fyfars (fa Belgische kotter uit 1932 herrijst in oude glorie Agenda voor Haarlem „BOLWERK" Brandweerploeg van centrale werkplaats deed examen Kleuterhuis Margriet heeft prachtige behuizing Voor GERO naar BROERSEN Zestien huisjes aan Laan van Insulinde THyn fóst? vtietut Ut de umv&L Ingebruikneming van nieuw gebouw in Haarlem-Zuid JUpina. Radio Moors HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrije-tijdsbesteding van een Haarlemmer Burgemeester opent Maandag schuilkelder Nachtdienst apotheken AUBERGE BONVERRE Maar vier kunnen voorlopig niet gebouwd worden POTTER'S LIN IA WAARSCHUWING voor imitaties! Er zijn de laatste tijd nabootsingen in de tfebakshandel gebracht, waardoor bij het kopend publiek verwarring wordt gesticht. Men lette derhalve op de kwaliteits-waarborg van de wereldbe kende DENICOTEA-producten: BELANGRIJKE MEDEDELING! aanzienlijke prijsverlaging DENICOTEA SINDS 25 JAAR OVER DE GEHELE WERELD Bericht Laatste tram uit Amsterdam had aanzienlijke vertraging Reorganisatie van Bloembollenculttur ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 Het begon met een aanwijzing van de Haarlemse kunstschilder Frans Verpoorten. Hij had in Haarlem een oud, stevig Belgisch kottertje uit 1932 ontdekt, eigendom van drie Haarlemse broers. Een kottertje voor de kustvisserij, zeewaardig, maar voor de vissers, die thans met grotere en modernere schepen werken, niet meer vol doende economisch. Drie Haarlemse broers, die niet precies wisten, wat ze met het schip zouden doen: de één wilde er een straalmotor in bouwen, de ander wilde er mee gaan vissen en de derde zag zich in zijn verbeelding al op het scheepje emigreren naar Australië. Maandagmiddag zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de ope ning verrichten van de eerste schuilkelder in Haarlem aan de Breestraat in aanwezig heid van onder meer het hoofd van de Be scherming Bevolking in Haarlem en ver tegenwoordigers van de stichting B.B. uit Den Haag. Dinsdag zullen de klanten van de wijn handelaar H. F. A. Okhuysen, die het initiatief nam tot de aanleg van deze schuil-annex-wijnkelder in de gelegenheid gesteld worden de kelders te bezichtigen. Het was Frans Ver- j poorten duidelijk ge- worden, dat zii een koper voor het vaar- tuig zochten en die f koper meende hij te zien in zijn vriend J. f Lammers, geologisch assistent in Haarlem. Deze kwam inderdaad al spoedig onder de bekoring van „dit ro- i mantische zeerovers- schip, zoals je je daar in je jonge jaren een voorstelling van maakt". Een buitenstaander zou waarschijnlijk minder gretig hebben toegehapt, want de koop bestond slechts uit een kaal schip, |f|§ waarop de slopers hand zwaar had ge rust. Toen het schip op verzoek van de toekomstige koper naar IJmuiden werd gesleept opdat men fl op het strand ook de f onderkant ervan zou kunnen onderzoeken bestempelden enige voorbijgangers het vaartuig dan ook als „een schietschijf voor de marine" De koop werd geslo- ten. Dat is nu onge- veer twee jaar geleden. „Sindsdien ben ik er vrijwel dag en nacht mee bezig, is 't niet met mijn handen, dan toch met mijn hoofd", zo zegt de heer Lammers, d'ie in derdaad vrijwel al zijn vrije tijd aan het verbouwen van zijn schip besteedt. Hij ondervindt daarbij grote steun van zijn vroegere vak, dat van bouwkundig opzich ter, èn van zijn vrouw, die niets liever doet dan varen en dus met enthousiasme mee helpt om het schip zo spoedig mogelijk „startklaar" te hebben. Voor een prikje Er is heel wat voor nodig om een groten deels gesloopt schip niet alleen vaarklaar, maar ook bewoonbaar te maken. En ook die tweede eis is voor het echtpaar Lam mers van groot belang, want het is hun ideaal om er vacantietrips mee te maken en om er 's zomers, ergens buiten, in te wonen.Wanneer men alle onderdelen nieuw moet aanschaffen,-dan kost dat handen vol geld. De heer Lammers ging daarom van het standpunt uit dat alles, wat hij nodig had, al aanwezig was, maar dat hij het alleen moest trachten te vinden. Zijn vak kwam hem daarbij te hulp: zijn scooter voert hem vaak door allerlei streken van ons land en overal waar hij kwam, zocht hij naar onderdelen, die