In September hogere detail- omzetten dan vorig jaar VI'v- J. van den Berg hu qiutexk Vraag of geef een SPORTIEF GESCHENK Gramofoonplaten VOLLAERTS „De particulier secretaris" bij de Nederlandse Comedie 4 Boeken voor handenarbeid In Velsen aanzienlijke stijging in lagere vermogensgroepen r Ook ten opzichte van Augustus een stijging, behalve in bakkerijen Beverwijk kreeg een millionnair Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Dodelijk ongeval bij de Hoogovens Beverwijk Scheepvaart Vrije Toegang NUTTIG GESCHENK! WORDT WARM ONTVANGEN Schoenenmagazijnen DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 In de Amsterdamse Stadsschouwburg is onlangs een maatregel ingevoerd, die alom navolging verdient: na het begin van een voorstelling wordt niemand meer tot de zaal toegelaten voor het einde van het aan de gang zijnde bedrijf. Dank zij een ge luidsinstallatie kan men in die tussentijd het gesproken woord volgen in één der koffiekamers. Ik heb daar dezer dagen, ge heel vrijwillig, eens een proef mee geno men, toen ik tijdens een opvoering van ,,De particulier secretaris" van T/ S. Eliot door de Nederlandse Comedie tot de conclusie was gekomen, dat het zien van het toneel beeld er niet of nauwelijks toe bijdroeg mijn toch al geringe, althans zeer betrek kelijke waardering voor deze diepzinnig bedoelde klucht te verhogen. En ik moet zeggen: men had dit werk net zo goed als hoorspel kunnen uitzenden, waarmee men met minder moeite en kosten veel meer mensen zou hebben bereikt. Er waren ech ter twee redenen, die mij naar mijn plaats in de stalles terugdreven: de slechte kwa liteit van de „uitzending" en vooral de be hoefte om de rentree van de (als men de enkele vertoningen van „Het Kind van Staat" in de Boekenweek van enige tijd geleden niet meerekent) bijna twintig jaar van de planken afwezig geweest zijnde ac trice Nel Stants niet te missen. Mogelijk zou de Nederlandse Comedie in haar taak als vaste bespeelster van de eerste schouwburg des lands tekort gescho ten zijn, indien men dit tot dusver laatste spel van de Nobelprijswinnaar Eliot, dat onder de titel „The Confidential Clerk" in 1953 als onderdeel van het Edinburgh Festival zijn wereldpremière beleefde, niet op het répertoire had genomen. Maar naar mijn stellige overtuiging is deze van oor sprong Amerikaanse, tot Engelsman gena turaliseerde dichter, theoretisch kenner van de dramatische kunst als weinig ande ren, geen succes als toneelschrijver. Er is ever dit stuk minder in geschrifte ge debatteerd dan over zijn voorgaande, waarvan in ons land „Moord in de kathe draal" en „De Cocktailparty" het tot op voering hebben gebracht. Maar men heeft toch nijver naar allerlei vergelijkingsma teriaal gezocht, van Euripides tot Gilbert en Sullivan van Oscar Wilde (voor de stijl) tot Blumentha! en Karielburg (voor de in houd). Deze namen zijn intussen reeds een aanduiding voor de eigenaardigheid. Het heeft weinig zin om de volstrekt onwaarschijnlijke inhoud na te vertellen, te minder omdat de auteur kennelijk heeft willen bewijzen, dat ook een spel van „ge forceerde toevalligheden" voldoende aan leidingen tot diepzinnige commentaar kan opleveren. Regisseur Bentz van den Berg noemt dit in het programmablad een „men geling van humoristische situaties en poë tische filosofie". Zo krijgt men hier te doen met maar liefst drie natuurlijke kin deren in een adellijk milieu, wier identifi catie tot soms niet onvermakelijke vergis singen aanleiding geeft. En passant wor den er dan (ik citeer wederom uit het voor woord) enkele „zeer schone gedachten in zeer schone vorm over