MARINE-VERSTERKINGEN NAAR NIEUW-GUINEA Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Snelverkeersweg Velsen-den Haag verder Oostelijk van Haarlem Bus met arbeiders opengereten bij botsing met militaire auto Grote Tachtiger Sovjet-ambassadeur bezocht De Gaulle in het geheim Verdeelde meningen in de UNO Visjinski was spiegel van de Kremlin-geest Het woord is aan Vier doden, zes gewonden Poging om ratificatie te verhinderen Vroeger plan van de baan Morgen regen en wind UNO-debat A merika neutraal Buiging naar Australië Doodstraf tegen Gaston Dominici geëist Geen rouw in Amerikaanse pers Haarlem sprak met de minister Weerrapport 69e JAARGANG No 120 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 274 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 152.95 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WINSTON CHURCHILL hoopt a.s. Dins dag, 30 November, tachtig jaar te worden. Hij'hoopt zeker nog meer, namelijk bin nenkort het Lagerhuis te ontbinden en als minister-president en leider van de Conservatieve Partij de overwinning bij nieuwe verkiezingen te behalen, die een sterkere meerderheid op de Labour- oppositie zou moeten opleveren. De kans zou groot zijn dat als hij voordien aftrad zijn opvolger minder succes bij de ver kiezingen zou behalen. Want op de Engel se conservatieve kiezers en ook op een groot aantal politieke twijfelaars heeft de naam Churchill electriserende uitwerking behouden. Dat een staatsman op zo hoge leeftijd nog een zo beslissende positie in neemt is wel een uitzondering. Het is overigens zeker dat hij op nog groter suc ces hoopt, ter bekroning van zijn carrière, dan het winnen van een verkiezing. Zoals hij pas opnieuw gezegd heeft wil hij zijn (anderhalf jaar geleden gedane) belofte gestand doen van een conferentie „op het hoogste niveau" met de Russische, Ameri kaanse en Franse hoofdmannen der poli tiek, om een basis van overeenstemming te zoeken waarop de wereld een tijdperk van vrede zou kunnen ingaan. Men is er in Engeland van overtuigd, dat zijn vol hardend streven in die richting versterkt is door vroegere uitlatingen van Laboiir- zijde, waarbij hem verweten werd dat hij oorlogszuchtig zou zijn. Hij heeft zich dat aangetrokken en spitst er zich op toe, zijn loopbaan te besluiten met een grote vre- desdaad. Ter gelegenheid van Churchills nade rende tachtigste verjaardag zal opnieuw erkend worden dat hij zich een man van buitengewone gaven en buitengewone karaktereigenschappen getoond heeft. Dus zonder twijfel: een groot man. Hij heeft dit bovenal bewezen in de verschrikkelijk ste crisis die de mensheid ooit bevangen heeft: de tweede wereldoorlog. Toen Hitier in 1940 overal op het Europese vasteland triomfeerde, de toestand hopeloos scheen en zijn land een jaar lang alleen tegen een overmacht streed, is hij het zonder twijfel geweest, die door zijn nimmer falende moed en zelfvertrouwen, door zijn onvervaard leiderschap, de kans heeft doen keren. Ook in de latere oorlogsjaren is hij een hoofdrol blijven spelen, heeft hij op critieke momenten herhaaldelijk het juiste inzicht getoond, heeft zijn persoon lijkheid niet alleen zijn eigen volk maar ook andere, niet het minst de volken in de door de Nazi-macht bezette landen, moed en hoop geschonken. Laten wij den ken aan onze eigen ervaringen. Met welk een geestdrift werd hij dan ook ontvangen, toen hij in 1946 zijn bezoek aan ons land bracht! Er zijn in deze dggen sommige artikelen over hem verschenen waarin hij zo onbe perkt geprezen wordt, dat gewillig-aan- vaardende mensen zouden kunnen menen dat Winston Churchill onfeilbaar is: een super-mens. Dat is natuurlijk niet zo, want zulke mensen bestaan niet en hijzelf zou zeker niet met zulk betoog instemmen, omdat hij daarvoor teveel humor bezit. De