Gfuisvrift Agenda voor Haarlem Regering wil Amerikaans schip kopen voor emigrantenvervoer „Kalm aan met nieuwe B.W.", manen prof. Gerbrandy en Oud Tweede Kamer wil méér over het marine-beleid weten Clovis Dominici beschuldigt zijn vader Gaston opnieuw Tweede Kamer over Justitiebeleid Anderen voelen zvel voor streven van mr. Donker: alles in déze Kamer Radio-reparatie Staatssecretaris antwoordt zó kortaf, dat mr. Roos jen zich zorgen maakt Regering is principieel vóór weeldebelasting Ondanks waarschuwing van de rechter Totale kosten op f 21,3 millioen geraamd Zeven Labour-rebellen uit fractie gestoten Jacques Reule overleden WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 3 H. J. MAERTENS N.V. Bij ernstig nadeel is uitzondering voor bepaalde artikelen mogelijk Ruim 30.000 er bij voor ontheemden De wisseltruc maakt nog steeds slachtoffers Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Nagestaard door de omstanders Bescherm Uw Kinderen tt: Faillissementen Wethouder Feber van Den Haag zal aftreden (Van onze parlementaire redacteur) Moet, nu de „grootmeester" Meyers aan het enorme werk van de herziening van het. B. W. ontvallen is, het plan-Donker gehandhaafd blijven om de verschillende herzieningsontioerpen nog vóór 1956 door deze Kamer te worden afgehandeldDeze vraag, die gisteren bij de besprekingen van het Justitie-beleid in de Tweede Ka mer aan de orde kwam, werd bevestigend beantwoord door mejuffrouw mr. Tendeloo (Arb.), mejuffrouw mr. Zeelenberg (Arb.), mr. Van der Feltz (C.H.) als ook prof. mr. Lemaire (KNP). Mr. v. Ryckevorsel (KVP) ging, althans wat de eerste 6 boeken betreft, iets minder ver. Hij maakte enig voorbe houd door te verklai-en, dat zijn fractie zo veel mogelijk de afhandeling in de lopende wetgevende periode wil bevorderen, waar aan hij echter toevoegde, dat hij omtrent de mogelijkheid daartoe, niet zo optimis tisch was. De ervaring had al geleerd, dat het destijds door de minister van Justitie opgezette tijdschema inmiddels overschre den is. Vierkant tegen het zoéven vermelde, en door minister Donker voorgestane denk beeld, verklaarde zich prof. Gerbran dy (A.R.) Liefst zou hij zien, dat men de herziening van het B.W. ongeveer 20 jaar zou laten liggen en in elk geval tot na de komende verkiezingen. Inmiddels, zo beval hij aan, zou de regering een goedkope, al gemeen verkrijgbare uitgave van de ver schillende ontwerpen moeten laten ver schijnen, zodat velen er over zouden kun nen, gaan oordelen en schrijven. Wij heb ben hier te maken met het recht en zijn religieuse achtergrond. Daarom is een veelzijdige oordeelvorming, gebaseerd op studie, onmisbaar. Het ware dus oneindig beter dit alles kalm aan te doen, dan met een geweldig tempo de herziening van het B.W. er door te jagen. De antirevolution- naire woordvoerder onderstreepte, dat het privaatrecht niet van staatswege wordt ge maakt. Uit drie bronnen ontstaat het: de wensen en opvattingen van het volk, de rechter en de wetgever, de jongste van dit trio. „Die wetgever nu," zo betoogde deze spreker, „tracht zich in tijden van inzin king van het privaatrecht meester te maken." Gratiebeleid Over het gratiebeleid waren j k v r. m r. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en mejuffrouw mr. Tendeloo het met elkaar oneens. De C.H.