Gillette Het cadeau Investeringsplan binnen enkele weken te verwachten Grepen uit de Haarlemse begroting Midreiza-stunt in Amsterdamse buurt Nieuwe uitgaven Ceramiek van Eloy en handweefwerk van De Cneudt bij „De Jager Bloemendaal 'tBrieven aan de redactie Schakel bepleit tussen theorie en praktijk van de economie Zangrecital in de R enaissancezaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 B. en W. werken bij subsidiëring zoveel mogelijk volgens systeem Zwemfeest van „de Watervrienden" Ouderavond van de Christelijke school scheerapparaat. Een „goeie morgen99 begint met Gillette! Ds. S. Datema zestig jaar predikant „Iedereen kent, onbewust, zijn eigen toekomst" Nieuw hoofd lagere school te Nieuw Vennep Harmonium en gramofoon- installatie voor begraafplaats te Heemstede Prof. Kuin voor de Academie voor Voortgezet Ec. Onderwijs door Annette de la Bije en pianist Jan de Man DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 In ons blad van Maandag hebben wij reeds een toelichting gegeven op de ontwerp begroting 1955 der gemeente Haarlem, die sluit met een totaal van 32.439.950 30.783.971). In de geleidebrief merken B. en W. op, dat de Investeringscommissie met voortvarendheid heeft gewerkt aan een daartoe strekkend ontwerpplan. Bij het vervullen van haar opdracht is zij echter voor talloze moeilijkheden komen te staan, die, tegen de wil van de commissie, een vertragende invloed hebben uitgeoefend op de voltooiing van haar arbeid. Intussen is de commissie thans zover met haar taak ge vorderd, dat B. en W. haar rapport binnen enkele weken tegemoet kunnen zien. Gezien de vele problemen, waarmede de commissie in aanraking is gekomen, zijn B. en W. er van overtuigd, dat oo'k het college het ontwerplan met nauwgezetheid zal moeten bestuderen. Het ligt in het voornemen van B. en W. te dien opzichte zo spoedig mogelijk tot een resultaat van hun overwegingen te komen, opdat zij alsdan ook de gemeenteraad het investe ringsplan ter kennisneming en eventueel ter discussie kunnen voorleggen. Intussen behoeft geen vrees te bestaan, dat tengevolge van het nog ontbreken van een zodanig plan in de uitvoering van ka- pitaa Inwerk en enige stagnatie zou optre den. Tengevolge van de overbelasting van de arbeidsmarkt moet er immers zoveel mogelijk voor worden gewaakt, dat de re gelmatige voortgang van de woningbouw, alsmede van de scholenbouw niet in gevaar komt. Met het oog hierop kunnen andere werken, waarvoor de vereiste credieten reeds zijn verleend, slechts geleidelijk tot uitvoering worden gebracht. Subsidiëring Ten aanzien van de subsidiëring uit de gemeentekas van instellingen van allerlei aard gaan B. en W. verder in de richting om hieraan zoveel mogelijk systeem ten grondslag te leggen en te komen tot de juiste groepering van de instellingen, zo dat een vergelijking van de prestaties en derhalve ook de beoordeling van het werk mogelijk wordt. Het wordt B. en W. al lengs duidelijker, dat zij voor de toekomst moeten rekenen op een stijging van de subsidies welke wordt veroorzaakt aan de ene kant door de algemene stijging van kosten, aan de andere kant door de eisen die ook wij moeten stellen ten opzichte van het gesubsidieerde werk zelf en aan de deskundigheid van hen, die met de uit voering zijn belast. Het subsidiebeleid wordt door de omvang van het totale sub sidiebedrag een niet te onderschatten fac tor in het algemean financieel beleid. Deze stijging behoeft het college intussen, niet te verontrusten, indien B. en W. daarbij met goed resultaat kunnen blijven streven naar een goede en vruchtbare samenwer king tussen overheid en burgerij in zovele en verschillende taken op allerlei maat schappelijk gebied. Diverse subsidies en bijdragen zijn ver hoogd, o.a. voor kraamhulp en kraamver- pleging f 27.000 (f 13.500); voor R.K. Open bare Leeszaal f 25.000 (f 19.125); voor Con sultatiebureau voor alcoholisme f 1.500 (f 1.000); voor de Natuurbesphenmings- commissie Zuid-Kennemerlahid f 3400 (f2500); voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd f 