Engelsen stemmen er ook niet mee in; zij zijn er des te minder toe geneigd om dat hij zijn tekortkomingen niet bepaald •verbergt. Pas heeft hij nog de verontwaar diging van een groot deel der Engelse Pers, met de eerwaardige, regeringsgezinde Times vooraan, opgewekt door een on verwachte onthulling te Woodford. Daar immers, in zijn kiesdistrict, deelde hij plotseling mee dat hij in de laatste phase van de oorlog veldmaarschalk Montgomery opdracht had gegeven, de wapens van de Duitse troepen die zich reeds over gegeven hadden zorgvuldig te verzamelen, zodat zij opnieuw aan de Duitsers konden worden uitgereikt als de Sovjet-troepen zouden blijven oprukken. „Want in dat geval", had Churchill geseind, „zouden wij met de Duitsers moeten samenwer ken". De, vraag, welke uitwerking zulk een order in 1945 op de volken gehad zou hebben, tart de verbeeldingskracht. Van direct belang was evenwel het ongelukkig etfect, dat de Churchilliaanse loslippig heid op dit moment vooral op de Duitsers, de Russen en de Fransen moest maken. Hij kon zich daar geen illusies over ma ken. Maar zulke onberaden dingen heeft hij vaak in zijn lange loopbaan gedaan en het verklaart in niet geringe mate het uitstel van zijn premierschap. Hij werd pas voor het eerst Prime Minister in het voorjaar van 1940, toen Neville Chamber lain's verzoeningsbeleid jegens Nazi-Duits- land totaal gefaald had. Churchill was toen al 65. Hij was vele pralen minister geweest, maar de hoogste leiding was hem steeds ontgaan. In de eerste wereldoorlog verspeelde hij zijn ministerschap van Ma rine door de mislukte onderneming van Gallipoli. Daarna bleef hij tussen de twee wereldoorlogen jarenlang buiten het parle ment en verloor twee verkiezingen in zijn district eer hij kon terugkeren. Ook in die tijd erkende men in Engeland wel zijn gaven en vooral zijn moed in critieke om standigheden, maar men vond hem te wild en onbeheerst en was van mening dat hij nooit premier zou worden. Hij werd het pas toen de gevaarlijkste toe stand ontstond, die Engeland ooit ervaren had. Hij werd het als onvervaard strijder, wiens beste kwaliteiten in grote nood aan de dag traden. Voor zulk een situatie, dat begreep men, was hij de man. Hij had haar trouwens zien naderen; hij had voort durend gewaarschuwd. Na de tweede wereldoorlog verloor Churchill de verkiezingen van Juli '45 aan Labour. Hem overkwam hetzelfde dat Frankrijks „Père la Victoire", Georges Clemenceau, vijfentwintig jaar eerder had moeten ondervinden, toen men hem op het hoogtepunt van zijn glorie liet vallen als candidaat voor het presidentschap der Republiek. Ik heb daar onlangs aan her innerd. Ondanks sommige duidelijke ver schillen in persoonlijkheid ligt veel tref fende overeenkomst in de strijdbare na turen en de carrières van Clemenceau en Churchill: twee „negentiende-eeuwers". Beiden hebben zich ook ten zeerste onder scheiden als journalist en als auteur: ChurchjR wel het meest in zijn voortreffe lijke boeken over zijn vader, Lord Ran dolph Churchill en over zijn voorvader de hertog van Marlborough. Zijn afstamming uit het hertogelijke ge slacht Marlborough heeft zijn leven on getwijfeld ten sterkste beïnvloed. Geboren Het ligt in de bedoeling over te gaan tot uitbreiding van de vloot rondom Nieuw-Guinea, verklaarde staatssecretaris Moorman gistermiddag in de Tweede Kamer. Over de infiltraties wilde hij geen nadere inlichtingen geven omdat „de man op de achtergrond", die de infiltraties leidt, graag zou weten wat de regering weet. Het nut van kleine brigades van Papoea's acht de staatssecretaris niet zo groot. Hij gelooft dat brigades van goed getrainde Europese militairen, zoals de mariniers, samenwerkend met politie en plaatselijke gidsen, die het volk en het gebied kennen, ten minste even