-spreekster had namelijk een pleidooi gevoerd, dat vooral neerkwam op de wens om, speciaal met be trekking tot een tiental politieke delin quenten, die ook volgens de tegenwoordige minister niet tot de criminelen gerekend kunnen worden, alsnog te handelen over eenkomstig het tot 1951 gevoerde vrij ruime gratiebeleid. Zeker, op zichzelf ging het destijds te ver. Bij de beraadslagingen ter gelegenheid van de interpellatie-S tok- vis, naar aanleiding van de gevallen Aus der Fünten en Fischer, had deze spreek ster al gewaarschuwd, dat men niet door dat debat de andere nog op hun gratiever zoek wachtenden „geestelijk mocht neer knallen." Als men zich nu eens op het standpunt van deze wachtenden plaatst, met name van de bedoelde 10, dan is niet te verklaren waarom ten aanzien van hen niet eenzelfde ruimheid ter zake van gratieverlening zou plaats vinden als eer tijds toepassing vond. De minister zou haars inziens juist handelen door een en ander nog eens opnieuw te bezien. Mejuffrouw mr. Tendeloo (Arbeid), die nog eens de kwestie besprak van Duits- land's weigering tot uitlevering van uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmis dadigers, bleek in de mening te zijn komen te verkeren, dat haar C.H.-collega in het algemeen voor een barmhartiger gratiebe leid op de bres was komen te staan. Zij merkte op, dat verwijzing naar wat vroe gere ministers van Justitie hadden gedaan, onjuist was. Immers, minister Donker zit met het restant aan politieke misdadigers en dat restant bestaat juist uit lieden, welke met de gewone misdadigers van het ergste soort gelijk zijn te stellen. Evenmin als dergelijke gewone misdadigers reeds voor gratie in aanmerking komen na negen jaar, hoort dit te geschieden met de, terecht door de minister met hen op één lijn gestelde, hoogst weerzinwekkende mis drijven bedreven hebbende, politieke delinquenten, waarover het nu gaat. Mr. Van Ryckevorsel (KVP) viel jkvr. mr. Wttewaall van Stoetwegen bij. Een afzonderlijk puntje besprak m r. Burger' (Arbeid), toen hij een lans brak voor ten onrechte als politieke delinquen ten behandelde personen. Ten opzichte van hetgeen tot dusverre bij hun verleende schadeloosstelling is gedaan, is zowel naar norm en naar billijkheid rechtsongelijkheid ingeslopen. Hier hoort de minister alsnog voor de nodige verbetering zorg te dragen. „Kalmpjes aan met B.W." Met alle waardering voor minister Don ker, noemde prof .mr; Oud (VVD) diens voortvarendheid als een der zich open barende gebreken van zijn hoedanigheid. Deze opmerking diende ais inleiding voor een betoog met de strekking: „Nu helaas prof. Meyers er niet meer is, kalmpjes aan thans met de .herziening van het B.W. Nu ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 ADVERTENTIE u VAN BREMEN CO. N- TEL. 10010 WOENSDAG 24 NOVEMBER Concertgebouw: Opera- en Bel Canto concert m. m. v. Mimi Aarden. 8 uur. Vlees hal: Kamermuziekavond, hobo, fluit en piano, 8 uur. De Leeuwerik: Optreden van de telepaath-hypnotiseur Ariës, 8 uur. Ko ningin Emmaschool, Raafstraat: Cultureel comité „Over de brug"; „Nieuw-Haarlem", door ir. A. v. d. Steld, 8 uur. Frans Halsmu seum: Volksuniversiteit; „Een eigen wereld van geluk". A. J. van Leusen, 8 uur. Minerva- theater: „Het hemelbed", met Lily Bouw meester en Frits van Dongen, 8.15 uur. Roxy „De avonturen van kapitein Fabian", 8 uur. Rembrandt: „Koningin der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geen vooi-stellingen. Palace: „U spreekt met uw moordenaar, 18 jaar, 7 en 9.15 uur DONDERDAG 25 NOVEMBER Zuiderkapel: ds. J. Servaas, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; inleiding tot de pliilosophie, prof. dr. B. A. M. Barendse P., 8 uur. Gebouw St. Bavo: „Woning nood", door de Spaarnespatters, 8 uur. Con certgebouw: Koninklijke Militaire Kapel en Haarl. Chr. mannenkoor, 8 uur. Minerva „Storm in Azië", 18 jaar, bijz. kerkewerk Herv. gem. Heemstede, 8.15 uur. „Het leven van een landloper". A. den Doolaard, Volks universiteit, afd. Heemstede. 