Van Voorthuysenschool houdt leerlingen-expositie Kort en bondig Ned. Christelijke Beambtenbond vierde zestigjarig bestaan U heeft er geen omkijken naar... „De Spaarnestad" Interscholair Jeugdtournooi 1955 Uitbreiding van carrosseriefabriek Geestelijke Volksge zondheid in Noordholland F ederalisten-f orum in raadzaal 8 Onwaarschijnlijke graad van perfectie VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Avond voor verladers en eigen vervoerders wXUeehb Burgerlijke Stand van Haarlem Ziekenvervoerder zou op agent zijn ingereden Stille Armen te Heemstede i „Die Spaerneghesellen" maakten goede beurt Miniatuurspoorwegtentoon- stelling wordt geopend Verandering Phoenixterrein Meisje aangereden door personenauto Herenhandschoenen Jac. van Looy en de Franse impressionisten Veertig jaar bij P.T.T. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tentoonstellingen van werk van leerlin gen zijn gaan behoren tot de vaste school programma's. De Dr. A. van Voorthuysen school te Haarlem bezit vanaf vandaag een door leerlingen verzorgde tentoonstelling, die van een ontroerende kwaliteit is: deze school aan het Spaarne is voor zeer zwak begaafde kinderen, lijdertjes aan imbecili- tas. Dit betekent, dat hun intelligentiever mogen zelfs te laag is om het buitenge woon lager onderwijs voor zogenaamde debielen te kunnen volgen. Zij reageren zeer langzaam, meestal sterk negatief, hun- handelen is ongeremd, zij zijn motorisch gestoord, hebben angst reacties, een vluch tige aandacht. Op de Dr. A. van Voorthuy senschool trachten twee mannelijke en drie vrouwelijke leerkrachten deze kinderen vorming te geven op een wijze, die bewon dering afdwingt. De tentoonstellingsproducten zijn daar een bewijs van. Er zijn momenteel 88 leer lingen maximumleeftijd is achttien jaar die verdeeld zijn in vijf groepen. Aan vankelijk komen de kinderen in een^obser- vatiegroep, in de tweede en derde groep wordt de verbale ontwikkeling begonnen; de vierde en vijfde groep vormen een ar- beidsgroep voor de jongens en voor de meisjes een huishoudklasse. Bepaalde men zich vroeger louter tot het bezig houden der kinderen, momenteel tracht men die bezigheid te richten langs visuele, audi tieve en motorische weg. Het onderwijs gaat letterlijk spelenderwijs en bevordert gewoontevorming. Het tentoongestelde werk toont duidelijk de groepsgewijze vor deringen. Wie bedenkt met welke moeite en na hoeveel tijd elk der werkstukjes tot stand is gekomen en dat de verzorgdheid ervan bij normale kinderen een onwaar schijnlijke graad van perfectie zou bete kenen, wordt door het zien van honderden gave werkstukjes gegrepen. De toewijding waarmee de schrijfschriften zijn gemaakt dwingt bewondering voor het onderwijzend personeel af, dat die kinderen langs geheel andere wegen dan de gebruikelijke zij begrijpen niet wat ze schrijven moet onderrichten. En wij kunnen ons de vreug de van een docent begrijpen, als hij plot seling tussen honderd keurige regels met hetzelfde woord ontdekt: „ik zie Kees, Kees met de bal", een ongeremdheid van de leerling, die hier echter grote winst betekent: de leerling heeft geschreven, niet uit gewoonte, maar omdat hij er be hoefte aan had, omdat die regel voor hem een betekenis gekregen heeft. De kinderen hebben uitknipsels naar de tentoonstelling gebracht (want zij zijn zelf verrukt van deze expositie), schilderstukjes, die meestal overtrekkingen zijn, geplakte huisjes, vlechtwerkjes waarbij ze hebben moeten tellen, eerst tot twee en bij sommige zelfs ADVERTENTIE Een kitje van onze niet te overtreffen