke pakjes zouden hebben ontvangen. Geen invloed Na de raiddagschorsing werd de zaak Ik ben electricien van beroep. Daar mijn overalls erg smerig zijn, in verband met kabellegger, en installeren, is Castella Parels een uitkomst voor mijn vrouw. Ze zei tegen mij„Paps, ik verdien elke week geld niet de was, want bet goed slijt niet sinds ik Castella Parels gebruik". Zo schrijft ons de echtgenoot van één der vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella U vliegl nu door de was "heen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! De netto deviezehreserve, die de laatste tijd slechts geringe veranderingen heeft ondergaan, is in de afgelopen week met hetniet onbelangrijke bedrag van circa f 27 millioen gestegen tot f 1.504,2 mil- lioen, zo blijkt uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 22 November. Deze reserve vertoonde begin Augustus weliswaar een aanzienlijk hoger bedrag: ruim f 1.625 millioen, maar de vervroegde aflossing op de Wereld-banklening veroor zaakte een achteruitgang tot f 1.429 mil lioen. Sindsdien is deze reserve vrijwel regelmatig aangegroeid tot het bedrag van thans. De goudvoorraad bleef onveranderd, zodat goud en deviezen tezamen de f 4.5 millioen bedragen. kamp bij Velsen was gedetineerd. „Dat is wèl waar", zei V., die hierna a's een van de dertien getuigen verscheen. „Ze wisten precies waarom het ging". Ze reis den zelfs naar Den Haag om de pakjes op te halen". En ook na de waarschuwing van de pre sident, dat hij de waarheid moest spreken, vooral omdat hij een paar jaar geleden al eens wegens meineed was veroordeeld, bleef V. bij zi.in verklaring. De verdachten verklaarden echter, dat zij de tocht naar de residentie gemaakt hadden om een onderzoek in te stellen naar een serie schilderijen van V., die bij de fa brikant M. S. „ondergedoken" zouden zijn. Toen de verdachte H. vervolgens door de president nog eens duchtig aan de tand werd gevoeld, gaf hij toe dat hij inderdaad enkele keren pakjes voor V. uit Den Haag gehaald zou hebben. „Dat was op z'n minst gezegd nogal stom", meende de president, „enfin u bent er disciplinair voor gestraft. Volgende ge tuige!" De volgende getuige was de fabrikant M. S. die de pakketjes samenstelde. „Na de bevrijding kreeg ik een brief van V.. waar in stond dat ik de heren, die de brief over brachten mee moest geven, wat zij wilden hebben, omdat zij V. een grote dienst kon- ADVERTENTIE die wegens zijn houding in de oorlog in een détails, waar de president steeds weer naar vroeg, nagenoeg niet konden herinneren. Tijd De procureur-generaal, mr. J. Hoeffel man, meende in zijn requisitoir, dat er bij de behandeling van de „Velser affaire" één factor van bijzonder groot belang ging worden: de tijd. Ook de bewijsvoering heeft met dit pro bleem te kampen. Mr. Hoeffelman meende, dat men nu negen jaar na dato, alleen nog maar kan vaststellen dat er geschenken werden gegeven om good-will redenen, hetgeen echter, aldus mr. Hoeffelman, niet strafbaar is. Ten aanzien van dit punt vroeg hij dan ook vrijspraak. Voorts was de procureur-generaal van oordeel, dat de overtreding, welke door beide verdachten gepleegd was de over treding van artikel 362 van het Wetboek van Strafrecht tengevolge had, maar dat het feit, aanigezien het in ieder geval voor 30 September 1945 was gepleegd niet meer strafbaar was. De rechter-commissaris had de verdachten namelijk op 1 October pas in kennis gesteld van het gerechtelijk voor onderzoek. Ook ten aanzien van dit punt vroeg hij dus, daar het bewijs niet geleverd was. vrijspraak. Pleidooi De verdediger van Van der V„ mr. G. D Hey vroeg zich in zijn pleidooi af waarom men zijn cliënt, nu negen jaar na de oor log niet met rust liet. Aangezien hij een sterk gevoel had, dat het hoger beroep van de ministeriele kant was gekomen, was hij van oordeel dat Van der