8 uur. Roxy „De avonturen van kapitein Fabian", 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geen voorstellingen. Palace: „U spreekt met uw moordenaar, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. wordt het nieuwe wetboek aan de Kamer bij gedeelten voorgelegd. Is het wel doel matig de eerste boeken vast te stellen voor dat we het geheel kennen? Voorop zij ge steld, dat er bereidheid is om met voort varendheid te werken, dus ook aanstonds te beginnen met de voorbereiding van wat al is ingediend. Maar niettemin zal het on mogelijk blijken om het geheel vóór 1956 af te doen, ja zelfs niet om dit met de eer ste zes boeken te bereiken. Allicht wordt er in het debat allerlei betrokken, dat in andere.wetsontwerpen is neergelegd, zoals bijvoorbeeld het tere vraagstuk van de echtscheiding. Prof. Oud zag het niet als zo iets bedenkélijks in tegenstelling tot de minister wanneer niet dezelfde Kamer, die de vraagpunten heeft behandeld, ook nog de uitwerking, in de vorm van de her- zieningsvoorstellen, geheel en al zou af doen. Indien we er in slagen vóór 1960 het Burgerlijk Wetboek geheel te herzien, dan mag men voldaan zijn. Ofschoon „leider der oppositie" zou de spreker er zich over verheugen als het déze minister van Jus titie gegeven zou zijn zijn handtekening onder gans de herziening te plaatsen, dus als hij zich in de volgende wetgevende periode aan het hoofd van het departement van Justitie zou komen te staan. Aan het slot van zijn rede zette deze afgevaardigde uiteen, dat terwijl er in ons moderne strafrecht minder reden bestaat om tot gratieverlening over te gaan dan vroeger, dat recht ook nu nog wel op zijn plaats kan zijn. Met betrekking tot poli tieke misdrijven ligt voor de hand, dat allicht het sentiment zich mee doet gelden. Gerechtigdheid moet zich hier ongetwijfeld doen gevoelen. Wanneer wegens hetzelfde misdrijf de een zoveel zwaarder wordt ge straft dan de ander, is er echter uit een oogpunt van de gerechtigdheid iets mis. Daarom drong de spreker er bij de minister op aan nog eens na te gaan of in bepaalde gevallen de rechtvaardigheid toch niet een ander gratiebeleid toepassing zou dienen te vinden. (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering hield de Tweede Kamer zich met de besprekingen van Oor log en van Marine bezig. De heer Fens (KVP), was voorstander van een spoedig in werking treden van de Parijse protocol len inzake de West-Europese Unie, vond het zeer onbevredigend, dat verschillende landen (Denemarken, België) zich niet hiel den aan de indertijd te Lissabon vastge stelde NAVO-plannen. De infanterie-divi- sies moesten zijns inziens meer bewegelijk heid krijgen. De vraag doet zich voor, of het geen tijd wordt aan de vorming van een tweede parate gemotoriseerde divisie te gaan denken. De Nationale Reserve dient haar vroegere taak, verdediging van huis en haard te krijgen, wat meteen haar aantrekkingskracht zal vergroten. Zij blij- ve voor vrijwilligers voorbehouden. Spre kers fractiegenoot V i s c h hield zich in het bijzonder bezig met het vraagstuk van de verdere opbouw van de luchtmacht en zei er steeds minder uit wijs te kunnen wor den, wat de Minister in dit opzicht wil. De heer Korthals (VVD) sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat er soms jour nalisten bij oefeningen geweigerd worden, niet omdat zij de vereiste discretie niet in acht hebben genomen, maar in volle onaf hankelijkheid hun eerlijke plicht vervulden om óók critiek uit te oefenen. Dergelijke uitsluitingen achtte de heer Korthals zeer bedenkelijk. Wanneer komt het algemeen verdedi gingsplan, dat er nog altijd niet is? De zaken geheel overlaten aan Parijs is ver keerd en getuigt van een te grote passivi teit. Op allerlei punten verlangde deze af gevaardigde, die