Ballet der Lage Landen boekt succes met „Stagioni Keukenhof bereidt zich nu reeds voor op het nieuwe seizoen Tunnel- en oeververbindingen van Noordzeekanaal ter sprake Eerste schuilkelder van B.B. in Haarlem officieel geopend Kort en l «gj Feestprogramma van Zang en Vriendschap Provinciale Staten Commissaris der Koningin maant tot spoed met wegenaanleg Nederlands Ballet en Sinterklaas Voetbalprogramma voor de eersteklassers Engels testteam voor innings ingestuurd DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Geen plaats mèer voor nieuwe inzenders Burgerlijke Stand van Haarlem Verkeersagent op het Soendaplein Receptie bij Vollaerts HBS is op weg naar het kampioenschap Twee jubilarissen bij de belastingen P. Konings veertig jaar in dienst der gemeente Frans Halsmuseum in 1955 VI üTH Sinterklaasmarkt Schotland-Hongarije onder leiding van Horn De eerste testmatch De Keukenhof staat op het ogenblik vol met milHoenen bollen, gerangschikt en ge leverd volgens de wensen van architect Van der Lee. De ongeveer tachtig inzen ders hebben Piet eerst de orders uitgevoerd en daarna pas aan de bollen gedacht. In tegendeel, men heeft zich alle mogelijke moeite getroost om de goede bollen voor de tentoonstelling te reserveren. Dit is een gebaar, waarvoor iedereen respect heeft. TDe 25 ha., die men voor de tentoonstel ling ter beschikking heeft, zijn nu geheel in gebruik. Er is geen plaats meer voor nieuwe inzenders op de tentoonstelling en zodoende word de wachtlijst steeds lan ger. „Men krijgt alleen een plaatsje als een collega een eindje wil opschikken of er helemaal de brui aan geeft. En dat is in de vijf jaar van ons bestaan, maar heel weinig gebeurd", vertelde ons de heer Belle van de terreincommissie. „In 1949 waren we zo blij als een aap, als er een firma kwam, die een groot stuk voor zijn rekening nam. Iets waarvan de voorzich tige zakenmensen, die dat experiment eerst wel eens wilden zien slagen, nu de dupe zijn". Het laatste stukje dat in cultuur is ge bracht ligt bij het nieuwe paviljoen. Dat paviljoen kwam verleden jaar maar op het nippertje klaar en iedereen heeft er kun nen genieten van de kunde van de bloem- sierkunstenaar. Nu kan men ook op het terras gaan zitten, waar een muur op het Zuid-Westen de wind zal trachten weg te houden, zodat men in het zonnetje gezeten zal kunnen genieten van al weer een nieuwe en grillige vijver te midden van uitbottend hakhout. De rotspartij met waterval vlakbij dit paviljoen ziet er al wat ouder uit, hetgeen altijd voordeliger is voor zo'n geval. Dode hoeken Dat het gehele tentoonstellingsterrein nooit goed te krijgen is kan men ieder jaar weer bemerken. Verleden jaar waren er beslist dode hoeken, waar bijna niemand kwam, ook al liep men elkaar op de andere paden voor de voeten. Deze voor de betreffende inzender min der prettige situatie zal dit jaar niet meer voorkomen. Waardoor de mogelijkheid, dat men de tentoonstelling in een keer kan bezichtigen al weer kleiner wordt. Of men moet lust hebben het bijna twintig kilo meter pad op een dag af te leggen. De paden zijn weer opnieuw geasfal teerd. Men heeft een nieuw procédé, dat absoluut stofvrij moet zijn. De VVV Lisse wilde juist van haar activiteit blijk geven door een schoenpoetser buiten de poorten van Keukenhof te zetten. Er is namelijk gebleken, dat vele buitenlanders zo iets zeer op prijs zouden hebben gesteld. En wat buitenlanders op prijs stellen moet tenslotte gebeuren in een toeristencentrum dat Lisse in de bollentijd is. Er wordt weer veel veranderd en steeds maar weer verbeterd. Een standpunt dat wij niet zo heel goed kunnen begrijpen, want de bollenvelden veranderen ook nooit en toch komen de mensen ieder jaar kij ken. Naar onze smaak en naar later bleek ook van de architect wordt het hakhout wel een beetje dun zo hier en daar. Juist dat hakhout en de bomen geven de Keu kenhof die bepaalde charme van jong groen met prachtige kleuren er onder. De standhouders verbeteren ook hun hoekje steeds weer. Het beeld „de Sabijnse Maagdenroof" bijvoorbeeld stond oorspron kelijk in