het kunstenaarschap en over de binding illusie-werkelijkheid" ontwikkeld. Ook over roeping en erfelijk heid kan men daar aan toevoegen. Dit zou allemaal in orde kunnen zijn. Doch het bezwaar, waardoor dit bijzonder pretentieuze verzinsel onbevredigd laat, is in de eerste plaats dat de op zichzelf vaak belangwekkende en boeiende denkbeelden niet organisch uit de situaties voortkomen. Het blijven ongelijksoortige, liever gezegd: incongruente grootheden. Eliot heeft dit natuurlijk wel beseft en daarom wederom zijn dialogen in versvorm opgesteld met de bedoeling het als werkelijkheid aangebo dene te verdichten tot een andere atmos feer, waarbinnen fantasie en logica »aan speciale wetten gehoorzamen. Hij ging daarbij van de vroeger door hem in een magistraal essay eens geformuleerde ver onderstelling uit, dat lyrische poëzie in we zen altijd di-amatisch is in de zin van: een gespannen verhouding tussen de mens en zijn omgeving. In de practijk gebeurt evenwel het omgekeerde van wat men de magische werking van het gekozen medium pleegt te noemen: het algemene wordt hier verbijzonderd tot gevallen, die door het moedwillig bedachte karakter niemand we zenlijk zullen interesseren. En dan rijst de vraag: kan men bij een dergelijke dicta tuur van de intelligentie nog wel van ly riek spreken? De lang niet onverdienstelijke voorstel ling antwoordde hier voor mijn gevoel ont kennend op. Nog één opmerking echter tussenbeide. Eliot gebruikt slechts bij hoge uitzondering de poëzie om datgene uit te drukken, waarvoor het proza geen woorden meer heeft. In de sublieme, het origineel overtreffende vertaling (herschepping zou een betere term zijn) die M. Nijhoff van „The Cocktailparty" maakte, had de taal althans nog enigszins een transponerende functie. De huidige tekst van mr. H. W. J. M. Keuls schonk de emotionele elementen veel minder bewegingsvrijheid, zodat het geheel wat zwaartillend aandeed. En de spelers deden de rest om de dichtvorm te verdonkeremanen. Voor het décor, dat Fri- St. Nicolaasfeest buurtvereniging „Cruquius" De Buurtvereniging „Cruquius" heeft haar jaarlijks Sint Nicolaasfeest vastgesteld op Woensdag 11 December in het Sportpark restaurant te Heemstede, 's Middags om half twee voor de kinderen en 's avonds om half acht voor de leden, waarbij in het laatste geval de toneelvereniging „I.V..O." uit Schalkwijk een opvoering geeft van „Een baby van duizend weken", klucht in drie bedrijven door Hans Nesna Een scène uit het derde bedrijf van „De particulier secretaris" van T. S. Eliot, met van links naar rechts: Allard van der Scheer, Nel Stants, Joan Remmelts, Henk Rigters en Mien Duymaer van Twist. so Wiegersma voor de tweede acte ont wierp, precies de gewenste sfeer bepalend, alle waardering. Wie de opvattingen van Eliot kent, zal begrijpen dat in dit stuk Eggerson, de met alle huiselijke omstandigheden vertrouwde voorganger van de titelheld en toch een buitenstaander in zijn ondergeschikte func tie, die hij bovendien reeds verlaten heeft, de belangrijkste figuur is. Hij immers fun geert, ook in zjjn rol van leider van het on derzoek naar de afstamming der drie on- wettigen, als de ideale toescho'uwer: de waarnemer met begrip, minder bij de situa ties betrokken dan de spelenden en daar door tot objectieve oordeelvellingen in staat. Henk Rigters kweet zich fijnzinnig van deze taak. maar het was jammer dat hij door zijn relatieve jeugd tot enig aan vullend, strikt genomen overbodig typeer- werk gedwongen werd. Rondweg verrukkelijk was Mien Duy- Vier boeken voor Handenarbeid Anne Marie Norvig, Kinderspelen en Handenarbeid; vertaald