WALES-ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per HL (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per HL Alleenverkoop BR ANDSTOFFENHANDEL FRIESE VARKENSMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Voor leden van het district Noordiholland van de algemene verladers en eigen ver voerders organisatie wordt op Woensdag avond 8 December in Brinkmann een voorlichtingsavond gegeven. Het program ma omvat belangrijke films en toelich tingen op vervoers- en verkeersgebied, on der meer filmstrips over het rijtijdenbe sluit en „U rijdt toch niet zo" en de films „Ongpluikken gebeuren niet, maar worden veroorzaakt", „Oplegger 201" en „Ophef fing van de grensbelemmeringen". ADVERTENTIE EEN PLAID... als cadeautje, Aa-Be plaids in de prijs van 15.90. Origineel Eng. zeer fijne tinten 22.50 VOOR DE BA BY ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM HAARLEM 23 November 1954 BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., G. H. van Eekde Fost; 23 Nov., N. VlottesLut- jeharms; 22 Nov., C. Sparnaay—Klijn; A. M. NijemantingBosveld; A. M. van Dijckvan Rossum; L. RoestPrestori; R. Cobelens Erdtsieck; J. C. SlijkermanGigengack; I. C. Aslandervan den Bruggen; 23 Nov., P. J. Wesselink—Koppen; J. P. Tulen—Jansen; M. A. Minnebovan Lieshout; M. F. Bar- tels—Garmhausen. BEVALLEN van een dochter: 20 Nov., H. W. M. J. van der Haagen—de Groot; 23 Nov., A. W. AlbertsGroot. OVERLEDEN: 20 Nov.. P. A. de Gunst, 83 j., Iordensstraat; C. G. B. Kuiper—Evers, 72 j., Javastraat; 21 Nov., J. Vink, 69 j., Rijks straatweg; 22 Nov., B. Th. F. van Berkel, 17 j., Hazepaterslaan; 22 Nov., H. EimersKra- mr, 49 j., Duinoordstraat; J. J. Meerman, 68 jRamplaan; Ph. van Sluisdam, 64 j., Bil- derdijkstraat; E. Prager, 54 j., Schoterweg. tot zes. Dat tellen is dus gebeurd met een bedoeling, het tellen had zin. Zo betekent elk werkje een overwinning van het ge duld, van het onderwijs. Elk stukje is een krachttoer. Op eigen weefgetouwen maak ten de meisjes handdoekjes, waarbij ze hebben geweten dat na twee witte draden twee rode moesten volgen; keurige gelijk matige doekjes. Ze hebben met leder tasjes en etuitjes gemaakt. Als grootste zekerheid heeft dit onder richt een negatieve: het zullen zorgenkin deren blijven. Maar met grote voldoening vertelt de directrice, juffrouw Boer, van die ene leerlinge, die nu in een ziekenhuis mag werken; van anderen, die in de huis houding zijn gegaan- Wij vernamen, dat er pogingen in het werk worden gesteld om een nieuwe be huizing te vinden voor de schooi, een mo derner behuizing met moderner middelen. Wij hopen van harte dat het lukken zal. De zorg voor de minst bedeelden is de meestzeggende. En de resultaten die be reikt worden zijn geweldig, al zijn zij vol gens maatstaven van normaal onderwijs niet noemenswaard. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij de erkende opticien». Voor de Haarlemse kantonrechter stond Woensdagmorgen de ziekenvervoerder P. T. S. uit Lisse terecht. Deze werd er van verdacht, dat hij, terwijl hij een ernstige zieke vervoerde, geen acht had geslagen op het stopteken van een verkeersagent. Tegen d'e verbalisant die hem aanhield zou hij gezegd hebben, dat hij dringend met zijn patiënt op weg was naar een zieken huis en vervolgens was hij op de agent en op enkele voorbijgangers ingereden. Et- werd echter niemand gewond. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. J. van den Oever begreep niet, waarom de verdachte geen genoegen had genomen met een schikking en eiste een geldboete van vijfenzeventig gulden sub sidiair vijftien dagen en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maan den. De kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, veroordeelde de ziekenvervoerder conform de eis. ADVERTENTIE Put energie uit de natuur, neem elke dag KONINKLIJKE NEDERLAN DSCH E GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N .V. DELFT Het Haarlems Interscholair Comité or ganiseert elk jaar in de maanden Januari, Februari en Maart het interscholair jeugd tournooi en dezer dagen zijn er weer een 14.000 folders naar de scholieren gegaan; het tournooi 1955 staat voor de deur. Op Woensdag 26 Januari, 's middags en 's avonds, en op Woensdag 2 Februari, 's middags, krijgen de besten van de deel nemende jongens en meisjes weer gelegen heid declamatie, toneel en dans te laten horen en zien in de Stadsschouwburg en op Vrijdag 18 en Woensdag 23 Februari is de Concertzaal hun domein voor de koren, orkesten en solisten. Van Zaterdag 26 Fe bruari tot en met «Zondag 13 Maart is in het Huis Van Looy een tentoonstelling van producten van handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie. In een bijgaand schrijven aan de ouders der leerlingen wijst het comité op de grote culturele kracht, die van het toumooi uit gaat en de belangstelling die het kweekt voor vele takken van kunst. Voor de uit voeringen kunnen door de ouders nu reeds kaarten besteld worden. Een in de folder ingesloten drukwerkje van het UNESCO-centrum Nederland no- j digt tie leerlingen uit correspondentie te beginnen met leerlingen van de school in Ranikhet, India, waarvoor de Haarlemse scholieren momenteel een gummetjes-actie I voeren. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de oproep van vorige week de volgende bijdragen ontvangen: G.H.R. f 5, RB. f 2,50, Dankbare ouders f 50.K. R. v. St. f 50.—, W. T. f 25.—, H. A. v. O. f 25.—. Mevr. A. A. H. te Zeist f 3Drs. B. B. v. d. H. f 10—, J. K. f 5—, J. C. V. f 2,50, mevr. S. f 5.—. T. v. G f 10,—, mevr. wed. dr. L. J. A. B. v. B. f 5.mevr. T. A. K.- M. d. L. f 10,—, totaal f 208,—. De penningmeester, de heer A. van Winger- de, zal gaarne uw giften in ontvangst ne men, zowel te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. De vereniging „Die Spaerneghesellen" uit Spaarndam heeft met „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Feenstra een goede keuze gedaan. Niet alleen is de stijl over het algemeen natuurlijk en eenvou dig, de schrijvers zorgden bovendien voor een aantal aardige vondsten, die de ge- noegeliikheid vergroten. Van de geijkte zoetelijkheid is het gespeend, waardoor vooral de mannen een kans kregen te to nen wat ze waard zijn. Het verhaal over de gemoedelijke zeekapitein, die met pen sioen gaat en een spookslot koopt in Fries land, waar hij en zijn familie in een net van verwikkelingen en griezeligheden ver zeild raken, biedt vele mogelijkheden en het gezelschap heeft die ook dankbaar aangegrenen. Wat de heer J. Plas van de rol van kapi tein Brouwer maakte verdient bijzondere vermelding. Hij bezit een goed talent en heeft eer> natuurlijke wijze van bewegen, die bij amateurs uitzondering is. De heer G. van der Veenbrink was als de vreemde knecht Sinne heel verdienstelijk. Voor dr. Van Gendt had men de heer P. Haanstra gekozen, die misschien hier en daar een tikje chargeerde, zonder dat dit de waar dering voor zijn spel verminderde. Lolke de zeeman-huisknecht kwam door E. Hut- tinga tot leven. Freule van Sminia en Ba- bette. het zeemansdochtertje, werden re spectievelijk door mevrouw Verbeek en J. de Roov voorgesteld. P. van der Werf was de geheimzinnige man in huis en H. Beyer - bergen-Pluim het zorgzame