een Franse tuin met kleine haag jes. Nu is het beeld naar achteren ver plaatst, waar het op een soort van terras is komen te staan. De aanleg is nu geba seerd op muurtjes van gestapelde gele rotsstenen. Fauna Doet men alles om de flora zo voordelig mogelijk te brengen, de fauna vergeet men, de heer Belle, beslist niet. Zijn laatste troef is een paar zwarthalszwanen afkom stig uit Argentinië. Dit echtpaar kost ook maar liefst duizend gulden, zodat het wel iets bijzonders mag zijn. Het is echter be slist niet de bedoeling van de Keukenhof een zwanenpark te maken. De beroemde witte kwakertjes hebben de liefde van vele bezoekers gewekt. Er zijn aanvragen uit het buitenland binnen- ADVERTENT1E ST. NICOLAASCADEAUX Wij ontvingen wederom een zending Franse jersey broeken, chique model, in de kleuren rood, marine, blauw, grijs en groen. Prijzen ƒ13.90, ƒ14.90, ƒ15.90, ƒ16.90 Alleenverkoop voor Haarlem y£JVee>cb VOOR DE BABY ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM HAARLEM, 29 November 1954 ONDERTROUWD: 29 Nov., R. Koopmans en S. Roosjen. GEHUWD: 29 Nov., L. F. Brassem en M. E. de Regt. BEVALLEN van een zoon: 26 Nov., M. B. de J°ng—wempe; 27 Nov., Y. M. Leffelaar —•Wilson; A. Burggraafvan der Pol; A. M. Oderkerkde Nijs; J T. RoosenhartSmou- ter; C. M. Jansenvan den Broek; 28 Nov, A- C. F. JanssenRohling; G. KiekensKui pers; M. H. ZwartsPoulen; L. Chr. Stok man—van de Haterd; 29 Nov., M. Pol— Mooijaart; G. Menke—van Heijningen; C. «uijgenSneeboer. BEVALLEN van een dochter: 27 Nov., A. Koopmansvan Nes; J. M. van Kordelaar Schneider; D. DoornWals; P. J. L. Koster Jorickbloedt; A. HavenaarUiterwijk; 28 N°v., M. Kuiper—Verkruijsse; E. J. Ver- woerdt—Behiels; J. M. S. JansenZeepvat; A. M. Middendorpvan der Meer; 29 Nov., A. M. BeltMartens. OVERLEDEN: 26 Nov., A. J. R. Hoogen- dijk, 18 m., Voorhelm traat; A. de Vries Sieverts, 69 j„ Schalkwijkerweg; B. S. Geijl Zwennis, 67 j„ Jelgersmastraat; H. Hof- sté, 77 j„ Hagestraat; 27 Nov., W. Lamerus, 67 j-, Zomerkade; A. H. van de Pieterman, 66 j„ Graafschapstraat; 28 Nov., A. M. Stein- brückner—Kooij, 71 j., Zijlstraat. gekomen om deze beestjes op te zenden tegen een goede prijs. Aangezien het be stuur van deze tentoonstelling het druk genoeg heeft wil het geen handeltje in ge vogelte beginnen en de aanvragen zijn dus doorgesturd naar dierenhandelaren. Naar de verhalen te oordelen is het woord „wereldberoemde tentoonstelling" niet eens overdreven. Een paar Nederland se dames, die in Spanje op vacantie waren gaven in een hotel hun naam en woon plaats, Lisse, op. De portier vertoonde de glimlach van herkenning „Oh Lisse, Keu kenhof". Ook bollenreizigers doen deze ervaringen nogal eens op. Het zal heus niet meer zo lang duren of Lisse ligt bij de Keukenhof. Ook op het Soendaplein zal een ver keersagent verschijnen. Hij zal er, met in gang van 1 December, iedere middag van half vijf tot ruim zes uur het verkeer regelen. In de schoenenwinkel van Vollaerts in de Anegang is Maandagmorgen ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de zaak een receptie gehouden, die zeer druk is bezocht. Er waren onder meer vertegenwoordigers van de drie Neder landse bonden van schoenwinkeliers. Jhr. dr. J. C. Mollerus was aanwezig namens de Kamer van Koophandel. Er werden ongeveer tachtig bloemstukken bezorgd. De oprichter van de jubilerende zaak, de heer J. Vollaerts, kon, hersteld van zijn ziekte, deze grote gebeurtenis bijwonen. In de plannen van de viering van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap zijn enkele wijzigingen aangebracht. Tijdens ecu operaconcert op 13 April zal Gré Brouwen- stijn medewerking verlenen en Theo Bruins zal als solist optreden op het gala concert op 28 Februari. Het volledig pro gramma luidt: Zaterdag 19 Februari: receptie in de Kroonzaal van Brinkmann, gevolgd door een maaltijd en Oudejaarsviering van de werkende leden. Maandag 28 Februari: galaconcert in het Concertgebouw met medewerking van de pianist Theo Bruins en de organist Albert de Klerk. Zaterdag 5 Maart: feestavond voor de werkende leden