Gezamenlijke viering Sint Nicolaas- feest op alle Zandvoortse scholen Onze dammende lezers tegen HDC Vaktentoonstelling van vlees in Haarlem vanmiddag geopend Velsens begroting sluitend en vol blijde geluiden M.T.S. organiseerde een Sint Nicolaas-feest Herscholing van Derde Divisie in West-Falen Zandvoort Voorstellingen in theater Monopole Haarlemmermeer Lisse T oonkunstenaarswet voorgesteld ^Brieven aan de redactie DIN/SDAG 30 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Voor ruim zeventig kinderen Nieuw Koorwerk voor KNTV-jubileum Vluchtelingenhulp heeft 1.856.000 Propaganda-filmavond van Nederlandse Reisvereniging Karei Doormanschool Bazar Op bejaardentehuis ging de vlag in top Nieuwe onderwijzeres aan dr. A. Plesmanschool Advies van B. en W. over hondenbelasting Uitbreiding gasverlichting Badhoevedorp J. M. I. de Hulster is benoemd in Drachten Lisser ijsclub hield jaarvergadering Propaganda-avond C.N.V. W. van Veenendaal sprak op nutsavond over KLM Bedrijfsresultaten N.S.-bus Den Haag-Amsterdam bevredigend Vanmorgen om een uur of elf begonnen een aantal vleesgrossiers en leerlingen van de slagersvakschool aan de bouw van een enorm schilderij, dat des middags bij de opening van de vaktentoonstelling van vlees dm. de Haarlemse Vleeshal gereed moest zijn en ook in de andere gedeeltes van deze grote expositie was men nog met main en macht aan het werk om alle vlees schotels, worsten, ijskasten en vleesmolens op de meest gunstige wijze tentoon te gtellen. De belangstelling van de zijde van de Haarlemse slagers voor deze expositie was io groot, dat 109 Haarlemmers hadden toe gezegd, dat zij 400 sierschotels zouden in zenden. Dit betekend echter niet dat al deze proeven van vakbekwaamheid ook in de Vleeshal aanwezig zullen zijn, want de jury lieeft een strenge selectie toegepast. De uitverkoren slagers hebben echter hun best gedaan om elkaar te overtroeven en het resultaat is dan ook dat de bezoeker het water in de mond loopt want behalve de sier stuk ken van gesmolten reuzel en vet onder meer van de Gravenstenen- brug en enkele molens zijn er talrijke bijzonder smakelijke vleesschotels en wor sten in diiverse kwaliteiten en soorten. De Haarlemse M.T.S.-ers kunnen terug zien op een uitstekend geslaagd Sint Nico- laasfeest, dat zij voor Maandagmiddag in de Kroonzaal van Brinkmann voor meer dan zeventig kleine kinderen hadden geor ganiseerd. De blijde gezichtjes van hun jonge gasten bewezen, dat deze intens ge noten hebben van dit feest, dat zeer zeker weer voor herhaling vatbaar is. Het hoogtepunt voor dé kleintjes was "natuurlijk de komst van Sint Nicolaas, maar voordat het zover was kregen zij, met hun papieren mutsen gezeten in de met papieren vlaggetjes versierde zaal, eerst een aantal tekenfilmpjes en kinderfilmpjes te zien, die zij met blij gejoel en vrolijke uitroepen volgden. Het is dan ook niet mis om een aapje te zien, dat bij de brandweer in dienst treedt en bewijst, dat het, on danks zijn kattekwaad, een grote hulp kan betekenen, wanneer er een ernstige brand woedt. Toen de Sint met zijn pepernoten strooien de knechten was binnengekomen, braken voor de kleintjes die ogenblikken aan, wel ke je hele verdere leven bijblijven: een voor een werden zij voor de Sint geroepen, die, na een enkel vermanend woordje, zijn knechten de geschenken liet uitdelen. Voor ieder meisje was er een poppenwieg met inhoud en voor iedere jongen een hijs kraan. Dit speelgoed is door de leerlingen zelf vervaardigd in de werkplaatsen voor metaal- en houtbewerking, gedeeltelijk tij dens de schooluren, maar ook daarbuiten. De ambachtsschool nam het schilderwerk op zich. Leerlingen van» de Protestant