onder meer de aangele genheid van de Nationale Reserve en van de werving in de ernstige aandacht van de minister aanbeval, meer opheldering. Aan de luchtmacht wordt te weinig aan dacht besteed. Evenals de heer Visch roer de ook hij het probleem van het Korps Mariniers aan, zulks mede in verband met het door de generaal-majoor Van Gijn genomen ontslag. Mr. R o o s j e n (A.R.), blij uit de Memorie van Antwoord te heb ben kunnen opmaken, dat minister Staf nog geenszins ambfsmoe is, hoopte dat hij zolang zou aanblijven, dat onder hem nog de regeling van de rechtsvorm van de artillerie-inrichting haar beslag zal krij gen! De inschakeling van West-Duitsland in de West-Europese verdediging is volgens m r. R o o s j e n toe te juichen. Hij hoopte dat de Parijse accoorden spoedig resultaat zullen opleveren. Terwijl de minister in de stukken zeer openhartig was geweest met verstrekking van gegevens omtrent de per soneelsbezetting (omvang enzovoort) van land- en luchtmacht, had de staatssecreta ris van Marine dit wonderlijk genoeg in het geheel niet gedaan en eigenlijk alleen meegedeeld, dat op zichzelf natuurlijk heel verheugend! het marinepersoneel zich in goede gezondheid bevindt. De spreker zou het op prijs stellen als de staatssecretaris de door zijn bondigheid op gewekte ongerustheid zou kunnen weg nemen. Ook deze antirevolutionnaire woordvoerder stond stil bij de wenselijk heid, de Nationale Reserve weer geheel op de basis van vrijwilligheid te doen berus ten. „De grote, zowel persoonlijke als financiële offers, die voor onze defensie gebracht worden, zijn onontbeerlijk ter be veiliging en verdediging van de vrede, zulks met het oog op de gevaren, die er van de zijde van de Sovjet-Unie nog steeds blijven dreigen," zo zei hij. De heer Ritmeester (VVD) achtte de bouw van een tweede vliegkampschip wenselijk en drong daar nogal op aan. De heer We Iter (K.N.P.) meende, dat in verband met de ontwikkeling van het atoom-wapen zich toch de noodzaak van een nieuwe strategie zou voordoen. Wat is dc betekenis van onze vijf divisies indien de mobilisatie daarvan door de strategische luchtmacht onmogelijk zou worden ge- In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Omzetbelasting delen de minister en de staatssecretaris van Finan ciën mee, dat de regering in principe voorstandster is van een weeldeheffing in de Omzetbelasting. Zij sluit evenwel geens zins de ogen voor de mogelijkheid, dat in bepaalde gevallen door toepassing van een zodanige heffing in plaats van de gebrui kers de ondernemers, die de goederen voortbrengen of verhandelen, het zwaarst worden getroffen. De minister en de staatssecretaris menen dan ook dat in ge vallen. waarin mocht blijken, dat een hef fing van weeldebelasting van op zich zelf naar hun aard daarvoor in aanmerking komende goederen zou leiden tot ernstige sociale en economische gevolgen bij voorbeeld doordat een zeer aanzienlijke daling van de afzet aan een bedrijfstak de bestaansmogelijkheid dreigt te ontnemen er aanleiding is van een verhoogde hef fing af te zien. Zodra derhalve de weelde belasting economisch gesproken een ernstige weerslag ten gevolge heeft, kan worden overwogen of die belasting voor het desbetreffende artikel niet kan wor den ongedaan gemaakt. Ruim f 30.000.is Dinsdag binnenge komen voor de actie tot hulp aan de vluch telingen in Oostenrijk en Griekenland. De opbrengst tot en met deze dag is daardoor op f 1.601.000.gekomen. Een cassière van een winkelbedrijf aan het Damrak te Amsterdam kwam, nadat zij geld had gewisseld voor twee buiten landers. tot de ontdekking, dat zij f 75. miste. De vreemdelingen waren behalve met het wisselgeld ook met het bankbiljet dat