goed werken als de voormalige marechausee-brigades. Papoea-brigades zouden van nut kunnen zijn, maar nu we bezig zijn een geheel nieuwe verdediging van Nieuw-Guinea op te bouwen, is het een probleem van ondergeschikt belang. Ook zullen Catalina-vliegtuigen naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Voor de mariniers zijn speciale verbindingsvaartuigen onderhanden. Minister Staf deel de in antwoord op replieken mede, dat de regering niet te voorzichtig is met het zenden van ver sterkingen naar Nieuw-Guinea. Er zijn maatregelen ge- nomen na de infil traties. Die maatre gelen zijn al in uit voering. Het is na tuurlijk niet moge lijk de verrassing van infiltraties te voorkomen. Het eiland heeft een iustlijn van 2500 km en het is dus niet mogelijk mariniers hand in hand op een rij te zetten. In de tropennacht kan er gens wel een infil tratie voorkomen,maar het waarschuwings- en alarmeringssysteem wordt zo uitgevoerd dat directe waarschuwing mogelijk is. Voor het thans aan de gang zijnde debat over Nieuw-Guinea in de politieke UNO- commissie hebben zich 36 sprekers aange meld. De vraag gaat over de al of niet aan vaardbaarheid der Indonesische resolutie, waarin de UNO verzocht wordt de beide partijen Nederland en Indonesië aan te sporen tot hervatting der onderhande lingen ovèr de status van Nieuw-Guinea. Totnutoe hebben de volgende landen zich voor deze resolutie uitgesproken: Indonesië, Polen, Tsjechoslowakije, Griekenland, Jemen, Liberia, Afghanistan, Birma. Tegen de resolutie waren Nieuw-Zeeland, Austra lië, Engeland, België, Nationalistisch China en waarschijnlijk de 20 Zuid-Amerikaanse landen, die echter onderling nog overleg plegen en zich bezinnen op een andere resolutie, waarin wellicht zal worden aan bevolen dat de twee partijen een oplossing zullen zoeken die het belang van de in heemse bevolking op de voorgrond stelt. De debatten gaan heden de hele dag door. De correspondent van Reuter seint nog, dat delegaties van de Latijns-Amerikaanse landen Vrijdag in de wandelgangen druk voorstellen bespraken en de meningen daarover peilden. De Mexicaanse en Argentijnse afgevaar digden verspreidden informeel een ont- werp-voorstel onder andere delegaties, vol gens hetwelk de vergadering nota zou ne men' van het bestaan van het geschil en zou aanbevelen, dat de betrokken partijen een oplossing moeten zoeken in overeen stemming met de beginselen van het Hand vest, waarbij vooral aandacht besteed wordt aan de rechten en belangen van de inheemse bevolking. Vernomen wordt, dat dit voorstel, dat bedoeld is als een compromis, niet aan vaardbaar is voor Australië, omdat het in feite de bevoegdheid van de UNO om zich met deze kwestie bezig te houden, zou er kennen. De Latijns-Amerikaanse landen hebben tot heden in het debat het gehele vraag stuk voorzichtig benaderd. Sommigen zijn bezorgd, dat een precedent met betrekking tot de UNO wordt geschapen op het stuk van grenskwesties en territoriale geschil len. Zoals reeds gemeld, zullen do Verenigde j straf tegen Gaston Dominici geëist. Staten zich waarschijnlijk van stemming I onthouden, wanneer volgende week ge stemd zal worden over de Indonesische resolutie. De V. S. komen niet voor op de lijst van sprekers, die het woord zullen voeren in het debat. Op de vraag waarom zij niet op de lijst staan, werd in Amerikaanse krin gen medegedeeld: „Wij nemen een strikt neutraal standpunt in dit debat in". De New York Times, Amerika's voor naamste dagblad, heeft in een voortreffelijk gedocumenteerd hoofdartikel de Ameri kaanse regering aangespoord Nederlands zijde te kiezen in het dispuut over Nieuw- Guinea. Het betoog van de New York Times is in het. kort aldus: In dit geval bestaat er geen keuze tussen kolonialisme en anti kolonialisme. De vraag is