15.200 (f 9.550), voor kosten speeltuinwerk, vacanti ©bezigheden en openbare speelplaatsen f 87.400 (f63.095). Een nieuwe subsidie is uitgetrokken voor de Stichting Maatschappelijke Buurtwerk Haarlem met f 28.000. Radio-installatie voor de politie De politie van Haarlem vraagt, behalve de gebruikelijke bedragen, ook geld voor vervanging van twee als radiowagens in gebruik zijnde auto's f 23.000; voor aan koop van drie motoren met zijspan f 16.500; voor radiozend- en ontvanginstallatie in een auto en elf motoren met zijspan f20.000; voor bedrijfsbeschenming f32.115; voor aankoop ten behoeve van de ver- keersinstal'latie f 4.665. Plannen bestaan om afsluithekken aan te schaffen ten behoeve van openbare feestelijkheden. Met aankoop van verkeers borden is een bedrag van f 6.000 gemoeid. Bureau beroepskeuze Er zijn plannen tot reorganisatie van het bureau voor school- en beroepskeuze. De kosten zullen daardoor stijgen van f 17.845 tot f41.415. De testmethode zal verbeterd worden en testmateriaal zal vervangen en uitgebreid worden. Nazorg De kosten van nazorg voor geestelijke en lichamelijke misdeelden is gestegen van f232.690 tot f281.740. Electriciteit Volgens de begroting zal de afdeling Electriciteit van het Gemeentelijk Energie- Traditie getrouw heeft Sint Nicolaas Zondagmiddag een bezoek aan het Sport- fondsenbad Haarlem gebracht, waar door de Haarlemse Watervrienden, de zwem- groep van de Nederlandse Culturele Sport bond, een zwemfeest werd gehouden. On der luid tromgeroffel van ,,De Rode Bande liers kwamen ruim 450 kinderen de zwem- zaal binnen gemarcheerd en namen daarna plaats rond de boorden van het zwembas sin. In afwachting van de komst van de Sint werd, na een kort welkomstwoord van de heer Schraa door de figuurzwemgroep een demonstratie gegeven onder leiding van mevr. Rie Schraa-Mus. Dat Sint luide toegezongen werd door de jeugd spreekt vanzelf. In zijn toespraak tot de jeugd gaf de Sint blijk goed op de hoog te te zijn van het Watervriendenwerk. Na een rondgang om het bassin te hebben ge maakt nam hij plaats en werd onder lei ding van de verschillende leidsters en lei ders een demonstratie van het Watervrien denwerk getoond. Een gecostumeerd steekspel op autobin nenbanden in het water werkte danig op de lachspieren. Met een demonstratie figuur- zwemmen onder leiding van mevrouw Hon- hof werd het programma besloten. Bij het afscheidnemen van de Sint en Piet werden de leidsters en leiders van die middag niet vergeten. Zij mochten een stoffelijk blijk Van waardering in ontvangst nemen. Het was een geslaagde middag voor en door de jeugd waarbij het Watervrienden werk als een goede propaganda voor het zwemmen aan de talrijk aanwezige ouders getoond werd. bedrijf een batig saldo van f 1.294.000 (f 1.424.250) opleveren. Voor straatverlichting is nodig f113.605 (f 75.460). Uitgetrokken is voor stoomketels en leidingen f 150.000; voor kabelnetten f 1.103.000. Gas De afdeling gas van het G.E.B. sluit met een saldo van f87.300 (f135.750). Voor vernieuwing van de bovenbouw van twee ovens is uitgetrokken een bedrag van f 200.000; voor vergroten van de gasberg- ruimte in de Delistraat f 230.000 (iin totaal bedragen de kosten f450.000). Bouwrijp waken van gronden Op de begroting var. het Grondbedrijf is een bedrag van f 1.200.000 uitgetrokken voor het bouwrijp maken van gronden be stemd voor woningbouw. De uitkering van de gemeente van het nadelig saldo van het Grondbedrijf bedraagt f 132.500. Waterbedrijf Begroot wordt een voordelig saldo van f 105.200 (f94.000) voor het Waterbedrijf. Ten aanzien van de huidige magazijnen en werkplaatsen aan de Kampersingel be staat reeds enige jaren een zodanige toe stand, dat aan de minimum-eisen van doelmatigheid en hygiëne niet meer wordt voldaan. De kosten voor verbouw, enz., bedragen f 700.000, waaiwan in 1955 f 100.000 nodig zal ziin. In 1956 en 1957 zal bet restant moeten werden geïn vesteerd. Slachthuis Op de begroting van het Openbaar Slachthuis wordt een saldo van f17.500 (f 12.460) geraamd. Voor uitbreidingen en