zij ter betaling aanboden, verdwenen. De twee mannen hebben ook een bezoek gebracht aan een sigarenzaak in de Vij zelstraat. Zij kochten voor f 5.sigaretten en betaalden ieder met een bankbiljet van f 100.Tot tweemaal toe verzochten de vreemdelingen terugbetaling met andere coupures dan de bankbiljetten van f 10. en f 25.die de winkelierster wilde te ruggeven. Een der mannen nam zelfs uit een geldkistje enkele bankbiljetten om aan te duiden met welke biljetten moest wor den terugbetaald. Nadat zij tevreden wa ren gesteld vertrokken beiden. De winke lierster miste even later uit het geldkistje een bedrag van f 300. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem maakt. Is dus niet vooral een betere af weer daartegen hoog nodig?, zo vroeg hij. „Als we voor totaal veranderde verhou dingen staan, dan moet ook ons defensie beleid zich daarbij aanpassen en dient de minister dit openlijk te erkennen. Men zal het volk precies moeten zeggen waarop het staat en waarmee het rekening dient te houden. Het Westen zal zich moeten voor bereiden èn op de atoomoorlog èn op de conventionele oorlog. De vraag is of de financiële consequenties daarvan nog te dragen zijn. Hier past duidelijke voorlich ting. Het gaat om ontzaggelijk belangrijke vragen, waarover de regering niet alleen heeft te beslissen, maar eveneens het par lement, dat daarvoor echter deugdelijk in gelicht dient te worden." De heer Weiter meende te weten dat er onderhandelingen gevoerd worden om uit de „motte-ballen- vloot" (de oude opgelegde vloot) van de Amerikanen een vliegkampschip geleverd te krijgen? DIGNE (Reuter) Clovis Dominici heeft zijn vader, Gaston beschuldigd van de moord op de familie Drummond. Rech ter Bousquet had hem gewaarschuwd dat het een schande was voor een zoon zijn vader te beschuldigen. Clovis antwoordde: „Ik weet het". De oude Gaston glimlachte vaag. Vergezeld door haar schoondochter Yvette arriveert de vrouw van Gaston Dominici aan het gerechtshof te Digne, waar het proces is begonnen tegen haar man, die wordt verdacht van moord op de Britse expert Sir Jack Drum mond, Lady Ann en hun dochtertje Elisa beth. De gesprekken stokken. Nieuivsgierig volgen de blikken der omstanders de beide vrouwen, van wier getuigenis zij mis schien een beslissende aanwijzing verwach ten. Is Uw rook-budget ook met 6% gestegen? Het is U graag gegund, maar nodig is 't niet... als U tenminste Croydon rookt. Dan heeit U voor 70 cent per pakje een kwaliteit waar iedereen op afvliegt! De regering heeft besloten, behoudens goedkeuring van de Staten-Generaal, het Amerikaanse s.s. „American" aan te ko pen voor het vervoeren van emigranten. Het ligt in het voornemen de noodzakelijke verbouwingen in Nederland te doen ge schieden. waarna het schip naar verwach ting in begin 1956 in dienst zal kunnen worden genomen. Met het aankopen van het schip en het overbrengen van een Amerikaanse naar een Nederlandse haven is een bedrag van f 6.520.000 gemoeid. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van het Scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1954. De verbouwing van het schip zal in de loop van 1955 worden aanbesteed. Volgens globale raming zal deze verbouwing en de aanschaffing van een inventaris ongeveer f 14.800.000 belopen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich afgevraagd of het charteren van een schip niet de voorkeur zou verdienen boven kopen. Daar zowel bij een aan te kopen als bij een charterschip de exploi tatie voor rekening en risico van de staat zal blijven, dient op grond van de gevraag de eharterprijs aan kopen de voorkeur te worden gegeven. Bij een belangrijke daling van de emi gratie is het mogelijk een