Engeland steunt Nederland, India achter Indonesië, Amerika neutraal Nieuw-Guinea zal krachtig verdedigd worden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vacantievrijheid Blankenhorn gaat Saar- accoord weer bespreken Zuijl-Amerikaanse groep geeft de doorslag Hoover klopt Duitsers op de schouder Stoffelijke resten van Visjinski gecremeerd Conflict in Argentinië spitst zich toe Theodor Blank geeft er de brui van Het woord is aan Lof en blaam voor sir Winston Churchill VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 Nieuw-Guinea voor het UNO-forum President Rhee bindt in Minister Staf: Gereed om woorden kracht bij te zetten Meer bescherming van edelherten Noodweer boven Engeland Urn wordt heden bijgezet in een nis achter het mausoleum Ondank is ons loon, zegt Perón Maar ook als hij niet komt, breekt het tumult los Dr Adenauer eert hem, maar de Britse pers laakt hem Nieuw schip voor de K.R.L. Weer rapport 69e JAARGANG No 119 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 273 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NATUURBEHOUD en vacantiè-houden zijn aan de orde geweest op een te Hilver sum gehouden congres. Als u de schattin- gen-in-cijfers overdacht hebt, waarmee onze samenvatting van het verhandelde op dat congres opende, moet u evenals mij wel een lichte huivering bevangen hebben. Dat over elf jaar het aantal vacantiegangers in ons land vermoedelijk met twintig percent zal zijn toegenomen, zegt nog niet zoveel. Dat de totale bevolking dan IIV2 millioen wel zal zijn gepasseerd klinkt al veel erger. Wij zijn nu ruim IOV2 millioen sterk. Waar ligt, volgens de bevolkings-experts, eigen lijk de grens van het opeenhopen van mil- lioenen in dit kleine land? Tegen 1980 ver wacht men dat in de „Randstad Holland" de bevolking 2730 personen per vierkante kilometer zal zijn. Een ontstellend aantal, als ge u even een onbebouwd stukje grond van een kilometer lang en een kilometer breed voorstelt met een dergelijke menigte erop. Zij zal nog maar het gemiddelde aan* geven. En zij moet wonen en werken op het dierbaar plekske grond. Het zal, ge middeld of niet, ontstellend volgebouwd zijn, vooral in de' hoogte. Hoogbouw zal zich in steeds meer stijgende mate aan dienen. Maar daar heeft het congres in Hilver sum het niet over gehad; het was immers aan natuurbehoud en vacantie-houden eigenlijk uitgedrukt in het woord „recrea tie", waarmee alle ontspanning in de natuur bedoeld wordt gewijd. Welnu, het heeft zijn gemiddelden niet tot de Randstad Hol land bepaald en ook het hele land in ogen schouw genomen. Nu al is er per hoofd1 van de bevolking helaas maar 490 M2 bos en woeste grond. De bewoner van Frankrijk heeft negenmaal zoveel tot zijn beschik king, die van Duitsland ruim viermaal zo veel en zelfs de. Belg, die het ook niet zo ruim heeft, haalt bijna het dubbele. Burgemeester Boot, van Hilversum, heeft voor meer organisatie gepleit. Hij wil een staatssecretariaat voor natuurschoon en re creatie zien ontstaan. Doelbewuste leiding van boven af, zegt hij, is nodig om rich ting te geven aan de vele maatregelen, die zowel van particuliere als van overheids- zijde getroffen moeten worden om zo goed mogelijk te voorzien in het nijpende ge brek aan ruimte voor een gezonde vacantie- besteding van het Nederlandse volk. Eer lijk gezegd lokt mij dit nog minder aan dan die alarmerende cijfers. Wat is nu juist to'n grote, wellicht de grootste aantrekke lijkheid van vacantie? Dat men vrij is, niet alleen van zijn dagelijks werk en andere beslommeringen, maar ook in zijn bewe gingen. Dat men gaan kan waarheen men zelf wil en zich daar bewegen of niet be wegen zoals men dat. zelf verkiest. Ik houd mijn hart vast als ik denk aan een over heidsapparaat, onder aanvoering van een staatssecretaris, die ook dat alweer zou moeten gaan regelen: van boven af. Als de overheid de hand niet aan de ploeg slaat, heeft burgemeester Boot gezegd, zal de uit de steden