hem van pas zou den kunnen komen. Tijdens een tocht door Petten viel zijn oog op de brokstukken van een te pletter geslagen vissersboot. Van een aannemer, de eigenaar ervan, kocht hij een stuurwiel en een stuurlier voor een prikje „dan ben ik die rommel tenmin ste kwijt", luidde het commentaar. Een tweede reis naar Petten deed hem beslui ten, ook het stuurhuis over te nemen. Maar het bleef niet bij Petten: de lantaarns en het anker zijn afkomstig van Texel, de patrijspoorten komen uit Hendrik-Ido-Am- bacht, een strandjutter uit Den Helder zorgde voor de lichtkap en de boordlichten stammen uit Amemuiden. Alles ziet er nu, na een grondige reparatie, weer als nieuw uit. De tuigage verzorgt zeilmaker Jaap de Vries uit Spaarndam, „dik in de zeventig, maar een vakman, geweldig!" Eigen sfeer De eigenaar wil het eikenhouten schip, dat 12 meter lang en 31/? meter breed is, een diepgang van l>/« meter en een zeer brede kiel heeft, ondanks de verbouwing zoveel mogelijk in de oorspronkelijke sfeer houden. Daarom trok hij per scooter twee maal naar Belgische kustplaatsen, om de scheepjes van onze Zuiderburen te bestu deren en daarom ook blijft het schip zwart met een witte „snor". De eerste tochten met het verbouwde schip het ligt thans aan het Zuider Bui- tenspaarne, een eindsweegs voorbij de Langebrug zullen gemaakt, worden over het IJselmeer en door het Noord zeekan a al, samen met Frans Verpoorten en de heer R. Baas, opzichter bij het havenwezen, die er beiden ook een eigen scheepje op na houden. Maar de gedachten van de heer Lammers gaan al verder: de Belgische kust, Engeland, Denemarken. En wanneer zij dan elders stil zullen liggen, dan pas komt er weer tijd voor zijn andere hobbies: teke nen en etsen. Vooral schelpen, krabben en zeewier, die hij met een net hoopt te van gen, zal hij dan •uitbeelden. Maar vooreerst komt daar nog niets van. Thuis, in de werkplaats achter de keuken, ligt een gesloopte kleine zeilboot. „Die ben ik aan het verbouwen voor m'n vrouw, dan kan ze er boodschappen mee doen". En er gens op de bovenverdieping staat een kleine radio-in-aanbouw, die te zijner tijd een plaatsje in de grote boot zal "krijgen. „Ach ja, die boot! Met Pasen is-ie klaar; dan kunnen we eindelijk van die rust ge nieten, waar we al zo'n tijd naar verlan gen!" ADVERTENTIE ADVERTENTIE SVENSKA-RESTAURANGEN (ZWEEDS RESTAURANT) verzorgt zowel aan huis (minimum 4 personen) als in de intieme bovenzaal DINERS en SOUPERS STEEDS IETS APARTS Kennemerplein 5 - Haarlem - Tel. 16840 Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. MAG. AMPHORA Anegang 44 A Telefoon 15725 SERVIEZEN KEUKENS ADVERTENTIE FRANS RESTAURANT JANSWEG 20 TELEFOON 17630 Thans is het voorstel van B. en W. van Heemstede verschenen voor de bouw van een aantal woningen aan de Laan van In sulinde tussen de Achterweg en Molen- werfslaan. Het complex zal niet negentien huizen omvatten zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag, maar zestien, welke wijziging in het oorspronkelijke plan de gemeente op 2400 gulden komt te staan. Er komen twee blokken van elk vijf een gezinswoningen met een gevelbreedte van 6 meter 25 en een b o uw koste ninh ou d van nog geen 250 kubieke meter en een blok van zes een-gezinswoningen met zes me ter breedte en een bouwkosteninhoud van nog geen 240 kubieke meter. Elk huisje bevat woonkamer, keuken met aangrenzende werkkast, gang, toilet, drie slaapkamers met vijf slaapplaatsen en een badcel. Bij elke woning behoort tevens een schuurtje, geschikt voor fietsenber ging, welke in rijen, in de hoeken van het terrein zijn geplaatst. De bouw is ontworpen om een aan te leggen openbaar plantsoen. B. en W. stel len voor ten behoeve van dit plantsoen een crediet beschikbaar te stellen van to taal f12.078. De stichtingskosten worden als volgt geraamd: grondkesten (incl. renteverlies: f 19.222 en bouwkosten f 182.041. In de stichtingskosten is begrepen een bedrag van rond f 4411 wegens architecten honorarium. Voor het oude plan van 19 woningen en de daarin aangebrachte wij zigingen is echter nog rond f 240C ver schuldigd. Bij het besluit tot aankoop van de grond van