en hun dames in hotel De Leeuwerik; de Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" verleent medewerking. Woensdag 13 April: operaconcert door „Zang en Vriendschap" met medewerking van de Nederlandse opera-zangeres Gré Brouwenstijn en het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Zaterdag 14 Mei: concert door drie ko ninklijke mannenkoren (a capella): Cae- cilia. Den Haag; Caecilia, Haarlem en Apollo, Amsterdam. Zaterdag 21 Mei: concert door twee ko ninklijke mannenkoren: Rotte's Mannen koor, Rotterdam en Gruno, Groningen. Het' Noordhollands Philharmonisch Orkest ver zorgt de begeleiding. Zaterdag 18 Juni: diner voor werkende leden en hun dames in Dreefzicht. Vrijdag 24 Juni: kerkconcert in de Grote Kerk door Zang en Vriendschap met mede werking van Annie Woud en George Ro bert. De heer W. Kort, Harmenjansstraat 14 in Haarlem, herdenkt op Vriji'ag 3 Decem ber het feit, dat hij veertig jaar geleden bij de rubberfabrieken Gebr. Merens aan het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem in dienst kwam. Vanmorgen kwamen de Provinciale Sta ten van Noord'holland voor de tweede ge wone zitting van 1954 bijeen in het gebouw der Provinciale Griffie te Haarlem. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, herdacht het overlijden van de heer Th. de Groot, die deel uitmaakte van de Staten. Spreker noemde de overledene een markante figuur in de Katholieke vak beweging, di$ gevochten heeft om de sociale maatregelen te verbeteren. Dat men grote waardering had voor de heer De Groot bleek in het begin van het jaar, toen hij afscheid nam van de vakbeweging;Ten- slotte herdacht spreker de overledene als lid der Staten. Dr. Prinsen deelde mee, dat hij na overleg met Gedeputeerde Staten geen rede zal houden over de provinciale begro ting, zoals in andere provincies wel eens geschiedt. Wel zal hij in de toekomst in de vergadering der Provinciale Staten een be schouwing houden, wanneer er brandende vragen in de provincie aan de orde zijn. Hij zeide in gebreke te blijven als hij geen aandacht zou besteden aan de heersende vragen inzake het wegverkeer in Noord holland. In het bijzonder sprak dr. Prin sen over de oeververbinding van het Noordzeekanaal en het IJ en de aanslui tende wegen. Gedeputeerde Staten hebben in het verleden met grote klem aangedron gen op het versnellen van het tempo van de bouw van de tunnel te Velsen. De mi nister van Waterstaat heeft na de ook van verschillende andere zijden uitgeoefende aandrang ten lange leste besloten tot het bij wijze van een noodvoorziening bouwen van een brug over de sluizen bij IJmuiden. Spreker weet, dat over de vraag of deze brug gewenst is, verschillend wordt ge dacht, al naar gelang men de nadruk legt op het wegverkeer dan wel op het verkeer te water, dat van de brug belemmering zal ondervinden. Hoe dit zij, niemand kan betwijfelen dat het te betreuren is, dat de aanzienlijke uit gave van circa een millioen gulden, die met de bouw van de noodbrug gemoeid zal zijn, slechts gedurende enkele jaren vruchten zal afwerpen, doordat pas in het laatste stadium daartoe werd besloten en het is in deze gedachtengang, dat spreker er met de meeste klem op aandringt met spoed een beslissing te nemen omtrent een kort geleden uitgebracht rapport van de commissie van advies inzake de oever verbindingen over Noordzeekanaal en IJ, welke onder voorzitterschap stond van sprekers ambtsvoorganger. De overheid verliest dubbel, wanneer zij tijd verloren laat gaan. Met grote spoed dient thans het vraagstuk van de aanslui tende wegen bij de Velser tunnel te worden opgelost. Rijk. provincie en gemeenten zul len er op bedacht moeten zijn hier geen tijd verloren te doen gaan en door het nemen van een snelle beslissing er voor dienen te waken, dat de bij de Velser tun nel aansluitende wegen tijdig gereed zul- Benoemingen Tot leden van de Waterstaats- en wegen commissie werden benoemd de heren mr. J. W. van Gelder, P. M. Lanser, K. Nierop en mr. J. J. C. van der Bilt. De heer W. Voorthuijsen werd herkozen als lid van de raad van toezicht