naar buiten trekkende massa zelf een oplossing zoeker* een goede oplossing zat dat stellig niet zijn. Dat zegt de bur gemeester, blijkbaar zonder te begrijpen dat de enige goede oplossing voor mensen die met vacantie gaan juist diegene is die zij zelf kiezen. Anders is de aardigheid er af. Men wil niet maar weer gestuurd wor den en geordend: men wil zijn vrijheid. Of een burgemeester of een andere over heidspersoon met. hun vacantie-voorkeur instemt zal ook zijn eigen eemeentenaren vclstrekt niet interesseren. Zij zullen vin den dat dit hun zaak is en niet de zijne. Hij heeft zijn taak in het gemeentebestuur en zij hebben de hunne in het besturen van hun eigen levens een aanmerkelijk dieper ingrijpende taak. waartoe ook en vooral hun vrijheden behoren. Ook als het zover mocht komen als het werkcomité Natuurbehoud en recreatie en anderen blijkbaar verwachten, als wij dus steeds hoger bouwend maar in millioenen zullen blijven toenemen, is er nog wel een vacantievrijheid te hand haven. Zelfs als West-Europa, zijn eigen onmiskenbare belangen veronachtzamend, verdeeld mocht blijven in zijn historische vakjes met zijn geijkte nationale grensjes. Zelfs dan is het waarschijnlijk dat de ont wikkeling van het verkeerswezen de va- cantie-keuze zal verruimen. In 1965 en nog meer in 1980 zal men zich in groter aantal en met minder kosten kunnen verplaatsen naar de landen, die wèl ruimte hebben, dan nu. De menigte zal ook steeds minder neiging hebben om dicht bij huis te blijven. Nu al is er veel veranderd. Nieuwe ge dachten zullen groeien, nieuwe gewoonten ontstaan, ook in het vacantie-houden. De jongeren van nu, die 's zomers al in zo groten getale over de grenzen trekken, zul len dat als zij ouder zijn geworden blijven doen. Denkelijk zullen zij, met versnelde vervoersmiddelen, hun ontdekkingsreizen steeds verder uitstrekken. Maar nog altijd: volgens eigen wens. Misschien zal de over heid tot hun vriie keuze iets kunnen bij dragen door overleg met. buitenlandse over heden, door „faciliteiten" te vragen en die wederzijds eveneens te verstrekken. Er is op dat gebied in de laatste jaren al iets gedaan. Er is meer aan te doen. En het particulier initiatief zal zelf zijn aandrang tot schepping van uitgebreider vacantie- mogelijkheden in de landen, die niet over bevolkt zijn, met succes doen gelden om dat die in stijgende aandrang toch ook altijd hun voordeel zullen zien. Dit is een blijder toekomstbeeld. Bovendien mag men verwachten dat West-Europa geen kwart eeuw meer nodig zal hebben om zich in een federale Unie te verenigen en de slag bomen der verouderde grenzen daarmee te doen vallen. R. P. BONN (ANP) De chef van de poli tieke afdeling van het West-Duitse mini sterie van Buitenlandse Zaken, Herbert Blankenhorn is weer naar Parijs gegaan voor de hervatting van de besprekingen over het Saar-accoord. Daar zijn Franse gesprekspartner Soutou nog in de Ver enigde Staten verblijft, en pas volgende week zal terugkeren, wordt in Bonn niet verwacht, dat Blankenhorn de door de meeste Duitse partijen aangevochten be palingen van het verdrag meteen kan aan snijden. Wel zal gesproken kunnen wor den over de nog niet uitgewerkte econo mische bepalingen van het verdrag. (Van onze correspondent in New York* Op het moment is nog onmogelijk te voorspellen of Indonesië succes zal hebben met zijn resolutie volgens welke de UNO de partijen zou verzoeken opnieuw te onderhandelen over Nieuw-Guinea. De grote vraag is nog steeds wat de twintig Zuid-Amerikaanse staten zullen doen. In het algemeen zijn deze staten gunstig ge stemd voor alles wat antikoloniaal klinkt. Niettemin is Nederland er in geslaagd een zekere mate van begrip voor het Nederlandse standpunt te vinden bü Mexico, Peru, Brazilië en Columbia. Het schijnt dat deze staten overwegen een resolutie in te dienen, minder vérgaand dan de Indonesische. De inhoud dezer resolutie is nog onbekend en het is daarom onmogelijk te voorzien of