Christelijke Huishoudschool in de Tettero destraat verzorgden het beddegoed; de popjes werden aangekleed door leerlingen van de R.K. naaischool in Zandvoort. Be halve deze geschenken kreeg ieder kind nog een cadeau, dat op het verlanglijstje stond. Natuurlijk gaf de Sint al die geschenken niet zomaar uit handen: sommige kinderen moesten eerst een fraai liedje zingen en zij. die dat niet hoefden, moesten toch tenmin ste beloven, dat zij het volgende jaar1 niet meer zo ondeugend zouden zijn, hetgeen zij dan maar met een schuchter hoofdknikje deden. Toen de Sint uiteindelijk vertrokken was, verscheen er een goochelaar ten tonele, die de kinderen nog enige tijd vrolijk bezig hield, tot de bus weer verscheen, die hen, opgetogen over de vrolijke middag, thuis bracht. Dit kinderfeest werd georganiseerd door het corps van leerlingen en oud-leerlingen van de M.T.S. Het geld, dat voor deze mid dag nodig was, werd verkregen door een collecte onder M.T.S.-ers, oud-M.T.S.-ers, leraren en personeel van de school en door een kienavond, welke deze scholieren in November hebben gehouden. Verscheidene bedrijven hebben tot het slagen van dit feest bijgedragen door arti kelen gratis of met korting te leveren. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr. Anthon van der Horst opdracht verleend tot het com poneren van een werk voor orkest. Het is de bedoeling, dat dit voor de eerste keer zal worden uitgevoerd ter gelegenheid van de viering van het tachtigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging in de loop van het vol gend jaar. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 141.000 gulden ontvan gen. Hierdoor is de opbrengst van dj actie tot en met Maandag geworden: 1.856.000 gulden. Een boetseerwerkje van gesmolten rundvet, ingezonden door de heer J. Oostermeyer uit Bloemendaal. Het werk werd met de eerste prijs bekroond. De tentoonstelling zal vandaag geopend wonder, door de directeur van het open baar Slachthuis te Haarlem, de heer F. J. A. Bruins. Ook morgen kunnen belangstel lend'n nog in de Vleeshal terecht. (Van een ANP-verslaggever) VOGELSANG. In de idyllische omge ving van het kamp Vogelsang sliep in de afgelopen nacht de Derde Divisie in de nieuwe slaapzakken van Belgische makelij. Nu zij in West-Duitsland oefent, dient zij tevens als proefkonijn voor deze nieuwe slaapzakken. Het is de bedoeling dat in de toekomst het gehele Nederlandse leger met deze slaapzakken zal worden uitgerust. Aan de binnenzijde ervan zit een laken, daarom heen een gewatteerde laag, en daarom heen een geïmpregneerde linnen omhusel. Het geheel sluit met een rits sluiting, waaruit alleen de capuchon vrij blijft. Bij nat weer kan er bovendien nog een water- en luchtdichte afsluiting over heen aangebracht worden. De slaapzak vormt een bundeltje, dat gemakkelijk mee genomen kan worden. De Derde Divisie oefent deze maand in West-Falen, een deel in het kamp Vogel sang, het andere in het kamp Sennelager. De oefening is geen grootscheepse manoeu vre, zoals die waaraan in September de parate Vierde Divisie deelnam. Vonr de Derde (Drietand) divisie is dit verblijf in West-Duitsland een herscholing, aanslui tend op. de geslaagde mqbilisatieoefening, die het vorig jaar voor déze mobilisabele eenheid werd gehouden! West-Duitsland is als oefenterrein gekozen, omdat in Ne derland de toch al zo schaarse oefenruimte het gehele jaar bezet is. Het eerste deel van de Derde Divisie, ongeveer tienduizend man, is thans, na Het consulaat Zandvoort van de Neder landse Reisvereniging houdt op Maandag 6 December in Zomerlust een propaganda- avond, waar kleurendia's en een kleuren film zullen worden vertoond over het