regeringsschip tijdelijk op te leggen. De kosten daarvan zijn betrekkelijk gering. Bij een gecharterd schip evenwel loopt de huur tot het einde van de charterperiode door, onafhankelijk van de vraag of het schip al dan niet ge bruikt wordt. Het van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gecharterde m.s. „Sibajak" zal naar verwachting eind 1958 wegens ouderdom niet meer beschikbaar zijn. Dit schip zal, evenals het m.s. „Jo'nan van Oldenoarne- velt" tot en met 1956 bij het rijk in charter varen, waarna de ontwikkeling van de emigratie en de gevolgen daarvan op samenstelling en omvang van de regerings- vloot opnieuw onder ogen kan worden ge zien, zo deelt minister Algera aan de Tweede Kamer mee. ADVERTENTIE door bij gevatte kou de dreigende ge varen te bestrijden met: De jongste zoon herhaalde de beschuldi ging die hij reeds tegenover de politie had geuit: op een avond had zijn vader meer dan gewoonlijk gedronken en hij was boos op de moeder, die zich teruggetrokken had. Hij had toen in een hartstochtelijke uitbarsting gezegd: „Ik heb er drie gedood en als ik moest zou ik een vierde doden". Zijn vader had hem, Clovis, verteld, dat hij met de Britse kampeerders gevochten had, toen hij een aardstorting was gaan inspec teren, en dat hij alle drie gedood had. Toen de politie mij dit liet herhalen in te genwoordigheid van mijn vader noemde hij mij een leugenaar. Gaston had op ge heimhouding aangedrongen. Aanvankelijk had Clovis zijn broer Gustave verdacht, doch zijn verdenking was op zijn vader gevallen, toen hij ge merkt had, dat de karabijn uit de schuur verwenen was en nadat Gustave gezegd had dat de vader de schoten in de nacht gelost had. Van toen af aan had hij zich niet meer aan geheimhouding gebonden geacht. Gastons 75-jarige vrouw, Marie, ver klaarde, dat zij pas iets omtrent Elizabeth Drummond had gehoord toen Gustave had gezegd het kind bij de rivier gevonden te hebben, het hoofd bedekt met bloed. Gus tave had gezegd, dat Elizabeth dood was. De rechter vroeg: „Ongetwijfeld zou een oude dame als u, met zoveel kleinkinderen, er aan gedacht hebben het kind te gaan helpen?" Marie Dominici schudde haar hoofd en zei: „Neen". Op de vraag van de rechter of zij die nacht schoten had ge hoord zei zij, alleen maar het blaffen van honden gehoord te hebben. Marie, die als nauwe verwante van de beklaagde niet de eed had afgelegd, zei dat haar kleinzoon Roger Perrin. die eerder tij dens het proces bekende de politie voorge logen te hebben, de nacht van de moorden niet op de boerderij had geslapen. Voorts verklaarde zij, dat zij 's ochtends vroeg haar echtgenoot het huis had horen ver laten. (Van onze correspondent in Londen) Labour's Lagerhuis-fractie heeft na een stormachtige bijeenkomst met 131 tegen 93 stemmen besloten de zeven leden, die zich niet hebben gestoord aan de order van het fractiebestuur dat allen zich van stemming dienden te onthouden inzake de accoorden van Londen en Parijs, te ont heffen van het lidmaatschap van de fractie. Zij blijven als onafhankelijke Labourleden in het parlement tot het besluit eventueel ongedaan wordt gemaakt. Een verzoenings-voorstel dat een strenge schrobbering beoogde, werd met 124 tegen 103 stemmen verworpen. De scheuring in de fractie is door het gebeurde meer dan ooit openbaar gewor den. Veertig leden onthielden zich van stemmingover het royementsbesluit. De rebellen verweerden zich krachtig en herinnerden aan de tijd dat verdraag zaamheid de grootste deugd was in socia listische kring. Attlee verklaarde on ijs koude toon dat sommige van de rebellen zich herhaaldelijk hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de partij-disci- nline, doch anderen niet. Er kon echter ceen onderscheid worden gemaakt. Het besluit dat de fractie niet mocht stemmen bij het debat over de Europese defensie was. aldus Attlee. genomen om te voor komen dat de fractie uiteen zou vallen in voor- en tegenstemmers en anderen die zich zoudrn onthouden van stemming. Attlee zeide no:r dat het rovement als fractielid niet betekent: royement uit de partij. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 November in staat van faillissement verklaard: H. Ruhling. manager, te Zandvoort, Dr. Gerekstraat 4. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator, mr. B. J. de Boer, te Zandvoort. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 November 1954 eeëindigd het faillisement van P. Schuijt. timmerman te Haarlem, Bisschop Ottostraat 17. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 16 November is de op 20 October 1953 aan J. A. Snelders te Zaandijk, Dr. J. Mulderstraat 23, zaakdrij- vende te Koog aan de Zaan onder de firma „Machinafabriek H. Stevens" verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar. Bewind voerder: mr. J. O. Baron, te Beverwijk. Ir. L. J. M. Feber zal in April 1955 als wethouder van Den Haag aftreden en als raadslid ontslag nemen. Er is de laatste tijd critiek geoefend op het beleid van deze wethouder, voorname lijk inzake de Haagse Woningbouw Maat schappij, alsmede inzake het tempo van de woningbouw. Van 1922 tot 1925 en van 1928 tot 1936 had hij voor de R.K. Staatspartij zitting in de Tweede Kamer. In 1927 werd hij lid van de gemeenteraad van 's-Gravenhage en in 1933 wethouder. In de ouderdom van 75 jaar is vanoch tend om half tien in het ziekenhuis Zuid- wal te 's-Gravenhage overleden de toneel speler Jacques Reule. Johannes Laurens Reule, die zich Jacques noemde, werd op 17 November 1879 te 's-Gravenhage geboren. Nadat hij de kweekschool had doorlopen en de acte voor onderwijzer had gehaald, bezocht hij de Toneelschool, waar hij in 1907 eindexamen deed. Hij begon zijn carrière bij de Konink lijke vereniging Het Nederlandsch Toneel, van welk gezelschap hij, uitgezonderd een korte periode bij Verkade, deel uitmaakte tot 1924. Hierna werkte hij gedurende een zestal jaren bij het Rotterdams-Hofstad Toneel, tot 1930. Het daarop volgende sei zoen gaf hij zijn krachten aan het Nieuw Nederlands Toneel, van 1932 tot 1935 speelde hij bij Cor Ruys en daarna vertolk te hij alleen gastrollén en hield hij voor drachten. In 1946 kwam Jacques Reule voor het laatst op het toneel, toen hij op trad in een voorstelling van ..Marinehel den" bij het ensemble van Willem Goos- sens. Aan de 75ste verjaardag van de Toneel school heeft hij luister bijgezet, met zijn rol van de prins uit „Oud-Heidèlbérg". Ook bij de zestigste verjaardag van de Amster damse Stadsschouwburg in September 1954 heeft hij nog een bijdrage geleverd aan de jubileumviering. Tal van rollen uit het klassieke réper toire heeft Reule gespeeld: Arend in „Gijs- breght" van Vondel, „Cassio in „Othello" van Shakespeare, Lucentio in diens „Ge temde feeks", Orsino en de nar in „Drie koningen avond", Oberon in „Een mid- zomernachtdroom" en Christian de Neu- villete in „Cyrano de Bergerac" van Ros tand. Zijn grootste faam verkreeg Jacques Reule echter met tal van jeune-premier- rollen. Behalve bij de reeds genoemde ge zelschappen is hij opgetreden onder leiding van Heijermans, Royaards en Van Dal- sum. Ook in stukken van Nederlandse toneel schrijvers heeft Reule tal van rollen ge speeld: zo werkte hij mee aan „Het paleis van Circe" van Frederik van Eeden, aan „Freuleken" van Herman Roelvink en aan „Pro Domo" van jhr. A. W. G. van Riems dijk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5