op de bedrijven en jhr. E. C. Storm van 's-Gravesande te Leeuwar den werd gekozen. De heer S. P. Doek werd opnieuw gekozen tot lid van het bestuur der Stichting Koningin Wilhelmina-studie- fonds en de heer G. H. Hoytink als lid van de algemene commissie voor onderwijs zaken. Mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften en de heer Erbrink werden her kozen als leden van de raad van bestuur der provinciale ziekenhuizen. Aan dr. P. E. M. Teenstra werd eervol ontslag verleend als directeur-geneesheer van het Provinciaal Ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum. Maandagmiddag is door het Hoofd Be-I scherming Bevolking, de heer H. J. de Vries de schuilkelder annex wijnkelder van de firma II. F. A. Okhuysen in de Bree- straat te Haarlem geopend. Op 20 December van het vorig jaar is men met de afbraak van drie oude verval len panden begonnen en thans staat er op die plaats een modern gebouw, waaronder zich de eerste schuilkelder in Haarlem be vindt. Het initiatief voor de bouw van dit kel dercomplex is uiteraard van de heer Ok huysen afkomstig. De firma had tot nu toe enige kelders verspreid in de binnenstad liggen en het personeel draafde voort durend van de ene kelder naar de andere. De heer Okhuysen trad met zijn plan om een gedeelte van de nieuwe kelder in te richten tot schuilplaats in contact met de richtte sprak echter de hoop uit, dat het organisatie was hiervoor onmiddellijk te vinden. Er werd een subsidie toegekerid en op 24 Mei begonnen de architect, de heer W. Schultheis en de aannemer, de heer S. Veldkamp, aan dit grote project, dat ruim een half jaar in beslag zou nemen. Hockey in promotieklasse HBS heeft Zondag de serie gewonnen wedstrijden voortgezet met een verdiende overwinning op het elftal van Pinoké. dat in Bloemendaal op bezoek kwam. De Bloe- mendaalse hockey'ers drukten een veldmeer- derheid uit in twee doelpunten in beide helften, zonder dat de tegenpartij scoorde. Voor de rust kwamen de doelpunten van de sticks van C. Out en H. Leemans, in de tweede helft werden zij gemaakt door Jos. van Driel en H. Okx. De wedstrijden in de afdeling C van de promotieklasse eindigden in een overwin ning en twee nederlagen voor de ploegen uit Kennemerland. Strawberries nam van en uit Alkmaar de beide punten mee. Eecht- rop verloor met tweeeen van Hilversum, waartegen het de thuiswedstrijd met vijf- nul had gewonnen. En ook Zandvoort kon het gelijke spel van de uitwedstrijd tegen Amsterdam III niet evenaren. De Zandvoor- ters verloren op eigen terrein met drienul. Dameswedstrijden De in de promotieklasse vastgestelde uit wedstrijden voor BDHC II en Alliance tegen respectievelijk Leonidas in Rotterdam en TOGO II in Den Haag vonden geen door gang. Wel ontving SCHC in Bilthoven het derde dameselftal van het Bloemendaal se BDHC, dat met een nederlaag van vijfeen genoegen moest nemen. De gasten konden maar moeilijk wennen aan het op een mod derpoel gelijkende veld. Zij blijven nog steeds de laatste plaats op de ranglijst bezet ten, maar hebben een kans aanstaande Zon dag tegen Amersfoort een of beide winst punten te behalen. Het enige voor BDHC gemaakte doelpunt kwam van de stick van mejuffrouw L. A. Dekker. De uitwedstrijd van Strawberries in en tegen Amersfoort eindigde in een gelijk spel van een—een, nadat de gasten enige tijd de leiding hadden gehad door mejuffrouw R. Brunink. Op 1 December herdenkt de heer J. Jansen, plaatsvervangend dienstgeleider van de post Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is in dienst van 's Rijks Belas tingen. De heer R. N. Busser, hoofdcontroleur van 's Rijks Belastingen te Haarlem (grond belasting) zal op 15 December veertig jaar werkzaam zijn bij de belastingen. •99 Het Ballet der Lage Landen heeft Maan dagavond in het Amsterdamse Theater Carré de première van „Stagioni" door de Engelse choreograaf Jack Carter gegeven. Het werd een groot succes en de geest- driftigste toeschouwers vroegén zelfs luidi- keels om herhaling. Laat ik er direct aan toevoegen: terecht. Zelden of nooit heb ik tijdens een