V. het slachtoffer is geworden van een onenigheid tussen de superieuren. Uiteraard sloot hij zich bij de eis van de procureur-generaal aan evenals de raadsman van H., mr. J. H. Ekering, die zich afvroeg hoe het mogelijk was, dat men zich nu nog een hele dag bezig houdt met de vraag of H. en Van der V. al dan niet in 1945 een paar flesjes bessensap en pot jes jam zouden hebben aangenomen. Daarbij komt nog, aldus pleiter, dat H. reeds drie jaar zijn functie als politie ambtenaar niet mag vervullen en dus reeds langdurig voor zijn onvoorzichtige dom heid was gestraft. Tenslotte drong hij ev bij het hof op aan, om voorzichtig te zijn met de verklaringen van S. en V., welke laatste reeds een keer wegens meineed was veroordeeld. Het hof besloot op 7 December des och tends om 10 uur arrest te wijzen. De politie te Maastricht heeft de 18-ja- rige schilder L. P. uit Wijk-Maastricht aangehouden, omdat zij hem ervan verdacht te zijn betrokken geweest bij de Vrijdag te Maastricht gepleegde overval op de kas sier van de gemeenteontvanger. P. heeft bekend deze overval te hebben gepleegd. Voorts heeft hij bekend ingebroken te heb ben in een damesconfectiebedrijf te Maas tricht. Daar ontvreemdde hij mantels en ja ponnen ter waarde van ongeveer duizend gulden. De goederen zijn door de politie in beslag genomen. voortgezet met het horen van de overige miniar(j zjjn gepasseerd en thans f 4.519 getuigen, die echter geen van allen nieuw licht op de zaak konden laten schijnen. Wel werd duidelijk, dat de opsporings ambtenaren vlak na de bevrijding dikwijls pakjes voor gedetineerden aannamen en voorts wees de getuige J. R. de IJ. uit Vel sen er nog op, dat de beide verdachten in het geheel geen invloed konden uitoefenen op een spoedige behandeling van de zaak van welke politieke delinquent dan ook. Bovendien bleek, dat vele getuigen zich de U heiot Icou «gevctfc, U hoest en e<an Schex*treilde pijn van het veie hoe^bc-r» beklcjvit Llw borst. 'R.etmg luaWfc wegen van het. cxUjl<.e. sitjm me-b HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht. en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededeiingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Pla ten. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Cembalorecital. 16.50 Platen. 16.55 Voor de jeugd. 17.25 Radio Philharmo- nisch orkest en soliste. 18.30 Pianospel. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht.. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amusementsmuziek. 11.45 De Raad van Europa aan het werk, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededeiingen. 12.33 Jazz-com- petitie. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en lichte muziek. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gil bert Mysterie, hoorspel. 14.45 Voor de zie ken. 15.30 Viool en piano. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Musette-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regenngsuitzending: Neder land en de Wereld: Buitenlandse industriële activiteiten in Nederland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Re portage. 19.15 Amusementsmuziek. 19.50 Militaire causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka merorkest. koor en solist. 21.05 Een spel om Helen, hoorspel. 22.01 Gevarieerd program ma. voor de militairen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Snortactuali- teiten. 23.3024.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.4.5 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Altviool. 14.30 Franse les. 14.15 Volksliederen. 15.05 Marsmuziek. 15.15 Volksliederen. 15.30 Platen. 16.02 Platen. 16.38 16.45 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Napolitaanse volks liederen. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Orkestconcert. 21.00 Koorzang. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoëven verschenen. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Ned. Herv. kerk Beroepen te Landsmeer (toez.) dr. R. Boon, prop. te Amsterdam; te Vriezenveen (4e pred.pl.) (toez.) S. Gerssen te Wouters- woude. Bedankt voor Koudekerke L Schel- levis te Biezelinge; voor Putten H. Talsma te 's-Gravenhage. Geref. kerken Beroepen te Breskens A. J. v. Dijk. laat stelijk pred. te Coevorden. te Hees (voor de miss.dienst op Poerworedjo (Midden-Java) G. P. Nooteboom te Borne. Bedankt voor Scheemda G. Sinia te Jutrijp-Hommerts. Geref. gemeenten Tweetal te Wolphaartsdijk J. H. Bel te Krabbendijke en M. Blok te Rotterdam-O. ADVERTENTIE xooooocxxxoaeoooocxxcoocoocxxxxicooooocoooococoocooooocx Een goed en blijvend St. Nicolaas-geschenk is een ^CHROOM slalen achlerkasl waterdicht Khokvfij eni entr. wc xijzc 69.50 IWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Door eigen financ. betaling in overleg ooctrtx»moo imr In bet Diaconessenhuis te Dordrecht is overleden de heer J. H. Winkler, burge meester der gemeente Sliedrecht. Zondag was hij wegens een hartaandoening in het ziekenhuis opgenomen. De heer Winkler werd op 25 Juli 1895 :n Haarlem geboren. Na eerst onderwijzer te zijn geweest, werd hij burgemeester van Ammerstol en Bergambacht. Sinds Maart 1947 was hij burgemeester van Sliedrecht. United Press) Het Vakblad voor de Détailhandel der Zweedse textielindustrie „Manufakturistcn", behandelt in zijn jong ste nummer de klantenservice in Neder land. „Manufakturisten" schrijft onder meer: „Het winkelen in Nederland is bijna zon der uitzondering een zeer aangename er varing. Men wordt met de meeste vriende lijkheid ontvangen en men heeft de in druk dat deze vriendelijkheid in de meeste gevallen spontaan is. Het is niet overdreven te zeggen, dat verreweg het grootste deel van" het Nederlandse winkelpersoneel het minstens even prettig vindt om met een klant over artikelen te praten als met el kaar over een actueel sportgebeuren". „Tot een van onze aangenaamste er varingen kunnen wij een gesprek rekenen, dat wij voerden met een bediende, die ons een paar schoenen verkocht", aldus het artikel, „een betere zakelijke beschrijving van het materiaal en de afwerking, de duurzaamheid en het nut van een artikel hebben wij zelden gehad. Bovendien ver stond de bediende de kunst om zijn zake lijke beschrijving met enige humoristische opmerkingen te verrijken. De passieve, on geïnteresseerde houding, die zo buitenge woon irriterend is, (het blad doelt hier mede op de houding van vele Zweedse winkelbedienden, waarop geregeld fel ge reageerd wordt in de damesrubrieken der Zweedse dag- en weekbladen) ontbreekt in Nederland geheel". De schrijver van het artikel spreekt ver der zijn bewondering uit over de talen kennis van het Nederlandse winkelperso neel. „Het kwam maar zelden voor, dat wij bedienden ontmoetten, die al'een Neder lands spraken. De bedienden spreken soms zó goed Engels, dat men verbaasd is te horen dat ze veelal nooit buiten Nederland zijn geweest". „Manufakturisten" raadt de Zweedse toeristen in Nederland overigens aan, in dien mogelijk het gebruik van de Duitse taal te vermijden, aangezien men dan het risico loopt „in een iizige atmosfeer ont vangen te worfien". Tot. slot raadt de ar- tikelschrijver de Zweedse toeristen aan hun inkopen in Nederland te doen, omdat vooral de textielprijzen, maar ook de prij zen van de meeste andere artikelen, veel lager liggen dan in andere Euronese lan den, terwijl de artikelen van goede kwali teit zijn en de sortering groot is. ADVERTENTIE Dat in deze vier landen met hnn hoge levensstandaard (en ïd vele andere landen van de wereld) steeds meer Buisman gevraagd wordt, is wel het bewijs van de goede eigenschappen, n.l. dat de koffie lekkerder èn goedkoper wordt door het gebruik van Procureur-generaal Sunarjo DJAKARTA (United