onder werp „Het winterse Ehrwald". Film en plaatjes werden onder auspiciën van het hoofdbestuur der N.R.V. vervaardigd dooi de heer H. Kuyters te Epe. De avond heeft onder meer ten doel, de aanwezigen ervan te overtuigen, dat "een wintervacantie in de bergen zeker niet onderdoet voor een zomer- vacantie. De heer C. Maas uit Epe zal op deze avond inleiding en commentaar verzorgen. *De bazar, welke door de oudercommissie in samenwerking met personeel en ouders in de Karei Doormanschool in Zandvoort werd gehouden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten bate van verfraaiing der school en aanschaffing van nuttige leer middelen, heeft een bruto bedrag opge leverd van f 3300. Bij de bouw van het bejaardentehuis aar. het einde van de Zandvoortselaan in. Zand voort ging in de loop van de vorige week de vlag in top, ten teken dat het hooeste punt van de bouw werd bereikt. Men hoopt het hoofdgebouw omstreeks Augus tus volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. De 48 aparte woningen voor bejaarden, achter dit hoofdgebouw gelegen, zijn tihans gereed, doch het stichtingsbestuur acht het in het belang van de toekom stige bewoners gewenst, deze niet eerder dan in Februari te laten betrekken, omdat het terrein er omheen nog vrijwel onbe gaanbaar is. Tegen die tijd zal de aanleg van de gazons bovendien ook zo goed als voltooid zün. De helft van deze 48 woningen zal wor den betrokken door bejaarde echtparen, die door het Zandvoortse gemeentebestuur worden aangewezen, waarvoor nog verzoe ken tot de gemeente Zandvoort kunnen worden gericht. Ter vervulling van de vacature van onder wijzeres in vaste dienst aan de dr. Albert Plesmanschool, welke per 1 Februari ont staat door het vertrek van mejuffrouw M. B. A. Hamstra, werd door het college van B. en W. te Zandvoort in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs te Haar lem het volgende drietal opgemaakt: 1. Mej. C. H. Klein, onderwijzeres te Vel- sen; 2. Mej Tj. G. Grootjans, onderwijzeres te Lemelerveld; 3. Mej. J. H. Klingers, on derwijzeres te Haarlem. De Zandvoortse gemeenteraad zal in de hedenavond te houden raadsvergadering tot benoeming overgaan. drie weken oefenen, alweer thuis, de ove rige achtduizend die hier thans zitten, zul len 4 December weer terugkomen. Prins Bernhard zal ook aan deze tweede ploeg een bezoek brengen, en dit zal ge beuren op 2 December in het kamp Vogel sang. Zo af en toe thuis een partij dam spelen met een huisgenoot, vriend of kennis is nog heel wat anders dan geregeld uitkomen in een competitiewedstrijd om voor een dam vereniging het best mogelijke resultaat te behalen. Dat hebben gisteravond de lezers van Haarlems Dagblad/Oprechte Haar lemse Courant gemerkt in de damontmoe- ting die zij speelden met de leden van de Haarlemse Damclub. Van de drieënvijftig partijen verloren zij er zesendertig, wonnen er vier en speelden er dertien gelijk. Een duidelijke nederlaag dus, hetgeen echter niemand als een domper op het sportief ge noegen van de avond heeft gevoeld. De belangstelling voor de damontmoe- ting was overigens zo groot, dat het niet veel scheelde of de Haarlemse Damclub had naar een andere, grotere ruimte moe ten gaan uitzien. De gehele zaal van restau rant Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem was reeds kort na half acht gevuld met een druk over dammen pratende groep man nen, die met verlangen naar de komende strijd uitkeken. Maar toen de strijd eenmaal was begonnen na het welkomstwoord van de heer J. H. Meure, voorzitter van de H.D.C. bleek pas goed met hoeveel con centratie en kunde die zogenaamde thuis- dammers hun in het algemeen veel gerou- tineerder tegenstanders