balletvoorstelling zoveel op recht plezier beleefd om wat komisch was bedoeld, als bij deze amusante parodie op de gedanste intermezzo's in de opera's van omtrent de helft van de vorige eeuw. Deze hadden doorgaans niets met de inhoud van het vocaal-dramatische werk te maken, nog minder met enigerlei stijlprincipe en dienden alleen tot het verschaffen van lichtvaardig genoegen aan de bezoekers en ter demonstratie van de virtuositeit van de slechts op eigen roem bedachte dansers. Anton Dolin heeft in zijn „Pas de Quatre" de romantisch-aantrekkelijkste kant van deze periode gereconstrueerd, waarbij van zelf door de afstand een zachtaardige ironie ontstond. Jack Carter zich richtend op heel wat aanvechtbaarder historische ge gevens kon haar regelrecht ridiculi seren. Met veel humor heeft hij dat gedaan en zulks, wat belangrijker is, alleen met aan de dans ontleende middelen.Voor dit diver tissement werd het ballet „De Jaargetijden'' uit de opera „De Siciliaanse vespers" van Verdi gekozen. Wie zoals ondergeteken de het voorrecht had de pompeuze ver toning van „Les Indes galantes" in de Parijse Opéra te zien, zal dubbel gnuiven om de aanduiding van de verandering der seizoenen door verwisseling van een bloem stuk op een piëdestal. Vooral in plastisch opzicht deed Carter met onuitputtelijke fantasie talrijke dwaze vondsten, daarmee tevens bijzonder raak het gebrek aan ar tistieke discipline typerend. Als enkele delen wat nodeloos gerekt leken, dan werd dat naar mijn mening vooral door een te kortschieten der vertolking van twee der vrouwelijke rollen (Herfst en vooral Win ter door respectievelijk Nel ter Weeme en de niet mooi draaiende Andrina de Clerq) veroorzaakt. De slordigheden in de uitvoering door de mannen kan men bij dit werk betrek kelijk gemakkelijk door de vingers zien, al wordt de uitwerking door gebrek aan technische beheersing natuurlijk verzwakt. Zeer gunstig onderscheidde de Engelse solist Norman McDowell zich, vooral met zijn malle gebaren op de overbodige her halingen van de versieringen in de muziek. Ziin optreden als partner van Ine Rietstap (de Zomer voorstellende) was het hoogte punt van deze gedanste revue van dwaas heid, waarvoor ik gaarne alle „Dromen van Véronique" en de hele „Canapé" van Francoise Adret cadeau geef, we het toch over opera hebbenDeze Ine Rietstap, die ook in „Foyer de la Danse" van Susanne Egri en in „Impromptu for twelve" de aandacht op deze kant van haar onmiskenbaar, doch in 't verleden wel eens misbruikt talent vestigde, ontplooit zich meer en meer als een prima soubrette. De ster van de voorstelling was niettemin Angela Bayley, die de geest van de parodie volmaakt liet triomferen. Het verdere programma is nog onlangs in deze kolommen besnroken. zodat ik daar geen verder commentaar aan hoef te wij den. In Jack Carter heeft deze door Ma- scha ter Weeme geleide groep een choreo graaf van onschatbare waarde gevonden. Er is alle reden om ons daarin te verheu gen, want de waardering voor de Neder landse danskunst zou er ernstig door ge schaad worden, als één der grote gezel schappen beneden een verantwoord niveau bleef. Laten wij daarom hopen, dat het répertoire weldra zodanig uitgebreid kan worden, dat men zo'n non-valeur als „Boe renbruiloft" of een symbolisch-verkrampt gebruik der bewegingstaal als in „Achilles" van Pieter van der Sloot niet meer nodig heeft om een avond te vullen. DAVID KONTNG. Het door Sonia Gaskell geleide Neder lands Ballet gaf Zaterdagavond (met mede werking van het U.S.O. onder directie van Peter Rester) een voorstelling in de Utrechtse Schouwburg in een wat onge wone sfeer. In de zaal, of liever gezegd: op het balcon, was Sinterklaas aanwezig in gezelschap van alle burgemeesters van ge meenten, waarvan de naam met Sint be gint. Dat zijn er in Nederland maar liefst elf. Het publiek zong toepasselijke wel komstliedjes, waarvoor al spoedig de bege leiding uit de rkestbak kwam. Het be stuur vain het Belgische Sint Niklaas vond het allemaal zo leuk, dat er een uitnodi ging volgde aan het hele gezelschap om het volgend