Stormen teisterden Engeland en de scheepvaart er omheen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederland acht compromis in huidige vorm onaanvaardbaar Verkiezingszege voor CDU in Hessen en Beieren Gedeserteerde marinier in gestolen taxi op de vlucht p If is Lichtschip kapseisde (7 vermisten), tanker brak en kustvaarder zonk Nederlandse schepen in reddingsacties Linkse Griekse partijen boeken successen Knowland bepleit een blokkade van China Gaston Dominici ter dood veroordeeld Westelijk antwoord op Sovjet-uitnodiging Coalitie behoudt meerderheid van tweederden in de Bondsraad Het woord is aan. Stemming over Indonesië's resolutie een dubbeltje op zijn kant Chauffeur, met veters en das geboeid, in bedstee gevonden 69e JAARGANG No 121 MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 275 Peking weigert Amerikaanse protestnota te aanvaarden Jury van zeven leden bevond hem schuldig Nieuzsü-Guinea in de politieke commissie Onderzoek naar ramp met „Triton" begonnen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Engeland is gedurende het weekeinde door zware stormen en overstomingen ge teisterd. Het spookte voorai langs de ge hele Kanaalkust. Honderden wegen in 18 graafschappen, in het Zuiden, het Westen en het centrum van het land, liepen onder •ls gevolg van de aanhoudende regens en de gezwollen rivieren. Overal langs de kust verkeerden schepen in nood. De meest tragische ramp geschiedde voor de kust van Kent nabij de badplaats Deal, waar het lichtschip „South Good win" in de kokende zee ten onder ging. Van de acht leden der bemanning kon er slechts één worden gered. Het was een 22- jarige ornitholoog, die aan boord van het lichtschip waarnemingen verrichtte over de vogeltrek. Nadat hij zich acht uren lang gedurende de duisternis aan de railing had vastgeklemd werd hij op wonderbaarlijke wijze gereed door een Amerikaanse heli copter. Reddingboten en sleepboten hadden te vergeefs getracht het op zijn kant op de Goodwin-zandbank liggende schip te na deren. Er was gisteren geen hoop meer dat de overige zeven leden der beman ning, indien zij zich nog aan boord be vonden, konden worden bevrijd. Een ander drama speelde zich af in de Ierse zee voor de kust van Wales waar een Liberisch tankschip, de ruim 20.000 ton metende „Word concord" in tweeën brak. Het gebeurde plotseling toen het grootste deel van de voornamelijk uit Grieken bestaande bemanning sliep. Ge lukkig bevond zich niemand op de plaats van de breuk. De reddingboot bracht Za terdag 35 opvarenden in veiligheid. De zeven man die zich in het voorste gedeelte bevonden, werden Zondag opgepikt. Het achterdeel is door de sleepboot „Tur moil", die bekend werd bij de ramp van de „Flying Enterprise", opgepikt en wordt naar de monding van de Mersey gesleept. Een eerdere poging om vast te maken aan het voorschip mislukte. De „Gramsbergen" (Reuter, AFP, ANP) Ook Neder landse schepen hebben in verscheidene gevallen de gevolgen van de felle storm ondervonden, hetzij als prooi van de gol ven, hetzij als redder. De kustvaarder „Gramsbergen", die, zoals Zaterdag reeds was bericht, nabij Fishguard Harbour op de rotsen gelopen was (voor de kust van Pembrokeshire), is inmiddels gezonki*:i. De bemanning, die Zaterdag met een lijn van boord was gehaald, zou juist vol gens een mededeling van de rederij, de N.V. Zuid-Hollandse Scheepvaartmaat schappij te Rotterdam Zaterdagmiddag weer aan boord gaan, maar zij kwam te laat. Plotseling kapseffede het schip naar stuurboord en vervolgens zonk het weg in de golven. Het gebeurde Zaterdagmid dag om kwart