van repliek dien den. Een niet geringe stimulans betekende ongetwijfeld het uitkomen van Wim de Jong kampioen van Noordholland voor onze lezers. Hij speelde tegen de zeer sterke hoofdklasse speler Sluyter en zorg de uiteindelijk voor een van de vier over winningen die onze lezers behaalden. De grote toeloop van thuisdammers had het overigens noodzakelijk gemaakt dat Een hoekje in de zaal van restaurant Die Raeckse tijdens de damontmoeting van onze lezers met de leden van de Haarlemse Damclub. Op de voorgrond links de heer W. de Jong kampioen van Noordholland in zijn partij tegen de heer Sluyter van de HDC. Achter dit tweetal ziet men diverse thuisdammers en clubspelers in diep gepeins verzonken. twee leden van de Haarlemse Damclub een simultaan seance moesten spelen. Dat wa ren de heer J. W. van Dartelen, die onze lezers aan dertien borden partij gaf en H. Langbroek, jeugdkampioen van Noordhol land, die aan negen borden de meer jeug dige lezers van onze krant het vuur na aan de schenen legde. Beiden kwamen tot voor treffelijke resultaten. De heer Van Darte len won tien partijen, speelde er twee re mise en verloor er een en Langbroek kwam er zelfs zonder nederlaag af. Hij moest al leen in twee partijen zijn gelijke in een thuisdammer erkennen. Het heeft weinig nut verder over het ge presteerde uit le wijden. Wij kunnen vol staan met op te merken dat de avond vol komen aan het doel beantwoordde. Zowel voor onze lezers, die een bovenal genoeg lijke strijd leverden, als voor de organi satoren die met de voortreffelijke organi satie en de prettige sfeer voor een goede propaganda zorgden voor het damspel. Rest ons te vermelden dat de HDC aan iedere deelnemende thuisdammer •"•n be schilderde tegel uitreikte ter herinnering aan de ontmoeting en dat de plaquette, be schikbaar gesteld door de directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. voor de beste slagzet, in het bezit kwam van Wim de Jong. Het comité voor het St. Nicolaasfeest voor alle Zandvoortse scholen, welk feest dit jaar voor het eerst gezamenlijk wordt gevierd, heeft thans de plannen voor de komende dagen bekend gemaakt. Het programma vermeldt een bezoek van Sint Nicolaas aan alle Zandvoortse scholen op Donderdag 2 December, waarbij de eerste twee klassen der lagere- en de kleuterscholen zullen worden bezocht. Hei eerste bezoek vindt plaats om kwart voor negen, het laatste om ruim drie uur. Op Vrijdag 3 December volgt het laatste be zoek van de Sint aan de openbare kleuter school aan de Herenstraat, waarna St. Ni colaas met de kleuters van deze school naar theater Monopole zal vertrekken, waarbij de kleuters van alle andere kleuterscholen zich zullen kunnen aansluiten. In theater Monopole beginnen de feeste lijkheden reeds op Woensdag 1 December. Dan zullen er des morgens twee voorstel lingen zijn, om 9.15 uur voor alle leerlingen van alle tweede klassen der lagere scholen eri om 11 uur voor die der derde klassen. Hier zullen worden vertoond een filmstrip over een St. Nicolaasverhaal, een levende poppen-spel en een paar kinderfilmpjes. Wat dit levende poppen-spel betreft, zal iets geheel nieuws worden geboden, name lijk een poppenkast-spel, gespeeld door kleuter-onderwijzeressen. Deze zullen ver kleed en spelende als de poppen uit een poppenkast optreden, een idee, dat naar voren werd gebracht en uitgewerkt door mejuffrouw A. Kemp, hoofd van de Josiria v. d. Endenschool. B. en W. van Haarlemmerliede en ÜJpaarn- woude hebben naar aanleiding van een in gekomen verzoek een advies uitgebracht over de verlaging van de hondenbelasting. B. en W. menen hiertoe niet te mogen over gaan. Van 1948 af, toen -e hondenbelasting werd gebracht op f 5 voor waakhonden en f 20 voor luxe-honden, is het totaal aantal hon den tot 1954 teruggelopen van 319 tot 239 en het aantal luxe-honden van 173 tot 68. B. en W. vrezen dat. zou men nu de be lasting verlagen, het aantal klachten over loslopende honden, die tuinen vernielen, dat sinds 1943 zeer is verminderd weer ernstig zou gaan toenemen. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmer- neer zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een bedrag van f 7.250 be schikbaar te stellen ten behoeve van de uitbreiding der gasverlichting te Badboe- vedorp. Voor de uitbreiding zijn 25 lan taarnpalen met toebehoren nodig. -De heer J. M. I. de Hulster, hoofd van de openbare school vOor uitgebreid onderwijs te Hoofddorp is benoemd tot leraar aan de Rijkskweekschool te Drachten. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeente raad voor de heer De Hulster eervol ont slag te verlenen. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 212 vette varkens; notering zware f 184: lichte f 181f 183; slagersvarkens f 183 f 185; zeugen f 160f 168; handel vlot, bij korte aanvoer, 2 nuchtere kalveren. Maandagavond hield de Lisser IJsclub „Lisse en Omstreken" haar jaarvergade ring in „De Taveerne" onder leiding van de heer N. Nielo, die de aanwezigen wel kom heette, en vervolgens een overzicht gaf van het afgelopen seizoen, dat een groot succes is geweest, gezien de belang rijke wedstrijden welke gehouden werden. In het 64-iarig bestaan van de ijsclub was er nog nimmer een kampioen van Neder land uit de vereniging gekomen, maar het vorig jaar is dit wel het geval geweest, daar Egbert van 't Oever landskampioen werd te Zwolle, waarvoor hij de kam pioen welke aanwezig was nog alle hulde bracht. In Februari zal door de eigen leden weer een toneelstuk worden opgevoerd en voorts hoopt men het 65-jarig bestaan der ver eniging op waardige wijze te herdenken. Na de jaarverslagen van de heren Van der Linden en A. Wesselo werden de aftre dende bestuursleden, de heer H. v. d. Zon, B. v. d. Zaal, N. P. C. Mielo en de heer C. v. d. Zaal bij acclamatie herkozen. Door de voorzitter werd nog medege deeld dat er een schrijven van de K.N.S.B. was binnen gekomen om voor de jeugd net als bij het zwemmen ook voor schaatsen een diploma uit te treiken. De vergadering juichte dit voorstel toe. Maandagavond werd in de Nederlands Hervormde Kleuterschool te Lisse de jaar lijkse November propaganda-avond van de plaatselijke Christelijke Besturen Bond ge houden. De heer E. van 't Voort heette de aanwezigen welkom. Hoofdbestuurder Plomp sprak over het onderwerp „Onze weg en ons doel", waarin spreker het betreurde dat nog zovelen, ook in de kringen van het C.N.V. schijnbaar al leen maar enthousiast zijn voor de stoffelijke belangen. De talrijke aanwezigen hebben hierna ge noten van de declamator de heer J. B. Oosterwelder, die het stuk voordroeg ..De schrik van de White Chapel". Met een woord van dank sloot de voorzitter deze propa ganda-avond. In de Witte Zwaan te Lisse hield de af deling Lisse van het Nut van het Algemeen de derde nutsavond waarvoor grote belang stelling werd getoond. Door de oud-gezag voerder van de K.L.M. de heer W. van Vee nendaal werd een lezing gehouden over de historie, het heden en toekomst der K.L.M. Vol lof was spreker over de radar, waarbij door hem enkele staaltjes naar voren wer den gebracht De heer Van Veenéndaal licht te de huidige vliegtechniek toe, waarna hij zijn zeer interessante lezing besloot met een gedicht van Hendrik Scholte „De vier paar den der openbaring". Mejuffrouw Kingma besloot deze avond met een woord van dank tot de heer Veenendaal. Na de