door M. J. MolanusStamperius; L. J. Veen's Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Anne Marie Norvig is een Deense onder- wijsspecialiste: zij staat voor de klas, helpt in speeltuinen en kinderclubs en geeft moe dercursussen. Kortom, Anne Norvig is iemand die jarenlang dag in dag uit met kinderen heeft samengewerkt en hen in hun spel en werk heeft bestudeerd. Dat zij van de omgang met kinderen, kan vertellen blijkt uit het boek: Kinderspelen en Handenarbeid. Wie met kinderen omgaat hééft momenten dat hij niet weet hoe hen nu weer bezig te houden. In dit boek komen honderden prac- tische raadgevingen voor, voor kinderbezig- heden van wieg tot volwassenheid, voor bin nen- en buitenspelen. Raadgevingen die bestemd zijn voor ouders, onderwijsmensen, club- en jeugdleiders. Er wordt aangegeven wat het beste speelgoed is voor het krui pende kind en men kan leren linoleumsneden te maken, een poppenkast in elkaar leren zetten, vliegers of een beeld van' een teddy beer. Wat, hoe, waar en met wie spelen kinderen het liefst? Dat zijn vragen waar over ouders en opvoeders dikwijls denken. Zij worden door Anne Norvig duidelijk be antwoord. Met de soms geestige illustraties van Fr. Bramming is dit goed vertaalde en goed verzorgde boek een waardevol bezit. Ruth Zechlin: Binnen blijven, bezig blijven; Ned. bewerking van M. Rut gers van der Loeff—de Vries; Uitg. Ploegsma, Amsterdam. Het boek „Binnen blijven, bezig blijven" is heel anders. Veel eenvoudiger van opzet. Het heeft evenwel een groot voordeel boven vele andere boeken voor handenarbeid: het is zo geschreven dat men het kinderen zelf in handen kan geven. Zonder inmenging van volwassenen kunnen zij zichzelf bezig houden. Voor kinderen die het bed moeten houden of huisarrest hebben is het een koste lijk boekje De hoeveelheid spelletjes, puzzles, raadsels en eenvoudige handen arbeid is bijzonder groot en lijkt haast on uitputtelijk. Een zakdoek is een apparaat waar diverse dingen van te maken zijn en hetzelfde geldt voor schrijfmachinepapier of vouwblaadjes. Een krant is een nuttig object, dat is buiten twijfel, maar dat er pop pen. bomen en paarden van te fabriceren zijn, dat weten uw kinderen pas als ze dit boekje in handen krijgen. Achterin staan tabellen voor de keuze van een bezigheid: voor het bind dat moet liggen, dat geen geestelijke inspanning verdraagt, dat de armen weinig mag bewegen en voor het kind dat zijn ogen moet ontzien. Het is een recht plezierig boekje. Lütz de Jong en Mieke Vephaaff: Kleuters kunnen werken; Uitg. Can- tecleer, Utrecht. „Kleuters kunnen werken. Als wij ze bezig zien met hun dagelijkse activiteiten; bou wen, scheppen, klimmen, onderzoeken, experimenteren, dan zien wij hen in hun snel. Maar dit spelen is werken, werken aan zichzelf, aan hun ontplooiing tot een even wichtig mens." Dit schrijft Lütz de Jong in zijn inleiding. Een kleuter is do lop papier; zo'n kindje van twee-en-een-half vindt het prachtig om een stuk papier kapot te scheu ren. De auteurs geven nu aan wat het kind met die snippers kan doen, hoe zij er iets van kunnen maken. Wat klei betreft: kin deren van twee, drie jaar zullen er in gaan knijpen en er een beetje mee slaan. Zij zijn bezig het materiaal te ontdekken en lang zamerhand zullen zij bemerken dat ze er be halve heerlijk mee knoeien, ook iets van kun nen maken. Kinderen vinden het fijn om ver siering te mogen maken, slingers, feestmut- sen. Sinterklaaspoppen, toeters en rammel instrumenten. Allerlei voorwerpen zijn in dit boekje te vinden, waarbij de tekeningen de tekst verduidelijken. Het is een