jaar een tegenbezoek te bren gen, waarbij de goedheiligman zijn in tocht per helicopter op het marktplein zou kunnen houden, met de danseressen als sylphides met gazen vleugeltjes als char mant escorteMet een aan Johan Bo degraven herinnerende stem deed de in bisschopmantel gehulde kindervriend een vrijblijvende toezegging, althans wat het eerste gedeelte betreft. Over „Les Sylphides" gesproken: de uitvoering door het Nederlands Ballet, met Linda Manez als uitblinkster, overtreft die van de Nederlandse Opera verre, vooral wat sfeer betreft. Een geduchte prestatie, als men bedenkt dat deze suite door een ten hoogste drie maanden bestaand corps de ballet werd ingestudeerd. Ik geloof niet temin dat Maria Muisman, die vooral als caractèredanseres of in het modern-spor tieve genre grote mogelijkheden heeft, in de Prélude misplaatst is. Jaap Flier danste thans „Spectre de la Rose" met Willy de la Bye, die geleidelijk en steeds vollediger de allure van eerste soliste bereikt. Zij vertolkte haar rol van het dromende meisje heel mooi en zuiver in de gewenste stemming, lichter dan Milly Emmer, maar zonder het ondefinieerbare surplus aan romantische gevoeligheid, dat haar voorgangster daarin wist te leggen. Maar hoe dan ook, als geheel bevredigt deze pas-de-deux op de „Uitnodiging tot de dans" van Carl Maria von Weber toch niet. Als dit duet op het répertoire blijft, zal men toch een speciaal décor moeten laten vervaardigen, alsmede een achter doek voor het eerdergenoemde werk, want zo'n lelijk bos als nu in Utrecht hoop iik nooit weer te zien. Hoogtepunt van het programma was de Pas de Quatre van Dolin, waaraan toege voegd kan worden dat de „Scènes de Bal let" van John Taras steeds meer voldoe ning schenken. Eind Januari geeft het Ne- derlands Ballet een viertal experimentele avonden in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam, waarbij Maria Huisman, 1 De schuilkelder is aan de voorzijde van dit keldercomplex gelegen en beslaat on geveer een derde gedeelte van het gehele project. Hij heeft een afmeting van 6 bij 8 y2 meter, muren van veertig en een dak van dertig centimeter dik beton. De kelder is voorzien van drie uitgangen en boven dien is er een luchtverversingssysteem aan gebracht. In noodgevallen zal de kelder plaats kunnen bieden aan 120 personen. De heer De Vries, die de opening ver richtte sprak echter de hoap uit, dat het nooit zover zou mogen komen en meende, dat hij liever zag, dat de kelder alleen ge bruikt zou worden voor de opslag van fus ten wijn. Toch was hij zeer verheugd over het initiatief van de heer Okhuysen, die on danks de moeilijkheden die daaraan ver bonden zijn, niet heeft geaarzeld om de subsidie voor de bouw van de kelders af te wachten. Na zijn hartelijke gelukwensen te heb ben uitgesproken verklaarde de ffeer De Vries de kelder voor geopend, waarna een groot aantal genodigden nog geruime tijd bijeen bleef om de opening te vieren, tukusa eN mbe Vandaag viert de heer P. Konings, on deropzichter bij de begraafplaats, het feit, dat hij veertig iaar in dienst is van de ge meente Haarlem. De jubilaris is vanmorgen op het stad huis door de burgemeester toegesproken; hij ontving een oorkonde en een geschenk. Daarna is hij met zijn vrouw en kinderen ontvangen op het bureau van de dienst Hout en Plantsoenen, waar hij een praatje maakte met de directeur, de heer J. A. Dorresteyn en waar hij van de dienst een bloemenhulde ontving. Hedenavond zal de jubilaris in zijn huis de collega-ambtenaren ontvangen. Wat de plannen van het Frans Hals museum te Haarlem betreft in het komen de jaar wordt in de gemeentebegroting meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het museum weer gedurende ongeveer vijf weken tijdens hét bloembollenseizoen des avonds voor het publiek open te stel len. De inkomsten worden op f 5.000. geraamd en de uitgaven op f 7.650. Zes wandschilderingen zullen worden gerestaureerd, waarvoor f 1.450.nodig zal zijn. Het rijk zal een bijdrage van f 580.verlenen. Voor onderhoud en aankoop van meu belen is een bedrag van f 3.600.uit getrokken of f 2.600.meer dan vorig jaar; aangeschaft zullen worden nieuwe lijsten met naamplaatjes (f 1.500.de bibliotheekkast wordt uitgebreid (f 300.