slechts of Nieuw- Guinea een kolonie zal zijn van Nederland of Indonesië. Kolonialisme wil niet per se zeggen dat Europeanen over Aziaten rese- ren. Het kan ook betekenen een regeren van de ene Aziaat over de andere, zoals in Indonesië trouwens reeds voorkomt en zoals Indonesië thans voorstelt met betrek king tot Nieuw-Guinea. De hoofdzaak is echter volgens genoemd blad de' vraag: hoe verkrijgt Nieuw-Guinea de beste kans om aan het zelfbeschikkings recht toe te komen? Het Nederlandse re giem biedt daar. naar de mening van de New York Times, de beste vooruitzichten op. Het strategisch asnect van de kwestie weegt overigens zwaar voor het blad. Australië's veiligheid is namelijk inderdaad in het geding. De Indonesische regering is immers afhankelijk van de samenwerking met de communistische partij in dat land. De New York Times is kennelijk beducht dat een Indonesische souvereiniteit over Nieuw-Guinea de uitbreiding van de com munistische macht zou kunnen bevorderen. DJAKARTA (Aneta) Het in Djakarta verschijnende socialistische blad „Pendo- man" meldt Zaterdagochtend, dat de In donesische regering bezig zou Zijn voor bereidingen te treffen om de betrekkingen tussen Indonesië en Australië te verbete ren door het sluiten van een Indonesisch- Australisch defensieverdrag, dat Australië de garantie zou geven dat Westelijk Nieuw- Guinea indien „eenmaal teruggekeerd tot Indonesië", niet zal worden gebruikt als uitvalspoort tegen Australië. De openbare aanklager heeft hedenmor gen voor het gerechtshof te Digne de dood- (Van onze correspondent in Washington) In het algemeen spreekt men zo mild mogelijk over een gestorvene. Zeker in de Verenigde Staten, waar de gepolijste vor melijkheid in zulke gevallen groot is. Maar over Visjinski spreekt de Amerikaanse pers hard en niet- vergoelijkend. Toen mr. E. N. van Klef fens, als voorzitter van de Algemene Vergadering, de dood van Vi sjinski bekend maakte, ging er een schok door de grote gemeenschap van politici en internationale ambtenaren in het UNO- gebouw. Maar het was eer een schok van sensatie, dan een schok van ontroering. Men besefte ineens, dat de markantste fi guur in deze internationale samenleving verdwenen was. De man, die volle zalen en volle tribunes trok, die een der wel sprekendste afgevaardigden was en in elk geval een der beste toneelspelers. Het beste wat men wellicht van hem zeg gen kan, is, dat hij een duidelijke weer spiegeling ten beste gaf. Was het Kremlin onhandelbaar, dan was er officieel ook met Visjinski geen land te bezeilen Volgde het Kremlin, zoals sedert kort, een politiek die gematigdheid doet vermoeden, dan was Visjinski minzaam, minder sar castisch en meegaand. In dit en in vele an- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ La Rochefoucauld: Het is nodiger de mensen te be studeren dan de boeken. dere opzichten was Visjinski „His master's voice". In vrijwel zijn gehele politieke loopbaan is hij een instrument geweest. Een ener giek, gehaaid man, met een grote woorden schat, een wandelend Russisch spreekwoor denboek. Een spreker om wie men vaak lachte, maar eigenlijk was hij te stekelig, te vlijmend voor de humor, die bevrijdt en ontspant. Hij kon fanatiek en gevoelig zijn. Sprak hij het grote woord „recht" uit dan stelde hij dat gelijk met wat goed was voor de Sovjet-Unie. Op zulke ogenblik ken kon Visjinski ontstellend onomwon den zijn en zo spreekt het merendeel van de Amerikaanse pers over deze openbare aanklager. Volgens Radio Moskou is bij een sectie op het lijk van Visjinski komen vast te staan dat inderdaad een hartaandoening de oorzaak van de dood was. Het certificaat der autopsie was ondertekend door vijf Russische medici. De aanvankelijk door de Rijkswaterstaat onmiddellijk ten Oosten van Haarlem geprojecteerde