nuttig boek voor het kleuteronderwijs en voor ouders die tijd hebben een oogje in het zeil te houden als hun kleuter met lijm of schaar aan de gang is. De uitgever zorgde voor een practisch plastic bandje. Intussen is de tweede druk versche nen van „Wat met triplex te maken is" door J. Houtman. Een uitgave van H. Meulenhoff te Amsterdam. De hierin beschreven voorwerpen bepalen zich niet uitsluitend tot de bekende tafel tjes en boekenrekjes. Men leert ook hoe te maken is: een bakje dat naast het telefoon toestel wordt gehangen en waarin telefoon gebruikers het verschuldigde geld deponeren kunnen: een standaard voor fruitmesjes; een apparaat voor drie potten met jam, pin dakaas of honing. Zelfs kan men van 4 mm. triplex aardige gespen maken. Voor knut selaars een prettig handleiding. A. S. maer van Twist als de bizarre, verstrooide Lady Elisabeth Mulhammer, ook in haar idiosyncrasie de perfecte aristocrate, haar gezegden spelenderwijze feilloos nuance rend. Joan Remmelts heeft weinig moeite iets „Engels" aan zijn optreden mee te ge ver. en dat hielp hem over het tekort van z\jn dispositie voor dit genre heen. Lous Hensen en Maxim Hamel waren twee van de drie betwiste jongemensen, zich met prettige reserve en toch zo natuurlijk mo gelijk voegend naar de omstandigheden, zeer beheerst in de moeilijke stemmings overgangen. De eerstgenoemde wist niet altijd de neiging tot te zwaar aanzetten te onderdrukken en de ander werd door de regie voortdurend gedwongen in zonderlin ge houdingen op allerlei behalve de daar toe bestemde delen van stoelen en banken plaats te nemen. Allard van der Scheer maakte, vooral achteraf beschouwd, de „vondeling" B. Kaghan wel acceptabel. Tenslotte Nel Stants, na de pauze als een soort dea-ex-machina verschijnend. Met deze figuur heeft men blijkbaar niet goed raad geweten. Enerzijds is zij immers de zelfverloochenende, ideale moeder en anderzijds de vreemde brengster van de openbaiing der feitelijke waarheid, dc draagster van de sleutel der levensmyste ries. Het was een sensatie haar prachtige, altijd en overal even duidelijke sonore stem te beluisteren. Maar het bleef bij een zwar te abstratice men kon haar niet thuis brengen, om het eens populair uit te druk ken. Misschien was dat mede (ik stel het vast met excuses aan Shakespeare voor het gebruiken van de vergelijking) een gevolg van de nadrukkelijke pogingen van Han Bentz van den Berg als regisseur om ons toeschouwers toch vooral voor ogen te hou den dat er in „De particulier secretaris" ondanks de komische aspecten meer schoonheden zijn, dan waarvan Eliot in zijn filosofie heeft gedroomd. DAVID KONING Uit gegevens van het Economische Insti tuut voor de Middenstand blijkt dat de omzetten in het midden- en kleinbedrijf in September 1954 over het algemeen hoger waren dan in September 1953. Voor een niet onbelangrijk deel moet dit worden toegeschreven aan de sedert vorig jaar op getreden prijswijzigingen. Belangrijk vooral was de omzetstijging in de voedingsmiddelenbranches. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit werd zelfs een vooruitgang van 17 pet. behaald, hetgeen mede is toe te schrijven aan de hoge prijzen in deze branche ten gevolge van de slechte weersomstandig heden in dit jaar. Kleiner was de stijging van de geldomzet in het. kruideniers bedrijf Vanmorgen omstreeks 6 uur is op het terrein van de Hoogovens nabij de staal fabriek een arbeider op zijn bromfiets in botsing gekomen met een bedrijfslocomo- tief, waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij korte tijd later overleed. Nadere gegevens ontbreken, daar