vernieuwingen is een bedrag van f 108.000 (f 46.500) nodig. Uitbreiding garage reiniging Voor het uitbreiden van de garage aan de Oudeweg van de Gemeentereiniging is een bedrag uitgetrokken van f 240.000. Ter vervanging van versleten auto's zullen twee rol-trommel-vrachtauto's aange kocht worden voor f 64.000. Ziekenvervoer Het ziekenvervoer kost aan de gemeente een bedrag van f 55.200. De opbrengst van het vervoeren per ambulance-auto's wordt geraamd op f 86.000 en per personen auto's op f 14.000. In een kort geding te Rotterdam heeft de rechter Zaterdag jongstleden uitspraak ge daan in het geschil, dat tussen de twee reis- bonnencentrales Hoboka en Midreiza is ontstaan. De Hoboka is veroordeeld tot het staken van het verspreiden van on juiste geruchten over de andere reisbon- nen-centrale, die een zestal weken geleden vanuit Haarlem een landelijke actie be gonnen is. De Hoboka kreeg een dwang som van 1000 gulden opgelegd voor elk ge val van herhaling. Het was te verwachten dat de Hoboka het werk van de Midreiza niet zo maar over zijn kant zou laten gaan. En vermoe delijk is met deze uitspraak van de Rotter damse rechter dan ook alleen een eind ge komen aan de huidige manier van oorlog voering. De Midreiza-organisatie boekt inmid dels echter ook resultaten. In totaal zijn nu een duizend winkels over het gehele land aangesloten en naar men ons mede deelt liggen er een groot aantal aanvragen op behandeling te wachten. In Roermond heeft de organisatie laatst leden Zaterdag een stunt uitgehaald, die enorm succes heeft gehad. Op Zaterdag 4 December wordt deze stunt in de Amster damse buurt te Haarlem herhaald. Dan zullen een aantal bij de Midreiza aan gesloten zaken honderdvijftig ballonnen oplaten, waaraan onder andere tien gratis reizen naar Parijs zijn v^stgebounden. De andere balonnen bezitten de bekende kilo meter-bonnen variërend van gratis reizen van 5 tot 60 kilometer. In totaal zullen vijf van deze acties in Haarlem plaats vinden. De straten in de Amsterdamse buurt waar op Zaterdag 4 December de snel da lende ballonnetjes worden opgelaten zijn: Spaarnwouderstraat, Amsterdamstraat, Potgieterstraat en een deel van de Dr. Schaepmanstraat. Het feest begint om 3 uur. ADVERTENTIE Meisjesboeken In een goede vertaling van mevrouw Mo lanus verscheen bij Kluitman „Meen je het wel, Peter?" uit het Noors van Annik Saxegaard. Dit boek voor meisjes boven de veertien speelt in een milieu dat weinigen van nabij kennen, namelijk een omroep- studio in een klein plaatsje, -raar de 24- jarige Bodil Restad een aanstelling als om- roepster krijgt. Wij leven mee met haar moeilijkheden pn spanningen over uitzen dingen. die precies op tijd moeten beginnen en eindigen, sprekers en spreeksters die vreemde bijgeluiden maken enzovoorts. Op een dag komt er een nieuwe medewerker. Peter Vide, die een oud-klasgenoot van Bodil blijkt te zijn. Er ontstaat tussen hem en het meisje een grote vriendschap, maar zij be grijpt pas veel later, na een mislukte ver loving met een brave saaie man, hoeveel ze van Peter houdt en dan wordt ook het ge heim van zijn zogenaamde gebrek aan am bitie opgehelderd en komt het gebruikelijke happy ending. Een gezellig boek, met hiel en daar aardige vondsten. Van J. M. de Groot verscheen bij Kluit man „Mijn hart trekt naar het water land". Dit is zeer weinig origineel, ook al speelt het grotendeels op het water en niet zoals de meeste van dergelijke boeken in een grote stad. De karakters zijn wel goed ge tekend maar het onderwerp: een groep vriendinnen die aan het eind van het boek vrijwel allemaal de man harer keuze ge vonden hebben, is al te vaak behandeld om nog te boeien C. P. „De Jager", hoek Raamvest-Grote Hout straat, exposeert momenteel werken van de handwever Edmond de Cneudt en van de ceramist Eloy. Het werk van beiden ligt op het terrein van kunstnijverheid, het steeds groter wordende gebied, dat on danks de banden, waaraan het scheppend- vermogen van de kunstenaars er gelegd wordt voor vele kunstenaars de gele genheid bij uitstek geworden is om