dienstertje. De kunstschilder Leen Spierenburg zorgde voor een aardig décor en een goede grime, Donderdagavond zal da directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, voor een aantal genodigden, de tentoonstel ling openen van rijdende miniatuurspoor- treinen van de heer J. W. H. Flaskamo, welke is ingericht in een ark, liggend in het Spaarne nabij de Transvaalstraat. Het schip zal Vrijdag worden versleept naar de Langebrug over het Spaarne, waar het te genover de Rooms Katholieke kerk een ligplaats zal krijgen. Van Zaterdag af zal deze tentoonstelling, die onder meer met medewerking van de Nederlandse Spoor wegen tot stand kwam, 's morgens, 'sm:j dags en 's avonds voor het publiek opend zijn. In opdracht van carrosseriefabriek J W. Vermeulen te Haarlem is door de heer Bern. Ooms, architect te Haarlem, onderhands aan besteed het bouwen van een montagehal en spuiterij met kantoren, schaft-,was- en kleed lokalen op een terrein aan de Claes van Ruijvenstraat en Poenixterrein in Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: Bouwbedrijf F. H. Schmidt te Haarlem f 117.520; Bouwbe drijf C. G. Waleveld te Haarlem f114.180; H. v. d. Aardweg te Haarlem f 108.600; Bouw bedrijf H. J. G. Klein-Schiphorst te Haar lem f 107.740.. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Dit fabriekscomplex, dat medio Maart 1955 gereed moet zijn, zal verrijzen op het voormalige Phoenixterrein, tussen Claes van Ruijvenstraat en Phoenixstraat. De totale oppervlakte van deze nieuwbouw bedraagt 800 vierkante meter. Het geheel wordt in gewapend beton uitgevoerd met een voor Haarlem nieuwe dakconstructie, het zogenaamde Fusée Ceramioue dak. Mon tage- en spuithal krijgen daardoor een vrije overspanning van 15 meter. In gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat te Haarlem hebben leden vain de Nederlandse Christelijke Beambtenbond uit Haarlem en naaste omgeving, Velsen, Zandvoort, Aalsmeer en de bollenstreek het zestigjarig bestaan van de bond ge vierd. In 1894 hebben kantoorbedienden zich verenigd, in 1905 technici, in 1915 werkmeester en in 1917 werkers uit het verzekeringswezen. Deze bonden zijn op 30 September 1952 een fusie aangegaan. Bij de viering van het jubileum is de oprich tingsdatum van de oudste bond (20 No vember 1894) aangehouden. Aan de oprichting heeft ook een Haar lemmer zijn medewerking verleend en wel wijlen de heer H. B. Weijland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer C. van Rijsdam, het werk door de heer Weijland verricht; deze heeft vroeger met enthou siasme en liefde op het terrein van de Christelijke vakbeweging gewerkt. De heer Van Rijsdam richtte zich met woorden van welkom tot de heer J. N. Blom, die reeds zeven en veertig jaar lid van de bond is. De heer G. van Hoven heeft een jubi leumrede uitgesproken, die getiteld was „Worsteling, zegen en verantwoordelijk heid". Hij herinnerde aan de toestand van de arbeiders in de tweede helft van de vo rige eeuw. Door het toepassen van stpom in 't bedrijfsleven breidden de industrieën zich aanzienlijk uit en de positie voor de werkgevers werd steeds beter. Voor de ar beiders was dit niet 't geval en er heersten toestanden, óie men op dit ogenblik voor onmogelijk zou houden. De arbeiders wa ren weerloos en leefden zonder vooruit zicht. De geestelijke leiders namen een gereserveerde houding aan. Dank zij het Christelijk Nationaal Werkliedenverbond Patrimonium werd in 1891 een Christelijk sociaal congres gehouden en dat heeft o.a. lot gevolg gehad, dat klerken in 1894 be sloten een organisatie te vormen. Men kwam