de politie haar onderzoek nog niet heeft vol tooid. De Hamburger Oswald Riemer heeft een installatie ontworpen, die voorkomt dat een baby, die tijdens het verschonen even alleen gelaten moet worden, van de tafel kan rollen. Ondanks de snelle groei van Velsens zielental heeft de toename van het aantal gegoeden in deze gemeente toch een nóg sneller tempo weten te bereiken. Het gevolg daarvan is dat er in 1947 één op elke 47 inwoners enig vermogen bezat, terwijl deze verbouding nu één op de 43 is geworden; Tezelfdertijd is het totale volksvermogen ter plaatse gestegen van 44 tot 52,7 millioen, zo ontlenen wij aan de dezer dagen verschenen vermogensstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er waren in 1947 in Velsen 21 ingezetenen wier vermogen groter was dan twee honderdduizend gulden; deze 21 bezaten tezamen 12 millioen. Nu zijn er nog slechts 18 ingezetenen met een groter vermogen dan twee ton en tezamen bezit dit achttiental 10 millioen. Evenals in Haarlem heeft het toevallig wegvallen van enkele vermogens uit de top-klasse, niet door verarming maar door persoonlijke oorzaken zoals over lijden of vertrek, een grote invloed op het totale beeld gehad. In de lagere vermogensgroepen is de vooruitgang aan ook aanzienlijker geweest dan de stijging van het totaalbedrag zou doen verwachten. Zo waren er in 1947 in Velsen 48 in woners met een kapitaal tussen honderd en tweehonderdduizend gulden. Dit aantal is inmiddels gestegen tot 76 Ook bij de middelgrote vermogens was de toeneming aanzienlijk. Het aantal in woners, wier bezit tussen vijftig en honderd mille ligt, steeg van 140 tot 188 en dat met een vermogen tussen dertig en vijftig mille van 194 tot 254. Maar ook in de groepen van de kleinere vermogens was de toeneming groot. Waren er in 1947 in Velsen 215 lieden met een bezit van twintig tot dertig mille, thans zijn er 255. Voor de vermogentjes tussen Ook de middelgrote vermogens zijn sterk in aantal gestegen. Ingezetenen met een bezit, tussen vijftig en honderd mille waren er destijds 58 en nu 87 en met een kapitaal tussen dertig en vijftig mille toen 145 en nu 181. Wat de kleine vermogens betreft, het aantal inwoners met een bezit tussen twin tig en dertig mille nam toe van 146 tot 172, dat met een kapitaaltje tussen vijftien en twintig mille van 93 tot 103, maar dat met een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille daalde van 75 tot 68. Het aantal ingezete nen die wel reeds enig kapitaal verworven hebben, maar nochtans de grens van tien vijftien- en twintigduizend gulden zijn de mille niet hebben overschreden, bleef vrij- n nn o 11 a*i vr»V •-< 1 Ofï 1 CS ....1 1 l_ r> n aantallen re^p. 126 en 155 en voor die van tien tot vijftien mille 76 en 111. Tenslotte steeg het aantal ingezetenen, die reeds wat kapitaal verworven hebben, maar die de grens van tienduizend gulden nog niet heb ben overschreden van 39 tot 52. Het vermogen per hoofd van de bevol king, dat in 1947 reeds 1085 bedroeg is sedertdien door dit alles slechts weinig veranderd; het bedraagt nu 1089. Velsens gegoeden moesten in een jaar ruim 202 duizend gulden aan vermogens belasting opbrengen. In Beverwijk is de welstand nu iets wij der over de bevolking verbreid dan in 1947. Toen was namelijk één op elke 44 inwo ners min of meer vermogend; nu is dat het geval met één op elke veërtig ingezete nen. Het totale vermogen ter plaatse is ge stegen van 25 millioen tot 34 millioen. Er waren in Beverwijk destijds vijftien inge zetenen die ieder meer dan twee ton be zaten. Tezamen bezat dit vijftiental 6.3 millioen en elk gemiddeld dus ruim