autosnelweg, welke de verbinding zou moeten vormen tussen de Velser tunnel en Den Haag, komt er niet. In plaats daafvan bereidt Rijkswaterstaat een verder ten Oosten van Haarlem ge legen weg voor. Het tracé daarvan is echter nog niet vastgesteld. Deze wijziging in de plannen is een gevolg van het bij Rijkswaterstaat gevormde inzicht, dat het onge wenst is dat een zeer drukke snelverkeersweg in de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kom wordt aangelegd. Er zou met voortvarendheid aan dit nieuwe project worden gewerkt om het zo spoedig mogelijk na de opening van de Velser tunnel te kunnen verwezenlijken. Zolang deze verbinding niet totstandgekomen zal zijn, zal Haarlem zelf voor de verwerking van het via de te verdubbelen rijksweg tussen de Velser tunnel en het Delftplein in Oud-Schoten aanstromende verkeer moeten zorgen. Bij de Rijkswaterstaat is men over de mogelijkheden daarvan optimistisch gestemd. Op de Apeldoornse straat nabij Oud Mil- lingen is Vrijdagavond een autobus van de firma Geerestein uit Apeldoorn op een stil staande militaire wagen gereden. De bus werd aan één zijde opengescheurd. Vier van de tien arbeiders in de bus heb ben het ongeluk niet overleefd: een over leed ter plaatse, twee op weg naar het ziekenhuis te Apeldoorn en de vierde be- (Van onze correspondent in Parijs) Pas nu is in politieke kringen uitgelekt dat Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogra dov, vorige week op zijn eigen verzoek door generaal De Gaulle op diens villa te CoIombey-les-deux-Eglises (Oost-Frank rijk) is ontvangen. Het onderwerp van het gesprek is niet met zekerheid bekend, maar dat zal zonder twijfel verband hebben ge houden met de komende ratificatie-debat ten in de Nationale Vergadering over de accoorden van Parijs inzake de Duitse her- bewapennig. In de hoop het Franse parlement van die ratificatie af te brengen had de ambassa deur al visites afgelegd bij de Kamer-pre sident Le Troquer, die hij toen uitnodi gingen van Malenkov voor een deputatie uit-het parlement overhandigde. Het is niet in een kasteel, Blenheim Palace, heeft hij zijn opvoeding gehad in de kring van de hoogste Engelse adel, in het tijdperk dat de „Victorian era" zal blijven heten. Hij is bij traditie, bij opvoeding, bij „bree ding", aristocraat. Dit niet in het uiterlijk optreden van de grand seigneur van het verleden, maar zeker in zijn besef van roeping, van aangeboren persoonlijk ge zag afstand nemend van de mensen en hun problemen, er zich boven stellend wanneer hij dat wenste, zodat het menig een verwonderd heeft dat hij zich die be schuldiging van „oorlogs7.uchtigheid" door politieke tegenstanders waarlijk aantrok: dat leek een uitzondering niet passend in zijn stijl. Toen vroeg men zich af of hij waarlijk te oud werd voor zijn zware taak. Maar op dit ogenblik schijnt hij nieuwe vitaliteit te hebben verworven. En ook zijn politieke tegenstanders met maar weinig uitzonderingen hebben zich ge schaard in de rijen van hen die hem op zijn tachtigste verjaardag willen huldigen. Omdat ook zij hem als een buitengewoon man van grc\e allure erkennen. R. P. uitgesloten dat ook De Gaulle een invitatie heeft ontvangen. Er gingen al enige tijd geruchten dat de generaal als speciale boodschapper van Mendès-France met Ma lenkov zou gaan praten en het kan zijn dat het Kremlin op die geruchten is ingegaan. Min of meer officieel, omdat het hoogst ongebruikelijk is dat een ambassadeur in politiek overleg treedt met een particulier persoon, al is deze dan ook Frankrijks nationale held en bevrijder. De Gaulle en Mendès-France hebben on langs ook een opzienbarend onderhoud over dit onderwerp gehad en ten aanzien van de noodzaak met de Russen te praten huldigen zij vrijwel dezelfde mening. Een open