voor drieën. Het schip is waarschijnlijk niet te bergen. De Nederlandse torpedoboot jager „Evert- sen", die Zaterdag nog altijd in actie was om de „Svaerdfisken", de Deense driemas- ATHENE (Reuter-AFP) De coalitie van linkse Griekse partijen heeft bij de tweede ronde van de Griekse gemeente raadsverkiezingen in Saloniki en tien an dere steden met meer dan 10.000 inwoners een overwinning geboekt. Verleden week had deze coalitie bestaande uit de pro gressieve partij (EPEK), de democratische partij en de uiterst linkse EDA, reeds de meerderheid behaald in Athene en Pi raeus. Zondag werd opnieuw gestemd in Plaatsen, waar bij de eerste verkiezingen geen enkele candidaat de voor verkiezing vereiste 40 percent van het aantal stem men behaalde. De Griekse Volkspartij van premier maarschalk Papagos heeft de zwaarste ver- bezen geleden, als gevolg van ontevreden heid van de midden-klassen en de arbei ders over het regeringsbeleid. ter met wetenschappelijke onderzoekers, jn veiligheid te brengen, seinde koers ge zet te hebben naar Stavanger. Maar de zee werd zo onstuimig, dat de sleeplijn moest worden gekapt. Het Noorse ber gingsvaartuig „Achilles" vertrok daarop uit Haugesund om het kwetsbare Deense schip in veiligheid te brengen. De Nederlandse sleepboot „Humber" stevende op de Deense houtboot „Vega" af, waarvan de bemanning door een red dingsboot was overgenomen, omdat het schip zinkende werd geacht. Ter hoogte van de Kanaalhaven Newhaven werden twee .man en een lijn aan boord gebracht. Op zestig mijl ten Westen van Quessant stond het Nederlandse s.s. „Falco" de Spaanse trawler „2770" bij, waarvan in de storm de brug was vernield en het kom pas en de radio onklaar waren geraakt en de Nederlandse sleepboot „Tyne" vertrok van Aruba naar het Panamese s.s. „Queen", dat zonder schroef op 150 mijl ten Oosten van Georgetown in Brits Guy- ap£ ronddreef. In de haven Swansea (Wales) deed zich een hevige ontploffing voor op het Noorse tankschip „Olav Ringdal jr.". Een der be manningsleden kwam om het leven en twee worden vermist. Enige andere op varenden werden gewond. Onbekende ramp Een Britse reddingboot heeft Zondag avond 15 kilometer ten Oosten van Liz- zard (West-Engeland) de lijken van een oudere man en een jongen opgepikt, die met reddingvesten in zee dreven. Moge lijk zijn deze drenkelingen afkomstig van een onbekend schip, dat volgens berichten van het Liberiaanse schip Casino Zater dagochtend ongeveer 30 kilometer ten Zuid-Westen van Lizzard in zinkende toe stand verkeerd. De brand op het Zweedse vrachtschip „Los Angeles" (6.908 ton), dat Zaterdag morgen in de haven van Brest binnen kwam, waar brandweerlieden onmiddellijk aan boord gingen om het vuur te bestrij den, was hedenmorgen vroeg nog steeds niet geblust. Het schip was met een lading papier en katoen op weg van Stockholm naar Curagao. Drie opvarenden zijn door de brand gewond, van wie een ernstig. Aan boord bevond zich ook het Neder landse echtpaar Van der Zwan. Een dramatische opname van het licht schip „South Goodwin", dat door de storm van haar ankers sloeg en kapseisde. Van de acht opvarenden kon er slechts één worden gered. Het Het Finse schip „Saukka" is zo mijl ten zuiden van Bengtskaer in nood geraakt. Volgens een bericht van een lijn schip tussei^Stockholm en Helsinki, dat van zijn kWrs afweek om te helpen, maakte de „Saukka" 50 graden slagzij. Later werd bericht, dat zeven opvaren den van hét Finse schip door de lijnboot „Bore II" van boord zijn gehaald. De red ding kwam juist op tijd. Toen de laatste opvarenden van de „Saukka" aan boord