vier ton. Onder hen was niemand millionnair. Nu is het aantal vermogens boven twee ton toegenomen tot 24. Deze 24 ingezetenen bezitten met elkander ruim 10 millioen. Onder hen zijn er 12 met een vermogen tussen twee en drie ton; de andere twaalf hebben tezamen 7.5 millioen en dus gemid deld 625 duizend gulden. Thans heeft Be verwijk wèl een millionnair! Daarnaast is wel gelijk; 35-34. Door dit alles is het vermogen per in woner in Beverwijk aanmerkelijk geste gen, n.l. van 968 tot 1210. Aan ver mogensbelasting moesten de Bevèrwijker gegoeden in een jaar tijds 130 mille op brengen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 100% 100% A.K.U 330 313 487% 482 Philips Gloeil, 387)4 379 Kon. Petroleum 550 543 A'dam Rubber 100 100 Holl. Amer. Lijn 186 185 N. Scheepv. Uniè 156 154 H.V.A 138 135% 127% 127 Amsterd. Bank 245V* 245 Ned. Handel Mij. 218 218 Rotterd. Bank 219% 219 Twentsche Bank 220 220 Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel 97% 97 Republic Steel 69% 69 Shell Union 59 59% 261/„ 26 70% 69% (12 pet.) en in de slagerijen (11 pet.) In de detailhandel in melk en zuivelproduc ten en in het bakkersbedrijf bedroeg de toeneming respectievelijk 8 en 4 pet. Bij de duurzame consumptiegoederen valt voornamelijk de stijging met 13 pet. op voor de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen. De geldomzet in meubelen en aanverwante artikelen ging met 10 pet., die in schoeisel met 9 pet. vooruit. Minder groot was de toename van de geldomzet in de kantoor boekhandel (7 pet.), in de boekhandel (6 pet.) en in de détailhandel in textiel (5 pet.) In de genotmiddelensector valt vooral de stijging met 12 pet. in de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken op. De omzetten in de détailhandel in tabaksfabrikaten en in het banketbakkers bedrijf stegen met 6 en 4 pet. In het merendeel van de branches is in September ook een omzetstijging ten op zichte van Augustus opgetreden. In enkele branches, onder meer in de kantoorboek handel en de boekhandel, werd deze voor uitgang mede veroorzaakt door het begin van het nieuwe schooljaar. In andere branches speelden ook de najaarsaankopen een rol. Dit was het geval in de détailhan del in schoeisel en die in textiel, waar een omzetvermeerdering werd genoteerd van respectievelijk 19 en 13 pet. Geringere stijgingen werden behaald in het kappersbedtrijf, het kruideniersbedrijf, de drogisterijen en de détailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dranken. In de banketbakkerijen en in de broojlbak- kerijen werd ten opzichte van Augustus een achteruitgang mét respectievelijk 7 en 3 pet. genoteerd. Abbedijk, 28 v New York n Antwerpen. Albireo, pass, 28 Ouessant n. Las Palmas. Aldabi, pass. 28 Rio Grande n. Santos. Ampenan. 30 Hoek v. Holland verw n. R'dam. Annenkerk, 29 te Djibouti. Ariadne, pass. 28 Algiers n. Malta. Arundo, 28 Anti Costi eil. gepass. n. Antw. Alphacca, 28 te Norfolk. Alpherat, 27 v. Rio de Janeiro n. Santos. Arendskerk, 28 te Rotterdam. Aalsum, 30 te Koewait. Aardijk, 29 te Antwerpen. Alpherat, 28 te Santos. Aldra, 29 v. Aden n. Karachi. Amstelpark, 1 Dec. Penang verwacht. Appingedijk, pass. 29 Scilly's n. New York. Armilla, 30 te Priok. Amsteldijk, pass. 30 Vlissingen n. New York. Aalsdijk, 30 te Antwerpen. Akkrumdijk, 29 te Houston. Amor, 30 te Saloniki. Aagtedijk, 30 v. Santos n. New York. Aalsdijk, 29 v. Rotterdam n. New Orleans. Alamak, 30 te Genua. Alioth, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Alnati, 30 te Rotterdam. Ampenan. pass. 29 Ouessant n. Rotterdam. Amstelland, 30 te Montevideo. Bawean, 29 te