vraag blijft echter of De Gaulle, die wel de onvermijdelijkheid van een Duitse herbewapening onderschrijft, daarmee vóór of eventueel na een gesprek met Mos kou zou willen beginnen. Mendès-France heeft in Washington nogmaals verzekerd dat er in zijn ogen vóór de ratificatie van de Parijse overéénkomsten in geen geval een ontmoeting met de Sovjets zou mogen zijn. Hier kunnen De Gaulle en Mendès- France van mening verschillen. Onder de Gaullisten in de Kamer en zelfs in het kabinet was sinds enige dagen al een duidelijke aarzeling te bespeuren Mendès-France in zijn Europese politiek blindelings te volgei}. Het Parijse accoord zou zelfs in gevaar bunnen komen, hoewel oud-minister Schuman in een vraaggesprek de mogelijkheid heeft geopperd dat de Rooms-Katholieken dan voor de Gaullis ten in zouden moeten springen. Wat De Gaulle precies denkt en bespro ken heeft zal de generaal op vier December vermoedelijk onthullen. Voor die dag heeft hij een nieuwe persconferentie uitgeschre ven. Tot dat ogenblik zal Mendès-France rekening moeten houden met een zekere kopschuwheid van de Gaullistische ele menten in zijn meerderheid, want al zal de beweging van de generaal, nu ook officieel van het toneel verdwijnen. De Gaulle's woorden behouden volstrekte kracht van wet voor zijn volgelingen. zweek hedenmorgen aan de gevolgen van het ongeluk. De bus was met arbeiders van de Provin ciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij op weg van Stroe naar Apeldoorn en reed met volle snelheid tegen een langs de weg ge parkeerde militaire vrachtwagen. De ge volgen waren verschrikkelijk. De bus werd bijna over de gehele lengte opengereten. De vier arbeiders, die aan deze zijde van de bus zaten, werden zwaar gewond. Een van hen, de arbeider G. Mulder uit Vees- sen, gemeente Heerde. overleed ter plaatse De arbeiders D. van Zweers uit Twello en J. Willemsen uit Apeldoorn overleden op weg naar het ziekenhuis. In het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn is vanmorgen ook het vierde slachtoffer van het auto-onge luk, de 28-jarige arbeider W. de Boer, aan zijn verwondingen bezweken. Hij was in Juni van dit jaar gehuwd. De overige zes arbeiders en de chauffeur van de bus kregen lichte verwondingen. De bus kwam na de botsing met de vracht wagen ongeveer vijftig meter verder tegen een boom tot stilstand. Waarschijnlijk is het ongeluk gebeurd doordat de chauffeur van de bus werd verblind door een tegen ligger, zodat hij de militaire vrachtauto niet heeft opgemerkt. Dit is het voornaamste resultaat van een onderhoud dat gisteren in Den Haag heeft plaats gevonden tussen de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, bijgestaan door een aantal hoofdambte naren, enerzijds en de burgemeester en de wethouder van Openbare Werken van Haarlem, resp. mr. P. O. F. M. Cremers en de heer W. F. Happé. Het resultaat van dit onderhoud is voor Haarlem weliswaar niet geheel bevredi gend geweest, niaar in elk geval weet het Haarlemse gemeentebestuur waar het aan toe is. Deze bespreking met de minis ter, welke op Haarlems initiatief plaats vond, zal nu gevolgd worden door een overleg op lager niveau. Burgemeester Cremers zei ons, dat hij veel van zijn wrevel jegens de door Rijkswaterstaat ge volgde werkwijze moest laten vallen, om dat hij er van overtuigd was geraakt, dat men daar met onvermoede moeilijkheden had te kampen. Ter verduidelijking herinneren wij er aan, dat het aanvankelijke plan voor de rechtstreekse verbinding van de tunnel met Den Haag voorzag in de aanleg van een weg welke van Velsen door de polders naar het Spaarne zou voeren (halverwege de Vondelweg en Spaarndam), daar met een tunnel onder het water zou worden gevoerd om vervolgens via de Waarder- polder te worden aangelegd met een via ductenstelsel