langs een omweg van hun kunnen op een vrij zekere manier aan de kost te komen. Vooral bij het werk van Eloy is dat dui delijk aanwijsbaar. Hij maakt pittige, voor iedereen aanvaardbare, gebruiksartikelen met artistieke vormen, glazuren en motie ven; kunstnijverheid. Er staan echter van hem een drietal baksels, die zeer mooi zijn en in elke kunsthandel een sieraad zouden betekenen. Wij bedoelen in de eerste plaats Maria met het Kind, op een ezel. De moe der en het kind zijn ontroerend mooi, het kind is in de moederfiguur geboetseerd en Maria's handen zijn gewoon op de schoot getekend, dus niet geboetseerd, maar lig gen daar met een devote toewijding, die niet duidelijker had kunnen zijn door boetsering. Eloy heeft zich op een storend makkelijke wijze van de figuur van de ezel afgemaakt; vooral de kop van het dier heeft met de rest niets te maken. Vervol gens een schotel met visfiguren: deze heeft een vorm, die niet afwijkt van het overige, meer commerciële aardewerk, maar de bijna geëtste tekening erop is zeer sub tiel en schoon van compositie. Een wand- tableau is het derde bewijs van Eloy's kunstenaarschap. Op een achtergrond van rode baksteen heeft hij luchtig gekleurde en geglazuurde huisjes en andere voorstel lingen gebakken, die een haast kinderlijk tafereel opleveren in een sierlijke com positie. Dat de jonge ceramist geen eigen stijl schijnt te bezitten is vermoedelijk het gevolg van het tweeledig karakter van het grootste deel van het geëxposeerde. Maar wij nemen aan, dat de Maria op de ezel het meest eigen werk is van deze begaafde kunstenaar, die anderzijds de kunstnijver heid met een aantal goede stukken aarde werk heeft verrijkt. Edmond de Cneudt heeft enkele wand tapijten geëxposeerd, die een gering on derdeel vormen van het door hem ingezon- dene: vloerkleden, bekledingsstoffen, ta felkleden en dergelijke; allen handge knoopt. Zijn productie is dus geëxposeerd De Christelijke school voor 1. o. te Bloe mendaal (Bosch en Duinlaan 1 A) hield haar jaarlijkse ouderavond in het Jeugd huis. Het eerste gedeelte daarvan werd door de kinderen van de hoogste klas verzorgd met zang van Nederlandse en Franse liedjes, misiceren, poppenkastspel en een korte gymnastiekles. Dit alles viel bij de vele be zoekers bijzonder in de smaak. Daarna sprak de heer J. J. van Dijk. in specteur van C.V.O. Voor een aandachtig gehoor belichtte hij de verschillende schooi en opvoedings-situaties in de tegenwoordige maatschappij. Na een gedachtenwisseling werd deze ge slaagde avond gesloten door ir. v. d. Toren, bestuurslid van de school. Geef met St.NicoIaas deze Gillette 52ADaar beleeft iedere man, élke morgen weer plezier van. Het is een ééndelig precisie apparaat, zware uitvoering, in sierlijk étui: met dis penser, bevattende 10 Blauwe Gillette mesjes prijs Gillette precisie scheer apparaten verkrijgbaar van F. 1.10 tot F. 25 in een andere hoedanigheid dan dat van Eloy, zijn weefsels zijn uitsluitend doelge richt, de gebruikskwaliteit staat voorop en in de tweede plaats komt en dat voor het geringere deel van het tentoongestelde kunstzinnig motief en tekening. Enkele wanddoeken van hem wijzen op een tra ditionele vormgeving en slechts in één ge val is er sprake van een opvallende kleur combinatie, namelijk bij het tafereel van een staande vrouw, welk gegeven evenwel vrij naturalistische vormen heeft gekregen. Men kan zijn werk dus rangschikken bij het voortdurend geëxposeerde binnenhuis materiaal, als men het aanwezig hebben van verkoopmateriaal tenminste als ten toonstelling zou willen beschouwen. A. N. Op Donderdag 2 December viert de oud- Haarlemmer ds. S. Datema te Driebergen zijn diamanten ambtsjubileum als predi kant in de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Ds. Datema werd op 5 Februari 1868 uit een landbouwersgezin te Sauwerd geboren, was tot zijn achttiende jaar werkzaam in het landbouwbedrijf, bezocht daarna het Gereformeerd gymnasium te Kampen, waar hij ook aan de Theologische Ho geschool studeerde en in 1894 zijn can- didaatsexamen deed. Nadat