Press) Procu reur-generaal mr. Sujarno, heeft opnieuw iedere beschuldiging van Nederlandse zijde aangaande de behandeling van Nederland se gevangenen van de hand gewezen. Hij deelde aan journalisten mede, dat Neder landse gevangenen een betere behandeling ontvingen dan Indonesische arrestanten. De meeste Nederlandse gevangenen bevin den zich in de gevangenis van Bandung, aldus Sunarjo en de berichten uit Neder land, als zouden Nederlanders slecht wor den behandeld zijn uit de lucht gegrepen, aldus Sunarjo. Verder deelde hij nog mede, dat hij de gevangenissen uit eigen beweging was gaan inspecteren en niet handelde in opdracht van de Indonesische regering. ADVERTENTIE Door vroegtijdige gezamenlijke inkoop hebben wij thans een LEDEREN HANDSCHOENEN wol gevoerd IIERENSHAWLS van 2.95 tot OVERHEMDEN Kerko, Fablo, Brixonnette van 9.75 tot WOLLEN VESTEN en TRUIEN 12.90 22.50 25.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 85 ent Op 20 September deed een groot-hande laar in horloges bij de Rotterdamse politie aangifte dat er daags tevoren, een Zondag, bij hem was ingebroken toen hij buiten de stad vertoefde. Een ruit van de buitendeur was ver nield en een kamerdeur geforceerd. De in houd van laden en kasten lag over de vloer verspreid, vitrines waren leeggehaald. De groot-handelaar zei dat er voor f 23.000 aan goederen en f 4700 aan kasgeld was verdwenen. Hij incasseerde later van de verzekering f 19.000. De vorige week kwam de recherche er achter dat de inbraak gefingeerd was. De groothandelaar, die in financiële moeilijkheden verkeerde, sprak met een 34-jarige koopman, een 37-jarige behanger en een 37-jarige kellner af, dat zij zijn huis overhoop zouden halen, nadat hijzelf alle horloges in een kist onder de grond had verborgen. Nadat de verzekeringssom was uitbetaald kreeg de koopman f 2000, de behanger f 1000 en de kellner f 500. Allen zijn aangehouden en in bewaring gesteld. De goederen, die de groothande laar van de verzekeringsuitkering had gekocht zijn in beslag genomen. Hoge Raad De Hoge Raad heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak tegen de Bloemen- daalse agent van politie T.W., die door het gerechtshof te Amsterdam, in hoger beroep van het vonnis van de rechtbank te Haarlem, was veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maenden wegens mis handeling van een student in Juni 1952 te Bloemendaal, toen deze aangehouden was na het begaan van een verkeersover treding en wegens het plegen van meineed voor het Ambtenarengerecht te Amster dam. De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen, zodat het vonnis van het gereents- hof gehandhaafd blijft. Tachtigjarige vmuw in Alkmaar omgekomen Winkelpersoneel van een In de Lange- straat te Alkmaar gevestigde parfumerie zaak nam Dinsdagmiddag een sterke gas- lucht waar. De gewaarschuwde politie trof dp 80-jarige mej. J. Kaan, die alleen de bo venverdieping bewoonde, levenloos aan. Een gaskraan bleek niet goed gesloten te zijn. Haar 82-jarige zuster, die enkele da gen bij haar zuster logeerde, werd in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Kampioen. Tijdens het te Brussel gehou den nationale kampioenschap voor post- sorteerders heeft de Antwerpenaar J. van Gauter de eerste prijs veroverd door in elf minuten negen seconden duizend brieven te sorteren. Hij vergiste zich slechts een keer. Ontsluiting. De Soedanese minister-presi dent, Ismail El Azhari, en de hem ver gezellende leden van het Soedanese kabinet, zijn in Bonn door president Heuss ontvangen. De Soedanese dele gatie zal industriebedrijven in het Ruhrgebied bezoeken en Duitse des kundigen voor de economische ontslui ting van de Soedan pogen te interes seren. Een maand geleden zijn Duitse geologen voor een bezoek aan de Soe dan uitgenodigd. Haile Selassie. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zijn bezoek aan de Scan dinavische landen beëindigd. Hij wordt vandaag in Zwitserland verwacht. Concurrent. Het Britse Lagerhuis heeft met 300 tegen 268 stemmen een Labour- motie over de wet op de commerciële televisie verworpen. In de motie werd de regering verzocht, de wet op de tele visie te amenderen of te herroepen, om dat de commerciële televhie als een concurrent zou kunnen ^optreden voor de BBC, die een monopolie geniet. Overeenstemming. Er is overeenstemming bereikt over voorwaarden ter beëin diging van een staking van 8000 Lon- dense arbeiders, die herstelwerkzaam heden aan schepen verrichten. Zij heb- hebben reeds negen weken gestaakt. De leiders van de vakbond zullen de mannen voorstellen, Maandag het werk te hervatten. Ontslagen. De Italiaanse kloosterbroeder De Lutterot.ti, die twee jaar geleden in Polen werd gearresteerd is uit Poolse gevangenschap ontslagen. Voor de oor log verbleef hij in e*n klooster te Griis- sau in Opper-Silezië. Hij bleef in Grüssau toen Opper-Silezië na de oor log bij Pnlen werd gevoegd. Stroomlijn. Het blad van de Sovjet-rege ring „Izvestia" meldt, dat het regerings apparaat gestroomlijnd wordt om meer specialisten voor de productie, het ver voerswezen en de landbouw vrij te ma ken. „Een aanzienlijk aantal werkers kan overgebracht worden naar het ter rein van de eigenlijke productie. Hier door kan de voor de geme°nschap nut tige productie verder worden vergroot en is een verdere verhoging van de levensstandaard van de Sovjet-Unie mogelijk". Afgewezen. Uit betrouwbare bron te Bern wordt vernomen, dat Zwitserland de Russische uitnodiging voor een confe rentie over de Europese veiligheid heeft afgewezen. Proces. De Amerikaanse regering heeft een eis tot schadeloosstelling van 20 mil lioen dollar ingesteld tegen de Argen tijns-Griekse rpder Onassis en zijn ven noten, omdat zij een onwettig gebruik van zestien Amerikaanse surnlus-sehe- pon zouden hebben gemaakt: Deze schepen konden volgens de wet alleen aan Amerikaanse burgers worden ver kocht. Dertien van de zestien schepen zijn in de loop van de laatste 15 maan den reeds in beslag genomen toen zij Amerikaanse havens binnenliepen. Radius. Een ingenieur van General Elec tric heeft een experimenteel radio- zendertje ter grootte van een pakje sigaretten gebouwd dat gevoed wordt door de zon. Wanneer het zonlicht het zendertje bereikt, wordt voldoende electrisch vermogen opgewekt om er mee te werken. Het zendertje heeft een radius van ruim dertig meter. Minderheid. Twbe politieke groepen in het Jananse parlement dissidente libe ralen en progressieven hebben be sloten een nieuwe partij te vormen, on der de naam de Jananse democratische partij, om de regering van premier Josjida te verslaan. Door het overgaan van liberalen naar de nieuwe partij, die onder leiding van Hatojama zal staan, is de liberale partij in het parle ment in de minderheid geraakt. Vertragingsactie. Twaalfduizend man van de achttienduizend leden tellende West- Duitse grenspolitie begint vandaag in het gebied van de Donau een driedaag se oefening, waarbij zal worden onder zocht, of een eventuele aanvaller door een vertragingsactie kan worden tegen gehouden. totdat grote legereenheden in de strijd geworpen worden. Te oud. De 104-jarige Turk Ali Sjimsiek kreeg, toen hij zich als recruut meldde, te horen, dat hij te oud was voor de dienstplicht. Sjimsiek is achtmaal ge huwd geweest. Zijn tegenwoordige vrouw is 28 jaar. Zijn oudste zoon is 87 en zijn jongste zoon zeven jaar. 3. Luidkeels om Jolliepop roepend dwaal de Panda door de vervallen zalen van Huize Hobbeldonk. Zijn stem weergalmde hol door de vertrekken, maar niemand ant woordde op zijn geroep. Eindelijk staakte hij dit vruchteloos gezoek en liet zich moe deloos in een stoel neervallen. „Hij is weg gegaan", dacht hij verdrietig, „o, o, wat naar, nu