over Oudeweg en Amster damse vaart naar de Haarlemmermeer, waar de weg ongeveer Oostelijk van de Ringvaart zou lopen. De afdeling voorlichting van het Mini sterie volstond op ons verzoek om inlich tingen met de mededeling, „dat er han gende de besprekingen niets te zeggen viel". Het telegram dat de gemeenteraad van Haarlem ruim twee weken geleden aan de minister zond over de onbevredigende gang van zaken met betrekking tot de be veiliging van de Rijksstraatweg, schijnt nog steeds „in behandeling" te zijn. Tijdens het gesprek tussen de minister en de Haar lemse vertegenwoordigers is het slechts terloops aangeroerd, hetgeen wel begrijpe lijk is, omdat het hier in de eerste plaats om het grote probleem van de te ver wach ten verkeerscongesties ging. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe de pressie, die gisteren Ierland naderde en vanmorgen boven Engeland was gelegen, veroorzaakte over een uitgestrekt gebied zware stormen. Langs de Nederlandse kust werd vanmorgen door het lichtschip Noord- Hinder een zware Zuid-Westerstorm ge meld. In de loop van de ochtend nam de windkracht in het Zuiden langzaam af. Intussen nadert ten Westen van Ierland een nieuwe storing, die morgen opnieuw aanleiding zal geven tot regen en wind. Door de voortdurende depressie-activiteit wordt het vorstgebied op het vasteland van Europa verder naar het Oosten terug gedrongen. Ook in Seahdinavië loopt de temperatuur geleidelijk op. In Rusland vriest het echter matig tot streng. (van hedenmorgen 7 uur) weers- w q c O oe 2 e E 2 toestand V w CC i! ds ïb z£ Helsinki sneeuw ZZO 6 -6 0,1 Stockholm motregen ZZO 7 3 2 Oslo nevel ZO 4 4 4 Kopenhagen regen ZO 14 4 - Londen onbewolkt WZW 12 8 7 Amsterdam regen zzw 14 10 2 Brussel onbewolkt zzw 10 10 1 Parijs onbewolkt zw 10 8 0,2 Bordeaux onbewolkt zw 4 8 12 Grenoble regen zzw 5 14 0,2 Nice regen NW 3 11 9 Warschau geheel bew. zo 10 -4 Berlijn regen O 6 3 1 Frankfort nevel zzw 8 11 10 Münehen nevel windstil 0 0 Zürich nevel W 2 5 2 Genève regen WZW 12 10 6 Locarno regen ONO 1 5 7 Wenen nevel ZO 4 2 0 Innsbruck geheel bew. w 3 3 0 Rome zwaar bew. O 3 9 0 De mannen,-die hier in de beste eendracht, de handen omhoog steken ten teken van instemming met het plan van president Eisenhower om de atoomkracht inter nationaal geheel voor vredesdoeleinden aan te wenden, zijn v.l.n.r.: Henry Cabot Lodge jr., hoofd van de Amerikaanse delegatie by de UNO; Anthony Nutting, hoofd van de delegatie van het Britse Gemenebest en Arkady A. Sobolev, hoofd van de Russische delegatie, op de plaats van wijlen Andrei Visjinski, die deze week overleed. De resolutie, opgesteld door zeven naties, heeft tot doel het spoedig instellen van een internationaal agentschap voor atoom-energie, dat het plan van de Amerikaanse president verder moet uitwerken. De resolutie werd eenstemmig aangenomen door de politieke commissie, waarin 60 landen zijn vertegenwoordigd. Neerslag laatste 24 uur. ?P»!>SCCOCOCX^XOOCCCOC«OCCXXXOrOXXVYYy>-.vv^-^-.-fVV^fCOCX OPNIEUW REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Krachtige tijdelijk harde tot stormach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt met opklaringen en af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. 28 November Zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur. Maan op 10.58 uur. onder 18.53 uur. 29 November Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur. Maan op 11.31 uur, onder 20.02 uur. Hoog en laag water in IJmniden Zaterdag 27 November Hoog water: 4.40 en 16.52 uur. Laag water: 0.21 en 12.38 uur. Zondag 28 November Hoog water: 5.14 en 17.25 uur. Laag water: 0.55 en 13.09 uur. Maandag 29 November Hoog water: 5.48 en 18.01 uur. Laag water: 1.28 en 13.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1