candidaat Da tema door de classis Dokkum was beroep baar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 2 December 1891 door wijlen ds. J. Kerssies van Sauwerd te Murmerwoude in het ambt bevestigd. Daarna diende hij de kerken van Vrijhoeve- 's-Grevelduin en Capelle (18981900); Rot- terdam-Delfshaven (19001916); Haarlem (19161921) en tenslotte nog ruim 13 jaar die van Driebergen, waar hem met ingang van 9 Januari 1935, na 40 dienstjaren eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat was ds. Datema in 1944 een half jaar hulppre diker te Oldebroek en van 19451949 vier jaar te Dwingelo. Ds. S. Datema geniet nog een uitstekende gezondheid. In de afgelopen zestig jaar is hij nimmer ziek geweest en vervulde hij tot zijn 85ste verjaardag nog regelmatig preekbeurten. Ds. Datema was medewerker aan „De Wachter". Van zijn hand verscheen „Augus- tinus, Calvijn, Dortsche Synode en Hen drik de Cock". Tijdens zijn verblijf in Rot- terdam-Delfshaven werd daar indertijd door hem de vereniging „Johannes Bogerman" opgericht, waarvan hij nog ere-voorzitter is. Te Haarlem kwam onder zijn leiding de samensmelting van de Kerken A en B tot stand. Verder werd de jubilaris drie maal uitgezonden naar de Shettlandse Eilanden om daar de belangen van de vissers te be hartigen. Ds. Mohringer thans in Drente Ds. J. Mohringer, predikant in Wanrens- burg (Verenigde Staten van Noord-Ame- rika) die in het afgelopen jaar als vervan ger van ds. E. Pot, toen deze door ziekte zijn ambt niet kon vervullen, in wijk V van de Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem werkzaam was, is met ingang van. 1 December benoemd als geestelijk verzorger van de posten Hooghalen en Hijken van de Nederlands Hervormde kerk te Beilen (Drente). Interessante lezing van professor Tenhaeff Zo groot was de belangstelling voor de lezing die prof. dr. W. H. C. Tenhaeff de zer dagen in de Kroonzaal van Brinkmann voor de Haarlemse Kunstgemeenschap gegeven heeft, dat men tientallen extra stoeien moest aansjouwen om iedere ge gadigde een plaats te bezorgen. De Utrechtse hoogleraar in de parapsy chologie sprak ditmaal over voorspellen de dromen, een verschijnsel, dat reeds in de klassieke oudheid gesignaleerd wordt en zichzelf steeds gelijk gebleven is. Vroe ger bezag men dit phenomeen door mytho logische of theologische bril, tegenwoordig wordt het bestudeerd door de parapsy chologie maar tenvolle verklaard is het nog geenszins. Sprekend over ziin eigen studies en experimenten op dit gebied zei prof. Tenhaeff, dat vele vermeende voor spellende dromen louter op lierinnerings- fouten of zelfsuggestie berusten, maar dat hij toch ook vele gewaarmerkte gevallen onderzocht had, welker paranormale oor sprong als een paal boven water staat. Als oen typisch voorbeeld hiervan noemde hij het gedicht „Maannacht" van Marsman, waarin deze tot iïi bijzonderheden zijn eigen 'dood schilderde. Enkele jaren later, vlak n.n de Duitse invasie, kwam Marsman tij dens zijn vlucht naar Zuid-Afrika om het leven onder precies dezelfde omstandig heden, die hij in dit gedicht voorspeld had. Naar prof. Tenhaeffs mening houdt het verschijnsel der voorspellende dromen zeer waarschijnlijk verband met de reeds om streeks 1700 door de Duitse philosoof Leib nitz geonperde these, dat elke mens in wezen zijn eigen toekomst kent. Volgens deze theorie zou dus iedereen voorspel lende dromen kunnen hebben, maar dat dit niet gebeurd is volgens Bergson t.e dan ken aan het feit. dat ons critische verstand deze latente toekomstkennis naar het on derbewuste terugdringt; een zeer geluk kige omstandigheid volgens prof. Tenhaeff. want als elk mens bewust zijn lot zou kennen, zou het leven voor velen haast niet te dragen zijn. Paragnosten kunnen echter dikwijls wel in de toekomst van anderen zien: langs telepathische weg ontvangen zij beelden uit ons onderbewustzijn, ook van de daar sluimerende kennis van ons eigen lot. Zich afvragend wat het begrip „toe komst" eigenlijk inhoudt, wees prof. Ten haeff erop, dat Einstein en anderen theo rieën