-) en voor vitrages en overgordijnen is f 800.nodig. Er zullen weer kunstwerken worden aangekocht, waarvoor f 15.000.is uit getrokken, waaruit tevens wordt voldaan de laatste aflossing van f 2.400.aan de Vereniging „Rembrandt". Voor het verspreiden op grote schaal van folders en affiches is op een bedrag van f 2.500.gerekend. Het voctbalprogramma voor de eerste klassers uit de KNVB tot en met 20 Februari is voor wat betreft de clubs uit Haarlem en omstreken: lste klasse A: 5 Dec.: Flamingo'sStorm vogels, 12 Dec.: StormvogelsLonga. lste klasse B: 5 Dec.: EDO—Sittardia; 12 Dec.. SVV—EDO. lste klasse C: 5 Dec.: VitesseHaarlem, 12 Dec.: HaarlemJuliana-Rapid. lste klasse D: 5 Dec.: VSV—Eindhoven, 12 Dec.: Enschedé—VSV. Verder is het programma als volgt: lste klasse A: 19 Dec.: VeendamStorm vogels; 26 Dec.: StormvogelsAmsterdam; 2 Jan.: EmmaStormvogels; 9 Jan.: Storm vogelsGo Ahead; 16 Jan.: MW—Storm vogels; 23 Jan.: Stormvogels—Roda Sport; 30 Jan.: DOSStormvogels; 6 Febr.: Storm vogelsNAC; 13 Febr.: LeeuwardenStorm vogels 20. Febr.: StormvogelsZwolse Boys. lste klasse B: 19 Dec.: EDO—Willem II; 26 Dec.: WageningenEDO; 2 Jan.: EDO Heracles: 9 Jan.: BrabantiaEDO; 16 Jan.: EDORigtersbleek: 23 Jan.: Fortuna '54 EDO; 30 Jan.: EDOElinkwijk/Utrecht; 6 Febr.: DWS—EDO; 13 Febr.: EDO—Heeren veen; 20 Febr.: Sparta—EDO. lste klasse D: 19 Dec.: VSV—Ajax; 26 lem; 26 Dec.: Haarlem—PSV; 2 Jan.: Ensch. Boys—Haarlem; 9 Jan.: Haarlem—NOAD; 16 Jan.: NECHaarlem; 23 Jan.: HaarlemLim- burgia; 30 Jan.: EBOHHaarlem; 6 Febr.: Haarlem—Blauw Wit; 13 Febr.: GVAV— Haarlem; 20 Febr.: HaarlemFeijenoord. lste klasse D: 19 Dec.: VSV—Ajax; 26 Dec.: BW—VSV: 2 Jan.: VSV—Xerxes; 9 Jan.: AGOW—VSV; 16 Jan.: VSV—DFC; 23 Jan.: RBCSV; 30 Jan.: VSV—VVV; 6 Febr.: de VolewijckersVSV; 13 Febr.: VSV —Be Quick; 20 Febr.: HVC—VSV. In Hanoi (Indochina) oefenen de tandart sen, zoals onze foto toont, hun praktijk uit op het trottoir. Het is daar dus moge lijk om zijn wandeling even te onderbreken en „langs de weg" een volledige behandeling te krijgen. BINNENLAND Het maandcijfer van omzetten in aan delen aan de Amsterdamse effectenbeurs zal in November voor de eerste maal een bedrag van f 100 millioen overschrijden. Tot en met Vrijdag was de maandomzet gekomen op ruim f99 millioen. waarna des middags de f 100 millioen werd gepasseerd. Te Groesbeek bij Nijmegen is het gere staureerde en vergrote kerkgebouw aan de' Nederlands Hervormde Gemeente over gedragen. Dit kerkje, het enige overgebleven historische monument van het dorp, werd in de oorlog ernstig gehavend. Bij het herstel heeft men het gebouw gebracht in de oor spronkelijke toestand van vóór 1798. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bromfietsbond heeft de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht in commissies op het gebied van het verkeer ook een ver tegenwoordiger van de Bromfietsbond te benoemen. Naar het oordeel van het hoofd bestuur geeft een aantal van 375.000 brom fietsers recht op medezeggenschap in ver- keersaangelegenheden. Deze maand stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek met 100 enquêteurs bij 10.000 gezinnen, onvattende ongeveer 40.000 personen, een onderzoek in naar de wijze waarop deze gezinnen en personen hun va cantie besteden. Tot auteur-regisseur voor documentaires bij de televisiesectie van de VARA is be noemd de heer Milo Anstadt te Amsterdam. De heer Anstadt heeft bekendheid verwor ven als auteur van hoorspelen, klankbeelden en documentaires voor de radio. Hij is thans nog verbonden aan de radionieuwsdienst van het ANP te Hilversum. Veertien dagen geleden stond de vijftig jarige J. N. E.