zulk een resolutie voor Nederland aanvaardbaar is. De vertegenwoordiger van Columbia heeft officieel kenbaar gemaakt dat zijn land tegen de Indonesische resolutie is. De zegsman van de delegatie der Verenigde Staten achtte het twijfelachtig of Amerika zou spreken bij dit debat. Amerika aldus spreker, wil strikte neutraliteit betrachten. Men gelooft dat Amerika zich van stemming zal onthouden over de Indonesische resolutie. Engeland zal tegen de resolutie stemmen, India voor. Abu Hatipha, de vice-voor- zitter der Indonesische delegatie, heeft op een persconferentie gezinspeeld op de mogelijkheid van relletjes tegen Nederlanders in Indonesië. De Indonesische regering wenst deze te voorkomen, doch het noemen van de mogelijkheden alleen al klonk als een der dreigementen, die Indonesië in dit dispuut niet schuwt. NEW YORK, 25 November (Reuter) Engeland heeft Donderdag bij de hervat ting van de besprekingen in de politieke commissie der UNO inzake de kwestie Nieuw-Guinea, zich tegen de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea uitgesproken. India echter steunde het Indonesische standpunt ten volle. De Britse afgevaardigde, Anthony Nut ting, verklaarde, dat Engeland zou stem men tegen de Indonesische resolutie, waar in de UNO o.m. verzocht wordt, er op aan te dringen de onderhandelingen te her vatten om spoedig tot een overeenkomst inzake de politieke status van „West-Irian" te komen. Anthony Nutting zeide, dat een debat» over deze kwestie geen enkel nut zou hebben. „Een beroep op anti-koloniaal sentiment zou alleen maar de betrekkingen slechter kunnen maken en zou niet kunnen bij dragen tot een vermindering van span ning", aldus Nutting. „Aanvaarding van de resolutie zal de bevolking van Nieuw- Guinea niet gelukkiger, welvarender of gezonder maken. Het zal noch de bevol king nocht het vraagstuk West-Guinea ten goede komen. Daarentegen zou het een en ander gemakkelijk kunnen schaden. Wij kunnen niet aannemen, dat dit de be doeling van de Indonesische regering is. Het zou echter zeer wel het gevolg van haar actie kunnen zijn. Om deze redenen verleent mijn regering haar grootst moge lijke steun aan Nederland door aan te dringen op verwerping van de resolutie. Wij zullen zeer zeker tegen stemmen, aannemende, dat wij daardoor niet alleen het Handvest, doch ook de belangen en het welzijn van de bevolking van Weste lijk Nieuw-Guinea steunen." Nutting zeide, dat, afgezien van de „on beduidendheid" van het debat, Engeland bezorgd was over de bevoegdheid van de Angemene Vergadering om deze kwestie te bespreken. De Britse afgevaardigde concludeerde, dat er „geen enkele grond bestond voor overdracht van westelijk Nieuw-Guinea door Nederland aan Indonesië". Engeland meende, dat de Nederlandse souvereini- teit over het gebied ongewijzigd moest blijven. De vertegenwoordiger van India, D. K. Borooah, verklaarde: „Het is de welover wogen mening van mijn delegatie, dat de bevolking van West-Irian er veel beter aan toe zal zijn als mede-burgers, met ge lijke rechten in de republiek Indonesië dan als onderdanen van een koloniale mogendheid. Het politieke klimaat van Zuid-Oost-Azië wordt in ongunstige zin aangetast door het voortduren van de im passe. Daarom ligt de verantwoordelijk heid bij deze organisatie om haar wijs heid aan te wenden, teneinde een vreed zame regeling van de kwestie tot stand te brengen. Enig uitstel bij oplossen van het vraagstuk moet wederzijdse vijandelijk heid en bitterheid scheppen". Omtrent de verklaringen van Neder land en Australië, die zich afvroegen of overdracht van souvereiniteit zou bijdra gen tot het welzijn van de bevolking, stel de afgevaardigde Borooah de vraag: „Is het een ernstige bewering, dat aan Neder land, omdat het langer dan een eeuw ge faald heeft, iets te doen om de primitieve bevolking van West-Irian uit haar ver schrikkelijke toestand op te heffen, thans de verantwoordelijkheid moet worden toe vertrouwd om „snelle