Portland. Billiton, 29 te Honolulu. Bloemfontein 28 260 m. Z. Dakar. Bintang, 29 te Djibouti. Bonaire, 29 630 m. W.ZW. Madeira. Bali, 29 v. Colombo n. Djeddah. Caltex Nederland, 28 v. Kopenhagen n. R'dam. Coryda, pass. 29 Lands End n. Thameshaven. Cottica, 28 880 m. ZW; Madeira. Caltex Pernis, pass. 29 Finisterre n. Rotterdam Cleodora, 28 v. Balikpapan n. Fremantle„ Caliisto, pass. 29 Kp. Race n. Antwerpën. Cronenbungh, 29 te Le Havre. Dordrecht, pass. 29 Key West n. Philadelphia. Drente, 29 v. Hamburg .te Rotterdam. Duivendrecht, 28 v. New York n. Birkenhead. Delft, 29 v. Hamburg n. Antwerpën. Diemerdijk, 29 v. Los Angeles n. Balboa. Enggano, 29 te Amsterdam. Esso Amsterdam, pass. 28 Vlissingen n. Sidon. Erinna, 30 te Saigon. ESso Den Haag, 29 v. Sidon n. Antwerpen. Eos, pass, ten Z. Wight n. Antwerpen. Friesland (KRL), 29 te Port Said. Garoet. pass 28 Azoren n. Casablanca. Gooiland, pass. 30 St. Paulsrock n. Las Palmas Helena, pass. 29 Wight n Curagao. Ilos, pass. 29 Noordpunt Corsica n. Valencia. Heemskerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Helder, 29 te San Juan. Hathor, 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Helicon, 29 v. Philadelphia n. New York. Hermes, 29 v. Port 'of Spain n. Londen. Ittersum, 29 te Antwerpen. Joh. v. Oldenbamevelt, 29 te Amsterdam. Japara (KRL). 29 v. Suez n. Damman. Java. 29 v. Genua n. Port Said. Karimata. 28. v. Amsterdam n. Antwerpen. Karimun, 29 v. DJaliantam n. Pladju. Kota Agoeng, pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Loosdrecht, 30 te Bahrein. Laertes, pass. 28 Finisterre n. Amsterdam. Leuvekerk, 29 v. Hamburg te Stettin. Lissekerk, pass. 28 Ouessant n. Hamburg. Langkoeas, 29 te Penang. Laurenskerk, pass. 29 Gibraltar n. Lissabon. Langkoeas, 30 te Belawan. Lieve Vrouwekerk, 30 te Colombo. Limburg, 30 te Priok. Maas, 28 v. Rotterdam n. Algiers. Mirza, pass. 29 Brisbane n. Sydney. Marsland, pass. 28 Perim n. Djeddah. Maureen, 28 v. Manchester n. Rotterdam. Maashaven, pass. 29 Kp. Frlo n. Antwerpen. Maasdam. 3 Dec. v. Rotterdam verw. Marlekerk, pass. 39 Dover n. Antwerpen. Nestor, 29 te Bridgetown. Noordam, 29 te New York. Nigerstroorn, 29 te Amsterdam. Omala, 29 v. Curagao ri. Lands End. Oranjestad, pass. 28 Ouessant n. Madeira. Ootmarsum, pass. 27 Bermuda n. Le Havre. Oranjestad, 29 90 m. N.NO. Finisterre. Ovula, 30 te Singapore. Oostkerk, 30 te Penang. Pieter S. 28 v. Berry te Swansea. Prins Fred. Hendrik. 28 v. Toronto n. Montreal. Prins Maurits, pass. 28 Algiers n. Alexandria. Poelau Laut. 27 v. Amsterdam n. Bremen. Polydorus, 29 v. Singapore n. Belawan. Riouw, 29 v. Singapore n. Zamboanga. Roebiah, 28 v. Charleston n. Galveston. Ridderkerk, 30 te Hamburg. Rotti, 29 v. Napels n. Genua. Stad Arnhem, pass. 28 Str. Messina n. Marseille Salland, pass. 29 Calais n. St. Vincent. Sirrah, 30 te Palembang. Stad Maastricht, 30 te Napals. Straat Ball, 29 v. Hongkong n. Kobe. Samarlnda, 30 te Tanga. Sarangan, 29 v. Los Engeles n. Trinidad. Statue of Liberty, 29 te Port Said. Soestdijk, 30 teAlexandrië. Stentor, 30 te Rotterdam. Straat Soenda, 30 te Lor. Marquez. Ternate, pass. 28 Algiers n. Antwerpen. Ti ba vertr. 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Titus, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Titus, 29 te Antwerpen. Tara, 30 te Buenos Aires. Tabinta. 30 v. Genua n. Barcelona. Tjitjalengka, 29 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad Trompenberg, 27 te Houston. Utrecht, 28 Ouessant n. Tampa. Van Spilbergen, 28 te Amsterdam. Wieldrecht, 28 v. Curagao n. Paulsboro. Willemstad, 28 te Trinidad. Westertoren, 29 te Belem. Waal, 29 v. Philippeville n. Antwerpen. Waterland. 