—W. uit Almelo wegens heling van vlees terecht. Deze vrouw heeft zich herhaalde malen zeer verdienstelijk gemaakt voor reclassering. Zij nam een tweetal reclas- santen bij zich in huis en zij had met haar opvoedend werk groot succes. Toen zij de derde reclassant in huis kreeg, bezweek ze zelf voor de verleiding en zij accepteeerde gestolen vlees. Na een eis van f 100 boete werd zij veroordeeld tot f 60 of twintig dagen. Te Bussum is op 61-jarige leeftijd over leden de heer G. J. van Eek, directeur van de N.V. reederij „Amsterdam" te Amster dam. De heer van Eek was sinds 1912 in dienst van de stoomvaart maatschappij „Nederland" Toen in 1941 de maatschappij „Nederland" de N.V. Reederij ..Amsterdam" oprichtte, werd de heer Van Eek tot direc teur hiervan benoemd. President Coty van Frankrijk heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly ontvangen, die hem een album met foto's Van het presidentiële bezoek aan Ne derland heeft aangeboden. De president over handigde op ziin beurt aan burgemeester d' Ailly een collectie foto's die de officiële fotografen van het Elysée genomen hebben tijdens het bezoek aan Nederland. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, zal Don derdag geen spreekuur houden. Ds. H. S. J. Kalf te Bennebroek zal morgen, Woensdagavond, op een openbare bijeenkomst van de Wijkgemeente I der Hervormde Gemeente te Haarlem in het gebouw Gedempte Oude Gracht 104 het onderwerp behandelen „Het jaar 2000". Mejuffrouw W. van Eldik, organiste van de Sionskerk in Haarlem-Noord, is met in gang van 1 December benoemd tot dirigente van het Protestants kerkkoor te Overveen. De elfjarige Willie Reinike stak Maan dagmiddag omstreeks half een op de Jansweg in Haarlem, abij de Lange Heerenstraat, voor een geparkeerde auto langs over' en werd toen door een personenauto aangere den. Willie is, vermoedelijk met een rechter beenbreuk, naar het Grote Gasthuis ver voerd. -■•■yyxoxr<~, Rudi van Dantzig, Jaap Flier, Aart Verste gen, Conrad van de Weetering en Jean Re bel (als gast) speciaal voor deze gelegen heid gemaakte choreografieën zullen kun nen laten zien. Een hartelijk toe te jui chen initiatief. D. K. Op de Botermarkt heerst 's avonds, 8 sinds Dinsdag 23 November, de gezel- 3 lige sfeer van de Sinterklaas-markt, die 8 duurt tot en met de klokslag van tien 8 op Vrijdagavond aanstaande. Elke dag begint de markt om negen uur 's mor- 8 gens en hij eindigt om tien uur bij het 8 goede licht van de suizende petroleum- lampen om tien uur. De gewone week- markt in Haarlem-Noord op aanstaande 8 Donderdag vindt normaal plaats, en 8 eindigt dan ook om vijf uur 's middags. _?-XX<3OM00CO^>XXX)COM0000CaX10C500«XX«X>30CO000C0CX500C% De heer L. Horn Jr. (Bentveld) zal de voetbalwedstrijd SchotlandHongarije, die Woensdag 8 December in Glasgow wordt ge speeld, leiden. Als grensrechters zullen de heren A. P. Formanoy (IJmuiden) en J. C. van Gelder (Den Haag) fungeren. Het Engels testteam doet wanhopige pogingen om nog een dragelijk resultaat te behalen in de eerste testmatch tegen de Australiërs, die in Brisbane wordt ge speeld. Op de vierde dag beëindigden de Engelsen hun eerste innings op 190 en werden daarna voor innings ingestuurd. Ook in de tweede innings waren de Engel sen hun openingspaar spoedig kwijt. Hut ton kwam niet verder dan 13 runs en Simp son ging run out toen hij 9 runs had ge scoord. Het scoreboard na de vierde dag is als volgt: Australië, eerste innings 601 voor 8, En geland eerste innings 190. Hutton c. Langley b. Lindwall 4 Simpson bowled Miller 2 Edrich c. Langley b. Archer 15 May bowled Lindwall 1 Cowdrey c. Hole b. Johnston 40 Bailey bowled Johnston 88 Tyson bowled Johnson 7 Bedser bowled Johnson 5 Andrew bowled Lindwall 6 Statham bowled Johnson 11 Compton not out 2 Extra's 9 Totaal 190 Bowlingcijfers: Lindwall 14 4 27-3, Mil ler 11 5 19-1, Archer 4 1 14-1, Johnson 19 5 46-3, Benaud 12 5 28-0, Johnson 16 5 47-2. Engeland tweede innings: Hutton l.b.w. Miller 13 Simpson run out 9 Edrich not out 68 May not out 39 Extra 1 Totaal 130/2 Bowlingcijfers: Lindwall 7 2 28-0, Mil ler 9 2 17-1, Archer 12 4 23-0, Johnson 8 1 14-0, Johnston 8 1 14-0, Benaud 3 0 24-0. Denis Compton batte in de eerste innings met één hand. Zoals men weet heeft hij een vinger gebroken bij het fielden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15