vooruitgang" te boeken bij de ontwikkeling van de be volking van West-Irian?" Uit de woorden van de Oekrainse afge vaardigde, L. F. Palarmartsjoek, bleek, dat steun van de Sovjet-groep voor het Indo nesische standpunt nagenoeg zeker is. Hij zeide, dat zolang het vraagstuk-West- Irian onopgelost bleef, dit een „verborgen bedx*eiging" voor de vrede en veiligheid in het betrokken deel van de wereld zou vor men. Een deel van het Indonesische grond gebied blijft nog onder koloniale overheer sing van Nederland, -ondanks het feit, dat dit gebied een onscheidbaar en integraal deel van Indonesië vormt". De Algemene Vergadering moet een oplossing van hét vraagstuk vinden en de Indonesische re solutie zou een practische stap in die richting zijn. De Columbiaanse afgevaardigde. Ed- mundo de Holte Castello, zeide, dat hij „gedwongen" zou zijn tégen de Indonesi sche resolutie te stemmen, niet, omdat Co lumbia enige juridische bedenkingen koesterde, doch, omdat een deel van de resolutie de Algemene Vergadering het recht gaf internationale overeenkomsten te herzien en zijn land altijd daartegen was geweest. Hij kon niet inzien, hoe een ge bied onder de souvereiniteit van een an dere staat zou kunnen worden gesteld, en kel, omdat het gebied in ontwikkeling SEOEL (Reuter) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft de tijdslimiet voor vertrek van de communistische leden van de neutrale commissie van toezicht in getrokken, na van het UNO-opperbevel de verzekering ontvangen te hebben, dat de „kwestie spoedig met voldoening van de Zuid-Koreaanse wensen geregeld zal wor den". Het hoofd van de Zuid-Koreaanse mili taire politie, generaal Won Joeng Doek, had Maandag verklaard, dat de communistische leden van de commissie, die hij beschuldig de van spionnage binnen een week Zuid- Korea moesten verlaten, omdat anders „maatregelen" genomen zouden worden. De UNO-opperbevelhebber, generaal Hull, had echter verklaard zich tegen uitwijzing te zullen verzetten. Minister Staf heeft in de afgelopen nacht in de Tweede Kamer nog eens uitdrukkelijk verklaard dat onze militaire sterkte op Nieuw-Guinea geen offensief karakter draagt. Hij voegde er met klem aan toe: „Wij zullen harde en rake klappen uitdelen aan hen die trachten de onschendbaarheid van het gebied aan te tasten. De infiltratie pogingen hebben onze waakzaamheid slechts verscherpt. Wij beschikken voor dit doel over de middelen en wij hebben vertrouwen in de aanwezige marine-eenheden. Wij zullen ook niet aarzelen als het nodig is met nog meer en nog andere middelen iedere aantasting van onze souvereiniteit met de meeste kracht te verdedigen. Die verdediging is opgedragen aan het korps mariniers, maar mochten er meer strijd krachten nodig zijn, dan zijn wij er op voorbereid ook dan onze woorden kracht bü te zetten". De minister deelde mede dat generaal- majoor Van Gijn is afgetreden als comman- Edelherten en andere zeldzame wildsoor ten op de Veluwe worden door stroperij m'et uitroeiing bedreigd. Minister Mansholt zal thans vier speciale jachtopzieners aanstel len, die de stroperij, voornamelijk in de Zuid-Oosthoek van de Veluwe, zullen te gengaan dant van het corps mariniers omdat hij meent dat de taak van de mariniers op Nieuw Guinea schade doet aan de taak van zijn corps als onder-deel van de vloot. Met die opvatting is minister Staf het niet eens als hij denkt aan het optreden van de mari niers-brigade. Hij heeft de zaak openhartig met generaal-majoor Van Gijn besproken en daarna zijn beslissing over de taak van de mariniers gehandhaafd, berustend in het gevraagde ontslag. Over de verdediging van Nieuw-Guinea zal staatssecretaris Moorman, die kortgeleden een bezoek heeft gebracht aan dat gebied, nog een uiteen zetting in de Tweede Kamer geven. achter stond, en zonder dat de betrokken bevolking in staat was haar eigen wensen tot uitdrukking te brengen. Vervolgens werd de bijeenkomst van de politieke commissie verdaagd tot