van de Bore II werden gehesen, verdween de Finse koopvaarder in de golven. Een der bemanningsleden van de „Saukka" wordt vermist. WASHINGTON (Reuter/AFP) Wil liam Knowland, leider der Amerikaanse republikeinse Senaatsfractie, heeft gezegd dat de Verenigde Staten tot een blokkade van de Chinese vastelandskust zouden moeten overgaan, indien de dertien Ameri kanen, die in communistisch China zijn ver oordeeld, niet onverwijld op vrije voeten worden gesteld. Knowland achtte het wen selijk, dat ook de Amerikaanse bondgeno ten aan een dergelijke blokkade zouden deel nemen, doch zouden zij hiervoor niet gevoelen, dan zouden de Verenigde Staten dit alleen moeten doen. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zei den, dat de Verenigde Staten een dergelijke drastische maatregel niet overwegen. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldt dat de autoriteiten te Peking een Amerikaans protest over het veroordelen van dertien Amerikanen, bemanningsleden van omlaag geschoten Amerikaanse vliegtuigen, aan wie „spion- nage" ten laste is gelegd, verworpen. Radio- Peking heeft medegedeeld, dat de „zoge naamde protestnota" door de Chinese on der-minister van Buitenlandse Zaken aan de Britse zaakgelastigde, die belast was met de overhandiging, teruggegeven is. De door de Amerikanen gepleegde „misdaden" waren „duidelijk bewezen". DIGNE (Reuter/AFP). - Gaston Dominici is ter dood veroordeeld, verdacht van de moord op het Britse gezin-Drummond. De uit zeven leden bestaande jury sprak het schuldig uit, nadat zij twee uur en een kwartier beraadslaagd had. De 77-jarige Gaston Dominici toonde bij het horen van de uitspraak geen emoties. Hij had niets te zeggen. Gaston heeft ongeveer een jaar in de ge vangenis doorgebracht. De rechtzitting heeft elf dagen gedurd. Nadat het vonnis was uitgesproken maakte Gastons zoon, Clovis, grapjes met ieder die maar luisteren wilde. Hij was aanvankelijk ook beschuldigd. De zoon Gustave en zijn vrouw zaten met onbe wogen gezichten. Een van de kleindochters van Gaston brak in snikken uit en fluis terde „het is Clovis' schuld. Clovis heeft grootvader beschuldigd". De verdediger maïtre Pollak noemde de zonen Gustave en Clovis „monsters, die hun vader de keel zouden kunnen openrijten". Reuter tekent hierbij aan, dat het mo gelijk is, dat het doodvonnis in levenslang wordt veranderd met het oog op de leef tijd van Gaston, hoewel de Franse wet geen leeftijdsgrens stelt. Het hof, waarbij de advocaat in beroep is gegaan, kan slechts handelen op grond van onregelma tigheid in de procedure. (Van onze correspondent in Londen) Samen met de Verenigde Staten en Frankrijk heeft Groot-Brittannië de Rus sische uitnodiging tot een vier mogend- heden-conferentie over Duitsland en een conferentie van 25 mogendheden over de Europese veiligheid in nota's, welke van daag in Moskou overhandigd worden, af gewezen. Voorwaarde voor hervatting van de besprekingen met de Russen is de rati ficatie van de Parijse overeenkomsten. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten willen minder voortvarend handelen dan de Fransen, die een conferentie in Mei voorstellen. Volgens de nota zou echter vrijwel onmiddellijk een conferentie kun nen worden gehouden indien de Russen het Oostenrijkse verdrag ondertekenen of toe stemmen in vrije verkiezingen in Oost- Duitsland. Op deze wijze is tegemoet ge komen aan de wens van de Fransen dat de deur voldoende open zal blijven en aan het Amerikaanse verlangen, dat men zich niet aan een definitieve datum zal binden. In Londen gelooft men dat de conferentie zo