ontwikkeld hebben volgens welke heden, verleden en toekomst er mogelijk heel anders „uitzien" dan wij met ons be perkte voorstellingsvermogen geloven en in feite één ondeelbaar geheel vormen. Zo bezien, kan onze toekomst ook „verleden" ziin en vice versa en in dit licht verliest ook de toekomstvoorspellerij door dro men of anderszins veel van haar ge heimzinnigheid. Prof. Tenhaeff ontwikkelde verder de theorie, dat voorspellende dromen dikwijls tevens een afspiegeling van het wereld gebeuren geven. Marsman bijvoorbeeld droomde, dat hij sterven zou „in het ruim van een schip bij gillende sirenes" een droom dus, die niet slechts zijn eigen lot profeteerde, maar ook de komende wereld oorlog. En zulke gevallen zijn geen zeld zaamheden; de parapsychologische vorser komt ze bij herhaling tegen. Daaruit conclu deerde prof. Tenhaeff, dat de mens in diepste wezen niet slechts zijn privé-„voor- land", maar ook de toekomst van zijn ganse generatie kent, waaruit dan weer als vermoedelijke bron van al die kennis een soort universeel onderbewustzijn af geleid zou kunnen worden. Parapsychologen hebben honderden van zulke prognostische dromen-met-univer- sele-inslagen geregistreerd en al dit mate riaal heeft zonder twijfel ook andere we tenschappen nieuwe wegen gewezen. Een treffend voorbeeld hiervan noemde prof. Tenhaeff de moderne geschiedenisfilosofie, die mede onder invloed van de parapsy chologie weer tot erkenning van doel en plan in het wereldgebeuren gekomen is en haar oude materialistische bril voor een spiritualistische verruild heeft. Ter voorziening in de vacature van hoofd der openbare lagere school te Nieuw Vennep is door het vertrek van de heer Th. H, M. Terwee een oproep gedaan. Er melden zich 14 sollicitanten, van wie twee voor nadere kennismaking in aanmerking kwamen, maar hiervan kon slechts één ge schikt worden bevonden. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de heer R. Mens hoofd ener school te Bruinehaar, te benoe men tot hoofd. Van de zijde van de begrafenisonderne mers bereikten B. en W. van Heemstede herhaaldelijk klachten over de kwaliteit van de ten gehore gebrachte muziek in de aula van de algemene begraafplaats en bij controle is B. en W. gebleken, dat deze klachten alleszins gegrond zijn. Het bijna twintigjarige pijploze huis orgel vormt namelijk een dissonant bij de begrafenisplechtigheden op deze begraaf plaats. Voorts werd B. en W. duidelijk, dat met name bij een begrafenis waarbij ker kelijk georiënteerden betrokken zijn, uit traditionele en andere persoonlijke over wegingen de voorkeur wordt gegeven aan harmoniummuziek boven eleetrisch-mecha- nische reproductie. Bovendien is de leven de harmoniummuziek de meest geschikte begeleiding bij de zang. Om deze redenen zijn B. en W. dan ook van oordeel dat het een eerste vereiste is, dat er een goed har monium wordt aangekocht. B. en W. menen, dat een pijporgel we gens de hoge aanschaffingskosten 20.000) niet in aanmerking komt. Het meest, ge schikte instrument is een harmonium .van Amerikaans fabrikaat. Dit instrument be vat diverse registers, twee klavieren, voet pedalen en eer. clectrisch aangedreven luchtpomp. Het harmonium, dat 4200 zal moeten kosten er. dat door de leverancier aanbevolen wordt voor kleine zalen, heeft het college van B. en V/., tijdens een de monstratie uitstekend voldaan. Om het instrument in goede conditie te houden zal een verwarmingsapparaat met vochtmeter dienerite worden aangebracht. De kosten daarvan zullen echter vermoe delijk kunnen worden bestreden uit de opbrengst van het oude orgel. Behalve aan een goed harmonium blijkt er echter ook behoefte te bestaan aan een gramofoon-installatie met versterker om andere dan orgelmuziek te kunnen repro duceren. Teneinde ook aan de verlangens van dit deel van belanghebbenden bij be grafenisplechtigheden tegemoet te komen, stellen B. en W. de raad voor om ook deze attributen aan te kopen. De prijs daarvan bedraagt 1695. Voor de aankoop van een aantal langspeelplaten zal naar schatting een bedrag van 500 nodig ziin. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat de kosten van het ten gehore doen brengen van muziek tijdens de begrafenisplechtig heden, thans 7.50 per keer, verhoogd zal moeten worden ter compensatie van de kosten van aanschaffing van de boven omschreven instrumenten. Een tot deze verhoging strekkend ontwerp-besluit. zal binnenkort aan de raad worden aange boden. (Verkort weergegeven) Rijksstraatweg. Zou de NZHVM haar personeel kunnen verzoeken om, wanneer op het Stationsplein voor de verkeers lichten gewacht moet worden, de over- steekpaden vrij te houden. Tegenwoordig namelijk ziet men dikwijls bussen, die rustig op de witte strepen staan. En voorts zou ik een suggestie willen doen met het oog op de verkeerstoestand op de Rijksstraatweg en eventueel de Schoterweg van Soendaplein tot Klever laan. Ik vraag mij namelijk af of er geen mogelijkheid bestaat om op deze genoem de weg (en) verhoogde rijwielpaden aan te brengen zoals bijvoorbeeld op de Juliana- laan. Men zal dan bij de bushaltes de be doelde rijwielpaden eventueel ten koste van een deel van het trottoir moeten ver leggen zodat dan een smalle vluchtheuvel voor buspassagiers juist aan de auto weg kant kan worden geprojecteerd. Dit heeft twee voordelen: ten eerste hebben de wielrijders niet langer last van de auto bussen, die naar de stoeprand zwenken en ten tweede kunnen voetgangers dan de Rijksstraatweg oversteken zonder zo wel tegelijkertijd op de fietsers als op de auto's te moeten letten. Wanneer een stil staande autobus op de weg te gevaarlijk is dan moeten het rijwielpad en de vlucht heuvel nog verder inspringen. Er is trot toirruimte genoeg. Verder voorkomt men met deze maatregel, dat de wielrijders op de grote weg geen gevaar meer lopen. De grote moeilijkheid blijft dan het parkeren van auto's en andere voertuigen, die goe deren op de Rijksstraatweg moeten laden of lossen. G. W. Het moet een voorrecht geweest zijn prof. dr. P. Kuin, thans economisch advi seur in de leiding van het Unilever-concern, te horen doceren aan- de Stedelijke Univer siteit van Amsterdam. In de aula van de H.B.S.-A aan de Zijl vest voor bestuursleden en studenten van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem heeft hij gesproken over „De betekenis van de economie voor het bedrijfsleven", ingeleid door de rector, dr. S. Elzinga. Prof. Kuin vroeg de aandacht voor het vraagstuk van de overbrugging van de kloof tussen het onderwijs in de theoreti sche economie en het bedrijfsleven dat de economie in de praktijk brengt. Die kloof wordt in stand gehouden door de tijd die verloopt tussen ,het ogenblik waarop de docenten het grootste deel van hun kennis vergaarden en het tijdstp waarop zij die kennis mondeling en schriftelijk overdra gen aan de studenten; door de afstand die geleerden en mensen van de praktijk in het dagelijkse leven scheidt en door de vaktaal van de economisten, die voor belangstel lenden uit de practijlc onbegrijpelijk is. Prof. Kuin verduidelijkte zijn helder en boeiend betoog dat speels genoeg werd voorgedragen om af en toe een hartelijk gelach uit te lokken, met een tekening, die het volgende in beeld bracht: Enerzijds behoort de wetenschap, van de werkelijk heid uitgaande, via beschrijving, interpre tatie, methode en synthese tot het begrip te komen; anderzijds werkt het bedrijfsle ven, van het begrip uitgaande, via normen, verwachting, politiek en tactiek, naar de werkelijkheid toe. Tussen beide benade ringswijzen, die nergens raakpunten heb ben en bovendien een tegengestelde rich ting inslaan, moeten bemiddelaars optre den, die het hedendaagse economische den ken vertolken aan het bedrijfsleven en die de docenten vertrouwd maken met de eco nomie van de veelvormige praktijk. In grote bedrijven komt die onmisbare wisselwerking tot stand met hulp van eco nomische adviseurs. In kleine bedrijven kan dat het beste bedrijfstaksgewijze ge beuren en geschiedt het door vooruitstre vende bockhoudkundigen, onafhankelijke adviesbureaux en de accountant. Al deze specialisten tezamen moeten