heden middag 16.30 uur Nederlandse tijd. LONDEN (Reuter) Boven vele delen van West-Engeland heeft het gisteren zwaar geregend. Donderdagavond stonden bijna 50 hoofdwegen onder water. Voor de zeegebieden rondom de Britse eilanden is het stormwaérschuwingssein uitgegeven. Bij windstoten bereikte de wind een snel heid van bijna honderd kilometer per uur. In Leicestershire, Devonshire en Rut landshire (midden-Engeland) traden rivie ren tengevolge van zware regenval buiten haar oevers. In Lancing (Zuid-Engeland) werden twee vrouwen gedood en drie zwaar gewond, doordat tijdens een onweer een schoorsteen door het dak van een oude- liedentehuis stortte. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S In geheel België wordt deze week door de onderwijskrachten aan de Katholieke scholen geprotesteerd tegen de schoolpolitiek van de Belgische regering, die het openbaar onderwijs wil uitbreiden ten koste van het Katholieke onderwijs. Dit protest werd kracht bijgezet door een ééndagsstaking van de leerkrachten aan de Katholieke scholen. Er ontstonden relletjes tussen de studenten van de universiteit van Leuven, die eveneens in staking waren gegaan, en de politie, die door krachtig in te grijpen de orde moest bewaren. „Duitsland bastion van beschaving" BONN, 24 November (van de ANP-cor- respondent) Oud-president der Ver enigde Staten, Herbert Hoover, vertoeft deze week als gast in de bondsrepubliek en van de vele hoge buitenlandse gasten, die in de laatste maanden naar Bonn kwamen, heeft geen een zo spontane ont vangst gehad als de bejaarde Amerikaanse staatsman. Hoover is bij deze gelegenheid in alle toonaarden gevierd. In een rede voor de Duitse Persclub zei de oud-president Donderdag, dat de Duit sers gelegenheid geboden moest worden om hun „missie van bastion tegen het Oosten" te vervullen. Hoover zei: „Ik ver heug me erover, dat in Duitsland weer een vreedzaam en constructief nationaal ge voel opkomt, dat betekent een grote stap vooruit op de weg naar onafhankelijk heid en kracht. Alleen Duits!ands vol-" ledige vrijheid kan tot gemeenschappe lijke verdediging leiden en kan het land in staat stellen zijn volledige bijdrage voor de mensheid te geven. Wij zijn van me ning, dat de hereniging van Duitsland het doel der vrije naties moet zijn. Wij menen, dat al deze naties ten volle moeten samen werken om deze eenheid mogelijk te ma ken. Het Duitse volk is vroeger het bastion der Westelijke beschaving geweest, dat haar verwoesting door de Aziatische hor den heeft voorkomen. Ik bid, dat aan Duitsland de eenheid zal worden terug gegeven en de volledige vrijheid, die het in staat zal stellen deze missie in de we reld weer te vervullen". „Door Duitsland te voegen in een effec tieve defensie van Europa heeft de staats manswijsheid van dr. Adenauer veel ge daan om het vertrouwen en de hoop van het Amerikaanse volk te versterken. Wij verwachten soortgelijke actie door andere naties (Frankrijk?), maar ons geduld is niet onuitputtelijk." MOSKOU (Reuter/AFP). Het stoffelijk overschot van Andrei Visjinski is in de afgelopen nacht gecremeerd, zo heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. De urn met de as is geplaatst in de hal van het „Huis der Vakverenigingen" waar talrijke Russen het gebalsemde stoffelijke overschot de laatste eer hebben bewezen. Vanmiddag zal de urn worden bijgezet in een nis in de muur van het Kremlin, ach ter het mausoleum van Lenin en Stalin. Donderdagavond hadden leiders van regering en partij, onder leiding van pre mier Malenkov, de dodenwacht betrokken, Naast de baar stonden verder minister Molotov, president Vorosjilov, de eerste partijsecretaris Kroesjtsjev, de minister van Ooi-log Boelganin en de vice-premiers Kaganovitsj, Saboerov, Pervoekhin en Mikojan. Het „Huis der Vakverenigingen" is het zelfde gebouw, waarin Visjinski in 1937 optrad als de meedogenloze openbare aan klager in Stalins grote „verraad-processen" en waar hij zijn