goed als zeker volgend jaar zal worden gehouden. Men zal echter de voorzorgs maatregel nemen eerst langs diplomatieke weg na te gaan of er iets kan worden be reikt. Malenkov heeft onlangs gezegd dat ook hij dit de beste methode acht. Sommige waarnemers in Londen achten het niet onmogelijk dat de Russen bereid zullen zijn tot vrije verkiezingen in Oost- Duitsland, mits hierover onverwijld een conferentie zou worden gehouden FRANKFORT (Reutcr/D.P.A.) De landelijke verkiezingen in de West-Duitse deelstaten Hessen en Beieren zijn een over winning geworden voor de Christelijk-De- mocratische partij van bondskanselier Adenauer. De sociaal-democratische partij heeft in Hessen haar absolute meerderheid verloren. Wel kwamen de socialisten, met 42,6 percent van het aantal stemmen, als sterkste partij uit de bus, doch de C.D.U. en de vrije democraten bleken samen meer zetels dan de socialisten verworven te hebben. De zetelverdeling in het nieuwe parlement van de staat Hessen is: sociaal democraten 44, christen-democraten 24, vrije democraten 21, vluchtelingenpartij 7. De door de partijen bereikte percentages zijn: socialisten 42.6 (in 1953 33,7 in 1950 44,4); christen-democraten 24,1 (33.2 18,8); vrije democraten 20.5 (19.07 31.8); Vluchtelingenpartij 7,7 (6.4 nam in 1950 niet aan verkiezingen deel); Communisten 3,4 (0,9 4,7); Duitse partij 1.2 (2,8 nam in 1950 niet deel aan de verkiezingen); anderen 0,5. De telling van de stemmen in Beieren vordert slechts langzaam als gevolg van het ingewikkelde kiessysteem. Toen de uitslagen van 180 van de 191 kiesdistricten bekend waren, was de ver houding: Christen-Democraten 40 percent (36 percent in 1950); sociaal-democraten 26,2 (24,6); vrije democraten 6,7 (6,2): Vluchtelingenpartij 11 (14,3); Beierse partij 13,5 (17,5); communisten 1,5 (1,4); anderen 1,1. Geconfiskeerde Duitse eigendommen in de V.S. In Januari zullen besprekingen beginnen over teruggave van de Duitse eigendommen in de Verenigde Staten, die in de tweede wereldoorlog zijn gefiskeerd. De besprekin gen, die te Washington zullen worden ge houden hebben zowel op particuliere als op staatseigendommen betrekking. Tot de besprekingen is besloten tijdens het onderhoud, dat bondskanselier Ade nauer in October met president Eisenhower had. DIT NUMMoR BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jean de Boisson: Er zijn mensen wier enige deugd is, geen ondeugden te bezitten. (Van onze correspondent in New York) Wanneer over enkele dagen in de poli tieke commissie van de UNO gtjtemd zal worden over de Indonesische resolutie in zake Nieuw Guinea, dan wordt het waar schijnlijk een dubbeltje op zijn kant. Met andere woorden: zowel Nederland als In donesië, de twee tegenstanders in dit dispuut, lopen het risico aan het kortste eind te trekken. Enkele Zuid-Ame/ikaanse delegaties overwegen een compromis-reso lutie in te dienen. Zaterdag heeft de afge vaardigde van Mexico kenbaar gemaakt aan welk soort compromis hij gaarne steun zou verlenen. Dat zou een „hartelijke aan beveling aan beide partijen zonder voor oordeel een oplossing te zoeken met ver zoenende methoden" zijn. Voor Nederland zou zulk een overleg het aantrekkelijke hebben dat de UNO zich buiten het overleg zou houden, maar ander zijds zou men zich zulk een overleg toch niet zonder onderhandelingen kunnen voorstellen en onderhandelen wil Neder land niet meer. Hoewel de New York Times Zondag ochtend verzekerde dat Nederland bereid zou zijn zich bij de Mexicaanse suggestie neer te leggen, kunnen wij uit de beste bron melden, dat het compromis in de