een klankbo dem vormen, waarvan onderwijs en be drijfsleven profijt hebben. Dit geschiedt volgens prof. Kuin nog lang niet in vol doende mate. De grondslag voor de hand reiking tussen theorie en praktijk moet naar zijn mening in het onderwijs gelegd worden. Docenten kunnen beter leren in het bedrijf, dan bedrijfsleiders in het onder wijs kunnen doceren. Dr. Elzinga wees erop dat het aantal do centen in de economische wetenschappen dun gezaaid is en dat het reeds bestaande tekort aan bevoegde leerkrachten zich in de toekomst nog veel sterker zal doen ge voelen, zodat er van het denkbeeld van prof. Kuin, hoe wenselijk ook overigens, weinig terecht kan komen. De meeste vra gen die prof. Kuin gesteld werden raakten dit probleem en mogelijke oplossingen er voor. Dr. Elzinga sloot de bijeenkomst met een warm pleidooi voor de H.B.S.-A, die langzaam als zelfstandig schooltype dreigt te verdwijnen en voor de Academie, die navolging begint te vinden. Béide zijn be doeld als schakels tussen de economische wetenschap en het bedrijfsleven. Tenslotte richtte hij een woord van hartelijke dank tot zijn oud-leerling prof. Kuin. Onder auspiciën van het Nederlands Im presariaat gaven Maandagavond de zange res Annette de la Bije en de pianist Jan de Man een recital in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Door haar bekro ning op het kort geleden in 's-Hertogen- bosch gehouden zangconcours is de belang stelling voor deze sopraan niet weinig ge stegen. Laat men een dergelijke onder scheiding echter niet overschatten. Het zou suggestie kunnen wekken met een ave rechts resultaat. Van belang is ten slotte alleen wat zij in de practijk blijkt waard te zijn. Wij hebben reeds eerder ervaren dat dit in de voor haar gunstigste omstan digheden wat betreft de haar opgedragen taak, behoorlijk boven de middelmaat ligt. Die taak behoeft niet eenvoudig te zijn, maar wel precies aangepast aan het karak ter en de capaciteiten van haar stem, die dan bijzonder tot gelding kunnen komen, omdat Annette de la Bije aan haar pres taties de distinctie van een fijn ontwikkel de muzikaliteit meegeeft en omdat haar voordracht de boeiende kracht van een niet alledaagse intelligentie verraadt. Maar dit terrein lijkt mij vooralsnog vrij beperkt en eer te liggen in de buurt van het „Du- gazon"-karakter der opéra-comique dan in dat der grote sopraanpartijen. Dit be doelt geen ontkenning te zijn van haar betekenis als zangeres, want ook een lichte sopraan kan een grote artiste zijn. Haar programma op dit recital met lie deren van Mozart, Schubert en Wolf, plus een drietal bergerettes, duidde op een zelf kennis waar men respect voor kon hebben. Twee liederen op Engelse tekst van Sas Bunge, die zij daar nog aan toevoegde, ble ken voor haar sfemeapaeiteiten minder geschikt. Dit kon slechts leiden tot een for ceren van het geluid, waardoor het zijn na tuurlijke charme verloor. Bovendien moet de zangeres er voortdurend op bedacht zijn de egaliteit van haar timbre niet in gevaar te brengen, ook in de dingen die haar bij zonder gunstig liggen. Haar geraffineerd begrip voor de spiritualiteit van enkele liederen van Wolf en het vermogen dit op natuurlijke wijze op het publiek over te dragen, gaven ons van haar prestaties de sterkste indrukken mee. Dat was werkelijk boven de gewone maat. Jan de Man vertolkte de begeleidingen der liederen met evenveel smaak als de zangeres in haar voordracht wist te leggen. Zijn pianosjoel had bovendien een onge repte gaafheid en verried een poëtische zin voor kleur en nuance. Deze technische en artistieke hoedanigheden kenmerkten te vens zijn interpretaties van een Nocturne en van het Scherzo in cis van Chopin als mede van drie Préludes van Debussy. De zangeres dankte voor haar succes met een volksliedbewerking van Rrahms. JOS DE KLERK In gebouw „Hobaho" te Lisse is een tweedaagse bazar ten bate van het jeugd- paviljoen van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk gehouden. De opening ge schiedde door ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13