des avonds om 9 uur te Amsterdam bijeen, hetgeen laat is, maar men dient te weten, dat er tot acht uur gewerkt werd cp kantoren. Bij de bespreking wa ren de oprichters van mening, dat de ar beid de bron van het materiale bestaan is, dat Gods richtsregelen tot uitdrukking gebracht moesten worden en dat beroeps organisaties nodig waren. De heer Van Ho ven deed mededelingen over het oprichten van de verscheidene bonden, waaruit in 1952 de Nederlandse Christelijke Bearnb- 'enbond is ontstaan en wat er bereikt is. Met recht kan gezegd worden, dat er in het begin geworsteld is en dat daarna ze gen is gevolgd. Uitgebreide sociale maat regelen zijn getroffen en thans draagt men de verantwoordelijkheid er voor te zorgen, dat c-ie blijven; daarbij dient men niet alleen te denken aan zichzelf, maar Oft de Schoterweg ADVERTENTIE In het jaarverslag over 1953 van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland wordt meegedeeld dat het aantal patiënten aanmerkelijk is toege nomen, evenals het aantal adviesaanvra- genden bij de Medisch Opvoedkundige bureaux en de Bureaux voor School- en Beroepskeuze en Bedrijfspsychologie. Over 1952 bedroeg het aantal ingeschreven pa tiënten bij de Voor- en Nazorgdienst 2969, het aantal ingeschreven gevallen bij de Medisch Opvoedkundige Bureaux 630 en bij de Bureaux voor School- en Beroeps keuze en Bedrijfspsychologie 499. Over 1953 bedroegen de cijfers achtereenvol gens: 3458, 834, 1053. De wachtlijsten bij de Medisch Opvoed kundige Bureaux nemen, ondanks de uit breiding van personeel, toe en verdere personeelsuitbreiding zal in de toekomst beslist noodzakelijk zijn. Ook de Voor- en Nazorgdienst kampt met een tekort aan personeel, waardoor de thans in dienst zijnde sociale werksters vaak onder hoge druk moeten werken. Doordat in 1953 onder leiding van me juffrouw dr. M. C. Bos een begin kon worden gemaakt met het te werk stellen van stageaires is in de dringendste behoef te aan psychologisch geschoold personeel voorzien. Niettemin neemt ook het aantal advies-vragenden bij die afdeling zodanig toe, dat het thans aanwezige personeel slechts met de uiterste inspanning van krachten deze aanwas kan verwerken. Uitbreiding werkgebied Het werkgebied onderging een belang rijke vergroting. De raden van de gemeen ten Beverwijk, Velsen, Heemskerk (dis trict Kennemerland), Nieuwer Amstel, Aalsmeer en Uithoorn (district Amstel- land) besloten met ingang van 1 Januari 1954 toe te treden tot de stichting. Dit be tekende een vermeerdering van het aantal inwoners van het werkressort met 133.409, zodat het totaal aantal op 1 Januari j.l. be droeg 783.770. In deze districten function- neert op het ogenblik de Voor- en Nazorg dienst volledig. De andere diensten wor den voorlopig nog van Alkmaar uit gere geld, in afwachting van het gereed komen van de aan de Stichting door de gemeen ten beschikbaar gestelde panden. Bureaux van de stichting worden gevestigd in Vel sen, Beverwijk, Nieuwer Amstel en Aals meer. Dat de toeneming van het aantal patiënten bij de psychiatrische diensten het grootst is, is voor een groot deel het gevolg van de steeds hechter wordende samenwerking met huisartsen sociale diensten, psychia trische inrichtingen, enz,; ook wordt# van particuliere zijde steeds meer de hulp van de dienst ingeroepen. De ambassadeur van Groot Brittannië in Nederland, Sir Paul Mason, heeft in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten- onstelling geopend van werk van de Ingelse schilder Ben Nicholson. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor i negen wilde de zestienjarige wielrijdster Th. H. M. van NuuS uit Haarlem, die de j Schoterweg bereed in de richting van de stad, bij de Kleverlaan gekomen, linksaf de Kloosterstraat inrijden. Uit tegenge- j stelde richting naderde op de Schoterweg een militaire colonne. Het meisje wilde voor deze stoet langs de Kloosterstraat be- reiken, doch merkte niet een personenauto op, die de colonne passeerde. Met deze auto kwam zij in botsing; zij is met een hersenschudding opgenomen in de Maria- stichting. Het voorwiel van haar fiets werd zwaar beschadigd. De auto liep schade aan voorruit en linkerspatbord op. ook aan anderen. Tegenover God dragen de leden ook verantwoordelijkheid. Ten slotte zeide de heer Van Hoven, dat de worsteling nog voortduurt, echter ook de zegen; hij wekte allen op van hun Christe lijke sociale gedachten te blijven getuigen en mee te werken het aantal leden uit te breiden. Het gezelschap „Podium" verzorgde het verdere deel van het programma. Een der medewerkenden, de zanger Gerard Ielo, zong v oor de pauze een aantal negerliede ren, waarmee hij veel succes boekte. Na de pauze voerde het gezelschap de jubileumrevue „Van Stastok tot Stavast", geschreven door K. Norel, op onder lei ding van Dirk Verèl. Op vlotte wijze werd een aantal sketches ten toneele gebracht, waarbij de bezoekers geen indruk kregen van de toestanden op de kantoren aan het einde van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw en die de aanleiding gaven dat de beambten zich verenigd hebben in een Christelijke organisatie. De revue werd op vlotte wijze gespeeld en de mede werkers zorgden voor veel vrolijkheid. Deze revue wordt in een aantal plaatsen van ons land, waar het jubileum gevierd wordt, voor het voetlicht gebracht. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één RIS P-tabletje blust het wel Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese Federalis ten (de B.E.F.) organiseerde Dinsdagavond in de raadzaal van het stadhuis een forum, waarin mr. C. van Rij uit Amsterdam als voorzitter zitting had genomen en vijf ver tegenwoordigers van politieke jongeren organisaties het ledental uitmaakten. De laatsten waren de heren H. Zachte van de Nieuwe Koers, Burmanje van de KVP, E. Nordlohne van de Jeugdorganisatie Vrijheid en Democratie, E. J. Mathies van A.R.J.O.S. en W. Scholten van de C.H.U. De belangstelling voor dit forum was buitengewoon gering: het forum zag van uit de zetels van B. en W. slechts 25 be langstellenden in de stoelen van raads leden voor zich. Mogelijk heeft hier ook het karakter van de avond onder te lijden gehad, want een succes konden de discussies niet opleveren. De forumleden verloren zich herhaalde lijk <n partijpolitieke overwegingen, zodat voorzitter Van Rii moest opmerken, dat men toch eigenlijk bijeen was om over een Verenigd Europa te praten. Aan voorzitter Van Rii lag het falen van de a^ond overigens niet. In een gloed vol openingswoord (na het welkom door de voorzitter "van de organiserende afde ling. de heer Van Helsdin^enï omschreel hii kort en helder de huidige stand van zaken bii het streven naar fedèralisfne. waarbij hij uiteraard d'ener inging op de politiek van Mendf-s-France. ..Maar ëen verloren slag is geen verloren wedstrijd", zei hij. „het schijnt dat nu de federalisten inplaats van de voorzichtige regeringen het met het nationalisme moeten ooknappen". Zou er aan deze forumavond een con clusie te verbinden zijn. die door een eens gezind forum zou kunnen worden voorge staan dan is het, dat de federalisten door de laatste crisis, de verwerping van de E.D.G., met een zuiverder aanpak vanuit het beginsel kunnen werken. nana t. NANA 8 2.PANGKAT. 