hui dige vorm voor Nederland niet aanvaard baar is! Tot dusverre hebben de Zuid- Amerikaanse bemiddelaars zich op het standpunt gesteld dat zij geen'tussenvoor stel zullen indienen, tenzij beide partijen dat aanvaardbaar achten. Ook Indonesië wenste tot nu toe geen genoegen te nemen met een compromis. Wat moet men nu verwachten indien de Indonesische resolutie in stemming wordt gebracht? Indonesië kan er op rekenen dat de commissie de resolutie met een meer derheid van stemmen zal aanvaarden. Om van kracht te worden behoeft de resolutie in de Algemene Vergadering naar aller waarschijnlijkheid een tweederde meer derheid. En hierbij zal het er om spannen. In het Nederlandse kamp is men er van overtuigd dat er vijftien stemmen tegen de resolutie uitgebracht zullen worden. Bo vendien hoopt men dat Israel, China en Chili tegen zullen stemmen. Indonesië Doordat dr. Adenauers partij in Beieren, volgens de nog niet volledige uitslagen de leiding heeft behouden, is het zo goed als zeker, dat de partijen van de regerings coalitie in de Bondsraad de meerderheid van tweederden behouden, waardoor in de raad geen gevaar meer dreigt voor de Pa rijse overeenkomsten, aldus tekent het West-Duitse persbureau D.P.A. hierbij aan. De uitslag van de verkiezingen in Hessen is in dit opzicht van geen belang, want ook als de sociaal-democraten in Hessen aan het Rewind blijven, zal er in de Bondsraad geen wijziging ten nadele van de huidige regeringscoalitie komen. Als in Hessen een coalitie van C.D.U., vrije democraten en vluchtelingen aan het bewind zou komen, zou de stemverhouding in de Bondsraad, die nu 26 tegen 12 in het voordeel van de regeringscoalitie is, nog met vier zetels ten gunste van de regering worden gewijzigd. De leider der socialisten, Ollenhauer, verklaarde, dat uit de uitslag in Hessen blijkt, dat het volk in steeds sterkere mate de buitenlandse politiek van de socialisti sche partij, die zich verzet tegen de Parijse overeenkomsten, steunt. Dr. Fay, de leider van de christen-democraten in Hessen, ver klaarde, dat de sociaal-democraten niet meer in staat zijn zonder hulp van een an dere partij een regering te vormen. Een C.D.U.-woordvoerder deelde mede, dat tot dusver nog geen onderhandelingen zijn ge voerd met de vluchtelingenpartij, die met haar zeven zetels de sociaal-democraten of de christen-democraten en de vrije demo craten de meerderheid kan bezorgen. Een 21-jarige gedeserteerde marinier heeft Zaterdagavond in een Zwols loge ment een taxi-chauffeur, uit Veendam, in een van de kamers onder bedreiging met een pistool gedwongen een kop koffie, waarin een slaappoeder was gemengd, leeg te drinken, waarna hij hem handen en voeten bond om hem vervolgens onder de wol te stoppen. De marinier verdween daarna met de taxi. Op 18 November deserteerde de mari nier M. H. van der M., uit Utrecht, uit de Marinierskazerne in Rotterdam. De avond er voor had hij zijn 19-jarig meisje dat werkt op het kantoor van een grote bak kerij in Rotterdam, doen geloven dat er die nacht, een overval zou worden gepleegd op het kantoor van de bakkerij. De jongeman heeft geen gebrek aan fan tasie, want hij had zijn meisje reeds wijs gemaakt dat hij werkte voor de inlich tingendienst van de Marine. Hoe dan ook: hij kreeg het meisje zo ver dat zij hem die nacht de kas van het kantoor in bewa ring gaf: een bedrag van f 9000.De volgende dag was de marinier verdwenen. Achteraf blijkt dat hij de vorige week heeft doorgebracht in een hotel te Veen- dam. Zaterdagavond kwam hij bij een taxionderneming en vroeg een auto om naar Assen te