do N.V. Kwekerij insulinde is de voorwaarde gesteld, dat de huidige be woner de nog op dit perceel staande wo ning gedurende zijn leven mag blijven be wonen. In verband hiermede zullen vier woningen aanvankelijk niet kunnen wor den gebouwd. Voor de zestien woningen is de huur, gebaseerd op toepassing van de wonjng- wetfinanciering, berekend op gemiddeld f 8.35 per week per woning. Tevens zal voor aanleg en onderhoud van de keuken- geyser met aangesloten douche-installatie een vergoeding verschuldigd zijn van f 0.75 per week per woning. ADVERTENTIE ADVERTENTIE dat is Potter's ï.inia, welke mij zo vlug vaa mijn verkoudheid afhelpt. Eén enkel tabletje in de mond is voldoende- Handige blikdoosjes a 50 c. bij Apolh. en Drog. IMPORTEUR H. TEN HERKEL HILVERSUM Een achttal personeelsleden van de cen trale werkplaats in Haarlem liep zich Vrijdag het vuur uit de sloffen om een slang uit te rollen van een kleine pomp, die vlakbij de wallekant van de Amster damsevaart stond, naar een opslagplaats van lange kurkdroge houten planken. Zij manoeuvreerden in een verbazing wekkend tempo met verdeelstukken en straalbrekers en konden toen alle slangen keurig op hun plaats lagen en iedereen op zijn post stond de hele boel weer netjes gaan opruimen, want al deze bedrijvig heid had slechts ten doel om de examen commissie, die een eindje verderop cri- tisch stond toe te kijken, gunstig te stem men. De acht mannen maakten namelijk deel uit van een groep van 24 personeelsleden van de centrale werkplaats der Neder landse spoorwegen, die Donderdag na een half jaar studeren examen deden voor het diploma brandwacht tweede klasse als onderdeel van de bedrijfsbescherming. Des ochtends was het theoretische gedeelte voor de eerste groep, die wij aan het werk zagen, reeds achter de rug en de afleg- oefening, waarbij volgens een bepaald van te voren opgezet systeem te werk wordt gegaan, sloot het examen af. En daarbij werd duidelijk, dat de man nen vol toewijding aan de cursus hebben gewerkt, hetgeen nog duidelijker werd toen de instructeur, de heer A. Mourik, vertelde, dat zijn mannen in het halve jaar drie schriften hadden volgeschreven bij het beantwoorden van de theoretische vragen. Trouwens het brandweercorps van de centrale werkplaats heeft wel meer van zich doen spreken, want reeds diverse malen keerden de mannen uit Haarlem van een landelijke brandweerwedstrijd met een prijs naar huis. Vrijdag dachten zij echter niet aan prij zen en aan al die uren, dat zij uit alle macht geoefend hadden. Zij deden in volle ernst, net als of er een enorme brand woedde, hun werk en vervolgens wachtten zij tot des middags vier uur, want toen pas waren alle candidaten geëxamineerd en werd de uitslag bekend gemaakt. roken steeds met het DENICOTEA-pijpje. Want de DENICOTEA-kristalfilter zuivert de rook van nicotine en teer. Terwijl de smaak en het aroma van Uw sigaret of sigaar hetzelfde blijft. Dus ten eerste op de naam DEN IC O TEA, voorkomende op alle originele DENICOTEA-pijpjes en filters en ten tweede op de hier afgebeelde originele DENICO TEA-v er pakking Dank zij de enorme omzet-stijging over de gehele wereld konden vanaf 2 5 October j.l. de originele DENICOTEA-filters in prijs worden verlaagd en wel van 95 ct óp 80 cent per doosje van 10 stuks en kon tevens een toegepast worden voor de originele DENICOTEA-pijpjes Thans nieuwe aantrekkelijke mode!- f* 50 ten DENICOTEA-pijpjes vanaf f Jd» In een aantal boxen was speelgoed ten toongesteld, dat het Koninklijke Huis had toegezonden. Hier voor toonden belang stelling burgemeester mr. Cremers, mevr. Cremers, de heer W. F. Happé, voorzitter van het kleuterhuis en mevr. II. P. Brou- wer-Knierim, secre taresse. Voor het bestuur van de Stichting Kleuterhuis „Margriet" te Haarlem was het Vrijdag een bijzondere dag, omdat na vele jaren van arbeid het kleuterverblijf aan de Anna van Burenlaan 60 in Haarlem-Zuid in gebruik werd genomen. Tijdens de toespraken zijn herinneringen opgehaald over het werk in het vroegere gebouw aan het Kenne merplein, waar de grondslag is gelegd voor een arbeid ten bate van de jeugd. Dat werk kan van grote waarde genoemd