St. Nicolaasbezoeken van Donder dag aan de Zandvoortse scholen, volgt Vrijdag in theater Monopole het sluitstuk van de feestelijkheden: om 9.15 uur een voorstelling voor de kleuters van vier kleuterscholen en om 10.45 uur dezelfde voorstelling voor de overige twee kleuter scholen en de eerste klassen van alle lagere scholen. Hiervoor luidt het programma: 1. Bezoek van Sint Nicolaas; 2. Poppenspel met levende poppen en 3. een filmstrip met een St. Nicolaasverhaal. Het hoogtepunt van deze gezamenlijke St. Nicolaasviering zal dan des middags en des avonds worden bereikt, met een op voering van het kindertoneelstuk „Roderik, de tovenaar." Daar dit stuk een bezetting eist van niet minder dan 22 medespelen den, mag zeker als een bijzonderheid wor den vermeld, dat het geheel door Zand voortse onderwijskrachten bij de diverse Zandvoortse scholen ten tonele zal worden gevoerd, onder regie van de heer A. J. van der Waals, het hoofd van de ULO-school. Om half drie zal de eerste voorstelling worden gegeven voor alle vierde en vijfde klassen van alle lagere scholen plus de zesde klas der dr. Albert Plesmanschool. Om half acht volgt dan de slotvoorstelling, voor genodigden, leerlingen van zesde, zevende en achtste klassen der lagere scholen, de leerlingen van de R.K. naai school en die der ULO-school. Na afloop van elke voorstelling zal een tractatie worden uitgereikt. De bedrijfsresultaten van üe N.S.-bus- dienst Amsterdam-Den Haas; zijn bevredi gend. De bezetting der bussen neemt ge stadig toe. Zij bedraagt thans gemiddeld 35 percent. Dc opening van nieuwe sta tions en halten heeft de voortdurende aandacht van de N.S. Besloten is tot ope ning van de halte Sloterdijk. De eventuele heropening en vestiging van stations aan de liin Amsterdam-Rot terdam zal niet mogelijk zijn, alvorens een aantal technische voorzieningen, waartoe ook behoren het kruising-vrijmaken van enkele belangrijke overwegen, op deze lijn gereed is. Het ligt niet in de bedoeling te wachten totdat alle overwegen van enig belang door vrije kruisingen zijn vervan gen. Dit worrit medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer Wat de stationsgebouwen betreft, kan worden medegedeeld, dat in Eindhoven 't stationsgebouw gereed komt begin 1956; Amsterdam C.S. verbouwing van hal en plaatskaarte.nkantoren komt gereed met aanvang van de zomerdienst 1956; Rotter dam C.S. bouw van het nieuwe centraal station zal begin 1957 gereed zijn, Rotter dam-Zuid met de bouw zal worden begon nen, zodra de nieuwe hoogten van de spoorbaan in verband met de waterkering zijn vastgesteld; Schiedam, tussen rijk, de gemeente Schiedam en N.S. is overeen stemming bereikt over het volledig om- hoogbrengen van het emplacement, dus ook van de sporen naar Vlaardingen. Zo dra de desbetreffende overeenkomst is af gesloten, zal met de uitvoering worden be gonnen, waarschijnlijk nog dit jaar. BIJ WIJZE VAN ZWAARVERTEERBARE SINTERKLAASSURPRISE, die evenwel zo smakelijk mogelijk is opgemaakt, heeft Velsens gemeentebegroting voor het jaar 1955 het licht gezien, een huishoudboek van het komende jaar dat dit keer drie lijvige delen beslaat en een duidelijke afspiegeling is van een gezond gemeentelijk beheer in het verleden dat een breed-opgezette „boekhouding voor de toekomst" mogelijk maakte. Waarbij als verheugend symptoom van Velsens toenemende finan ciële gezondheid in de memorie van toelichting kon worden opgemerkt, dat uit diverse (rijks)bronnen hogere uitkeringen verwacht kunnen worden, waardoor de meer-inkomsten tot een totaal van f 1.060.000.konden stijgen. De uitgaven zijn evenwel eveneens in niet geringe mate gestegen, waardoor de uitgaven op de gewone dienst