rijden. De patroon belde daarop de 25-jarige monteur P. C. Gorter oo en vroeg hem of hij zin had een klant die het bliikbaar wel betalen kon. naar Assen te rijden. De monteur stemde toe ■m reed met de marinier die in burger was gekleed, naar Assen, waar in een café iets werd gedronken. Hierna reden zij door naar Zwolle, waar stil werd gehouden voor een logement aan het Rethlehemse Kerkplein. Daar vroeg Van der M. een kamer om de nacht door te brengen. Hij gebruikte met de chauffeur een warme maaltiid in de gelagkamer en ging toen clannnocders in eon nabiie anothoek knpen. Het tweetal verdween vervolgens naar boven voor een ..bespreking", maar de hou ding van Van der M. had al zóveel argwaan van het beherende echtpaar in het loge ment opgewekt, dat het onmiddelliik bo ven ging kijken toen de marinier met de mededeling, dat de chauffeur niet lekker was en óók wou blijven slanen. naar bui ten liep en in de auto wegreed. The "hauf- 'our 1 a» gpboeid in hpd. ..Al een week wordt ongeiaasd en ik moet. weg", had de deserteur de chauffeur toegebeten, terwijl hii zijn pistool op hem richtte. „Jii moet hier bliiven en je mag geen alarm slaan vóór een uur, als je toch alarm maakt, schiet ik je dood". Daarna was hij de chauffeur gaan binden met een mili taire stropdas en met veters, die hij uit de schoenen van de chauffeur haalde. Gearresteerd In de afgelopen nacht hebben agenten van de gemeentepolitie te Leeuwarden op de Weaze aldaar de taxi aangetroffen. Bij de hötelcontröle bleek de man te logeren in hotel „Amicitia" aan de Wirdumerdijk. De politie is zijn kamer binnengedrongen door de deur te forceren en heeft Van der M. van zijn bed gelicht. Hij had de revol ver nog bij zich. In afwachting van zijn transport naar Zwolle is hij in het po litiebureau ingesloten. DUBLIN (Un. Press) Vandaag is in de King's Inns in Dublin het openbaar on derzoek begonnen naar de ramp met de K.L.M.-Super-Constellation „Triton", die op 5 September van dit jaar in de rivier de Shannon neerstortte een ramp, die 28 mensenlevens kostte. Men rekent er op dat de zitting tot de Kerstdagen zal duren. Nimmer tevoren is de historische King's Inns voor een dergelijk doel gebruikt. In drie weken tijd hebben werklieden het in terieur in dat van een rechtszaal herscha pen. Een van de merkwaardigste dingen die men in de zaal kan waarnemen, is ontegen zeggelijk het beweegbare model van de verongelukte ..Triton". Dit model is in staat elke luchtmanoeuvre uit té voeren, behalve ondersteboven vliegen. Het wordt langs electronische weg in beweging ge bracht en van een con+rólefafel bediend De bouw van dit model heeft ongeveer m ono gulden gekost. Vier luchtvaartdeskundigen resnec- tieveljjk uit Canada, Nederland, Engeland en Ierland zullen de presiderende rech ter assisteren bij de technische aspecten van de verhoren. Hervatting van Koreaanse vredesbesprekingen Te New York verluidt dat in Uno-krin- gen pogingen worden gedaan om tot een hervatting der Koreaanse vredesbespre kingen te komen. De besprekingen hebben tot nu toe een niet-officieel karakter ge dragen. heeft daarom dertig tot zesendertig stem men nodig om te slagen. Het hangt er van af hoeveel Zuid-Amerikaanse landen zich van de stemming zullen onthouden. Sommige Zuid-Amerikaanse bemidde laars zijn namelijk gaan twijfelen aan de juistheid van het Indonesische streven. Anderen daarentegen hebben steun aan het compromis toegezegd, uit vrees dat de In donesische resolutie hét anders niet zal halen. Komt die resolutie toch in stemming, dan zullen zij met Indonesië meestemmen. De Verenigde Staten