ben ik helemaal alleen. Dit huis is veel te groot voor een kleine Panda en nu is het hier bovendien nog zo ongezellig". Lange tijd bleef hij zo zitten, luisterend naar de wind, die klagelijk door de gebro ken ramen floot en met loshangende kozij nen klapperde. Hij was zo in zijn droeve gedachten verdiept, dat hij het zacht ge knars niet hoorde, waarmee achter hem de deur langzaam open ging. Een witte gedaante verscheen in de deuropening maar Panda merkte het niet. „O Jolliepop", mompelde 'hij verdrietig voor zich heen, „waarom heb je me zo in de steek gelaten? Was ik maar niet zo lang van huis weg gebleven. Had ik maar hoeden en dassen gedragen, zoalsHij brak af en sprong van schrik de lucht in, toen achter hem een stem weerklonk: „BOEHOEH!als ik zo vrij mag zijn, mij aldus uit te druk ken!" DAT VELE DIEREN van het hoge Noor den, zoals ijsbeer, Groenlandse valk, pool- haas en sneeuwuil, een witte kleur heb ben, overeenkomstig de oneindige witte vlakten van hun land, vinden we eigenlijk heel gewoon. Evenzo het feit dat de be woners van woestijnen de vale kleur van het zand vertonen, en dat de dieren uit de tropische jungle, zoals boomslangen, hage dissen en kikkers, maar ook vele insecten en zelfs vogels, een overwe gend groene kleur hebben, evenals het dichte gebladerte waarin zij leven. Dat zijn nu eenmaal de natuurlijke schut kleuren, die zowel rovers als slachtoffers er voor behoeden voortijdig te worden opge merkt. Een verschijnsel dat door de biologen als mimicry wordt aan geduid. In deze gevallen zouden we kun nen spreken van een pasieve mimicry, dat wil dus zeggen dat bij verandering van omgeving de huidskleur van het dier zich niet zal aanpassen aan de nieuwe omstan digheden. Van de tijger die uit de alang- alang velden springt en de sappige groene weiden in loopt, kunnen we dus niet ver wachten dat zijn huid een groene kleur aanneemt. Wil het dier, wiens vel scherp afsteekt tegen het heldere groen, niet te véél in het oog lopen, dan moet de tijger naar het hoge alang-alang gras terug. Een tactiek die door vele dieren wordt toege past, m.a.w. zij begeven zich dus naar de omgeving die bij hun huisdskleur past. Maar daarnaast bestaat ook de actieve mimicry, waarbij de huidskleur van het dier zich telkens aan de veranderde kleu ren van de omgeving weet aan te passen In verzwakte vorm kunnen we dit wac- nemen in landen waar sneeuw en ijs ge durende enige maanden ontdooien en ver schillende dieren het witte kleed slechts gedurende de wintertijd dragen. Van de vefsnelde vorm van kleur aanpassing is echter de kameleon het spreekwoordelijke voorbeeld. Dit dier dankt zijn beroemdheid evenwel niet zo zeer aan zijn nauwkeurige aanpassing aan de kleuren van de omge ving, dan wel aan de felle kleurwisseling welke hij te voorschijn roept zodra hij wordt geplaagd. Vele andere kruipende die ren bezitten eveneens het vermogen zich actief aan de kleur van hun omgeving aan te pussen, zoals sommige legua nen en andere tropische hage dissen. Ook groene boom kikkers kunnen, overgebracht op boom schors, snel een bruingrijze tint aannemen. Een Europese garnalensoort die van ver schillend gekleurde algen leeft, neemt dien overeenkomstige kleuren aan. Zulke gar nalen kunnen rood, groen, of wit zijn, maar worden binnen enkele uren groen wan neer zij op groene algen worden geplaatst. Bepaalde kreeftjes, de Galathiden, nemen de kleur aan van de koraalriffen waarop zij wonen, en een schaaldiertje dat zich frissen de zwart/wit gestreepte stekels van de zee-egel ophoudtbootst deze strepen na. Boseler spreekt in dergelijke gevallen van samenwerking van grondkleur en elementen van tekening en Doflein noemt het „kleurenfotografie". Proeven hebben uitgewezen dat deze vergelijking goed ge troffen is. Daarover morgen. (Nadns verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2