bijvoorbeeld stegen van f 9.709.392,tot f 11.095.722,93. De meest in het oog lopende posten, die deze uitgaven voor het nieuwe jaar verhogen, worden gevormd door een bedrag van f 92.000.onder het hoofdstuk „Algemeen beheer", waaronder dus alle salarissen vallen en de bouwplannen der gemeente in-ontwerp. De straat verlichting slokt volgend jaar f 22.000.meer op dan in 1954; de volksgezondheid f 30.000.en het „baden en zwemmen" zal f 19.000.meer vergen uit het gemeente budget dan het dit jaar heeft gedaan, waaraan de te verwachten openstelling van het Velserbad en de was- en badinrichting aan de Snelliusstraat uiteraard niet vreemd is. Voor onderhoud van straten, pleinen, rioleringen en plantsoenen trok de ge meente f 147.000.meer uit dan vorig jaar; voor het lager onderwijs f 519.000.— meer (waarvan alleen al voor school zwemmen f 33.000.terwijl de boven tallige onderwijzers en de nieuwe, daar voor benodigde lokalen f 200.000.— ver gen. Het bijzonder lager onderwijs vraagt f 75.000.meer dan in 1954 met f 50.000.- extra op de kapitaaldienst wegens diverse voorgenomen uitbreidingen en aan sport en cultuur, waaronder ook de subsidies De stichting Nederlandse Toonkunste- naarsraad heeft aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een ontwerp voor een Toonkunstenaars wet aangeboden. De stichting beoogt met dit ontwerp een verheffing van de stand van de toonkunstenaars. In de toelichting wordt betoogd, dat velen, die het beroeo van toonkunstenaar uitoefenen, niet aan redelijke eisen van bekwaamheid voldoen, zulks tot schade van de muziekbeoefening in ons land. De gedachte, dat tegen deze ondermijning maatregelen dienen te worden genomen, heeft geleid tot een binding van vrijwel alle landelijke beroepsorganisaties van toonkunstenaars in de genoemde stichting, waarvan de heer M. A. Reinalda voorzitter is. De stichting heeft reeds korte tijd na haar opricnting een register geopend, waarin toonkunstenaars, die aan bepaalde eisen van bekwaamheid voldoen, zich vrij willig kunnen laten inschrijven. Hoezeer de gedachte, die aan de instelling van het register ten grondslag ligt, bij de Neder landse toonkunstenaars leeft, blijkt wel uit het aantal inschrijvingen: op 1 Septem ber 1953 ruim 2500. De stichting heeft, met medewerking van een door haar ingestelde juridische commissie onder voorzitterschap van mr. S. A. M. Bottenheim, de mogelijkheid on derzocht van beroepsbescherming voor de toonkunstenaars. Na ernstig beraad is zij tot de overtuiging gekomen, dat de tijd daarvoor nog niet rijp is. Zij meent echter, dat de voorstellen, die in het wetsontwerp zijn vervat, gecombineerd met een doel matige propaganda, tot benadering van het gestelde doel kunnen leiden en ziet in het onderwerp een stap in de richting van verdere maatregelen op dit gebied. Het ontwerp bevat bepalingen, waarbij aan het bestaan van de Nederlandse Toon- kunstenaarsraad een wettelijke grondslag wordt verleend, zijn doel omschreven en zijn samenstelling geregeld. Het voorziet voorts in de instelling van een toonkunste- naarsregister, dat door de raad zal worden ingericht en bijgehouden. Om voor in schrijving in aanmerking te komen dient men aan nader vast te stellen vereisten van bekwaamheid te voldoen. Degenen die in» het register van de Nederlandse Toon- kunstenaarsraad zijn ingeschreven, worden automatisch in 't wettelijke register over geschreven. Voorgesteld wordt voorts aan de niet in het register ingeschrevenen te verbieden de titel van (wettelijk) erkend toonkunstenaar te voeren of het op andere wijze in het openbaar te doen voorkomen, alsof zij enigerlei erkenning op het gebied van de toonkunst hebben verkregen. Het