zullen zich wel van stemming onthouden, alhoewel de New York Times Zondagochtend in een militaire beschouwing te kennen gaf dat het strate gische dwaasheid zou z;ijn Indonesië het bewind te geven over Nieuw Guinea. (Reuter) De Sovjet-Unie, Irak, Ecua dor, Pakistan, Thailand, Syrië en Wit-Rus- land hebben zich uitgesproken voor de Indonesische resolutie, waarin hervatting wordt gevraagd van de Nederlands-Indo nesische besprekingen over Westelijk Nieuw-Guinea. Frankrijk heeft de compe tentie van de UNO betwist om de kwestie in behandeling te nemen. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de Indo nesische gedelegeerde, zeide in zijn tweede rede in dit debat: „De deur naar onder handelingen is door de Nederlanders ge sloten. Wij wenden ons tot de U.N.O. in de ernstige hoop, dat dit de deur naar onder handelingen weer zal openen. Wij vragen niet om een herziening van een internatio naal verdrag of van de RTC-overeenkom- sten. Wij streven er slechts naar een poging door Nederland te weerstaan ons land te verdelen en een gebied af te snij den, dat daar zowel vroeger als nu een deel van heeft uitgemaakt. Als er een herziening is, dan hebben in feite de Nederlanders deze-aangebracht. Een residentie van Indo nesië is geannexeerd als kolonie van het Koninkrijk der Nederlanden. Zij zijn het, die een herziening hebben aangebracht. Niet alleen in de letter, maar ook in de geest van het Handvest van souvereini- teitsoverdracht." Massademonstratie DJAKARTA (A.F.P.) Een menigte van ongeveer 15.000 personen heeft Zon dag in Makassar een demonstratie gehou den om uiting te geven aan haar steun aan het standpunt van de Indonesische rege ring in het geschil met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea. Het in Makassar verschijnende blad .Marhaen" weet te melden, dat de Neder landse commissaris in Makassar, de heer H. Menke, Zaterdag een onderhoud heeft gehad met de leider van de organisatie „Raad voor de strijd om Irian", Jan Latu- mahina. Deze heeft volgens het blad de heed Menke verzekerd, dat Indonesië be reid is met „vreedzame middelen" de kwes tie Nieuw-Guinea te regelen. Inmiddels heeft een vrouwenorganisatie in Djakarta een demonstratie over Nieuw- Guinea aangekondigd voor Donderdag. Haile Selassie naar Wenen vertrokken Keizer Haile Selassie is Zondag met zijn gevolg in een speciale trein uit Genève naar Wenen vertrokken. (van hedenmorgen 7 uur) toestand M SE Si 0.5 Sc b M z: Helsinki geheel bew. ZZO 5 -2 0 Stockholm geheel bew. Z 9 5 0,6 Oslo regen ONO 3 4 12 Kopenhagen geheel bew. ZZO 10 5 0 Londen onbewolkt ZZW 2 3 9 Amsterdam regen Z 8 7 0,5 Brussel licht bew. Z 7 8 0,3 Parijs licht bew. ZZW 6 7 0,6 Bordeaux zwaar bew. zo 6 10 19 Grenoble geheel bew. windstil 4 56 Nice zwaar bew. NW 4 10 1 Berlijn nevel ZO 2 3 0 Frankfort nevel ZZW 6 8 4 Miinchen geheel bew. WZW 3 5 0 Ziirich zwaar bew. zo 2 5 5 Genève mist windstil 1 32 Locarno regen O 2 5 72 Wenen nevel zo 4 4 0 Innsbruck half bew. w 2 5 0 Rome regen windstil 12 12 Neerslag laatste 24 uur Xrx REGEN EN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot harde, later mogelijk tot. storm toeenemende wind. Aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-Oost later ruimend naar Zuid tot Zuid-West. Zachter. 30 November Zon op 8.23 uur. onder 18.34 uur. Maan op 1157 uur onder 21.14 uur. Hoog en laag water in IJmtiiden Maandag 2!) November Hoog water 5.48 en 18.01 uur. Laag water: 1.28 en 13.43 uur. Dinsdag 30 November Hoog water: 6.23 en 18.38 uur. Laag water: 2.01 en 14.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1