worden voor de verdere ontwikkeling van de meisjes en jongens, die korte tijd opgenomen zijn geweest in het Kleuterhuis. Als voorzitter van het bestuur heette de heer W. F. Happé de gasten welkom, waarna hij memoreerde het werk, dat dr. J. L. Keyzer uit Tilburg heeft verricht. Na de bevrijding werd Haarlem, dank zij de actie „Zuid helpt Noord", een dag-kinder- verblijf aangeboden dat in een villa aan het Kennemerplein werd ondergebracht. Zuster De Becker kwam uit het Zuiden van ons land over 01:1 als leidster „de zaak- op pO'Cn" te zetten. Daarna werd de lei ding in handen van Zuster J. C. van Teutsm gelegd, die een moeilijke tijd heeft meegemaakt. Na haar vertrek werd Zuster M. S torheek met de le.ding belast; thans werkt zij met een staf van medewerkster? tot tevredenheid van allen in het huis eerst cp het Kennemerplein en sinds kort in Haarlem-Zuid. De heer Happé merkte op, dat het doel van het tehuis is overdag een aantal kin deren, die om medische redenen een goede verzorg' nodig hebben, op te nemen Zieken komen niet in aanmerking, echter wel kleuters, die last van slapte hebben, aan inzinkingen lijden of over hun herstel na een ziekte moeten heen komen. De kinderen worden geschikt gemaakt voor het verdere leven. Dank bracht spreker aan mevrouw Oosterhuis-Wc.isz vojr de medische verzorging. De huLsvesting op het Kennemerplein was onvoldoende en naar een geschikte gelegenheid werd gezocht. In Bloemendaa! kon het huis niet komen en in Zandvoort wilde men gaarne medewerking verlenen Onverwacht was het mogelijk Anna van Burenlaan 60 met een grote tuin aan te kopen en het aanbod werd aanvaard. Het bouwfonds bevatte genoeg geld voor de aankoop, maar een lening van f 150.000 moest worden gesloten om de uitbreiding tot stand te brengen. De gemeenteraad stelde zich garant. Spreker herinnerde aan de samenwerking met architect J. P. Kloos, waardoor het mogelijk was vele wensen in vervulling te doen gaan. Dank bracht de heer Happé aan de heer Z. Dorst, voorzitter van de bouwcommissie, die het bestuur goede diensten heeft bewezen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee dat zendingen speelgoed waren ontvangen van het Koninklijk Huis en van de ouders van kinderen die thans verpleead worden. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zeide, dat de, Haarlemmers met vreugde zullen vernomen hebben, dat het kleuter huis eindelijk een waardig home heeft ge kregen. Zij zijn blij, omdat het bestuur en de medewerkers van 1945 af voort durend zo veel gedaan hebben om de ge zondheid van kinderen te bevorderen. Vele honderden Haarlemse kleuters zijn gelukkig gemaakt. Het verheugde spreker, dat er zo'n nauw contact onderhouden wordt met de ouders, waardoor ook veel geluk in de gezinnen gebracht wordt. Met de wensen, dat het huis aan alle verwachtingen zal Door de enorme drukte van de laatste weken, gepaard aan ziekte onder onze me dewerkers en een tijdelijk beperkte druk- capaeiteit is op enkele dagen ons blad met vertraging verschenen. Wanneer de Sint Nicolaas- en Kerstdrukte achter de rug zijn, zal dit euvel weer zijn overwonnen. Voor het ogenblik roepen wij de clementie van onze abonné's in. Alles wordt in het werk gesteld om de vertraging zoveel mo gelijk te beperken. HAARLEMS DAGBLAD - O.H.C. Bevorderd tot arts de heren J. J. van der Audel en M. R. Koelman. (Ten onrechte was eerder gemeld, dat deze heren geslaagd waren voor het semi-artsexamen). ADVERTENTIE Topprestatie uit het land van de Alpen: HORLOGERIE TEN BOOM Barteljorisstraat 19 W. VOET EN ZONEN, Anegang 15 De districts-inspecteur van het brand weerwezen, d® heer M. K. Fehres', deelde des middag in het leslokaal mede, dat alle 2-4 candidaten met glans voor dit examen geslaagd waren. Daarbij kwam nog, dat nergens in het land een dergelijk goed resultaat het gemiddelde cijfer was een acht was behaald. Uiteraard stemde dit de instructeurs, de heren J. Kuperus en A. Mourik tot grote vreugde, evenals trou wens de brandwachten, die, nu de druk van het examen van hen was afgenomen alleen nog maar verlangend waren voor het zo fel begeerde diploma. Dat komt echter pas later, want