requisitoir onveranderlijk besloot met de woorden: „Schiet hem neer als een dolle hond". Een aanhoudende stroom van inwoners van Moskou trok Donderdag langs de rijk met bloemen versierde baar, waarbij beur telings twaalf hoge leden van regering, partij en weermacht der Sovjet-Unie de erewacht betrokken. Buiten het gebouw bevond zich een lange stoet wachtenden, die een laatste blik op de overleden Sovjet staatsman wilden werpen. BUENOS AIRES (Reuter) Op een massavergadering te Buenos Aires heeft president Peron gesproken over de be schuldigingen van de Argentijnse regering, dat zekere priesters en R.K. organisaties zich in de politiek mengen. Op weg naar de plaats van samenkomst droeg de menigte galgen mee, waaraan als priesters geklede poppen hingen. Leden van de Feronistische Jeugdorganisaties verspreidden pamfletten met de woorden: „Peron ja. Geestelijkheid neen". De hoofdcommissaris van politie had een sterke politiemacht uitgezonden om de kerken in de stad te beschermen. In het Lunapark was een groot span doek opgehangen met de woorden: „Wij willen een echtscheidingswet". De presi dent verklaarde dat het niet een geschil was tussen de kerk en de staat, doch tus sen „enige priesters en het volk". „Van nu af aan zijn alle voorrechten afgeschaft en alle burgers zullen voor de wet gelijk zijn." Sprekend over de provincie Cordoba, waar het conflict ontstond, zeide Peron, dat haar „rooms-katholieken en politici zich hadden verenigd om de vrede te ver storen en het gerechtelijk apparaat en de universiteit in hun macht te krijgen". De jongste onrust onder de studenten' weet hij aan het gezamenlijk optreden van organi saties van de R.K. actie, communisten en radicalen. Na er aan te hebben herinnerd, dat zijn regering de priesters in „sociaal en geeste lijk opzicht op een vooraanstaande plaats" had gesteld, zeide Peron, dat de regering hiervoor ondank terug krijgt. „Tegenover deze ondankbaarheid zullen wij remedies, geen jammerklachten stellen", aldus de president, die de menigte verzocht, rustig uiteen te gaan. (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse Defensie-commissaris Theodor Blank, die eergisteravond op een verkiezingsvergadering in Augsburg werd uitgefloten, zou gisteravond op een poli tieke bijeenkomst in Obernburg, eveneens in Beieren, het woord voeren. Men was hier op tumult voorbereid. Honderd tot de tanden gewapende politiemannen met karabijnen, waren uit Augsburg gekomen om in en om de zaal dienst te doen. Boven dien was meer dan honderd man uit Obern burg en omgeving opgetrommeld. Het was stampvol in de zaal. Ongeveer duizend mensen zaten als haringen in een ton en buiten op straat stonden er waar schijnlijk nog evenveel. Rechercheurs in burger hadden zich onder het publiek ge mengd. Blank liet echter weten om gezondheids redenen verhinderd te zijn. De boodschap dat Blank niet zou komen, verwekte een wild gejoel en gefluit. Opgeschoten jongens klommen op stoelen om zelf redevoeringen af te steken, waarin zij heftig tegen de re-militairisatie, tegen Blank, tegen Ade nauer en tegen de Christelijke regerings partij van leer trokken. In officiële kringen in Bonn betreurt men het Blank op verkiezingstournée te hebben gestuurd. Men heeft misschien het tegendeel bereikt van wat men beoogt. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht, dat de socialistische partij, als gevolg van de heftige anti-militairistische bewegingen in Beieren, meer stemmen zal krijgen dan de Christelijk Sociale Unie. Bij de laatste verkiezingen voor de Bondsdag in Septem-, ber 1953 heeft de socialistische partij in Beieren 23,2 percent van de stemmen be haald tegen de C.S.U. 47,9 percent. M u 11 a t u 1 i Er is maar één zonde: gebrek aan hart. BONN. (AFP/Reuter). Sir Winston Churchill, die Dinsdag 80 jaar wordt, ont ving van morgen aan zijn ontbijt een spe ciaal nummer van het tijdschrift „Emglische Rundschau", waarin de West- Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, hem