ontwerp houdt verder de bepaling in, dat de namen „conservatorium" en „Muziekschool" slechts mogen worden ge voerd door onderwijsinrichtingen, die vol doen aan nader vast te stellen eisen, onder meer omtrent de aard en de kwaliteit van het onderwijs. Voor overtreders zijn straf rechtelijke bepalingen opgenomen, voor de ingeschrevenen in het register wordt een tuchtrecht voorgesteld. De bovenbedoelde voorsenriften zijn aangevuld-met een aan tal bepalingen van administratieve aard. vallen zal f 118.000.meer worden be steed een bewijs, dat deze sector zeker niet als sluitstuk der Velsense begroting zal hoeven te fungeren! (Alleen het cul turele werk heeft al f 42.000.meer toe gewezen gekregen). Met maatschappelijke steun en de pp.st „onvoorzien" mee kwa men de totaaluitgaven 'op f 1.015.000. hoger dan vorig jaar. (Verkort weergegeven) Kerstfeest Gevangenis en Hüis van Be waring, Haarlem. Evenals andere jaren komen wij uw aandacht vragen voor hen, die in de Kersttijd achter gesloten deuren moeten vertoeven en eigen haard en eigen gezin dubbel zullen missen. Mede door uw giften zou het mogelijk worden om door het verschaffen van Kerst- lectuur en enige versnapering ook hun goede Kerstdagen te bereiden. Mogen wij op uw bijdrage rekenen? Ds. A. J. VAN RHIJN, Geestelijke verzorger Gevangenis, Tempeliersstraat 21 - Giro 161781 Dr. H. v. d. LOOS, Geestelijke verzorger Huis van Bewaring, Van Egmondstraat 3 - Giro 141740. Worden wij rijker? Enkele weken gele den publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek een vergelijkend overzicht over de ontwikkeling van ons nationaal vermogen, lopend over de jaren 1946 1951. In dit tijdperk zouden de Nederlan ders op grond van de berekening heel wat rijker zijn geworden. Het aantal million- nairs was vrij sterk toegenomen. Kijkt men wat nauwkeuriger dan rijst de vraag: „Wanneer wordt een gemeen schap eigenlijk rijker?" Het antwoord moet dan luiden: „Als de leden der gemeenschap_ voor hetzelfde bedrag aan geld meer con-' sumptiemiddelen kunnen kopen van ten minste dezelfde kwaliteit en levensduur". Van deze gedachte is het Centraal Bureau echter niet uitgegaan. Het rekende in pa pieren guldens zonder aangegeven koop kracht. En het was juist de koopkracht, die uitgehold was en de prijzen op deed lopen. De koopwaarde van de gulden daalde im mers tot 40 cent vergeleken met die van vóór 1940? fn de jaren 19461950 viel een devaluatie van de gulden met 30%. Hier door daalde de koopkracht in het binnen land wel niet met hetzelfde bedrag, doch de prijsstijging was er niet onaanzienlijk door. Minister Zijlstra, die onlangs voor de leden der 2de Kamer een brillant col lege in de economie gaf, kwam dan ook tot een vermeerdering van de welvaart met ongeveer 6%. Dat is geen aanleiding tot grote blijdschap. En dan kon de minister nog geen rekening houden met twee facto ren. In de eerste plaats niet met de onge lijke verdeling van de welvaart over de verschillende volksgroepen, waarvan de ene sterk verarmd is, de andere gelijk ge bleven of in welvaart is toegenomen. En in de 2de plaats kon hij niet de verminder de kwaliteit en levensduur van de con sumptiegoederen in de rekening betrekken. En deze vermindering van kwaliteit en le vensduur wijst maar al te vaak op een ver arming. Wie meubelen, tapijten, nieuwe huizen enz. koopt, denkt er meestal niet aan, dat de levensduur van het gekochte veel korter is dan van dezelfde zaken, die hij vroeger voor veel lager prijs kon kopen. Alles te zamen gezien, is er nog weinig aanleiding optimistisch te zijn. Niets is be trekkelijker dan de waarde van het ruil middel. E.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11