eerst moet de presi dent-directeur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander, de getuigschriften nog onder tekenen. voldoen en dat zeer vele kinderen er ge luk zullen vinden, verklaarde de burge meester het Kleuterhuis Margriet voor geopend. Verder hebben nog gesproken dokter A. P. N. de Groot te Haarlem, inspecteur van de volksgezondheid in Noordholland, dok ter M. Vromen te Den Haag, namens de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne, dr. J. L. Keyzer te Til burg en archtitect J. P. Kloos. De medici spraken hun voldoening uit over het tot stand komen van het gebouw, dat voor de kleuters van groot belang is en de archi tect deed mededelingen over de inrich ting van het gebouw. De passagiers van de laatste twee tram diensten van Amsterdam naar Haarlem hebben hun plaats van bestemming in de afgelopen nacht met grote vertraging be reikt. Van de voorlaatste tram, die om vijf mi nuten na middernacht van de Spuistraat moet vertrekken brak namelijk op weg naar Amsterdam bij de Wiegbrug een koppeling. Dit tramstel moest dus wachten tot de volgende tram arriveerde om de pechvogels op te duwen. Een en ander had tot gevolg, dat de laatste tram naar Haarlem pas om vijf minuten voor half twee uit Amsterdam kon vertrekken. De vertraging liep echter nog meer op omdat bij Sloterdijk de rails ver sperd werden door een onbeheerd staande montagewagen van de Amsterdamse Ge meentedienst van Openbare Werken, waardoor de laatste dienst terug moest rijden naar de Krommert om daar op het linkerspoor te worden gerangeerd. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt op Maan dag 20 December haai' 218de algemene vergadering, waarop voorstellen aan de orde komen, die verband houden met de reorganisatie der vereniging. Blijkens een toelichting van het hoofdbestuur heeft de grote meerderheid zich achter de reorga nisatieplannen geschaard. Zij is van me ning, dat de reorganisatie een versterking van de organisatie betekent. Wat de voor stellen inhouden hebben wij reeds ver meld. ADVERTENTIE Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie de heer J. Goldschmeding, Aerden- hout. van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM ZATERDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, N30 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelminastraat 43 a: Tentoonstel ling van werk van leerlingen, 2022 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Buffalo Bill op het oorlogspad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een mil- lioen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Gekooide meisjes", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Honderd meisjes en één zeeman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelminastraat 43 a: Tentoonstel ling van werk van leerlingen, 1517, 20—22 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond; dr. Kwee Swan Liat. 10.30 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia". 10.30 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „City lights", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Buffalo Bill op het oorlogspad", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 11 uur; „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Moeder lied", 14 jaar, 11 uur; „De man met een mil- lioen", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Honderd meisjes en één zeeman", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine" Nederl. Comedie, 8 uur. Minerva-theater: „Potasch en Perlemoer met vacantie", toneel gezelschap „Johan Kaart", 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Liederen- en pianorecital, An nette de la Bije en Jan de Man, 8 uur. Be gijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeen komst van „De grotere wereld", 8 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Road to Bali", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Koning der me lodieën", alle lft„ 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een millioen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Honderd meisjes en één zeeman", alle leeft,. 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9