lof toezwaait. Dr. Adenauer schrijft daarin onder meer: „Zijn buitengewoon politiek instinct heeft hem in staat gesteld cwn, evenals hij tevoren Hitiers aggressieve po litiek had onderkend, de werkelijke bedoe lingen van de Sovjet-Unie te doorgronden op een ogenblik dat deze voor de meeste andere staatslieden nog duister waren. Het Duitse volk heeft goede reden om Sir Winston Churchills 80ste verjaardag met dankbaarheid te gedenken. Hij was de eer ste die besefte dat alleen door eenheid de Westelijke beschaving, die door Hitier op de rand van de afgrond was gebracht, de vloedgolf van het Bolsjevisme kon over leven". De onthulling van Churchill tijdens een toespraak tot zijn kiezers te Woodford, dat hij bevel had gegeven Duitse wapens aan het eind van de oorlog op te slaan om ze „bij een voortgezette Russische opmars weer aan de Duitsers te kunnen uitrei ken", heeft een storm van critiek uitge lokt. De „Times" die gewoonlijk de regering steunt schrijft dat het ogenblik voor de uitlating slecht gekozen was. In antwoord aan het linkse Labourlid, Sydney Silver man, die de premier heeft verzocht de in 1945 aan generaal Eisenhower gezonden boodschappen betreffende het opslaan van Duitse wapens te publiceren, heeft Chur chill medegedeeld, dat de betreffende boodschap te vinden was in deel zes van zijn mémoires. Hierin staat: „Negen Mei. Ik heb met een zekere bezorgdheid ge hoord, dat de Duitsers al hun vliegtuigen ter plaatse moeten vernietigen. Ik hoop dat dit beleid niet zal worden gevolgd met betrekking tot wapens en andere soorten van uitrusting. Misschien zullen we deze eens zeer nodig hebben en zij zouden zelfs nu in Frankrijk en speciaal in Italië van pas kunnen zijn. Ik ben van mening dat wij alles moeten bewaren, wat de moeite waard is". Ook de liberale „News Chronicle" noem de Churchill's uitlating een vergissing en de „Daily Mirror" beschuldigde hem er van „gevoelens van haat en wantrouwen weer opgewekt te hebben". Volgens de „Daily Herald" had geen premier ooit zo'n „ontzettende indiscretie" begaan. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de Duitse wapens, die op last van Chur chill aan het einde van de oorlog opgesla gen moesten worden, tegen 1948 opge ruimd. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft de bouw van een vrachtschip met een draagvermogen van 10.750 ton en een ac commodatie voor twaalf passagiers opge dragen aan de Rotterdamse Droogdokmaat- schappy. Het nieuwe schip zal reeds in September 1956 in de vaart komen (van hedenmorgen 7 uur) weers- to c c 4J to r- v 3 r-g ci 5J toestano ■5 5 C p V r Si 5 41 r- zB Helsinki ijzel ZO 5 -4 0,3 Stockholm motregen ZZO 8 3 2 Oslo sneeuw ONO 1 2 1,8 Kopenhagen geheel bew. ZZO 10 3 0 Londen licht bew. OZO 3 2 5 Amsterdam zwaar bew. WZW 8 8 3 Brussel half bew. ZW 8 8 3 Parijs licht bew. Z 2 5 0,6 Bordeaux mist ZW 3 7 1 Grenoble regen windstil 8 3 Nice regen NW 1 10 0,3 Warschau geheel bew. ZO 5 -1 0 Berlijn geheel bew. ZZO 5 2 0,4 Frankfort nevel ZZW 7 8 3 München half bew. windstil 2 0 Zürich regen O 2 5 1 Genève regen windstil 7 4 Locarno geheel bew. ZO 1 4 0 Wenen nevel ZO 9 1 0 Innsbruck half bew. W 2 2 0 Rome zwaar bew. windstil 10 0,4 Neerslag laatste 24 uur. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Krachtige tot harde en nu en dan tot storm toenemende wind, aanvankelijk Zuid-Oostelijk, later ruimend naar Zuid-West. Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen, later wisselend be wolkt met enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. 27 November Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 10.18 uur. onder 17.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 November Hoog water: 4.05 en 16.16 uur. Laag water: 12.03 en uur. Zaterdag 27 November Hoog water: 4.40 en 16.52 uur. Laag water: 0.21 en 12.38 uur. XXXXXOCCO^OCCCOOCOOOOOCCOOOCOOCOOOOCXMOCCCOXCCCr.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1