29 v. Santos n. Montevideo. Waterman, 3 Dec. Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Weltevreden, 29 v. Alexandrië n. Hallfax. Willem Ruys, pass. 30 Finisterre n. Southampton IJssel, 28 v. Rotterdam n. Tunis. Zijpenberg, 28 v. Bona n. Londen. Zuiderkruis, 29 510 m. Z.ZW. Cocos eil. KLEINE VAART Atlas, 27 v. Palermo n. Algiers. Algarve, 29 v. Southampton n. Poole. Anna b, 29 v. Cardiff te Le Havre verw. Arctic, 29 v. Londen te Amsterdam. Astra, pass. 29 Vlissingen. Actinia. 29 v. Brest te Gent. Adm. Courbet, 29 v. Halmstad n. Malmö. Adm. De Ruyter, pass. 29 Kiel n. Kalmar. Adm- Nelson, 30 Londen verwacht. Arnoudspolder, 29 in Golf v. Biscaye n. Lissabon Ary Scheffer, 30 v. Antw. te Malmö verw. Boreas, 23 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T, 25 te Kramfors. Beekbergen, vertr. 29 v. La Roebelle n. La Pal- llce. Citadel, pass. 29 Vlissingen. Confiance, 29 v. Frederiksund n. Bristol. Coolhaven, 29 50 m. ZW. Ouessant. Dollard, 29 V. Aarhus te Rotterdam. Draco, 27 v. Gibraltar n. Tarragona. Dido, 29 v. Lissabon n. Amsterdam. Dina, 29 v. Huil te Amsterdam. Dinkeo, pass. 29 Vlissingen. Eljo, 26 te Windau. Eibergen, 30 v. Skoghall te Bristol verw. Ellewoutsdijk, 29 v. Kopenhagen n. Hamburg. Fen, 29 nog te rede Vlissingen. Ferocia, 29 nog te Stockton on Tees. Fiducia, 29 te Maassluis. Gerrie S, 29 v. Ellesmereport n. Garston. Goote ca. 1 Dec. Rotterdam verw. Henrica, vertr. 29 v. Amsterdam n Antw. Hartel, 29 v. Goole te Rotterdam. Joost, 24 te Soderhamn. Julia Mary, 27 te Casablanca. Koningshaven, 29 nog te Penryn. Larix, 26 Kiel gepass. n. Domsjo. Lucas Bols II, 229 v. Hamina te Rotterdam. Midas, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Margaretha, 29 nog rede Vlissingen. Margriet L, 29 v. Londen te Amsterdam. Markab N. 29 Famagusta verw. Minerva, pass. 29 Vlissingen. Merwehaven, 29 nog te Belfast. Marie Christine, 29 v. Kotka te Rotterdam. Netta, 29 v. Rotterdam te Nakskov. Nieuwehaven, verm. 30 v. Gothenburg n. R'dam Plato, 27 te Kopenhagen n. Amsterdam. Ponto, 26 v. Gefle n. Zaandam. Ponza. 27 v. Rundvlk n. Domsjo. Rose Marie. 29 v. Kopenhagen te Rotterdam Rijnhaven, 29 nog te Glasgow. Servus, 29 Londen te Antwerpen. Soemba, 29 v. Mantyluoto. Spurt, 29 v. Antwerpen te Gdynia. Setas. 29 v. Hamina te Rotterdam. Taormina, 29 v Amsterdam n. Terneuzen. Theano, 30 te Rotteradm verw. Ton S. pass. 29 Vlissingen. Trlto, pass. 29 Lizard n. Dublin. Tyro. pass. 29 Beachyhead n. Dublin. Vindicat Atque Polit, verm. 29 v. Hamburg a. Avonmouth. Virgo, pass. 29 Kiel Holtenau n. Antwerpen. Vrouwepolder, 29 nog te Cardiff. Westerdok, 28 v. Rotterdam n. Londen. Zaanstroom, 29 v. Hull te Amsterdam. Zeehaan 29 nog te Cork. Bezoekt de tentoonstelling Functionele kleur in het moderne interieur ELOY, ceramist DE CNEUDT, handwever bij DE JAGER Binnenhuis Architect GROTE HOUTSTRAAT hoek Raamvest Tenten Kookstellen Donzen dekens en slaapzakken Luchtbedden Vouwmeubelen Rugzakken en Fietstassen en bestel het bij: UJaamofssTBaoTsi T,I ioen rijwiellamp Lei op hei merk VT Ze gaan jaren meel Adverteert in dit blad Ruime sortering, rustig luis teren. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 St. Nicolaas weet dat een paar heer lijk warme pantof fels altijd welkom zijn. Hieronder eer» kleine greep uit onze, met zorg uit gezochte, collectie. U zult zeker slagen. In rood, grijs en 9.95 bruin In lak 11.95 In bordeaux, camel en zwart 15.90 ANEGANG 12 TEL. 11457 GEN. CRONJéSTR. 104 TEL. 14370

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14