3. DjABATAN 4 UMimcfGLlJM6§m l 5. TANDA2 DföADAN*»/ DAH DÜIHAt i -ft 'U - 6TiKPATÏXIfcSIJ& STAfKWARTUSR. mï i&fcv TENTARA TERRltORiUM VII i ui cr?r' r 1 o 25 TAND A ANGGAUTA PEGAWAI SfPll ANGKATAN 0ARAT - REPUSUK INDONESIA i. dm - - iv^v.-ï.v. Hoewel Indonesische woordvoerders blijven ontkennen, dat het Indonesische leger iets te maken heeft met de jongste infiltratie aan de Etna-baai in Nederlands Nieuw Guinea, blijft men van officiële Nederlandse zijde persisteren bij de klacht, dat bij deze actie wel degelijk Indonesische eenheden betrokken zijn. Een nota dienaangaande werd aan de Indonesische regering aangeboden. Van officiële Neder landse zijde werden de gegevens verstrekt, dat de voor infiltratiedoeleinden opge leide manschappen in Indonesië een zgn. civiele status krijgen, maar dat zij echter blijven, bij het onderdeel Kadervorming, dat rechtstreeks onder het commando van 25 R.I. (Staf) ressorteert. Foto: dit is een van officiële Nederlandse zijde verstrekte foto-copie van een identiteitsbewijs, gedateerd: Stafkwartier 1711/1954 en getekend door kapitein Soetarto van het Indonesische leger, territorium VII, R.I. 25, dat werd aangetroffen op een van de infiltranten. Boven: de binnenkant van liet opvouwbare stuk, onder de buitenzede. C binnenland Dc minister van Financiën, de heer J van de Kieft, heeft zich met zijn echtgenote voor een kort verblijf in Italië per vliegtuig naar Rome begeven. De minister wordt Maandag in Nederland terugverwacht. Op de Friese straatweg te Groningen is een Duitse personenauto in volle vaart tegen een met pulp geladen vrachtauto gereden De bestuurder van de personenauto wilde de vrachtauto passeren, maar zag te laat een van de tegenovergestelde richting komende auto. De 40-jarige chauffeur en zijn 38-jarige passagiere, beiden uit Hamburg, werden ernstig gewond. Beiden zijn naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. In zyn geboorteplaats Appingedam is op 79-jarige leeftijd overleden mr. A. T. Vos, oud-deken van de orde van advocaten te Groningen, jarenlang lid van de raad en wethouder van Appingedam en medeoprich ter van de Brons-motorenfabriek aldaar. Op de 35ste R.A.I.-tentoonstelllng, die van 26 Februari tot en met 6 Maart zal wor den gehouden, zullen bedrijfsauto's, motor rijwielen, scooters, bromfietsen, fietsen, alsmede onderdelen en toebehoren tentoon gesteld worden. In samenwerking met ambtenaren van de PTT heeft de rijkspolitie twee clan destiene zenders te Muntendam opgespoord en in beslag genomen. Tegen twee inwoners van Muntendam, één van Noordbroek en één van Sappemeer is proces-verbaal op gemaakt. Op een bijeenkomst van de streek WV „Brabants Centrum" heeft prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) ge waarschuwd tegen het overschatten van onderdelen van de R.K. godsdienst, die voor de vreemdeling niet de voornaamste zijn, zoals bijvoorbeeld het niet gedogen van ge mengde zwembaden. „Men moet geen moraal demonstreren die men in Brabant noch aan de religie noch aan de geografische ligging te danken zou hebben", aldus Anton van Duinkerken. De beslissing over de uit 1754 dateren de buitenplaats „Sparrendaal" te Driebergen is thans gevallen: Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Driebergse raad, het historische gebouw aan te kopen als raad- huis. Een bestuursdelep-atie van de vereni ging „Het Residentie-Orkest" heeft de leg penning, ingesteld ter gelegenheid van het gouden jubileum, ten huize van dr. Peter van Anrooy aan deze oud-dirieent uitgereikt. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen staatsinrichting M. O. slaagde de heer R. Smitz te Haarlem. Aan het St. Elisabeth's of Grote Gast huis te Haarlem zijn geslaagd voor het diplo ma A de volgende verpleegsters: H. L. F. C. du Buy. S. C. den Daas, C. J. van Doorne, W. Harders. C. A. van de Hoek Ostende, J. F. Roelink, K. Rodenburg. J. Schaap, A. A Mosterdijk, J. E. Sebus en D. van der Wal. Mr. C. Jansen Verplanke uit Haarlem is met ingang van 1 Deceniber benoemd tot assistent-gemeentesecretaris van 's Graven- hage. De afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschap- oij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Dinsdag 30 November in café Rusthoek in Bloemendaal een praatavond, waarop onder meer de heren A. Jager en J. de Groot een inleiding zullen houden. Bii de in bet Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwiik gehouden examens voor het diploma Ziekenverpleging A slaagden de dames: L. Bennebrnek Evertz, G. E. Mus. H. Th. Roodhart, P. Schreuder. A. E. C. Ho- berg, A. Lievendag en C. J. Melse. Als rege- ringsgecommitleerden traden op dr. J. G. Hoge uit Haarlem en dr. W. J. Mulder uit Zaandam/ ADVERTENTIE Echte Varkenslederen geheel gevoerd met wollen tricot ƒ12.90 Gen. Cronjéslraal la-lb Telefoon 16045 Lezing van prof. Wvan der Pluytn in „Huis Van Looy In het „Huis Van Looy", waar de vijfde jaarlijkse tentoonstelling wordt gehouden van werken van Jacobus van Looy, werd gisteravond door prof. W. van der Pluym een lezing gehouden over Van Looy als schilder in zijn betrekking tot de Franse impresionisten van zijn tijd. Van Looy heeft door zijn reizen open gestaan voor de beweging, die in de Franse schilder kunst gaande was, ofschoon hij zich daar door nimmer heeft laten leiden; daar was zijn stijl te persoonlijk voor. Prof. Van der Pduym beschreef uitvoe rig de omgeving waarin de jonge kunste naar Van Looy opgroeide en de drang naar vernieuwing die hij deelde met andere jongeren van die tijd, zoals zijn medeleer lingen aan de Rijksacademie in Amster dam: Havermans. Toorori, Veth, Witsen en Van der Valk. Hetzelfde verlangen naar vernieuwing dat zich bij hen manifesteer de, beheerste vele jonge Pariise schilders, die het classisisme de rug toekeerden en de natuur introkken de latere Barbizon- school waarvan onder meer deel uit maakten Camille Corot. Theodore Rous seau en Jean Francois Millet. In Pari.is ont stond het. realisme, dat wel het krachtigst tot uiting kwam in het werk van Gustave Courbet. Verscheidene werken van de Franse im pressionisten werden on het. witte doek ge- nro.iecteerd en prof. Van der Pluvm wees er verscheidene nersoonliike trekken en gemeenschappelijke kenmerken in aan. On Donderdag 2 December hoopt de heer D. H. Vrugt, Joh. de Bwkstraat 25 te Haarlem, veertig jaar in dienst te zijn van PTT. De jubilaris bo«on *?'n ^onbaan als huipbe^eller in DcemSr lp 14 te Haar lem. zijn henoemm* a's besteller volgde in Mei 1919, na dat hii verschillende ran gen had doorlopen o.a. schrijver en em- oloyé 3 volgde zijn benoeming tot employé 2 on 1 October 1949. De heer Vrugt is mede-oprichter geweest van de muziekvereniging De Haarlemse Postfapifare, waarvan hij tot en met Juni 1947 zitting had in het bestuur. Na de oor log was hij'ook nog enige iaren werkzaam als bestuurslid van de "akcroeo PTT van de Nederlands Christelijke Bond van over heidspersoneel, afdeling Haarlem. Het zal de heer D. H. Vrugt die dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken' bij te houden receptie in zijn woning.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8